Στράτευση γυναικών

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Μάιος 2019, 23:46

enaon έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:44
stavmanr έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:36
Ίφιδα έγραψε:
23 Μάιος 2019, 20:17
Εικόνα
:lol:
Ναι ναι, μας την λέει που κάνουμε σαν τα κοκκόρια για τον στρατό στο νήμα του στρατού, και μετά μετράει με τον χέλι ποιός την έχει μεγαλύτερη, την φοροδοσία. :011:

ποτέ να μην πάνε, μπίλιες θα μας κάνανε. :lol:
Πάντως, είναι αστείο πόσο κρυφό καμάρι έχουν οι άντρες το στρατό κι ας τον βρίζουν. Όταν αρχίζουν τα "εγώ να δεις τί έκανα" σου δίνεται η εντύπωση ότι έγινε κάποια μαζική κλωνοποίηση του Ράμπο ή του Τσακ Νόρρις στην καλύτερη...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μάιος 2019, 23:47

Ίφιδα έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:34
Τί άλλη μπαρουφα θα διαβάσουμε εδώ μέσα;
Όχι, όλοι πληρώνουμε 5000 ευρώ, οι οικογενειάρχες δε, πληρώνουν περισσότερα όπως σου έδειξα παραπάνω και εκτός απ αυτό, δημιουργούν και το λιγότερο έναν άνθρωπο ακόμα ή δύο ή τρεις κλπ που θα πληρώνουν κι εκείνοι τα 5000, τα οποία θα καρπώνεται εσύ ως επιχειρηματίας κι ως πολίτης αφού αυτά τα παιδιά θα ειναι καταναλωτές σου και θα σου πληρωνουν και την σύνταξη και την υγεία και τα φάρμακα σου.

Σεβάσου το αυτό
Τι λες, μωρέ; Δεν έδειξες τίποτα. Αυτό που λέω είναι απλά μαθηματικά. Από την στιγμή που πληρώνουμε τον ίδιο φόρο κι εσύ καρπώνεσαι μεγαλύτερο μέρος της φορολόγησης, ουσιαστικά πληρώνεις λιγότερο φόρο. Αυτό δεν είναι πυρηνική φυσική, είναι απλά μαθηματικά.

Αν δεν καταλαβαίνεις την εξίσωση, αν το διαθέσιμο χρήμα από την φορολόγησή μας είναι Χ, εφόσον κάνεις μόνο εσύ παιδί, απ' τους δυο μας, το διαθέσιμο χρήμα για το παιδί σου θα είναι Χ. Αν κάνω κι εγώ ένα, το διαθέσιμο χρήμα για το παιδί σου θα είναι Χ/2. Το τι θα γίνει θεωρητικά σε 20 χρόνια δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε.

Ο άνθρωπος που θα δημιουργήσεις, θα βγάζει τα δικά του λεφτά το ταχύτερο όταν θα είμαι 50· πιθανότερο όταν θα πλησιάζω στην σύνταξη. Άσχετα όμως μ' αυτό, δεν δημιούργησες έτσι νέο χρήμα. Το χρήμα αυτό υπήρχε και πριν.

Ούτε το ανήλικο παιδί σου είναι καταναλωτής. Εσύ είσαι καταναλώτρια. Εσύ τού δίνεις λεφτά. Αν δεν είχες παιδί, θα ξόδευες τα λεφτά αυτά σε κάτι άλλο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μάιος 2019, 23:50

stavmanr έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:34
hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2019, 12:19
gassim έγραψε:
23 Μάιος 2019, 10:04
Επίσης η στράτευση γίνεται στα 18 -20 δεν νομίζω οτι τεκνοποιεί κάποια σε αυτή την ηλικία. Αν όντως ειναι μαμα μπορεί να υπάρχει κάποια σχετική ρύθμιση.
Ακόμα και για τους πατεράδες υπάρχει σχετική ρύθμιση, από τα 3 παιδιά και πάνω.
Αντισυνταγματική κι αυτή ή δεν μπορούν αν φέρουν όπλα σαν τους υπόλοιπους; :lol:
Συνταγματική είναι η ρύθμιση, διότι είναι δικαίωμα των παιδιών να έχουν οικονομική υποστήριξη. Καμμιά υποχρέωση του συντάγματος δεν είναι σημαντικότερη από τα δικαιώματα που αναγνωρίζονται. Προτεραιότητα έχουν πάντα τα δικαιώματα.

Γενικά, το σύνταγμα δεν λέει τίποτα απ' όσα νομίζεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23913
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Μάιος 2019, 23:52

stavmanr έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:46
Πάντως, είναι αστείο πόσο κρυφό καμάρι έχουν οι άντρες το στρατό κι ας τον βρίζουν. Όταν αρχίζουν τα "εγώ να δεις τί έκανα" σου δίνεται η εντύπωση ότι έγινε κάποια μαζική κλωνοποίηση του Ράμπο ή του Τσακ Νόρρις στην καλύτερη...
ε ναι μωρέ, αφού μέχρι τότε οι περισσότεροι δεν είχαμε μακροχρόνια εμπειρία σε τόσο διαφορετικές συνθήκες, ό,τι και να λέμε αν δεν μας πάτησε η ανία όπως περιγράφει ο φοσι, είχε πλάκα νομίζω. Εγώ βέβαια ράμπο δεν ήμουν, δεν ξέρω ούτε τα όπλα να ξεχωρίζω, το μόνο που δεν με ενδιέφερε στον στρατό ειναι τα οπλικά συστήματα. Μέτρησα όμως όλςς τις θέσεις μάχης απο την κακκαβιά μέχρι το μπουραζάνι που είχαμε με τους Γερμανούς, μου πήρε 2 μήνες, ήταν ωραία. :)

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Μάιος 2019, 23:53

hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:47
Ίφιδα έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:34
Τί άλλη μπαρουφα θα διαβάσουμε εδώ μέσα;
Όχι, όλοι πληρώνουμε 5000 ευρώ, οι οικογενειάρχες δε, πληρώνουν περισσότερα όπως σου έδειξα παραπάνω και εκτός απ αυτό, δημιουργούν και το λιγότερο έναν άνθρωπο ακόμα ή δύο ή τρεις κλπ που θα πληρώνουν κι εκείνοι τα 5000, τα οποία θα καρπώνεται εσύ ως επιχειρηματίας κι ως πολίτης αφού αυτά τα παιδιά θα ειναι καταναλωτές σου και θα σου πληρωνουν και την σύνταξη και την υγεία και τα φάρμακα σου.

Σεβάσου το αυτό
Τι λες, μωρέ; Δεν έδειξες τίποτα. Αυτό που λέω είναι απλά μαθηματικά. Από την στιγμή που πληρώνουμε τον ίδιο φόρο κι εσύ καρπώνεσαι μεγαλύτερο μέρος της φορολόγησης, ουσιαστικά πληρώνεις λιγότερο φόρο. Αυτό δεν είναι πυρηνική φυσική, είναι απλά μαθηματικά.
Σόφισμα είναι αυτό, Χελ.
Εσύ που δεν έκανες παιδιά δεν θα προσφέρεις τίποτα ως προς τη φορολογική υποδομή σε λίγα χρόνια. Η άλλη που έχει 4 παιδιά, έχει προσφέρει 4 νέους φορολογούμενους στην Πολιτεία, που θα προσφέρουν καθένας από κατά μέσο όρο 2 φορολογούμενους και πάει λέγοντας.
Επομένως, εσύ, ο άγαμος του παραδείγματος, έχεις όχι μόνο καρπωθεί αλλά καταχραστεί τη φορολόγηση των άλλων, αφού δεν συμμετέχεις στην παραγωγή φορολογουμένων, υπό την χαζή αυτή τροπή της συζήτησης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 23 Μάιος 2019, 23:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μάιος 2019, 23:54

Gherschaagk έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:39
Γιατί ήδη όσοι δουλεύουν πληρώνουν τις συντάξεις άλλων γιατί τα λεφτά των ταμείων έχουν φαγωθεί.
Δεν έχει επανασχεδιαστεί το σύστημα ώστε να αναγνωρίζεται ότι τα λεφτά που δίνω πηγαίνουν σε άλλον και όχι σε μένα. Θεωρητικά πληρώνω για μένα. Με βάση την δική μου εργασία πληρώνω κρατήσεις, όχι με βάση ενός θεωρητικού, μελλοντικού ανθρώπου. Το ότι το κράτος τα διαχειρίζεται σαν λέτσος είναι άλλη συζήτηση.

Αν ίσχυε αυτό που λες, το κράτος θα καταργούσε τις εισφορές και οι συντάξεις θα πληρώνονταν κατευθείαν από τα φορολογικά έσοδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 23 Μάιος 2019, 23:55

enaon έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:52
Εγώ βέβαια ράμπο δεν ήμουν, δεν ξέρω ούτε τα όπλα να ξεχωρίζω, το μόνο που δεν με ενδιέφερε στον στρατό ειναι τα οπλικά συστήματα. Μέτρησα όμως όλςς τις θέσεις μάχης απο την κακκαβιά μέχρι το μπουραζάνι που είχαμε με τους Γερμανούς, μου πήρε 2 μήνες, ήταν ωραία. :)
Δεν υπάρχει ράμπο διαβιβαστής. :D

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Μάιος 2019, 23:55

hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:50
stavmanr έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:34
hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2019, 12:19


Ακόμα και για τους πατεράδες υπάρχει σχετική ρύθμιση, από τα 3 παιδιά και πάνω.
Αντισυνταγματική κι αυτή ή δεν μπορούν αν φέρουν όπλα σαν τους υπόλοιπους; :lol:
Συνταγματική είναι η ρύθμιση, διότι είναι δικαίωμα των παιδιών να έχουν οικονομική υποστήριξη. Καμμιά υποχρέωση του συντάγματος δεν είναι σημαντικότερη από τα δικαιώματα που αναγνωρίζονται. Προτεραιότητα έχουν πάντα τα δικαιώματα.

Γενικά, το σύνταγμα δεν λέει τίποτα απ' όσα νομίζεις.
Ναι, αλλά πού είναι η ισότητα μεταξύ εσένα και του πολύτεκνου όταν εσύ υπηρετείς 18 μήνες κι εκείνος 9;
Έχασες ξαφνικά το ενδιαφέρον για την ισότητα; Για τις διακρίσεις; Για την αδικία που υφίστασαι έναντι εκείνου;
Ή απλά ήθελες να την πεις στις γυναίκες;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23913
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Μάιος 2019, 23:56

hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:54
Αν ίσχυε αυτό που λες
κάπου εδώ πρέπει να κατέβεις στην πραγματικότητα χέλι :)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μάιος 2019, 23:56

Ίφιδα έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:40
Ότι στο μυαλό σου οι εισφορές που πληρώνεις, πληρώνουν την δική σου εκπαίδευση σαν παιδί, την υγεία σου σε όλη τη διάρκεια της ζωής σου, τα φάρμακά σου, την σύνταξη που θα πάρεις κι ενα σωρό άλλα. Οκ Χέλι, ότι πεις
Τα έχεις μπουρδουκλώσει. Την δική μου εκπαίδευση την πλήρωσαν οι προηγούμενες γενιές. Εγώ πληρώνω για την εκπαίδευση των παιδιών σου. Το ίδιο ισχύει και για την υγεία, την σύνταξη και τα φάρμακα και ό,τι άλλο. Τώρα πληρώνω εγώ για τα δικά μου. Πριν γίνω φορολογούμενος, τα φάρμακα, την υγεία και την εκπαίδευσή μου την πλήρωναν οι προηγούμενοι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14788
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Μάιος 2019, 23:56

stavmanr έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:46
enaon έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:44
stavmanr έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:36


:lol:
Ναι ναι, μας την λέει που κάνουμε σαν τα κοκκόρια για τον στρατό στο νήμα του στρατού, και μετά μετράει με τον χέλι ποιός την έχει μεγαλύτερη, την φοροδοσία. :011:

ποτέ να μην πάνε, μπίλιες θα μας κάνανε. :lol:
Πάντως, είναι αστείο πόσο κρυφό καμάρι έχουν οι άντρες το στρατό κι ας τον βρίζουν. Όταν αρχίζουν τα "εγώ να δεις τί έκανα" σου δίνεται η εντύπωση ότι έγινε κάποια μαζική κλωνοποίηση του Ράμπο ή του Τσακ Νόρρις στην καλύτερη...
Εκτός του ότι όλες οι ιστορίες είναι φουσκωμένες κατά 50% τουλάχιστον, υπάρχει η εγγενής τάση των ανδρών κυρίως, να υπερηφανεύονται για τις κακουχίες που πέρασαν αλώβητοι και με μαγκιά, για να μην τους πεις φλώρους, βλέποντας το πόσο λαπάδες είναι στο παρόν. Η τάση αυτή επηρεάζεται αναλόγως του αν η θητεία τους ήταν το πιο σκληροπυρηνικό πράγμα που έζησαν στην ζωή τους ή όχι.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μάιος 2019, 23:57

gassim έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:44
Ωστόσο hellegenes τα ποσά που παρακρατούνται για τα ασφαλιστικά ταμεία δεν μπαίνουν σε ενα ντουλάπι να σε περιμένουν πότε θα πάρεις σύνταξη, χρησιμοποιούνται για τους σημερινούς συνταξιούχους.
Αυτό συμβαίνει γιατί το κράτος είναι για τον πούτσο. Κανονικότατα τα λεφτά αυτά επανεπενδύονται και μελλοντικά χρησιμοποιούνται για την σύνταξή μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23913
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Μάιος 2019, 23:58

Μηχανικός έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:55
Δεν υπάρχει ράμπο διαβιβαστής. :D
περύφανη μοδίστρα, έραψα κάτι κουστουμάκια, μακρυά μανίκια και δεμένα από πίσω, τους τρέλανα. :003:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Μάιος 2019, 23:58

hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:54
Δεν έχει επανασχεδιαστεί το σύστημα ώστε να αναγνωρίζεται ότι τα λεφτά που δίνω πηγαίνουν σε άλλον και όχι σε μένα. Θεωρητικά πληρώνω για μένα. Με βάση την δική μου εργασία πληρώνω κρατήσεις, όχι με βάση ενός θεωρητικού, μελλοντικού ανθρώπου.
Έχεις έναν τρόπο να διαβάζεις το Σύνταγμα και τους νόμους σαν άρλεκιν, ρε συ Χελ.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 23 Μάιος 2019, 23:58

Νημα διαμαντι στο οποιο ο Χελις αντισυνταγματικα δεν δεχεται την αρμοδιοτητα του ΣΤΕ να κρινει τι ειναι αντισυνταγματικο και τι οχι και το παιρνει πανω του .
Ακολουθουν 47 σελιδες στις οποιες καποιοι προσπαθουν με παταγωδη αποτυχια να πεισουν τον Χελι πως δεν ειναι υπερανω του ΣΤΕ
hellegennes έγραψε:
20 Μάιος 2019, 14:41
Μα και το ότι δεν πηγαίνουν οι γυναίκες στον στρατό είναι τελείως αντισυνταγματικό. Τι συμβαίνει όμως;
από hellegennes » 20 Μάιος 2019, 17:18

Μα το γράφει φαρδιά-πλατιά στο σύνταγμα και είναι κατάφωρη παραβίασή του το ότι δεν πηγαίνουν στρατό.
paul25 έγραψε: ↑20 Μάιος 2019, 18:03
Χελι μη βιαζεσαι, υπαρχει σχετικη νομολογια του ΣτΕ για το θεμα οπου ελεγχθηκε η αντισυνταγματικοτητα και δεν βρεθηκε να παραβιαζει τιποτα.
Παπάρια. Ό,τι κι αν λέει η απόφαση, δεν μπορεί να μην παραβιάζεται το σύνταγμα εκτός κι αν η απόφαση λέει ότι το σύνταγμα είναι γραμμένο σε κάποια ειδική βερζιόν της ελληνικής όπου οι λέξεις δεν σημαίνουν πάντα το ίδιο πράγμα αλλά διαφορετικά πράγματα ανάλογα με τον αριθμό των λέξεων σε μια πρόταση ή κάποια άλλη κουλή συντακτική αντιστοιχία. Δηλαδή ότι το σύνταγμα δεν είναι γραμμένο στην ελληνική γλώσσα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ την 24 Μάιος 2019, 00:04, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών