Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 24 Μάιος 2019, 15:33



αυτος ο Γιαπωνας ειναι κυριολεκτικα σεφ επιβιωσης. Ενταξει δεν ειναι κανας κομμαντο του φρη καμπινγκ, σε πολλα βιδεο φαινεται το αυτοκινητο, αλλα, εχει παντα τοπ εξοπλισμο, και οχι μονο ντιζαιν γατζετιες αλλα και δοκιμασμενα βιντατζ εργαλεια, και ειναι ενας γαματος μαγειρας της υπαιθρου που φτιαχνει 3 πιατα για πλακα στην φωτια.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Μάιος 2019, 15:37

shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 14:59
Πσσσσς, γατάκια.

Εικόνα
Για πλάκα πεζοδρομίου κάνει :D


Τέτοια χρειάζεται όποιος κινείται:
https://www.powerfilmsolar.com/

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Uppercut

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 24 Μάιος 2019, 15:48

Επειδή δεν έχω διαβάσει τις 19 σελίδες του νήματος μου, αλλά κάποια ποστ να απαντήσω στα γρήγορα:

-Για όσους λένε για το οικονομικό, να πω ότι όποιος θεωρεί ότι το κάμπινγκ τον βολεύει στο budget του, μπράβο του. Λέμε τι είναι καλύτερο, πιο ωραίο και προσφέρει περισσότερα. Άμα πηγαίνετε επειδή δεν έχετε κάτι άλλο, είναι διαφορετικό. Λέμε για όσους πάνε επειδή τους αρέσει.

-Το επειχείρημα περί φύσεως, αράγματος κάτω από τ' αστέρια, δάσος κλπ κλπ. Ναι, ξαναλέω ποιος με εμποδίζει εμένα που μένω σ' ένα σπίτι ή σε ξενοδοχείο να βγβ και να κάνω το ίδιο όποτε γουστάρω; Κανείς. Όποτε γουστάρω πάω κι αράζω παραλία. Πώς είναι πλεονέκτημα υπέρ του κάμπινγκ αυτό; Η διαφορά στις δικές μου διακοπές είναι ότι όποτε γουστάρω γυρνάω..

-Δεν είδα να απάντησε κανείς για το ζήτημα του μπάνιου.

ΥΓ: Επειδή εγώ δε μπορώ να κάνω έντιτ το OP, μπορεί κάποιος συντονιστής/συντονίστρια να διορθώσει τον τόνο μου στο "Ελεύθερο" που μου έφυγε, γιατί είναι ενοχλητικό; Gherschaagk Ηράκλειτος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 24 Μάιος 2019, 15:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

alamo

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 24 Μάιος 2019, 15:49

προς κάθε ενδιαφερόμενο: 1)το πετρελαιο είναι το απολυτο εντομοκτόνο. Το ΜΟΝΟ ελάττωμα είναι ότι βρωμά, ουτε νευροτοξικό ουτε τιποτα από μαλακιες που αναφέρθηκαν, διωχνει σκοτώνει τα πάντα , βαρά ακαριαία το ΠΓΝ ολων των αρθροπόδων.2) αν σε τσιμπιδωδαγκωσει σκολοπέντρα σου πηρε ο διαλος το πατέρα.3) είναι θλιβερό να μιλάς για ΕΛΕΥΘΕΡΗ (από τι ;) κατασκήνωση και να μιλας για P.V. Amp & volt and mha και powerbank ΑΘΕΡΑΠΕΥΤΑ ΘΛΙΒΕΡΟΣ.!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alamo την 24 Μάιος 2019, 15:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Μάιος 2019, 15:51

Πάνας έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:29
blackpaint έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:27
Πάνας έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:25
Έχει κανείς κανένα βινδεάκι για τζακούζι επιβίωσης;


ακομα και το τσιμεντο με φυσικα υλικα φτιαχτηκε επιτοπου.
Έτσι και σε ανακαλύψει η εφορία με αυτό, την έβαψες.
Αν δεν έχει σύστημα καθαρισμού και δεν ρίχνεις τα απαραίτητα χημικά, το νερό θα γίνει κιτρινοπράσινο γεμάτο μικροοργανισμούς, σκουλήκια και στο τέλος βατράχια. :D

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 24 Μάιος 2019, 15:52

Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:48

-Δεν είδα να απάντησε κανείς για το ζήτημα του μπάνιου.

απαντησα εγω: λασπολουτρο με αργιλο.
Επισης, με γεια σου και χαρα σου να μη γουσταρεις φρη καμπινγ. Δεν θα ηθελα με την καμια να πεσω πανω σε καποιον σαν εσενα σε καμια παραλια.

User_601

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 24 Μάιος 2019, 15:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:24
Εσθήρ έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:08

Και ξαναλεω,η γυφτια,τσιγκουνια και βρωμια σε ολο της το μεγαλειο.ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥς ΓΥΦΤΟΥΣ.Αυτα τα περι εμεις δεν κανουμε σκουπιδια,πεστα σε ηλιθια.ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ,
ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ.
Μα σε ηλίθια τα λέω αγαπούλα. Και ακριβώς γι' αυτό δεν πιάνουν.

Και το συνεχές γαύγισμα των σκυλιών απαγορεύεται αλλά άντε να το εξηγήσεις αυτό σε υστερικό τσιουάουα.
Α σορυ,δεν ειχα καταλαβει οτι τα λες στον εαυτο σου. :wave:

Uppercut

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 24 Μάιος 2019, 15:55

blackpaint έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:52
Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:48

-Δεν είδα να απάντησε κανείς για το ζήτημα του μπάνιου.

απαντησα εγω: λασπολουτρο με αργιλο.
Επισης, με γεια σου και χαρα σου να μη γουσταρεις φρη καμπινγ. Δεν θα ηθελα με την καμια να πεσω πανω σε καποιον σαν εσενα σε καμια παραλια.
Μάλιστα, άρα έχουμε λασπόλουτρο (το οποίο το κάνεις σε κάποιον χώρο που έχεις ή μαζί με τα φιλαράκια σου δεν ξέρω) vs μπανιέρας. Ό,τι γουστάρει ο καθένας, για γούστα μιλάμε. Για τουαλέτα τι έχεις; Πού ξυρίζεσαι; Πού βουρτσίζεις τα δόντια σου;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 24 Μάιος 2019, 15:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Μάιος 2019, 15:56

blackpaint έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:52
Επισης, με γεια σου και χαρα σου να μη γουσταρεις φρη καμπινγ. Δεν θα ηθελα με την καμια να πεσω πανω σε καποιον σαν εσενα σε καμια παραλια.
Καλό είναι να μην γουστάρουν οι πολλοί δραστηριότητες στην φύση, γιατί όπου πάει όλος ο κόσμος στο τέλος το καταστρέφουν. :D

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 24 Μάιος 2019, 15:57

alamo έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:49
είναι θλιβερό να μιλάς για ΕΛΕΥΘΕΡΗ (από τι ;) κατασκήνωση και να μιλας για P.V. Amp & volt and mha και powerbank ΑΘΕΡΑΠΕΥΤΑ ΘΛΙΒΕΡΟΣ.!
γιατι ρε μεγαλε; Τι ειδους γκειτ κηπινγκ ειναι αυτο; Περσι πηγα στο νησι με μια κοπελα η οποια εγραφε κωδικα καθε μερα για τη νεα της δουλεια. Το πρωι πηγαινε στην ταβερνα για το γουαι φαι, το βραδυ ομως δουλευε απο την καβατζα της με φορητο ιντερνετ. Δεν την εμποδισε αυτο να χαρει τις διακοπες της, ουτε ν απολαυσεθ το πανεμορφο τοπιο.
Δεν ειναι απαραιτητο να εισαι τεχνοφοβικος για να σ αρεσει η υπαιθρια διαβιωση.

alamo

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 24 Μάιος 2019, 15:59

μεκανίκο, αυτό δεν γινεται as we speak και στη ΚΛΜΤ

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8552
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Μάιος 2019, 15:59

Uppercut έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:48

-Το επειχείρημα περί φύσεως, αράγματος κάτω από τ' αστέρια, δάσος κλπ κλπ. Ναι, ξαναλέω ποιος με εμποδίζει εμένα που μένω σ' ένα σπίτι ή σε ξενοδοχείο να βγβ και να κάνω το ίδιο όποτε γουστάρω; Κανείς. Όποτε γουστάρω πάω κι αράζω παραλία. Πώς είναι πλεονέκτημα υπέρ του κάμπινγκ αυτό; Η διαφορά στις δικές μου διακοπές είναι ότι όποτε γουστάρω γυρνάω..
Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εμένα αυτή η εμπειρία του να ζεις για λίγο χωρίς τις ανέσεις του πολιτισμού, μου ικανοποιεί κάποια μάλλον πρωτόγονα ένστικτα επιβίωσης.
Ότι μπορώ να επιβιώσω στη φύση χωρίς την προστασία που προσφέρει ο αστικός τρόπος ζωής...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Μάιος 2019, 16:01

Μηχανικός έγραψε:
24 Μάιος 2019, 14:24
Υπάρχουν πάνελ φωτοβολταϊκά αναδιπλούμενα εύκαμπτα που βγάζουν 12V σε φις πρίζας αυτοκινήτου με όσα βατ θέλεις.
Πολύ μοέρδεμα μου το έκανες για να φορτίζεις μερικές αα. Ένα οποιοδήποτε πάνελ μικρό στα 5 φορτίζει το κινητό, και μετά συνδέεις το λιτοκαλα ή όποιο σοβαρό φορτιστάκι στο κινητό και φορτίζεις τις αα.

Γενικά θέλουμε 5βολτ για αυτά τα απλά νομίζω, στα 12 χάνεις άλλο ένα 20% στις αλλαγές.

alamo

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 24 Μάιος 2019, 16:02

blackpaint έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:57
alamo έγραψε:
24 Μάιος 2019, 15:49
είναι θλιβερό να μιλάς για ΕΛΕΥΘΕΡΗ (από τι ;) κατασκήνωση και να μιλας για P.V. Amp & volt and mha και powerbank ΑΘΕΡΑΠΕΥΤΑ ΘΛΙΒΕΡΟΣ.!
γιατι ρε μεγαλε; Τι ειδους γκειτ κηπινγκ ειναι αυτο; Περσι πηγα στο νησι με μια κοπελα η οποια εγραφε κωδικα καθε μερα για τη νεα της δουλεια. Το πρωι πηγαινε στην ταβερνα για το γουαι φαι, το βραδυ ομως δουλευε απο την καβατζα της με φορητο ιντερνετ. Δεν την εμποδισε αυτο να χαρει τις διακοπες της, ουτε ν απολαυσεθ το πανεμορφο τοπιο.
Δεν ειναι απαραιτητο να εισαι τεχνοφοβικος για να σ αρεσει η υπαιθρια διαβιωση.
fuck it RDI fuck it, κωδικα σε οποια γλώσσα, και να κατουράνε τζιτζίκια από το αλμυρίκη στο keyboard και να μην νοιωθεις αντιθεση παραδοξο κάτι , με τση γειες σας

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ελεύθερο κάμπινγκ υπέρ ή κατά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Μάιος 2019, 16:04

enaon έγραψε:
24 Μάιος 2019, 16:01
Γενικά θέλουμε 5βολτ για αυτά τα απλά νομίζω, στα 12 χάνεις άλλο ένα 20% στις αλλαγές.
Όλα που βγάζουν 12V, βγάζουν και 5V.
Όλα τα μεγάλα που είναι πάνω από 80 βάτ, βγάζουν και 18V για λάπτοπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μηχανικός την 24 Μάιος 2019, 16:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών