8 σεζόν G.O.T

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48593
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 15 Μάιος 2019, 19:13

να ζητάει επιστημονικές αποδείξεις (με φυσική) για το τι μπορεί να κάνει ένας δράκος!
Και να πώ οτι δε διευκρίνισα...
ένα όπλο σαν το φλογοβόλο
Αλλά τί να κάνουμε, όταν ο άλλος είναι κακοπροαίρετος και τοξικός, τοξικότητα θα βγάλει.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 15 Μάιος 2019, 19:22

Μα δεν υπάρχει φλογοβόλο καλέ μου άνθρωπε,δράκος υπάρχει.
Αν όντως έχεις απορία για το τι μπορεί να προκαλέσει η φωτιά,το φλογοβόλο,η ναπαλμ κλπ σε διάφορα υλικά,υπάρχει άλλη ενότητα στο φόρουμ.
Εδώ μιλάμε για δράκους και ζόμπια (και πρώην συριζαίες wannabe queen) .
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
The Great Leader
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 12:30

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Great Leader » 15 Μάιος 2019, 19:44

Last Veteran έγραψε:
15 Μάιος 2019, 02:59
The Great Leader έγραψε:
14 Μάιος 2019, 22:53
enterprise-psi έγραψε:
14 Μάιος 2019, 22:38
Αν ήταν ακριβώς όπως το βιβλίο τότε η πρώτη σεζόν θα ήταν για το πολύπλοκο φουστάνι της σερσει. Μόνο.
Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δεν ακολούθησαν την εξέλιξη του Euron στα βιβλία. Θα ήθελα να δω στην οθόνη τον σατανιστή,μάγο-πειρατή αντί τον νάρκισσο κλαρινογαμπρό που είδαμε τελικά.
Τωρα που λέτε για βιβλία, έχω διαβάσει το πρώτο (αυτές οι περιγραφές των μανδυων πανοπλιων oυφφ) και το "ο κόσμος της φωτιάς και του παγου", αυτό το προτείνω ανεπιφύλακτα για όποιον γουστάρει το lore του γουεστερος και εσσος.
Το πρώτο μπορεί να το αποφύγει κάποιος,μιας και η 1η σεζόν είναι αρκετά κοντά σε αυτό. Από το 2ο και μετά αξίζει,μιας και οι διαφορές αρχίζουν να φαίνονται.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5724
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 15 Μάιος 2019, 20:04

άλογο ... Μπράν??
ότι περίμενα να κάνει ο ΝΚ, το έκανε η Δράκαινα
και το απόλαυσα

βλέπω τον Τζον να επιστρέφει στον Βορρά, τον Aληθινό να κυνηγάει ζόμπι
και την Ντάνυ μόνη στα Summer Islands, να κυνηγάει φαντάσματα
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14992
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Μάιος 2019, 21:45

Kauldron έγραψε:
15 Μάιος 2019, 16:00
Οργισμένος έγραψε:
15 Μάιος 2019, 15:57
Kauldron έγραψε:
15 Μάιος 2019, 15:55
Μπορεί κανείς να εξηγήσει πώς είναι δυνατόν η φλόγα του δράκοντα να κατεδαφίζει κτίρια?
Το να τα καίει το καταλαβαίνω, αλλά κτήρια και κάστρα (πολύ περισσότερο κάστρα/πύργοι) δεν είναι δυνατόν να κατεδαφίζονται.
Λογικά η φλόγα δε θα εξοστρακιζόταν?
Οχι. Η φλογα των δρακων εμπεριεχει μαγεια , δεν ειναι απλη φλογα και κοβει τα πετροκτιστα κτιρια σαν βουτηρο. Ειναο γραμμενο στας γραφας. Ετσι ισοπεδωθηκε και το Χαρενχολ.


Πουθεναδες.
Αμα είναι με μαγεία, εντάξει, πάσο. Εγώ αυτό που αναρωτιόμουν είναι πώς είναι δυνατόν (με φυσική) ένα όπλο σαν το φλογοβόλο να ρίξει τοίχο.
Έλεγα κάποιος θα έλεγε κάτι για διαστολή κάποιου υλικού, αλλά λογικά σε πέτρα/γρανίτη κάτι τέτοιο δε θα γινόταν. Αν μιλούσαμε για λασπότουβλα, ίσως.
Μαγεια ειναι. Στο got οι δρακοι ειναι μαγικα κτηνη καιι η φλογα τους εχει μαγικες ιδιοτητες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14992
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Μάιος 2019, 21:48

Θα στηθειτε αλλη μια φορα να γινετε ανθρωποι. Μετα καντε την συμπλεγματικη "κριτικη" σας
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

zteo
Δημοσιεύσεις: 10167
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 15 Μάιος 2019, 21:50

Τι μαγεια ρεσυ Οργι.Ξεχασατε οτι κατω απο το Kings Landing ηταν γεματο με το υγρο εκεινο που ανατιναζοταν και εβγαζε πρασινη φωτια.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14992
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Μάιος 2019, 22:01

Οι λοιποι λογικοι ανθρωποι μπορουμε να κανουμε σοβαρη κριτικη επι της σειρας.

Ο ογδοος κυκλος ειναι ξεκαθαρα και οπως αναμενοταν ο με διαφορα καλυτερος κυκλος της σειρας. Το σεναριο δεδομενης της τεραστιας δυσκολιας λογω των βιβλιων κατΑφερνει και ανταποκρινεται ικανοποιητικα. Η φωτογραφια , η μουσικη, η ατμοσφαιρα ειναι ανυπερβλητες και ανεπαναληπτες.
Πλοτχολς απλα δεν υφιστανται κατι το μη αμαμενομενο για ενα τετοιο τηλεοπτικο εγχειρημα. Υφισταται μια αδιαορατη σεναριακη βιασυνη αλλα αυτο ειναι λογικο και αναμενομενο. Οι συνηθεις μΑγικες εκπληξεις σε αντιστοιχες περιπτωσεις απλα εδω δεν υφιστανται.

Πλεον στο τελευταιο επεισοδιο τελειως φυσιολογικα ρεαλιστικα και στρωτα θα δουμε τελεια αντιστροφη σχεσεων αναμεσα χαρακτηρες οι οποιοι πρινερικα επεισοδια ηταν κατι περισσοτερο απο φιλοι. Πιστευω πως η διαρροη της δολοφονιας της Ντανυ απο τη βαλιστρα του Μπρον ειναι αληθης και τρομερη σεναριακα και μενει μονο μα δουμε αν θα ζησει ο αιωνια κωλοφαρδος Αεγκον.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14992
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Μάιος 2019, 22:04

zteo έγραψε:
15 Μάιος 2019, 21:50
Τι μαγεια ρεσυ Οργι.Ξεχασατε οτι κατω απο το Kings Landing ηταν γεματο με το υγρο εκεινο που ανατιναζοταν και εβγαζε πρασινη φωτια.
Αν εβγαζες τη μαρξιστικη μαρμελαδα απο τα ματια θα εβλεπες οτι αρκετα κτιρια ανατιναχτηκαν με πρασινη φλογα.

Θα επρεπε να σε βρισω τωρα αλλα ειμαι κουρασμενος αλλα και τσαμπα θα πηγαινε η βρισια.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14992
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Μάιος 2019, 22:10

Απιστευτη ερμηνεια απο Κιρκη, πολυ δυνατη ερμηνεια απο Διηανειρα, στα γνωστα μετρια και αδιαφορα επιπεδα η ερμημεια του Αγων. Καλη η Σανσα μετριος ο Τυριον , λιγη παντα ερμηνευτικα η Μισαντεη. Πολυ καλος ο Τζεημη μαζι με Μπρον, θεα και νο1 γκομενα στη σειρα αλλα πολυ μετρια παικτικα η Μελισσανδρη.
Μετρια και η Αρεια ενω ο Νκ εκανε μια δυο πολυ καλες ερμηνευτικες κινησεις στο τελευταιο του βλεμμα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14992
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Μάιος 2019, 22:12

60% πιθανοτητες μα κατσει στο θρονο ο Τζον , 40% να κατσει η Σανσοτυριον.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14992
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Μάιος 2019, 22:16

Στο λεει ο μαρτιν.
Οι υπερκωλοφαρδοι γινονται ηρωες και αργοτερα θεοι....
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48593
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 15 Μάιος 2019, 22:16

waldorf έγραψε:
15 Μάιος 2019, 19:22
Μα δεν υπάρχει φλογοβόλο καλέ μου άνθρωπε,δράκος υπάρχει.
Αν όντως έχεις απορία για το τι μπορεί να προκαλέσει η φωτιά,το φλογοβόλο,η ναπαλμ κλπ σε διάφορα υλικά,υπάρχει άλλη ενότητα στο φόρουμ.
Εδώ μιλάμε για δράκους και ζόμπια (και πρώην συριζαίες wannabe queen) .
Μα το ρώτησα εδώ, γιατί μόνο στο GoT έχω δεί (απ' όσο θυμάμαι) να πέφτει πέτρινο κτήριο με φωτιά.
Για δράκοντες είχα δεί ένα "ντοκυμανταίρ" που εξήταζε πώς θα ήταν το ζώο ΑΝ υπήρχε. Και εξηγούσε και το πώς θα μπορούσε να βγάζει φλόγα (η βλέννα του υποτίθεται πως είναι εύφλεκτη, με δυο "πέτρες" που σχηματίζονται κάπου στο φάρυγγά του να δίνουν την ανάφλεξη.
Αλλά σε κάθε περίπτωση, δε νομίζω οτι πέτρινα τείχη θα κατέρρεαν, εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω για το τί συμβαίνει στα υλικά σε συνθήκες υψηλής θερμοκρασίας.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Northerner
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:59

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northerner » 15 Μάιος 2019, 22:24

Yochanan έγραψε:
15 Μάιος 2019, 02:38
ο παππούς έχει σχέδιο αγαπητέ νορθερνερ. αφήνει τους δαβιδες να γράφουνε τις μλκιες τους κι αυτος ενω κανει πως ψευτογραφει εχει ετοιμο το βιβλιο ήδη. και οταν τελειωσει η σειρα και τους κραζει ολος ο κοσμος για γιωτομπαλλα που γαμησανε το τελος, θα ξεχαρμανιασουνε διαβαζοντας τα βιβλια του - και πληρωνοντας τον παππου για το προνομιο. το μονο που ευχομαι ειναι να εχει παιδια ή εστω καμια γκομενα. να πανε σε αθρωπο τα λεφτα, μην τα φανε τιπτοε αζωρ και μιστερ φλοξυ
Και εγώ πιστεύω κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι όταν κατάλαβε ότι θα κάνουν μόνο 6 επεισόδια που είναι λίγα για να τελειώσουν την ιστορία όπως πρέπει αποφάσισε να περιμένει με το βιβλίο. Ή έχει κάποια συμφωνία με το Έιτς Μπι Ο να μην εκδίδει τίποτα πριν το τέλος. Αυτό πρέπει να είναι.

Anyway έρχομαι να βάζω αυτό (κυριολεκτικά σπόιλερ, open at your own risk. You were warned!).
SpoilerShow
Εικόνα
Ένας φίλος από το ακροπατριωτικό φόρουμ είπε ότι του το έστειλαν πριν το προηγούμενο επεισόδιο και ίσως αυτό είναι το τέλος. Σας λέω για να είμαστε έτοιμοι με τα accounts μας στο IMDB und Rotten tomatoes να δώσουμε χαμηλούς βάθους στο επεισόδιο/σεζόν. Όπως κάναμε με τα Star Wars. Προφανώς θα είναι shit. Τι Μπραν ρε γμτ;! Τι μαύρο παίρνει ο Τζον αφού πέθανε ο ΝΚ (ασήμαντο side plot στη σειρά που ονομάζεται "Τραγούδι για φωτιά και πάγο"...) και οι βαρ... οι γιατροί τώρα είναι φίλοι τους;!! Δεν έχω λόγια. Να είστε έτοιμοι.

Ενώ περιμένουμε λίγο γέλιο. Είναι κρίμα όταν τα memes είναι καλύτερα από τα επεισόδια -

Εικόνα
Εικόνα
:fp: Είναι αλήθεια
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Edit - ώπα, είχα πρόβλημα με τα λινκς. Τώρα είναι ντάξει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Northerner την 15 Μάιος 2019, 23:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Lost are only those who abandon themselves!
Oberst Hans-Ulrich Rudel

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5724
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: 8 σεζόν G.O.T

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 15 Μάιος 2019, 22:29

σκεφτόμουν για βασιλιά:
τον Μπαράθεον (Γκέντρυ) με την Άρυα (με χέρι τον μόνο καλό που έμεινε, τον Σερ Ντάβος)
όλα τελειώνουν από εκεί που ξεκίνησαν: στον έρωτα ενός Μπαράθεον με μια Σταρκ, αλλά αυτή τη φορά με χαπι εντ

ο Μπραν πρέπει να γίνει ή να είναι ο ΝΚ και πάει Βόρρεια, Ο τζον ενωνεται με τους φίλους του στν αληθινό βορρά και η ντάνυ εξορίζεται μόνη στα σαμερ αιλαντσ (τέρμα νότια). Θεία-ανηψιός) χωρίζουν και πεθαίνουν, οι τελευταίοι των Ταυγκαριαν. Ο δράκος και ο ΝΚ θα εππιστρεψουν μελλοντικά.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών