Η σχιζοφρένεια μου

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 27 Ιουν 2019, 14:19

Αν φοβάσαι την απόρριψη μην κάνεις προτάσεις, αν φοβάσαι τη μοναξιά αγνόησέ την και θα εξαφανιστεί. Όλα στο μυαλό σου είναι.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 27 Ιουν 2019, 14:45

Έχω στην ζωή μου 25-30 χυλοπίτες αλλά επειδή το παίρνω πολλή προσωπικά με φοβίζει ακόμα.Το θέμα είναι ότι ξυπνάω μερικά πρωινά φρικαρισμενος ότι θα πεθάνω μόνος μου και θα κάνουν μέρες να βρουν το πτώμα μου.Τοτε είναι που νιώθω έντονα τον φόβο της μοναξιάς.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25254
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Ιουν 2019, 14:56

zteo έγραψε:
27 Ιουν 2019, 14:45
Έχω στην ζωή μου 25-30 χυλοπίτες αλλά επειδή το παίρνω πολλή προσωπικά με φοβίζει ακόμα.Το θέμα είναι ότι ξυπνάω μερικά πρωινά φρικαρισμενος ότι θα πεθάνω μόνος μου και θα κάνουν μέρες να βρουν το πτώμα μου.Τοτε είναι που νιώθω έντονα τον φόβο της μοναξιάς.


Milf

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 27 Ιουν 2019, 14:57

Κι εμένα με ενοχλεί να τρώω χυλόπιτες. Με το μόνο που μπορώ να το συγκρίνω είναι να χάνω στο σκάκι από σκοπιανό.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 27 Ιουν 2019, 15:39

zteo έγραψε:
27 Ιουν 2019, 14:45
Έχω στην ζωή μου 25-30 χυλοπίτες αλλά επειδή το παίρνω πολλή προσωπικά με φοβίζει ακόμα.Το θέμα είναι ότι ξυπνάω μερικά πρωινά φρικαρισμενος ότι θα πεθάνω μόνος μου και θα κάνουν μέρες να βρουν το πτώμα μου.Τοτε είναι που νιώθω έντονα τον φόβο της μοναξιάς.
Αφού θα έχεις πεθάνει τι σε νοιάζει; :smt017
Για να σοβαρευτούμε ... Αγάπησε τον εαυτό σου και δες λίγο και τον ψυχαναγκασμό...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 27 Ιουν 2019, 15:47

Δεν υπάρχει μοναξιά. Μόνο γκομενικά, μπορεί κάποιος να μείνει μόνος. Υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι εκεί έξω που χρειάζονται τη βοήθειά μας. Άμα αρχίσει κανείς να βοηθάει τους συνανθρώπους του, ποτέ δεν είναι μόνος.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 27 Ιουν 2019, 15:55

zteo έγραψε:
27 Ιουν 2019, 10:19
Αυτές τις μέρες βιώνω την σχιζοφρένεια μου στο πολλαπλάσιο.Δυο μεγάλους φόβους εχω.
1.Τον φόβο της μοναξιάς
2.Τον φόβο της απόρριψης
Το θέμα είναι ότι για να αποφύγω τον έναν φόβο θα πρέπει να βιώνω τον άλλο.
Ποιον φόβο λοιπόν να αγαπήσω και ποιον φόβο να πολεμήσω.
γινε mgtow και ολα αυτα θα σου μοιαζουν μικρα και παρωχημενα :smt023
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 27 Ιουν 2019, 15:56

Nero έγραψε:
27 Ιουν 2019, 10:27
Παίρνεις αγωγή κανονικά? Εγώ θα έψαχνα για κάποιο support group αν και εν ξέρω αν ενδείκνυται για τη συγκεκριμένη πάθηση. Επίσης απ'οτι ξέρω έχετε καλλιτεχνικές τάσεις. Ξεκίνα γράψιμο/ μαθήματα ζωγραφικής ή κάτι παρόμοιο
.
Ρέ μεγάλε ο άνθρωπος ζητάει Ανθρωπο.....

Οπως έλεγε κι ο Χατζιδάκης....η μουσική....κι όλη η Τέχνη λέω εγώ....

αυτό τό άθλιο χάπι τής ΜΟΝΑΞΙΑΣ....μέσα στόν ηλίθιο κόσμο μού μας περιτριγυρίζει....

μέ τή μορφή γειτόνων φίλων κ εραστών....

Αθλιο χάπι τού δίνεις.... καλύτερα τό σαπόρτ γκρούπ πού λές.....

Αίναι πιό ανθρώπινο....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Dante Alighieri
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 24 Απρ 2019, 00:13

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dante Alighieri » 27 Ιουν 2019, 16:01

zteo έγραψε:
27 Ιουν 2019, 10:33
Μεταφορικά μιλάω για σχιζοφρένεια.Αλλα όταν είμαι σε ένα τρυπάνι ((φοβάμαι να την πέσω σε μια γυναίκα διότι θα φάω χυλοπιτα αλλά έτσι βιώνω τον φόβο της μοναξιάς.Που για να τον αποφύγω θα πρέπει να βιώνω τον φόβο της απόρριψης)).Δεν ξέρω εάν θα συνεχίσω να την βγάζω καθαρή.
Δεν εχεις φοβο απορριψης. Ειναι υπερβολη απο σενα και σκοπιμη - οχι απο το συνειδητο σου μερος για να παραπονιεσαι από την απογοητευση. Αυτο εχεις λοιπον και οχι φοβο απορριψης. Βαριεσαι να το παλευεις και να ανεχτεις 10 απογοητευσεις πιο πολλες.
Όμως αυτο είναι το φυσιολογικο. να απογοητευεσαι και συνεχιζεις παρ' ολα αυτα.
Για την μποναξια ειναι πραγματικα σεβαστο και αναγνωρισμενο προβλημα. ναι να την παλέψεις κολωντας σε παρεες. Σε πολλες παρέες. Από διαφορους χώρους και με ποικιλα γουστα. Η χυλοπιτα δεν ειναι απορριψη, το ξαναλεω.
Hec est vipera versa in viscera genitricis

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 27 Ιουν 2019, 16:07

zteo έγραψε:
27 Ιουν 2019, 14:45
Το θέμα είναι ότι ξυπνάω μερικά πρωινά φρικαρισμενος ότι θα πεθάνω μόνος μου και θα κάνουν μέρες να βρουν το πτώμα μου.
γιατί αν το βρούν αμέσως τι διαφορά κάνει :102:

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 27 Ιουν 2019, 21:08

Δεν εχω να δωσω καμια συμβουλη. Μου αρεσε μονο που ενας ανθρωπος μοιραστηκε τους φοβους του εδω ,περα απο ανουσια θεματα που λεμε τα ιδια και τα ιδια .
Zteo οτι και εαν εγινε και οτι και να γινει, δεν πειραζει. Μην βασανιζεις τον εαυτο σου, ότι γινει, οπως παει!

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 27 Ιουν 2019, 21:14

Χουργιατς έγραψε:
27 Ιουν 2019, 16:07
zteo έγραψε:
27 Ιουν 2019, 14:45
Το θέμα είναι ότι ξυπνάω μερικά πρωινά φρικαρισμενος ότι θα πεθάνω μόνος μου και θα κάνουν μέρες να βρουν το πτώμα μου.
γιατί αν το βρούν αμέσως τι διαφορά κάνει :102:
:smt005:

Παλιά πάντως κι εγώ φοβόμουνα ότι θα πεθάνω νέος. Μετά τα 40 μου πέρασε αυτός ο φόβος.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 27 Ιουν 2019, 21:15

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
27 Ιουν 2019, 21:08
Δεν εχω να δωσω καμια συμβουλη. Μου αρεσε μονο που ενας ανθρωπος μοιραστηκε τους φοβους του εδω ,περα απο ανουσια θεματα που λεμε τα ιδια και τα ιδια .
Zteo οτι και εαν εγινε και οτι και να γινει, δεν πειραζει. Μην βασανιζεις τον εαυτο σου, ότι γινει, οπως παει!
+1

(χουφτωστην χουφτωστην!)*

*μεταφορικα παντα γιατι μας διαβαζουνε εβεσθητες πσυχες
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 27 Ιουν 2019, 21:19

Ζτέε σε καταλαβαίνω, νυμφεύσου και θα γλιτώσεις από τα δισεκατομύρια των γυναικών.
Την μοναξιά κακώς την φοβάσαι τόσο πολύ, φίλοι θα φύγουν και άλλοι θα έρθουν αρκεί να κάνεις τα βασικά κατά της κατάθλιψης, δηλαδή να σηκώνεσαι από το κρεβάτι και να κάνεις τις δουλειές σου και τα ενδιαφέροντά σου χωρίς αναβολή.

Οι γυναίκες είναι σκληρές και μας παίζουν αλλά ερωτεύσου κάποια, άσε την σημερινή σου μιζέρια και την γκτοβ μιζέρια, χτίσε χαρακτήρα, μίλησε της, δυστυχώς η απόρριψη είναι το πιθανότερο αλλά αφού πιά είμαστε φλώροι και δεν πολεμάμε με τουρκαλάδες και σκοπιανούς ας μην το παραχέσουμε.

Σε σκεφτόμαστε και είμαστε μαζί σου με πχωρουμική αγάπη (και σε άλλα νήματα με κόμμι παπαριές σου θα φας τα μπινελίκια σου)
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Η σχιζοφρένεια μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 27 Ιουν 2019, 21:22

zteo έγραψε:
27 Ιουν 2019, 10:19

1.Τον φόβο της μοναξιάς
2.Τον φόβο της απόρριψης
Ψάξου με psilocybin ή dmt. Όχι μόνο για το social anxiety αλλά γενικότερα. Διαμορφώνω τη βεβαιότητα ότι μετά τη διακοπτόμενη νηστεία, είναι το νεξτ μπιγκ θινγκ στον ευρύτερο χώρο του γαμωτατομισμού
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών