The Childfree Life

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Έχετε παιδιά;

1) Ναι, έχω και δε θα το άλλαζα με τίποτα
29
39%
2) Ναι, έχω αλλά δεν είχα υπολογίσει το ζόρι, ίσως αν είχα τώρα επιλογή να μην έκανα
3
4%
3) Όχι δεν έχω αλλά θέλω να κάνω
20
27%
4) Όχι δεν έχω και ούτε θέλω να κάνω
23
31%
 
Σύνολο ψήφων: 75

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Μάιος 2019, 12:01

Prenup το λένε και όλες οι τεμπελες κλαίνε

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Μάιος 2019, 12:01

talaipwros έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:59
Αν
Συνοψίζοντας τα επιχειρήματά σου, έχεις δίκιο γιατί ΑΝ δεν είχαν συμβεί ένα σωρό πράγματα που συνέβησαν, σε αυτό το υποθετικό σύμπαν, η κοπέλα θα έκανε τα ίδια ακριβώς επειδή έτσι σου αρέσει να πιστεύεις.

Στο δικό μας σύμπαν ο τύπος της φέρθηκε λες και ήταν η γιαγιά σου στο χωριό ενώ προφανέστατα δεν ήταν η γιαγιά σου στο χωριό.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 24 Μάιος 2019, 12:03

εγώ όταν γίνεται αυτό λέω 'με συγχωρείτε, ο δικός μου ρόλος είναι να εργάζομαι' παίρνω το μαξιλαράκι μου, πάω στο γραφείο, κλείνω την πόρτα, την πέφτω στον καναπέ
ενω εγω που ημουν μαζι με τα παιδια χωρισα γιατι δεν εβγαζα αρκετα.
Προσεχε τι λες Φος γιατι δεν ξερεις απο που θα σου ρθει

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 24 Μάιος 2019, 12:07

Οι γυναίκες που μεγαλώνουν τα παιδιά τους είναι τεμπέλες :lol:
Άμα δούλευε θα ήταν η καριερίστρια που δε νοιάζεται για το παιδί κι ο τύπος θα δούλευε 36 ώρες το 24ωρο να πληρώνει την νταντά

Το βασικότερο λάθος που κάνουν οι περισσοτεροι στα διαζύγια είναι ότι τους φταίνε πάντα οι άλλοι, δεν έχουν το σθένος να κάνουν μια αυτοκριτική και να δούνε που φταίνε οι ίδιοι.

Εντωμεταξύ αν δούλευε η γυναίκα 14 ώρες κι ο άντρας έμενε στο σπίτι να μεγαλώνει το παιδί κι έριχνε κι ενα κέρατο, θα συζητούσαμε τώρα για τον σούπερ μάγκα, που χει την άλλη να δουλεύει κι αυτός την κερατώνει και καλά της κάνει γιατί έχει κι ανάγκες ο άνθρωπος

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Μάιος 2019, 12:11

Επίσης να παρατηρήσω ότι ΟΥΤΕ ΚΑΝ η γιαγιά στο χωριό δεν είχε τόσο απαίσια ζωή όσο μια σύγχρονη γυναίκα που ο άντρας της την καταδικάζει σε οικοκυρικά. Η γιαγιά στο χωριό είχε 1002 εξωτερικές δουλειές στα χωράφια, στην πηγή, στο ποτάμι να πλύνει, έθιμα, μαλακίες, με τη μάνα της και τις άλλες γυναίκες του χωριού κλπ.

Το "πρόγραμμα" που ανασύρει από την ανατροφή του και αναπαράγει -ΚΑΛΟΠΙΣΤΑ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΔΕ ΛΕΩ- ο προβληματικά αφομοιωμένος βλάχος-ανατολίτης δεν είναι "θα σε έχω όπως ζούσε η γιαγιά στο χωριό" αλλά "θα σε έχω όπως ζούσε η αρχόντισσα στο χωριό". Δηλαδή βασικά γεννοβόληση, ανατροφή των διαδόχων και βαρεμάρα. Που η αρχόντισσα στο χωριό το λουζόταν για να μη τη σφάξει ο άρχοντας αλλά η σύγχρονη γυναίκα (indeed ακόμα και η ίδια η παλιά χωριάτα γυναίκα) πάρα πολύ δύσκολα θα το ανεχτεί και σίγουρα όχι για τα λεφτά και τις ανέσεις ενός μέσου ελεύθερου επαγγελματία ή υπαλλήλου.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 24 Μάιος 2019, 12:13

Ετσι

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 24 Μάιος 2019, 12:14

talaipwros έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:59

Σημαντικό να πάρει καλό δικηγόρο. Στην τελικά καλύτερα να τα φάει σε δικηγόρους παρα σε πλαστικά βυζια
γιατι ρε να τα φανε οι χαραμοφαηδες, να τα κανει βυζια μπας και τα χαρει κανας αλλος λιγοτερο μαλακας.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16372
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 24 Μάιος 2019, 12:16

foscilis έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:11
Επίσης να παρατηρήσω ότι ΟΥΤΕ ΚΑΝ η γιαγιά στο χωριό δεν είχε τόσο απαίσια ζωή όσο μια σύγχρονη γυναίκα που ο άντρας της την καταδικάζει σε οικοκυρικά.
μια χαρά περνούσε η γκόμενα
με τα γυμναστήρια της, τις φιλες της, του καφέδες κλπ

κατά καιρούς της έβρισκε δουλειά και δούλευε

και τώρα νομίζω δουλεύει
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Μάιος 2019, 12:17

Όταν λέτε την καταδικάζει σε οικοκυρικα; της απαγόρευσε ο κύριος να πάει να δουλέψει επ'απειλη διαζυγίου; Αν είναι έτσι αλλάζει το πράμα αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν έγινε έτσι

Prenup λεμεεεε

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Μάιος 2019, 12:18

blackpaint έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:14
talaipwros έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:59

Σημαντικό να πάρει καλό δικηγόρο. Στην τελικά καλύτερα να τα φάει σε δικηγόρους παρα σε πλαστικά βυζια
γιατι ρε να τα φανε οι χαραμοφαηδες, να τα κανει βυζια μπας και τα χαρει κανας αλλος λιγοτερο μαλακας.
Για λόγους κοινωνικής δικαιοσύνης

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Μάιος 2019, 12:19

Επίσης το prenup ισχύει και αντίστροφα, γλυτώνει η γυναίκα από προικοθηρες

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 24 Μάιος 2019, 12:22

Εδω πρεπει να.μιλανε μονο οι χωρισμενοι

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Μάιος 2019, 12:23

Lugozzi έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:16
μια χαρά περνούσε η γκόμενα
με τα γυμναστήρια της, τις φιλες της, του καφέδες κλπ
Αυτή είναι η δική σου εκτίμηση και δεν επαληθεύεται από τα γεγονότα.

Άμα μια γκόμενα περνάει καλά μαζί σου δεν έχει λόγο να σε κερατώσει, τουλάχιστον όχι σε βαθμό που να γίνει σοβαρό και να οδηγήσει στο χωρισμό και σε όλα τα υπόλοιπα (δε λέμε να συμβεί μια αρπαχτή στα πλαίσια του άνθρωποι είμαστε).

Αυτός όμως δεν ήταν μαζί της. Ήταν 14 ώρες εκτός σπιτιού, κοιμόταν άλλες 6, έχεζε/έτρωγε/έβλεπε μπάλα 2, είμαι σίγουρος ότι θα είχε και κάτι του στυλ "Σάββατο αδιαπραγμάτευτα γυαλίζω το αυτοκίνητο 3 ώρες" (όλοι έχουν). Κι ό,τι παράπονα του έκανε η αντίδρασή του ήταν βασικά "μα γιατί έχεις παράπονο αφού φροντίζω τα πάντα, να και δουλειά σου βρήκα".

Ε δεν πάει έτσι. Θέλει commitment.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 24 Μάιος 2019, 12:24

talaipwros έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:59
Η τύπισσα ήταν καρια και θα τον κερατωνε ούτως ή άλλως.
η συζυγος ηταν θυμα economic abuse*, επιβιωσε και τωρα αναζητα δικαιοσυνη.

*που τεχνηεντως εδω παρουσιαζεται ως αυτοθυσια απο την πλευρα του μονιμως αποντα συζυγου, αλλα στην πραγματικοτητα ηταν μια ακομα μορφη οικογενειακης βιας.
Ας ευχαριστηθει τωρα ο πρωην συζυγος το νεο του ρολο ως money slave, human ATM, piggie bank ή οπως αλλιως λενε οσους την βρισκουν να τους τα τρωνε.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Μάιος 2019, 12:26

blackpaint έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:24
talaipwros έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:59
Η τύπισσα ήταν καρια και θα τον κερατωνε ούτως ή άλλως.
η συζυγος ηταν θυμα economic abuse*, επιβιωσε και τωρα αναζητα δικαιοσυνη.

*που τεχνηεντως εδω παρουσιαζεται ως αυτοθυσια απο την πλευρα του μονιμως αποντα συζυγου, αλλα στην πραγματικοτητα ηταν μια ακομα μορφη οικογενειακης βιας.
Ας ευχαριστηθει τωρα ο πρωην συζυγος το νεο του ρολο ως money slave, human ATM, piggie bank ή οπως αλλιως λενε οσους την βρισκουν να τους τα τρωνε.
Ας πρόσεχε και αυτός.
Για αυτό καλός δικηγόρος και μετά μόνο μαύρη εργασία με μηδενική φορολογική δήλωση ή ακόμα καλύτερα μετανάστευση

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών