Nεκρομαντείο.

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 25 Ιουν 2019, 08:47

Όλες οι θρησκείες από απατεώνες είναι οργανωμένες.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 25 Ιουν 2019, 11:46

O άνθρωπος είναι πολύ ευκολόπιστος και θέλει να άγεται από κάποιον συνέχεια σαν να είναι σε κοπάδι. Η κάθε λογής εξουσία αυτό χρησιμοποιεί προκειμένου να επιβληθεί. Τους τα χάλασε λίγο ο ελληνικός πολιτισμός που έθεσε της βάσεις του ορθολογισμού.
Κατά αυτόν τον τρόπο θα μπορούσαν να μας εξαπατήσουν με έναν σχεδιασμένο Αρμαγεδώνα, έναν σχεδιασμένο μεσσία.
Τα μέσα σήμερα με την ανάπτυξη της τεχνολογίας, είναι πολύ βολικά, ειδικά αν κάποια τεχνολογία την κρατούν μυστική.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 25 Ιουν 2019, 16:34

Antares έγραψε:
25 Ιουν 2019, 11:46
Κατά αυτόν τον τρόπο θα μπορούσαν να μας εξαπατήσουν με έναν σχεδιασμένο Αρμαγεδώνα, έναν σχεδιασμένο μεσσία.
Τα μέσα σήμερα με την ανάπτυξη της τεχνολογίας, είναι πολύ βολικά, ειδικά αν κάποια τεχνολογία την κρατούν μυστική.
:smt023
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 27 Ιουν 2019, 15:27

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 02:40
Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 22:17
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
23 Ιουν 2019, 20:55

.
Ρώταγε λένε ό Επίκουρος τόν Δάσκαλό τού ....καί τί υπήρχε πρίν από αυτό ....

Τό Χάος Επίκουρε ....

Καί πρίν απ αυτό ;;;

Μιά κάποια Τάξη Επίκουρε ....

Καί πρίν ;;;

Τό Χάος Επίκουρε .....

Χάος = τό Απροσδιόριστο.....

.
To Aχέρων προέρχεται από το άχος (θλίψη) με αβέβαιη ετυμολογία.
Δεν έχω διαβάσει αρκετά Επίκουρο, πάντως ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας πίστευαν σε μια ανώτατη αρχή.
Επίσης μερικοί εκμεταλλεύονται πολύ καλά το χάος. Σου λένε, τι ψάχνεις, μπήκαν στο χοντροντούλαπο της ιστορίας, μη κοιτάς το παρελθόν κλπ.
Δεν πιστεύω ότι ο Επίκουρος προέτρεπε σε κάτι τέτοιο, ίσως έδειχνε πως μπορεί να γίνει εκμεταλλεύσιμη μια τέτοια φιλοσοφία αντιστρέφοντάς την, αλλά δεν τον έχω διαβάσει.
.
Καλή μου

Στήν Κλασσική Ησιόδεια Κοσμογονία οι "" θεοί""" δημιουργούνται μετά τό Χάος....

Δέν προυπάρχουν αυτού.... άρα είναι δημιουργήματα τών ανθρώπων.....

Εν αρχή είναι τό Χάος.... τό απροσδιόριστο.... τό δέν ξέρουμε....καί πώς άλλωστε.... :102:

Επίσης η έννοια τής Πίστης παράγει τό Πείστηκα νομίζω ...από τό πείθομαι....μέ έπεισαν...

καί η έννοια τού θείου δέν υπήρχε από τίς πρωταρχικές κοινωνίες..... νομίζω οι άνθρωποι

άρχισαν μέ τά πνεύματα....συγκεκριμένα μέ τό φόβο τών πνευμάτων τών Νεκρών.....

Αν κάνω λάθος διορθώστε....

.
Με την λατρεία των Ψυχών...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 27 Ιουν 2019, 15:32

stargazer έγραψε:
25 Ιουν 2019, 01:06
fun fact

To μαντείο είχε τρομερή φήμη στην αρχαιότητα, το κονσεπτ ήταν πως εκεί θα μπορούσες να επικοινωνήσεις με τους νεκρούς, συνήθως συγγενείς, για να ρωτήσεις κάτι η να ζητήσεις συγχώρεση κλπ. Η ιστορία του χάνεται στα βάθη της αρχαιότητας...

Η διαδικασία σε φαστ φόργουορντ ήταν η εξής: Ερχόταν ο πελάτης, τον έκαναν μπάνιο και τον έβαζαν να μείνει διαδοχικά σε μια σειρά δωματίων 2χ2 για ένα διάστημα 12-15 μέρες, δεν θυμάμαι ακριβώς, διάστημα στο οποίο έτρωγε μόνο λούπινα (παραισθησιογονος καρπός). Μετά όταν την είχε ακούσει καλά, τον έπαιρναν και τον οδηγούσαν στον θόλο που έβαλε ο φίλος στο πρώτο ποστ. Στην διάρκεια αυτής της πορείας σταματησαν κάθε λίγο και έκαναν άσπονδες στους θεούς, το οποίο σημαίνει ότι άφηναν κιούπια με κρασί κριθάρι κτλ που είχε φέρει μαζί του ο πελάτης. Έσφαζαν στο τέλος ένα αρνί (πελάτης πάντα) και αυτός έμπαινε στον θόλο για να μιλήσει με τον νεκρό. Μαστουρωμένος αυτός και χωμένος για τα καλά στην ατμόσφαιρα του έργου έβλεπε έναν ιερέα του ναού να παριστάνει τον νεκρό συγγενή του, αιωρούμενος στον αέρα με την βοήθεια ενός μικρού γερανού που βρισκόταν στο ταβάνι (δεν έβλεπε τον γερανό). Κατόπιν έλεγε ο ιερέας, με βαθιά φωνή φαντάζομαι, κάτι σε στυλ: "για να σε συγχωρέσει ο νεκρός αδερφός σου που του πηδάς την γυναίκα πρέπει να δώσεις στο μαντείο 2 βόδια, 3 αρνιά και 15 δραχμές". Πλήρωνε στην έξοδο και λάμβανε όρκο ότι δεν θα μιλούσε ποτέ για αυτά που είδε. Κατόπιν πήγαινε σπίτι του έχοντας ήσυχη την συνείδησή του και χωρίς φόβο ότι το πνεύμα του αδερφού του θα υποφέρει στον Άδη.


Συμπέρασμα: Οι αρχαίοι άνθρωποι δεν είχαν τόσο σημαντικές διαφορές με τους σημερινούς
Ευτυχώς που είστε εσείς οι σημερινοί πιο ευκολόπιστοι , μιας και δεν μπορείτε να είστε κοινωνοί κάποιων πραγμάτων...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 27 Ιουν 2019, 15:38

ksk έγραψε:
27 Ιουν 2019, 15:27
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 02:40
Antares έγραψε:
23 Ιουν 2019, 22:17


To Aχέρων προέρχεται από το άχος (θλίψη) με αβέβαιη ετυμολογία.
Δεν έχω διαβάσει αρκετά Επίκουρο, πάντως ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας πίστευαν σε μια ανώτατη αρχή.
Επίσης μερικοί εκμεταλλεύονται πολύ καλά το χάος. Σου λένε, τι ψάχνεις, μπήκαν στο χοντροντούλαπο της ιστορίας, μη κοιτάς το παρελθόν κλπ.
Δεν πιστεύω ότι ο Επίκουρος προέτρεπε σε κάτι τέτοιο, ίσως έδειχνε πως μπορεί να γίνει εκμεταλλεύσιμη μια τέτοια φιλοσοφία αντιστρέφοντάς την, αλλά δεν τον έχω διαβάσει.
.
Καλή μου

Στήν Κλασσική Ησιόδεια Κοσμογονία οι "" θεοί""" δημιουργούνται μετά τό Χάος....

Δέν προυπάρχουν αυτού.... άρα είναι δημιουργήματα τών ανθρώπων.....

Εν αρχή είναι τό Χάος.... τό απροσδιόριστο.... τό δέν ξέρουμε....καί πώς άλλωστε.... :102:

Επίσης η έννοια τής Πίστης παράγει τό Πείστηκα νομίζω ...από τό πείθομαι....μέ έπεισαν...

καί η έννοια τού θείου δέν υπήρχε από τίς πρωταρχικές κοινωνίες..... νομίζω οι άνθρωποι

άρχισαν μέ τά πνεύματα....συγκεκριμένα μέ τό φόβο τών πνευμάτων τών Νεκρών.....

Αν κάνω λάθος διορθώστε....

.
Με την λατρεία των Ψυχών...
.

Μήπως ή Λατρεία τους συνάδελφε προέρχεται από τό ΦΟΒΟ τών αρρωστιών πού μετέδιδαν


τά αποσυντιθέμενα νεκρά σώματα.....καί τά Ονειρα πού έβλεπαν μέ αυτούς ενώ είχαν πεθάνει..... ;;;


Θέλεις νά τό ξανασκεφτείς ;;;


Αν όχι .....πές για ποιό λόγο τούς Λάτρευαν.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Ιουν 2019, 17:11

ksk έγραψε:
27 Ιουν 2019, 15:32
Ευτυχώς που είστε εσείς οι σημερινοί πιο ευκολόπιστοι , μιας και δεν μπορείτε να είστε κοινωνοί κάποιων πραγμάτων...
Σήμερα γίνεται απάτη και όχι την εποχή του Νεκρομαντείου. Τότε είχαν μια αρχοντιά οι άνθρωποι υποθέτω, λόγω παραδόσεως πήγαιναν και εγώ θα πήγαινα, για την εμπειρία.
Η εξαπάτηση των αβρααμικών θρησκειών πρέπει να είναι τεράστια.
Αν εννοείς ότι εξυφαίνονται συνωμοσίες που οδηγούν τους ανθρώπους στον θάνατο και σε πολέμους χωρίς να είναι κοινωνοί της αλήθειας, αυτό δεν είναι μυστήριο, είναι παγκόσμιο οργανωμένο έγκλημα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 27 Ιουν 2019, 20:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 27 Ιουν 2019, 19:10

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
27 Ιουν 2019, 15:38
ksk έγραψε:
27 Ιουν 2019, 15:27
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 02:40


.
Καλή μου

Στήν Κλασσική Ησιόδεια Κοσμογονία οι "" θεοί""" δημιουργούνται μετά τό Χάος....

Δέν προυπάρχουν αυτού.... άρα είναι δημιουργήματα τών ανθρώπων.....

Εν αρχή είναι τό Χάος.... τό απροσδιόριστο.... τό δέν ξέρουμε....καί πώς άλλωστε.... :102:

Επίσης η έννοια τής Πίστης παράγει τό Πείστηκα νομίζω ...από τό πείθομαι....μέ έπεισαν...

καί η έννοια τού θείου δέν υπήρχε από τίς πρωταρχικές κοινωνίες..... νομίζω οι άνθρωποι

άρχισαν μέ τά πνεύματα....συγκεκριμένα μέ τό φόβο τών πνευμάτων τών Νεκρών.....

Αν κάνω λάθος διορθώστε....

.
Με την λατρεία των Ψυχών...
.

Μήπως ή Λατρεία τους συνάδελφε προέρχεται από τό ΦΟΒΟ τών αρρωστιών πού μετέδιδαν


τά αποσυντιθέμενα νεκρά σώματα.....καί τά Ονειρα πού έβλεπαν μέ αυτούς ενώ είχαν πεθάνει..... ;;;


Θέλεις νά τό ξανασκεφτείς ;;;


Αν όχι .....πές για ποιό λόγο τούς Λάτρευαν.....


.
Πίστευα ότι θα καταλάβαινες ότι σε συμπληρωσα εννοώντας τα τελετουργικά ως σύνολο... Αν τώρα ήταν απο φόβο ή απο πόνο μόνος σου θα καταλήξεις...
Υ.Γ Παντού και ανέκαθεν ο θάνατος υπήρχε γύρω μας, πάντα η ζωή προσπαθεί να επιβιώσει μέσω των απογόνων , μια αδιάκοπη και ατελέσφορη μάχη με τον θάνατο... Μια ενθύμηση στη Ζωη που χάθηκε...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 27 Ιουν 2019, 19:13

Antares έγραψε:
27 Ιουν 2019, 17:11
ksk έγραψε:
27 Ιουν 2019, 15:32
Ευτυχώς που είστε εσείς οι σημερινοί πιο ευκολόπιστοι , μιας και δεν μπορείτε να είστε κοινωνοί κάποιων πραγμάτων...
Σήμερα πρέπει να γίνεται μεγαλύτερη απάτη από την εποχή του Νεκρομαντείου. Τότε είχαν μια αρχοντιά οι άνθρωποι υποθέτω, αλλά λόγω παραδόσεως πήγαιναν και εγώ θα πήγαινα, για την εμπειρία.
Η εξαπάτηση των αβρααμικών θρησκειών πρέπει να είναι τεράστια.
Αν εννοείς ότι εξυφαίνονται συνωμοσίες που οδηγούν τους ανθρώπους στον θάνατο και σε πολέμους χωρίς να είναι κοινωνοί της αλήθειας, αυτό δεν είναι μυστήριο, είναι παγκόσμιο οργανωμένο έγκλημα.
Απάτη; Η Παράδοση των προπατόρων μας ; Τι να πει κάνεις ...Σίγουρα εσύ δεν θα είχες αυτή την επιλογή της ¨ εμπειριας¨...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Ιουν 2019, 20:08

ksk έγραψε:
27 Ιουν 2019, 19:13

Απάτη; Η Παράδοση των προπατόρων μας ; Τι να πει κάνεις ...Σίγουρα εσύ δεν θα είχες αυτή την επιλογή της ¨ εμπειριας¨...
Δεν μιλάω για το Νεκρομαντείο και τα αρχαία μυστήρια. Βασικά πιστεύω ότι ήταν πραγματικά, το έγραψα και στην αρχή. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιούσαν επιπλέον κάποια "θαύματα" αλλά θα ήταν χίλιες φορές καλύτερα από τις σημερινές θρησκείες.
Κατ' αρχάς η θρησκεία των Εβραίων. Θρησκεία είναι αυτή ή κώδικας εγκληματικής οργάνωσης;
Το αυτό για το Ισλάμ. Αυτοί βέβαια δεν παρασιτούν (προσπαθώντας με δόλιους τρόπους να κυριαρχήσουν) πάνω σε άλλους λαούς κατά κύριο λόγο, αλλά είναι επικίνδυνοι.
Τέλος ο χριστιανισμός; Έχει πολύ σχέση ο Χριστός με τους αντιπροσώπους του στη Γη;
Αυτές οι τρεις θρησκείες επιτέθηκαν κατά του ελληνισμού.
Εγώ βέβαια πιστεύω ότι οι Έλληνες (εκτός από αυτούς που έμειναν στον Ελλαδικό χώρο) διασκορπίστηκαν στην Ευρώπη και ίσως έβαλαν τις βάσεις όλων των γλωσσών και πολιτισμών. Γι' αυτό ο ελληνισμός δεν πεθαίνει.
Αυτό που μου λείπει από την σύγχρονη Ελλάδα και δεν μπορούσα να το εντοπίσω ως τώρα είναι η αρχοντιά. Η αρχοντιά του ελληνισμού είτε στα σπίτια, είτε στα μέγαρα . Στα σπίτια οι άνθρωποι γίνονται σκλάβοι και στα μέγαρα δεν κατοικεί η σοφία, αλλά η πονηρία, η λωποδυσία, η αναισχυντία κλπ. Όταν λέω μέγαρα εννοώ τα κτίρια που στεγάζουν το κράτος κλπ.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 27 Ιουν 2019, 20:37

Εγώ ξαναδιάβασα το ποστ σου και κατάλαβα πάλι το ίδιο...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Ιουν 2019, 20:50

Καλά το άλλαξα.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 27 Ιουν 2019, 21:15

ksk έγραψε:
27 Ιουν 2019, 19:10
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
27 Ιουν 2019, 15:38
ksk έγραψε:
27 Ιουν 2019, 15:27


Με την λατρεία των Ψυχών...
.

Μήπως ή Λατρεία τους συνάδελφε προέρχεται από τό ΦΟΒΟ τών αρρωστιών πού μετέδιδαν


τά αποσυντιθέμενα νεκρά σώματα.....καί τά Ονειρα πού έβλεπαν μέ αυτούς ενώ είχαν πεθάνει..... ;;;


Θέλεις νά τό ξανασκεφτείς ;;;


Αν όχι .....πές για ποιό λόγο τούς Λάτρευαν.....


.
Πίστευα ότι θα καταλάβαινες ότι σε συμπληρωσα εννοώντας τα τελετουργικά ως σύνολο... Αν τώρα ήταν απο φόβο ή απο πόνο μόνος σου θα καταλήξεις...
Υ.Γ Παντού και ανέκαθεν ο θάνατος υπήρχε γύρω μας, πάντα η ζωή προσπαθεί να επιβιώσει μέσω των απογόνων , μια αδιάκοπη και ατελέσφορη μάχη με τον θάνατο... Μια ενθύμηση στη Ζωη που χάθηκε...

.
Εσύ πού έχεις καταλήξει.....

Από Φόβο....η από Πόνο ;;;

Αυτοί πάντως πού τά έψαξαν πρίν από μάς λένε από ΦΟΒΟ....

Υπάρχει ίσως θρησκεία ή Θεός πού νά μήν υπάρχει μέσα της/τού ο Φόβος ;;;

Ο Φόβος πού προκαλεί ο Πατέρας στά παιδιά του θάλεγε ίσως ο Φρόυντ......

.
.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 27 Ιουν 2019, 21:18

stargazer έγραψε:
25 Ιουν 2019, 01:06
fun fact

To μαντείο είχε τρομερή φήμη στην αρχαιότητα, το κονσεπτ ήταν πως εκεί θα μπορούσες να επικοινωνήσεις με τους νεκρούς, συνήθως συγγενείς, για να ρωτήσεις κάτι η να ζητήσεις συγχώρεση κλπ. Η ιστορία του χάνεται στα βάθη της αρχαιότητας...

Η διαδικασία σε φαστ φόργουορντ ήταν η εξής: Ερχόταν ο πελάτης, τον έκαναν μπάνιο και τον έβαζαν να μείνει διαδοχικά σε μια σειρά δωματίων 2χ2 για ένα διάστημα 12-15 μέρες, δεν θυμάμαι ακριβώς, διάστημα στο οποίο έτρωγε μόνο λούπινα (παραισθησιογονος καρπός). Μετά όταν την είχε ακούσει καλά, τον έπαιρναν και τον οδηγούσαν στον θόλο που έβαλε ο φίλος στο πρώτο ποστ. Στην διάρκεια αυτής της πορείας σταματησαν κάθε λίγο και έκαναν άσπονδες στους θεούς, το οποίο σημαίνει ότι άφηναν κιούπια με κρασί κριθάρι κτλ που είχε φέρει μαζί του ο πελάτης. Έσφαζαν στο τέλος ένα αρνί (πελάτης πάντα) και αυτός έμπαινε στον θόλο για να μιλήσει με τον νεκρό. Μαστουρωμένος αυτός και χωμένος για τα καλά στην ατμόσφαιρα του έργου έβλεπε έναν ιερέα του ναού να παριστάνει τον νεκρό συγγενή του, αιωρούμενος στον αέρα με την βοήθεια ενός μικρού γερανού που βρισκόταν στο ταβάνι (δεν έβλεπε τον γερανό). Κατόπιν έλεγε ο ιερέας, με βαθιά φωνή φαντάζομαι, κάτι σε στυλ: "για να σε συγχωρέσει ο νεκρός αδερφός σου που του πηδάς την γυναίκα πρέπει να δώσεις στο μαντείο 2 βόδια, 3 αρνιά και 15 δραχμές". Πλήρωνε στην έξοδο και λάμβανε όρκο ότι δεν θα μιλούσε ποτέ για αυτά που είδε. Κατόπιν πήγαινε σπίτι του έχοντας ήσυχη την συνείδησή του και χωρίς φόβο ότι το πνεύμα του αδερφού του θα υποφέρει στον Άδη.


Συμπέρασμα: Οι αρχαίοι άνθρωποι δεν είχαν τόσο σημαντικές διαφορές με τους σημερινούς
Κι εγώ αυτό ξέρω. Βρήκαν λέει μάλιστα οι αρχαιολόγοι και κάτι μηχανισμούς για ειδικά εφε που χρησιμοποιούσαν οι ιερείς για να γίνονται πιο πιστευτοί στο θύμα-πιστό.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Nεκρομαντείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 28 Ιουν 2019, 01:02

pal έγραψε:
27 Ιουν 2019, 21:18

Κι εγώ αυτό ξέρω. Βρήκαν λέει μάλιστα οι αρχαιολόγοι και κάτι μηχανισμούς για ειδικά εφε που χρησιμοποιούσαν οι ιερείς για να γίνονται πιο πιστευτοί στο θύμα-πιστό.
:smt023
Έτσι είναι το έχω επισκεφτεί κιόλας, λένε εκεί τα ίδια και οι ξεναγοί. Το μέρος επίσης πρόσφατα άρχισε να αμφισβητείται για το κατά πόσο είναι το νεκρομαντείο που επισκέπτεται ο Οδυσσέας η ο Ορφέας, διότι τα κτίσματά χρονολογούνται στον 5-6αι πχ

Από ότι έχω καταλάβει, απ την αρχή της Ιστορίας ο άνθρωπος έχει ανάγκη θαύματα, μυστήρια και μεταφυσικό. Απ την στιγμή που υπάρχει αγοραστικό κοινό θα εμφανιστεί και η επιχείριση, είναι νόμος της αγοράς.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών