Nεκρομαντείο.

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2019, 00:37

Σκεφτόμουν σήμερα για τις σκουληκότρυπες στο σύμπαν (θεωρητική συνέπεια της γενικής θεωρίας της σχετικότητας) όπως και για τις διαφορές χρόνου που θα είχαμε με έναν πλανήτη 6-7 έτη φωτός μακριά (κοντά για τα αστρονομικά δεδομένα) οι οποίες θα μπορούσαν να είναι της τάξεως χιλιάδων ετών (για ένα έτος που θα περνούσε εκεί εδώ θα είχαν παρέλθει 1000 για παράδειγμα). Βέβαια αυτό θα ίσχυε και για την Γη, Νέα Υόρκη και Αθήνα ίσως έχουν διαφορά στο έτος 1 εκατομμυριοστό του δευτερολέπτου ή πολύ μικρότερο, αλλά αν το αναγάγουμε σε 6-7 έτη φωτός δίνει πολύ μεγάλη διαφορά.
Κοιτώντας ταυτόχρονα στο facebook βλέπω αυτή την εικόνα

Εικόνα

από το Νεκρομαντείο του Αχέροντα, περιοχή από την οποία κατάγομαι κιόλας και λέω ασυναίσθητα "να μια σκουληκότρυπα".
Περισσότερα https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE ... F%84%CE%B1

Ήθελα να ασχοληθώ πάντα με την έρευνα σ' αυτόν τον τομέα της φυσικής. Δεν έγινε, οπότε δεν γνωρίζω ακριβή πράγματα. Τι θα δημιουργούσε όμως μια σκουληκότρυπα στο σύμπαν; Ύλη και αντιύλη, ίσως και άλλα πράγματα μαζί; Οι ποταμοί, στην μυθολογία για το μαντείο φαίνεται να συνδυάζουν τα αντίθετα (φωτιά και νερό), ο ένας πηγάζει από την Στύγα, υπήρχε η Αχερουσία λίμνη και γενικά υπάρχει πλούσια μυθολογία για την περιοχή. Αξιοσημείωτη επίσης είναι η ακουστική της στοάς.
Πεποίθησή μου είναι πάντως ότι αυτοί είναι οι συμβολισμοί των ιερών μας χώρων και κάποιοι σκοπίμως χλευάζουν.
Όσο για το αν έχει σχέση με τους νεκρούς ίσως και να έχει. Το σύμπαν δεν μπορεί να χάσει τίποτα, δεν μπορεί να χάσει πληροφορία. Οι ψυχές ίσως ταξιδεύουν μέσα από σκουληκότρυπες για άλλους τόπους.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16762
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 23 Ιουν 2019, 00:46

Έγκυρες απαντήσεις κυρίως από Spiros και Ζενιθ.

Εγώ θυμήθηκα όταν έπαιζα RPG και ένας είχε κολλήσει με νεκρομάντες και ήθελε να παίξει νεκρομάντη. Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου παίξε ένα elf, έναν οψιονιστή να βγάλεις δουλειά, όχι νεκρομάντη, λύσσα κακιά.
Τελικά τον σέρναμε μαζί μας σε όλο το παιχνίδι, τίποτα δεν μπορούσε να κάνει, χαμένο κορμί τον λέγαμε. Κάποια στιγμή που μείναμε μόνοι μας, εγώ σαν dark elven έπρεπε να τον σκοτώσω για να του πάρω τα υπάρχοντα, ειδικά αφού μας ήταν άχρηστος, και έχασα πόντους από κακό role playing γιατί του τη χάρισα. Είπα, καλά μαζευόμαστε τα Σαββατοκύριακα, μην έρχεται και ξύνεται μόνος του.
Τελικά στην τελευταία σκηνή δεχτήκαμε επίθεση από στρατό ζόμπι και τα έστρεψε εναντίον αυτού που μας τα έστειλε. Αλλιώς δεν το βγάζαμε το παιχνίδι. Και τον είχε ρωτήσει στην αρχή ο DM μήπως έχει διαβάσει το σενάριο και αυτός επέμενε πως δεν το είχε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 23 Ιουν 2019, 22:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 23 Ιουν 2019, 00:50

Έλα ρε Antares, είμαι στην Αμμουδιά αυτές τις μέρες, θα ήθελα να το επισκεφθώ ξανά, όταν το είδα ως παιδί ένιωσα δέος, δεν πίστεψα στις τεχνικές εξαπάτησης που ισχυρίστηκε ο ξεναγός ... μόνο γιά την ιερότητά του ήμουν σίγουρος, με διαβεβαίωνε η ψυχική μου ένταση


ΥΓ Είμαι κι εγώ του νομού, λίγο πιό δυτικά.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2019, 00:51

Juno έγραψε:
23 Ιουν 2019, 00:46
Έγκυρες απαντήσεις κυρίως από Spiros και Ζενιθ.

Εγώ θυμήθηκα όταν έπαιζα RPG και ένας είχε κολλήσει με νεκρομάντες και ήθελε να παίξει νεκρομάντη. Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου παίξε ένα elf, έναν οψιονιστή να βγάλεις δουλειά, όχι νεκρομάντη, λύσσα κακιά.
Τελικά τον σέρναμε μαζί μας σε όλο το παιχνίδι, τίποτα δεν μπορούσε να κάνει, χαμένο κορμί τον λέγαμε. Κάποια στιγμή που μείναμε μόνοι μας, εγώ σαν dark elven έπρεπε να τον σκοτώσω για να του πάρω τα υπάρχοντα, ειδικά αφού μας ήταν άχρηστος, και έχασα πόντους από κακό roll playing γιατί του τη χάρισα. Είπα, καλά μαζευόμαστε τα Σαββατοκύριακα, μην έρχεται και ξύνεται μόνος του.
Τελικά στην τελευταία σκηνή δεχτήκαμε επίθεση από στρατό ζόμπι και τα έστρεψε εναντίον αυτού που μας τα έστειλε. Αλλιώς δεν το βγάζαμε το παιχνίδι. Και τον είχε ρωτήσει στην αρχή ο DM μήπως έχει διαβάσει το σενάριο και αυτός επέμενε πως δεν το είχε.
:smt005: Απίστευτο.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16762
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 23 Ιουν 2019, 00:52

Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 00:37
.... Οι ψυχές ίσως ταξιδεύουν μέσα από σκουληκότρυπες για άλλους τόπους.
:xena:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2019, 00:57

Μπίστης έγραψε:
23 Ιουν 2019, 00:50
Έλα ρε Antares, είμαι στην Αμμουδιά αυτές τις μέρες, θα ήθελα να το επισκεφθώ ξανά, όταν το είδα ως παιδί ένιωσα δέος, δεν πίστεψα στις τεχνικές εξαπάτησης που ισχυρίστηκε ο ξεναγός ... μόνο γιά την ιερότητά του ήμουν σίγουρος, με διαβεβαίωνε η ψυχική μου ένταση


ΥΓ Είμαι κι εγώ του νομού, λίγο πιό δυτικά.
Εγώ στο δημοτικό το επισκέφθηκα αλλά θα ξαναπάω. Από το μπαλκόνι του σπιτιού μου το βλέπω (σε απόσταση 7-8 χιλιόμετρα). Έχει και ωραίες παραλίες στην περιοχή.
Πάντως έρχονται άνθρωποι από όλον τον κόσμο για να το επισκεφθούν.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2019, 01:03

Juno έγραψε:
23 Ιουν 2019, 00:52
Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 00:37
.... Οι ψυχές ίσως ταξιδεύουν μέσα από σκουληκότρυπες για άλλους τόπους.
:xena:
Ναι αυτό φαίνεται λίγο μεταφυσικό αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ότι συμβαίνει στο κλειστό μας σύστημα την Γη (θάνατος, άγνοια) δεν σημαίνει ότι συμβαίνει παντού στο σύμπαν για το οποίο είμαστε μικρότεροι και από κόκκο.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16762
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 23 Ιουν 2019, 01:05

Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 01:03
Juno έγραψε:
23 Ιουν 2019, 00:52
Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 00:37
.... Οι ψυχές ίσως ταξιδεύουν μέσα από σκουληκότρυπες για άλλους τόπους.
:xena:
Ναι αυτό φαίνεται λίγο μεταφυσικό αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ότι συμβαίνει στο κλειστό μας σύστημα την Γη (θάνατος, άγνοια) δεν σημαίνει ότι συμβαίνει παντού στο σύμπαν για το οποίο είμαστε μικρότεροι και από κόκκο.
Ε ναι, αλλά σίγουρα υπάρχουν ευφυή όντα και αλλού. Ή πάμε σε άλλο μέρος παράδεισο-κόλαση ξέρω γω ή μετενσαρκωνόμαστε. Δεν γίνεται ο άνθρωπος έτσι και ο εξωγήινος αλλιώς.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2019, 01:11

Juno έγραψε:
23 Ιουν 2019, 01:05
Ε ναι, αλλά σίγουρα υπάρχουν ευφυή όντα και αλλού. Ή πάμε σε άλλο μέρος παράδεισο-κόλαση ξέρω γω ή μετενσαρκωνόμαστε. Δεν γίνεται ο άνθρωπος έτσι και ο εξωγήινος αλλιώς.
Αυτή είναι φιλοσοφική ή θεολογική συζήτηση. Θα έλεγα ότι δεν υπάρχει διαχωρισμός. Μπορεί μια ψυχή να ενσαρκωθεί στη Γη, σε άλλον πλανήτη ή να ανέβει επίπεδο ή να είναι ήδη σε ανεβασμένο επίπεδο και να έχει αποστολή στη Γη, ή να μετενσαρκωθεί από άλλον πλανήτη όπου ισχύουν καλύτερα πράγματα στη Γη κλπ.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 23 Ιουν 2019, 15:07

Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 00:37
Οι ψυχές ίσως ταξιδεύουν μέσα από σκουληκότρυπες για άλλους τόπους.
Για ποιους τόπους δηλ;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2019, 16:04

Natasha έγραψε:
23 Ιουν 2019, 15:07
Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 00:37
Οι ψυχές ίσως ταξιδεύουν μέσα από σκουληκότρυπες για άλλους τόπους.
Για ποιους τόπους δηλ;
Για άλλους πλανήτες, όπου πιθανόν κατοικούν άλλα όντα με διαφορετικούς φυσικούς νόμους. Κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 23 Ιουν 2019, 16:08

Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:04
Natasha έγραψε:
23 Ιουν 2019, 15:07
Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 00:37
Οι ψυχές ίσως ταξιδεύουν μέσα από σκουληκότρυπες για άλλους τόπους.
Για ποιους τόπους δηλ;
Για άλλους πλανήτες, όπου πιθανόν κατοικούν άλλα όντα με διαφορετικούς φυσικούς νόμους. Κάτι τέτοιο.
Ωραία θα ηταν! :romance-hearteyes:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Παρταλι

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 23 Ιουν 2019, 16:08

για εδω ειστε....


Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2019, 16:13

Natasha έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:08
Ωραία θα ηταν! :romance-hearteyes:
Οι αρχαίοι δεν είχαν χριστιανισμό. Ίσως γνώριζαν πολύ καλά όμως ότι υπάρχουν ευφυή όντα με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από τον άνθρωπο, ίσως και αθάνατα, όπως φαίνεται από τους θεούς τους.
Φυσικά θα γνώριζαν επίσης ότι πάνω απ' αυτούς θα υπήρχε άλλο ανώτερο ον που τους δημιούργησε, γι' αυτό και η φιλοσοφία τους.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 23 Ιουν 2019, 16:14

Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:13
Natasha έγραψε:
23 Ιουν 2019, 16:08
Ωραία θα ηταν! :romance-hearteyes:
Οι αρχαίοι δεν είχαν χριστιανισμό. Ίσως γνώριζαν πολύ καλά όμως ότι υπάρχουν ευφυή όντα με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από τον άνθρωπο, ίσως και αθάνατα, όπως φαίνεται από τους θεούς τους.
Φυσικά θα γνώριζαν επίσης ότι πάνω απ' αυτούς θα υπήρχε άλλο ανώτερο ον που τους δημιούργησε, γι' αυτό και η φιλοσοφία τους.
:g030::smt023
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών