Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Μάιος 2019, 21:58

Άραγε ο Κολοκοτρώνης είναι ιστορικό πρόσωπο ή είναι δημιούργημα του Λόρδου Βύρωνα; :p2:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 02 Μάιος 2019, 22:06

stavmanr έγραψε:
02 Μάιος 2019, 21:58
Άραγε ο Κολοκοτρώνης είναι ιστορικό πρόσωπο ή είναι δημιούργημα του Λόρδου Βύρωνα; :p2:
Του Τερτσέτη.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 20 Ιουν 2019, 17:23

Αυτό το σχόλιο μεταφέρθηκε από εκεί
Λεγεών έγραψε:
20 Ιουν 2019, 12:02
O I έγραψε:
20 Ιουν 2019, 09:07
Λεγεών έγραψε:
20 Ιουν 2019, 08:20


Όλα λογοτεχνία είναι, έστω και αν έχεις πείσει τον εαυτό σου για το αντίθετο. Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις αν αυτά που διαβάζεις στις Διαθήκες έχουν κυριολεκτικό νόημα, μεταφορικό νόημα, ή και τα δύο νοήματα (ανάλογα με το τι σε βολεύει ανά περίπτωση, όπως κάνει κάθε καλός υποκριτής χριστιανός), και μετά να προσπαθήσεις να τα συζητήσεις με άλλους. :)
Ξέχασες το θεολογικό νόημα
Αυτά όμως μπορούμε να τα συζητήσουμε στη θρησκειολογία σε κάποιο άλλο νήμα
Εδώ πολύ το κουράσαμε με τα οφ τόπικ
δε νομίζεις;

Πάω για δουλειά

:wave:

Ο.Ι.
Δεν υπάρχει θεολογικό νόημα διότι η ύπαρξη του θεού δεν αποδεικνύεται, ενώ επίσης είναι και πονηρή προτροπή διότι τέτοια κουβέντα προυποθετει την αποδοχή πως ο χριστιανικός θεός υπάρχει. Οπότε δεν θα πάρω.
Μα δε σου είπε κανείς "να πάρεις" κάτι

Και το ότι έφαγες νόστιμα γιουβαρλάκια πριν 1 μήνα στις 02:00' το μεσημέρι δεν αποδεικνύεται όσο κι αν θα ήθελες να το αποδείξεις, όσο νόστιμα κι αν ήταν.
Άσε λοιπόν τι αποδεικνύεται και τι δεν αποδεικνύεται.

Μιλάμε για Πίστη στο Θεό που εγώ προσωπικά βλέπω ότι έχει το δικό του τρόπο να ενεργεί ακόμα και σε άσχετους με την Πίστη σ' αυτόν (όπως ήμουν εγώ και ο φίλος μου τότε).
Οπότε, για μένα προσωπικά, υπάρχουν ενδείξεις τής ύπαρξής Του, αντίθετα με σένα που ούτε καν με λόγια δεν υπάρχει τρόπος να μου αποδείξεις τη νοστιμιά από τα γιουβαρλάκια που έφαγες ή ακόμα-ακόμα ότι τα έφαγες.
Άσε σου λέω το τι αποδεικνύεται και τι όχι.
Σε προσωπικό επίπεδο κι εγώ είμαι σίγουρος ότι Υπάρχει κι εσύ ότι έφαγες τα γιουβαρλάκια και ήταν νόστιμα.
Οπότε;
Υπάρχει κυριολεκτικό και μεταφορικό νόημα διότι είναι κείμενα και ως έτσι πρέπει να αναλύονται (και διότι όταν σφίγγεστε με το ένα, αναφέρεστε στο άλλο).
Μα το σφίξιμο ρε συ Λεγεών βλέπω να το τραβάς εσύ που ζητάς άκρως επιστημονική απόδειξη για ύπαρξη τού Θεού που όπως είπα και σε άλλο μέλος "Εξάλλου για επιστημονικές αποδείξεις τού μη επιστητού, μόνο σε Αθεϊστές* εντοπίζεται το φαινόμενο και μόνο αυτοί ζητάνε τέτοια παράδοξα :102: ".

Για πε τον τρόπο τής απόδειξης που ζητάς για τον μη επιστητό Θεό μου :roll:


* (να προσθέσω, τώρα και Δαιμονολάτρες μιας και προέκυψες κι εσύ)

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 18 Ιούλ 2019, 01:20

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο πρόσωπο που να σέβομαι περισσότερο από τον Ιησού Χριστό.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 18 Ιούλ 2019, 08:51

Cloud87 έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 01:20
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο πρόσωπο που να σέβομαι περισσότερο από τον Ιησού Χριστό.
Ο υποτιθέμενος ιστορικός SJW-μπολσεβίκος Ιησούς που στάθηκε υπέρ των απόκληρων και των κατατρεγμένων, έσπασε κοινωνικά στεγανά και ταξικές διακρίσεις και στηλίτευσε τα θρησκευτικά κακώς κείμενα της εποχής του μέχρι που τον έφαγε λάχανο το παπαδαριό και ο ξένος κατακτητής είναι σίγουρα προσωπικότητα άξια σεβασμού.

Ο Ιησούς της βίβλου που τα έκανε όλα αυτά στα πλαίσια ενός περίεργου προτετελεσμένου κοσμικού κουκλοθέατρου για να μας συγχωρήσει για πράγματα που δεν κάναμε και ενώ ήξερε ότι αν στράβωνε η φάση ο ίδιος δεν θα έμενε πεθαμένος ούτε ένα φουλ σαββατοκύριακο, εμένα δεν με εμπνέει και τόσο.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 18 Ιούλ 2019, 18:12

Αυτό που δεν επισημαίνεται σε τέτοιες απόψεις είναι το ότι ο Ιησούς Χριστός αν και δεν έγραψε ο ίδιος κάτι, όμως ακόμα κι από σύγχρονους ιστορικούς όπως ο Ιώσηπος που τον αναφέρει 2 φορές στην Ιουδαϊκή Ιστορία του, αν και αμφισβητείται η μια η δεύτερη όχι. Εκεί αναφέρει το μαρτύριο του αδελφού τού ευαγγελιστή Ιωάννη το οποίο αναφέρεται και μέσα στις Πράξεις, χωρίς όμως τις λεπτομέρειες που αναφέρει ο Ιώσηπος.
Σε σκέψεις θα έπρεπε να βάλει και το ότι αυτοί που έλεγαν ότι είναι μαθητές Του και διέδιδαν τη διδασκαλία Του θανατώθηκαν. Αν ήταν ανύπαρκτο πρόσωπο, δεν υπήρχε λόγος να εκτεθούν σε ένα τέτοιο κίνδυνο που παραμόνευε σε κάθε τους βήμα λόγω της διδασκαλίας τους που όπως λες η διδασκαλία αναφερόταν " υπέρ των απόκληρων και των κατατρεγμένων, έσπασε κοινωνικά στεγανά και ταξικές διακρίσεις και στηλίτευσε τα θρησκευτικά κακώς κείμενα της εποχής του " και αυτό γινόταν μέσα στο Ισραήλ και μέσα στην τότε Ρωμαϊκή αυτοκρατορία.
Καλά αν ήταν μόνο ο Ιησούς αλλά εδώ ακολουθούν κι άλλοι.
Δηλαδή πρόκειται περί καθαρής αυτοκτονίας εκ μέρους τους σε μια τέτοια άποψη όταν υπάρχουν τέτοια δεδομένα.
Οπότε προφανώς υπήρξε Ιησούς που δίδαξε και σταυρώθηκε χάριν έστω μόνο της διδασκαλίας Του.

Η βιβλική Του υπόσταση Θεϊκή+ανθρώπινη σε καμιά περίπτωση δεν κατήργησε η Θεϊκή την ανθρώπινη φύση Του.
Αυτό που θάφτηκε ήταν το ανθρώπινο σώμα Του που πονούσε όσο και του κάθε ανθρώπου.
Εξάλλου, ο οποιοσδήποτε άνθρωπος που θα υπέφερε ένα τέτοιο σταυρικό μαρτύριο, θα ευχόταν να πεθάνει ξέροντας ότι με τον θάνατο θα έληγε το οποίο βάσανο.
Είτε ήταν θεάνθρωπος είτε άνθρωπος το ίδιο βάσανο υπέστη. Στην περίπτωση που είναι ο δημιουργός του Ανθρώπου, σίγουρα ο πόνος ότι σταυρώνεται από το πλάσμα Του έχει μεγαλύτερη ισχύ. Είναι κάτι σαν το αγαπημένο σου παιδί να σε σταυρώνει χλευάζοντάς σε.
Πόσο μάλλον όταν ξέρεις ότι πολλούς απ' αυτούς που τον σταύρωναν τους κατείχε ο διάβολος στην κυριολεξία και θα τους έπαιρνε μαζί του μετά το τέλος τους.
Μιας και μιλάς για τον βιβλικό Ιησού, πρέπει να λάβεις υπόψη σου και αυτές τις παραμέτρους.

Βάλε τη λογική σου να δουλέψει βάση δεδομένων για να βγάλεις υγιέστερα συμπεράσματα. Φυσικό είναι να μη πείθεσαι για την ιστορικότητα του Ιησού μόνο με τα πενιχρά δεδομένα που χρησιμοποιείς.
Εμένα αυτά μου φτάνουν.

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 18 Ιούλ 2019, 20:36

Stalker έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 08:51
Cloud87 έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 01:20
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο πρόσωπο που να σέβομαι περισσότερο από τον Ιησού Χριστό.
Ο υποτιθέμενος ιστορικός SJW-μπολσεβίκος Ιησούς που στάθηκε υπέρ των απόκληρων και των κατατρεγμένων, έσπασε κοινωνικά στεγανά και ταξικές διακρίσεις και στηλίτευσε τα θρησκευτικά κακώς κείμενα της εποχής του μέχρι που τον έφαγε λάχανο το παπαδαριό και ο ξένος κατακτητής είναι σίγουρα προσωπικότητα άξια σεβασμού.

Ο Ιησούς της βίβλου που τα έκανε όλα αυτά στα πλαίσια ενός περίεργου προτετελεσμένου κοσμικού κουκλοθέατρου για να μας συγχωρήσει για πράγματα που δεν κάναμε και ενώ ήξερε ότι αν στράβωνε η φάση ο ίδιος δεν θα έμενε πεθαμένος ούτε ένα φουλ σαββατοκύριακο, εμένα δεν με εμπνέει και τόσο.
Η βίβλος είναι γραμμένη με τέτοιον τρόπο που να συγκινεί τον αναγνώστη, σχετικά με το δράμα του Ιησού. Αν κατάφερει να συγκινήσει πάρα πολύ, τότε θα πείσει και για την εγκυρότητά της, μέσω της συγκίνησης αποκλειστικά δηλαδή. Κάπως έτσι πάει το πράγμα παντού, είτε στον θρησκευτικό, είτε στον πολιτικό, είτε - εδώ κάπως πιο περιορισμένα - στον επιστημονικό λόγο. Λέει ας πούμε ο άλλος: "αυτό το κείμενο με έκανε να δακρύσω, να πλαντάξω στο κλάμα, πολύ με συγκίνησε, πώς είναι δυνατόν να μην είναι αλήθεια; Αλλά και αλήθεια να μην είναι, τι να με νοιάζει, αφού μου άρεσε τόσο πολύ;" Οι λαϊκιστές πάσης φύσεως πρέπει να μπορούν να συγκινούν, αλλιώς μια τρύπα στο νερό θα κάνουνε. Εσένα μπορεί να μη σε εμπνέει αυτό το θείο δράμα, αλλά σίγουρα άλλους τους εμπνέει!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Ιούλ 2019, 20:48

pussycat έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 20:36
Stalker έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 08:51
Cloud87 έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 01:20
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο πρόσωπο που να σέβομαι περισσότερο από τον Ιησού Χριστό.
Ο υποτιθέμενος ιστορικός SJW-μπολσεβίκος Ιησούς που στάθηκε υπέρ των απόκληρων και των κατατρεγμένων, έσπασε κοινωνικά στεγανά και ταξικές διακρίσεις και στηλίτευσε τα θρησκευτικά κακώς κείμενα της εποχής του μέχρι που τον έφαγε λάχανο το παπαδαριό και ο ξένος κατακτητής είναι σίγουρα προσωπικότητα άξια σεβασμού.

Ο Ιησούς της βίβλου που τα έκανε όλα αυτά στα πλαίσια ενός περίεργου προτετελεσμένου κοσμικού κουκλοθέατρου για να μας συγχωρήσει για πράγματα που δεν κάναμε και ενώ ήξερε ότι αν στράβωνε η φάση ο ίδιος δεν θα έμενε πεθαμένος ούτε ένα φουλ σαββατοκύριακο, εμένα δεν με εμπνέει και τόσο.
Η βίβλος είναι γραμμένη με τέτοιον τρόπο που να συγκινεί τον αναγνώστη, σχετικά με το δράμα του Ιησού. Αν κατάφερει να συγκινήσει πάρα πολύ, τότε θα πείσει και για την εγκυρότητά της, μέσω της συγκίνησης αποκλειστικά δηλαδή. Κάπως έτσι πάει το πράγμα παντού, είτε στον θρησκευτικό, είτε στον πολιτικό, είτε - εδώ κάπως πιο περιορισμένα - στον επιστημονικό λόγο. Λέει ας πούμε ο άλλος: "αυτό το κείμενο με έκανε να δακρύσω, να πλαντάξω στο κλάμα, πολύ με συγκίνησε, πώς είναι δυνατόν να μην είναι αλήθεια; Αλλά και αλήθεια να μην είναι, τι να με νοιάζει, αφού μου άρεσε τόσο πολύ;" Οι λαϊκιστές πάσης φύσεως πρέπει να μπορούν να συγκινούν, αλλιώς μια τρύπα στο νερό θα κάνουνε. Εσένα μπορεί να μη σε εμπνέει αυτό το θείο δράμα, αλλά σίγουρα άλλους τους εμπνέει!
Και μένα κάποτε μ συγκίνησαν οι Άθλιοι του Ουγκώ, αλλά δεν τους έκανα θρησκεία.
Αν είχες γεννηθεί αλλού και διάβαζες παιδιόθεν το Κοράνι, θα ήσουν μουσλίμ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 18 Ιούλ 2019, 21:41

O I έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 18:12
Βάλε τη λογική σου να δουλέψει βάση δεδομένων για να βγάλεις υγιέστερα συμπεράσματα. Φυσικό είναι να μη πείθεσαι για την ιστορικότητα του Ιησού μόνο με τα πενιχρά δεδομένα που χρησιμοποιείς.
Εμένα αυτά μου φτάνουν.
Αν απευθύνεσαι σε μένα, εγώ έχω γράψει υπέρ της ιστορικότητας του χριστού στο νήμα. Από κει και πέρα, όταν ένα μυθιστόρημα έχει αυτοκολλητάκι «βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα» αυτό δεν το κάνει λιγότερο μυθιστόρημα.


pussycat έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 20:36
Η βίβλος είναι γραμμένη με τέτοιον τρόπο που να συγκινεί τον αναγνώστη, σχετικά με το δράμα του Ιησού.
Την πρώτη φορά μπορεί, μετά ξέρεις ότι είναι φόλα το φινάλε και δεν μπορείς να το απολαύσεις :(

Εννοώ, ό,ποια καλή θέληση δημιούργησαν οι συγγραφείς με κάποια πετυχημένα δραματουργικά στοιχεία και το σποραδικά καλό world building την πετάνε στα σκουπίδια στο τέλος όταν ακυρώνουν την θυσία του πρωταγωνιστή και σου λένε ότι τελικά όχι απλά δεν πέθανε, αλλά ήταν ο ίδιος ο θεός all along και όσοι αμφέβαλλαν γι' αυτόν θα πάνε στην κόλαση για πάντα.

Δηλαδή φαντάσου στο τέλος των 300 ο Λεωνίδας να ανασταίνονταν και να αποκαλύπτονταν ότι τελικά ήταν ο Ποσειδώνας, και η ταινία να τελείωνε λίγο πριν πνίξει όλους τους Πέρσες κάτω από αιγαϊκό τσουνάμι, θα πετούσαν και τα καθίσματα στην οθόνη.

Επίσης φαντάσου η ταινία να είχε οπαδούς που πιστεύουν ότι είναι 100% ιστορικά ακριβής, παρόλο που αφενός μετά τις θερμοπύλες δεν σημειώθηκαν μαζικοί πνιγμοί Περσών και αφετέρου κανείς δεν ξαναείδε ποτέ ούτε τον Λεωνίδα ούτε τον Ποσειδώνα μετά το υποτιθέμενο περιστατικό, και επιπλέον έχουν δυσανάλογα μεγάλο λόγο στο τι θα γράφεται στα σχολικά βιβλία της χώρας σου.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 18 Ιούλ 2019, 23:23

Stalker έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 21:41
O I έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 18:12
Βάλε τη λογική σου να δουλέψει βάση δεδομένων για να βγάλεις υγιέστερα συμπεράσματα. Φυσικό είναι να μη πείθεσαι για την ιστορικότητα του Ιησού μόνο με τα πενιχρά δεδομένα που χρησιμοποιείς.
Εμένα αυτά μου φτάνουν.
Αν απευθύνεσαι σε μένα, εγώ έχω γράψει υπέρ της ιστορικότητας του χριστού στο νήμα. Από κει και πέρα, όταν ένα μυθιστόρημα έχει αυτοκολλητάκι «βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα» αυτό δεν το κάνει λιγότερο μυθιστόρημα.
Αν εννοείς τον τρόπο αφήγησης, φυσικό είναι να γίνεται λογοτεχνικά και με συνοχή όπως κάθε γραφόμενο βιβλίο.
Η λέξη "μυθιστόρημα" παραπέμπει σε παραμύθι και αυτό δε συνάδει με την ιστορικότητα τού προσώπου που υπερασπίστηκες στο νήμα.
Οπότε θα εννοείς "ιστορικό κείμενο με λογοτεχνική παρουσίαση".

Και κάτι ακόμα
Δε λέει "όσοι αμφέβαλλαν γι' αυτόν θα πάνε στην κόλαση για πάντα" αλλά όσοι δεν πράττουν στη ζωή τους αυτά τα ηθικά που λέει στη διδασκαλία Του και κάνουν τα αντίθετα, μιας και είναι καί Θεός, δεν θα βρεθούν κοντά Του μετά τη ζωή αυτή μιας και δεν τον θέλουν ήδη από δω, άρα ούτε και εκεί.
Εξάλλου είναι ο προφητευμένος Μεσσίας που περίμεναν οι Ιουδαίοι και σ' αυτούς τα έλεγε αυτά. Σε αυτούς που τον περίμεναν και κατ' επέκταση σε αυτούς που τον πίστεψαν ως Μεσσία.
Έχει διαφορά απ' ότι βλέπεις και απλά το διευκρινίζω/ισιώνω
SpoilerShow
Πάντως τα επιχειρήματά σου και ο τρόπος, μου θυμίζει κάποιο μέλος από τα παλιά :smt017
Δεν έχει βέβαια κάποια σημασία αυτό. Απλά αναρωτιέμαι αν μιλάω με τον Ιανό :xena:
Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Ιούλ 2019, 23:33

O I έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:23
Stalker έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 21:41
O I έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 18:12
Βάλε τη λογική σου να δουλέψει βάση δεδομένων για να βγάλεις υγιέστερα συμπεράσματα. Φυσικό είναι να μη πείθεσαι για την ιστορικότητα του Ιησού μόνο με τα πενιχρά δεδομένα που χρησιμοποιείς.
Εμένα αυτά μου φτάνουν.
Αν απευθύνεσαι σε μένα, εγώ έχω γράψει υπέρ της ιστορικότητας του χριστού στο νήμα. Από κει και πέρα, όταν ένα μυθιστόρημα έχει αυτοκολλητάκι «βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα» αυτό δεν το κάνει λιγότερο μυθιστόρημα.
Αν εννοείς τον τρόπο αφήγησης, φυσικό είναι να γίνεται λογοτεχνικά και με συνοχή όπως κάθε γραφόμενο βιβλίο.
Η λέξη "μυθιστόρημα" παραπέμπει σε παραμύθι και αυτό δε συνάδει με την ιστορικότητα τού προσώπου που υπερασπίστηκες στο νήμα.
Οπότε θα εννοείς "ιστορικό κείμενο με λογοτεχνική παρουσίαση".

Και κάτι ακόμα
Δε λέει "όσοι αμφέβαλλαν γι' αυτόν θα πάνε στην κόλαση για πάντα" αλλά όσοι δεν πράττουν στη ζωή τους αυτά τα ηθικά που λέει στη διδασκαλία Του και κάνουν τα αντίθετα, μιας και είναι καί Θεός, δεν θα βρεθούν κοντά Του μετά τη ζωή αυτή μιας και δεν τον θέλουν ήδη από δω, άρα ούτε και εκεί.
Εξάλλου είναι ο προφητευμένος Μεσσίας που περίμεναν οι Ιουδαίοι και σ' αυτούς τα έλεγε αυτά. Σε αυτούς που τον περίμεναν και κατ' επέκταση σε αυτούς που τον πίστεψαν ως Μεσσία.
Έχει διαφορά απ' ότι βλέπεις και απλά το διευκρινίζω/ισιώνω
SpoilerShow
Πάντως τα επιχειρήματά σου και ο τρόπος, μου θυμίζει κάποιο μέλος από τα παλιά :smt017
Δεν έχει βέβαια κάποια σημασία αυτό. Απλά αναρωτιέμαι αν μιλάω με τον Ιανό :xena:
Ο.Ι.
Λυπάμαι Ο.Ι. (δεν) αλλά ο Stalker σου πήρε το σώβρακο με το κομμάτι που απέκοψες (Λεωνίδας=Ποσειδώνας)!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 18 Ιούλ 2019, 23:50

Nandros έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:33
O I έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:23
Stalker έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 21:41
Αν απευθύνεσαι σε μένα, εγώ έχω γράψει υπέρ της ιστορικότητας του χριστού στο νήμα. Από κει και πέρα, όταν ένα μυθιστόρημα έχει αυτοκολλητάκι «βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα» αυτό δεν το κάνει λιγότερο μυθιστόρημα.
Αν εννοείς τον τρόπο αφήγησης, φυσικό είναι να γίνεται λογοτεχνικά και με συνοχή όπως κάθε γραφόμενο βιβλίο.
Η λέξη "μυθιστόρημα" παραπέμπει σε παραμύθι και αυτό δε συνάδει με την ιστορικότητα τού προσώπου που υπερασπίστηκες στο νήμα.
Οπότε θα εννοείς "ιστορικό κείμενο με λογοτεχνική παρουσίαση".

Και κάτι ακόμα
Δε λέει "όσοι αμφέβαλλαν γι' αυτόν θα πάνε στην κόλαση για πάντα" αλλά όσοι δεν πράττουν στη ζωή τους αυτά τα ηθικά που λέει στη διδασκαλία Του και κάνουν τα αντίθετα, μιας και είναι καί Θεός, δεν θα βρεθούν κοντά Του μετά τη ζωή αυτή μιας και δεν τον θέλουν ήδη από δω, άρα ούτε και εκεί.
Εξάλλου είναι ο προφητευμένος Μεσσίας που περίμεναν οι Ιουδαίοι και σ' αυτούς τα έλεγε αυτά. Σε αυτούς που τον περίμεναν και κατ' επέκταση σε αυτούς που τον πίστεψαν ως Μεσσία.
Έχει διαφορά απ' ότι βλέπεις και απλά το διευκρινίζω/ισιώνω
SpoilerShow
Πάντως τα επιχειρήματά σου και ο τρόπος, μου θυμίζει κάποιο μέλος από τα παλιά :smt017
Δεν έχει βέβαια κάποια σημασία αυτό. Απλά αναρωτιέμαι αν μιλάω με τον Ιανό :xena:
Ο.Ι.
Λυπάμαι Ο.Ι. (δεν) αλλά ο Stalker σου πήρε το σώβρακο με το κομμάτι που απέκοψες (Λεωνίδας=Ποσειδώνας)!
.
Ούτως ή άλλως δε φοράω σώβρακο. Είμαι συγκαμένος :c020:
Κατ' αρχήν το σχόλιο δεν απευθύνονταν σε μένα και σχολίασα το σημείο που μ' ενδιέφερε.
Δεν υπάρχει λόγος να δώσω σημασία σε όποια μπαρούφα παραλληλισμό μπορεί να φέρει κάποιος για να επιβεβαιώσει την απιστία του.
Είτε κι αν θα συνέβαινε στο Λεωνίδα και αν θα συνέβαινε στον σεβάχ τον θαλασσινό...

Το στρέφει στη μυθολογία για προφανείς λόγους και το ξέρεις

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Ιούλ 2019, 00:00

O I έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:50
Nandros έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:33
O I έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:23
Αν εννοείς τον τρόπο αφήγησης, φυσικό είναι να γίνεται λογοτεχνικά και με συνοχή όπως κάθε γραφόμενο βιβλίο.
Η λέξη "μυθιστόρημα" παραπέμπει σε παραμύθι και αυτό δε συνάδει με την ιστορικότητα τού προσώπου που υπερασπίστηκες στο νήμα.
Οπότε θα εννοείς "ιστορικό κείμενο με λογοτεχνική παρουσίαση".

Και κάτι ακόμα
Δε λέει "όσοι αμφέβαλλαν γι' αυτόν θα πάνε στην κόλαση για πάντα" αλλά όσοι δεν πράττουν στη ζωή τους αυτά τα ηθικά που λέει στη διδασκαλία Του και κάνουν τα αντίθετα, μιας και είναι καί Θεός, δεν θα βρεθούν κοντά Του μετά τη ζωή αυτή μιας και δεν τον θέλουν ήδη από δω, άρα ούτε και εκεί.
Εξάλλου είναι ο προφητευμένος Μεσσίας που περίμεναν οι Ιουδαίοι και σ' αυτούς τα έλεγε αυτά. Σε αυτούς που τον περίμεναν και κατ' επέκταση σε αυτούς που τον πίστεψαν ως Μεσσία.
Έχει διαφορά απ' ότι βλέπεις και απλά το διευκρινίζω/ισιώνω
SpoilerShow
Πάντως τα επιχειρήματά σου και ο τρόπος, μου θυμίζει κάποιο μέλος από τα παλιά :smt017
Δεν έχει βέβαια κάποια σημασία αυτό. Απλά αναρωτιέμαι αν μιλάω με τον Ιανό :xena:
Ο.Ι.
Λυπάμαι Ο.Ι. (δεν) αλλά ο Stalker σου πήρε το σώβρακο με το κομμάτι που απέκοψες (Λεωνίδας=Ποσειδώνας)!
.
Ούτως ή άλλως δε φοράω σώβρακο. Είμαι συγκαμένος :c020:
Κατ' αρχήν το σχόλιο δεν απευθύνονταν σε μένα και σχολίασα το σημείο που μ' ενδιέφερε.
Δεν υπάρχει λόγος να δώσω σημασία σε όποια μπαρούφα παραλληλισμό μπορεί να φέρει κάποιος για να επιβεβαιώσει την απιστία του.
Είτε κι αν θα συνέβαινε στο Λεωνίδα και αν θα συνέβαινε στον σεβάχ τον θαλασσινό...

Το στρέφει στη μυθολογία για προφανείς λόγους και το ξέρεις

Ο.Ι.
Το θέμα του νήματος μυθολογικό είναι! :g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 19 Ιούλ 2019, 00:01

Για κάποιους προφανώς για κάποιους όχι

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ειναι ο Ιησους ιστορικο προσωπο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 19 Ιούλ 2019, 11:32

O I έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:23
Αν εννοείς τον τρόπο αφήγησης, φυσικό είναι να γίνεται λογοτεχνικά και με συνοχή όπως κάθε γραφόμενο βιβλίο.
Η λέξη "μυθιστόρημα" παραπέμπει σε παραμύθι και αυτό δε συνάδει με την ιστορικότητα τού προσώπου που υπερασπίστηκες στο νήμα.
Οπότε θα εννοείς "ιστορικό κείμενο με λογοτεχνική παρουσίαση".
Επειδή υπήρξε ο Μέγας Αλέξανδρος δεν σημαίνει ότι πολέμησε με τον Κατηραμένο Όφη.

Ομοίως, ότι μάλλον βρέθηκε πραγματικό άτομο στο επίκεντρο κάποιων περιορισμένης κλίμακας κοινωνικοθρησκευτικών αναταράξεων σε μια μεσανατολική ρωμαϊκή επαρχία του πρώτου αιώνα δεν σημαίνει ότι οφείλουμε να πάρουμε τοις μετρητοίς τις φιδιές των μεταγενέστερων μαρκετάδων του, που έφτιαξαν ολόκληρη θεολογία γύρω από το πως ο αρχηγός τους και καλά ήθελε να προδοθεί και να εκτελεστεί ταπεινωτικά, αντί να τελειώσει τους κατακτητές όπως αναμενόταν να κάνει ο πραγματικός μεσσίας.

O I έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:23
Και κάτι ακόμα
Δε λέει "όσοι αμφέβαλλαν γι' αυτόν θα πάνε στην κόλαση για πάντα" αλλά όσοι δεν πράττουν στη ζωή τους αυτά τα ηθικά που λέει στη διδασκαλία Του και κάνουν τα αντίθετα, μιας και είναι καί Θεός, δεν θα βρεθούν κοντά Του μετά τη ζωή αυτή μιας και δεν τον θέλουν ήδη από δω, άρα ούτε και εκεί.
Εξάλλου είναι ο προφητευμένος Μεσσίας που περίμεναν οι Ιουδαίοι και σ' αυτούς τα έλεγε αυτά. Σε αυτούς που τον περίμεναν και κατ' επέκταση σε αυτούς που τον πίστεψαν ως Μεσσία.
Έχει διαφορά απ' ότι βλέπεις και απλά το διευκρινίζω/ισιώνω
Παρεξήγηση, δεν ήταν θεολογικό το σχόλιο, εννοούσα ότι μου φαίνεται σαχλό από δραματικής άποψης να τελειώνεις την ιστορία με τους ήρωες στο ναδίρ τους, άλλους νεκρούς, άλλους κυνηγημένους (ενώ οι ρωμαίοι ούτε ίδρωσαν) και αντί να κοιτάξεις να το διαχειριστείς να λες ότι δεν πειράζει, οι αντίπαλοι θα τον πιουν επειδή είσαι ο καλύτερος των καλύτερων και δε σε σταματάει ούτε ο θάνατος, the end.

O I έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:23
SpoilerShow
Πάντως τα επιχειρήματά σου και ο τρόπος, μου θυμίζει κάποιο μέλος από τα παλιά :smt017
Δεν έχει βέβαια κάποια σημασία αυτό. Απλά αναρωτιέμαι αν μιλάω με τον Ιανό :xena:
Ο.Ι.
Μπα, η μόνη αλλαγή ψευδώνυμου που έκανα ήταν στη μεταφορά από το παλιό στο νέο πχόρουμ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών