Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Uppercut

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 21 Μάιος 2019, 18:32

μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:06
Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 17:47
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 17:45


οτι να ναι. Σου ειπα τις ενδειξεις, εξηγησα την λογική, αλλά οκ, εισαι προαποφασισμένος. Αφου το λεει η αστυνομια, ολα καλα. Αλτ ραητ. Το να προσπαθεις να πεισεις καποιον απο το νετ, ειναι το πιο ηλιθιο πραμα στον κοσμο.
Όχι, εσύ δέχεσαι ως θέσφατον τις κατηγορίες των ληστών τις οποίες δεν απέδειξαν δικαστικά ποτέ. Όσο και να χτυπιέσαι, αυθαίρετες ρατσιστικές γενικεύσεις κι αβάσιμες υποθέσεις δεν θ' αντικαταστήσουν τα επιχειρήματα.
Σου ειπα Α-Β-Γ γιατι ειναι ευλογον καποιος να εκτιμά οτι τους βασανίσανε. Αν ηθελες να το καταρρίψεις θα εξηγουσες γιατι τα επιχειρηματα μου ειναι λάθος. Τεσπα. Γεια. boring.
Θα σου ξαναπώ όσες φορές χρειαστεί πως ο ρατσιμός δεν είναι επιχείρημα.
Pirate7G έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:01

Ας πάμε στο θέμα μας λοιπόν. Οι μπατσοι ψευδονται και έχουν πιαστεί άπειρες φορές να ψευδονται. Όπως στην περίπτωση της ζαρντινιερες.
Οι μετανάστες βιάζουν. Όπως στην περίπτωση της Πάρου.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 21 Μάιος 2019, 18:39

Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:32
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:06
Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 17:47


Όχι, εσύ δέχεσαι ως θέσφατον τις κατηγορίες των ληστών τις οποίες δεν απέδειξαν δικαστικά ποτέ. Όσο και να χτυπιέσαι, αυθαίρετες ρατσιστικές γενικεύσεις κι αβάσιμες υποθέσεις δεν θ' αντικαταστήσουν τα επιχειρήματα.
Σου ειπα Α-Β-Γ γιατι ειναι ευλογον καποιος να εκτιμά οτι τους βασανίσανε. Αν ηθελες να το καταρρίψεις θα εξηγουσες γιατι τα επιχειρηματα μου ειναι λάθος. Τεσπα. Γεια. boring.
Θα σου ξαναπώ όσες φορές χρειαστεί πως ο ρατσιμός δεν είναι επιχείρημα.
Pirate7G έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:01

Ας πάμε στο θέμα μας λοιπόν. Οι μπατσοι ψευδονται και έχουν πιαστεί άπειρες φορές να ψευδονται. Όπως στην περίπτωση της ζαρντινιερες.
Οι μετανάστες βιάζουν. Όπως στην περίπτωση της Πάρου.
Δεν είναι ρατσιστικό το επιχείρημα μου, και δεν βασίζεται μονο, αλλά ουτε κυρίως, στο οτι οι μπάτσοι ψεύδονται. Αναγνωρίζω το γεγονός οτι οι μπατσοι μπορουν να ψεύδονται. Το επιχειρημα μου ειναι μια σειρα λογικών προτάσεων που καταλήγουν στο οτι ειναι αρκετά λογικο να εκτιμήσει κάποιος οτι οι μπατσοι βασάνισαν τους νεαρους αναρχικούς.

Δεν είπα: "Α, οι μπάτσοι ψευδονται, αρα αυτοι φταίνε", αυτό θα ήταν ηλίθιο.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Uppercut

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 21 Μάιος 2019, 18:41

μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:39
Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:32
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:06


Σου ειπα Α-Β-Γ γιατι ειναι ευλογον καποιος να εκτιμά οτι τους βασανίσανε. Αν ηθελες να το καταρρίψεις θα εξηγουσες γιατι τα επιχειρηματα μου ειναι λάθος. Τεσπα. Γεια. boring.
Θα σου ξαναπώ όσες φορές χρειαστεί πως ο ρατσιμός δεν είναι επιχείρημα.
Pirate7G έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:01

Ας πάμε στο θέμα μας λοιπόν. Οι μπατσοι ψευδονται και έχουν πιαστεί άπειρες φορές να ψευδονται. Όπως στην περίπτωση της ζαρντινιερες.
Οι μετανάστες βιάζουν. Όπως στην περίπτωση της Πάρου.
Δεν είναι ρατσιστικό το επιχείρημα μου, και δεν βασίζεται μονο, αλλά ουτε κυρίως, στο οτι οι μπάτσοι ψεύδονται. Αναγνωρίζω το γεγονός οτι οι μπατσοι μπορουν να ψεύδονται. Το επιχειρημα μου ειναι μια σειρα λογικών προτάσεων που καταλήγουν στο οτι ειναι αρκετά λογικο να εκτιμήσει κάποιος οτι οι μπατσοι βασάνισαν τους νεαρους αναρχικούς.

Δεν είπα: "Α, οι μπάτσοι ψευδονται, αρα αυτοι φταίνε", αυτό θα ήταν ηλίθιο.
Τρία επιχειρήματα είχες. Το ένα ήταν το ρατσιστικό, τα άλλα δύο ήταν αβάσιμες υποθέσεις για το τι θεωρείς εσύ ότι θα είχε γίνει και ποιο θεωρείς εσύ από τον καναπέ σου ότι έπρεπε να είναι το επίπεδο των μελανιών στην άλλη περίπτωση. Μέχρι να παραθέσεις κάποιο επιχείρημα για αυτές τις υποθέσεις, πέφτουν στο κενό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 21 Μάιος 2019, 18:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 21 Μάιος 2019, 18:41

Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:32
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:06
Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 17:47


Όχι, εσύ δέχεσαι ως θέσφατον τις κατηγορίες των ληστών τις οποίες δεν απέδειξαν δικαστικά ποτέ. Όσο και να χτυπιέσαι, αυθαίρετες ρατσιστικές γενικεύσεις κι αβάσιμες υποθέσεις δεν θ' αντικαταστήσουν τα επιχειρήματα.
Σου ειπα Α-Β-Γ γιατι ειναι ευλογον καποιος να εκτιμά οτι τους βασανίσανε. Αν ηθελες να το καταρρίψεις θα εξηγουσες γιατι τα επιχειρηματα μου ειναι λάθος. Τεσπα. Γεια. boring.
Θα σου ξαναπώ όσες φορές χρειαστεί πως ο ρατσιμός δεν είναι επιχείρημα.
Pirate7G έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:01

Ας πάμε στο θέμα μας λοιπόν. Οι μπατσοι ψευδονται και έχουν πιαστεί άπειρες φορές να ψευδονται. Όπως στην περίπτωση της ζαρντινιερες.
Οι μετανάστες βιάζουν. Όπως στην περίπτωση της Πάρου.
Ναι ισχύει. Αλλά τι σχέση έχει αυτό με το ότι οι μπάτσοι ψευδονται; Θες να μου πεις ότι και καλά γενικευω; Την περίπτωση της ζαρντινιερας την ανέφερα ενδεικτικά. Μπορώ να γράψω κι άλλες παρόμοιες περιπτώσεις όπου ηαστυνομια πιάστηκε να ψεύδεται, όπως έγινε πριν λίγους μήνες όπου το ΑΠΘ διέψευσαι το ίδιο το Αρχηγείο της ελληνικής αστυνομίας. Κι όσο αμφιβάλλεις τόσα περισσότερα παραδειγματα θα φέρνω. Οπότε όχι δεν γενικευω. Ατυχέστατη προσπάθεια για να δικαιολογήσεις τις αδικαιολογητες βιαιοπραγείες των μπάτσων.
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Uppercut

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 21 Μάιος 2019, 18:43

Pirate7G έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:41
Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:32
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:06


Σου ειπα Α-Β-Γ γιατι ειναι ευλογον καποιος να εκτιμά οτι τους βασανίσανε. Αν ηθελες να το καταρρίψεις θα εξηγουσες γιατι τα επιχειρηματα μου ειναι λάθος. Τεσπα. Γεια. boring.
Θα σου ξαναπώ όσες φορές χρειαστεί πως ο ρατσιμός δεν είναι επιχείρημα.
Pirate7G έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:01

Ας πάμε στο θέμα μας λοιπόν. Οι μπατσοι ψευδονται και έχουν πιαστεί άπειρες φορές να ψευδονται. Όπως στην περίπτωση της ζαρντινιερες.
Οι μετανάστες βιάζουν. Όπως στην περίπτωση της Πάρου.
Ναι ισχύει. Αλλά τι σχέση έχει αυτό με το ότι οι μπάτσοι ψευδονται; Θες να μου πεις ότι και καλά γενικευω; Την περίπτωση της ζαρντινιερας την ανέφερα ενδεικτικά. Μπορώ να γράψω κι άλλες παρόμοιες περιπτώσεις όπου ηαστυνομια πιάστηκε να ψεύδεται, όπως έγινε πριν λίγους μήνες όπου το ΑΠΘ διέψευσαι το ίδιο το Αρχηγείο της ελληνικής αστυνομίας. Κι όσο αμφιβάλλεις τόσα περισσότερα παραδειγματα θα φέρνω. Οπότε όχι δεν γενικευω. Ατυχέστατη προσπάθεια για να δικαιολογήσεις τις αδικαιολογητες βιαιοπραγείες των μπάτσων.
Κι εγώ μπορώ να φέρνω παραδείγματα μεταναστών που εγκληματούν.

Οι αδικαιολόγητες βιαιοπραγίες πρέπει να αποδεικνύονται. Το κάποιοι άλλοι το κάνανε δεν είναι απόδειξη, για αυτό δεν την δέχεται κανένα δικαστήριο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 21 Μάιος 2019, 18:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 21 Μάιος 2019, 18:46

shrike έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:30

Γάμησέ τα, δεν έχεις κι άδικο σ' αυτό που λες περί χωριού. Ήταν φόβος και τρόμος πάντως τότε ο τύπος, έσερνε ζόρικη φήμη στην πιάτσα.
Καλώς την έσερνε γιατί ποτέ δεν ήταν λίγος.Αλλά και ποτέ δεν ήταν κωλόπαιδο,είμαι απόλυτος σ`αυτό.
Και μιά μικρή παρένθεση εδώ για το ποιός ήταν φασίστας ή αντιφασίστας ή ό,τι.
Η δεκαετία του 90 ήταν πραγματικά ζόρικη για πολλούς από`μας.Μας κατηγορούσαν για φασισμό,ελιτισμό,σεξισμό και διάφορα άλλα σε -ισμό.
Με τα σημερινά (political corect) δεδομένα ήμασταν χειρότεροι κι απ`τη ΧΑ.
Όμως ποτέ κανείς απ`το "κίνημα" δεν είχε καταλάβει ότι ήμασταν καταστασιακοί-ντιστραξιονιστές με ότι αυτό σημαίνει.Η πρωτοπορία μας τότε ήταν πολύ μπροστά απ`τη συμβατική πρωτοπορία κι`αυτό δεν μας το συγχώρησαν ποτέ.
Έτσι ο Έλμερ ήταν φασίστας,εγώ ήμουν σεξιστής κλπ.Μιά χαρά ήταν η περίοδος τότε και για μιά ακόμη φορά περηφανεύομαι ότι ανήκαμε στη μειοψηφία της μειοψηφίας,οχι ως αυτοσκοπό αλλά ως πρόταση για υγιές μέλλον.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 21 Μάιος 2019, 18:55

Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:41
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:39
Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:32


Θα σου ξαναπώ όσες φορές χρειαστεί πως ο ρατσιμός δεν είναι επιχείρημα.



Οι μετανάστες βιάζουν. Όπως στην περίπτωση της Πάρου.
Δεν είναι ρατσιστικό το επιχείρημα μου, και δεν βασίζεται μονο, αλλά ουτε κυρίως, στο οτι οι μπάτσοι ψεύδονται. Αναγνωρίζω το γεγονός οτι οι μπατσοι μπορουν να ψεύδονται. Το επιχειρημα μου ειναι μια σειρα λογικών προτάσεων που καταλήγουν στο οτι ειναι αρκετά λογικο να εκτιμήσει κάποιος οτι οι μπατσοι βασάνισαν τους νεαρους αναρχικούς.

Δεν είπα: "Α, οι μπάτσοι ψευδονται, αρα αυτοι φταίνε", αυτό θα ήταν ηλίθιο.
Τρία επιχειρήματα είχες. Το ένα ήταν το ρατσιστικό, τα άλλα δύο ήταν αβάσιμες υποθέσεις για το τι θεωρείς εσύ ότι θα είχε γίνει και ποιο θεωρείς εσύ από τον καναπέ σου ότι έπρεπε να είναι το επίπεδο των μελανιών στην άλλη περίπτωση. Μέχρι να παραθέσεις κάποιο επιχείρημα για αυτές τις υποθέσεις, πέφτουν στο κενό.
Κανεις λάθος, το επιχείρημα ηταν ενα, τα premises ηταν 3. Κανένα premise δεν ηταν ρατσιστικό.

Ουτε τους βασικους κανονες της λογικης δεν ξες, και πας να δωσεις και οδηγίες.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 21 Μάιος 2019, 18:56

Pirate7G έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:41
Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:32
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:06


Σου ειπα Α-Β-Γ γιατι ειναι ευλογον καποιος να εκτιμά οτι τους βασανίσανε. Αν ηθελες να το καταρρίψεις θα εξηγουσες γιατι τα επιχειρηματα μου ειναι λάθος. Τεσπα. Γεια. boring.
Θα σου ξαναπώ όσες φορές χρειαστεί πως ο ρατσιμός δεν είναι επιχείρημα.
Pirate7G έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:01

Ας πάμε στο θέμα μας λοιπόν. Οι μπατσοι ψευδονται και έχουν πιαστεί άπειρες φορές να ψευδονται. Όπως στην περίπτωση της ζαρντινιερες.
Οι μετανάστες βιάζουν. Όπως στην περίπτωση της Πάρου.
Ναι ισχύει. Αλλά τι σχέση έχει αυτό με το ότι οι μπάτσοι ψευδονται; Θες να μου πεις ότι και καλά γενικευω; Την περίπτωση της ζαρντινιερας την ανέφερα ενδεικτικά. Μπορώ να γράψω κι άλλες παρόμοιες περιπτώσεις όπου ηαστυνομια πιάστηκε να ψεύδεται, όπως έγινε πριν λίγους μήνες όπου το ΑΠΘ διέψευσαι το ίδιο το Αρχηγείο της ελληνικής αστυνομίας. Κι όσο αμφιβάλλεις τόσα περισσότερα παραδειγματα θα φέρνω. Οπότε όχι δεν γενικευω. Ατυχέστατη προσπάθεια για να δικαιολογήσεις τις αδικαιολογητες βιαιοπραγείες των μπάτσων.
Δεν του πολυκοβει και θελει να παιξει και τον εξυπνο.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 21 Μάιος 2019, 18:57

Γάταρος έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:36
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 07:41
Εγώ πιστεύω τους συγκεκριμένους αναρχικούς, γιατι εξ όσων γνωρίζω δεν ειπανε κανένα ψέμα κάποτε.
Ειπώθηκαν ψέματα στη δίκη του Κορκονέα. Δεν ξέρω αν το είπε ο ίδιος ο Ρωμανός ή αν επέτρεψε να ακουστεί χωρίς να το διορθώσει, αλλά ο Επαμεινώνδας δικάστηκε με βάση το ψέμα ότι τους κυνήγησε χωρίς να προηγηθεί τίποτα. Αργότερα παραδέχτηκε ότι τους κυνήγησε διότι γίνονταν επεισόδια.

Σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα η αποκάλυψη ότι ένας άνθρωπος καταδικάστηκε επειδή το δικαστήριο έλαβε ως αληθείς ψευδείς μαρτυρίες θα είχε ως αποτέλεσμα την επανάληψη της δίκης.
Ο Ρωμανός που δεν είπε ποτέ ψέματα σύμφωνα με την άποψη κάποιου παραπάνω, άλλο που δεν εμφανίστηκε στο δικαστήριο να πει οτιδήποτε, θέλησε να γράψει την ιστορία της ζωής του μετά από χρόνια και έγραφε με λεπτομέρειες για κοπάνες και γιατί δεν τους άρεσαν οι μπάτσοι και τις μανούρες στα Εξάρχεια, όλους τους μήνες που προηγήθηκαν της νύχτας του Δεκέμβρη, αλλά για τη νύχτα του επίμαχου περιστατικού έκανε ένα πασάλειμμα! Δεν αποκάλυψε λεπτομέρειες. Ποιος είπε τι, ποιος έκανε τι και πότε. Ίσως δεν μάθουμε ποτέ ακριβώς. Ενδιαφέρον πάντων ότι έγραψε την ιστορία της ζωής του για να δημοσιευτεί και ξέχασε τις λεπτομέρειες του περιστατικού.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 21 Μάιος 2019, 19:10

πατησιωτης έγραψε:
21 Μάιος 2019, 08:32
Athina__P έγραψε:
21 Μάιος 2019, 07:08
Κοίτα, η εμπειρία έχει δείξει ότι την πληρώνουν μαγαζιά, λεωφορεία, τρόλει, ιστορικά κτίρια, πολίτες που πάνε στη δουλειά τους και τους έρχεται ο λογαριασμός για όλα αυτά και βρίσκονται αρκετά άτομα να πουν, όπως ο Μπέρια, ότι κάποια στιγμή σου λέει ότι ο Ρωμανός πλήρωσε, πλήρωσε αρκετά, νισάφι, τέλος. Για την πόλη πότε θα το ακούσουμε αυτό από ανθρώπους που έχουν κάνει χιλιόμετρα στη ζωή τους και δεν τα βλέπουν όλα ως παιχνίδι; Και στο φινάλε γιατί να την πληρώσει ο Χ αστυνομικός για τον αστυνομικό του Βελβεντού, έχεις άποψη;

To μόνο που ενδιαφέρει τον Ρωμανό και τους φίλους του για την πόλη είναι να την κάψουν.
Ας μην είμαστε κακόπιστοι. Πέρασε 20 μαθήματα στο ΤΕΙ Αθήνας στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, ανακάτεψε μια χώρα γιατί είχε φοβερή κλίση σε αυτό το πράγμα και όφειλε η πολιτεία να του δώσει την ευκαιρία, ας αποδείξει ότι μπορεί να κάνει κάτι χρήσιμο; Με τις γνώσεις που πηρε εκεί. Εμφανίστηκε; Πέρασε εξετάσεις; Τι εργασίες έκανε; Τον ενδιαφέρει η επιχειρηματική τάση στην πόλη ή τον ενδιαφέρει κάποια άλλη πόλη ή κάτι άλλο εντελώς; Όλο παίρνει από την πολιτεία και δεν δίνει τίποτα;

Όλοι αυτοί που φαγώνονταν να σπουδάσει πού είναι τώρα; Να αποδείξει γιατί ανακάτεψε μια χώρα και πάλι; Δεν του ζητάνε τίποτα αυτοί;

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 21 Μάιος 2019, 19:19

Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:43
Pirate7G έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:41
Uppercut έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:32


Θα σου ξαναπώ όσες φορές χρειαστεί πως ο ρατσιμός δεν είναι επιχείρημα.



Οι μετανάστες βιάζουν. Όπως στην περίπτωση της Πάρου.
Ναι ισχύει. Αλλά τι σχέση έχει αυτό με το ότι οι μπάτσοι ψευδονται; Θες να μου πεις ότι και καλά γενικευω; Την περίπτωση της ζαρντινιερας την ανέφερα ενδεικτικά. Μπορώ να γράψω κι άλλες παρόμοιες περιπτώσεις όπου ηαστυνομια πιάστηκε να ψεύδεται, όπως έγινε πριν λίγους μήνες όπου το ΑΠΘ διέψευσαι το ίδιο το Αρχηγείο της ελληνικής αστυνομίας. Κι όσο αμφιβάλλεις τόσα περισσότερα παραδειγματα θα φέρνω. Οπότε όχι δεν γενικευω. Ατυχέστατη προσπάθεια για να δικαιολογήσεις τις αδικαιολογητες βιαιοπραγείες των μπάτσων.
Κι εγώ μπορώ να φέρνω παραδείγματα μεταναστών που εγκληματούν.

Οι αδικαιολόγητες βιαιοπραγίες πρέπει να αποδεικνύονται. Το κάποιοι άλλοι το κάνανε δεν είναι απόδειξη, για αυτό δεν την δέχεται κανένα δικαστήριο.
Δεν μιλάμε για οποίους άλλους γενικά κι αόριστα. Οι ψευδείς ανακοινώσεις βγαίνουν από συγκεκριμένο τμήμα της αστυνομίας, το οποίο δέχεται διαταγές από συγκεκριμένα άτομα της αστυνομίας. Επίσης μιλάμε συγκεκριμένα για την πρακτική της αστυνομίας να ψεύδεται. Η αστυνομία δεν είναι κάτι γενικό κι αόριστο, όπως οι μετανάστες.
Απλά δεν σου αρέσει, που σου απέδειξα ότι η αστυνομία έχει ως πρακτική να βγάζει ψευδείς ανακοινώσεις και μέσω γενικευσεων προσπαθείς να αποδείξεις ότι κι εγώ γενικευω. Δυστυχώς για εσένα συνεχίζεις να βάζεις αυτογκόλ, γιατί απλά αυτά που γράφεις δεν κολλάνε με τίποτα με ότι γράφω.

Βάζω στοίχημα πως και να αποδειχτεί ότι τελικά οι μπάτσοι βιαιοπραγησαν αναιτια, πάλι κάτι θα βρεις να πεις για να τους δικαιολογήσεις. Δεν είναι ότι σε ενδιαφέρει αν βιαιοπράγησαν δικαίως ή αδίκως κατά του Ρωμανού και των υπολοίπων. Μην υποκρινεσαι. Δέχεσαι την βιαιοπραγία ως πρακτική εναντίον τους μόνο και μόνο επειδη έχει εχουν την πολιτική κατεύθυνση που έχουν.
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 21 Μάιος 2019, 19:36

Δεν διάβασα όλο το thread, αλλά που είναι ποστ νεοδημοκρατών για το θέμα;

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7496
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 21 Μάιος 2019, 19:41

Athina__P έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:57
Γάταρος έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:36
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 07:41
Εγώ πιστεύω τους συγκεκριμένους αναρχικούς, γιατι εξ όσων γνωρίζω δεν ειπανε κανένα ψέμα κάποτε.
Ειπώθηκαν ψέματα στη δίκη του Κορκονέα. Δεν ξέρω αν το είπε ο ίδιος ο Ρωμανός ή αν επέτρεψε να ακουστεί χωρίς να το διορθώσει, αλλά ο Επαμεινώνδας δικάστηκε με βάση το ψέμα ότι τους κυνήγησε χωρίς να προηγηθεί τίποτα. Αργότερα παραδέχτηκε ότι τους κυνήγησε διότι γίνονταν επεισόδια.

Σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα η αποκάλυψη ότι ένας άνθρωπος καταδικάστηκε επειδή το δικαστήριο έλαβε ως αληθείς ψευδείς μαρτυρίες θα είχε ως αποτέλεσμα την επανάληψη της δίκης.
Ο Ρωμανός που δεν είπε ποτέ ψέματα σύμφωνα με την άποψη κάποιου παραπάνω, άλλο που δεν εμφανίστηκε στο δικαστήριο να πει οτιδήποτε, θέλησε να γράψει την ιστορία της ζωής του μετά από χρόνια και έγραφε με λεπτομέρειες για κοπάνες και γιατί δεν τους άρεσαν οι μπάτσοι και τις μανούρες στα Εξάρχεια, όλους τους μήνες που προηγήθηκαν της νύχτας του Δεκέμβρη, αλλά για τη νύχτα του επίμαχου περιστατικού έκανε ένα πασάλειμμα! Δεν αποκάλυψε λεπτομέρειες. Ποιος είπε τι, ποιος έκανε τι και πότε. Ίσως δεν μάθουμε ποτέ ακριβώς. Ενδιαφέρον πάντων ότι έγραψε την ιστορία της ζωής του για να δημοσιευτεί και ξέχασε τις λεπτομέρειες του περιστατικού.
Τι συνέβη τη νύχτα της 6ης Δεκεμβρίου 2008

«(...) Η καταραμένη νύχτα της 6ης Δεκεμβρίου. Καθόμουν εγώ, ο Αλέξανδρος και κάποια άλλα παιδιά στον πεζόδρομο της Μεσολογγίου όπως κάναμε σχεδόν σε καθημερινή βάση.

Μετά από λίγη ώρα ήρθε ένας σύντροφος και μας πρότεινε να πάμε στην Χαριλάου Τρικούπη να περιμένουμε να περάσει κάποιο περιπολικό για να του πετάξουμε κάτι πέτρες που είχε μαζέψει. Όντως λοιπόν πήγαμε και περιμέναμε ενώ ο Αλέξανδρος καθόταν πιο πίσω. Μετά από λίγη ώρα πέρασε το περιπολικό με τον Κορκονέα και τον Σαραλιότη.

Χωρίς να το ξέρω το πλήρωμα του χρόνου είχε φτάσει για όλους μας, ήταν η στιγμή που θα άλλαζε τα πάντα. Η κλεψύδρα της ζωής γύρισε την στιγμή που η πέτρα έπεφτε πάνω στο περιπολικό του Κορκονέα. Στην συνέχεια γυρίσαμε και καθίσαμε στον πεζόδρομο μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά ενώ ο Κορκονέας με τον Σαραλιώτη πέρασαν με το περιπολικό από την Ζωοδόχου Πηγής για να δουν ποιοι τους επιτέθηκαν εκεί ξαναπετάχτηκαν από μας προς το περιπολικό κάποια μικροαντικείμενα, αφού λοιπόν είδαν την παρέα μας πήγαν πάρκαραν το περιπολικό στην διμοιρία των ΜΑΤ που φυλούσε τα γραφεία του ΠΑΣΟΚ και κατέβηκαν πεζοί στην συμβολή των οδών Τζαβέλα και Ζωοδόχου Πηγής.

Μόλις είδαμε τους μπάτσους σηκωθήκαμε για να φύγουμε καθώς πιστέψαμε ότι μαζί με αυτούς θα είχε έρθει και η διμοιρία των ΜΑΤ όπως γίνετε συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις. Εκείνη την στιγμή οι δυο μπάτσοι άρχισαν να βρίζουν και τότε παρατηρήσαμε ότι είχαν έρθει μόνοι τους χωρίς κάποια υποστηρικτική αστυνομική δύναμη. Έτσι κάποιοι από εμάς κινήθηκαν προς το μέρος τους και ο Αλέξανδρος ο οποίος είχε πάει πιο μπροστά τους πέταξε κάτι μπουκάλια μπύρας από αυτά που πίναμε. Μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα ο Κορκονέας έβγαλε το όπλο του και ολοκλήρωσε με σφαίρες την συγκεκριμένη αντιπαράθεση που είχε ξεκινήσει πριν λίγη ώρα.

Μια σφαίρα στην καρδιά του Αλέξανδρου για να κλείσει ο κύκλος της παντοδυναμίας της κρατικής μηχανής. Μια κηλίδα από αίμα στον πεζόδρομο της Μεσολογγίου για να ανοίξει ο κύκλος της εξέγερσης που έκανε συντρίμμια την έννομη τάξη και έσπειρε το χάος και την αναρχία σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας», γράφει ο Ρωμανός στο νέο του κείμενο μέσα από τη φυλακή. 
αυτα ειχε γραψει
τι αλλες λεπτομερειες ηθελες
Athina__P έγραψε:
21 Μάιος 2019, 19:10

Ας μην είμαστε κακόπιστοι. Πέρασε 20 μαθήματα στο ΤΕΙ Αθήνας στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, ανακάτεψε μια χώρα γιατί είχε φοβερή κλίση σε αυτό το πράγμα και όφειλε η πολιτεία να του δώσει την ευκαιρία, ας αποδείξει ότι μπορεί να κάνει κάτι χρήσιμο; Με τις γνώσεις που πηρε εκεί. Εμφανίστηκε; Πέρασε εξετάσεις; Τι εργασίες έκανε; Τον ενδιαφέρει η επιχειρηματική τάση στην πόλη ή τον ενδιαφέρει κάποια άλλη πόλη ή κάτι άλλο εντελώς; Όλο παίρνει από την πολιτεία και δεν δίνει τίποτα;

Όλοι αυτοί που φαγώνονταν να σπουδάσει πού είναι τώρα; Να αποδείξει γιατί ανακάτεψε μια χώρα και πάλι; Δεν του ζητάνε τίποτα αυτοί;
δηλ οτι θα βγει και θα ασχοληθει με την διοικηση επιχειρησεων;
τροπος να παιρνει αδειες ητανε και να βγει μια ωρα αρχυτερα

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 21 Μάιος 2019, 19:43

Athina__P έγραψε:
21 Μάιος 2019, 18:57
Γάταρος έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:36
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Μάιος 2019, 07:41
Εγώ πιστεύω τους συγκεκριμένους αναρχικούς, γιατι εξ όσων γνωρίζω δεν ειπανε κανένα ψέμα κάποτε.
Ειπώθηκαν ψέματα στη δίκη του Κορκονέα. Δεν ξέρω αν το είπε ο ίδιος ο Ρωμανός ή αν επέτρεψε να ακουστεί χωρίς να το διορθώσει, αλλά ο Επαμεινώνδας δικάστηκε με βάση το ψέμα ότι τους κυνήγησε χωρίς να προηγηθεί τίποτα. Αργότερα παραδέχτηκε ότι τους κυνήγησε διότι γίνονταν επεισόδια.

Σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα η αποκάλυψη ότι ένας άνθρωπος καταδικάστηκε επειδή το δικαστήριο έλαβε ως αληθείς ψευδείς μαρτυρίες θα είχε ως αποτέλεσμα την επανάληψη της δίκης.
Ο Ρωμανός που δεν είπε ποτέ ψέματα σύμφωνα με την άποψη κάποιου παραπάνω, άλλο που δεν εμφανίστηκε στο δικαστήριο να πει οτιδήποτε, θέλησε να γράψει την ιστορία της ζωής του μετά από χρόνια και έγραφε με λεπτομέρειες για κοπάνες και γιατί δεν τους άρεσαν οι μπάτσοι και τις μανούρες στα Εξάρχεια, όλους τους μήνες που προηγήθηκαν της νύχτας του Δεκέμβρη, αλλά για τη νύχτα του επίμαχου περιστατικού έκανε ένα πασάλειμμα! Δεν αποκάλυψε λεπτομέρειες. Ποιος είπε τι, ποιος έκανε τι και πότε. Ίσως δεν μάθουμε ποτέ ακριβώς. Ενδιαφέρον πάντων ότι έγραψε την ιστορία της ζωής του για να δημοσιευτεί και ξέχασε τις λεπτομέρειες του περιστατικού.
Υπάρχει τελικά πρόσθετο κείμενο, που γράφτηκε μετά μάλλον, εκεί που λέει για τα μπουκάλια. Στο αρχικό του κείμενο είχαν ξεχαστεί οι λεπτομέρειες; Όπως επίσης και στη δίκη που δεν πήγε ποτέ;

Σε κάθε περίπτωση, κρίθηκε ότι θα ήταν επιβαρυντικό ψυχικά να κληθεί για κατάθεση όταν γινόταν η δίκη πρωτόδικα, αλλά ήταν καλή ιδέα να κουβαλάει το φέρετρο του φίλου του; Ποιος του είπε ότι ήταν καλή ιδέα το ένα και όχι το άλλο και γιατί;

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Αποφυλακίζεται ο Νίκος Ρωμανός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 21 Μάιος 2019, 23:15

Rocco Siffredi έγραψε:
21 Μάιος 2019, 00:59
Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Μάιος 2019, 23:27
Rocco Siffredi έγραψε:
20 Μάιος 2019, 18:52


δεν ξερω ποιους εννοει ο ΓΓ φιλους παντως οσοι πιαστηκαν βελβεντο μεσα ειναι
Ξανατσέκαρε τις πηγές σου...
Ας πούμε ο γιος της γιατρού του γενικού της Νίκαιας, και μέλους του ΑΝΤΡΣΥΑ, που βγάζει όλους τους απεργούς "πείνας" με βαριές βλάβες έχει βγει αρκετά χρόνια τώρα...
ο γιος της γιατρου εχει πιαστει μαζι με τον Ρωμανο και φαγανε λογικα ιδιες ποινες πως εχει βγει εδω και χρονια
εκτος αν λες αλλη περιπτωση
Για να μην μπερδευόμαστε, στον Μπουρζούκο αναφέρεσαι. Έχει αποφυλακιστεί εδώ και δύο χρόνια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών