Διακοπές με φίλους

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Ιουν 2019, 22:21

Τι εμπειρίες έχετε; Τι συνταγές;

Εμείς είχαμε κολλήσει με συγκεκριμένη παρέα για χρόνια και τώρα παίζουμε με διάφορες και νόμιζα ότι κατείχα το θέμα, αλλά όλο έχει εκπλήξεις, με νέα άτομα.

Μου διέφυγε το βασικό, που από την αρχή είναι να ξέρεις πάνω κάτω ποιο είναι το πρόγραμμα του άλλου στα βασικά, όλοι έχουν συνήθειες πάνω κάτω όταν φτάσουν σε άλφα ηλικία. Όπου δεν συμπίπτει το πρόγραμμα για τον όποιον λόγο ο καθένας κάνει τα δικά του και η παρέα συναντιέται μέρος του 24ώρου χωρίς παρεξηγήσεις.

Τα κατάφερα φέτος που επειδή υπήρχαν τρελά ωράρια στις δουλειές μας και κανείς δεν είχε καιρό να οργανώσει λίγο την παρέα πριν την εξόρμηση, βρεθήκαμε μη συνεννοημένοι με νέα παρέα φίλους φίλων και έγινε λιγάκι αλαλούμ. Άλλου δεν του άρεσε η θάλασσα, άλλου δεν του άρεσε η πισίνα, τελείως αντίθετα προγράμματα, άλλος ξύπναγε ξημέρωμα, άλλος κοίμιζε απόγευμα το παιδί του, άλλος το άφηνε νηστικό γιατί λέει δεν κάνει στο νερό με γεμάτο στομάχι και ούτω καθεξής. Πάντως ωραία περάσαμε, δεν λέω! Μου αρέσει να ανανεώνεται η παρέα.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 23 Ιουν 2019, 23:11

Δεν αρκεί να γνωρίζεσαι με κάποιους για να πας μαζί διακοπές, πρέπει να ξέρει ο ένας τα χούγια του άλλου, 90% θα γυρίσουν τσακωμένοι.
Είναι κάτι σαν συγκατοίκηση.

- Casper -

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 23 Ιουν 2019, 23:13

Μηχανικός έγραψε:
23 Ιουν 2019, 23:11
Δεν αρκεί να γνωρίζεσαι με κάποιους για να πας μαζί διακοπές, πρέπει να ξέρει ο ένας τα χούγια του άλλου, 90% θα γυρίσουν τσακωμένοι.
Είναι κάτι σαν συγκατοίκηση.
+1000

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9963
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 23 Ιουν 2019, 23:14

+327
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

- Casper -

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 23 Ιουν 2019, 23:16

vagabondo έγραψε:
23 Ιουν 2019, 23:14
+327
Και λίγα λες...

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9963
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 23 Ιουν 2019, 23:18

Έτσι.
Δεν είμαι φλύαρος σαν κι εσένα.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Ιουν 2019, 23:19

Μπα, να τσακωθούμε γιατί; Δεν χαλάω την καρδιά μου ό,τι και να γίνει. Αλλά να πω ότι δεν θα ξαναπάω με συγκεκριμένους ανθρώπους, χωρίς πολλές φανφάρες, ναι.

Χωρίς να το δηλώσω βέβαια. Θα ξαναβγούμε για τους καφέδες μας, όπως πριν, αλλά δεν θα ξανασυζητήσουμε το ενδεχόμενο κοινών διακοπών.

Πχ το έχω πει όταν έρθει ο άλλος με το σούπερ κινητό, αλλά σκέφτεται και τη μπύρα που θα πιει και ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ να μην πάει η παρέα κάπου για τέτοιους λόγους :o Μιλάμε για μια μπύρα, κυριολεκτικά. Θα ξαναφάει το βράδυ, το πρωϊνό στο ξενοδοχείο.

Τέλος πάντων, ακόμα και να μην τα βρεις στην κοινή μπύρα των διακοπών, κάτι σε έχει κάνει να αποφασίσεις διακοπές με τα συγκεκριμένα άτομα και συνήθως κάτι θα βρεις να κάνεις. Τη συγκεκριμένη φάση απλά δεν είχα κουράγιο να πάρω τον άντρα μου να πάμε μόνοι μας στο γαμάτο μέρος εκείνο, δεν έπειθα ούτε εκείνον, για αυτό μου έμεινε λίγο απωθημένο. Συνήθως θα κάνουμε κάτι διαφορετικό από την παρέα, αν είναι πραγματικά κάτι σπέσιαλ, ειδικά αν είχα χρόνο να κάνω έρευνα για το μέρος από πριν. Ανακοινώνω ότι θα συντονιστούμε τις υπόλοιπες πόσες είναι αρκετές ώρες των διακοπών. Συνήθως κιόλας οι άλλοι επιστρέφουν στα δωμάτια και ετοιμάζονται, εμείς αλητεύουμε ολημερίς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 23 Ιουν 2019, 23:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

- Casper -

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 23 Ιουν 2019, 23:24

vagabondo έγραψε:
23 Ιουν 2019, 23:18
Έτσι.
Δεν είμαι φλύαρος σαν κι εσένα.
Με πληγώνεις βαθιά και ανεπανάληπτα. :(

Τεσπα οκ το κόβω :p
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος - Casper - την 23 Ιουν 2019, 23:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 23 Ιουν 2019, 23:24

Πολυ δεσμευτικο το ολο σκηνικο ακαταλληλο για διακοπες
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 23 Ιουν 2019, 23:26

Athina__P έγραψε:
23 Ιουν 2019, 23:19
Μπα, να τσακωθούμε γιατί; Δεν χαλάω την καρδιά μου ό,τι και να γίνει. Αλλά να πω ότι δεν θα ξαναπάω με συγκεκριμένους ανθρώπους, χωρίς πολλές φανφάρες, ναι.

Χωρίς να το δηλώσω βέβαια. Θα ξαναβγούμε για τους καφέδες μας, όπως πριν, αλλά δεν θα ξανασυζητήσουμε το ενδεχόμενο κοινών διακοπών.

Πχ το έχω πει όταν έρθει ο άλλος με το σούπερ κινητό, αλλά σκέφτεται και τη μπύρα που θα πιει και ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ να μην πάει η παρέα κάπου για τέτοιους λόγους :o Μιλάμε για μια μπύρα, κυριολεκτικά. Θα ξαναφάει το βράδυ, το πρωϊνό στο ξενοδοχείο.
Είχατε κλείσει από πριν συγκεκριμένο ξενοδοχείο.

Αν πηγαίνατε χωρίς πρόγραμμα, λίγο σαν διακοπές περιπέτειας, θα πλακωνόσαστε κανονικά. :D

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 23 Ιουν 2019, 23:27

Εγγυηση μελλοντικου γαμησιου ειναι αυτου του ειδους οι διακοπες.
Θετονται τα θεμελια για μελλοντικες συνουσιασεις.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Ιουν 2019, 23:28

Εκτός από τσακωμούς, κάτι άλλο που δούλεψε; :smt017 Και πέρασε καλά η παρέα;

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Ιουν 2019, 23:30

Μηχανικός έγραψε:
23 Ιουν 2019, 23:26
Athina__P έγραψε:
23 Ιουν 2019, 23:19
Μπα, να τσακωθούμε γιατί; Δεν χαλάω την καρδιά μου ό,τι και να γίνει. Αλλά να πω ότι δεν θα ξαναπάω με συγκεκριμένους ανθρώπους, χωρίς πολλές φανφάρες, ναι.

Χωρίς να το δηλώσω βέβαια. Θα ξαναβγούμε για τους καφέδες μας, όπως πριν, αλλά δεν θα ξανασυζητήσουμε το ενδεχόμενο κοινών διακοπών.

Πχ το έχω πει όταν έρθει ο άλλος με το σούπερ κινητό, αλλά σκέφτεται και τη μπύρα που θα πιει και ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ να μην πάει η παρέα κάπου για τέτοιους λόγους :o Μιλάμε για μια μπύρα, κυριολεκτικά. Θα ξαναφάει το βράδυ, το πρωϊνό στο ξενοδοχείο.
Είχατε κλείσει από πριν συγκεκριμένο ξενοδοχείο.

Αν πηγαίνατε χωρίς πρόγραμμα, λίγο σαν διακοπές περιπέτειας, θα πλακωνόσαστε κανονικά. :D
Μπα... Έχουμε κάνει και από αυτό. Δεν βγήκε όπως θέλαμε, κυρίως γιατί ακούσαμε τότε ότι κλαίγονταν οι ξενοδόχοι ΠΑΛΙ για κακή σεζόν και ήταν τίγκα όλα τελικά και ήταν σε εποχή προ ιντερνετ! Μιλάμε να χάνουμε ΩΡΕΣ να ψάχνουμε ένα κεραμίδι! Αλλά και πάλι το είδαμε σαν περιπέτεια, μια χαρά ήταν. Εκτός από τις χαμένες ώρες δηλαδή! Γενικά μου αρέσει και με παρέα και μόνοι μας. Δύσκολα θα χαλάσει κάτι πολύ. Πιο πολύ άνοιξα το τόπικ μήπως υπάρχει κάποιο ευκολάκι που δεν έχω υπόψη.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Ιουν 2019, 23:33

Γενικά από αυτά που με χαλάνε αρκετά είναι την ώρα των διακοπών να μαθαίνω πράγματα που δεν έχει ξανασυζητήσει ο άλλος πριν, αλλά επηρεάζουν σοβαρά τις διακοπές όλων, όπως να έχει μπάτζετ και να κάθεσαι να συζητάς πράγματα που θεωρούσες αυτονόητα. Όπως πχ ότι μπορείς να πιεις και μια μπύρα βρε παιδί μου. Όχι λέει ο άλλος, δεν αξίζει, γιατί εδώ ξερω γω τη χρεώνουν 3 και είναι ληστεία ενώ στο χωριό μου τη χρεώνουν 2. Ε, δεν θέλω να ξοδεύω ένα λεπτό από το χρόνο των διακοπών για τέτοιες συζητήσεις, τη στιγμή που ο άλλος είναι εκτός τόπου και χρόνου, ε, δεν είμαστε στο χωριό του, πώς να το κάνουμε;

Θέλω να πω, μπορεί να έλεγα ΟΚ, με την ίδια παρέα, στο ίδιο μέρος αν ήξερα από πριν τις προϋποθέσεις, αλλά όχι να ξοδεύω χρόνο κάθε μέρα από τις διακοπές για διαπραγματεύσεις τέτοιου είδους.

Ή άλλη φάση, να είναι τριήμερο, χαμός του χαμού και να γκρινιάζεις γιατί δεν σε προσέχουν ή γιατί δεν σου δίνουν την τιμή του Ιουνίου, που ισχύει ακριβώς μια μέρα πριν το τριήμερο, αλλά ΠΡΙΝ. Εσύ να γκρινιάζεις γιατί σε χρεώσαν τιμή τριημέρου. Τι να προσέξουν, έχουν λιώσει οι άνθρωποι, τριήμερο ήθελες να πας και εσύ με το χαμό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 23 Ιουν 2019, 23:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 23 Ιουν 2019, 23:37

Και σε πολυήμερα ταξίδια με γκρούπ, που τηρείται συγκεκριμένο πρόγραμμα, στο τέλος πέφτουν χοντροί τσακωμοί.
Τις πρώτες ημέρες είναι όλοι πιο χαρούμενοι και πιό ανεκτικοί. :D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών