The Childfree Life

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Έχετε παιδιά;

1) Ναι, έχω και δε θα το άλλαζα με τίποτα
29
39%
2) Ναι, έχω αλλά δεν είχα υπολογίσει το ζόρι, ίσως αν είχα τώρα επιλογή να μην έκανα
3
4%
3) Όχι δεν έχω αλλά θέλω να κάνω
20
27%
4) Όχι δεν έχω και ούτε θέλω να κάνω
23
31%
 
Σύνολο ψήφων: 75

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24833
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Μάιος 2019, 10:45

Ίφιδα έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:40
Αναρωτιέμαι τι θα έκανε εκείνος αν έμενε σπιτι με το παιδι κι η γυναίκα του δουλευε 14ωρες έχοντας πιο στενές σχέσεις με το αυτοκίνητό της :)

:)

Επίσης Λούγκο κάτσε δύο ώρες με ένα μικρό, όχι δεκατέσσερις και μετά πες ποιος γαμιοταν στη δουλειά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24833
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Μάιος 2019, 10:45

Otto Weininger έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:42
Αχαριστία και λανθασμένα κοινωνικά πρότυπα.
Αν ο πατέρας δουλεύει όλη μέρα, 2-3 δουλειές μαζεύοντας όσα χρήματα μπορεί για να μην λείψει κάτι στην οικογένεια του είναι ένας αξιεπαινος πατέρας που όλοι μιλούν με τα καλύτερα.

Αν όμως βγάζει κάτι παραπάνω από ψίχουλα, αν θέλει να βάλει υποδομές και βάσεις για το μέλλον του παιδιού του, τότε ξαφνικά γίνεται ο τύπος που χάθηκε στον υλισμό και δεν ήταν εκεί ως πατέρας, και έχασε στιγμές και δεν ξέρω γω τι.

Πουτσες μπλε, και μαλακιες που ακούμε σε σειρές τύπου λάμψη σε φάση "δεν ήθελα τα δις πατέρα *, ήθελα να είσαι σπίτι"


* Αφού βέβαια είχες ζωή με δις που σου επέτρεπε να φιλοσοφείς τα υπόλοιπα.


Οπότε, για να μην το κουράζουμε, μαγκιά του κάποιου που παλεύει για να έχει η οικογένεια του όσο το δυνατόν καλύτερες βάσεις και να μην εξαρτάται, στο μέτρο του δυνατού, από κανένα μαλακά στο μέλλον το παιδί του.
Οκ.

Ας συνεχίσει να πληρώνει λοιπόν.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8828
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 24 Μάιος 2019, 10:46

Otto Weininger έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:42
Αχαριστία και λανθασμένα κοινωνικά πρότυπα.
Αν ο πατέρας δουλεύει όλη μέρα, 2-3 δουλειές μαζεύοντας όσα χρήματα μπορεί για να μην λείψει κάτι στην οικογένεια του είναι ένας αξιεπαινος πατέρας που όλοι μιλούν με τα καλύτερα.

Αν όμως βγάζει κάτι παραπάνω από ψίχουλα, αν θέλει να βάλει υποδομές και βάσεις για το μέλλον του παιδιού του, τότε ξαφνικά γίνεται ο τύπος που χάθηκε στον υλισμό και δεν ήταν εκεί ως πατέρας, και έχασε στιγμές και δεν ξέρω γω τι.

Πουτσες μπλε, και μαλακιες που ακούμε σε σειρές τύπου λάμψη σε φάση "δεν ήθελα τα δις πατέρα *, ήθελα να είσαι σπίτι"


* Αφού βέβαια είχες ζωή με δις που σου επέτρεπε να φιλοσοφείς τα υπόλοιπα.


Οπότε, για να μην το κουράζουμε, μαγκιά του κάποιου που παλεύει για να έχει η οικογένεια του όσο το δυνατόν καλύτερες βάσεις και να μην εξαρτάται, στο μέτρο του δυνατού, από κανένα μαλακά στο μέλλον το παιδί του.
όχι φίλε μου, δεν έχεις δίκιο
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30828
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Μάιος 2019, 10:48

foscilis έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:45


Οκ.

Ας συνεχίσει να πληρώνει λοιπόν.
Ναι, να συνεχίσει. Και για αρχή, να πληρώσει έναν κανονικό και σοβαρό δικηγόρο να δείξει στην σκροφα ότι τώρα θα πρέπει να δουλέψει και αυτή.
Τα λεφτά είναι για το παιδί.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16420
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 24 Μάιος 2019, 10:49

foscilis έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:45
Ίφιδα έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:40
Αναρωτιέμαι τι θα έκανε εκείνος αν έμενε σπιτι με το παιδι κι η γυναίκα του δουλευε 14ωρες έχοντας πιο στενές σχέσεις με το αυτοκίνητό της :)

:)

Επίσης Λούγκο κάτσε δύο ώρες με ένα μικρό, όχι δεκατέσσερις και μετά πες ποιος γαμιοταν στη δουλειά.
έλα ρε μαν
το άφηνε στη μάνα της
foscilis έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:45
Otto Weininger έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:42
Αχαριστία και λανθασμένα κοινωνικά πρότυπα.
Αν ο πατέρας δουλεύει όλη μέρα, 2-3 δουλειές μαζεύοντας όσα χρήματα μπορεί για να μην λείψει κάτι στην οικογένεια του είναι ένας αξιεπαινος πατέρας που όλοι μιλούν με τα καλύτερα.

Αν όμως βγάζει κάτι παραπάνω από ψίχουλα, αν θέλει να βάλει υποδομές και βάσεις για το μέλλον του παιδιού του, τότε ξαφνικά γίνεται ο τύπος που χάθηκε στον υλισμό και δεν ήταν εκεί ως πατέρας, και έχασε στιγμές και δεν ξέρω γω τι.

Πουτσες μπλε, και μαλακιες που ακούμε σε σειρές τύπου λάμψη σε φάση "δεν ήθελα τα δις πατέρα *, ήθελα να είσαι σπίτι"


* Αφού βέβαια είχες ζωή με δις που σου επέτρεπε να φιλοσοφείς τα υπόλοιπα.


Οπότε, για να μην το κουράζουμε, μαγκιά του κάποιου που παλεύει για να έχει η οικογένεια του όσο το δυνατόν καλύτερες βάσεις και να μην εξαρτάται, στο μέτρο του δυνατού, από κανένα μαλακά στο μέλλον το παιδί του.
Οκ.

Ας συνεχίσει να πληρώνει λοιπόν.
έτσι ακριβώς
οπότε προσοχή με οικογένειες και παιδάκια μάγκες

ας βγει και κάποιο μήνυμα για τον καλόπιστο αναγνώστη
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12611
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 24 Μάιος 2019, 10:50

Ρε πάτε καλά ρε; Τον κεράτωσε, του κατέστρεψε την ζωή, του παίρνει το σπίτι, και φταίει και από πάνω;
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8828
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 24 Μάιος 2019, 10:50

foscilis έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:45
Οκ.

Ας συνεχίσει να πληρώνει λοιπόν.
έτσι

στη τελική, ποιά θα είναι η τραγική αλλαγή στη δική του ζωή;

αντί να βλέπει το παιδί του μια ώρα το βράδυ, στην καλύτερη,
θα το βλέπει ανά δεύτερο σαββατοκύριακο


(όλα αυτά σε ένα κάπως αυστηρό πλαίσιο, βέβαια)
nothing but heart

Ορέστης 35

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Μάιος 2019, 10:51

Υπαρχουν αντρες που βαζουν τη γυναικα να δουλευει και γυρνανε με γκομενες.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30828
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Μάιος 2019, 10:54

enterprise-psi έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:50
Ρε πάτε καλά ρε; Τον κεράτωσε, του κατέστρεψε την ζωή, του παίρνει το σπίτι, και φταίει και από πάνω;
Ναι γιατί δούλευε.
Έπρεπε να σταματάει στα πρώτα 500 ευρώ ώστε νωρις το μεσημέρι να μπορούν να παίζουν με το τσέρκι στην αλάνα, μέχρις ότου να βράσουν οι φακές στο τσουκάλι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Μάιος 2019, 10:56

Δεν έχω δικά μου, ούτε θέλω να κάνω. Τη δεδομένη στιγμή τουλάχιστον.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38313
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Μάιος 2019, 11:03

foscilis έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:45
Ίφιδα έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:40
Αναρωτιέμαι τι θα έκανε εκείνος αν έμενε σπιτι με το παιδι κι η γυναίκα του δουλευε 14ωρες έχοντας πιο στενές σχέσεις με το αυτοκίνητό της :)

:)

Επίσης Λούγκο κάτσε δύο ώρες με ένα μικρό, όχι δεκατέσσερις και μετά πες ποιος γαμιοταν στη δουλειά.
Αυτό τι είναι τώρα, δικαιολογία για την καργιολάρα;
Λελ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.


Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 24 Μάιος 2019, 11:13

Otto Weininger έγραψε:
24 Μάιος 2019, 10:42
Αχαριστία και λανθασμένα κοινωνικά πρότυπα.
Αν ο πατέρας δουλεύει όλη μέρα, 2-3 δουλειές μαζεύοντας όσα χρήματα μπορεί για να μην λείψει κάτι στην οικογένεια του είναι ένας αξιεπαινος πατέρας που όλοι μιλούν με τα καλύτερα.

Αν όμως βγάζει κάτι παραπάνω από ψίχουλα, αν θέλει να βάλει υποδομές και βάσεις για το μέλλον του παιδιού του, τότε ξαφνικά γίνεται ο τύπος που χάθηκε στον υλισμό και δεν ήταν εκεί ως πατέρας, και έχασε στιγμές και δεν ξέρω γω τι.

Πουτσες μπλε, και μαλακιες που ακούμε σε σειρές τύπου λάμψη σε φάση "δεν ήθελα τα δις πατέρα *, ήθελα να είσαι σπίτι"


* Αφού βέβαια είχες ζωή με δις που σου επέτρεπε να φιλοσοφείς τα υπόλοιπα.


Οπότε, για να μην το κουράζουμε, μαγκιά του κάποιου που παλεύει για να έχει η οικογένεια του όσο το δυνατόν καλύτερες βάσεις και να μην εξαρτάται, στο μέτρο του δυνατού, από κανένα μαλακά στο μέλλον το παιδί του.
Βασικά αυτές ακριβώς τις μπούρδες βλέπουμε και στη Λάμψη κι έχουν μεγαλώσει άνθρωποι με τεράστια κενα γιατί κάποιος ανόητος πίστευε ότι το να γεμίζει τις τσέπες των παιδιών του αρκεί.
Γιατί κάποιοι νομίζουν ότι "το να μη λείψει τίποτα στην οικογένειά μου" σημαίνει 5
Άιφον, 20 μέρες διακοπές στην Μύκονο, το καλύτερο αμάξι για την πάρτυ μου, το καλύτερο απ αυτό το καλύτερο από κείνο, γιατί έτσι, ειναι ψώνια. Γι αυτούς είναι ή αυτό ή το τσουκάλι με τις φακές, δεν υπάρχει ενδιάμεσο. Και θα πρέπει να πει και κάποιος ευχαριστώ γιατί παίζει τον παντρεμένο χωρίς να είναι ούτε σωστός πατέρας ούτε σωστός σύζυγος.

Πόσες ώρες δούλευε ως ελ.επαγγελματιας πριν κάνει οικογένεια; 12;
Φυσικά και είναι πολύ ευκολότερο να προσθέσεις 2 ώρες στην εργασία σου και να λες " Εγώ δουλεύω για σας" απ το να ζοριστει για να είναι καλός πατέρας και σύζυγος.

Και μπαίνοντας και στο μόουντ θηλυκού Άγι, αν παντρεύτηκε μια γυναίκα που γούσταρε περισσότερο το χρήμα απ τον ίδιο, αν παντρεύτηκε κάποια που θα του πάρει την κάβλα του για να φτιάξει πλαστικά βυζγια, ας πρόσεχε κι ας έκανε καλύτερη επιλογη από μια τρόφυ γουάιφ να επιδεικνύει


Τέλος πάντων, αυτοί είναι ενήλικοι που έκαναν λάθος επιλογές, το παιδί είναι κρίμα, που χει τέτοιους γονεις

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 24 Μάιος 2019, 11:27

Ραγισε η καρδια μου με το δραμα του φιλου του Lugo.

Τες παντων με θυμαμαι οταν μεγαλωνα το μονο που δεν μου ελειπε ηταν οι γονεις μου. Το παιδι θελει χρημα και ασφαλεια,ολα τα αλλα ειναι μαλακιες.
Εχοντας δει απειρα παραδειγματα,οσο λιγοτερο τρως στην μαπα τους γονεις σου,τοσο το καλυτερο.
Ειδικα η Ελληνιδα μανα,ειναι μαστιγα για το Εθνος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24833
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Μάιος 2019, 11:32

sys3x έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:03
Αυτό τι είναι τώρα, δικαιολογία για την καργιολάρα;
Λελ.
Ας μην την έχει πια γκόμενα άμα τη θεωρεί καριόλα. Ας έχει τη χειρότερη γνώμη αν θέλει (αν και σε αντίθεση με εσένα μάλλον θα την κρατάει για τον εαυτό του, γιατί αν θέλει να παίξει αυτό το παιχνίδι η άλλη έχει 200 φορές περισσότερο χρόνο με το παιδί στη διάθεσή της να το βοηθήσει να διαμορφώσει άποψη για τον βιολογικό του μπαμπά).

Αρκεί να συνεχίσει να πληρώνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών