The Childfree Life

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Έχετε παιδιά;

1) Ναι, έχω και δε θα το άλλαζα με τίποτα
29
39%
2) Ναι, έχω αλλά δεν είχα υπολογίσει το ζόρι, ίσως αν είχα τώρα επιλογή να μην έκανα
3
4%
3) Όχι δεν έχω αλλά θέλω να κάνω
20
27%
4) Όχι δεν έχω και ούτε θέλω να κάνω
23
31%
 
Σύνολο ψήφων: 75

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38290
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Μάιος 2019, 13:12

shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:44
Ίφιδα έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:39
shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:27

Ενώ τα διάφορα που λες εσύ για τον τύπο και για την τύπισσα, δεν είναι δική σου εκτίμηση; Γεγονότα είναι, που τα ξέρεις στα σίγουρα από κάπου;

Τουλάχιστον ο Λουγκόζι τους γνωρίζει, οπότε κάτι παραπάνω μπορεί να ξέρει από σένα κι από μένα για την υπόθεση και το πώς περνούσαν τόσο καιρό.
Το μόνο γεγονός που γνωρίζουμε είναι ότι ο άνθρωπος δούλευε 14 ώρες τη μέρα κι αυτό εκ των πραγμάτων λέει ότι ήταν απών σε όλα τα υπόλοιπα. Ο Λουγκόζι έχει μόνο την εσφαλμένη οπτική του φιλου του.

Πριν κάτι μέρες διάβαζα για μια αυτοκτονία μιας μάνας με 3 παιδιά. Η γυναίκα ζούσε σε χρυσό κλουβί, προφανώς και δεν ήταν καλά ψυχολογικά, πήγε κι αυτοκτόνησε. Ο άντρας της έλεγε "μα δεν καταλαβαίνω, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα". Η γυναίκα αυτοκτόνησε κι αυτός ως τότε πίστευε ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Δεν υπερασπίζομαι τη γυναίκα αυτή τη στιγμή απλώς προσπαθώ να εξηγήσω κάτι. Τα χρυσά κλουβιά δεν παύουν να είναι κλουβιά κι όταν δεν υπάρχει άλλη σύνδεση ανάμεσα στο ζευγάρι πέρα απ το χρήμα θα έχουμε τέτοιες καταστάσεις όπου ο ένας θα βαράει καταθλιψαρες κι ο άλλος θα νομίζει ότι "Όλα καλά".
Ναι, αλλά εγώ άλλο λέω.

Ο ένας (λούγκο) παρουσιάζει την τύπισσα με τις εξόδους της, τα γυμναστήριά της, τις φίλες της κλπ.
Ο άλλος (φος) την παρουσιάζει με αλυσίδα στο πόδι, να πλένει με αλυσίβα και τρίφτη χειρός τα σώβρακα του άντρα της, κλεισμένη 24/7 σε τέσσερις τοίχους.

Σαφώς και εμείς δεν ξέρουμε τι απο τα δυο ισχύει (και σε ποιον βαθμό), αλλά μου φαίνεται κομματάκι αστείο ο δεύτερος που απλά άκουσε την ιστορία από τον πρώτο να λέει "αυτά είναι δική σου εκτίμηση".
Εδώ απλά να σε υπενθυμίσω ότι μιλάς για τον φος, ναι;
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 24 Μάιος 2019, 13:13

shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:57
Αν λείπεις πάρα πολύ, και αν παραμελείς τη φαμίλια (αυτά τα δυο δεν πάνε πάντα μαζί, ξες) και αν τον λίγο ελεύθερο χρόνο που σου μένει να περάσεις μαζί τους, τον χρησιμοποιείς για προσωπική σου διασκέδαση, τότε ναι. Και να το φας, και να σου αξίζει.

Αν όμως γαμιέσαι όλη μέρα στη δουλειά, επειδή η κατάσταση της αγοράς είναι τέτοια που πρέπει να δουλεύεις 2 και 3 φορές παραπάνω από παλιότερα, απλά και μόνο για να βγάζεις τα προς το ζειν (και αν... ακόμα κι αυτό), τότε δεν καταλαβαίνω γιατί "θα φας κέρατο" όπως λες, σε μορφή τιμωρίας μάλιστα.
Όχι δε μιλάω για μορφή τιμωρίας, αν κάποιος χρησιμοποιεί το κέρατο ως μορφή τιμωρίας θα κεράτωνε όπως και να χει.

Στην περίπτωση που λες περί εργασιας για τα προς το ζειν θα συμφωνήσω. Βεβαίως δεν αλλάζει το γεγονός ότι μένουν πίσω άνθρωποι με ανικανοποίητες ανάγκες. Οπότε αν εγω επί παραδείγματι δούλευα 14 ώρες για τα προς το ζειν και δεν μπορούσα να ικανοποιήσω γι αυτό το λόγο, καμία άλλη αναγκη της οικογένειάς μου (συναισθηματική), δεν θα θεωρούσα τον άντρα μου καργιολη επειδή με κεράτωσε μια φορά, ούτε θα κατηγορούσα το παιδί μου ας πούμε αν δεν με γουσταρε. Είναι φυσική εξέλιξη των πραγμάτων.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως δεν έχουμε εργασία 14 ωρών για τα προς το ζειν αλλά για να προσφερθούν "Τα καλύτερα στην οικογένεια" αυτά που ο ίδιος θεωρούσε τα καλύτερα, βγάζοντας εντελώς απ έξω ότι το πρώτο και βασικότερο καλύτερο είναι η συναισθηματική και όχι μόνο, κάλυψη, κι όχι τα υλικά αγαθά

perseus έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:00
της ουσίας το θέμα είναι ότι οταν λειπεις συνεχώς απ το σπίτι σου και τους ανθρώπους σου θα φας κέρατο, είτε εισαι άντρας, είτε είσαι γυναίκα. Κι όπως δε θα λέγαμε καργιολη τον τύπο που θα κερατωνε
Τι λες σοβαρα ? Ας ηταν λιγοτερο πουτανα
Τί λες σοβαρά; Ας ήταν λιγότερο μαλάκας
talaipwros έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:02
Ίφιδα έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:57
Αν ηταν αρχοντας ο αδερφος δε θα επελεγε εξ αρχής μια γυναίκα που θα του έλεγε κάτι τετοιο
Ήταν άρχοντας επειδή πρόσεξε. Τυπικά προσόντα είχε, σπουδές, δούλευε σε κάτι projects κλπ.
Ας ψάξει αλλού κορόιδο η τύπισσα τώρα
Άρχοντας θα ήταν αν κοιτούσε πέρα απ τα "τυπικά προσόντα" σπουδές και δουλειά και τα ουσιαστικά δηλαδή χαρακτήρα. Έτσι θα γλυτωνε και τα προσκλητήρια. Τώρα ήταν απλά τυχερός
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ίφιδα την 24 Μάιος 2019, 13:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30658
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Μάιος 2019, 13:14

lyna έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:09
Που πάτε κ τις βρίσκετε όλες αυτές ; Σε νυχαδικα συχναζετε ;
Θυμάσαι που σου έλεγα ποσό μου άρεσε να γίνω ιατροδικαστής;

Ήσυχο περιβάλλον. Κανένας κίνδυνος λανθασμένης γνωριμίας.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Μάιος 2019, 13:15

perseus έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:22
Εδω πρεπει να.μιλανε μονο οι χωρισμενοι
οσοι καναμε/κανουμε τα κουμαντα μας και δε χωριζουμε, βουβα;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2141
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 24 Μάιος 2019, 13:16

Otto Weininger έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:14
lyna έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:09
Που πάτε κ τις βρίσκετε όλες αυτές ; Σε νυχαδικα συχναζετε ;
Θυμάσαι που σου έλεγα ποσό μου άρεσε να γίνω ιατροδικαστής;

Ήσυχο περιβάλλον. Κανένας κίνδυνος λανθασμένης γνωριμίας.
Κ καμίας γνωριμίας, λογικά . :lol:
Και καλά εσυ που έχεις γνωρίσει την καλή, οποίος σε ακουσει μάλλον την ανάσταση θα περιμένει .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Μάιος 2019, 13:17

Ορέστης 35 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:01
Ειχα μαι συμμαθητρια που ο πατερας της ηταν ναυτικος και ερχοταν να τη δει στο σχολειο πριν ξαναμπαρκαρει. Ισως πιστευετε οτι η γυναικα του επρεπε να τον κερατωνει.
ίσως πιστεύεις ότι και αυτός και η γυναίκα του δεν είχαν πάει με τουλάχιστον 30 διαφορετικά άτομα (καλά για αυτόν ούτε συζήτηση, πάνω από 50% πιθανότητα να είχε παιδί και σε άλλο λιμάνι).

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12610
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 24 Μάιος 2019, 13:19

Ισως θα έπρεπε να του μιλήσει πρώτα , ολο λείπεις και τέτοια, πριν τον κερατώσει, λέω εγώ τώρα.
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16372
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 24 Μάιος 2019, 13:20

talaipwros έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:06
Εν κατακλείδι.
Γυναίκα που κερατωνε, θα κερατωνε ότι και να γινόταν.
Η δικαιολογία θα άλλαζε από "δουλεύεις όλη την ωρα" σε "είσαι ανεπροκοπος " σε "δε σου αρέσει η μάνα μου" ξέρω γω.
Πρώτα χώρισε, μετά κέρατο αν θες να είσαι κύριος/κυρία
:+1:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 24 Μάιος 2019, 13:21

Μωρε ξέρω και κάτι ανθρώπους "μαλάματα" που δουλεύουν 24ωρα για να μη λείψει τίποτα στη γυναίκα, να την έχουν βασίλισσα(για τον έξω κόσμο) αλλά μόλις κλείσουν οι πόρτες, στα μεταξύ τους αρχίζουν "εγω που σε έχω βασίλισσα" και "αν δεν ημουν εγώ πως θα ζούσες με 3 και 60", "δεν αντέχω να σηκώσω ενα πιάτο απο το τραπέζι γιατι δουλεύω σα πουστης γαμώ το σπίτι σου που ξύνεσαι όλη μέρα"
Μη βλέπετε μόνο αυτό που φαίνεται, όταν κλείνουν οι πόρτες στο σπίτι τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Μάιος 2019, 13:21

enterprise-psi έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:19
Ισως θα έπρεπε να του μιλήσει πρώτα , ολο λείπεις και τέτοια, πριν τον κερατώσει, λέω εγώ τώρα.
Πιστεύεις ότι από την τελεια επικοινωνία φτάσανε στο κεράτωμα και το εχθρικό διαζύγιο μέσα σε 2 ώρες;

Ούτε ο Λούγκο δεν το πιστεύει αυτό καλά καλά.

Βασικά ένα άλλο πράγμα που υπογράφω είναι ότι ο τύπος αγνόησε (με την έννοια "γράφω στ' αρχίδια μου, δεν αποδίδω την πρέπουσα σοβαρότητα") προειδοποιητικά σημάδια για μήνες ή και χρόνια.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 24 Μάιος 2019, 13:22

Το πρόβλημα εγκειται στο χριστιανικό ταμπου του "κερατώματος". Σιγα την μλακια. Το κερατο πρέπει να αντιμετωπίζεται ως σύμπτωμα και όχι ως πρόβλημα καθ'αυτον. Όπως τον βήχα ενα πράμα.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 24 Μάιος 2019, 13:22

Δεν ειδα καμια,ουτε καν κανενα, οταν τρωει μια γυναικα ξυλο,απιστιες,εξευτελισμους να λενε ελε μωρε ας προσεχε.
Μια παιδικη μου φιλη και μια ξαδερφη,ξεζουμισαν συνειδητα 2 τετοιους αγιους. Παροτι ημουν απο την μερια των γυναικων, στεναχωρεθηκα αληθινα για παρτη τους.
Δεν ειμαι κατα του γαμου, ομως ο γαμος με παιδια ειναι extreme sport και τα θυματα δεν ειναι ισοκατανεμημενα

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12610
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 24 Μάιος 2019, 13:23

Λείπουν πολλά στοιχεία , για να φτάσουμε σε ασφαλές συμπέρασμα.

Επίσης , πιστεύω είμαστε ώριμοι αρκετά, ώστε να μην γίνει και αυτό "άνδρας vs γυναίκα. "
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 24 Μάιος 2019, 13:25

Ίφιδα έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:13
shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:57
Αν λείπεις πάρα πολύ, και αν παραμελείς τη φαμίλια (αυτά τα δυο δεν πάνε πάντα μαζί, ξες) και αν τον λίγο ελεύθερο χρόνο που σου μένει να περάσεις μαζί τους, τον χρησιμοποιείς για προσωπική σου διασκέδαση, τότε ναι. Και να το φας, και να σου αξίζει.

Αν όμως γαμιέσαι όλη μέρα στη δουλειά, επειδή η κατάσταση της αγοράς είναι τέτοια που πρέπει να δουλεύεις 2 και 3 φορές παραπάνω από παλιότερα, απλά και μόνο για να βγάζεις τα προς το ζειν (και αν... ακόμα κι αυτό), τότε δεν καταλαβαίνω γιατί "θα φας κέρατο" όπως λες, σε μορφή τιμωρίας μάλιστα.
Όχι δε μιλάω για μορφή τιμωρίας, αν κάποιος χρησιμοποιεί το κέρατο ως μορφή τιμωρίας θα κεράτωνε όπως και να χει.

Στην περίπτωση που λες περί εργασιας για τα προς το ζειν θα συμφωνήσω. Βεβαίως δεν αλλάζει το γεγονός ότι μένουν πίσω άνθρωποι με ανικανοποίητες ανάγκες. Οπότε αν εγω επί παραδείγματι δούλευα 14 ώρες για τα προς το ζειν και δεν μπορούσα να ικανοποιήσω γι αυτό το λόγο, καμία άλλη αναγκη της οικογένειάς μου (συναισθηματική), δεν θα θεωρούσα τον άντρα μου καργιολη επειδή με κεράτωσε μια φορά, ούτε θα κατηγορούσα το παιδί μου ας πούμε αν δεν με γουσταρε. Είναι φυσική εξέλιξη των πραγμάτων.
Μα, γι' αυτό και μίλησα για συνδυασμό και απουσίας (αναγκαστικής, άσχετα από τον βαθμό που είναι επιβεβλημένη, αν δηλαδή είναι για τα απολύτως απαραίτητα η για το "κάτι παραπάνω") και παραμέλησης της φαμίλιας.

Για την τιμωρία που λες, το είπα έτσι επειδή αυτήν την εντύπωση μου έδωσε το αρχικό σου σχόλιο. Ότι είναι μια μορφή τιμωρίας, που θα έρθει νομοτελειακά αν λείπεις κλπ. Μπορεί να το κατάλαβα και λάθος.

Ίφιδα έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:13
Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως δεν έχουμε εργασία 14 ωρών για τα προς το ζειν αλλά για να προσφερθούν "Τα καλύτερα στην οικογένεια" αυτά που ο ίδιος θεωρούσε τα καλύτερα, βγάζοντας εντελώς απ έξω ότι το πρώτο και βασικότερο καλύτερο είναι η συναισθηματική και όχι μόνο, κάλυψη, κι όχι τα υλικά αγαθά
Μεγάλη κουβέντα αυτή και με πολλές προεκτάσεις. Όντως, πολλές φορές η φυσική παρουσία αυτού (αυτής, αυτών) που φέρνουν το φαΐ στο σπίτι, είναι εξίσου -αν όχι περισσότερο- σημαντική από τα πέντε φράγκα παραπάνω που θα εξυπηρετήσουν κάποιες εξτρά ανάγκες της φαμίλιας. Αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να ισχύει αυτό. Μπορεί τα 5 παραπάνω φράγκα να έχουν σκοπό την καλύτερη εκπαίδευση των παιδιών. Μπορεί να έχουν να κάνουν με κάποια μελλοντική αποκατάσταση. Μπορεί με θέματα υγείας. Μπορεί στο σπίτι να υπάρχει γκρίνια του τύπου "αν ήθελες, μπορούσαμε και κάτι παραπάνω, να μην τεμπέλιαζες και να μην επαναπαυόσουν" και διάφορα τέτοια. Οι παράμετροι είναι πολλές...


Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: The Childfree Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 24 Μάιος 2019, 13:25

Ασέβαστος έγραψε:
24 Μάιος 2019, 13:15
perseus έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:22
Εδω πρεπει να.μιλανε μονο οι χωρισμενοι
οσοι καναμε/κανουμε τα κουμαντα μας και δε χωριζουμε, βουβα;
Ε ναι, όσοι έκαναν καλύτερες επιλογές και καταφέρνουν να κρατάνε την οικογένειά τους, δεν ξέρουν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών