Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 18 Μάιος 2019, 18:54

seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:48
πτου πτου πτου πτου έξω από δω ... Με αυτούς κάνεις παρέα?
Είναι ο εργοδότης μου, καλώς ή κακώς, με εσάς ...(προσπαθώ να) κάνω παρέα!

Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 18 Μάιος 2019, 18:55

AreSMareS έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:53
nikos_hellas έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:51
Δυστυχώς τίποτα δεν είναι τυχαίο, όλα είναι καθοδηγούμενα ΑΝΩΘΕΝ από τα γνωστά κυκλώματα.
...καθοδηγούμενα; Μα ο ίδιος ο κύρις seismic παραδέχτηκε ότι δεν έχει στοιχεία για πραγματικά κτήρια! Είναι ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ καθοδηγούμενος;
Προς τι η προπαγάνδα εναντίον του; Γιατί να μην του δοθεί η ευκαιρία να εφαρμόσει την ιδέα του;
Άμα παρεμποδίζετε την έρευνα του πως θα βρει και τα απαραίτητα στοιχεία για πραγματικές συνθήκες;
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 18 Μάιος 2019, 18:56

Συριζαιος;;;
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

Άβαταρ μέλους
nikos_hellas
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2018, 15:05

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos_hellas » 18 Μάιος 2019, 18:57

Μήπως θα έπρεπε εκεί στο Υπουργείο να ενθαρρύνετε την έρευνα του;; Κατά της έρευνας είστε;
Ενάντια στη νέα τάξη πραγμάτων.
Against the new world order.

alamo

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 18 Μάιος 2019, 18:58

seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:54
alamo έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:38
Καμάκι του εβδομήντα ογδόντα αθεράπευτα Καμμένο.
Ο καλύτερος δάσκαλος είναι η εμπειρία τίποτα δεν την σταματά.
Το πρόβλημα είναι ότι και την μαλακια, δεν την σταματά τίποτα ούτε κάν το πνευμονογαστρικο.

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 18 Μάιος 2019, 19:03

nikos_hellas έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:55
Προς τι η προπαγάνδα εναντίον του; Γιατί να μην του δοθεί η ευκαιρία να εφαρμόσει την ιδέα του;
Άμα παρεμποδίζετε την έρευνα του πως θα βρει και τα απαραίτητα στοιχεία για πραγματικές συνθήκες;
Ποιά προπαγάνδα; Μα ο ΙΔΙΟΣ παραδέχετε ότι η έρευνα του είναι ...στην φαντασία του! Δεν διάβασες τις προηγούμενες αναρτήσεις; ΜΟΝΟΣ του το παραδέχτηκε ότι δεν έχει στοιχεία για τον πραγματικό κόσμο! Παρόλα αυτά διατυμπανίζει την πλήρη αντισεισμική προστασία;
Αυτό είναι ..επιστημονική μέθοδος;
Πώς ακριβώς εμποδίζω την έρευνά του; Όταν του δείχνω που κάνει λάθος; Είναι σοβαρά πράγματα αυτά τώρα; Προσπαθώ να του δείξω πώς θα έπρεπε να είναι το σωστό και με λούζει με βρισιές και προσβολές αφού έχει ευθαρσώς δηλώσει: "μόνο εγώ ξέρω το σωστό" και "θα σας διδάξω". Πώς στο καλό εμποδίζεις έναν αλαζονικό υπερφύαλο;
Τα πολιτικά σχόλια τα βρίσκω ανάξια λόγου...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Μάιος 2019, 19:07

nikos_hellas έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:51
Εγώ βρίσκω ενδιαφέρουσα την έρευνα σου.
Πάντα αναρωτιόμουν πως είναι δυνατόν με τέτοια εξέλιξη της τεχνολογίας να μην έχει βρεθεί κάποιος τρόπος αντιμετώπισης των σεισμών και αποκλεισμού της περίπτωσης ύπαρξης θυμάτων.
Δυστυχώς τίποτα δεν είναι τυχαίο, όλα είναι καθοδηγούμενα ΑΝΩΘΕΝ από τα γνωστά κυκλώματα.
Και αυτός ο πόλεμος δεν μπορεί σίγουρα να είναι τυχαίος
Άμα είναι έτσι γιατί δεν ακούνε και την άλλη άποψη; Μήπως δε θέλουν να την ακούσουν...
Στο σχέδιο είναι λιμοί καταποντισμοί και όλα τα συναφή, άμα εφαρμόσουν τη γνώση για το καλό του κόσμου δε θα μπορούν να τον απειλούν...
Άμα δεν έχεις την ανάγκη τους πως θα σου τα πάρουν? Συμφωνώ απόλυτα. Αν γίνει ένας σεισμός όλοι οι δημοσιογράφοι τρέχουν να ρωτήσουν τον Παπαμπάφο αν ξανά γίνει σεισμός λες και είναι το μαντείο των Δελφών. Εμένα ούτε που με πλησιάζουν. Πες σε έναν μηχανικό στην οικοδομή ότι αυτό μπορεί να γίνει και αλλιώς. Θα σε σνομπάρει. Θέλησα να συνεργαστώ μαζί τους για την πατέντα. Ειρωνεία πήρα και τίποτα άλλο. Τελικά τι είναι μόρφωση? Να ακούς και να μαθαίνεις ή να μαθαίνεις και να μην ακούς?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Μάιος 2019, 19:32

AreSMareS έγραψε:
18 Μάιος 2019, 19:03
nikos_hellas έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:55
Προς τι η προπαγάνδα εναντίον του; Γιατί να μην του δοθεί η ευκαιρία να εφαρμόσει την ιδέα του;
Άμα παρεμποδίζετε την έρευνα του πως θα βρει και τα απαραίτητα στοιχεία για πραγματικές συνθήκες;
Ποιά προπαγάνδα; Μα ο ΙΔΙΟΣ παραδέχετε ότι η έρευνα του είναι ...στην φαντασία του! Δεν διάβασες τις προηγούμενες αναρτήσεις; ΜΟΝΟΣ του το παραδέχτηκε ότι δεν έχει στοιχεία για τον πραγματικό κόσμο! Παρόλα αυτά διατυμπανίζει την πλήρη αντισεισμική προστασία;
Αυτό είναι ..επιστημονική μέθοδος;
Πώς ακριβώς εμποδίζω την έρευνά του; Όταν του δείχνω που κάνει λάθος; Είναι σοβαρά πράγματα αυτά τώρα; Προσπαθώ να του δείξω πώς θα έπρεπε να είναι το σωστό και με λούζει με βρισιές και προσβολές αφού έχει ευθαρσώς δηλώσει: "μόνο εγώ ξέρω το σωστό" και "θα σας διδάξω". Πώς στο καλό εμποδίζεις έναν αλαζονικό υπερφύαλο;
Τα πολιτικά σχόλια τα βρίσκω ανάξια λόγου...
Αυτή τι είναι? Δεν είναι έρευνα? https://www.academia.edu/s/e6b22dd31f/% ... F%8E%CE%BD
Ξεβράκωσα την συνάφεια ναι ή όχι? Έχω βρει 100 λάθη και μούγκα όλοι. Μόλις δουν ότι δεν ξέρω κάτι ειρωνεία.
Βρωμιά και δυσωδία είναι η επιστήμη σας.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 18 Μάιος 2019, 19:45

seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 19:07
Ειρωνεία πήρα και τίποτα άλλο. Τελικά τι είναι μόρφωση? Να ακούς και να μαθαίνεις ή να μαθαίνεις και να μην ακούς?
Αθάνατε μεγαλειώδη κύριε seismic που το γυρίσατε στο παράπονο κάτι σαν αρχαία Ελληνική τραγωδία!
Για να δούμε ποιός ...ακούει και μαθαίνει;
seismic έγραψε:
04 Μάιος 2019, 22:23
Κανένας δεν ξέρει την έρευνα αυτής της επιστήμης καλύτερα από εμένα.
seismic έγραψε:
14 Μάιος 2019, 00:54
Ξέρουμε ότι η ενέργεια αλλάζει μορφή Δεν ξέρουμε πως δημιουργείτε. Από την στιγμή που δεν ξέρουμε πως δημιουργείτε δεν ξέρουμε τίποτα για την ενέργεια.
seismic έγραψε:
15 Μάιος 2019, 20:01
AreSMareS έγραψε:
15 Μάιος 2019, 19:19
Να το ρωτήσω κι αλλιώς: Ξέρετε τι είναι επιστημονική μέθοδος κύριε seismic;
Θα σου απαντήσω από το τελευταίο. Ναι ξέρω τι είναι και σας την διδάσκω.
seismic έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:12
Ακολουθήσατε την επιστημονική μέθοδο στα πειράματά σας;
Ναι και δεν με νοιάζει τι σκέπτεστε εσείς γιατί ακούω τους ιδικούς.
Είναι τα πειράματα υπό πραγματική κλίμακα;
Το κατά δύναμη δυνατόν.
seismic έγραψε:
16 Μάιος 2019, 16:06
Και εσύ και οι μηχανικοί του φόρουμ ελάτε στον θείο να τα πούμε τώρα.
seismic έγραψε:
16 Μάιος 2019, 16:58
Απαντώ μόνο σε επιστημονικές ερωτήσεις αν θέλετε. Οικοδόμος είμαι.
seismic έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:09
Που είσαστε να απαντήσετε γατάκια :klino::klino:
seismic έγραψε:
17 Μάιος 2019, 18:05
Αλλά πετώντας βλακείες δεν γίνεσαι πιλότος.
και η ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΑΡΑΔΟΧΗ:
seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 17:08
Ναι ρε φίλε το έχω καταλάβει. Η αμαρτία μου είναι ότι δεν ξέρω να υπολογίζω την αλλαγή μάζας από την μικροκλίμακα σε φυσικό μέγεθος, οπότε δεν μπορώ να υπολογίσω και τα υπόλοιπα. Ρωτάω εδώ και 4 χρόνια τους πολιτικούς μηχανικούς και ή δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να μου πουν.
seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 17:14
Την σχέση μάζας του πειράματος με την φυσική κατασκευή που προσομοιώνει δεν μπορώ να βρω.
Κλασικός Νεο-Έλληνας εθνοσωτήρας. Πέρασε όλα τα στάδια της εμμονής πάντως! Αλαζονικός στην αρχή. Αντιγραφή - επικόληση απίστευτων κατεβατών. Απαντούσε με σιγουριά παραθέτοντας αριθμούς από υποτιθέμενα πειράματα. Μετά άρχισε την ειρωνία. Γατάκια και Μερκέλ ένα πακέτο με ολίγη από Πολλάκη και "εγώ διδάσκω". Πέρασε στις προσβολλές και τις βρισιές για να φτάσει τέλος στην πίκρα, την απογοήτευση και αναφορά σε σκοτεινά συνομωσιολογικά κέντρα και κακό κατεστημένο και εγώ ξέρω να διδάσκω αλλά εσείς δεν με βοηθάτε αλήτες επιστήμονες που δεν θέλετε να σώσετε ζωές!
seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 17:33
Σταματώ το θέμα εδώ γιατί είσαστε βαλτοί. Δεν θέλετε να βοηθήσετε αλλά να σαρκάζεστε θεωρώντας τον εαυτό σας εξυπνότερο από εμένα.
Αν σας ικανοποιεί αυτό δεν κάνετε για την παρέα μου. Εγώ θέλω ανθρώπους της έρευνας να κάνω παρέα. Άντε γεια.
Να ειστε καλά κύριε seismic!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Μάιος 2019, 20:02

AreSMareS έγραψε:
18 Μάιος 2019, 19:45
seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 19:07
Ειρωνεία πήρα και τίποτα άλλο. Τελικά τι είναι μόρφωση? Να ακούς και να μαθαίνεις ή να μαθαίνεις και να μην ακούς?
Αθάνατε μεγαλειώδη κύριε seismic που το γυρίσατε στο παράπονο κάτι σαν αρχαία Ελληνική τραγωδία!
Για να δούμε ποιός ...ακούει και μαθαίνει;
seismic έγραψε:
04 Μάιος 2019, 22:23
Κανένας δεν ξέρει την έρευνα αυτής της επιστήμης καλύτερα από εμένα.
seismic έγραψε:
14 Μάιος 2019, 00:54
Ξέρουμε ότι η ενέργεια αλλάζει μορφή Δεν ξέρουμε πως δημιουργείτε. Από την στιγμή που δεν ξέρουμε πως δημιουργείτε δεν ξέρουμε τίποτα για την ενέργεια.
seismic έγραψε:
15 Μάιος 2019, 20:01
AreSMareS έγραψε:
15 Μάιος 2019, 19:19
Να το ρωτήσω κι αλλιώς: Ξέρετε τι είναι επιστημονική μέθοδος κύριε seismic;
Θα σου απαντήσω από το τελευταίο. Ναι ξέρω τι είναι και σας την διδάσκω.
seismic έγραψε:
15 Μάιος 2019, 22:12
Ακολουθήσατε την επιστημονική μέθοδο στα πειράματά σας;
Ναι και δεν με νοιάζει τι σκέπτεστε εσείς γιατί ακούω τους ιδικούς.
Είναι τα πειράματα υπό πραγματική κλίμακα;
Το κατά δύναμη δυνατόν.
seismic έγραψε:
16 Μάιος 2019, 16:06
Και εσύ και οι μηχανικοί του φόρουμ ελάτε στον θείο να τα πούμε τώρα.
seismic έγραψε:
16 Μάιος 2019, 16:58
Απαντώ μόνο σε επιστημονικές ερωτήσεις αν θέλετε. Οικοδόμος είμαι.
seismic έγραψε:
16 Μάιος 2019, 17:09
Που είσαστε να απαντήσετε γατάκια :klino::klino:
seismic έγραψε:
17 Μάιος 2019, 18:05
Αλλά πετώντας βλακείες δεν γίνεσαι πιλότος.
και η ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΑΡΑΔΟΧΗ:
seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 17:08
Ναι ρε φίλε το έχω καταλάβει. Η αμαρτία μου είναι ότι δεν ξέρω να υπολογίζω την αλλαγή μάζας από την μικροκλίμακα σε φυσικό μέγεθος, οπότε δεν μπορώ να υπολογίσω και τα υπόλοιπα. Ρωτάω εδώ και 4 χρόνια τους πολιτικούς μηχανικούς και ή δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να μου πουν.
seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 17:14
Την σχέση μάζας του πειράματος με την φυσική κατασκευή που προσομοιώνει δεν μπορώ να βρω.
Κλασικός Νεο-Έλληνας εθνοσωτήρας. Πέρασε όλα τα στάδια της εμμονής πάντως! Αλαζονικός στην αρχή. Αντιγραφή - επικόληση απίστευτων κατεβατών. Απαντούσε με σιγουριά παραθέτοντας αριθμούς από υποτιθέμενα πειράματα. Μετά άρχισε την ειρωνία. Γατάκια και Μερκέλ ένα πακέτο με ολίγη από Πολλάκη και "εγώ διδάσκω". Πέρασε στις προσβολλές και τις βρισιές για να φτάσει τέλος στην πίκρα, την απογοήτευση και αναφορά σε σκοτεινά συνομωσιολογικά κέντρα και κακό κατεστημένο και εγώ ξέρω να διδάσκω αλλά εσείς δεν με βοηθάτε αλήτες επιστήμονες που δεν θέλετε να σώσετε ζωές!
seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 17:33
Σταματώ το θέμα εδώ γιατί είσαστε βαλτοί. Δεν θέλετε να βοηθήσετε αλλά να σαρκάζεστε θεωρώντας τον εαυτό σας εξυπνότερο από εμένα.
Αν σας ικανοποιεί αυτό δεν κάνετε για την παρέα μου. Εγώ θέλω ανθρώπους της έρευνας να κάνω παρέα. Άντε γεια.
Να ειστε καλά κύριε seismic!
Δεν με δίδαξες τίποτα. Αν είσαι επιστήμονας της κλάσης μου μπες και απάντησε σε αυτά που γράφω.
Αλλιώς άντε κάνε μάθημα στα πιτσιρίκια.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10209
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 18 Μάιος 2019, 20:07

AreSMareS έγραψε:
18 Μάιος 2019, 17:54

Υ.Γ. -2-
Ναι δεν θα τον αφήσω στην ησυχία του...
Μα χάρη του κάνετε (όσοι ασχολείστε . ) αλλο που οταν τον στριμωχνετε κλωτσάει μοιραζοντας χαρακτηρισμους - υπεροψια απλόχερα .

Στο παλιο φορα ενα διαστημα που δεν τον απαντούσε κανεις μονος του ρωτουσε μονος του απαντουσε οπως και σε βιντεο (του) στον γιου τιουμπη .

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 18 Μάιος 2019, 20:08

seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 20:02
Δεν με δίδαξες τίποτα. Αν είσαι επιστήμονας της κλάσης μου μπες και απάντησε σε αυτά που γράφω. Αλλιώς άντε κάνε μάθημα στα πιτσιρίκια.
Μα σε ποιό σημείο ισχυρίζομαι ότι σας δίδαξα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ; Εσείς και μόνο εσείς πετάτε δεξιά κι αριστερά αφορισμούς "μόνο εγώ ξέρω" και "σας διδάσκω τώρα..."!
Δεν είμαι επιστήμονας της κλάσης σας κύριε seismic! Όχι με τίποτα! Ευτυχώς δηλαδή γιατί αλλιώς θα έπρεπε να προσπαθώ να δικαιολογήσω τα ...αδικαιολόγητα χώρια που η αλαζονεία δεν είναι το στυλ μου... Άσε που προσπάθησα να απαντήσω και με έβρισες... Μάλλον δεν καταλάβαινες τι έγραφες...

Υ.Γ.
Τα πιτσιρίκια ακούνε, τα ...γατάκια από ότι φαίνεται δεν ακούνε!

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 18 Μάιος 2019, 20:10

Νon4me έγραψε:
18 Μάιος 2019, 20:07
Μα χάρη του κάνετε (όσοι ασχολείστε . ) αλλο που οταν τον στριμωχνετε κλωτσάει μοιραζοντας χαρακτηρισμους - υπεροψια απλόχερα . Στο παλιο φορα ενα διαστημα που δεν τον απαντούσε κανεις μονος του ρωτουσε μονος του απαντουσε οπως και σε βιντεο (του) στον γιου τιουμπη.
Παρόλο που είναι θλιβερό ένας άνθρωπος της ηλικίας του να γράφει τέτοια πράγματα έχει πάντως και την πλάκα του. Επίσης είναι πολύ καλό θέμα προς συζήτηση! Όχι η ...εφεύρεσή του αλλά γιατί αντιδρά έτσι και γιατί επιμένει!

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 18 Μάιος 2019, 20:18

Θα θέλατε κύριε seismic έστω και τώρα μετά από όλα όσα γράφτηκαν να κάνουμε (κι εγώ κι εσείς όμως!) μια προσπάθεια ακόμη να διευθετήσουμε μερικά πράγματα;
Εγώ θα το ήθελα πολύ! Χωρίς όμως ειρωνικές αναφορές και βρισιές και συνομωσιολογικά. Χωρίς γατάκια και τα συναφή. Χωρίς κανείς να προσπαθεί να διδάξει τον άλλο!
Όπως προσπάθησα να το κάνουμε παλιότερα αλλά ...δεν μας βγήκε! Να κάνω μια λίστα με πολύ απλές ερωτήσεις και αρίθμηση 1-2-3.. και να απαντήσετε με απλές απαντήσεις όχι κατεβατά αντιγραφή - επικόληση τηρώντας την αρίθμηση 1.2.3... για να καταλαβαινόμαστε.
Τι λέτε προσπαθούμε άλλη μία;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Μάιος 2019, 20:32

AreSMareS έγραψε:
18 Μάιος 2019, 20:08
seismic έγραψε:
18 Μάιος 2019, 20:02
Δεν με δίδαξες τίποτα. Αν είσαι επιστήμονας της κλάσης μου μπες και απάντησε σε αυτά που γράφω. Αλλιώς άντε κάνε μάθημα στα πιτσιρίκια.
Μα σε ποιό σημείο ισχυρίζομαι ότι σας δίδαξα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ; Εσείς και μόνο εσείς πετάτε δεξιά κι αριστερά αφορισμούς "μόνο εγώ ξέρω" και "σας διδάσκω τώρα..."!
Δεν είμαι επιστήμονας της κλάσης σας κύριε seismic! Όχι με τίποτα! Ευτυχώς δηλαδή γιατί αλλιώς θα έπρεπε να προσπαθώ να δικαιολογήσω τα ...αδικαιολόγητα χώρια που η αλαζονεία δεν είναι το στυλ μου... Άσε που προσπάθησα να απαντήσω και με έβρισες... Μάλλον δεν καταλάβαινες τι έγραφες...

Υ.Γ.
Τα πιτσιρίκια ακούνε, τα ...γατάκια από ότι φαίνεται δεν ακούνε!
Για απάντησε σε αυτό το απλό, και μετά δείξε το στα παιδιά να τους κάνεις μάθημα.

Όταν δύο κολόνες ενώνονται με ένα ένα δοκάρι και δημιουργείτε ταλάντωση, η μία άκρη της δοκού πάει επάνω και η άλλη άκρη κατεβαίνει κάτω Αν θέλουμε να κάνουμε ποιο ισχυρή την κατασκευή αυτή μεγαλώνουμε τα δοκάρια και τις κολόνες
Όσο όμως τα μεγαλώνεις, τόσο αυξάνονται και οι δυνάμεις αδράνειας Αποτέλεσμα μηδέν. Οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν τρελαθεί και δεν ξέρουν τι να κάνουν με αυτό το πρόβλημα. Δηλαδή όσο αυξάνεται η μάζα η επιτάχυνση και το ύψος της κατασκευής τόσο αυξάνονται τα σεισμικά φορτία.
Η λύση είναι μία.
Πρέπει να αυξήσουμε την δυναμική της κατασκευής χωρίς να αυξήσουμε την μάζα της.
Αυτό μόνο με την βίδα το κατορθώνεις. Έχει κανείς αντίρρηση?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 18 Μάιος 2019, 20:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών