Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Ιουν 2019, 16:28

Το ταγκό θέλει δύο. Το ίδιο και ο μηχανισμός συνεργασίας σκυροδέματος και χάλυβα που ονομάζετε κυρία συνάφεια! :romance-hearteyes:
Αν βάλεις ένα σίδερο μέσα στο βούτυρο και το τραβήξεις θα βγει αμέσως έξω από αυτό.
Αν βάλεις 10 σίδερα και τα τραβήξεις και αυτά θα βγουν εύκολα μέσα από το βούτυρο.
Αφού το σκυρόδεμα δεν αντέχει στην διάτμηση γιατί είναι σαν το βούτυρο, γιατί οι πολιτικοί μηχανικοί
φορτώνουν την κατασκευή με σίδερα? Τι περιμένουν να γίνει πιο ισχυρό?
Άντε μπαγάσες σας το έλυσε και αυτό το πρόβλημα ο λασπιτζής. :D

Στην μέθοδο σχεδιασμού μου, το σκυρόδεμα παραλαμβάνει μόνο εντάσεις θλίψης και ο χάλυβας μόνον εντάσεις εφελκυσμού. Ξέρουμε ότι το σκυρόδεμα αναλαμβάνει 12 φορές μεγαλύτερες εντάσεις θλίψης από ότι εφελκυσμού, και ότι ο χάλυβας διαθέτει υπέρ αντοχές στον εφελκυσμό.
Συμπέρασμα Η απουσία διατμητικής αστοχίας, λόγο της ελεύθερης διέλευσης του τένοντα μέσα από τις διατομές σκυροδέματος του τοιχώματος με την βοήθεια των σωλήνων διόδου, σε συνδυασμό, με την υπεραντοχή του σκυροδέματος σε εντάσεις θλίψης, καθώς και την υπεραντοχή του χάλυβα σε εντάσεις εφελκυσμού, είναι τρις παράγοντες που προσφέρει η νέα μέθοδος οι οποίοι συντελούν σε υπεραντοχές της κατασκευής, με λιγότερο χάλυβα. Διότι με αυτήν την μέθοδο δεν αστοχεί πρόωρα το σκυρόδεμα δίνοντας την δυνατότητα στον χάλυβα να εξαντλήσει τις υπεραντοχές του στον εφελκυσμό. Αποτέλεσμα οικονομία χάλυβα και μεγαλύτερη αντοχή.

Ρε τι έπαθε ο κακομοίρης ο ΚΑΝ.ΕΠΕ και ο σύγχρονος αντισεισμικός σχεδιασμός από τον seismic.
Έβγαλε ρίζες! :003:
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

alamo

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 07 Ιουν 2019, 17:53

καταλαβαίνω ότι εκτος της προεντασης με αγκύρωση , εφευρες και το υπομόχλιο, αν παλινδρομήσεις λίγο ακόμα θα βρεις και τον τροχο, μισοκακόμοιρε
Επειδή το κακομοίρης σε ενοχλεί.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Ιουν 2019, 20:25

alamo έγραψε:
07 Ιουν 2019, 17:53
καταλαβαίνω ότι εκτος της προεντασης με αγκύρωση , εφευρες και το υπομόχλιο, αν παλινδρομήσεις λίγο ακόμα θα βρεις και τον τροχο, μισοκακόμοιρε
Επειδή το κακομοίρης σε ενοχλεί.
Δεν εφεύρα το υπομόχλιο ούτε την διαφορά δυναμικού ούτε την διατμητική αστοχία του σκυροδέματος ούτε που στέλνετε εσείς τις δυνάμεις. Αυτό που βρήκα είναι πως διορθώνω τις σχεδιαστικές μαλακίες που κάνετε.
Είναι πάρα πολλές για να κοιμάστε πια ήσυχα. :c020:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

alamo

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 08 Ιουν 2019, 15:54

Όλα, μισόκακόμοιρε ,εσυ τα βρήκες , ηρέμησε τώρα ακόμα και το διποδισμο, εσυ τον ανακάλυψες, πριν από σένα οι άνθρωποι πέφτανε σαν σάπια φρούτα από τα δέντρα. Ηρέμησε τώρα, όλα είναι υπό έλεγχο. Εδώ δεν θα σε πειράξει κανείς. Ολο δικό σου είναι, ήσυχα ,ήσυχα .

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 08 Ιουν 2019, 16:09

seismic έγραψε:
06 Ιουν 2019, 18:37
Ρε θα απαντήσει κάποιος μηχανικός να μου πει και κανένα μπράβο? :p2:
Πέθανε ο Μάκης και δεν έμεινε κανείς.

Αν και ο Μάκης αρχιτέκτονας από Ιταλία πρέπει να ήταν με βάση αυτά που έγραφε. :D

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 08 Ιουν 2019, 16:09

"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

alamo

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 08 Ιουν 2019, 16:22

Μηχανικός έγραψε:
08 Ιουν 2019, 16:09
seismic έγραψε:
06 Ιουν 2019, 18:37
Ρε θα απαντήσει κάποιος μηχανικός να μου πει και κανένα μπράβο? :p2:
Πέθανε ο Μάκης και δεν έμεινε κανείς.

Αν και ο Μάκης αρχιτέκτονας από Ιταλία πρέπει να ήταν με βάση αυτά που έγραφε. :D
Μεκανίκο, ο Μάκης ήταν του μικρού Πολυτεχνείου,υπομηχανικούς τους λέει ηφάρα σου, ψημένος ο συχωρμενος, χρόνια στο κουρμπέτι, εσυ καλαματιανέ, μόνο για υπογραφές στη πολεοδομία αυτοφοράκιας.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιουν 2019, 17:06

alamo έγραψε:
08 Ιουν 2019, 15:54
Όλα, μισόκακόμοιρε ,εσυ τα βρήκες , ηρέμησε τώρα ακόμα και το διποδισμο, εσυ τον ανακάλυψες, πριν από σένα οι άνθρωποι πέφτανε σαν σάπια φρούτα από τα δέντρα. Ηρέμησε τώρα, όλα είναι υπό έλεγχο. Εδώ δεν θα σε πειράξει κανείς. Ολο δικό σου είναι, ήσυχα ,ήσυχα .
Εγώ θέλω να με πειράζουνε για να ρίχνω σφαλιάρες και φάπες στους πολιτικούς μηχανικούς.
Για εμένα οι πολιτικοί μηχανικοί είναι σαν τους Ρωμαίους του Οβελίξ :smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

alamo

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 08 Ιουν 2019, 17:08

Ναι άνθρωπε μου δεν λέω τίποτα διαφορετικό.αλλα πάει εικοσαετία και δεν έχεις σημάδια βελτίωσης πέρα από καμπινέδες Λουτρά και κουζίνες.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιουν 2019, 17:19

alamo έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:08
Ναι άνθρωπε μου δεν λέω τίποτα διαφορετικό.αλλα πάει εικοσαετία και δεν έχεις σημάδια βελτίωσης πέρα από καμπινέδες Λουτρά και κουζίνες.
Πως δεν υπάρχει βελτίωση? Όταν μπήκα στα φόρουμ οι πολιτικοί μηχανικοί ήταν λαλίστατοι μαζί μου.
Μετά τις φάπες έβριζαν, και μετά με απόκλειαν από το φόρουμ.
Τώρα πληρώνουν συνδρομή να με διαβάσουν για να μορφωθούν :c020:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Ορέστης 35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Ιουν 2019, 17:24

seismic έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:19
alamo έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:08
Ναι άνθρωπε μου δεν λέω τίποτα διαφορετικό.αλλα πάει εικοσαετία και δεν έχεις σημάδια βελτίωσης πέρα από καμπινέδες Λουτρά και κουζίνες.
Πως δεν υπάρχει βελτίωση? Όταν μπήκα στα φόρουμ οι πολιτικοί μηχανικοί ήταν λαλίστατοι μαζί μου.
Μετά τις φάπες έβριζαν, και μετά με απόκλειαν από το φόρουμ.
Τώρα πληρώνουν συνδρομή να με διαβάσουν για να μορφωθούν :c020:
Αν δε χτισεις σπιτι με την πατεντα σου δε θα το βουλωσουν ποτε.

alamo

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 08 Ιουν 2019, 17:34

Να και η άλλη η αντιριδα κατέφτασε , σαν το Βέγγο καπετάνιο στο συντριβάνι στο Δαφνί σε κάποια ταινία.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιουν 2019, 17:36

Ορέστης 35 έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:24
seismic έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:19
alamo έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:08
Ναι άνθρωπε μου δεν λέω τίποτα διαφορετικό.αλλα πάει εικοσαετία και δεν έχεις σημάδια βελτίωσης πέρα από καμπινέδες Λουτρά και κουζίνες.
Πως δεν υπάρχει βελτίωση? Όταν μπήκα στα φόρουμ οι πολιτικοί μηχανικοί ήταν λαλίστατοι μαζί μου.
Μετά τις φάπες έβριζαν, και μετά με απόκλειαν από το φόρουμ.
Τώρα πληρώνουν συνδρομή να με διαβάσουν για να μορφωθούν :c020:
Αν δε χτισεις σπιτι με την πατεντα σου δε θα το βουλωσουν ποτε.
Έχτισα σπίτι Εικόνα
και διώροφο Εικόνα
Και το κούνησα σε σεισμό.
Και τους εξήγησα και τι έκανα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιουν 2019, 17:39

alamo έγραψε:
08 Ιουν 2019, 17:34
Να και η άλλη η αντιριδα κατέφτασε , σαν το Βέγγο καπετάνιο στο συντριβάνι στο Δαφνί σε κάποια ταινία.
:blm: seismic
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Ιουν 2019, 17:48

Σύμφωνα με τους σύγχρονους κανονισμούς, ο αντισεισμικός σχεδιασμός των κτιρίων γίνεται με βάση τις απαιτήσεις ικανοτικού σχεδιασμού και πλαστιμότητας. Η αναπόφευκτη ανελαστική συμπεριφορά υπό ισχυρή σεισμική διέγερση κατευθύνεται σε επιλεγμένα στοιχεία και μηχανισμούς αστοχίας. Ειδικότερα, η έλλειψη ικανοτικού σχεδιασμού των κόμβων και η σαφώς περιορισμένη πλαστιμότητα των στοιχείων οδηγούν σε ψαθυρές μορφές αστοχίας. Ο ικανοτικός έλεγχος των κόμβων γίνεται με την σύγκριση αντοχής των ροπών που δημιουργούνται προσθετικά σε όλους τους δοκούς που υπάρχουν στον κόμβο, με την σύγκριση αντοχής των ροπών όλων των υποστυλωμάτων. Ελέγχονται ως προς την πλαστιμότητα, και την αποφυγή του σχηματισμού μηχανισμού (μαλακού ορόφου). Στις κολόνες δεν επιτρέπεται η δημιουργία πλαστικών αρθρώσεων, παρά μόνο στο σημείο κοντά στην βάση, ή στο σημείο που ενώνονται με το στερεό κιβώτιο του υπογείου.Φυσικά ελέγχουμε και την αντοχή τους στις τέμνουσες, και στην τέμνουσα βάσης. Όταν μιλάμε για σεισμική «ενέργεια», δεν είναι ένας δείκτης που μπορούμε να υπολογίσουμε, αλλά ένας όρος που περιγράψει την συμπεριφορά του φέροντα η οποία μπορεί να αναλυθεί με μαθηματικές εξισώσεις ισορροπίας. Η συμπεριφορά της δομής κατά τη διάρκεια ενός σεισμού είναι βασικά μια οριζόντια μετατόπιση (ας ξεχάσουμε για μια στιγμή οποιαδήποτε κατακόρυφη συνιστώσα) που επαναλαμβάνεται μερικές φορές. Άν η μετατόπιση είναι αρκετά μικρή για να κρατήσει όλα τα μέλη της δομής εντός της ελαστικής περιοχής, η ενέργεια που δημιουργείται, είναι ενέργεια που αποθηκεύεται στη δομή και εκτονώνεται μετά για να επαναφέρει την δομή στην αρχική της μορφή. Ένα παράδειγμα είναι το ελατήριο. Αυτή την αποθήκευση της ενέργειας και εν συνεχεία την απόδοσή της προς την αντίθετη κατεύθυνση που εφαρμόζει το ελατήριο, στην δομική κατασκευή την αποθηκεύει και την εκτονώνει το υποστύλωμα και η δοκός. Με λίγα λόγια, όλη η επιτάχυνση του σεισμού μετατρέπεται σε αποθηκευμένη ενέργεια στην δομή.Όσο η μετατόπιση κρατά κάθε τμήμα οποιουδήποτε μέλους εντός ελαστικής περιοχής, όλη η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στη δομή θα κυκλοφορήσει στο τέλος του κύκλου, προς την αντίθετη κατεύθυνση. Εάν η σεισμική ενέργεια (που μετράται από την επιτάχυνση εδάφους) είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία. Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %). Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτούνται). Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζετε στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές αστοχίας, (συνήθως είναι τα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή. (Η δομή καταρρέει όταν αστοχήσουν τα υποστυλώματα με λοξό / σχήμα αστοχίας) Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών