καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 15 Μάιος 2019, 22:37

Δημοκράτης έγραψε:
15 Μάιος 2019, 21:39
Pirate7G
αν ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν καλή κυβέρνηση, ο κόσμος γιατί θα ξαναβγάλει κυβέρνηση την ΝΔ;


Μα δεν βγήκε κυβέρνηση η ΝΔ. Και δνε υπάρχει καμία περίπτωση να βγει, αν βγει, κι αυτοδύναμη.
Αν η ΝΔ κυβερνούσε καλά, γιατί ο κόσμος της έστελνε πάντα στο διάολο μετά από 2 με 3 χρόνια;
Δεν είπα ποτέ ότι είναι καλή κυβέρνηση αυτή του συριζα. Μετριότατη είναι. Δεν είναι όμως διεφθαρμένοι σαν τους νδαιους. Δεν είναι λαμογια σαν τους νδαιους. Δεν υπερχρεωσαν και χρεοκοπησαν την χώρα σαν τους νδαιους. Δεν μπλεχτηκαν σε μαύρα ζιμενσοταμεια σαν τους νδαιους. Να συνεχίσω;
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Μάιος 2019, 22:38

1) συμφωνο συμβίωσης
2) Ηλεκτρονικό εισιτήριο στα ΜΜΜ
3) απάλλαξε την χώρα απο τον εαυτό του στην αντιπολίτευση
4) εφάρμοσε το μνημόνιο
5) κορόιδεψε τους οχιτζηδες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gassim την 15 Μάιος 2019, 22:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 15 Μάιος 2019, 22:42

under έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:40
Το εισιτηριο στα ΜΜΜ αυξηθηκε επι συριζα.
Π..τσα και καρατε στους αληταραδες ψευτες του συριζα.
Το εισιτήριο για τα 70 λεπτά του σαμαρά είναι ακριβότερο από το 90λεπτο του Τσίπρα σε κόστος ανά λεπτό.
Στην τρύπα σου μέσα δεξιέ δωσίλογε.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Μάιος 2019, 22:45

-71 έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:42
under έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:40
Το εισιτηριο στα ΜΜΜ αυξηθηκε επι συριζα.
Π..τσα και καρατε στους αληταραδες ψευτες του συριζα.
Το εισιτήριο για τα 70 λεπτά του σαμαρά είναι ακριβότερο από το 90λεπτο του Τσίπρα σε κόστος ανά λεπτό.
Στην τρύπα σου μέσα δεξιέ δωσίλογε.
Εναρμονίσου με την νεα κομματική γραμμή σύντροφε. Δωσίλογοι ήταν αυτοί που το 2014 υποστήριζαν την πολιτική που εφάρμοσε ο Τσίπρας το 2015.
Τώρα να λες για τις ελίτ.

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 15 Μάιος 2019, 22:48

Nandros έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:31
Pirate7G έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:23
Nandros έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:16
Ο ΣΥΡΙΖΑ έβρισκε «προκλητικά λίγα» τα 300 εκατ. για την ΤΡΑΙΝΟΣΕ και την έδωσε για 45.
Τόσο την έκανε να κοστίζει το κόμμα κλεφτών, απατεώνων και μιζαδορων που ανεύθυνα κι αναίσχυντα ψηφίζεις. Έχεις πρόβλημα;
Με την διαστρέβλωση γεγονότων που κάνεις/κάνετε; Ναι. έχω και θα σας ρίξω μαύρο φούμο. Έχεις πρόβλημα;
.
Επειδή είσαι άσχετος και μάλιστα περιφέρεις την ασχετοσύνη αυτή εδώ μέσα με πομποδες ύφος, πάρε διάβασε κι ενημερώσου από αυτά που έγραφε η Βουλτεψη σου, για να μην λες ότι τα παραποιουμε κιολας
ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. υπερψήφισαν χθες επί της αρχής στην αρμόδια Επιτροπή το νομοσχέδιο για τον ΟΣΕ.

Ο σκοπός ήταν (πάλι) η εξυγίανση. Ο οργανισμός αυτός έχει τόσες πολλές φορές «εξυγιανθεί» από το πολιτικό μας προσωπικό, που έπρεπε πλέον χωρίς αμφιβολία να χαίρει άκρας υγείας!

Και ας πούμε ότι αυτή την φορά θα εξυγιανθεί – που δεν το βλέπω. Αλλά εξυγίανση του ΟΣΕ δεν προϋποθέτει και εξυγίανση του πολιτικού σκηνικού;

Μόνοι τους πήγαν και τους πήραν τους υψηλούς μισθούς, διπλάσιους από τον μέσο εθνικό όρο, οι εργαζόμενοι; Γι’ αυτήν την αιμορραγία δεν θα τιμωρηθεί κανείς;

Έχει καταγγελθεί ότι την περίοδο 1998-2003 εκποιήθηκαν 6.000 βαγόνια και τα έσοδα δεν καταγράφηκαν πουθενά.

Και αντί κάποιοι να σκύψουν να δουν τι έγινε, έσπασαν τον ΟΣΕ στα… ένδεκα (έλεος!), τον Αύγουστο του 2005, για να… γίνει ανταγωνιστικός!

Μετά είδαν πως ανταγωνιστικός δεν γινόταν με τίποτα και αποφάσισαν να τον αναδιοργανώσουν σε… τέσσερις εταιρίες. Μετά οι εταιρίες αποφασίστηκε να γίνουν πέντε.

Μετά άρχισαν τις αναγγελίες περί εθελουσίας και μισθωτής εφεδρείας.

Και μετά άρχισαν να συνεδριάζουν ολόκληρη υπουργικά συμβούλια και διϋπουργικές επιτροπές. Συνέβη τον Φεβρουάριο του 2009, ξανασυνέβη τον Απρίλιο του 2009 (οπότε αποφασίστηκε το σχέδιο που περίπου ψηφίστηκε τώρα), τον Μάιο του 2009 μας είπαν για συγχώνευση των πέντε εταιριών σε τρεις.

Μετά ήλθε το ΠΑΣΟΚ. Και μας μίλησε για νέο μοντέλο διοίκησης στις ΔΕΚΟ, με δύο ελέγχους ανά μήνα από το υπουργείο Μεταφορών. Ακολούθησε, τον Φεβρουάριο του 2010 η αναγγελία κάποιου μικτού σχεδίου. Τον Μάιο του 2010 ακούσαμε για ιδιωτικοποίηση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ.

Ήλθε και ο περασμένος Σεπτέμβριος, οπότε σύσσωμο το υπουργικό συμβούλιο συνεδρίασε στην Θεσσαλονίκη για – τι άλλο; - τον ΟΣΕ.

Για τα διάφορα ανομήματα και εγκλήματα δεν γίνεται ούτε λόγος. Για τις συμβάσεις με την Ζήμενς (με απόφαση του υπουργικού συμβουλίου του 1996) περιμένουμε να αποφανθεί η εξεταστική επιτροπή.

Οι τελευταίες αποφάσεις για τον ΟΣΕ, απλώς έρχονται να καλύψουν τα μεγαλύτερα σκάνδαλα.

Όπως αυτό της αγοράς, το 1997, 30 ηλεκτροκίνητων μηχανών έλξης και 100 βαγονιών, που τελικά δεν χωρούσαν στις ράγες του υπάρχοντος σιδηροδρομικού δικτύου! Πρόκειται για σκάνδαλο 235 εκ ευρώ!

Τι έγινε με τα βαγόνια – φάντασμα και την «μαφία του Θριασίου», που οδήγησαν στο γνωστό δυστύχημα στο Μπράλο; Δεν θέλει να μας πει κανείς.

Τι έγινε με την μηχανογράφηση του Οργανισμού που έπρεπε να είναι πλήρως μηχανογραφημένος από το 2006 για να αποφεύγονται λαθρεμπόριο και διαφθορά;

Το κοινοτικό χρήμα έμεινε στα αζήτητα, καθώς μηχανογραφήθηκαν μόνο δύο από τις εικοσιπέντε λειτουργίες και αγοράστηκαν μόνο το 1% των υπολογιστών, 9,7% των εκτυπωτών, η μηχανογραφημένη παρακολούθηση του επιβατικού κοινού δεν ξεπέρασε το 9,6% και δεν ολοκληρώθηκε καμιά μελέτη και κανένα λογισμικό.

Επ’ αυτών υπάρχει καμιά απάντηση πολιτικού υπευθύνου – πρώην και νυν; Σιωπή
http://www.elzoni.gr/html/ent/855/ent.2855.asp
Και ναι έχω πρόβλημα. Έχω πρόβλημα γιατί άθλιοι πολίτες σαν εσένα μας κατέστρεψαν. Κι όχι μόνο εγώ. Όλη η χώρα. Αν έχεις έστω και λίγο φιλότιμο, δεν θα πας να ψηφίσεις τα καθίκια της νδ που τόσα χρόνια ψηφίζεις και μας καταστρεψατε. Δείξε σεβασμό στους νέους. Για τα προσωπικά σου συμφέροντα καταστρέφεις τις ζωές τους. Σκέψου το.
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 15 Μάιος 2019, 22:50

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:26
Pirate7G έγραψε:
15 Μάιος 2019, 20:45
Nandros έγραψε:
15 Μάιος 2019, 20:33

Ανάποδα τα βλέπεις. Να μας πεις ποσοστό αντι-σύριζα!
Φίλε ο κόσμος δεν ξέχνα τι σημαίνει δεξιά. Η νδ είναι η προσωποποίηση της διαφθοράς, της ρεμουλας, του καιροσκόπισμου και της εξαπάτησης. Οπότε κυβέρνησε παρέδωσε την Ελλάδα χειρότερη από ότι την παρέλαβε.
για πες μας πότε κυβέρνησε, θέλω να δω κάτι
Ναι δνε θα ξεχάσω. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το τι θες να δεις εξάλλου.
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 15 Μάιος 2019, 22:52

Ίφιδα έγραψε:
15 Μάιος 2019, 19:07
Έσκισε τα μνημόνια
Έβαλε πολιτικούς στη φυλακή
Βαρουσε τα ταμπούρλα και οι Ευρωπαίοι χόρευαν
Διαχωρισμό Εκκλησίας - Κράτους
Οι μετανάστες ζουν επιτέλους ασφαλείς σε φανταστικές συνθήκες στα χοτ σποτ και τους βοήθησε να φύγουν απ τη χώρα
Εξάλειψε την φτώχεια
Υγεία Παιδεία πετάνε
Νίκησε τις αγορές
Δεν είναι τελικά τζιφάκι το αβατάρι σου. Ήλπιζα πως θα αλλάξει το σταυροπόδι.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 15 Μάιος 2019, 23:02

gassim έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:45


Εναρμονίσου με την νεα κομματική γραμμή σύντροφε. Δωσίλογοι ήταν αυτοί που το 2014 υποστήριζαν την πολιτική που εφάρμοσε ο Τσίπρας το 2015.
Τώρα να λες για τις ελίτ.
Δωσίλογοι είναι οι απόγονοι αυτών που συνεργάστηκαν με τους γερμανούς κατά τη διάρκεια της κατοχής.
Είναι όλοι τους δεξιοί και 9 στους 10 είναι νεοδημοκράτες.
Καλό βράδυ.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Μάιος 2019, 23:09

-71 έγραψε:
15 Μάιος 2019, 23:02
gassim έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:45


Εναρμονίσου με την νεα κομματική γραμμή σύντροφε. Δωσίλογοι ήταν αυτοί που το 2014 υποστήριζαν την πολιτική που εφάρμοσε ο Τσίπρας το 2015.
Τώρα να λες για τις ελίτ.
Δωσίλογοι είναι οι απόγονοι αυτών που συνεργάστηκαν με τους γερμανούς κατά τη διάρκεια της κατοχής.
Είναι όλοι τους δεξιοί και 9 στους 10 είναι νεοδημοκράτες.
Καλό βράδυ.
καληνύχτα, όταν τελειώσει ο εμφύλιος θα σε ξυπνήσουμε.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 13580
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 15 Μάιος 2019, 23:14

Θέλετε να φύγει ο ΣΥΡΙΖΑ; Στηρίξτε τότε αυτούς που μπορούν να τον διώξουν.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 15 Μάιος 2019, 23:14

Pirate7G έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:50
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:26
Pirate7G έγραψε:
15 Μάιος 2019, 20:45


Φίλε ο κόσμος δεν ξέχνα τι σημαίνει δεξιά. Η νδ είναι η προσωποποίηση της διαφθοράς, της ρεμουλας, του καιροσκόπισμου και της εξαπάτησης. Οπότε κυβέρνησε παρέδωσε την Ελλάδα χειρότερη από ότι την παρέλαβε.
για πες μας πότε κυβέρνησε, θέλω να δω κάτι
Ναι δνε θα ξεχάσω. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το τι θες να δεις εξάλλου.
έτσι ακριβώς
η ΝΔ με εξαίρεση ίσως τη πενταετία του κουρασμένου κυβέρνησε απειροελάχιστα από τη παλινόρθωση της δημοκρατίας μέχρι και τη χρεοκοπία
το πασοκ χρεοκόπησε τη χώρα και ο συριζα έχει γίνει πασοκ στη θέση του πασοκ
αυτή τη νοσηρή νοοτροπία της εξασφάλισης και της καλοπέρασης σε βάρος των κορόιδων διαιωνίζετε
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 15 Μάιος 2019, 23:16

Pirate7G έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:48
Nandros έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:31
Pirate7G έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:23
Τόσο την έκανε να κοστίζει το κόμμα κλεφτών, απατεώνων και μιζαδορων που ανεύθυνα κι αναίσχυντα ψηφίζεις. Έχεις πρόβλημα;
Με την διαστρέβλωση γεγονότων που κάνεις/κάνετε; Ναι. έχω και θα σας ρίξω μαύρο φούμο. Έχεις πρόβλημα;
Επειδή είσαι άσχετος και μάλιστα περιφέρεις την ασχετοσύνη αυτή εδώ μέσα με πομποδες ύφος, πάρε διάβασε κι ενημερώσου από αυτά που έγραφε η Βουλτεψη σου, για να μην λες ότι τα παραποιουμε κιολας
συριζοπροπαγάνδαShow
ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. υπερψήφισαν χθες επί της αρχής στην αρμόδια Επιτροπή το νομοσχέδιο για τον ΟΣΕ.

Ο σκοπός ήταν (πάλι) η εξυγίανση. Ο οργανισμός αυτός έχει τόσες πολλές φορές «εξυγιανθεί» από το πολιτικό μας προσωπικό, που έπρεπε πλέον χωρίς αμφιβολία να χαίρει άκρας υγείας!

Και ας πούμε ότι αυτή την φορά θα εξυγιανθεί – που δεν το βλέπω. Αλλά εξυγίανση του ΟΣΕ δεν προϋποθέτει και εξυγίανση του πολιτικού σκηνικού;

Μόνοι τους πήγαν και τους πήραν τους υψηλούς μισθούς, διπλάσιους από τον μέσο εθνικό όρο, οι εργαζόμενοι; Γι’ αυτήν την αιμορραγία δεν θα τιμωρηθεί κανείς;

Έχει καταγγελθεί ότι την περίοδο 1998-2003 εκποιήθηκαν 6.000 βαγόνια και τα έσοδα δεν καταγράφηκαν πουθενά.

Και αντί κάποιοι να σκύψουν να δουν τι έγινε, έσπασαν τον ΟΣΕ στα… ένδεκα (έλεος!), τον Αύγουστο του 2005, για να… γίνει ανταγωνιστικός!

Μετά είδαν πως ανταγωνιστικός δεν γινόταν με τίποτα και αποφάσισαν να τον αναδιοργανώσουν σε… τέσσερις εταιρίες. Μετά οι εταιρίες αποφασίστηκε να γίνουν πέντε.

Μετά άρχισαν τις αναγγελίες περί εθελουσίας και μισθωτής εφεδρείας.

Και μετά άρχισαν να συνεδριάζουν ολόκληρη υπουργικά συμβούλια και διϋπουργικές επιτροπές. Συνέβη τον Φεβρουάριο του 2009, ξανασυνέβη τον Απρίλιο του 2009 (οπότε αποφασίστηκε το σχέδιο που περίπου ψηφίστηκε τώρα), τον Μάιο του 2009 μας είπαν για συγχώνευση των πέντε εταιριών σε τρεις.

Μετά ήλθε το ΠΑΣΟΚ. Και μας μίλησε για νέο μοντέλο διοίκησης στις ΔΕΚΟ, με δύο ελέγχους ανά μήνα από το υπουργείο Μεταφορών. Ακολούθησε, τον Φεβρουάριο του 2010 η αναγγελία κάποιου μικτού σχεδίου. Τον Μάιο του 2010 ακούσαμε για ιδιωτικοποίηση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ.

Ήλθε και ο περασμένος Σεπτέμβριος, οπότε σύσσωμο το υπουργικό συμβούλιο συνεδρίασε στην Θεσσαλονίκη για – τι άλλο; - τον ΟΣΕ.

Για τα διάφορα ανομήματα και εγκλήματα δεν γίνεται ούτε λόγος. Για τις συμβάσεις με την Ζήμενς (με απόφαση του υπουργικού συμβουλίου του 1996) περιμένουμε να αποφανθεί η εξεταστική επιτροπή.

Οι τελευταίες αποφάσεις για τον ΟΣΕ, απλώς έρχονται να καλύψουν τα μεγαλύτερα σκάνδαλα.

Όπως αυτό της αγοράς, το 1997, 30 ηλεκτροκίνητων μηχανών έλξης και 100 βαγονιών, που τελικά δεν χωρούσαν στις ράγες του υπάρχοντος σιδηροδρομικού δικτύου! Πρόκειται για σκάνδαλο 235 εκ ευρώ!

Τι έγινε με τα βαγόνια – φάντασμα και την «μαφία του Θριασίου», που οδήγησαν στο γνωστό δυστύχημα στο Μπράλο; Δεν θέλει να μας πει κανείς.

Τι έγινε με την μηχανογράφηση του Οργανισμού που έπρεπε να είναι πλήρως μηχανογραφημένος από το 2006 για να αποφεύγονται λαθρεμπόριο και διαφθορά;

Το κοινοτικό χρήμα έμεινε στα αζήτητα, καθώς μηχανογραφήθηκαν μόνο δύο από τις εικοσιπέντε λειτουργίες και αγοράστηκαν μόνο το 1% των υπολογιστών, 9,7% των εκτυπωτών, η μηχανογραφημένη παρακολούθηση του επιβατικού κοινού δεν ξεπέρασε το 9,6% και δεν ολοκληρώθηκε καμιά μελέτη και κανένα λογισμικό.

Επ’ αυτών υπάρχει καμιά απάντηση πολιτικού υπευθύνου – πρώην και νυν; Σιωπή
http://www.elzoni.gr/html/ent/855/ent.2855.asp
Και ναι έχω πρόβλημα. Έχω πρόβλημα γιατί άθλιοι πολίτες σαν εσένα μας κατέστρεψαν. Κι όχι μόνο εγώ. Όλη η χώρα. Αν έχεις έστω και λίγο φιλότιμο, δεν θα πας να ψηφίσεις τα καθίκια της νδ που τόσα χρόνια ψηφίζεις και μας καταστρεψατε. Δείξε σεβασμό στους νέους. Για τα προσωπικά σου συμφέροντα καταστρέφεις τις ζωές τους. Σκέψου το.
Αντίθετα με την συνήθη πρακτική μου, να μην δέχομαι μύγα στο σπαθί μου και να απαντώ στα ίσα στις προκλήσεις, ΔΕΝ θα κατέβω στο επίπεδο σου, με τις συνεχείς προσωπικές και μη προσβολές.
Δείχνει την απελπισία σου/σας, που βλέπετε ότι ο κοσμάκης σιχάθηκε τα απίστευτα ψέματα σας και θα σας μαυρίσει.

Είμαι πολιτικοποιημένοις, αλλά όχι κομματόσκυλο σαν κάποιους εδώ μέσα, ονόματα δεν λέμε. Γνωρίζεις ελάχιστα πράγματα για μένα, αλλά με ταμπελιάζεις κατά το δοκούν/ πολίτικη ιδεοληψία σου.
Την ΝουΔούλα την ψήφισα άπαξ και για πρώτη φορά στην ζωή μου το ΄12, για να μην κερδίσει ο εσμός των απατεώνων/ψευτών που υποστηρίζεις.
Κόντρα σε όσα μου καταμαρτυρείς (είπαμε γνωρίζεις ελάχιστα πράγματα για μένα) πάντα ψήφιζα με σκοπό το κοινό καλό και φυσικά και το δικό μου, αφού είμαι ένας τυπικός μικροαστός του ΙΤ.

Ανήκω στην μειοψηφία αυτών που ΔΕΝ τα έφαγαν μαζί με σας τους υπόλοιπους - όταν κυκλοφορεί πολύ χρήμα όλοι τρώνε - αφού δούλεψα στον ναυτιλιακό τομέα και οι μισθοί μου και των συναδέλφων μου ήταν εισαγόμενο συνάλλαγμα που πάντα είχε ανάγκη η χώρα. Δάνειο δεν πήρα. Η χώρα μου/μας χρωστάει και δεν της χρωστώ/χρωστάμε, αλλά δεν έχω/έχουμε απαιτήσεις.

Μάζεψε λοιπόν το δάκτυλο που μου κουνάς και να το βάλεις εκεί που σε πονεί περισσότερο. Και αν θα μου απευθύνεις το λόγο ξανά, να είσαι κοσμιώτερος απέναντι μου.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 15 Μάιος 2019, 23:18

Ας τα δούμε αντικειμενικά τα ... θετικά.
-Σύμφωνο συμβίωσης για ομόφυλα ζευγάρια
-Νομική αναγνώριση ταυτότητας φύλου
-Συμφωνία των Πρεσπών (μεγαλύτερη διπλωματική νίκη στη πρόσφατη ιστορία της Ελλάδας)
-Δωρεάν μετακίνηση ανέργων στα ΜΜΜ
-Κατάργηση 5ευρου στα νοσοκομεία
-ΚΈΑ
-Αύξηση στο επίδομα τέκνων
-Κοινωνικό μέρισμα
-Οριστική έξοδος από το Μνημόνιο όταν όλοι οι άλλοι είχαν αποτύχει
-Σχολικά γεύματα
-Επαναλειτουργία ΕΡΤ
-120 δόσεις
- Επαναφορά 13ης σύνταξης μόνιμα

Επίσης μερικά σημειολογικά:

-Έφερε τη λογική του Δημοψηφίσματος πρώτη φορά στη μεταπολίτευση
-Πρώτη Κυβέρνηση και πρώτος Πρωθυπουργός στην ιστορία που ορκίστηκαν με πολιτικό όρκο

Το "σύμφωνο" - Επιβράβευση μιάς ψυχολογικής νόσου, που όμως την έχουν κάνει όλοι, από Τραμπ μέχρι Πούτιν.
Νομική αναγνώριση ταυτότητας φύλου - Χωρίς να έχει ενηλικιωθεί το άτομο !!!
Συμφωνία των Πρεσπών (μεγαλύτερη διπλωματική νίκη προδοσία στη πρόσφατη ιστορία της Ελλάδας)
Δωρεάν μετακίνηση ανέργων - Θετικό, αλλά που να πάνε ;
Κατάργηση 5εύρου - Αν αρρωσταίνουμε και τη βγάζουμε με ... 5 ευρώ, θα ψηφίζω 1000 χρόνια Σύριζα.
ΚΕΑ - Όχι και ... ΚΕΑ που προγραμματίστηκε από την ΕΕ από το 2013 (σ.σ. έκοψε τους ανέργους που έχουν σπίτι).
Αύξηση στο επίδομα τέκνων - Είναι η πρώτη εξαγγελία του Μητσοτάκη τώρα, τα τέκνα.
Κοινωνικό μέρισμα - Έδωσε και ο Σαμαράς (αλλά ο Τσίπρας έκοψε πάλι τους ανέργους που έχουν σπίτι, τουλάχιστον το 2017).
Οριστική έξοδος ... - Οριστική είσοδος.
Σχολικά γεύματα -
Επαναλειτουργία ΕΡΤ - ...
120 δόσεις - Προεκλογική ελεημοσύνη.
Επαναφορά (μισής) 13ης σύνταξης - Προεκλογική ελεημοσύνη.

Άλλα "θετικά" είναι η εξόντωση των ελευθέρων επαγγελματιών -χωρίς εννοείται την παράλληλη ένταξη τους σε κάποιο δημόσιο σχήμα- και οι χειροπέδες στις γριούλες που πουλάνε χόρτα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Perp
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 08 Σεπ 2018, 14:51
Phorum.gr user: Perp

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Perp » 15 Μάιος 2019, 23:19

Μακεδονικό
Μείωση ασφαλιστικών εισφορών στους εε μέσω της αναλογικότητας με το εισόδημα
120 δόσεις (έρχεται αυτό)
Ουσιώδης πρόοδος σε δασολόγιο/κτηματολόγιο
Δωρεάν πρόσβαση των ανασφάλιστων στη δημόσια υγεία με το ν.4368/2016
Και άλλα πολλά :lol:

ΚΑDYRΟV
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:52

Re: καλα πραγματα που εκανε ο συριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΑDYRΟV » 15 Μάιος 2019, 23:20

ο συριζα εδωσε κεα στον φτωχο λαο παντως
ο κουλης θα το καταργησει προωθωντας δηθεν θεσεις εργασιας με 400 ευρω και αν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών