Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μάιος 2019, 17:48

Γραφικός έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:42
hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:38
Η πηγή μου που μπάζει είναι ο CDC.
Με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα, αυτά που βρήκα από το cdc αφορούν μόνο στις πιθανότητες μετάδοσης αφροδίσιων νοσημάτων. Δεν κάνεις την καλή να μου βάλεις καθεαυτό το λινκ;
Οκέι, λάθος μου. 13% δίνει για το αντρικό. 21% για το γυναικείο. Still...

https://www.cdc.gov/reproductivehealth/ ... /index.htm
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Γραφικός

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 16 Μάιος 2019, 17:54

hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:48
Γραφικός έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:42
hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:38
Η πηγή μου που μπάζει είναι ο CDC.
Με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα, αυτά που βρήκα από το cdc αφορούν μόνο στις πιθανότητες μετάδοσης αφροδίσιων νοσημάτων. Δεν κάνεις την καλή να μου βάλεις καθεαυτό το λινκ;
Οκέι, λάθος μου. 13% δίνει για το αντρικό. 21% για το γυναικείο. Still...

https://www.cdc.gov/reproductivehealth/ ... /index.htm
Latex condoms, the most common type, help prevent pregnancy, and HIV and other STDs, as do the newer synthetic condoms. “Natural” or “lambskin” condoms also help prevent pregnancy, but may not provide protection against STDs, including HIV. Typical use failure rate: 13%.
Εδώ λέει ότι αν χρησιμοποιείς καπότες από λατέξ και συνθετικές είσαι κομπλέ, δεν αναφέρει την παραμικρή πιθανότητα να μην είναι αποτελεσματικά. Για τα "νάτσουραλ" και τα "λάμπσκιν" πρώτη φορά εδώ διάβασα, δεν ξέρω καν τι είναι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Μάιος 2019, 18:04

this_man έγραψε:
16 Μάιος 2019, 14:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μάιος 2019, 19:39
Γραφικός έγραψε:
13 Μάιος 2019, 12:38


Σίγουρα. Στο παρόν νήμα όμως παίρνουμε την περίπτωση της εγκυμοσύνης δεδομένη. Συζητάμε για το τι πρέπει να γίνεται στην περίπτωση που η κοπέλα έμεινε έγκυος. Στους νόμους λοιπόν θα πρέπει να υπάρχει ένα φιλοσοφικό πλαίσιο που αντιμετωπίζει και τα δύο φύλλα ισότιμα. Είτε θεωρούμε ότι, από την στιγμή που προέκυψε, δεν έχουμε δικαίωμα να στερήσουμε το δικαίωμα ενός εμβρύου να υπάρξει, είτε πρέπει να θεωρήσουμε ότι η ποιότητα ζωής των γονιών είναι μεγαλύτερη προτεραιότητα από αυτό και να επιτρέψουμε ισότιμα στην γυναίκα και στον άνδρα να μην την αλλάξουν. Στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να επιτρέψουμε έννομα στον πατέρα να πει "αν θέλει ας το κρατήσει, αν θέλει ας το ρίξει, της απαγορεύω όμως να έχει ποτέ την παραμικρή (οικονομική ή άλλη) αξίωση από εμένα λόγω της ύπαρξής του".
Aπό τη στιγμή που είναι βλαξ και δεν φοράει προφυλακτικό, σιγά μη βάλει και απαγορεύσεις.

Ουσιαστικώς και οι δύο συμμετέχουν σε κάτι που ξέρουν τις συνέπειες του.
Η συνέπεια του ελεύθερου έρωτα είναι πιθανή εγκυμοσύνη.
Όλες οι γυναίκες ξέρουν ότι αυτό συνεπάγεται κυοφόρηση και όλοι οι άντρες ξέρουν ότι αν αποδειχθεί ότι είναι δικό τους το παιδί αν γεννηθεί, είναι υπεύθυνοι και οι ίδιοι. Γι' αυτό υπάρχει νόμος.

Βλέπεις κάποια ανισότητα σ' αυτό το πλαίσιο;
Είναι σαφέστατη η ανισότητα. Η γυναίκα, και μόνον αυτή, έχει πλήρη εξουσιοδότηση να αποφασίσει και για τους δύο αν και πώς θα υποστούν τις συνέπειες της ανεπιθύμητης κυοφόρησης. Με άλλα λόγια η γυναίκα, και μόνον αυτή, μπορεί, εφ'όσον το επιλέξει, να αποφύγει της συνέπειες της της όποιας ανευθυνότητας, η/και ταυτόχρονα να τις επιβάλει στον άντρα.

Δεν αμφισβητώ ότι από τη στιγμή που δεν χρησιμοποίησαν αντισύλληψη είναι και οι δύο τους εξίσου για τα πανηγύρια, αλλά οι συνέπειες δεν επωμίζονται με καθόλου ίσο τρόπο.
Συμφωνώ απολύτως αλλά επειδή η κυοφόρηση με όλους τους κινδύνους που συνεπάγεται είναι κάτι δεδομένο και δεν μπορεί να αλλάξει με κάποιον νόμο, αναφέρομαι στην τυπική (νομική) ευθύνη του πατέρα αν το παιδί γεννηθεί. Δηλαδή στην υποχρεωτική συμμετοχή του στις συνέπειες που αναφέρεις. Σ' αυτό το πλαίσιο αναφέρομαι.

Το κατά πόσον αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τις γυναίκες για ιδιοτελείς λόγους, είναι τελείως άλλο θέμα.

Τα προφυλακτικά δεν προφυλάσσουν μόνον από ανεπιθύμητα παιδιά αλλά και από ανεπιθύμητους χαρακτήρες και των δύο φύλων.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14693
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 16 Μάιος 2019, 18:11

hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:35
Feindflug έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:28
Οι οπαδοί των εκτρώσεων άνευ όρων, θεωρούν και τους βουλιμικούς, φυσιολογικούς;
Καμμιά χώρα δεν προβλέπει εκτρώσεις άνευ όρων. Π.χ. στην Ευρώπη δεν υπάρχουν χώρες που επιτρέπουν την έκτρωση στον 7ο μήνα. Στην Ελλάδα επιτρέπεται μέχρι τον τρίτο μήνα.
Δεν ρώτησα για χώρες. Για ανθρώπους ρώτησα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μάιος 2019, 18:17

Γραφικός έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:54
hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:48
Γραφικός έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:42


Με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα, αυτά που βρήκα από το cdc αφορούν μόνο στις πιθανότητες μετάδοσης αφροδίσιων νοσημάτων. Δεν κάνεις την καλή να μου βάλεις καθεαυτό το λινκ;
Οκέι, λάθος μου. 13% δίνει για το αντρικό. 21% για το γυναικείο. Still...

https://www.cdc.gov/reproductivehealth/ ... /index.htm
Latex condoms, the most common type, help prevent pregnancy, and HIV and other STDs, as do the newer synthetic condoms. “Natural” or “lambskin” condoms also help prevent pregnancy, but may not provide protection against STDs, including HIV. Typical use failure rate: 13%.
Εδώ λέει ότι αν χρησιμοποιείς καπότες από λατέξ και συνθετικές είσαι κομπλέ, δεν αναφέρει την παραμικρή πιθανότητα να μην είναι αποτελεσματικά. Για τα "νάτσουραλ" και τα "λάμπσκιν" πρώτη φορά εδώ διάβασα, δεν ξέρω καν τι είναι.
Την τελευταία φράση την διάβασες ή την πήδηξες;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Uppercut

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 16 Μάιος 2019, 18:20

hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:32
Βασικά το ποσοστό που βάζω είναι χαριστικό. Στην πραγματικότητα είναι μεγαλύτερο. Θεωρητικά ένα προφυλακτικό έχει βαθμό προστασίας 98%, πρακτικά όμως τα μετρημένα ποσοστά αποτυχίας είναι εγγύτερα στο 20%. Υπάρχουν κι άλλοι μέθοδοι. Τα χάπια είναι πιο αποτελεσματικά, αλλά έχουν παρενέργειες, που ποικίλουν από ναυτία μέχρι θάνατο (όχι άμεσο).

Ακόμα και η γαμημένη η στείρωση δεν προστατεύει 100% από εγκυμοσύνη. Η στείρωση. Καταλάβετέ το.
Ο Ελληγενής το έκανε αυτό;

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 16 Μάιος 2019, 18:21

Uppercut έγραψε:
16 Μάιος 2019, 18:20
hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:32
Βασικά το ποσοστό που βάζω είναι χαριστικό. Στην πραγματικότητα είναι μεγαλύτερο. Θεωρητικά ένα προφυλακτικό έχει βαθμό προστασίας 98%, πρακτικά όμως τα μετρημένα ποσοστά αποτυχίας είναι εγγύτερα στο 20%. Υπάρχουν κι άλλοι μέθοδοι. Τα χάπια είναι πιο αποτελεσματικά, αλλά έχουν παρενέργειες, που ποικίλουν από ναυτία μέχρι θάνατο (όχι άμεσο).

Ακόμα και η γαμημένη η στείρωση δεν προστατεύει 100% από εγκυμοσύνη. Η στείρωση. Καταλάβετέ το.
Ο Ελληγενής το έκανε αυτό;
Τα ύστερα του κόσμου! :o


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μάιος 2019, 18:21

Χάκαρε τον λογαριασμό μου ο χμ... γάμα το.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 16 Μάιος 2019, 18:22

hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 18:21
Χάκαρε τον λογαριασμό μου ο χμ... γάμα το.
Έλα, πες το, μην ντρέπεσαι.

Να παίξουμε τις δέκα ερωτήσεις;
1. Έχει φουντωτή ουρά;


Γραφικός

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 16 Μάιος 2019, 18:22

hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 18:17
Γραφικός έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:54
hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:48


Οκέι, λάθος μου. 13% δίνει για το αντρικό. 21% για το γυναικείο. Still...

https://www.cdc.gov/reproductivehealth/ ... /index.htm
Latex condoms, the most common type, help prevent pregnancy, and HIV and other STDs, as do the newer synthetic condoms. “Natural” or “lambskin” condoms also help prevent pregnancy, but may not provide protection against STDs, including HIV. Typical use failure rate: 13%.
Εδώ λέει ότι αν χρησιμοποιείς καπότες από λατέξ και συνθετικές είσαι κομπλέ, δεν αναφέρει την παραμικρή πιθανότητα να μην είναι αποτελεσματικά. Για τα "νάτσουραλ" και τα "λάμπσκιν" πρώτη φορά εδώ διάβασα, δεν ξέρω καν τι είναι.
Την τελευταία φράση την διάβασες ή την πήδηξες;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μάιος 2019, 18:26

Δεν ξέρω γιατί βρίσκεις αστείο το κείμενο του CDC, αλλά ζήτησες πηγή και τώρα δεν βλέπεις πού γράφει αυτό που είπα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Γραφικός

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 16 Μάιος 2019, 18:35

hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 18:26
Δεν ξέρω γιατί βρίσκεις αστείο το κείμενο του CDC, αλλά ζήτησες πηγή και τώρα δεν βλέπεις πού γράφει αυτό που είπα.
Σκατά, έχεις δίκιο. Μου φάνηκε στην αρχή σαν να έλεγε ότι 13% είναι τα νάτσουραλ και τα λάμπσκιν, αλλά μάλλον αναφέρεται σε όλα τα προφυλακτικά. Δεν είναι φυσιολογικό όμως. Θα είχε γεμίσει ο κόσμος ξώγαμα.
Αν το ήξερα θα αγόραζα 13% λιγότερα προφυλακτικά έτσι ώστε να γλιτώσω το κόστος της φύρας :str8jack:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μάιος 2019, 18:46

Αν θεωρείς ότι δεν ισχύει, στην ίδια σελίδα έχει διάγραμμα που δείχνει ότι τα προφυλακτικά ανήκουν στην κατηγορία αντισύλληψης που καταλήγει σε 13 εγκυμοσύνες ανά 100 γυναίκες τον χρόνο:

http://www.contraceptivetechnology.org/ ... veness.pdf

Τρομακτικό;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μάιος 2019, 18:51

foscilis έγραψε:
16 Μάιος 2019, 14:06
Hello η εγκυμοσύνη δεν είναι πατάς ένα κουμπί και βγαίνει παιδί. Είναι 9 μήνες ανοσοκαταστολής (με ό,τι συνέπεια μπορεί να έχει αυτό σε περίπτωση π.χ. καρκίνου) με πιθανές παρενέργειες που κυμαίνονται από ζαλάδα μέχρι υποχρεωτική ακινησία, ζάχαρο κλπ. Και στο τέλος έχει ή εγχείριση ή ένα πράγμα σε μέγεθος μπάλας του βόλευ να βγαίνει από τον πάτο σου.

ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος δε μπορεί να υποχρεωθεί να το περάσει αυτό μόνο και μόνο επειδή ένας μαλάκας της λίθινης εποχής απαγόρεψε τις εκτρώσεις για να πολλαπλασιαστούν οι Εβραίοι.
εγω συμφωνω, απλα σημειωνω οτι αφου η αλαμπαμια κανει το λαθος να υποχρεωσει καποια να γεννησει, καλο ειναι να μην κανει και δευτερο λαθος, να τη βαλει να μεγαλωσει ενα παιδι με το ζορι, μαζι με το γαμια της.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Γραφικός

Re: Η Αλίσα Μιλάνο καλεί τις γυναίκες σε «απεργία από το σεξ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 16 Μάιος 2019, 18:55

hellegennes έγραψε:
16 Μάιος 2019, 18:46
Τρομακτικό;
Τρομακτικό δε λες τίποτα. Ξαφνικά η ιδέα της Αλίσια Μιλάνο μου φαίνεται μια χαρά. Αυτές θα φαίνονται μαλακισμένες, αλλά θα προστατεύουν και τους άνδρες από ανεπιθύμητη πατρότητα. Μπράβο της.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών