Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Μάιος 2019, 22:01

Θα απαντήσω ένα ένα γιατί οι ερωτήσεις είναι πάρα πολλές.
seismic έγραψε: ↑
Σήμερα, 02:11
Κάνω ανάλυση δυνάμεων στο κεφάλι μου μέσα γιατί έκανα 7 χρόνια σχέδιο μηχανολογικό και αρχιτεκτονικό.

Πού ακριβώς ...κάνατε ...7 χρόνια σχέδιο μηχανολογικό ΚΑΙ αρχιτεκτονικό;
Αυτό μου θυμίζει εκείνο το απερίγραπτο του υδρογονο-απατεωνίσκου: "Είμαι ηλεκτρονικός μηχανικος RF και σπουδές στις φυσικές επιστήμες. 4 χρόνια με βαθμό 9 και 3/4 αλλά ...δεν πήρα πτυχίο"!!! Δείχνει αμέσως μετά και ένα χαρτί που λέει ότι είναι ...ηλεκτρολόγος!
Να τονίσω ότι δεν είναι απαραίτητο να έχει κανείς ...πτυχία ή άλλους τίτλους για να κάνει μια εφεύρεση. Το πρόβλημα όμως δημιουργείται όταν αυτός που κάνει την εφεύρεση, ίσως για να προσδώσει επιστημονικό κύρος σε αυτήν, αρχίζει και ...ισχυρίζεται ...διάφορα. Ένα πράγμα σαν τα δικά σας "...7 χρόνια σχέδιο μηχανολογικό και αρχιτεκτονικό." αλλά "Δεν είμαι μηχανικός". Χμμμ... Αφού ζητάτε απεγνωσμένα ( αυτό είναι ποροσωπική μου άποψη ) επιστημονικό κύρος και επιστημονική στήριξη θα θέλατε να μας εξηγήσετε τι είναι αυτά τα ...7 χρόνια;
Έβγαλα την κατωτέρα σχολή ... την Ζάννειο σχολή πτυχίο μηχανοτεχνίτη. Μετά πήγα στην Α.Μ.Δ.Τ.Σ.Π ( Α μέση δημοσία τεχνική σχολή Πειραιώς ) στα Καμίνια και έγινα πτυχιούχος εργοδηγός δομικών έργων με δικαίωμα στατικής μελέτης μέχρι εμβαδού 180 τ.μ Μετά κατάργησαν αυτήν την ειδικότητα και μας αναβάθμισαν σε πολιτικούς μηχανικούς.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16948
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 14 Μάιος 2019, 22:07

seismic έγραψε:
14 Μάιος 2019, 22:01
Θα απαντήσω ένα ένα γιατί οι ερωτήσεις είναι πάρα πολλές.
seismic έγραψε: ↑
Σήμερα, 02:11
Κάνω ανάλυση δυνάμεων στο κεφάλι μου μέσα γιατί έκανα 7 χρόνια σχέδιο μηχανολογικό και αρχιτεκτονικό.

Πού ακριβώς ...κάνατε ...7 χρόνια σχέδιο μηχανολογικό ΚΑΙ αρχιτεκτονικό;
Αυτό μου θυμίζει εκείνο το απερίγραπτο του υδρογονο-απατεωνίσκου: "Είμαι ηλεκτρονικός μηχανικος RF και σπουδές στις φυσικές επιστήμες. 4 χρόνια με βαθμό 9 και 3/4 αλλά ...δεν πήρα πτυχίο"!!! Δείχνει αμέσως μετά και ένα χαρτί που λέει ότι είναι ...ηλεκτρολόγος!
Να τονίσω ότι δεν είναι απαραίτητο να έχει κανείς ...πτυχία ή άλλους τίτλους για να κάνει μια εφεύρεση. Το πρόβλημα όμως δημιουργείται όταν αυτός που κάνει την εφεύρεση, ίσως για να προσδώσει επιστημονικό κύρος σε αυτήν, αρχίζει και ...ισχυρίζεται ...διάφορα. Ένα πράγμα σαν τα δικά σας "...7 χρόνια σχέδιο μηχανολογικό και αρχιτεκτονικό." αλλά "Δεν είμαι μηχανικός". Χμμμ... Αφού ζητάτε απεγνωσμένα ( αυτό είναι ποροσωπική μου άποψη ) επιστημονικό κύρος και επιστημονική στήριξη θα θέλατε να μας εξηγήσετε τι είναι αυτά τα ...7 χρόνια;
Έβγαλα την κατωτέρα σχολή ... την Ζάννειο σχολή πτυχίο μηχανοτεχνίτη. Μετά πήγα στην Α.Μ.Δ.Τ.Σ.Π ( Α μέση δημοσία τεχνική σχολή Πειραιώς ) στα Καμίνια και έγινα πτυχιούχος εργοδηγός δομικών έργων με δικαίωμα στατικής μελέτης μέχρι εμβαδού 180 τ.μ Μετά κατάργησαν αυτήν την ειδικότητα και μας αναβάθμισαν σε πολιτικούς μηχανικούς.
Ναι ναι.
Σαν τους πολιτικους μηχανικους Τ.Ε. :smt005:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Μάιος 2019, 22:20

stergiosbik έγραψε:
14 Μάιος 2019, 22:07
seismic έγραψε:
14 Μάιος 2019, 22:01
Θα απαντήσω ένα ένα γιατί οι ερωτήσεις είναι πάρα πολλές.
seismic έγραψε: ↑
Σήμερα, 02:11
Κάνω ανάλυση δυνάμεων στο κεφάλι μου μέσα γιατί έκανα 7 χρόνια σχέδιο μηχανολογικό και αρχιτεκτονικό.

Πού ακριβώς ...κάνατε ...7 χρόνια σχέδιο μηχανολογικό ΚΑΙ αρχιτεκτονικό;
Αυτό μου θυμίζει εκείνο το απερίγραπτο του υδρογονο-απατεωνίσκου: "Είμαι ηλεκτρονικός μηχανικος RF και σπουδές στις φυσικές επιστήμες. 4 χρόνια με βαθμό 9 και 3/4 αλλά ...δεν πήρα πτυχίο"!!! Δείχνει αμέσως μετά και ένα χαρτί που λέει ότι είναι ...ηλεκτρολόγος!
Να τονίσω ότι δεν είναι απαραίτητο να έχει κανείς ...πτυχία ή άλλους τίτλους για να κάνει μια εφεύρεση. Το πρόβλημα όμως δημιουργείται όταν αυτός που κάνει την εφεύρεση, ίσως για να προσδώσει επιστημονικό κύρος σε αυτήν, αρχίζει και ...ισχυρίζεται ...διάφορα. Ένα πράγμα σαν τα δικά σας "...7 χρόνια σχέδιο μηχανολογικό και αρχιτεκτονικό." αλλά "Δεν είμαι μηχανικός". Χμμμ... Αφού ζητάτε απεγνωσμένα ( αυτό είναι ποροσωπική μου άποψη ) επιστημονικό κύρος και επιστημονική στήριξη θα θέλατε να μας εξηγήσετε τι είναι αυτά τα ...7 χρόνια;
Έβγαλα την κατωτέρα σχολή ... την Ζάννειο σχολή πτυχίο μηχανοτεχνίτη. Μετά πήγα στην Α.Μ.Δ.Τ.Σ.Π ( Α μέση δημοσία τεχνική σχολή Πειραιώς ) στα Καμίνια και έγινα πτυχιούχος εργοδηγός δομικών έργων με δικαίωμα στατικής μελέτης μέχρι εμβαδού 180 τ.μ Μετά κατάργησαν αυτήν την ειδικότητα και μας αναβάθμισαν σε πολιτικούς μηχανικούς.
Ναι ναι.
Σαν τους πολιτικους μηχανικους Τ.Ε. :smt005:
http://tee-kdth.gr/wp-content/uploads/2 ... iomata.pdf
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Μάιος 2019, 22:28

Όχι κύριε seismic, δεν είναι ...καλό που καταργείτε τον εξολκέα! Έχετε δοκιμάσει να βγάλετε καρφί από τον τοίχο ΜΟΝΟ με τα χέρια σας; Φυσικά το γράφετε για να δείξετε ότι ...άλλο εννοείτε για τα κτήρια. Εκεί όμως η ενέργεια πηγαίνει από κάτω, από την βίδα, προς τα πάνω. Με τον εξολκέα κανονικά θα είχαμε την ελαστικότητα του υλικού του να αποροφεί κάποιο μέρος αυτής της ενέργειας. Εσείς τι κάνετε όμως με το σύρμα; Περνάτε μεγαλύτερο μέρος αυτής της ενέργειας στο χέρι! Το παραδέχεστε κι εσείς:

seismic έγραψε: ↑
Σήμερα, 00:47
Όταν ξανά κάρφωσα την πρόκα και ένωσα με ένα σύρμα το κεφάλι της πρόκας με το άνω μέρος σχήματος V του λοστού, χρειάστηκα πολλαπλάσια δύναμη για την εξόλκευση της πρόκας.

Αυτό, κύριε seismic, ΔΕΝ είναι καλό όταν η ενέργεια έρχεται ΑΠΟ ΚΑΤΩ! Χρειάζεστε πολλαπλάσια ενέργεια για να βγάλετε την βίδα όταν είναι δεμένη κατευθείαν στο πάνω μέρος του εξολκέα και ασκείτε πίεση στο άνω άκρο; Πολλαπλάσια ενέργεια θα περάσει από την βίδα στο άνω άκρο του εξολκέα όταν είναι δεμένη εκεί...
Τα τοιχώματα κατά το λίκνισμα της κατασκευής παραλαμβάνουν ροπές ( Μ ), ορθές δυνάμεις ( Ν ) ( θλιπτικές και εφελκυσμού ), και τέμνουσες ( Q ) Το σκυρόδεμα του τοιχώματος υπό την επιβολή των θλιπτικών εντάσεων του μηχανισμού της τάξεως του 50% του σθρ., αυξάνει την αντοχή του ως προς τις τέμνουσες ( Q ) κατά 36%. Γενικός η επιβολή των θλιπτικών δυνάμεων στις διατομές εφαρμόζεται τόσο α) για τον μηδενισμό των εφελκυστικών εντάσεων, όσο και για β) την δημιουργία ροπών ευστάθειας έναντι των ροπών ανατροπής των τοιχωμάτων καθώς και για γ) την μεγαλύτερη αντοχή της διατομής προς τις τέμνουσες. Η επιβολή θλιπτικών δυνάμεων στις διατομές στα πλαίσια της επαλληλίας, έχει πολύ θετικά αποτελέσματα καθότι βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού, εξασφαλίζει μειωμένη ρηγμάτωση λόγο θλίψης, αυξάνοντας συγχρόνως την ενεργή διατομή του τοιχώματος.

Τις θλιπτικές τάσεις ( Ν ) τις παραλαμβάνει η διατομή του τοιχώματος και τις
κατευθύνει στον μηχανισμό πάκτωσης του εδάφους ο οποίος τις μεταβιβάζει στα πρανή στα βάθη της γεώτρησης, αυξάνοντας την απόκριση του εδάφους θεμελίωσης προς τις καθοδικές εντάσεις, δημιουργώντας περισσότερες και ισχυρότερες εδαφικές ζώνες επιρροής. Οι ανοδικές εντάσεις του τοιχώματος, σε συνεργασία με τις κατακόρυφες συνιστώσες φορτίων, δημιουργούν τον εφελκυσμό ( Ν ) Τις ανοδικές εντάσεις τις παραλαμβάνει ο ελεύθερης διέλευσης τένοντας από τους κόμβους της ανώτατης στάθμης και τις εκτρέπει στέλνοντας αυτές μέσα στο έδαφος, αφαιρώντας καθ αυτόν τον τρόπο την μια εκ των δύο δυνάμεων που δημιουργεί τον εφελκυσμό στην παρειά του τοιχώματος. Κατά αυτήν την μέθοδο σταματά η ανάκληση του πέλματος βάσης καθώς και κάμψη του τοιχώματος, αιτίες οι οποίες δημιουργούν τις ροπές ( Μ ) στους κόμβους οι οποίες ευθύνονται για την κάμψη του κορμού των στοιχείων του φέροντα οργανισμού.
Οι εντάσεις εφελκυσμού ( Ν ) που παρατηρούνται στην μια από της δύο παρειές του τοιχώματος δεν υφίστανται πλέον.
Με την μέθοδο σχεδιασμού, πάκτωσης των κόμβων της ανώτατης στάθμης με το έδαφος ευελπιστώ να εκτρέψω τις πλάγιες εντάσεις αδράνειας της κατασκευής μέσα στο έδαφος, αφαιρώντας αυτές από τις περιοχές που οδηγούνται σήμερα, προλαμβάνοντας και αποτρέποντας τις σχετικές μετατοπίσεις (δηλ τα drifts) και άρα η ένταση και η παραμόρφωση που αναπτύσσεται σε ολόκληρο τον φορέα να είναι περιορισμένη, εξασφαλίζοντας συγχρόνως μία πιο ισχυρή φέρουσα ικανότητα του εδάφους θεμελίωσης. Με τον κατάλληλο σχεδιασμό διαστασιολόγισης των τοιχωμάτων και την τοποθέτηση τους σε κατάλληλες θέσεις αποτρέπουμε και τον στρεπτοκαμπτικό λυγισμό που εμφανίζεται σε ασύμμετρες και μεταλλικές υψίκορμες κατασκευές. . Η γεώτρηση μας δείχνει την ποιότητα του εδάφους θεμελίωσης το οποίο μπορεί να κρύβει πολλές εκπλήξεις λόγο της φυσικής του ανομοιογένειας . Η πάκτωση της κατασκευής με το έδαφος δεν επιτρέπει τις κατακόρυφες αναπηδήσεις , εξαλείφοντας τις κρουστικές εντάσεις που αυξάνουν τα φορτία της κατασκευής και του εδάφους. Διατηρεί σταθερά μικρό, το εύρος των μετατοπίσεων των κατασκευών, ανεξαρτήτως έντασης και διάρκειας του σεισμού, ελέγχοντας την παραμόρφωση και τον συντονισμό άρα και τις αστοχίες.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 14 Μάιος 2019, 22:29

Υπαρχει τροπος να βιδωσω το πεος μου μεσα στο εδαφος της ΙΒΑΝΚΑ?
Βρειτε μου τροπο να το κανω και θα σας αποδειξω οτι η ενεργεια πολλαπλασιαζεται και μαλιστα εκτοξευεται!
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Μάιος 2019, 22:36

Daje έγραψε:
14 Μάιος 2019, 22:29
Υπαρχει τροπος να βιδωσω το πεος μου μεσα στο εδαφος της ΙΒΑΝΚΑ?
Βρειτε μου τροπο να το κανω και θα σας αποδειξω οτι η ενεργεια πολλαπλασιαζεται και μαλιστα εκτοξευεται!
Αν κάτσεις ένα ολόκληρο βράδυ κολλημένος με την ΙΒΑΝΚΑ σαν τους σκύλους, η ενέργεια που θα χρειαστεί ο γιατρός για να σε ξεκολλήσει θα είναι πολλαπλάσια :smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 14 Μάιος 2019, 22:41

seismic έγραψε:
14 Μάιος 2019, 22:28
Τα τοιχώματα κατά το λίκνισμα της κατασκευής παραλαμβάνουν ροπές ( Μ ), ορθές δυνάμεις ( Ν ) ....
Μπλα - μπλα - μπλα... Γιατί κάθε φορά απαντάτε με κατεβατά αντιγραφή επικόληση ( τα έχω διαβάσει και ...αλλού, έχετε "γεμίσει" το ελληνικό διαδίκτυο! ); Μπορείτε να αφήσετε στην άκρη την τεχνική ορολογία και να κάνουμε ένα πιο γόνιμο διάλογο; Εμένα αυτό που κάνετε μου δείχνει κάτι άλλο: Κρύβεστε πίσω από την τεχνική ορολογία και τα απίστευτα ...κατεβατά γιατί στην πραγματικότητα δεν μπορείτε να αντικρούσετe τις αντίθετες απόψεις.
Ο Richard Feynman είπε σε μια συνέυτεξή του:
"It turns out, all you need to do when you read or hear something that sounds smart, is try to translate it back into ordinary language - or better yet, have the person explain it for you - without using any scientific jargon or terms, and see if it still makes sense."
Μια όσο πιο πιστή μετάφραση γίνεται:
"Τελικά το μόνο που έχεις να κάνεις όταν διαβάζεις ή ακούς κάτι έξυπνο είναι να προσπαθήσεις να το μεταφράσεις σε απλή καθημερινή γλώσσα, ή καλύτερα, να βάλεις το άτομο που το ισχυρίζεται, να το εξηγήσει σε εσένα χωρίς τεχνική ορολογία και να δεις αν βγάζει νόημα"
Μπορείτε κύριε seismic να το κάνετε αυτό; Μπορείτε να εξηγήσετε την εφεύρεσή σας και να απαντήσετε σε ερωτήσεις και αμφιβολίες και αντιθετους ισχυρισμούς ΧΩΡΙΣ να κάνετε αντιγραφή - επικόληση τα ...σεντόνια με το βαρύ επιστημονικό κείμενο;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Μάιος 2019, 23:18

Οκ θα τα πω απλά. Αν έχεις μια κολόνα και την βιδώσεις πάνω σε ένα τραπέζι, και μία άλλη απλά την ακουμπήσεις πάνω στο τραπέζι, αν κουνήσεις το τραπέζι η ασύνδετη κολόνα θα ανατραπεί. Η βιδωμένη κολόνα αντέχει το κούνημα περισσότερο από ότι η ασύνδετη με το τραπέζι κολόνα. Οι σημερινές κατασκευές έχουν τις κολόνες τους ασύνδετες με το έδαφος. Η μόνη σύνδεση που διαθέτουν είναι αυτή η σύνδεση της δοκού που ενώνει την μια κολόνα με την άλλη. Οπότε όταν κουνάει ο σεισμός όπως κουνιέται το τραπέζι η κολόνα πάει να ανατραπεί. Δεν ανατρέπεται όμως γιατί την κρατά όρθια η σύνδεση που έχει με την δοκό. Η δοκός όμως σε ένας ισχυρό σεισμό λυγίζει και σπάει και πέφτει η πλάκα στο κεφάλι μας. Συμπέρασμα η δύναμη της δοκού δεν είναι αρκετή να συγκρατήσει όρθεια την κολόνα όταν αυτή πάει να ανατραπεί. Τι κάνω εγώ. Βιδώνω την κολόνα στο έδαφος ώστε να μην μπορεί να ανατραπεί. Συμπέρασμα 1) Η βιδωμένη με το έδαφος κολόνα επιβάλει μια αντίδραση προς το κούνημα του σεισμού και εμποδίζει την κολόνα να ανατραπεί 2) Η δοκός επιβάλει μια αντίδραση και δεν αφήνει την κολόνα να ανατραπεί. Η βιδωμένη κολόνα και η δοκός μαζί επιβάλουν μεγαλύτερη αντίδραση στην ανατροπή της κολόνας, διότι ένα και ένα κάνουν δύο. Αυτό το κατάλαβες?
Εικόνα
Χωρίς την ανατροπή της κολόνας δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει το σπίτι.
Η ανατροπή της κάθε μια κολόνας της κατασκευής είναι η κύρια αιτία της παραμόρφωσης του σκελετού του κτιρίου.
Αν σταματήσουμε την ανατροπή της κολόνας σταματάμε την παραμόρφωση του κτιρίου.
Αν σταματήσεις την παραμόρφωση του κτιρίου δεν θα έχουμε ζημιές.
Χωρίς ζημιές δεν πέφτει καμία κατασκευή στον σεισμό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 14 Μάιος 2019, 23:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 14 Μάιος 2019, 23:29

Θα αντιπαρέλθω το ...ειρωνικό στο τέλος
seismic έγραψε:
14 Μάιος 2019, 23:18
Αυτό το κατάλαβες?
και θα ρωτήσω:
Μήπως το ιδανικό θα ήταν να μην ακουμπά καν η κολώνα στο τραπέζει γιατί έτσι δεν θα ταλαντωθεί καν;
να διατυπώσω αλλιώς την ερώτηση:
Μήπως θα έπρεπε να προσπαθούμε να μειώσουμε την παρεχόμενη ενέργεια από το τραπέζι στην κολώνα π.χ. με ελαστικά παρεμβύσματα και όχι να την αυξάνουμε, αυξάνοντας την ακαμψία της κολώνας;
και αλλιώς:
Αυτή η φωτογραφία:
utah-capitol-bearings.width-800[1].jpg
σας λέει τίποτα; Σε αντίθεση με την δικιά σας εφεύρεση που την πολεμά το επιστημονικό κατεστημένο, έχει βρει ήδη εφαρμογή. [ Όλο το άρθρο εδώ: https://www.pbs.org/wgbh/nova/article/r ... rotection/ ]
Απλές απαντήσεις παρακαλώ. Χωρίς βαριά τεχνολογική ορολογία.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 14 Μάιος 2019, 23:38

seismic έγραψε:
14 Μάιος 2019, 23:18
Χωρίς την ανατροπή της κολόνας δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει το σπίτι.
Η ανατροπή της κάθε μια κολόνας της κατασκευής είναι η κύρια αιτία της παραμόρφωσης του σκελετού του κτιρίου.
Αν σταματήσουμε την ανατροπή της κολόνας σταματάμε την παραμόρφωση του κτιρίου.
Αν σταματήσεις την παραμόρφωση του κτιρίου δεν θα έχουμε ζημιές.
Χωρίς ζημιές δεν πέφτει καμία κατασκευή στον σεισμό.
Ε τότε τα κτίρια που έχουν υπόγεια και δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να ανατραπούν οι κολόνες τους, δεν πέφτουν ποτέ. :smt005:

Σαλάτα τα έχεις κάνει.
Μου αρέσει και ο φυσικός που επιμένει. :D

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Μάιος 2019, 23:49

AreSMareS έγραψε:
14 Μάιος 2019, 23:29
Θα αντιπαρέλθω το ...ειρωνικό στο τέλος
seismic έγραψε:
14 Μάιος 2019, 23:18
Αυτό το κατάλαβες?
και θα ρωτήσω:
Μήπως το ιδανικό θα ήταν να μην ακουμπά καν η κολώνα στο τραπέζει γιατί έτσι δεν θα ταλαντωθεί καν;
να διατυπώσω αλλιώς την ερώτηση:
Μήπως θα έπρεπε να προσπαθούμε να μειώσουμε την παρεχόμενη ενέργεια από το τραπέζι στην κολώνα π.χ. με ελαστικά παρεμβύσματα και όχι να την αυξάνουμε, αυξάνοντας την ακαμψία της κολώνας;
και αλλιώς:
Αυτή η φωτογραφία:
utah-capitol-bearings.width-800[1].jpg
σας λέει τίποτα; Σε αντίθεση με την δικιά σας εφεύρεση που την πολεμά το επιστημονικό κατεστημένο, έχει βρει ήδη εφαρμογή. [ Όλο το άρθρο εδώ: https://www.pbs.org/wgbh/nova/article/r ... rotection/ ]
Απλές απαντήσεις παρακαλώ. Χωρίς βαριά τεχνολογική ορολογία.
Συγνώμη αν σε έθιξα δεν είχα αυτόν τον σκοπό. Απλά εμένα όπως και να τα πω είναι το ίδιο αλλά δεν ξέρω αν οι άλλοι με καταλαβαίνουν και για αυτό ρώτησα.Επί του θέματος τώρα. Ναι ξέρω πολύ καλά αυτήν την φωτογραφεία που μου έδειξες. Ονομάζεται οριζόντια σεισμική μόνωση και οι μηχανισμοί ονομάζονται εφέδρανα. Την πατέντα αυτή την έκανε ένας μη μηχανικός πριν 80 χρόνια. Να ξεχωρίσουμε κάτι πολύ βασικό μεταξύ τις πατέντας αυτής και της δικής μου πατέντας. Η πατέντα αυτή απομονώνει την κατασκευή από το έδαφος. Η δική μου πατέντα κάνει την κατασκευή ποιο δυναμική στον σεισμό. Αυτό που δεν ξέρεις είναι ότι μία από τις μεθόδους σχεδιασμού της δικής μου πατέντας έχει και εφέδρανα.
Δες το βίντεο που δείχνει την δική μου μέθοδο σχεδιασμού να συνεργάζεται με τα εφέδρανα και ρώτα ότι θες.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 14 Μάιος 2019, 23:54

Μηχανικός έγραψε:
14 Μάιος 2019, 23:38
Μου αρέσει και ο φυσικός που επιμένει. :D
Κύριε Μηχανικός κάποιος δεν ...πρέπει να επιμένει με κόσμιο πάντα τρόπο σε τέτοιες περιπτώσεις;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Μάιος 2019, 23:58

Μηχανικός έγραψε:
14 Μάιος 2019, 23:38
seismic έγραψε:
14 Μάιος 2019, 23:18
Χωρίς την ανατροπή της κολόνας δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει το σπίτι.
Η ανατροπή της κάθε μια κολόνας της κατασκευής είναι η κύρια αιτία της παραμόρφωσης του σκελετού του κτιρίου.
Αν σταματήσουμε την ανατροπή της κολόνας σταματάμε την παραμόρφωση του κτιρίου.
Αν σταματήσεις την παραμόρφωση του κτιρίου δεν θα έχουμε ζημιές.
Χωρίς ζημιές δεν πέφτει καμία κατασκευή στον σεισμό.
Ε τότε τα κτίρια που έχουν υπόγεια και δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να ανατραπούν οι κολόνες τους, δεν πέφτουν ποτέ. :smt005:

Σαλάτα τα έχεις κάνει.
Μου αρέσει και ο φυσικός που επιμένει. :D
Αν και μηχανικός ο φυσικός ξέρει περισσότερα για τον λόγο αυτόν επιμένει.
Ναι έχει αποδειχτεί εδώ και πολλές δεκαετίες ότι οι κατασκευές με υπόγεια είναι πιο γερές στον σεισμό, γιατί αποτρέπουν την ανατροπή της κολόνας όπως το κάνει και η πατέντα. Η πατέντα όμως κάνει και άλλα πράγματα που δεν κάνει το υπόγειο της κατασκευής. Η πατέντα σταματάει την κάμψη του κορμού του υποστυλώματος που είναι ένας άλλος σοβαρός λόγος αστοχίας.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 15 Μάιος 2019, 00:03

Δεν απαντήσατε σε όλες τις ερωτήσεις κύριε seismic!
Να τις επαναλάβω λοιπόν:
Μήπως το ιδανικό θα ήταν ΝΑ ΜΗΝ ακουπάνε καν οι κολώνες στο έδαφος; Κάτι σαν να λέμε να πετά το κτήριο στον αέρα; Έτσι θα έχουμε μηδενική μεταφορά ενέργειας στο κτήριο από το έδαφος άρα και μηδενική καταπόνιση;
Επειδή όμως ιδανικό δεν υπάρχει προσπαθούμε να ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ την μεταφορά ενέργειας! Η δικιά σας εφεύρεση μήπως την ΑΥΞΑΝΕΙ; Αφού σύμφωνα με τα λεγόμενά σας αυξάνει την ακαμψία του κτηρίου; Γιατί κύριε seismic η ταχύτητα μετάδοσης ενός μηχανικού κύμματος και η ενέργεια που θα μεταφερθεί έχει να κάνει με τις ιδιότητες του ελαστικού μέσου. Μειώνοντας της ελαστικότητα αυξάνετε την μεταδιδόμενη ενέργεια...
Μήπως μου δείχνετε λάθος βίντεο; Πουθενά δεν δείχνει ελαστικά παρεμβύσματα όπως αυτά που σας έδειξα.
Διόρθωση: Ναι δείχνει τέτοια παρεμβύσματα αλλά η κεντρική κολώνα είναι σταθερά "βιδωμένη". Αυτή δεν θα πέσει πρώτη;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών