Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Μάιος 2019, 12:27

Archmage έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:15
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:01
Η λογική το λέει αυτό ΌΧΙ ΕΓΩ Εμένα με συμφέρει να πολλαπλασιάσω την συχνότητα γιατί θα βγάλω μεγαλύτερη επιτάχυνση.
Άσε το τι λέει η λογική, την έχουμε αφήσει προ πολλού.

Εσύ μας έχεις πει ότι το σύστημά σου (αυτό που δεν έχεις δείξει πουθενά) είναι σούπερ γουάου επειδή πολλαπλασίασες βασικά την επιτάχυνση του κύβου με το 7 και νομίζεις ότι το κανονικό σπίτι αντέχει 7 φορές παραπάνω.

Εγώ ρωτάω γιατί δεν πολλαπλασιάζεις και τη συχνότητα και εσύ (που ισχυρίζεσαι ότι ξέρεις τι σου γίνεται) οφείλεις να δώσεις μια απάντηση.
Ωραία ας πολλαπλασιάσω και την συχνότητα. 34g X 7 = 238 g
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 19 Μάιος 2019, 12:39

seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:23
Θέλω την βοήθεια της επιστήμης.
Κανείς ποτέ δεν πήρε βοήθεια από κανέναν με αλαζονικά ξεσπάσματα και προσβολές και βρισιές... Περνάτε από την μια φάση στην άλλη πολύ ...εύκολα και γρήγορα κύριε seismic... "Εγώ μόνο ξέρω" <--- ? ---> "θέλω βοήθεια". Αν κατασταλάξετε στο τι ακριβώς ...ξέρετε και πού ακριβώς χρειάζεστε βοήθεια και αφού μειώσετε λίγο το ..εγώ σας τότε σίγουρα θα βρείτε βοήθεια.
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:23
όταν όλοι σας αντί να με βοηθήσετε να βρω από εσάς επιστημονική υποστήριξη εσείς με βγάζετε τρελό
Μα ΠΩΣ να σας στηρίξουμε επιστημονικά όταν αυτά που λέτε - γράφετε δεν τα πιστεύουμε; Όταν αυτά που λέτε - γράφετε δεν έχουν καν επιστημονικό υπόβαθρο;
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:23
Ε ! τι να κάνω και εγώ? Κατασκεύασα σεισμική βάση μόνος μου και έκανα το πείραμα που ήθελα με τις καλύτερες προδιαγραφές πο μπορούσα. Αλλά και πάλη τίποτα.
Οι ...καλύτερες προδιαγραφές που μπορούσατε ΔΕΝ είναι επιστημονική μέθοδος. ΔΕΝ είναι απόδειξη για την ύπαρξη του απόλυτου αντισεισμικού μηχανισμού. ΔΕΝ είναι απόδειξη για τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο από ένα τυχαία κατασκευασμένο τσιμεντένιο κύβο στην αυλή του σπιτιού σας συνδεδεμένο με ένα σκαπτικό πάνω σε τυχαία μεταλική βάση με ..βίδες. Αυτό. Μόνο. Να δώσω ...επιστημονική υποστήριξη σε αυτό; Και μάλιστα να κάνουμε το παράλογο λογικό άλμα πως ότι μετρήσατε με ...το μάτι ισχύει και στην ...πραγματικότητα; Όχι. Δεν γίνεται...
Όσα διπλώματα ευρεσιτεχνίας κι αν έχετε ή πρόκειται να πάρετε κύριε seismic δεν αλλάζουν το γεγονός ότι η εφεύρεσή σας ( προς το παρόν! ) είναι ένα ...όνειρο θερινής νυχτός. Είναι στο μυαλό και στην φαντασία σας ( προς το παρόν, επιμένω! ) και δεν αντανακλά με τίποτα την πραγματικότητα. Έχετε γράψει ότι είστε φτωχος και δεν έχετε τα χρήματα για έρευνα... Γράφετε δεξιά κι αριστερά για το ότι ξοδέψατε 70.000 και 10.000! Προφανώς και δεν ...απέδωσαν όλα αυτά. Λυπάμαι που χάσατε τόσο μεγάλα ποσά. Δεν δικαιολογούν όμως την ανυπαρξία επσιστημονικής μεθοδολογίας... Καλύτερα να μην κάνατε τόσο βαρύγδουπες ανακοινώσεις και να μην τρέχατε απο forum σε forum να ζητάτε ...επιστημονική υποστήριξη και να μαζεύατε λίγα χρήματα για ...σωστά πειράματα! Σας εύχομαι να τα βρείτε όμως! Και μακάρι να δούμε πραγματικά επιστημονικές μετρήσεις. Μέχρι τότε όμως ήταν - είναι και θα είναι μια τυχαία κατασκευή στην αυλή του σπιτιού σας ( υποθέτω ). Σίγουρα όχι το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα ή η πλήρης αντισεισμική μέθοδος.

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 19 Μάιος 2019, 12:42

seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:27
Archmage έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:15
Εγώ ρωτάω γιατί δεν πολλαπλασιάζεις και τη συχνότητα και εσύ (που ισχυρίζεσαι ότι ξέρεις τι σου γίνεται) οφείλεις να δώσεις μια απάντηση.
Ωραία ας πολλαπλασιάσω και την συχνότητα. 34g X 7 = 238 g
Α τόσο πολύ επιστημονικά δηλαδή! Αντί να βρεις το λόγο που συμβαίνει κάτι, η απάντησή σου είναι «δεν έχω ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά αφού με βολεύει ας πολλαπλασιάσω».

Λεπτομέρειες, όμως, μην πτοείσαι. Για εξήγησέ μου τώρα το εξής:

Σύμφωνα με εσένα, αν πάω από τον κύβο στο σπίτι που είναι 7 φορές μεγαλύτερο τότε θα έχουμε ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 7 φορές μεγαλύτερα.

Γιατί να μη χτίσω με την ίδια μέθοδο (που δεν έχεις δείξει στο βίντεο) ένα κανονικό σπίτι 15 φορές μεγαλύτερο ώστε να έχω ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 15 φορές μεγαλύτερα;


υγ @ares: μου αρέσει που προσπαθείς να εξηγήσεις τα κινέζικα σε κάποιον που μιλάει μόνο σουαχίλι

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Μάιος 2019, 12:51

Archmage έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:42
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:27
Archmage έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:15
Εγώ ρωτάω γιατί δεν πολλαπλασιάζεις και τη συχνότητα και εσύ (που ισχυρίζεσαι ότι ξέρεις τι σου γίνεται) οφείλεις να δώσεις μια απάντηση.
Ωραία ας πολλαπλασιάσω και την συχνότητα. 34g X 7 = 238 g
Α τόσο πολύ επιστημονικά δηλαδή! Αντί να βρεις το λόγο που συμβαίνει κάτι, η απάντησή σου είναι «δεν έχω ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά αφού με βολεύει ας πολλαπλασιάσω».

Λεπτομέρειες, όμως, μην πτοείσαι. Για εξήγησέ μου τώρα το εξής:

Σύμφωνα με εσένα, αν πάω από τον κύβο στο σπίτι που είναι 7 φορές μεγαλύτερο τότε θα έχουμε ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 7 φορές μεγαλύτερα.

Γιατί να μη χτίσω με την ίδια μέθοδο (που δεν έχεις δείξει στο βίντεο) ένα κανονικό σπίτι 15 φορές μεγαλύτερο ώστε να έχω ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 15 φορές μεγαλύτερα;


υγ @ares: μου αρέσει που προσπαθείς να εξηγήσεις τα κινέζικα σε κάποιον που μιλάει μόνο σουαχίλι
Η συχνότητα μας δείχνει πόσα κουνήματα έφαγε το σπίτι μεγάλο ή μικρό μέσα σε 1 δευτερόλεπτο.
Αφού έφαγε δύο κουνήματα μέσα στο δευτερόλεπτο ... πως εγώ θα το πολλαπλασιάσω και θα πω ότι έφαγε 2Χ7 = 14 κουνήματα αφού έφαγε μόνο 2 ?
Εγώ ξέρω εσύ δεν το συλλαμβάνεις αυτό που λέω.
Γιατί να μη χτίσω με την ίδια μέθοδο (που δεν έχεις δείξει στο βίντεο) ένα κανονικό σπίτι 15 φορές μεγαλύτερο ώστε να έχω ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 15 φορές μεγαλύτερα;
Μπορείς να το κάνεις και αυτό. Ένα δεν ,μπορείς να κάνεις. Να μου δώσεις να κουνήσω ένα δοκίμιο υπό κλίματα με την δική σας μέθοδο σχεδιασμού, να το κουνήσω με την ίδια επιτάχυνση που κούνησα το δικό μου, και αυτό να μείνει πάνω στην σεισμική μου βάση. Θα απογειωθεί.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 19 Μάιος 2019, 12:59

seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:51
Η συχνότητα μας δείχνει πόσα κουνήματα έφαγε το σπίτι μεγάλο ή μικρό ο κύβος από μπετό στην αυλή μου μέσα σε 1 δευτερόλεπτο. Αφού ο κύβος από μπετό στην αυλή μου έφαγε δύο κουνήματα μέσα στο δευτερόλεπτο ... πως εγώ θα το πολλαπλασιάσω και θα πω ότι το κανονικό σπίτι έφαγε 2Χ7 = 14 κουνήματα αφού έφαγε μόνο 2 ? Εγώ ξέρω εσύ δεν το συλλαμβάνεις αυτό που λέω.
Τώρα που στο έφτιαξα, μήπως «συλλαμβάνεις» καλύτερα ότι δε βγάζει νόημα αυτό που γράφεις;

Δύο κουνήματα έφαγε ο κύβος από μπετό στην αυλή σου. Το κανονικό σπίτι γιατί να φάει τα ίδια; Δεν το μέτρησες (αφού δεν υπάρχει καν), ούτε απέδειξες γιατί πρέπει να είναι ίδια.

Αλλά... τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις. Όπως είδες δέχτηκα την «επιστημονική» προσέγγισή σου. Είπες «ωραία ας πολλαπλασιάσω» και είπα οκ, ας είναι κι έτσι.

Για προχώρα παρακάτω... :lol:

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15583
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 19 Μάιος 2019, 13:00

mao mao έγραψε:
19 Μάιος 2019, 03:06
Lord Brum έγραψε:
19 Μάιος 2019, 02:54
mao mao έγραψε:
19 Μάιος 2019, 02:46
Lord σε ποια πόλη σπούδασες;
Θεσσαλονίκη προπτυχιακά,
πως το βλέπεις; θα κάτσεις Αγγλία μέχρι τη σύνταξη;
Κατά πάσα πιθανότητα εκτός αν πάω σε άλλη αγγλοσαξωνική χώρα.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15583
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 19 Μάιος 2019, 13:06

seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 09:58
Αν το πειραματικό κτίριο κλίμακας 1 προς 7 είχε φυσικό μέγεθος θα είχε μια μετατόπιση από το ένα άκρο στο άλλο όχι 0,30cm αλλά 0,30Χ7=2,1 μέτρα και την ίδια συχνότητα 2 Hz Για να βρούμε τι επιτάχυνση θα είχε η φυσική κατασκευή. a=( -(2*π*2)^2 * 2,1 ) / 9.81
Οπότε a=3,14χ2=6,28χ2=12,56X12,56=157,754χ2,10=331,282/9,81= 34g φυσικού σεισμού.
Θέλετε και την αδράνεια και την ροπή αδράνειας της φυσικής κατασκευής?

Οι κατασκευές αντέχουν χωρίς ζημιές από 0,16g μέχρι και 0,36g Προσομοίωσα σεισμό 34g ( και το πειραματικό μοντέλο δεν έπαθε καμία ζημιά, οπότε δεν ξέρουμε τα g που αστοχεί ) την στιγμή που ο μεγαλύτερος σεισμός που έχει γίνει παγκοσμίως ήταν της τάξεως των 3g και μιλάμε ακόμα για μικροκλίμακες και μαλακίες?
Οι εντάσεις που δέχθηκε το πειραματικό μοντέλο είναι μεγαλύτερες αυτών που θα δεχόταν μια φυσική κατασκευή σε έναν ισχυρό σεισμό και μου λέτε ότι το πείραμα είναι άκυρο? Άκυρο το πείραμα. Μαλακία το επιστημονικό περιοδικό που έγραψα. ΌΛΑ ΑΚΥΡΑ για να μην φανεί ότι ο μάστορας σας βρήκε το πρόβλημα του σεισμού.
Ο μάστορας δεν έχει καταλάβει καν ότι στον σεισμό οι ταλαντώσεις είναι οριζόντιες και δεν ανασηκώνεται καμιά δοκός, απλά καμπτεται και στρέφεται ο κόμβος,ο κόμβος τον οποίον θα δέσεις με το έδαφος το μόνο που κάνει είναι να πηγαίνει δεξιά - αριστερά όχιπάνω κάτω. Προσπαθείς να λύσεις ένα πρόβλημα θεωρώντας μια συμπεριφορά της κατασεκυή που δεν υπάρχει. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να αυξήσειε λίγο την διατμητική αντοχή λόγω προέντασης, οι δε μπούρδες περί συνάφειας ασχολίαστες.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 19 Μάιος 2019, 13:10

seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:51
Archmage έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:42
Γιατί να μη χτίσω με την ίδια μέθοδο (που δεν έχεις δείξει στο βίντεο) ένα κανονικό σπίτι 15 φορές μεγαλύτερο ώστε να έχω ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 15 φορές μεγαλύτερα;
Μπορείς να το κάνεις και αυτό
Α το πρόσθεσες εκ των υστέρων, σύμφωνα με την κακή σου συνήθεια να αλλάζεις τα μηνύματα. Δεν πειράζει, αρκεί.

Ας κάνω λοιπόν τη σύνοψη όσον αφορά την επιτάχυνση και μόνο:

1. Έχεις φτιάξει ένα κύβο από μπετό στην αυλή σου που όταν τον κουνάς αντέχει σε επιτάχυνση a.

2. Μας λες ότι μπορούμε να φτιάξουμε με την ίδια μέθοδο (που δε δείχνεις στο βίντεο) ένα κανονικό κτίριο που θα είναι λ φορές (πχ λ=7 ή λ=15) μεγαλύτερο από τον κύβο. Αυτό το κανονικό σπίτι θα αντέχει σε επιτάχυνση λ επί a.


@lord: κι εσύ προσπαθείς, αλλά δες το σχόλιό μου για κινέζικα και σουαχίλι...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Μάιος 2019, 13:12

Archmage έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:59
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:51
Η συχνότητα μας δείχνει πόσα κουνήματα έφαγε το σπίτι μεγάλο ή μικρό ο κύβος από μπετό στην αυλή μου μέσα σε 1 δευτερόλεπτο. Αφού ο κύβος από μπετό στην αυλή μου έφαγε δύο κουνήματα μέσα στο δευτερόλεπτο ... πως εγώ θα το πολλαπλασιάσω και θα πω ότι το κανονικό σπίτι έφαγε 2Χ7 = 14 κουνήματα αφού έφαγε μόνο 2 ? Εγώ ξέρω εσύ δεν το συλλαμβάνεις αυτό που λέω.
Τώρα που στο έφτιαξα, μήπως «συλλαμβάνεις» καλύτερα ότι δε βγάζει νόημα αυτό που γράφεις;

Δύο κουνήματα έφαγε ο κύβος από μπετό στην αυλή σου. Το κανονικό σπίτι γιατί να φάει τα ίδια; Δεν το μέτρησες (αφού δεν υπάρχει καν), ούτε απέδειξες γιατί πρέπει να είναι ίδια.

Αλλά... τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις. Όπως είδες δέχτηκα την «επιστημονική» προσέγγισή σου. Είπες «ωραία ας πολλαπλασιάσω» και είπα οκ, ας είναι κι έτσι.

Για προχώρα παρακάτω... :lol:
Το δεύτερο πρόβλημα που παρουσιάζει ο μηχανισμός της συνάφειας είναι η διαφορά δυναμικού.
Κατά την κάμψη των καθ ύψος τοιχωμάτων αναπτύσσονται αφενός εντάσεις θλίψης στην μία παρειά και εντάσεις εφελκυσμού στην άλλη παρειά. Όταν οι εντάσεις φθάσουν σε οριακό σημείο επέρχεται αστοχία σε μια συγκεκριμένη περιοχή της διατομής στο κάτω μέρος του τοιχώματος του ισογείου η οποία ονομάζεται κρίσιμη περιοχή αστοχίας στην οποία παρατηρείτε η μεγαλύτερη συγκέντρωση εντάσεων θλίψης και εφελκυσμού. Είναι η περιοχή αυτή όπου διαχωρίζουν την φορά τους οι δυνάμεις εφελκυσμού σε αριστερόστροφης και δεξιόστροφης κατεύθυνσης, και όπου συγκρούονται οι θλιπτικές δυνάμεις. Η αντίθετη διεύθυνση των δυνάμεων εφελκυσμού διαχωρίζει τον κορμό του τοιχώματος σε δύο διαφορετικές περιοχές με ξεχωριστούς μηχανισμούς συνάφειας οι οποίες έρχονται σε αντίθεση και παρουσιάζουν διαφορά δυναμικού. Η κάτω περιοχή, έχει να παραλάβει μεγαλύτερες εντάσεις λόγο των μεγάλων ροπών που κατεβάζει ο μοχλοβραχίονας του υποστυλώματος, με μικρότερη συνάφεια από αυτήν του άνω μέρους, με αποτέλεσμα την πρόωρη εξόλκευση του χάλυβα στην περιοχή αυτή πριν εξαντλήσει τις προδιαγραφές του σε εφελκυσμό.
Εδώ υπάρχει καθαρά μεγάλη διαφορά δυναμικού στις δύο περιοχές του μηχανισμού της συνάφειας.
Ζητούμενο στην έρευνα. Μια μέθοδος συνεργασίας σκυροδέματος και χάλυβα η οποία να μην παρουσιάζει διαφορά δυναμικού.
ΛΥΣΗ
Β) Η νέα μέθοδος σχεδιασμού δεν παρουσιάζει διαφορά δυναμικού όπως παρουσιάζεται στον μηχανισμό της συνάφειας, για τον εξής λόγο. Οι εντάσεις εφαρμόζονται στα άκρα του τένοντα. Στο μεν δώμα έχουμε εντάσεις θλίψης, προερχόμενες από τις ροπές ευστάθειας που εφαρμόζει ο μηχανισμός πάκτωσης έναντι των ανοδικών εντάσεων της ροπής ανατροπής που εξασκεί η παρειά του τοιχώματος. Στην άλλη άκρη του τένοντα έχουμε εντάσεις τριβής μεταξύ των σιαγόνων του μηχανισμού πάκτωσης και του εδάφους. Οι δε εντάσεις εφελκυσμού στην διατομή του τένοντα διαχωρίζουν την φορά τους στο μέσον του μήκους του το οποίο εκτείνεται και κάτωθεν τις κατασκευής μέσα στα βάθη της γεώτρησης. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τον καταμερισμό των εντάσεων στα δύο άκρα του και στο κέντρο του μήκους του. Συμπέρασμα Με την νέα μέθοδο σχεδιασμού δεν υφίσταται η διαφορά δυναμικού που εμφανίζετε στον μηχανισμό της συνάφειας διότι υφίσταται ισοζύγιο ισορροπίας των εντάσεων.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15583
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 19 Μάιος 2019, 13:15

seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 10:55
AreSMareS έγραψε:
19 Μάιος 2019, 10:47
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 10:43
Εσύ τι θα έκανες με την συχνότητα? Αν πολλαπλασιάσω επί 7 και την συχνότητα θα βγει 100g
Μα κύριε seismic ... Εσείς παρουσιάσατε τους αριθμούς - μετρήσεις! Εσείς δεν πρέπει να μας πείτε και το πώς αυτοί μεταφράζονται στον πραγματικό κόσμο; Από αυτούς τους αριθμούς δεν συμπεράνατε ότι κατέχετε την απόλυτη αντισεισμική μέθοδο;
34 g δημιουργούνται μόνο από σύγκρουση πλανητών . Το ότι ένα δοκίμιο άντεξε αυτές τις εντάσεις δεν είναι έστω μια ένδειξη για να ενδιαφερθεί η παγκόσμια κοινότητα και να επαναλάβει το πείραμα αυτό? Γιατί δεν το κάνουν αφού το πείραμα συνοδεύεται και από θεωρεία?
Πολλά τα γιατί ... τόσα πολλά όσα και τα συμφωνούντα που θίγονται.
Επειδή ούτε το πείραμα είναι σωστό ούτε η θεωρία. Και μόνο το γεγονός ότι αντί να προσπαθήσεις είτε να αποσβέσεις τη σεισμική ενεργεια είτε να προκαλέσεις μία αντιταλάντωση, γενικά να μειώσεις την ενέργεια που εισάγεται μέσω του σεισμού στην κατασκευή, είτε έστω να εισχύσεις με έξυπνο τρόπο τα δομικά στοιχεία ώστε να αντέχουν πολλούς κύκλους φόρτισης, προσπαθείς να μας πεις οτι καταργεις τον σεισμό, μηδενίζεις την ταλάντωση δείχνει ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Ό,τι και να κάνεις η κατασκευή θα ταλαντωθεί, παίξε λίγο με τη δυσκαμψία αν θες, βάλε κάτι να καταναλώσεις ελεγχόμενα τη σεισμική ενεργεια σε βολικές περιοχες της κατασκευή, μείωσε τις επιεπτώσεις του σεισμού, οκ αλλά να καταργήσεις την ταλάντωση δεν γίνεται εκτός αν κάνεις την κατασκευή να πετάει
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Μάιος 2019, 13:19

Archmage έγραψε:
19 Μάιος 2019, 13:10
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:51
Archmage έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:42
Γιατί να μη χτίσω με την ίδια μέθοδο (που δεν έχεις δείξει στο βίντεο) ένα κανονικό σπίτι 15 φορές μεγαλύτερο ώστε να έχω ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 15 φορές μεγαλύτερα;
Μπορείς να το κάνεις και αυτό
Α το πρόσθεσες εκ των υστέρων, σύμφωνα με την κακή σου συνήθεια να αλλάζεις τα μηνύματα. Δεν πειράζει, αρκεί.

Ας κάνω λοιπόν τη σύνοψη όσον αφορά την επιτάχυνση και μόνο:

1. Έχεις φτιάξει ένα κύβο από μπετό στην αυλή σου που όταν τον κουνάς αντέχει σε επιτάχυνση a.

2. Μας λες ότι μπορούμε να φτιάξουμε με την ίδια μέθοδο (που δε δείχνεις στο βίντεο) ένα κανονικό κτίριο που θα είναι λ φορές (πχ λ=7 ή λ=15) μεγαλύτερο από τον κύβο. Αυτό το κανονικό σπίτι θα αντέχει σε επιτάχυνση λ επί a.


@lord: κι εσύ προσπαθείς, αλλά δες το σχόλιό μου για κινέζικα και σουαχίλι...
αν ένα φυσικό μέγεθος είχε 7 φορές την μάζα που έχει το πείραμά μου ναι θα άντεχε όσο και το δικό μου. Αλλά....
δεν έχει 7 φορές μεγαλύτερη μάζα αλλά πολύ περισσότερη. Οπότε αλλάζουν τα δεδομένα των εντάσεων.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15583
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 19 Μάιος 2019, 13:29

seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:51
Archmage έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:42
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:27
Ωραία ας πολλαπλασιάσω και την συχνότητα. 34g X 7 = 238 g
Α τόσο πολύ επιστημονικά δηλαδή! Αντί να βρεις το λόγο που συμβαίνει κάτι, η απάντησή σου είναι «δεν έχω ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά αφού με βολεύει ας πολλαπλασιάσω».

Λεπτομέρειες, όμως, μην πτοείσαι. Για εξήγησέ μου τώρα το εξής:

Σύμφωνα με εσένα, αν πάω από τον κύβο στο σπίτι που είναι 7 φορές μεγαλύτερο τότε θα έχουμε ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 7 φορές μεγαλύτερα.

Γιατί να μη χτίσω με την ίδια μέθοδο (που δεν έχεις δείξει στο βίντεο) ένα κανονικό σπίτι 15 φορές μεγαλύτερο ώστε να έχω ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 15 φορές μεγαλύτερα;


υγ @ares: μου αρέσει που προσπαθείς να εξηγήσεις τα κινέζικα σε κάποιον που μιλάει μόνο σουαχίλι
Η συχνότητα μας δείχνει πόσα κουνήματα έφαγε το σπίτι μεγάλο ή μικρό μέσα σε 1 δευτερόλεπτο.
Αφού έφαγε δύο κουνήματα μέσα στο δευτερόλεπτο ... πως εγώ θα το πολλαπλασιάσω και θα πω ότι έφαγε 2Χ7 = 14 κουνήματα αφού έφαγε μόνο 2 ?
Εγώ ξέρω εσύ δεν το συλλαμβάνεις αυτό που λέω.
Γιατί να μη χτίσω με την ίδια μέθοδο (που δεν έχεις δείξει στο βίντεο) ένα κανονικό σπίτι 15 φορές μεγαλύτερο ώστε να έχω ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 15 φορές μεγαλύτερα;
Μπορείς να το κάνεις και αυτό. Ένα δεν ,μπορείς να κάνεις. Να μου δώσεις να κουνήσω ένα δοκίμιο υπό κλίματα με την δική σας μέθοδο σχεδιασμού, να το κουνήσω με την ίδια επιτάχυνση που κούνησα το δικό μου, και αυτό να μείνει πάνω στην σεισμική μου βάση. Θα απογειωθεί.
Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο τα κτίρια δεν τα ακουμπάμε στην επιφάνεια του εδάφους, σκα΄βουμε μερικά με΄τρα, αν έχουν και υπόγεια σκαβουμε πολλά μέτρα, και τα θεμελιώνουμε, καλύπτουμε με χώμακαι λιθοριπή μέχρι την επιφάνεια του φυσικού εδάφους και έχουμε ένα κτίριο η βάση/θεμελίωση του οποίου είναι φυτεμένη 3,4 μέτρα κάτω από το έδαφος.Εσύ έβαλες ένα δύσκαμπτο κύβο σκυροδέματος απλά πάνω σε κάτι που κουνάς, παρατήρησες τη στοφή του στερεού σώματος και έβγαλες το συμπέρασμα ότι πρέπει να το βιδώσουμε. Στο λέμε και δνε το καταλαβαίνεις
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Μάιος 2019, 13:36

Lord Brum έγραψε:
19 Μάιος 2019, 13:15
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 10:55
AreSMareS έγραψε:
19 Μάιος 2019, 10:47

Μα κύριε seismic ... Εσείς παρουσιάσατε τους αριθμούς - μετρήσεις! Εσείς δεν πρέπει να μας πείτε και το πώς αυτοί μεταφράζονται στον πραγματικό κόσμο; Από αυτούς τους αριθμούς δεν συμπεράνατε ότι κατέχετε την απόλυτη αντισεισμική μέθοδο;
34 g δημιουργούνται μόνο από σύγκρουση πλανητών . Το ότι ένα δοκίμιο άντεξε αυτές τις εντάσεις δεν είναι έστω μια ένδειξη για να ενδιαφερθεί η παγκόσμια κοινότητα και να επαναλάβει το πείραμα αυτό? Γιατί δεν το κάνουν αφού το πείραμα συνοδεύεται και από θεωρεία?
Πολλά τα γιατί ... τόσα πολλά όσα και τα συμφωνούντα που θίγονται.
Επειδή ούτε το πείραμα είναι σωστό ούτε η θεωρία. Και μόνο το γεγονός ότι αντί να προσπαθήσεις είτε να αποσβέσεις τη σεισμική ενεργεια είτε να προκαλέσεις μία αντιταλάντωση, γενικά να μειώσεις την ενέργεια που εισάγεται μέσω του σεισμού στην κατασκευή, είτε έστω να εισχύσεις με έξυπνο τρόπο τα δομικά στοιχεία ώστε να αντέχουν πολλούς κύκλους φόρτισης, προσπαθείς να μας πεις οτι καταργεις τον σεισμό, μηδενίζεις την ταλάντωση δείχνει ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Ό,τι και να κάνεις η κατασκευή θα ταλαντωθεί, παίξε λίγο με τη δυσκαμψία αν θες, βάλε κάτι να καταναλώσεις ελεγχόμενα τη σεισμική ενεργεια σε βολικές περιοχες της κατασκευή, μείωσε τις επιεπτώσεις του σεισμού, οκ αλλά να καταργήσεις την ταλάντωση δεν γίνεται εκτός αν κάνεις την κατασκευή να πετάει
Αυτό που κάνω είναι να κατευθύνω μέσω του τένοντα και της διατομής του τοιχώματος τις εντάσεις αδράνειας μέσα στο έδαφος. Εσείς τις κατευθύνεται πάνω στις πλάκες και τους δοκούς. Αυτό κάνετε αυτό κάνω. Για να υπάρξει κάμψη στον κορμό των στοιχείων πρέπει να υπάρχουν δύο προϋποθέσεις Ή να έχουμε υψίκορμα υποστυλώματα, ή λόγο πλάγιων εντάσεων. Κατά την κάμψη απαραίτητη προϋπόθεση για να συμβεί είναι η μια παρειά να δέχεται εφελκυσμό. Όταν εγώ καταργώ τον εφελκυσμό στην μια παρειά, πως θα δημιουργηθεί η κάμψη?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 19 Μάιος 2019, 13:37

seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 13:19
Archmage έγραψε:
19 Μάιος 2019, 13:10
1. Έχεις φτιάξει ένα κύβο από μπετό στην αυλή σου που όταν τον κουνάς αντέχει σε επιτάχυνση a.

2. Μας λες ότι μπορούμε να φτιάξουμε με την ίδια μέθοδο (που δε δείχνεις στο βίντεο) ένα κανονικό κτίριο που θα είναι λ φορές (πχ λ=7 ή λ=15) μεγαλύτερο από τον κύβο. Αυτό το κανονικό σπίτι θα αντέχει σε επιτάχυνση λ επί a.
αν είχε την ίδια μάζα και το σύστημά μου ναι θα άντεχε 7 φορές περισσότερο από το δικό μου. Αλλά.... δεν έχει 7 φορές μεγαλύτερη μάζα αλλά πολύ περισσότερη. Οπότε αλλάζουν τα δεδομένα των εντάσεων.
Μήπως να μιλήσουμε για μάζες και αντοχές; Επειδή γράφεις ότι τα μεγέθη του κανονικού σπιτιού θα είναι 7 φορές μεγαλύτερα, αναρωτιέμαι αν πρέπει και η μάζα ή οι «εντάσεις» του κανονικού σπιτιού να είναι 7 φορές μεγαλύτερα. Πρέπει; Μπα, άσε, λεπτομέρειες :lol:

Απλά σκέφτομαι ότι δε βρίσκεις τίποτα το περίεργο στην ιδέα ότι όσο πιο μεγάλο φτιάχνεις κάτι, τόσο πιο πολύ θα αντέχει.

Όπως σου είπα, η μπάλα του μπεηζμπολ αντέχει σε 3000g. Γιατί άραγε δε φτιάχνουμε τα κτίρια όπως τις μπάλες του μπέηζμπολ, από φελλό, ύφασμα και δέρμα; Μπορείς να φανταστείς;

Σου έχει περάσει από το μυαλό η ιδέα να μη δουλεύει όλη αυτή η ιστορία όπως φαντασιώνεσαι ότι δουλεύει;

Μήπως, δηλαδή, όλα αυτά τα πειράματα με δοκιμία υπό κλίμακα και η αναγωγή των μεγεθών στα κανονικά κτίρια να χρειάζονται κάτι παραπάνω από ένα «ας πολλαπλασιάσω» που μας είπες;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Μάιος 2019, 13:41

Lord Brum έγραψε:
19 Μάιος 2019, 13:29
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:51
Archmage έγραψε:
19 Μάιος 2019, 12:42

Α τόσο πολύ επιστημονικά δηλαδή! Αντί να βρεις το λόγο που συμβαίνει κάτι, η απάντησή σου είναι «δεν έχω ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά αφού με βολεύει ας πολλαπλασιάσω».

Λεπτομέρειες, όμως, μην πτοείσαι. Για εξήγησέ μου τώρα το εξής:

Σύμφωνα με εσένα, αν πάω από τον κύβο στο σπίτι που είναι 7 φορές μεγαλύτερο τότε θα έχουμε ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 7 φορές μεγαλύτερα.

Γιατί να μη χτίσω με την ίδια μέθοδο (που δεν έχεις δείξει στο βίντεο) ένα κανονικό σπίτι 15 φορές μεγαλύτερο ώστε να έχω ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 15 φορές μεγαλύτερα;


υγ @ares: μου αρέσει που προσπαθείς να εξηγήσεις τα κινέζικα σε κάποιον που μιλάει μόνο σουαχίλι
Η συχνότητα μας δείχνει πόσα κουνήματα έφαγε το σπίτι μεγάλο ή μικρό μέσα σε 1 δευτερόλεπτο.
Αφού έφαγε δύο κουνήματα μέσα στο δευτερόλεπτο ... πως εγώ θα το πολλαπλασιάσω και θα πω ότι έφαγε 2Χ7 = 14 κουνήματα αφού έφαγε μόνο 2 ?
Εγώ ξέρω εσύ δεν το συλλαμβάνεις αυτό που λέω.
Γιατί να μη χτίσω με την ίδια μέθοδο (που δεν έχεις δείξει στο βίντεο) ένα κανονικό σπίτι 15 φορές μεγαλύτερο ώστε να έχω ταχύτητα, επιτάχυνση και συχνότητα 15 φορές μεγαλύτερα;
Μπορείς να το κάνεις και αυτό. Ένα δεν ,μπορείς να κάνεις. Να μου δώσεις να κουνήσω ένα δοκίμιο υπό κλίματα με την δική σας μέθοδο σχεδιασμού, να το κουνήσω με την ίδια επιτάχυνση που κούνησα το δικό μου, και αυτό να μείνει πάνω στην σεισμική μου βάση. Θα απογειωθεί.
Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο τα κτίρια δεν τα ακουμπάμε στην επιφάνεια του εδάφους, σκα΄βουμε μερικά με΄τρα, αν έχουν και υπόγεια σκαβουμε πολλά μέτρα, και τα θεμελιώνουμε, καλύπτουμε με χώμακαι λιθοριπή μέχρι την επιφάνεια του φυσικού εδάφους και έχουμε ένα κτίριο η βάση/θεμελίωση του οποίου είναι φυτεμένη 3,4 μέτρα κάτω από το έδαφος.Εσύ έβαλες ένα δύσκαμπτο κύβο σκυροδέματος απλά πάνω σε κάτι που κουνάς, παρατήρησες τη στοφή του στερεού σώματος και έβγαλες το συμπέρασμα ότι πρέπει να το βιδώσουμε. Στο λέμε και δνε το καταλαβαίνεις
Καταλαβαίνω τι λες. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κατασκευάζεται πεδιλοδοκούς. Τι τους χρειάζεστε?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών