Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Ιουν 2019, 01:12

Οργισμένος έγραψε:
08 Ιουν 2019, 01:06


Κανεις δεν εχει εμπεδωσει τιποτα. Βαρουφακη θα ψηφισουνε . Βαρουφακη ...
Ειστε πολυ αισιοδοξοι. Ευχομαι να εχετε δικιο.
Μα βαρουφάκη θα ψηφίσουν οι πρώην ζαίοι.

Όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7417
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 08 Ιουν 2019, 01:18

Ο Οργισμένος επειδή είναι ουδέτερος κομματικά, έχει πιο καθαρή σκέψη. Οι ΝΔτες πέφτετε στην παγίδα που έχουμε πέσει κατά καιρούς όλοι. Οι δικοί μας ψηφοφόροι και το δικό μας κόμμα είναι το καλό , και οι άλλοι είναι το απόλυτο κακό.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 08 Ιουν 2019, 01:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 01:08

τα ποσοστά που έπιασε η νδ χωρίς κάποια ιδιαίτερα ελκυστική υπόσχεση από τον Μητσοτάκη.
:smt023

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34808
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 08 Ιουν 2019, 01:24

mao mao έγραψε:
08 Ιουν 2019, 01:18
Ο Οργισμένος επειδή είναι ουδέτερος κομματικά, έχει πιο καθαρή σκέψη. Οι ΝΔτες πέφτετε στην παγίδα που έχουμε πέσει κατά καιρούς όλοι. Οι δικοί μας ψηφοφόροι και το δικό μας κόμμα είναι το καλό , και οι άλλοι είναι το απόλυτο κακό.
Δεν ισχύει για όλους.Και εγώ ήμουν και είμαι απαισιόδοξος.Ούτε είναι θέμα καλού ή κακού.Πολύ απλά στον κόσμο ένα σύστημα υπάρχει πια και η ελληνική κοινωνία τρώει μνημονιακό ξύλο δέκα χρόνια σχεδόν για να το εμπεδώσει. :D Ή θα αλλάξει ο πλανήτης,πράγμα που δεν διαφαίνεται,ή θα αλλάξει η Ελλάδα ή θα συνεχίσει να τρώει ξύλο.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 08 Ιουν 2019, 01:34

Οργισμένος έγραψε:
08 Ιουν 2019, 00:58
oldjedi έγραψε:
08 Ιουν 2019, 00:53
Οργισμένος έγραψε:
08 Ιουν 2019, 00:39


Εισαι λιγο υπεραισιοδοξος.
Ο Τσιπρας εχει τεχνιεντως κανει τερατα το τελευταιο 18μηνο, δημοσιονομικα μιλωντας, και φυσικα ο Κουλης θα τα βρει μπροστα του. Οταν θα ερθει η ωρα να καμει πληστιριασμους, να αυξησει τα διοδια, να μειωσει συνταξεις, να μειωσει βασικο μισθο, και γενικα να διορθωσει υπο το βαρος της ευρωπαικης πιεσης ολες τις χοντρομαλακιες που εκανε ο τσιπρας ΤΟΤΕ η Νδ θα τελειωσει και αρχισει να παιζει μιζερο κατενατσιο μεχρι να πεσει. Επειτα θαγινουν εκλογες με απλη αναλογικη οπου θα αυξηθουν τα ποσοστα κιναλ και των 2 εμετικων φασιστικων κομματων του Βαρουφακη και του Βελοπουλου. Δλδ περι του 2021-22 βλεπω εκλογες με Νδ στο 25%+-3% , Συριζα στο 17%+-3%, ΜΕΡΑ25 στο 10-15% ,ΚΙΝΑΛ 18%+-3%, Ελλυσ 5-10%, ΚΚΕ 8%, ΧΑ 5%, αντιπροσωπευση στη βουλη Ανταρσυα, Κωλ/λου,Μουσουλμ, κτλ κτλ . Τι θα γινει τοτε;;; Ισως να ζησουμε και παλι την δημοσιονομικη αβεβαιοτητα ισως οχι, ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ θα παμε για γερο πισογυρισμα.
Το προβλημα ειναι η κοινωνια μας και η λαικιστικη αμαθεια της.


Ενω εσυ εισαι βασικα απαισιοδοξος ...
Οπως το περιγραφεις , το Ελληνικο προβλημα , ειναι για σενα αλυτο ...
Ο Τσιπρας τα εκανε μπαχαλο , η ΝΔουλα , θα υποχρεωθει να πληρωσει τις αμαρτιες της αριστερας , μετα θα ξαναρθει η αριστερα , θα τα ξανακανει μπαχαλο και ουτω καθεξης ...
Αρα ποια ειναι η λυση ;;
Μηπως , μηπως λεω , η λυση προσφερεται με την Ελληνικη λυση του Βελοπουλου ;;
Ενα εθνικιστικο κρατος , αλα Ορμπαν , που θα φροντισει τους Ελληνες , αδιαφορωντας για τις επιταγες της ΕΕ ;;
Η ΑΝ ΟΧΙ αλα Βελοπουλο , ο οποιος υπερβαλει σε καποια θεματα εξωτερικης πολιτικης , αλλα ουσιαστικα με οποιονδηποτε που θα ερθει στην θεση του Βελοπουλου ;;
Τον Βελοπουλο , τον φερνω σαν παραδειγμα ...
Με λωποδυτες δεν επιλυεται τιποτα.
Η Ελλαδα ειτε θα προοδευει με αργους ρυθμους εντος ΕΕ ως ουραγος και αυτο διοτι ακριβως θα αναγκαζεται απο την ΕΕ, ειτε θα καταστραφει εκτος ΕΕ.
Μονο με ηγετη ο οποιος εμφανιζεται μια φορα στα 100 χρονια θα μπορουσε να γινει κατι.
Το προβλημα ειναι η κοινωνια μας η οποια εχει αποσυνδεσει, με τη βοηθεια των βοθρολαικιστων, την εννοια του αιτιου απο το αιτιατο.
Υπο αυτο το πρισμα σιγουρα θα βοηθουσε ενα ισχυρο σοκ τυπου ανεξελεγκτης χρεοκοπιας αλλα το κοστος θα ταν τεραστιο και ισως να ωθουσε σε ακομα μεγαλυτερη καταστροφη.
:)

Συμφωνω για τους λωποδυτες ... Δεν γινεται τιποτα με αυτους ... Αρκει να τους προσδιορισεις ...
Συμφωνω , επισης για την μελλοντικη προοδο της Ελλαδας ...
Αλλα με ποια κυβερνηση ;; Τι ειδους κυβερνηση ;;
Δεν εχουμε καιρο να περιμενουμε 100 χρονια για καποιον ηγετη ... οποτε ας αφησουμε αυτη την λυση κατα μερος ...
Κανεις και εσυ το λαθος που κανει ο ΣΥΡΙΖΑ ... θεωρεις τον λαο ηλιθιο που δεν καταλαβαινει απολυτως τιποτα ... Ξερεις οτι σε αυτη την περιπτωση η μονη λυση ειναι να αλλαξουμε λαο ... Αλλα ουτε και αυτο γινεται ... Αρα ;;
Ας απορριψουμε και την χρεωκοπια , η οποια θα ηταν καταστροφη ...
Γυρναμε παλι στην απαισιοδοξια ... Τιποτα δεν μπορει να γινει , αρα ειμαστε καταδικασμενοι ;;
Εγω προτεινω την λυση αλα Ορμπαν ...Να κοιταξουμε τους Ελληνες και την Ελλαδα ανεξαρτητα απο τα συμφεροντα των εταιρων ... Μπορει να κανω και εγω λαθος ...
Αλλα η αργη προοδος με εναλλαγη κυβερνησεων δεξιας και αριστερας , θα ειναι ενα μαρτυριο διαρκειας για τον Ελληνα ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 08 Ιουν 2019, 02:01

Στημενες δημοσκοπησεις απο τα προνοκαναλα της διαπλοκης(παντα ηθελα να το πω αυτο)
Το ΜεΡΑ25 ειναι πανω απο 10% και παει για 15%
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Ιουν 2019, 02:03

oldjedi έγραψε:
08 Ιουν 2019, 01:34
Εγω προτεινω την λυση αλα Ορμπαν ...Να κοιταξουμε τους Ελληνες και την Ελλαδα ανεξαρτητα απο τα συμφεροντα των εταιρων ... Μπορει να κανω και εγω λαθος ...
Με ποιο οικονομικό πλάνο;


Συμπληρώνω ότι το οικονομικό πρόγραμμα της ελληνικής λύσης, το βρίσκω απολύτως ασαφές, με μεγάλες ομοιότητες με τα προγραμματικά "θα" του Τσίπρα και με αναφορές σε ιδιωτικό νόμισμα κλπ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 08 Ιουν 2019, 02:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 08 Ιουν 2019, 02:14

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
06 Ιουν 2019, 21:31
Πηξτε Συριζοδουλικα(παντα ηθελα να το γραψω αυτο)
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 02:01
Στημενες δημοσκοπησεις απο τα προνοκαναλα της διαπλοκης(παντα ηθελα να το πω αυτο)
Τα ονειρα σου γιναν πραγματικοτητα :lol:

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 08 Ιουν 2019, 02:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 02:03
oldjedi έγραψε:
08 Ιουν 2019, 01:34
Εγω προτεινω την λυση αλα Ορμπαν ...Να κοιταξουμε τους Ελληνες και την Ελλαδα ανεξαρτητα απο τα συμφεροντα των εταιρων ... Μπορει να κανω και εγω λαθος ...
Με ποιο οικονομικό πλάνο;
:)

Αναζωογονηση της αγροτικης παραγωγης , ενισχυση με νομους της εσωτερικης βιομηχανιας-βιοτεχνιας ( π.χ υποχρεωτικα ΟΛΑ τα ξενοδοχεια να προσφερουν στους πελατες τους ΜΟΝΟ Ελληνικα προϊοντα ) , ενισχυση των δημοσιων επενδυσεων στους τομεις της ναυπηγησης πλοιων , της εκμεταλλευσης των υδρογονανθρακων και σε πολλους αλλους τομεις ακομα και της ενισχυσης της στρατιωτικης βιομηχανιας , με εξειδικευσεις στους τομεις των εξυπνων οπλων , υποστηριξη ΟΛΩΝ των παραγομενων εν Ελλαδι προϊοντων , στις διεθνεις αγορες , π.χ κρασι , λαδι ...
Δεν ειμαι ειδικος , αλλα πιστευω πως φροντιζοντας τα Ελληνικα συμφεροντα , θα πετυχουμε κατι καλυτερο ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Ιουν 2019, 02:55

oldjedi έγραψε:
08 Ιουν 2019, 02:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 02:03
oldjedi έγραψε:
08 Ιουν 2019, 01:34
Εγω προτεινω την λυση αλα Ορμπαν ...Να κοιταξουμε τους Ελληνες και την Ελλαδα ανεξαρτητα απο τα συμφεροντα των εταιρων ... Μπορει να κανω και εγω λαθος ...
Με ποιο οικονομικό πλάνο;
:)

Αναζωογονηση της αγροτικης παραγωγης , ενισχυση με νομους της εσωτερικης βιομηχανιας-βιοτεχνιας ( π.χ υποχρεωτικα ΟΛΑ τα ξενοδοχεια να προσφερουν στους πελατες τους ΜΟΝΟ Ελληνικα προϊοντα ) , ενισχυση των δημοσιων επενδυσεων στους τομεις της ναυπηγησης πλοιων , της εκμεταλλευσης των υδρογονανθρακων και σε πολλους αλλους τομεις ακομα και της ενισχυσης της στρατιωτικης βιομηχανιας , με εξειδικευσεις στους τομεις των εξυπνων οπλων , υποστηριξη ΟΛΩΝ των παραγομενων εν Ελλαδι προϊοντων , στις διεθνεις αγορες , π.χ κρασι , λαδι ...
Δεν ειμαι ειδικος , αλλα πιστευω πως φροντιζοντας τα Ελληνικα συμφεροντα , θα πετυχουμε κατι καλυτερο ...

:wave:
Είχα συμπληρώσει κι αυτό.
Συμπληρώνω ότι το οικονομικό πρόγραμμα της ελληνικής λύσης, το βρίσκω απολύτως ασαφές, με μεγάλες ομοιότητες με τα προγραμματικά "θα" του Τσίπρα και με αναφορές σε ιδιωτικό νόμισμα κλπ
Κι εγώ δεν είμαι ειδική αλλά κάποια βασικά τα ξέρω, ώστε να είμαι απολύτως σίγουρη ότι αυτά που λέει είναι ανεφάρμοστες παπαρίτσες επειδή προϋποθέτουν μεγάλο οικονομικό κόστος για την εφαρμογή τους.

Για να υποστηριχθούν ΟΛΑ τα ελληνικά προϊόντα είτε στις εξαγωγές είτε στην εσωτερική τους κατανάλωση, σημαίνει ότι πρέπει να έχουν ανταγωνιστικές τιμές και όχι μόνον. Δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα η διεθνής αγορά. Και όλοι οι παραγωγοί κρασιού και λαδιού (τα γνωστά κλισέ) δεν περίμεναν τον Βελόπουλο να τους ανοίξει τα μάτια, κινούνται όπως μπορούν με τα μέσα που διαθέτουν. Όσο για τους Έλληνες καταναλωτές δεν προτιμούν ξένα προϊόντα επειδή είναι ανθέλληνες αλλά επειδή είναι πιο φτηνά. Οπότε, έρχεται το κρίσιμο ερώτημα. Γιατί τα ξένα προϊόντα (για την ακρίβεια πολλά από αυτά) είναι πιο φτηνά; Μήπως γιατί έχουν μικρότερο κόστος παραγωγής; Και τι ακριβώς θα κάνει ο οραματιστής Βελόπουλος για να μειώσει το κόστος παραγωγής των ελληνικών προϊόντων και υπηρεσιών, κρατώντας αλώβητους ή μεγαλώνοντας τους μισθούς των εργαζομένων; Θα βάλει να παίζουν ελληνικά εμβατήρια σε όλες τις επιχειρήσεις για να ανεβαίνει το ηθικό και κάθε δίωρο θα χορεύουν συρτάκι για να βάλουμε και λίγο Ζορμπά στο μεγαλόπνοο αναπτυξιακό πλάνο; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 08 Ιουν 2019, 02:57

Αφηστε να γινουν οι εκλογες και τα ξαναλεμε για τις μεθεπομενες...
Αλλιως θα ειναι η κατασταση αν γραψουν τωρα ποσοστα με 3 μπροστα τα δυο κομματα και πολυ διαφορετικη αν παρει 27 ο Τσιπρας με τη ΝΔ 42 πχ.
Η αυτοδυναμια ειναι το πρωτιστο αλλα και η διαφορα θα παιξει το ρολο της για τις εξελιξεις.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5727
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 08 Ιουν 2019, 03:28

Χάσμα ερμηνείας της "πραγματικότητας" ανάμεσα στους ψηφοφόρους ΝΔ κ ΣΥΡΙΖΑ.

Στην δουλειά είμαι με 4 συριζαιους κ προσπαθούν να με πείσουν.

Το πρωί μιλούσα με μία που θα το στηρίξει ΜΕΡΑ. Μου είπε να βρω κάποιοι αξιόλογο μικρό κόμμα να ρίξουμε. Δεν βρήκα κανένα.

Ένας αμετανόητος πασοκος φίλος επιμένει πως πρέπει η διαφορά ΣΥΡΙΖΑ ΚΙΝΑΛ να έρθει στο 10%, με ΣΥΡΙΖΑ κοντα στο 20 και ΠΑΣΟΚ σε διψήφιο, για να αρχίσουν να απειλούνται.

Να σκέφτομαι τους ΠΡΆΣΙΝΟΥΣ και το νέο ρεύμα που υπάρχει στην Ευρώπη , όπου ανεβαίνουν εις βάρος της σοσιαλδημοκρατικής κεντροαριστεράς.
Πράσινοι που κι σπάνε σε φιλελεύθερους και κόκκινους οικολογους. Φιλελεύθεροι αριστεροι κι αυτοί όπως το μέρα. Αλλά ανύπαρκτοι στην Ελλάδα.

Μια πρόβλεψη… οι εκλογές δεν θα είναι ευρωεκλογές. Πολλοί θα ψηφίσουν διαφορετικά και κυβερνητικά. Θα έχουμε εκπλήξεις.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 08 Ιουν 2019, 04:18

Η δημοσκόπηση:



Ο Φαναράς τα είχε πάει σχετικώς καλά στις ευρωεκλογές (έδινε 7% διαφορά υπέρ της Νέας Δημοκρατίας).
Η δημοσκόπηση δείχνει τα εξής:

α) Η ΝΔ αυτοδύναμη, παίρνει τον Βελόπουλο σχεδόν όλον (!), παίρνει από ΚΙΝΑΛ, προφανώς παίρνει και τους περισσότερους πρώην ποταμιαίους.
β) Τα αβγά πέφτουν κι άλλο.

Προφανώς οι ακροδεξιοί και τα ημίαβγα αντιλαμβάνονται ότι ψήφιζαν βλακωδώς. Παραμένουν ακραίοι κατά πάσα πιθανότητα οι πρώην ψηφοφόροι τους αλλά αντιλαμβάνονται ότι αν μη τι άλλο ψήφιζαν βλακωδώς.
Επίσης οι Βενιζελικοί ψηφίζουν ΝΔ.

γ) Ο Σύριζα μαζεύει όλα τα αριστερά παράσιτα και συσπειρώνεται (!) αλλά παίρνει και το μισό ΚΚΕ (!!!). Αυτή είναι και η μεγαλύτερη έκπληξη της δημοσκοπήσεως.
δ) Ο Βαρουφάκης μάλλον μπαίνει στη βουλή (μόνος του χωρίς Κωνσταντοπούλου - η Κωνσταντοπούλου είναι ξεχωριστό κόμμα. Μέχρι εκεί όμως, δεν διασπάται ο Σύριζα.

Το συμπέρασμα είναι αυτοδύναμη ΝΔ, το συριζαϊκό μόρφωμα παραμένει στρατηγική αντιπολίτευση (κρίμα) και παίρνει και το ΚΚΕ, το οποίο μάλλον ετοιμάζεται για μουσείο και για ποσοστά Τζήμερου (κρίμα).

Με αυτή τη λούμπεν αντιπολίτευση και με το ΚΚΕ να ... ανεβαίνει στα κότερα, η Ελλάδα παραμένει τριτοκοσμική χώρα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15009
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 08 Ιουν 2019, 09:03

oldjedi έγραψε:
08 Ιουν 2019, 01:34
Οργισμένος έγραψε:
08 Ιουν 2019, 00:58
oldjedi έγραψε:
08 Ιουν 2019, 00:53


Ενω εσυ εισαι βασικα απαισιοδοξος ...
Οπως το περιγραφεις , το Ελληνικο προβλημα , ειναι για σενα αλυτο ...
Ο Τσιπρας τα εκανε μπαχαλο , η ΝΔουλα , θα υποχρεωθει να πληρωσει τις αμαρτιες της αριστερας , μετα θα ξαναρθει η αριστερα , θα τα ξανακανει μπαχαλο και ουτω καθεξης ...
Αρα ποια ειναι η λυση ;;
Μηπως , μηπως λεω , η λυση προσφερεται με την Ελληνικη λυση του Βελοπουλου ;;
Ενα εθνικιστικο κρατος , αλα Ορμπαν , που θα φροντισει τους Ελληνες , αδιαφορωντας για τις επιταγες της ΕΕ ;;
Η ΑΝ ΟΧΙ αλα Βελοπουλο , ο οποιος υπερβαλει σε καποια θεματα εξωτερικης πολιτικης , αλλα ουσιαστικα με οποιονδηποτε που θα ερθει στην θεση του Βελοπουλου ;;
Τον Βελοπουλο , τον φερνω σαν παραδειγμα ...
Με λωποδυτες δεν επιλυεται τιποτα.
Η Ελλαδα ειτε θα προοδευει με αργους ρυθμους εντος ΕΕ ως ουραγος και αυτο διοτι ακριβως θα αναγκαζεται απο την ΕΕ, ειτε θα καταστραφει εκτος ΕΕ.
Μονο με ηγετη ο οποιος εμφανιζεται μια φορα στα 100 χρονια θα μπορουσε να γινει κατι.
Το προβλημα ειναι η κοινωνια μας η οποια εχει αποσυνδεσει, με τη βοηθεια των βοθρολαικιστων, την εννοια του αιτιου απο το αιτιατο.
Υπο αυτο το πρισμα σιγουρα θα βοηθουσε ενα ισχυρο σοκ τυπου ανεξελεγκτης χρεοκοπιας αλλα το κοστος θα ταν τεραστιο και ισως να ωθουσε σε ακομα μεγαλυτερη καταστροφη.
:)

Συμφωνω για τους λωποδυτες ... Δεν γινεται τιποτα με αυτους ... Αρκει να τους προσδιορισεις ...
Συμφωνω , επισης για την μελλοντικη προοδο της Ελλαδας ...
Αλλα με ποια κυβερνηση ;; Τι ειδους κυβερνηση ;;
Δεν εχουμε καιρο να περιμενουμε 100 χρονια για καποιον ηγετη ... οποτε ας αφησουμε αυτη την λυση κατα μερος ...
Κανεις και εσυ το λαθος που κανει ο ΣΥΡΙΖΑ ... θεωρεις τον λαο ηλιθιο που δεν καταλαβαινει απολυτως τιποτα ... Ξερεις οτι σε αυτη την περιπτωση η μονη λυση ειναι να αλλαξουμε λαο ... Αλλα ουτε και αυτο γινεται ... Αρα ;;
Ας απορριψουμε και την χρεωκοπια , η οποια θα ηταν καταστροφη ...
Γυρναμε παλι στην απαισιοδοξια ... Τιποτα δεν μπορει να γινει , αρα ειμαστε καταδικασμενοι ;;
Εγω προτεινω την λυση αλα Ορμπαν ...Να κοιταξουμε τους Ελληνες και την Ελλαδα ανεξαρτητα απο τα συμφεροντα των εταιρων ... Μπορει να κανω και εγω λαθος ...
Αλλα η αργη προοδος με εναλλαγη κυβερνησεων δεξιας και αριστερας , θα ειναι ενα μαρτυριο διαρκειας για τον Ελληνα ...

:wave:
Ο Ορμπαν περα απο ρατσισμο και ναζισμο δεν προσφερε τιποτα στη χωρα του/.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15009
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Δημοσκοπησεις εθνικες εκλογες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 08 Ιουν 2019, 09:06

oldjedi έγραψε:
08 Ιουν 2019, 02:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Ιουν 2019, 02:03
oldjedi έγραψε:
08 Ιουν 2019, 01:34
Εγω προτεινω την λυση αλα Ορμπαν ...Να κοιταξουμε τους Ελληνες και την Ελλαδα ανεξαρτητα απο τα συμφεροντα των εταιρων ... Μπορει να κανω και εγω λαθος ...
Με ποιο οικονομικό πλάνο;
:)

Αναζωογονηση της αγροτικης παραγωγης , ενισχυση με νομους της εσωτερικης βιομηχανιας-βιοτεχνιας ( π.χ υποχρεωτικα ΟΛΑ τα ξενοδοχεια να προσφερουν στους πελατες τους ΜΟΝΟ Ελληνικα προϊοντα ) , ενισχυση των δημοσιων επενδυσεων στους τομεις της ναυπηγησης πλοιων , της εκμεταλλευσης των υδρογονανθρακων και σε πολλους αλλους τομεις ακομα και της ενισχυσης της στρατιωτικης βιομηχανιας , με εξειδικευσεις στους τομεις των εξυπνων οπλων , υποστηριξη ΟΛΩΝ των παραγομενων εν Ελλαδι προϊοντων , στις διεθνεις αγορες , π.χ κρασι , λαδι ...
Δεν ειμαι ειδικος , αλλα πιστευω πως φροντιζοντας τα Ελληνικα συμφεροντα , θα πετυχουμε κατι καλυτερο ...

:wave:
Και πως θα γινει αυτη η αναζωογοννηση;;;
προφανως με κρατικες συνταγες 19ου αιωνα οι οποιες για αλλημια φορα θα αδηγησουν στην διαλυση.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών