Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Ορέστης 35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Ιουν 2019, 21:38

seismic έγραψε:
09 Ιουν 2019, 13:41
seismic έγραψε:
09 Ιουν 2019, 08:57
Daje έγραψε:
09 Ιουν 2019, 06:24
Το κατανοησαμε σε αυτη τη σελιδα.
Στην επομενη θελουμε να το ξαναβαλεις για να το ξανακατανοησουμε.
Νομίζεται ότι τα κατανοήσατε. Όμως κάθε εικόνα δείχνει και μια διαφορετική συμπεριφορά της κατασκευής στον σεισμό.
Αυτές τις διαφορές θέλω να συζητήσουμε για πρώτη φορά. Γιατί άλλη η παρατήρηση του ερευνητή άλλη του αναγνώστη.
Οι κολόνες τα τοιχώματα ( τοιχία ) τα δοκάρια και οι πλάκες είναι στοιχεία του φέροντα οργανισμού τα οποία καταπονούνται πρόσθετα στον σεισμό.
Η καταπόνηση που δέχονται εξαρτάται από τέσσερις βασικούς παράγοντες. α) την επιτάχυνση του εδάφους β) την μάζα σε kg της κατασκευής και γ) το ύψος της μάζας γύρο από την άρθρωση του πέλματος βάσης. δ) Την ιδιοπερίοδο εδάφους κατασκευής. Στην περίπτωση που πακτώνουμε με την ευρεσιτεχνία τα ανώτατα άκρα ενός τοιχώματος με το έδαφος έχουμε και έναν άλλο ε) παράγοντα αυτόν της απόστασης που υπάρχει μεταξύ των δύο πακτώσεων. Βασικά ότι υπολογισμοί βγουν από τους πρώτους τρις παράγοντες διαιρούνται δια της αποστάσεων των τενόντων. Αυτό δείχνει ότι η πατέντα δουλεύει πολλαπλασιαστικά σε όφελος της αντοχής της κατασκευής όσο απομακρύνονται οι τένοντες πάκτωσης, δηλαδή όταν αυτοί τοποθετούνται σε επιμήκη τοιχώματα παρά σε κολόνες. Αυτός ήταν και ο λόγος που σχεδίασα το μοντέλο δοκίμιο άκαμπτο με μεγάλα γωνιακά τοιχώματα. Φυσικά και οι μηχανικοί μπορούν να σχεδιάσουν κατά τον ίδιο τρόπο.
Το ερώτημα είναι .. γιατί δεν το κάνουν? Γιατί υπάρχουν δύο βασικοί παράγοντες που τους το απαγορεύουν. 1)Πρώτος παράγοντας είναι ότι ένα άκαμπτο επιμήκη τοίχωμα δεν λυγίζει τον κορμό του, οπότε θα λυγίσουν μόνο οι κορμοί των δοκών. Δηλαδή όλη η παραμόρφωση και ένταση θα πάει μόνο πάνω στις διατομές των δοκών και θα σπάσουν εύκολα. 2)Ερώτηση Και γιατί δεν μεγαλώνουν και τους δοκούς? Απάντηση. Γιατί μεγαλώνοντας τους δοκούς και τοποθετώντας αυτούς σε μεγάλο ύψος αυξάνουν και τις εντάσεις, οπότε είναι δώρον άδωρον χωρίς πρακτική σημασία. Αυτοί οι δύο λόγοι είναι που τους αφαιρούν την δυνατότητα να σχεδιάσουν ποιο γερές κατασκευές. Κάτι τους λείπει και αυτό τους έδωσα. Τι τους έδωσα. Τους έδωσα μια δύναμη η οποία δεν έχει μάζα, διότι προέρχεται από μια εξωτερική πηγή αυτή του εδάφους θεμελίωσης, οπότε δεν προσθέτει εντάσεις αδράνειας στην κατασκευή. Ερώτηση. Τι κάνει αυτή η δύναμη? Απάντηση. Αυτή η δύναμη στα ανώτατα άκρα των τοιχωμάτων είναι μια αντισταθμιστική ροπή ευστάθειας έναντι της ροπής ανατροπής του τοιχώματος η οποία είναι η κύρια αιτία για όλες τις άλλες αναπτυσσόμενες εντάσεις που σπάνε δοκούς και πλάκες.
Υ,Γ
Ας απαντήσει ένας πολιτικός μηχανικός αν μπορεί, γιατί δεν θέλουν αυτή την καινοτομία η οποία αυξάνει πολλαπλασιάζοντας την αντοχή της κατασκευής στον σεισμό. Διότι αν αυξήσεις την αντοχή όλων των τοιχωμάτων στο να δέχονται μεγαλύτερες πλάγιες εντάσεις αδράνειας, έχεις αυξήσει και την αντοχή όλης της κατασκευής προς τις σεισμικές μετατοπίσεις.
Ξέχασα να αναφέρω και άλλους δύο βασικούς παράγοντες που πολλαπλασιάζουν τις εντάσεις αυτοί είναι 1) τα μέτρα απόσβεσης της κατασκευής, 2) καθώς και την διάρκεια του σεισμού.
- Υπερκαυλωμενος καθηγητης = μετεξεταστέος. Δεν έπιασε καν την βάση. Βαθμός 3
- Lord = Καλός μαθητής αλλά όπως κάθε μηχανικός κολλημένος. Βαθμός 7
- alamo = Έχει κτυπήσει μπιέλα Πωρωμένος σε πανεπιστημιακές γνώσεις Βαθμός 6
- Ασεβαστος = Κανένας σεβασμός Πάντως με κάνει και γελάω και για αυτό του δίνω βαθμό 5
- Μηχανικος = Ποτέ μου δεν κατάλαβα τις γυναίκες? Ο σεισμός και οι γυναίκες είναι αστάθμητοι παράγοντες. Βαθμός 6
- Daje = ? / 10 Έχει έρθει στην Ίο και καταλαβαίνει σε μεγάλο βαθμό αυτά που λέω Βαθμός 10 με τόνο!
- Ορεστης35CM = Φιλικός και ξέρει πολλά αν και τα λέει με έναν τρόπο που τα κρύβει. Βαθμός 8
:8)

Ορέστης 35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Ιουν 2019, 21:46

Τα προκατ τρεμουν περισσοτερο απο την αντισεισμικη πατεντα.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 11 Ιουν 2019, 17:24

Ορέστης 35 έγραψε:
10 Ιουν 2019, 21:46
Τα προκατ τρεμουν περισσοτερο απο την αντισεισμικη πατεντα.
Από τι τρέμουν? Από τον φόβο τους?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Ορέστης 35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Ιουν 2019, 17:54

seismic έγραψε:
11 Ιουν 2019, 17:24
Ορέστης 35 έγραψε:
10 Ιουν 2019, 21:46
Τα προκατ τρεμουν περισσοτερο απο την αντισεισμικη πατεντα.
Από τι τρέμουν? Από τον φόβο τους?
Oι μηχανικοι λεω τρεμουν τα προκατ. Ξερεις γιατι.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 11 Ιουν 2019, 22:07

Ορέστης 35 έγραψε:
11 Ιουν 2019, 17:54
seismic έγραψε:
11 Ιουν 2019, 17:24
Ορέστης 35 έγραψε:
10 Ιουν 2019, 21:46
Τα προκατ τρεμουν περισσοτερο απο την αντισεισμικη πατεντα.
Από τι τρέμουν? Από τον φόβο τους?
Oι μηχανικοι λεω τρεμουν τα προκατ. Ξερεις γιατι.
Ναι ξέρω. Είναι βιομηχανοποιημένα και αυτό σημαίνει απώλεια πολλών μελετών.
Δηλαδή μείωση των ωρών εργασίας = μείωση αποδοχών.
Τώρα τους επιτρέπουν μόνο δύο ορόφους. Με την πατέντα μου θα κτίζεις ουρανοξύστη προκάτ οπότε
μεγαλώνει το κακό για τους πολιτικούς μηχανικούς.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Ορέστης 35

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Ιουν 2019, 22:29

Θα προτιμουσα να μενω σε προκατ που ξερω οτι κατασκευαστηκε με ακριβεια και προδιαγραφες παρα σε σπιτι φτιαγμενο οπως φανει του εργολαβου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Ιουν 2019, 00:32


Ο οπλισμός σκουριάζει όταν δεν προστατεύετε επαρκώς από την επικάλυψη του σκυροδέματος. Η επικάλυψη πρέπει να είναι 2,5 με 3cm σε παραθαλάσσιες περιοχές, και να χρησιμοποιούνται οι κατάλληλες αναλογίες αδρανών τσιμέντου και νερού, αποστάτες και δόνηση. Ο οπλισμός οξειδώνετε 40% από το οξυγόνο του αέρα, 40% από την υγρασία και 20% από το αλάτι που υπάρχει μέσα στο νερό κατά την παρασκευή του σκυροδέματος, ή που μεταφέρετε από την ατμόσφαιρα. Ακόμα και αυτά που δείχνει το βίντεο δεν είναι επαρκή μέτρα για την προστασία του οπλισμού. Αν δεν υπάρχει κατά την αυτοψία ανοδική υγρασία πρέπει η κολόνα μετά την επισκευή να περαστεί πριν το βάψιμο με δύο στρώσεις καλού μονωτικού ταρατσών. Μόνο έτσι θα υπάρξει ικανοποιητική προστασία για αρκετά χρόνια. Ο οπλισμός όταν οξειδωθεί αυξάνει την διατομή του 4 με 5 φορές ασκώντας τρομερές πιέσεις στο σκυρόδεμα επικάλυψης. Αυτός είναι ο λόγος που πέφτουν οι σοβάδες της οροφής μαζί με κομμάτια σκυροδέματος. Οι πλάκες που είναι 14 με 15 cm πρέπει οπωσδήποτε να μονώνονται από επάνω. Αλλά και η εσωτερική μόνωση το προστατεύει. Μόνο του το σκυρόδεμα δυσκολεύεται να προστατέψει τον οπλισμό αν δεν τηρούνται τα πάρα πάνω. Υπάρχουν 16 διαφορετικές ρωγμές οι οποίες δημιουργούνται από 16 διαφορετικούς λόγους.
Εικόνα
ΡΩΓΜΕΣ
Θα πω και εγώ κάτι για τις ρωγμές όχι σαν μηχανικός αλλά σαν εμπειροτέχνης εργολάβος και παλιός εργοδηγός δομικός Έχω την ανάγκη απλά να μεταδώσω την εμπειρία μου. Ρωγμές υπάρχουν πολλές και δημιουργούνται για διάφορους λόγους. 1) Ρωγμή από καθίζηση. Αυτή είναι μια πολύ επικίνδυνη ρωγμή. Την αναγνωρίζουμε εξετάζοντας το αρσενικό και το θηλυκό των δύο επιφανειών της ρωγμής το οποίο αν δεν ταιριάζει προήλθε από καθίζηση. 2) Λοξή ρωγμή στον κόμβο της πόρτας και του παραθύρου. Προέρχεται από την συστολή διαστολή της τοιχοποιίας που είναι και φέροντας οργανισμός λόγο διαφοράς θερμοκρασίας, και συνήθως αποτελείται από σκληρά υλικά όπως η άμμος θαλάσσης. Η ρωγμή παρουσιάζεται στον κόμβο διότι εκεί ευρίσκεται η πιο ασθενή μικρή διατομή του τοίχου. 3) Περιφερειακή περιμετρική ρωγμή κάτω από την πλάκα. Αυτή σχηματίζετε λόγο διαφορετικής διεύθυνσης που έχει η συστολή διαστολή της πλάκας με την φέρουσα τοιχοποιία. Αυτή η ρωγμή εμφανίζεται πάντα στον αρμό ευρισκόμενος μεταξύ του τελευταίου και του προ τελευταίου τσιμεντόλιθου. Αυτό συμβαίνει γιατί ο τελευταίος τσιμεντόλιθος κολλάει ισχυρά στο σκυρόδεμα της πλάκας και ο αρμός λάσπης που πατάει είναι ασθενέστερος. 4) Ρωγμή περιφερειακά του πλαισίου κολόνας - δοκού. Δημιουργείτε α) από το κακό σφήνωμα της τοιχοποιίας, β) την μη εφαρμογή του (πεταχτού) σοβά για καλύτερη πρόσφυση στην επιφάνεια του υποστυλώματος πριν το χτίσιμο. γ) από την απουσία της σφαλτογωνιάς στην γωνία του υποστυλώματος
5) Ρωγμές στην πλάκα. Ο ξυλότυπος διψάει για νερό. Αν δεν τον βρέξουμε καλά πριν την τοποθέτηση του σκυροδέματος και αν δεν βρέξουμε καλά την επιφάνεια της πλάκας μετά την σκυροδέτηση παρατηρείται ανομοιόμορφη ξήρανση με αποτέλεσμα την εμφάνιση ρωγμών. 6) Ρωγμές στις γωνίες των υποστυλωμάτων Και αυτές εμφανίζονται γιατί δεν φροντίσαμε να βρέξουμε καλά τον ξυλότυπο του υποστυλώματος. Ο ξυλότυπος του υποστυλώματος πάνω στην γωνία περικλείει πολύ λίγο σκυρόδεμα και διψάει πολύ για νερό με αποτέλεσμα να το ξεραίνει σε διαφορετικό χρόνο από ότι ξεραίνεται το σκυρόδεμα του κεντρικού κορμού του υποστυλώματος. Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει πρόωρη σμίκρυνση του σκυροδέματος στην γωνία και να δημιουργεί την ρωγμή την οποία βλέπουμε κατά το ξεκαλούπωμα. Αυτή η ρωγμή αφήνει το οξυγόνο να περάσει και να οξειδώσει τον χάλυβα ο οποίος διογκώνεται και καταστρέφει το σκυρόδεμα επικάλυψης και τον μηχανισμό συνεργασίας αυτόν της συνάφειας. Η τοποθέτηση σφαλτογωνιάς αποτρέπει αυτήν την ρωγμή και βοηθάει στην πρόσφυση του υποστυλώματος και της τοιχοποιίας. Αλλά η καλύτερη άμυνα προς αποφυγή της δημιουργίας αυτής της ρωγμής είναι το νερό Πολύ βρέξιμο του ξυλότυπου του υποστυλώματος πριν την σκυροδέτηση.
Υπάρχουν και οι ρωγμές μετά από σεισμό με την ποιο επικίνδυνη να είναι αυτή η λοξή ρωγμή πάνω σε υποστύλωμα.
Ακόμα υπάρχουν οι διατμητικές ρωγμές οι οποίες δημιουργούνται από εντάσεις εφελκυσμού και εμφανίζονται με διαφορετική κατεύθυνση 90 μοιρών από αυτών των εντάσεων του εφελκυσμού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 12 Ιουν 2019, 01:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 12 Ιουν 2019, 00:58

Μαθαίνεις στα γεράματα.

Στοιχηματίζω ότι όλα τα σπίτια που έχεις φτιάξει στο νησί είναι με μηδέν επικάλυψη. :smt005:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Ιουν 2019, 01:02

Μηχανικός έγραψε:
12 Ιουν 2019, 00:58
Μαθαίνεις στα γεράματα.

Στοιχηματίζω ότι όλα τα σπίτια που έχεις φτιάξει στο νησί είναι με μηδέν επικάλυψη. :smt005:
Όταν εγώ πήγαινα εσύ ερχόσουν. Πολλά από αυτά που γράφω είναι εμπειρικά και οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν μεσάνυκτα. :003:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 12 Ιουν 2019, 01:08

seismic έγραψε:
12 Ιουν 2019, 01:02
Μηχανικός έγραψε:
12 Ιουν 2019, 00:58
Στοιχηματίζω ότι όλα τα σπίτια που έχεις φτιάξει στο νησί είναι με μηδέν επικάλυψη. :smt005:
Όταν εγώ πήγαινα εσύ ερχόσουν. Πολλά από αυτά που γράφω είναι εμπειρικά και οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν μεσάνυκτα. :003:
Στοιχηματίζω ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σου αποστάτες σε οπλισμένο σκυρόδεμα.

Εικόνα

Εικόνα

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Ιουν 2019, 01:12

Μηχανικός έγραψε:
12 Ιουν 2019, 01:08
seismic έγραψε:
12 Ιουν 2019, 01:02
Μηχανικός έγραψε:
12 Ιουν 2019, 00:58
Στοιχηματίζω ότι όλα τα σπίτια που έχεις φτιάξει στο νησί είναι με μηδέν επικάλυψη. :smt005:
Όταν εγώ πήγαινα εσύ ερχόσουν. Πολλά από αυτά που γράφω είναι εμπειρικά και οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν μεσάνυκτα. :003:
Στοιχηματίζω ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σου αποστάτες σε οπλισμένο σκυρόδεμα.

Εικόνα

Εικόνα
Καλά και μου το είπες και το έμαθα. :o Αφού το γράφω στην πάρα πάνω ανάρτηση. Ότι λέω παρά πέντε μου το λες και δέκα. :smt005: Για πες μου εσύ που μου κάνεις τον έξυπνο. Πως μειώνουμε την διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης? Μούγκα... :smt005: Αυτά είναι για καθηγητές λασπητζήδες σαν εμένα. :roll:
Μάθε από τον λασπητζή.Το πρώτο πρόβλημα της συνάφειας δημιουργείται από την υπεραντοχή του χάλυβα, η οποία στρέφει την αστοχία σε διατμητική μορφή, και είναι άκρως ψαθυρή. Για να αντιμετωπιστεί, πρέπει να εξασφαλίσουμε την μη διατμητική αστοχία σκυροδέματος. . Εν μέρει η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση της επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού. Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος. Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών. Χα χα καλαμπούρι έχεις!
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 12 Ιουν 2019, 15:31

:lol:
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 12 Ιουν 2019, 17:08

Daje έγραψε:
12 Ιουν 2019, 15:31
:lol:
Νομίζουν ότι είμαι ο seismic boy που ήμουν πριν 10 χρόνια :003:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 12 Ιουν 2019, 18:11

Μπα ακόμα δεν έμαθες τον επιδερμικό οπλισμό; :D

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 12 Ιουν 2019, 18:33

Ρε σισμικ επειδη εχω καιρο να παρακολουθησω κ βαριεμαι απιστευτα. Τελικα τι εγινε? Τα καταφερες με πατεντες? Ισχυου οι ισχυρισμοι σου?

Και οι υπολοιποιι παρακαλω τοποθετηστε τις αποψεις σας.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών