Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 05 Ιουν 2019, 20:29

Το είδα πάνω πάνω και διάβασα τα περί μπατσιδίων και μου γύρισε τ....πρέπει να βγήκε λίγος καπνός απ τ αυτιά σα τα καρτούν

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Ιουν 2019, 01:37

Ίφιδα έγραψε:
05 Ιουν 2019, 20:06
Natasha έγραψε:
25 Φεβ 2019, 21:35
Ασέβαστος έγραψε:
25 Φεβ 2019, 11:16


οχι, δεν υπαρχουν στιγμες που χρειαζεται ενα μπατσακι.

η πρακτικη ΕΙΝΑΙ απαγορευμενη, απο το νομο. ασχετο αν δεν εφαρμοζεται.

οποιος κρινει οτι πρεπει να τιμωρειται με ξυλο, ενα παιδι που οτι και αν εχει κανει εχει και το ακαταλογιστο, πρεπει να τιμωρειται ο ιδιος με ξυλο, για οτι κανει. πως θα σου φαινονταν 10 κλωτσες για υπερβολικη ταχυτητα, και 20 σφαλιαρες για παρανομο παρκαρισμα;
Δεν μου λες Ασέβαστε, αν ήσουν ελευθερος και η συντροφός σου ανακαλύπτεις μετά απο λίγο καιρό που τα φτιάξατε ότι κοιτάει εδώ και κει και χαριεντίζεται με τον έναν και τον άλλον και σου μιλάει με θράσος όταν την ρωτάς τί κάνει, δεν θα της έριχνες ένα χαστουκι;

Αν είχες παιδί που θα το έπιανες να έκανε μια ασέβεια πχ μέσα στην εκκλησία και το έβλεπες να επιμένει, δεν θα του έδινες ένα μπάτσο να συνέλθει;
Πάς καλά; Έχεις παιδιά; Πόσα τέτοια μπατσάκια έχεις φάει στη ζωή σου για να τα θεωρείς φυσιολογικά; Αν το παιδί σου παραφέρεται μες την εκκλησία το βγάζεις έξω και το συνετίζεις με τον λόγο.
Πολύ καλά πάω. Ένα μόνο μπάτσο έφαγα όταν ήμουν μικρή για σοβαρό λόγο. Για σοβαρό λόγο πρέπει να δίνεται, αλλιώς το μπάτσο θα στο δωσει, ή η ίδια η ζωή, ή ο Θεός αν δεν έχεις σύνεση...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 06 Ιουν 2019, 02:09

Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 01:37

Πολύ καλά πάω. Ένα μόνο μπάτσο έφαγα όταν ήμουν μικρή για σοβαρό λόγο. Για σοβαρό λόγο πρέπει να δίνεται, αλλιώς το μπάτσο θα στο δωσει, ή η ίδια η ζωή, ή ο Θεός αν δεν έχεις σύνεση...
Α μπράβο, έφαγες ένα αληθινό μπάτσο όταν ήσουν μικρή και δεν έφαγες κανένα άλλο απ τη ζωή; Μαγικό το μπάτσο!

Σοβαροί λόγοι για μπάτσο το να κοιτάει από δω κι από εκει η κοπελιά να απαντάει με θράσος και το να παραφέρεται το παιδί στην εκκλησία. Μάλιστα. Ποιοι άλλοι σοβαροί λόγοι υπαρχουν; Αν μιλήσει άσχημα, μπάτσο; Αν δεν κάνει ότι του λες, μπάτσο; Αν δε διαβάζει τα μαθήματά του; Αν σου σπάσει κάνα βάζο; Δηλαδή είσαι της άποψης, αφού δε σέβεται, θα φοβάται;

Ή ζωή, αν τη ζεις, σου δίνει πολλά χαστούκια, αν πάλι λουφαζεις στη γωνιά σου ή ζεις σε φούσκα ίσως και να φας μόνο ένα, στο τέλος της ζωής σου.

Το ότι θα χτυπουσες το παιδί σου μέσα στην εκκλησία της αγάπης για το φαίνεσθαι, δηλαδή ότι θα ασκουσες βια στον υποτιθέμενο ναό του Θεού δε θα το σχολιάσω καν, από χριστιανικής πλευράς εννοώ.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Ιουν 2019, 02:18

Ίφιδα έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:09
Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 01:37

Πολύ καλά πάω. Ένα μόνο μπάτσο έφαγα όταν ήμουν μικρή για σοβαρό λόγο. Για σοβαρό λόγο πρέπει να δίνεται, αλλιώς το μπάτσο θα στο δωσει, ή η ίδια η ζωή, ή ο Θεός αν δεν έχεις σύνεση...
Α μπράβο, έφαγες ένα αληθινό μπάτσο όταν ήσουν μικρή και δεν έφαγες κανένα άλλο απ τη ζωή; Μαγικό το μπάτσο!

Σοβαροί λόγοι για μπάτσο το να κοιτάει από δω κι από εκει η κοπελιά να απαντάει με θράσος και το να παραφέρεται το παιδί στην εκκλησία. Μάλιστα. Ποιοι άλλοι σοβαροί λόγοι υπαρχουν; Αν μιλήσει άσχημα, μπάτσο; Αν δεν κάνει ότι του λες, μπάτσο; Αν δε διαβάζει τα μαθήματά του; Αν σου σπάσει κάνα βάζο; Δηλαδή είσαι της άποψης, αφού δε σέβεται, θα φοβάται;

Ή ζωή, αν τη ζεις, σου δίνει πολλά χαστούκια, αν πάλι λουφαζεις στη γωνιά σου ή ζεις σε φούσκα ίσως και να φας μόνο ένα, στο τέλος της ζωής σου.

Το ότι θα χτυπουσες το παιδί σου μέσα στην εκκλησία της αγάπης για το φαίνεσθαι, δηλαδή ότι θα ασκουσες βια στον υποτιθέμενο ναό του Θεού δε θα το σχολιάσω καν, από χριστιανικής πλευράς εννοώ.
Το μπάτσο το έφαγα γιατί ήμουν αφηρημένη ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ και θα με πατουσε αυτοκίνητο! Η μητέρα μου τρόμαξε πολύ και αντέδρασε έτσι. Υπάρχουν όμως και άλλοι σοβαροί λόγοι, όχι αυτοί που αναφέρεις. Εντάξει, είμαι της παλιάς σχολής. Εσείς οι σύγχρονοι μην τα δίνετε μπατσάκια τα παιδιά σας. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα αυτονόητα! :xena:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ενωσηΚ
Δημοσιεύσεις: 1105
Εγγραφή: 03 Μάιος 2019, 01:26

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ενωσηΚ » 06 Ιουν 2019, 02:20

:smt005:
Ίφιδα έγραψε:
05 Ιουν 2019, 20:29
Το είδα πάνω πάνω και διάβασα τα περί μπατσιδίων και μου γύρισε τ....πρέπει να βγήκε λίγος καπνός απ τ αυτιά σα τα καρτούν
LEONAS έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:51
Εγώ ξυπόλητος και ξεβρακωτος

Άβαταρ μέλους
ενωσηΚ
Δημοσιεύσεις: 1105
Εγγραφή: 03 Μάιος 2019, 01:26

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ενωσηΚ » 06 Ιουν 2019, 02:24

Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:18
Ίφιδα έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:09
Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 01:37

Πολύ καλά πάω. Ένα μόνο μπάτσο έφαγα όταν ήμουν μικρή για σοβαρό λόγο. Για σοβαρό λόγο πρέπει να δίνεται, αλλιώς το μπάτσο θα στο δωσει, ή η ίδια η ζωή, ή ο Θεός αν δεν έχεις σύνεση...
Α μπράβο, έφαγες ένα αληθινό μπάτσο όταν ήσουν μικρή και δεν έφαγες κανένα άλλο απ τη ζωή; Μαγικό το μπάτσο!

Σοβαροί λόγοι για μπάτσο το να κοιτάει από δω κι από εκει η κοπελιά να απαντάει με θράσος και το να παραφέρεται το παιδί στην εκκλησία. Μάλιστα. Ποιοι άλλοι σοβαροί λόγοι υπαρχουν; Αν μιλήσει άσχημα, μπάτσο; Αν δεν κάνει ότι του λες, μπάτσο; Αν δε διαβάζει τα μαθήματά του; Αν σου σπάσει κάνα βάζο; Δηλαδή είσαι της άποψης, αφού δε σέβεται, θα φοβάται;

Ή ζωή, αν τη ζεις, σου δίνει πολλά χαστούκια, αν πάλι λουφαζεις στη γωνιά σου ή ζεις σε φούσκα ίσως και να φας μόνο ένα, στο τέλος της ζωής σου.

Το ότι θα χτυπουσες το παιδί σου μέσα στην εκκλησία της αγάπης για το φαίνεσθαι, δηλαδή ότι θα ασκουσες βια στον υποτιθέμενο ναό του Θεού δε θα το σχολιάσω καν, από χριστιανικής πλευράς εννοώ.
Το μπάτσο το έφαγα γιατί ήμουν αφηρημένη ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ και θα με πατουσε αυτοκίνητο! Η μητέρα μου τρόμαξε πολύ και αντέδρασε έτσι. Υπάρχουν όμως και άλλοι σοβαροί λόγοι, όχι αυτοί που αναφέρεις. Εντάξει, είμαι της παλιάς σχολής. Εσείς οι σύγχρονοι μην τα δίνετε μπατσάκια τα παιδιά σας. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα αυτονόητα! :xena:

Αρα περνάνε φουριοζα τροχοφορα μεσα στην εκκλησία, τυπε?
LEONAS έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:51
Εγώ ξυπόλητος και ξεβρακωτος

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Ιουν 2019, 02:26

ενωσηΚ έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:24
Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:18
Ίφιδα έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:09


Α μπράβο, έφαγες ένα αληθινό μπάτσο όταν ήσουν μικρή και δεν έφαγες κανένα άλλο απ τη ζωή; Μαγικό το μπάτσο!

Σοβαροί λόγοι για μπάτσο το να κοιτάει από δω κι από εκει η κοπελιά να απαντάει με θράσος και το να παραφέρεται το παιδί στην εκκλησία. Μάλιστα. Ποιοι άλλοι σοβαροί λόγοι υπαρχουν; Αν μιλήσει άσχημα, μπάτσο; Αν δεν κάνει ότι του λες, μπάτσο; Αν δε διαβάζει τα μαθήματά του; Αν σου σπάσει κάνα βάζο; Δηλαδή είσαι της άποψης, αφού δε σέβεται, θα φοβάται;

Ή ζωή, αν τη ζεις, σου δίνει πολλά χαστούκια, αν πάλι λουφαζεις στη γωνιά σου ή ζεις σε φούσκα ίσως και να φας μόνο ένα, στο τέλος της ζωής σου.

Το ότι θα χτυπουσες το παιδί σου μέσα στην εκκλησία της αγάπης για το φαίνεσθαι, δηλαδή ότι θα ασκουσες βια στον υποτιθέμενο ναό του Θεού δε θα το σχολιάσω καν, από χριστιανικής πλευράς εννοώ.
Το μπάτσο το έφαγα γιατί ήμουν αφηρημένη ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ και θα με πατουσε αυτοκίνητο! Η μητέρα μου τρόμαξε πολύ και αντέδρασε έτσι. Υπάρχουν όμως και άλλοι σοβαροί λόγοι, όχι αυτοί που αναφέρεις. Εντάξει, είμαι της παλιάς σχολής. Εσείς οι σύγχρονοι μην τα δίνετε μπατσάκια τα παιδιά σας. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα αυτονόητα! :xena:

Αρα περνάνε φουριοζα τροχοφορα μεσα στην εκκλησία, τυπε?
Κανονικός δρόμος ήταν ρε ουρσουλα, τί κολλησες με την εκκλησία;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ενωσηΚ
Δημοσιεύσεις: 1105
Εγγραφή: 03 Μάιος 2019, 01:26

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ενωσηΚ » 06 Ιουν 2019, 02:28

Ναι αλλα ήτανε Δρόμος του Κυρίου ή παραδρομος αποφυγής διοδίων?
LEONAS έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:51
Εγώ ξυπόλητος και ξεβρακωτος

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Ιουν 2019, 02:38

ενωσηΚ έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:28
Ναι αλλα ήτανε Δρόμος του Κυρίου ή παραδρομος αποφυγής διοδίων?
Κανονικός δρόμος, στην Θεσσαλονίκη. Στο τσακ γλίτωσα. Αν "έφευγα" τότε, δεν θα τα λέγαμε εδώ.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 06 Ιουν 2019, 07:07

Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:38
ενωσηΚ έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:28
Ναι αλλα ήτανε Δρόμος του Κυρίου ή παραδρομος αποφυγής διοδίων?
Κανονικός δρόμος, στην Θεσσαλονίκη. Στο τσακ γλίτωσα. Αν "έφευγα" τότε, δεν θα τα λέγαμε εδώ.
Δηλαδή εμείς που πεθάναμε και κολλήσαμε εδώ για μια αιωνιότητα, μαλάκες είμαστε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Ιουν 2019, 09:10

Αυτό το νήμα ταριάζει με το νήμα "Τεχνολογίες του μέλλοντος" του Διομήδη.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 06 Ιουν 2019, 09:25

Θυμαμαι εμα εργο με ενα υποβρυχιο που εφυγε απο αυστραλια -μετα απο πυρηνικο πολεμο να παει καλιφορνια μηπως βρει επιζωντες αλλα παπαλα ,μοιραζε το κρατος χαπακια και αυτοκτονουσαν οι πολιτες ,το θυμαται κανεις?

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 06 Ιουν 2019, 10:20

Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:18


Το μπάτσο το έφαγα γιατί ήμουν αφηρημένη ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ και θα με πατουσε αυτοκίνητο! Η μητέρα μου τρόμαξε πολύ και αντέδρασε έτσι. Υπάρχουν όμως και άλλοι σοβαροί λόγοι, όχι αυτοί που αναφέρεις. Εντάξει, είμαι της παλιάς σχολής. Εσείς οι σύγχρονοι μην τα δίνετε μπατσάκια τα παιδιά σας. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα αυτονόητα! :xena:
Το μόνο αυτονόητο Νατάσα είναι ότι τα χαστούκια είναι μιας μορφής κακοποίηση και πως οι παλιές σχολές μεγάλωσαν (οχι όλοι βεβαια) ανθρώπους με τεράστιο εγώ, φοβισμένους, χωρίς αυτοπεποίθηση, ευθυνόφοβους, θύματα, που σκέφτονται μόνο τον εαυτό τους. Ξέρω πως η διαπαιδαγώγηση του ξύλου είναι πολύ πιο εύκολη απ το να διαπαιδαγωγήσεις παιδιά με υπομονή, επιμονή και Λόγο κι ότι είναι ευκολότερο να ξεσπάσεις μ ένα χαστούκι απ ότι να συγκρατηθείς και να δώσεις το καλο παράδειγμα αλλά ίσως αξίζει μια προσπάθεια μήπως και οι σύγχρονες μεγαλώσουν καλυτερους ανθρώπους.
Δεν διδάσκεις στο παιδί σου πως να αποφεύγει τις σφαλιάρες της ζωής, με σφαλιάρες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις ειναι να τους διδάξεις πως να αντιμετωπίζουν αυτές τις σφαλιάρες, να κερδίζουν απ αυτές τις εμπειρίες και να προχωράνε

Κι αν κάποιος καινούργιος σου σύντροφος κοιτάει από δω κι από κει αντί να έχει μάτια μόνο για Εσένα, μπορείς κι απλά κι ωραία να μην τον έχεις συντροφο

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 06 Ιουν 2019, 10:23

perseus έγραψε:
06 Ιουν 2019, 09:25
Θυμαμαι εμα εργο με ενα υποβρυχιο που εφυγε απο αυστραλια -μετα απο πυρηνικο πολεμο να παει καλιφορνια μηπως βρει επιζωντες αλλα παπαλα ,μοιραζε το κρατος χαπακια και αυτοκτονουσαν οι πολιτες ,το θυμαται κανεις?
Τηλεταινία ήταν. On the Beach
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Πώς σας φαίνεται το ενδεχόμενο να πέσουν πυρηνικά...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 06 Ιουν 2019, 10:29

Ίφιδα έγραψε:
06 Ιουν 2019, 10:20
Το μόνο αυτονόητο Νατάσα είναι ότι τα χαστούκια είναι μιας μορφής κακοποίηση και πως οι παλιές σχολές μεγάλωσαν (οχι όλοι βεβαια) ανθρώπους με τεράστιο εγώ, φοβισμένους, χωρίς αυτοπεποίθηση, ευθυνόφοβους, θύματα, που σκέφτονται μόνο τον εαυτό τους. Ξέρω πως η διαπαιδαγώγηση του ξύλου είναι πολύ πιο εύκολη απ το να διαπαιδαγωγήσεις παιδιά με υπομονή, επιμονή και Λόγο κι ότι είναι ευκολότερο να ξεσπάσεις μ ένα χαστούκι απ ότι να συγκρατηθείς και να δώσεις το καλο παράδειγμα αλλά ίσως αξίζει μια προσπάθεια μήπως και οι σύγχρονες μεγαλώσουν καλυτερους ανθρώπους.
Δεν διδάσκεις στο παιδί σου πως να αποφεύγει τις σφαλιάρες της ζωής, με σφαλιάρες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις ειναι να τους διδάξεις πως να αντιμετωπίζουν αυτές τις σφαλιάρες, να κερδίζουν απ αυτές τις εμπειρίες και να προχωράνε

Κι αν κάποιος καινούργιος σου σύντροφος κοιτάει από δω κι από κει αντί να έχει μάτια μόνο για Εσένα, μπορείς κι απλά κι ωραία να μην τον έχεις συντροφο
Μνημείο κοινής λογικής! Απτα ελάχιστα στο phorum.

Συγχαρητήρια Ίφιδα.

:romance-hearteyes:

Υ.Γ. Η μόνη μου διόρθωση θα ήταν εκεί με το "μήπως και οι σύγχρονες μεγαλώσουν". Γυναίκες ΚΑΙ άντρες έχουν την υποχρέωση αυτή. Δεν υπάρχουν διαφορετικά φύλα στην ανατροφή των παιδιών. Υπάρχουν μόνον γονείς.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών