Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Ιουν 2019, 01:45

the_black_planet έγραψε:
05 Ιουν 2019, 16:38
Natasha έγραψε:
04 Ιουν 2019, 23:45
OrderAndChaos έγραψε:
23 Φεβ 2019, 23:43
O Λιακό έχει γ@μησει πολλούς εγκεφάλους. Είναι απλά ένας συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας και ψευδοιστορίας που 20 χρόνια τώρα έχει πλουτίσει από την μυθομανία των Χριστιανο Ελ. Εγω θα έπαιρνα όρκο πως δεν πιστεύει τίποτα απ'ότι λέει...
Το έχω ξαναρωτήσει αυτό και απάντηση ΔΕΝ πηρα ακόμα: ξέρετε κανέναν συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας να βγαίνει στον κόσμο και να λέει ότι όλα αυτά που γράφει μέσα στα βιβλία του είναι αλήθινά και να προσέχει ο κόσμος τί θα αντιμετωπίσει στο μέλλον;;;;
Ο Λιακο, τα έχουμε πει 1000000 φορές αντιγράφει ξένους και κυρίως Αμερικανούς συγγραφείς, δεν γράφει τίποτα δικό του, ειναι η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.
Δεν έχει ανάγκη να παρει απο άλλους, έχει τα χάλκινα βιβλία. Ωστόσο, άλλο πράγμα ρωτησα!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 06 Ιουν 2019, 01:48

Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 01:43

Έρευνα λέγεται.
Η απάντηση στην ερώτησή μου είναι η έρευνα ? Εξαιτίας της έρευνας δηλ. έρχεται ο ένθεος να υπερασπιστεί ορθολογιστικά αυτό που είναι πέραν της λογικής και ο άπιστος το εκλογικεύει ? Έρευνα τίνος, της πίστης του στο υπέρλογο ?
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Ιουν 2019, 01:51

nik_killthemall έγραψε:
06 Ιουν 2019, 01:48
Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 01:43

Έρευνα λέγεται.
Η απάντηση στην ερώτησή μου είναι η έρευνα ? Εξαιτίας της έρευνας δηλ. έρχεται ο ένθεος να υπερασπιστεί ορθολογιστικά αυτό που είναι πέραν της λογικής και ο άπιστος το εκλογικεύει ? Έρευνα τίνος, της πίστης του στο υπέρλογο ?
Επίσης, ένα ακόμα συμπέρασμα της ερευνάς μου είναι ότι οι "άσχετοι" κάνουν χαζές ερωτήσεις. :g094::wave:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Ιουν 2019, 02:10

εγώ δεν νομίζω οτι μας κυβερνούν οι σαύρες, αν και αν μπορείς να θυμηθείς πώς λέγανε την ταινία που μας κυβερνούσαν οι σαυρες θα έλεγα ευχαριστώ, αλλά και να μας κυβερνούν, έχω πίστη οτι θα μας σώσουν οι αβέντζερς.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 06 Ιουν 2019, 02:12

Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 01:51


Επίσης, ένα ακόμα συμπέρασμα της ερευνάς μου είναι ότι οι "άσχετοι" κάνουν χαζές ερωτήσεις. :g094::wave:
αχου το βρε, γουτσου γουτσου ...

αυτό που ορίζει τους άσχετους χωρίς εισαγωγικά πάντως είναι πως δεν υπάρχει ούτε μία ερώτηση/δήλωση στην οποία να μπορούν (ή να τους επιτρέπεται) να απαντήσουν με ένα απλό "δεν ξέρω".
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Ιουν 2019, 02:25

nik_killthemall έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:12
Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 01:51


Επίσης, ένα ακόμα συμπέρασμα της ερευνάς μου είναι ότι οι "άσχετοι" κάνουν χαζές ερωτήσεις. :g094::wave:
αχου το βρε, γουτσου γουτσου ...

αυτό που ορίζει τους άσχετους χωρίς εισαγωγικά πάντως είναι πως δεν υπάρχει ούτε μία ερώτηση/δήλωση στην οποία να μπορούν (ή να τους επιτρέπεται) να απαντήσουν με ένα απλό "δεν ξέρω".
Καλά, και γω σ αγαπώ. :wave:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Ιουν 2019, 02:26

ποιά ηταν ρε παιδιά η ταινία που τελικά σχεδόν όλοι, το φβι, η κυβέρνηση, όλοι φοβόντουσαν τις σαύρες που μας κυβερνούσαν; Έπαιζε η φοστερ;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Ιουν 2019, 02:41

enaon έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:26
ποιά ηταν ρε παιδιά η ταινία που τελικά σχεδόν όλοι, το φβι, η κυβέρνηση, όλοι φοβόντουσαν τις σαύρες που μας κυβερνούσαν; Έπαιζε η φοστερ;
Δεν την έχω υποψιν μου, για πες.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.


Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 06 Ιουν 2019, 02:50

enaon έγραψε:
06 Ιουν 2019, 02:43
θα την βρώ και θα στην πω, ήλπιζα να την ξέρεις.
να με την πεις :smt023
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Ιουν 2019, 03:07

ένα που θυμήθηκα τώρα που κοιτάω και ήταν καλό ειναι το they live του καρπεντερ, αλλά δεν έλεγα αυτό, ήταν ένα πιο νέο πιο καλό, αυριο. :)

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 07 Ιουν 2019, 00:55

enaon έγραψε:
06 Ιουν 2019, 03:07
ένα που θυμήθηκα τώρα που κοιτάω και ήταν καλό ειναι το they live του καρπεντερ, αλλά δεν έλεγα αυτό, ήταν ένα πιο νέο πιο καλό, αυριο. :)
το ξέρω μόνο σαν τίτλο, όποτε μπορέσεις
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 07 Ιουν 2019, 19:55

Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 01:45
the_black_planet έγραψε:
05 Ιουν 2019, 16:38
Natasha έγραψε:
04 Ιουν 2019, 23:45


Το έχω ξαναρωτήσει αυτό και απάντηση ΔΕΝ πηρα ακόμα: ξέρετε κανέναν συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας να βγαίνει στον κόσμο και να λέει ότι όλα αυτά που γράφει μέσα στα βιβλία του είναι αλήθινά και να προσέχει ο κόσμος τί θα αντιμετωπίσει στο μέλλον;;;;
Ο Λιακο, τα έχουμε πει 1000000 φορές αντιγράφει ξένους και κυρίως Αμερικανούς συγγραφείς, δεν γράφει τίποτα δικό του, ειναι η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.
Δεν έχει ανάγκη να παρει απο άλλους, έχει τα χάλκινα βιβλία. Ωστόσο, άλλο πράγμα ρωτησα!
Μια και το είπες, τι φάση είναι αυτά τα χάλκινα βιβλία;; Ρωτάω και εσένα και οποιονδήποτε άλλο ξέρει, υπάρχουν όντως αυτά τα πράγματα, δεν ρωτάω αν είναι αξιόπιστα αλλά αν υπάρχουν όντως και αν ναι τι λογικές εξηγήσεις υπάρχουν για το ποιοι τα έγραψαν κτλ;; Το ρωτάω γιατί κάπου είχε πάρει το μάτι μου απόψεις από άτομα που δεν τα θεωρούν αξιόπιστα αλλά τα θεωρούν υπαρκτά και ότι είναι του 3ου πΧ αιώνα αλλά δεν έβγαλα άκρη...
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Ιουν 2019, 21:41

Σήμερα άκουγα ένα αγοράκι σε μια στάση που μιλούσε λίγο ακατάσχετα. Σε μια στιγμή έπιασε το αυτί μου το εξής "υπάρχουν κάμερες που βλέπουν την καρδιά του ανθρώπου και μας λένε αν είναι καλός ή κακός".
Το αγοράκι ήταν αρκετά μεγάλο για να του εξηγήσουν ότι οι κάμερες δεν βλέπουν αν κάποιος είναι καλός ή κακός αλλά βλέπουν την θερμότητα που αναπτύσσεται γύρω από ένα όργανο (δεν γνωρίζω αρκετά σχετικά με θερμικές κάμερες).
Γιατί να εμφυτεύεις στα μυαλά των παιδιών το ψέμα, έτσι που μπορεί να εξελιχθεί σε θύμα ή πονηρό θύτη και όχι τον ορθό λόγο;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 07 Ιουν 2019, 23:32

the_black_planet έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:55
Natasha έγραψε:
06 Ιουν 2019, 01:45
the_black_planet έγραψε:
05 Ιουν 2019, 16:38


Ο Λιακο, τα έχουμε πει 1000000 φορές αντιγράφει ξένους και κυρίως Αμερικανούς συγγραφείς, δεν γράφει τίποτα δικό του, ειναι η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.
Δεν έχει ανάγκη να παρει απο άλλους, έχει τα χάλκινα βιβλία. Ωστόσο, άλλο πράγμα ρωτησα!
Μια και το είπες, τι φάση είναι αυτά τα χάλκινα βιβλία;; Ρωτάω και εσένα και οποιονδήποτε άλλο ξέρει, υπάρχουν όντως αυτά τα πράγματα, δεν ρωτάω αν είναι αξιόπιστα αλλά αν υπάρχουν όντως και αν ναι τι λογικές εξηγήσεις υπάρχουν για το ποιοι τα έγραψαν κτλ;; Το ρωτάω γιατί κάπου είχε πάρει το μάτι μου απόψεις από άτομα που δεν τα θεωρούν αξιόπιστα αλλά τα θεωρούν υπαρκτά και ότι είναι του 3ου πΧ αιώνα αλλά δεν έβγαλα άκρη...
Σου αντιγράφω απο τον τόμο 0 (μηδέν):

ΤΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕΣ

Τα περιβόητα χαλκινα βιβλία είναι βιβλία μήκους ενός περίπου μέτρου, με σελίδες φτιαγμένες από φύλλο χαλκού, πάνω στο οποίο είναι χτυπημένα τα γράμματα. Είναι γραμμένα στην απλή ελληνιστική και είναι ευκολα κατανοητά από κάποιον που έχει στοιχειώσεις γνώσεις της αρχαίας ελληνικής.
Στα χέρια μου έφτασαν εκτυπώσεις από ψηφιακές φωτογραφίες που τράβηξαν εκείνοι που τα βρήκαν σε κάποιο σπήλαιο και όπως οι ίδιοι ισχυρίστηκαν, μου άφησαν το υλικό έξω από την πόρτα του γραφείου μου, με σκοπό να μην χαθεί η γνώση που περιείχαν, αφου οι ίδιοι από ότι κατάλαβα, δεν σκόπευαν να τα παραδώσουν για να πάρουν εύρετρα.
Τα χάλκινα βιβλία μιλούν επι παντός επιστητού, από την δημιουργία του κόσμου, μέχρι και την εκστρατεία του Αλεξάνδρου καθώς και για τους διαδόχους του.
Τα βασικά στοιχεία που δίνουν και δεν αναφέρονται στην επίσημη ιστορία είναι η δημιουργία των Νεφελίμ, ο ελληνοατλαντικός πολεμος, η εκστρατεία του Διονύσου, η εκστρατεία του Αλεξάνδρου στην Τάκλα Μακάν και βέβαια η αντιπαλότητα των Αδελφοτήτων των Νεφελίμ.
Οι λεπτομέρειες είναι πολλές και σταδιακά έχω δώσει πάρα πολλά στοιχεία μέσα στην σειρά ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ.
Αυτά όσον αφορά τα Χάλκινα βιβλία.

Για τις άλλες του πηγές γράφει ότι πηρε πολλά από την αρχαία ελληνική γραμματεία, από τις γνωριμίες του που έκανε κατά την θητεία του στο ΝΑΤΟ, από πολιτικές πηγές μέσα και έξω από την Ελλάδα, καθώς και προσωπικές γνωριμίες σε Αμερική και Ρωσία.
ΣΥΝ ΜΙΑ ΠΗΓΗ ΛΕΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ και του δίνει αυθεντική πληροφόρηση για την δραστηριότητα των Αδελφοτήτων του σκότους!
Ακόμα λέει ότι τον βοήθησε πολύ η εμπιστοσύνη που έδειξε και δείχνει στις προφητείες της Ορθοδοξίας.

Αυτά.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών