Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15445
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 19 Μάιος 2019, 22:27

seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 17:18
Lord Brum έγραψε:
19 Μάιος 2019, 13:43
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 13:36
Αυτό που κάνω είναι να κατευθύνω μέσω του τένοντα και της διατομής του τοιχώματος τις εντάσεις αδράνειας μέσα στο έδαφος. Εσείς τις κατευθύνεται πάνω στις πλάκες και τους δοκούς. Αυτό κάνετε αυτό κάνω. Για να υπάρξει κάμψη στον κορμό των στοιχείων πρέπει να υπάρχουν δύο προϋποθέσεις Ή να έχουμε υψίκορμα υποστυλώματα, ή λόγο πλάγιων εντάσεων. Κατά την κάμψη απαραίτητη προϋπόθεση για να συμβεί είναι η μια παρειά να δέχεται εφελκυσμό. Όταν εγώ καταργώ τον εφελκυσμό στην μια παρειά, πως θα δημιουργηθεί η κάμψη?
άντε πάλι, δεν καταργείς τίποτα εισάγεις προένταση στις παρειές του υποστυλώματος. μια χαρά θα ταλαντωθεί και θα καμφθεί το υποστύλωμά σου σου είτε με τένοντες είτε χωρίς.
Και αυτό το παπ@ρι που εξέχει στον αέρα οριζόντια και φέρει την μέθοδό μου γιατί δεν κάμπτεται? Εικόνα

και θα καμφθεί αυτό που είναι και όρθιο? Εικόνα
Εικόνα
Καμιά πατέντα σου δεν φέρει η γέφυρα και φυσικά και κάμπτεται.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 20 Μάιος 2019, 00:35

Lord Brum έγραψε:
19 Μάιος 2019, 22:27
Καμιά πατέντα σου δεν φέρει η γέφυρα και φυσικά και κάμπτεται.
Ποιά ...πατέντα; Είναι γέφυρα της Εγνατίας οδού που βρήκε με αναζήτηση στο google! Βασικά έτσι την βρήκα ...κι εγώ!
Δες τώρα τι κάνει... "πριτσς δεν σου λεω" και "εισαι εντεταλμένος εναντίον μου..." το γύρισε τρελίτσα γιατι απλά δεν ξέρει πώς να καλύψει το ψέμα του. Δεν ξέρει τι άλλο να πει - να γράψει γιατί δεν συνάντησε εδώ τα ...πρόβατα που ίσως αλλού τον προσκυνάνε. Να επαναλάβω ότι είναι παθιασμένος και έχει δουλέψει αρκετά για κάτι... Αλλά δυστυχώς έκανε αυτό το ..κάτι πολύ μεγάλο στο μυαλό του και νομίζει ότι είναι και ...σωτήρας! Το πάθος του τον τυφλώνει σε σημείο να λέει - να γράφει τόσο εξώφθαλμα ψέματα ( η γέφυρα ήταν το ΠΡΩΤΟ αποτέλεσμα με αναζήτηση στο Google ) που ακόμη και αδαείς με την βοήθεια του διαδικτύου μπορούν να τα ξεσκεπάσουν. Τα κατεβατά - σεντόνια δεν ...πιάνουν εδώ και από ότι φαίνεται δεν πιάνουν ούτε οι βρισιές και οι προσβολές αλλά ούτε και τα ...συνομωσιολογικά τώρα και οι ...χαζομαρούλες του στυλ... "πριτς".
Δεν πρόκειται να τα ανταποδώσω. Θα τον αφήσω να σκορπά και τα λίγη ίχνη αξιοπρέπειας που του έμειναν μόνος του... Έχω κρατήσει τα πάντα όμως! Είναι απλά ένα ακόμη απιστευτα διασκεδαστικό κοινωνικό πείραμα. Μάλλον σκέφτομαι φταίει η ...οικονομική κρίση που οι ...σωτήρες πετάγονται ο ένας μετά τον άλλο! Μάλλον πρέπει να ανοίξω άλλο νήμα για αυτή την περίπτωση των ...σωτήρων και γενικά για αυτό το φαινόμενο.
Ας επιστρέψουμε όμως στον κύριο seismic. Πιστεύεις εσύ κύριε Lord Brum ότι έχει τώρα πλεόν το παραμικρό ίχνος αξιοπρέπειας; Επειδή ίσως σε εσένα θα απαντήσει δεν τον ...ρωτάς για την γέφυρα και από που κι ως που "φέρει τον μηχανισμό του"; Αλλά μπα δεν νομίζω να απαντήσει λογικά πλέον σε κανέναν... Μόνος του ...έβγαλε τα μάτια του και δεν νομίζω να συνεχίσει να γράφει εδώ. Ή θα συνεχίσει ( αυτό είναι και το πιο πιθανό... ) και θα το γυρίσει στο συνομωσιολογικό και πώς όλοι εδώ είμαστε του κακού επιστημονικού κατεστημένου που χρηματοδοτείται από την Μέρκελ και αυτός μόνος του μας παλεύει γιατί θέλει να σώσει κόσμο!
Είχα γράψει:
AreSMareS έγραψε:
19 Μάιος 2019, 00:24
-=- Σημείωση στον εαυτό μου -=- Κατέγραψε την ώρα για να δεις πότε θα αρχίσει να βρίζει και να προσβάλει ο seismic πάλι. Έχει στατιστικό ενδιαφέρον...
Μα τι είμαι; Κανένα ...μέντιουμ; Μπα! Είναι τόσο προβλέψιμος ο κύριος seismic...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Μάιος 2019, 07:33

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι επιστημονικές δημοσιεύσεις δεν είναι το μόνο μέρος από το οποίο πρέπει να αντλείς γνώσεις, όπως θα έπρεπε να είναι, διότι πολλές από τις δημοσιεύσεις δεν επαληθεύονται στην πράξη. Για τον λόγο αυτό κάνω δική μου έρευνα για την έρευνα των αντισεισμικών σχεδιασμών. Δηλαδή κάνω έρευνα για την έρευνα και αυτό εκφράζει νέο επιστημονικό πεδίο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

AreSMareS
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 00:07
Phorum.gr user: AreSMareS

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AreSMareS » 20 Μάιος 2019, 08:00

seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 07:33
Για τον λόγο αυτό κάνω δική μου έρευνα για την έρευνα των αντισεισμικών σχεδιασμών.
Και μπράβο σας! Πρέπει όμως να τηρούνται μερικοί βασικοί κανόνες αλλιώς δεν είναι επιστημονική έρευνα. Αλλιώς κανείς δεν πρόκειται να σας πάρει στα σοβαρά ποτέ.
  • Όταν μετράτε "με το μάτι..." και δεν χρησιμοποιείτε όργανα...
  • Όταν γράφετε "εντάξει ας το πολλαπλασιάσουμε..." και δεν γνωρίζετε πώς ακριβώς είναι τα μαθηματικά που χρειάζονται....
  • Όταν η πειραματική κατασκευή σας είναι τυχαία φτιαγμένη να μοιάζει ...περίπου με ένα σπίτι και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε, κάποιος θα μας πει τον τύπο...
  • Όταν λέτε ότι κάνετε πειράματα που αποδεικνύουν ότι κάτι λειτουργεί και αυτό το κάτι δεν είναι παρών στα πειράματα αλλά είναι ...ένα μέρος του...
  • Όταν κάνετε πειράματα σε μικροκλίμακα και το μόνο που μετράτε υπό κλίμακα είναι η μάζα και αγνοείτε όλες τις άλλες παραμέτρους...
  • Όταν αντί να πείτε "εντάξει θέλω να μάθω κι αυτό..." για κάτι που δεν γνωρίζετε, προσπαθείτε να ...βγάλετε τρελό τον άλλο γράφοντας "...δεν καταλαβαίνεις τι λέω, εσύ κάνεις λάθος"...
  • Όταν ζητάτε επιστημονική υποστήριξη την στιγμή που το ΜΟΝΟ που θέλετε είναι να διαβάζετε καλά λόγια λες και δεν υπάρχει περίπτωση να έχετε κάνει κάπου λάθος...
  • Όταν γράφετε "...ρωτήστε ότι θέλετε" και οι απαντήσεις σε ερωτήσεις που δεν σας "βολεύουν" είναι βρισιές, προσβολές και γραφόμενα 10χρονων παιδιών ( "πριτς δεν σε λέω...")
  • Όταν καταλήγετε να γράφετε ψέματα ( ...γέφυρα από την ...Εγνατία οδό; ) για να αποδείξετε άραγε ...τι;
  • Όταν το μόνο που βλέπετε είναι ...βαλτοί και κακοί επιστήμονες...
Όταν γίνονται ΚΑΠΟΙΑ από τα παραπάνω κύριε seismic ( πόσο μάλλον όλα! ) τότε συγγνώμη αλλά δεν είναι ...επιστημονική έρευνα αυτό. Είναι κουβέντα καφενείου όπως θα έλεγαν οι παλιότεροι, είναι κουβέντα για το facebook όπως θα πουν οι νεώτεροι... Και καμιά από τις δυο αυτές κουβέντες δεν μπορεί να προσδώσει κύρος ούτε σε εσάς προσωπικά, ούτε στην έρευνα που κάνατε - κάνετε...
Χαίρομαι που σας γνώρισα έστω έτσι ανώνυμα μέσα από ένα ανώνυμο διαδικτυακό μέσο, αλλά από την άλλη λυπάμαι που βλέπω ότι τελικά κάνετε κύκλους γύρω από όλα τα ...άσχημα χαρακτηριστικά που έχουν οι τοξικοί άνθρωποι. Λυπάμαι επίσης γιατί πραγματικά πιστεύω ότι κάτι έχετε καταφέρει, όσο μικρό, όσο μεγάλο κι αν είναι και το σκορπάτε σε μικρές μικρές άκομψες κουβέντες ("...δεν έχεις τίποτα στο μυαλό σου" και "...βλάκα" και..., και...) προσπαθώντας να το αναδείξετε...
Θα σας ρωτήσω κάτι κύριε seismic χωρίς να περιμένω απάντηση φυσικά ( έχετε αποφασίσει ότι είμαι σε ...εντεταλμένη υπηρεσία εναντίων σας! ):
Δεν σας απασχολει το γεγονός ότι τόσα χρόνια δεν σας ...δίνουν σημασία;
Έχει απάντηση αυτή η ερώτηση άραγε χωρία να αρχίσουμε τα ...συνομωσιολογικά και το ...κακό κατεστημένο; Νομίζω ναι έχει απάντηση... Περιμένοντας την ( πιθανή... ) δικιά σας απάντηση να γράψω μια ...σκέψη: Ο λάθος τρόπος που αντιμετωπίζετε το όλο θέμα...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Μάιος 2019, 08:46

AreSMareS έγραψε:
20 Μάιος 2019, 08:00
seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 07:33
Για τον λόγο αυτό κάνω δική μου έρευνα για την έρευνα των αντισεισμικών σχεδιασμών.
Και μπράβο σας! Πρέπει όμως να τηρούνται μερικοί βασικοί κανόνες αλλιώς δεν είναι επιστημονική έρευνα. Αλλιώς κανείς δεν πρόκειται να σας πάρει στα σοβαρά ποτέ.
  • Όταν μετράτε "με το μάτι..." και δεν χρησιμοποιείτε όργανα...
  • Όταν γράφετε "εντάξει ας το πολλαπλασιάσουμε..." και δεν γνωρίζετε πώς ακριβώς είναι τα μαθηματικά που χρειάζονται....
  • Όταν η πειραματική κατασκευή σας είναι τυχαία φτιαγμένη να μοιάζει ...περίπου με ένα σπίτι και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε, κάποιος θα μας πει τον τύπο...
  • Όταν λέτε ότι κάνετε πειράματα που αποδεικνύουν ότι κάτι λειτουργεί και αυτό το κάτι δεν είναι παρών στα πειράματα αλλά είναι ...ένα μέρος του...
  • Όταν κάνετε πειράματα σε μικροκλίμακα και το μόνο που μετράτε υπό κλίμακα είναι η μάζα και αγνοείτε όλες τις άλλες παραμέτρους...
  • Όταν αντί να πείτε "εντάξει θέλω να μάθω κι αυτό..." για κάτι που δεν γνωρίζετε, προσπαθείτε να ...βγάλετε τρελό τον άλλο γράφοντας "...δεν καταλαβαίνεις τι λέω, εσύ κάνεις λάθος"...
  • Όταν ζητάτε επιστημονική υποστήριξη την στιγμή που το ΜΟΝΟ που θέλετε είναι να διαβάζετε καλά λόγια λες και δεν υπάρχει περίπτωση να έχετε κάνει κάπου λάθος...
  • Όταν γράφετε "...ρωτήστε ότι θέλετε" και οι απαντήσεις σε ερωτήσεις που δεν σας "βολεύουν" είναι βρισιές, προσβολές και γραφόμενα 10χρονων παιδιών ( "πριτς δεν σε λέω...")
  • Όταν καταλήγετε να γράφετε ψέματα ( ...γέφυρα από την ...Εγνατία οδό; ) για να αποδείξετε άραγε ...τι;
  • Όταν το μόνο που βλέπετε είναι ...βαλτοί και κακοί επιστήμονες...
Όταν γίνονται ΚΑΠΟΙΑ από τα παραπάνω κύριε seismic ( πόσο μάλλον όλα! ) τότε συγγνώμη αλλά δεν είναι ...επιστημονική έρευνα αυτό. Είναι κουβέντα καφενείου όπως θα έλεγαν οι παλιότεροι, είναι κουβέντα για το facebook όπως θα πουν οι νεώτεροι... Και καμιά από τις δυο αυτές κουβέντες δεν μπορεί να προσδώσει κύρος ούτε σε εσάς προσωπικά, ούτε στην έρευνα που κάνατε - κάνετε...
Χαίρομαι που σας γνώρισα έστω έτσι ανώνυμα μέσα από ένα ανώνυμο διαδικτυακό μέσο, αλλά από την άλλη λυπάμαι που βλέπω ότι τελικά κάνετε κύκλους γύρω από όλα τα ...άσχημα χαρακτηριστικά που έχουν οι τοξικοί άνθρωποι. Λυπάμαι επίσης γιατί πραγματικά πιστεύω ότι κάτι έχετε καταφέρει, όσο μικρό, όσο μεγάλο κι αν είναι και το σκορπάτε σε μικρές μικρές άκομψες κουβέντες ("...δεν έχεις τίποτα στο μυαλό σου" και "...βλάκα" και..., και...) προσπαθώντας να το αναδείξετε...
Θα σας ρωτήσω κάτι κύριε seismic χωρίς να περιμένω απάντηση φυσικά ( έχετε αποφασίσει ότι είμαι σε ...εντεταλμένη υπηρεσία εναντίων σας! ):
Δεν σας απασχολει το γεγονός ότι τόσα χρόνια δεν σας ...δίνουν σημασία;
Έχει απάντηση αυτή η ερώτηση άραγε χωρία να αρχίσουμε τα ...συνομωσιολογικά και το ...κακό κατεστημένο; Νομίζω ναι έχει απάντηση... Περιμένοντας την ( πιθανή... ) δικιά σας απάντηση να γράψω μια ...σκέψη: Ο λάθος τρόπος που αντιμετωπίζετε το όλο θέμα...
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές θα τις λάβω υπόψιν μου. Μάθε και μερικά πράγματα από εμένα για εμένα. Δεν είναι δυνατόν να δουλεύεις οικοδομή σαν μάστορας και να έχεις τρόπους του σαλονιού. Δεν είναι δυνατόν να δίνεις απαντήσεις χωρίς να σε καταλαβαίνουν οι άλλοι και να συνεχίσεις να το κάνεις για πολύ. Δεν είναι δυνατόν να σε αγνοούν και εσύ να σέρνεσαι και να παρακαλάς να σε ακούσουν. Είμαι από τους ανθρώπους που με ακούν και με σέβονται στην καθημερινότητα και από αυτούς που ακούν τους πάντες από τον εργάτη μέχρι τον επιστήμονα γιατί από όλους μαθαίνω, αλλά στο τέλος η απόφαση θα είναι αυτή που θεωρώ εγώ σωστή. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε ανώτερο ούτε κατώτερο από οποιονδήποτε άλλον άνθρωπο στον κόσμο. Δεν θα συρθώ ούτε πίσω από τους επιστήμονες ούτε πίσω από τους δεσμούς της πολιτείας για να πετύχω τον σκοπό μου. Ο σκοπός μου είναι να ευχαριστιέμαι πρώτα εγώ για αυτό που κάνω, και όποιος θέλει ακολουθεί. Οι κανόνες γενικά αλλά και αυτές της επιστημονικής έρευνας είναι για να σε βάζουν σε καλούπια και δεν συμφωνώ με αυτό γιατί πιστεύω ότι ο ερευνητής πρέπει να σπάει τους κανόνες και για να το κάνει αυτό πρέπει και να είναι και να αισθάνεται ελεύθερος. Αυτή είναι η έρευνά μου, αυτός είμαι εγώ και από την άλλοι υπάρχουν άνθρωποι που με αγαπούν που με μισούν και που με ζηλεύουν. Το ότι τόσα χρόνια δεν με ακούν δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αυτοί θα το έχουν όταν τελικά κάποιοι άλλοι αποφασίσουν να με ακούσουν. Γιατί όταν μια ιδέα είναι αληθινή, όταν έρθει η ώρα της, τίποτα δεν μπορεί να την σταματήσει.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32993
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Μάιος 2019, 10:56

nikos_hellas έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:55
AreSMareS έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:53
nikos_hellas έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:51
Δυστυχώς τίποτα δεν είναι τυχαίο, όλα είναι καθοδηγούμενα ΑΝΩΘΕΝ από τα γνωστά κυκλώματα.
...καθοδηγούμενα; Μα ο ίδιος ο κύρις seismic παραδέχτηκε ότι δεν έχει στοιχεία για πραγματικά κτήρια! Είναι ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ καθοδηγούμενος;
Προς τι η προπαγάνδα εναντίον του; Γιατί να μην του δοθεί η ευκαιρία να εφαρμόσει την ιδέα του;
για να μην σκοτωθει κανας ανθρωπος. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Μάιος 2019, 11:08

nikos_hellas έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:55
Προς τι η προπαγάνδα εναντίον του; Γιατί να μην του δοθεί η ευκαιρία να εφαρμόσει την ιδέα του;
Έτσι λέγαμε και για τον Τσίπρα το 14 και είδες το αποτέλεσμα. :D

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5226
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 20 Μάιος 2019, 11:11

Μα εστω και τα μισα απ αυτα που ισχυρίζεται να κανει το συστημα της βιδας, για εμας κερδος ειναι.

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 20 Μάιος 2019, 11:18

nick έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:11
Μα εστω και τα μισα απ αυτα που ισχυρίζεται να κανει το συστημα της βιδας, για εμας κερδος ειναι.
Έχεις καταλάβει τι ισχυρίζεται;

Kουνάει ένα κύβο από μπετό με 10g και νομίζει πως αν φτιάξει ένα κανονικό σπίτι εφτά φορές μεγαλύτερο τότε αυτό θα αντέχει σε 70g.

Δεν ξέρει γιατί κάνει πολλαπλασιασμό (δε δουλεύουν έτσι τα μοντέλα) και φυσικά τα κανονικά σπίτια δε συμπεριφέρονται με τον τρόπο που νομίζει. Αλλά δεν τον πειράζει, πετάει ένα «ας πολλαπλασιάσω» 10χ7=70 και... έγινε ο κορυφαίος στον πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Μάιος 2019, 11:23

nick έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:11
Μα εστω και τα μισα απ αυτα που ισχυρίζεται να κανει το συστημα της βιδας, για εμας κερδος ειναι.
Και ο Σώρρας έστω τα μισά λεφτά να είχε, θα σωνόμαστε. :D

Ορέστης 35

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 20 Μάιος 2019, 11:36

AreSMareS έγραψε:
19 Μάιος 2019, 11:00
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 10:55
34 g δημιουργούνται μόνο από σύγκρουση πλανητών . Το ότι ένα δοκίμιο άντεξε αυτές τις εντάσεις δεν είναι έστω μια ένδειξη για να ενδιαφερθεί η παγκόσμια κοινότητα και να επαναλάβει το πείραμα αυτό?
34g που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αποδείξετε ότι είναι ...34! Με ...το μάτι και ρωτώντας τι να κάνετε την συχνότητα; Συγγνώμη αλλά η παγκόσμια κοινότητα καλά κάνει και δεν ασχολείται! Και μην στενοχωριόσατε η παγκόσμια κοινότητα κάνει τέτοια πειράματα!
Αυτοι βαλανε σρο σπιτι πατινια!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Μάιος 2019, 13:03

Μηχανικός έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:08
nikos_hellas έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:55
Προς τι η προπαγάνδα εναντίον του; Γιατί να μην του δοθεί η ευκαιρία να εφαρμόσει την ιδέα του;
Έτσι λέγαμε και για τον Τσίπρα το 14 και είδες το αποτέλεσμα. :D
Εγώ πάλη βλέπω τα αποτελέσματα των πολιτικών μηχανικών που υπόσχονται καλές κατασκευές και σε κάθε ισχυρό σεισμό ανανεώνουν τον αντισεισμικό κανονισμό γιατί είναι ανεπαρκέστατος. Αυτά στην εικόνα είναι αποτελέσματα δικά σας όχι δικά μου.
Είδες κανέναν να πάει φυλακή για τις ψευτιές σας ότι τάχα σχεδιάζεται αντισεισμικά?
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Μάιος 2019, 13:14

Μηχανικός έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:23
nick έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:11
Μα εστω και τα μισα απ αυτα που ισχυρίζεται να κανει το συστημα της βιδας, για εμας κερδος ειναι.
Και ο Σώρρας έστω τα μισά λεφτά να είχε, θα σωνόμαστε. :D
Και εσείς αν είχατε το μισώ μυαλό μου θα σωνόμαστε.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Μάιος 2019, 13:17

Ορέστης 35 έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:36
AreSMareS έγραψε:
19 Μάιος 2019, 11:00
seismic έγραψε:
19 Μάιος 2019, 10:55
34 g δημιουργούνται μόνο από σύγκρουση πλανητών . Το ότι ένα δοκίμιο άντεξε αυτές τις εντάσεις δεν είναι έστω μια ένδειξη για να ενδιαφερθεί η παγκόσμια κοινότητα και να επαναλάβει το πείραμα αυτό?
34g που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αποδείξετε ότι είναι ...34! Με ...το μάτι και ρωτώντας τι να κάνετε την συχνότητα; Συγγνώμη αλλά η παγκόσμια κοινότητα καλά κάνει και δεν ασχολείται! Και μην στενοχωριόσατε η παγκόσμια κοινότητα κάνει τέτοια πειράματα!
Αυτοι βαλανε σρο σπιτι πατινια!
Ναι το ίδιο κάνουν και στα τροχόσπιτα! :D
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14686
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Οι πολιτικοί μηχανικοί ξέχασαν να βιδώσουν τις κατασκευές στο έδαφος!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 20 Μάιος 2019, 13:31

seismic έγραψε:
20 Μάιος 2019, 13:03
Μηχανικός έγραψε:
20 Μάιος 2019, 11:08
nikos_hellas έγραψε:
18 Μάιος 2019, 18:55
Προς τι η προπαγάνδα εναντίον του; Γιατί να μην του δοθεί η ευκαιρία να εφαρμόσει την ιδέα του;
Έτσι λέγαμε και για τον Τσίπρα το 14 και είδες το αποτέλεσμα. :D
Εγώ πάλη βλέπω τα αποτελέσματα των πολιτικών μηχανικών που υπόσχονται καλές κατασκευές και σε κάθε ισχυρό σεισμό ανανεώνουν τον αντισεισμικό κανονισμό γιατί είναι ανεπαρκέστατος. Αυτά στην εικόνα είναι αποτελέσματα δικά σας όχι δικά μου.
Είδες κανέναν να πάει φυλακή για τις ψευτιές σας ότι τάχα σχεδιάζεται αντισεισμικά?
Εικόνα
Ρε συ, οι μηχανικοι μπορουν να φτιαξουν κτηρια που ν’αντεχουν και σε συγκρουση με ολοκληρο γαλαξια.
Το προβλημα ειναι το κοστος και ολη η προσπαθεια και το πνευμα των συγχρονων κανονισμων ειναι να βρεθει η χρυση τομη κοστους-ασφαλειας...

Καποτε ανακαλυψαν (χαρη στην εξελιξη της τεχνολογιας η οποια επετρεψε ακριβεστερες μετρησεις) οτι ειχε υποεκτιμηθει η επιδραση του σεισμου στα κτηρια.
Μολις υπολογισαν την αυξηση που θα σημαινε αυτο στο κοστος κατασκευης και εστειλαν τον λογαριασμο στους αρμοδιους φορεις, εκεινοι καταλαβαν οτι για να πληρωθει αυτο το επιπλεον κοστος στο δια ταυτα θα επρεπε να αυξηθουν τα εισοδηματα των πολιτων.
Οποτε ξερεις τι απαντησαν στους μηχανικους?
«Κοφτε το πουλι σας να βρειτε την οικονομικοτερη λυση να πεθαινουν οσο το δυνατον λιγοτεροι ανθρωποι και αφηστε τις παπαριες περι μετρησεων κλπ’

Ολα ειναι θεμα κοστους φιλε. Τα λεφτα πανω απ’ολα.
Βαλε ενα ουζακι να πιουμε τωρα.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών