ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48035
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Ιούλ 2019, 01:04

Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 00:37
O I έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 18:54
Πραγματικά δεν ξέρω ρε Νάνδρε γιατί τόση πρεμούρα και μάλιστα από μια χριστιανή :102:

Προφανώς επειδή ο Βελο είναι βιβλιο-ματζουνοπόλης και μια τέτοια κίνηση βάζει σε κίνδυνο κι άλλους βιβλιο-ματζουνοπώλες που ίσως στο μέλλον θελήσουν να πολιτευτούν :wink

Άλλος για την κουτάλααααα :smt005:

Ο.Ι.
Το ξαναγράφω και σε σένα Ο Ι: δεν έχω καμία πρεμουρα για τον Βελόπουλο, απλώς αναρωτιέμαι για την πρεμουρα του Μητσοτάκη να βάλει στόχο όπως είπε να μην μπει στην Βουλή ο Βελόπουλος. Νομίζω ΚΑΙ η Χρυσή Αυγή. Γιατί αραγε τόσος πολεμος;
Ο Κούλης δε θέλει να χάσει την αυτοδυναμία (που όσο πιο πολλά κόμματα μπούν τόσο πιο δύσκολο γίνεται να την πιάσει), η ΧΑ δε θέλει να χάσει τους ψηφοφόρους και τα ποσοστά. Το συμφέρον τους κοιτάνε και οι 2.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68617
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Ιούλ 2019, 01:09

Σουβλίτσα έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 19:25
Οι Ρώσοι ή το Πατριαρχείο? :lol:
Όλοι. Ακόμη και με περιστέρια που περπατάνε να γινόταν η επικοινωνία των πατέρων, λιγότερα χρόνια θα' παιρνε. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 03 Ιούλ 2019, 01:09

@ O.I.
Να προσθέσω ότι σε καμιά περίπτωση δε θα ήθελε η Εκκλησία να συνεχίσει αυτή η κυβέρνηση με τις αποφάσεις και τούς νόμους που πέρασε σε ηθικό και εθνικό επίπεδο δια νόμου και συντάγματος, που είναι και τα κυριότερα που την απασχολούν.
είδες εσύ πραγματικά κάποια σοβαρή φωνή διαμαρτυρίας για όσα αναφέρεις, αυτά τα χρόνια?
γιατί εγώ, άλλα βλέπω
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Βελόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 03 Ιούλ 2019, 11:02

πατησιωτης έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 00:50



Το σκάνδαλο είναι ότι δεν είχε ως τώρα μιλήσει η εκκλησία.Στο Βυζάντιο που θαυμάζει όποιος τα έλεγε αυτά θα συλλαμβανόταν και θα εκτελούνταν ως αιρετικός.
Τι θα πεί σχετικό και θρησκευτική πολιτική.Το δόγμα της εκκλησίας το ξέρεις.Ο Χριστός είναι ΘΕΟΣ,είναι το κέντρο της θρησκείας.
Δεν υπάρχει σύγκριση με τους ανθρώπους μαθητές του.Θα ήταν αδύνατον να υπάρχουν δικές του επιστολές και να μην διαβάζονται συνέχεια αυτές και όχι όσα έγραψαν οι μαθητές.Το να λες ότι υπάρχουν επιστολές και τις αγνοεί η εκκλησία είναι αίρεση και μάλιστα χοντρή.
:)

Σωστα ... Γιατι η εκκλησια δεν ειχε παρει θεση τοσα χρονια και ξυπνησε ξαφνικα τωρα ;;
Αυτο ειναι το ερωτημα ...
Γενικα , αρνουμαι να παρω θεση σε θεματα ΠΙΣΤΕΩΣ ...
Στα θεματα αυτα δεν μπορει να σταθει καμμια συζητηση ... Το τι πιστευει ο καθε ενας ειναι αποκλειστικα και αυστηρα προσωπικο ... Δεχομαι ομως να συζητησω πανω σε πολιτικα θεματα που αφορουν τον Βελοπουλο ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34339
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 03 Ιούλ 2019, 11:22

oldjedi έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 11:02
Σωστα ... Γιατι η εκκλησια δεν ειχε παρει θεση τοσα χρονια και ξυπνησε ξαφνικα τωρα ;;
Αυτο ειναι το ερωτημα ...

Υπάρχει η εξήγηση που δίνεις εσύ ότι τους βάζει η ΝΔ αλλά υπάρχει και η εξήγηση ότι τώρα τον πήραν στα σοβαρά γιατί τώρα φαίνεται ότι θα μπει στη βουλή.Δεν υπάρχει αυτόματη σύνδεση ΝΔ - εκκλησίας παρ ότι φυσικά είναι κοντά.Η εκκλησία ασκεί δική της αυτόνομη πολιτική ανάλογα με ότι βλέπει ως απειλές.Ο Βελό ήδη έχει εκλεγεί ευρωβουλευτής και εάν αρχίσει εκεί να μιλάει για επιστολές Χριστού θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι με την Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 03 Ιούλ 2019, 11:31

πατησιωτης έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 11:22
oldjedi έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 11:02
Σωστα ... Γιατι η εκκλησια δεν ειχε παρει θεση τοσα χρονια και ξυπνησε ξαφνικα τωρα ;;
Αυτο ειναι το ερωτημα ...

Υπάρχει η εξήγηση που δίνεις εσύ ότι τους βάζει η ΝΔ αλλά υπάρχει και η εξήγηση ότι τώρα τον πήραν στα σοβαρά γιατί τώρα φαίνεται ότι θα μπει στη βουλή.Δεν υπάρχει αυτόματη σύνδεση ΝΔ - εκκλησίας παρ ότι φυσικά είναι κοντά.Η εκκλησία ασκεί δική της αυτόνομη πολιτική ανάλογα με ότι βλέπει ως απειλές.Ο Βελό ήδη έχει εκλεγεί ευρωβουλευτής και εάν αρχίσει εκεί να μιλάει για επιστολές Χριστού θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι με την Ελλάδα.
:)

Στασου βρε Πατ ...
Δηλαδη 6 χρονια που εβγαζε λεφτα απο τις επιστολες δεν τον ειχαν παρει στα σοβαρα ;; Τι σχεση μπορει να εχει το γεγονος πως θα μπει στην Βουλη , με την εκκλησια ;;
Μηπως παει στην Βουλη για να πουλησει τα προϊοντα του ;; Η μηπως στην ΕυρωΒουλη , θα τους μιλαει για τις κηραλοιφες ;;
Δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα με δικην προθεσεων ...
Κατα τα αλλα η Εκκλησια εχει μια αμφιδρομη σχεση με την ΝΔουλα ... Ιδιαιτερα με το θεμα των κληρικων που ανοιξε ο Τσιπρας ... "στηριξε με να σε στηριξω" ...
Τελος παντων , θα δουμε ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 03 Ιούλ 2019, 11:36

Παντως πριν 6 χρόνια, ηταν μελος της ΝΔ ο Βελοπουλος. (2012-15)
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 03 Ιούλ 2019, 11:44

Kauldron έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 01:04
Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 00:37
O I έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 18:54
Πραγματικά δεν ξέρω ρε Νάνδρε γιατί τόση πρεμούρα και μάλιστα από μια χριστιανή :102:

Προφανώς επειδή ο Βελο είναι βιβλιο-ματζουνοπόλης και μια τέτοια κίνηση βάζει σε κίνδυνο κι άλλους βιβλιο-ματζουνοπώλες που ίσως στο μέλλον θελήσουν να πολιτευτούν :wink

Άλλος για την κουτάλααααα :smt005:

Ο.Ι.
Το ξαναγράφω και σε σένα Ο Ι: δεν έχω καμία πρεμουρα για τον Βελόπουλο, απλώς αναρωτιέμαι για την πρεμουρα του Μητσοτάκη να βάλει στόχο όπως είπε να μην μπει στην Βουλή ο Βελόπουλος. Νομίζω ΚΑΙ η Χρυσή Αυγή. Γιατί αραγε τόσος πολεμος;
Ο Κούλης δε θέλει να χάσει την αυτοδυναμία (που όσο πιο πολλά κόμματα μπούν τόσο πιο δύσκολο γίνεται να την πιάσει), η ΧΑ δε θέλει να χάσει τους ψηφοφόρους και τα ποσοστά. Το συμφέρον τους κοιτάνε και οι 2.
Ακριβώς!
Βασικά τον Μητσοτάκη τον ενδιαφέρει το ποιος θα έχει την πολιτική κουτάλα που επιζητά συνέχεια και η ΧΑ που χάνει δυναμικό και εκτοπίζεται από τον μαθητή...
Για την Εκκλησία διότι αυτοί οι δύο (Βελό + ΧΑ) μάλλον επειδή είναι πιο επιβλαβείς για τη χώρα και ευκαιρία να φύγει ένας πρωθυπουργός που παίρνει πολύ χαλαρά τα εθνικά και κοινωνικά θέματα αυτής τής χώρας :roll:


Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 03 Ιούλ 2019, 11:52

Σουβλίτσα έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 01:09
@ O.I.
Να προσθέσω ότι σε καμιά περίπτωση δε θα ήθελε η Εκκλησία να συνεχίσει αυτή η κυβέρνηση με τις αποφάσεις και τούς νόμους που πέρασε σε ηθικό και εθνικό επίπεδο δια νόμου και συντάγματος, που είναι και τα κυριότερα που την απασχολούν.
είδες εσύ πραγματικά κάποια σοβαρή φωνή διαμαρτυρίας για όσα αναφέρεις, αυτά τα χρόνια?
γιατί εγώ, άλλα βλέπω
Έτσι στα πρόχειρα αυτό και αυτό γενικά
Αν το ψάξεις και ειδικά, είμαι σίγουρος ότι θα βρεις πολλά περισσότερα καλή μου Σουβλίτσα.

Να πω και κάτι ακόμα ως συνέχεια για κάτι πιο ουσιώδες που είπα στο προηγούμενο:
O I έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 21:55
Το σίγουρο είναι ότι η παρούσα κυβέρνηση έκανε την υπόλοιπη βρώμικη δουλειά που άφησε ο Γιωργάκης στη μέση (προφανής και η συνέχεια εκ των πραγμάτων) και τώρα θα έρθει η επόμενη να καμαρώνει ότι η ίδια δεν τα πέρασε... :P
Δηλαδή αυτό που γίνεται πάντα απ' τους πολιτικούς και τις ξένες δυνάμεις σ' αυτό τον ταλαίπωρο τόπο :011:

Εγώ προσωπικά, βάση όλων αυτών, δε στηρίζω εκλογικά κανέναν όχι μόνο απ' τούς τρεις αλλά γενικότερα.
Αν δεν αλλάξει ο νόμος περί ευθύνης υπουργών για τα εθνολόγο-κοινωνικο-οικονομικα θέματα δεν πρόκειται όλοι αυτοί να πάρουν στα σοβαρά το ρόλο τους με υπευθυνότητα στο εθνολόγο-πολιτικό γίγνεσθαι.
...και να σου πω γιατί
Κατά το 2010 είχα ρωτήσει έναν οικονομολόγογια το τι γίνεται πέραν ατασθαλιών για το χρέος και μου είπε με παραδείγματα ότι το ευρώ είναι νόμισμα αξιόχρεο σε αντίθεση με το εθνικό (δραχμή, μάρκο κα) που είναι νόμισμα αξιόποσο.
Άπό τότε που μπήκε η Ελλάδα στη διαδικασία να αποδεχθεί ένα τέτοιο νόμισμα αυτομάτως μπήκε στη διαδικασία τού χρέους.
Με απλά λόγια, από τη στιγμή που ένα μέλος κράτος της ΕΕ αποδέχθηκε αυτό το νόμισμα για τις συναλλαγές του και το τραπεζοοικονομικό του σύστημα, αυτομάτως πάντα είναι χρεωμένο στην κεντρική τράπεζα της ΕΕ.
Με πιο απλά λόγια
Η κεντρική τράπεζα τής ΕΕ όταν δανείζει στα μέλη της 100€ και κάθε χρόνο απαιτεί απ' αυτά το 1,2% (άσε τους τοκογλύφους) τότε αυτά τα μέλη αν δεν παράγουν ή διαχειρίζονται λάθος τον πλούτο (βλέπε λάθος χειρισμό ευρωπαϊκών κονδυλίων) θα είναι πάντα χρεωμένα + τοκογλυφία, όπως και γίνεται σην Ελλάδα και αλλού.

Δεν είμαι οικονομολόγος αλλά πιάνω τι μου λέει με το παράδειγμα.
Ότι ένα τέτοιο νόμισμα από τη φύση του ευνοεί τούς δυνατότερους (που δανείζουν με υπερβολικό τόκο) και υποτάσσει περισσότερο τούς αδυνατότερους.

Αυτό όμως που με κλόνισε πραγματικά με την πολιτική της χώρας ήταν μια συζήτηση που είχα με έναν πρώην οικονομικό σύμβουλο τού υπουργείου οικονομικών που παραιτήθηκε για συνειδησιακούς λόγους κάπου τον Αύγουστο τού 2010 από τον κυβερνητικό σχηματισμό τού Γιωργάκη τότε.
Μου είπε:
"Άκου φίλε μου πως έχει το ευρωπαϊκό σχέδιο για την Ελλάδα
Με την είσοδο τής Ελλάδας στο ΔΝΤ θα υποχρεώσουν τη χώρα σε 3 αναγκαστικά μνημόνια. Στο πρώτο, θα αποδυναμώσουν τούς Έλληνες οικονομικά με φόρους, μείωση μισθών, ελάττωση των συντάξεων κα.
Όταν γίνει αυτό θα υποχρεώσουν τη χώρα με δεύτερο μνημόνιο που θα αφορά την πώληση τού δημοσίου πλούτου της.
Μετά θα φέρουν τρίτο μνημόνιο που θα αφορά την ιδιωτική περιουσία."


Όλα έγιναν και για να το ήξερα εγώ από τότε ότι θα γίνουν, δε μπορεί να μη το ήξεραν όλοι αυτοί που κυβέρνησαν τον τόπο μέχρι τώρα.
Μετά απ' όλα αυτά, για ποιο λόγο να ψηφίσει κάποιος έχοντας κατά νου αυτά τα δεδομένα;
Ότι χρώμα κι αν έχει ο βασιλιάς τής πολιτικής σκακιέρας, κόκκινο, πράσινο, μπλε, παρδαλό, το ίδιο σχέδιο σε εθνικό, κοινωνικό, οικονομικό επίπεδο θα ακολουθήσει, όπως και αποδεικνύεται άλλωστε.

Γι' αυτό σου λέω..
Άλλαξε ο Μανωλιός ότι και να ψηφίσει κάποιος καλή μου Σουβλίτσα.
Το θέμα όμως με Βελό και ΧΑ θα στείλουν τη χώρα σε ρήξη με τις μεγάλες δυνάμεις και αυτό είναι σίγουρη απώλεια κυριαρχικών μας δικαιωμάτων έναντι των επίβουλων και τότε, συνεκμετάλλευση τού εθνικού μας πλούτου, οι μεγάλες δυνάμεις με τούς γείτονες.
Το ίδιο θα παθαίναμε αν ακούγαμε τον Αλέξη και γυρίζαμε στη δραχμή ή τον Κωστάκη και κάναμε συνεργασίες με τούς Ρώσους. Ο πρώτος πριν και μετά το δημοψήφισμα πετάχτηκε μέχρι Αμερική και Ρωσία για να πάρει κατευθυντήριες για το αν θα πράξει κατά την εντολή τού λαού και ο δεύτερος παραιτήθηκε επειδή απειλήθηκε ο ίδιος και η οικογένειά του.

Για να μη δούμε ακόμα και τέτοια λοιπόν, καλά κάνει το Πατριαρχείο και προπαγανδίζει κατά Βελό και Αλέξη.
Πάντως δεν θα υπάρξει κατάλληλος για το τιμόνι αν δεν αλλάξει νόμος περί ευθύνης υπουργών.
Αυτό που μένει είναι, όσοι ψηφίζουν, να ψηφίσουν με σύνεση για τής Ελλάδος το συμφέρον και όχι από μικροπρεπή συναισθήματα και συμφέροντα.

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 03 Ιούλ 2019, 17:16

Τη δουλειά που ήθελε το σύστημα να κόψει 1-2-3% από Χρυσή Αυγή φαίνεται πως την έκανε με το παραπάνω. Και φυσικά δεν πρόκειται να ενοχλήσει στο παραμικρό στην αριστεροκρατούμενη Ελλάδα. Έχει λιγότερη δυναμική και από το ΛΑΟΣ των 00ς, που δεν μπορούσε να σταθεί πουθενά να κάνει μία εκδήλωση. Μην υπερβάλουμε όμως κιόλάς να κόψει από αυτοδυναμία του Κούλη.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Ιούλ 2019, 17:29

Ο αδερφός του κατεβαίνει με την Νέα Δημοκρατία



https://www.zougla.gr/politiki/article/ ... 8esaloniki
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 03 Ιούλ 2019, 21:44

@ O.I.
Δεν διαφωνώ σε πολλά από αυτά που λες, σε κάποια δεν γνωρίζω για να έχω σαφή θέση, και κυρίως στο γεγονός πως ούτε εγώ βλέπω φως από κανέναν πολιτικό στον ορίζοντα.

Οι απορίες μου έχουν να κάνουν με ευρύτερα τεκταινόμενα και τον ρόλο που ενδεχομένως παίζει ΚΑΙ η ηγεσία της Εκκλησίας (είτε Πατριαρχείο είτε Εκκλησία της Ελλάδος) σε πολιτικά παιχνίδια καθώς και με μια αδυναμία (ή απουσία) λόγου της Εκκλησίας θα έλεγα, την οποία διαπιστώνουν πολλοί, για θέματα που την αφορούν άμεσα-για να μην πούμε για καθαρά εκκλησιαστικά και θεολογικά θέματα που νομίζω θα γνωρίζεις τον κακό χαμό που γίνεται.

Τα λινκ που παρέθεσες έχουν να κάνουν νομίζω (δεν τα κοίταξα όλα) με μεμονωμένα πρόσωπα του εκκλησιαστικού χώρου.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Ιούλ 2019, 21:57

Σουβλίτσα έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 21:44
... μια αδυναμία (ή απουσία) λόγου της Εκκλησίας θα έλεγα, την οποία διαπιστώνουν πολλοί, για θέματα που την αφορούν άμεσα-για να μην πούμε για καθαρά εκκλησιαστικά και θεολογικά θέματα που νομίζω θα γνωρίζεις τον κακό χαμό που γίνεται.
Σωστή! Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 04 Ιούλ 2019, 00:05

Σουβλίτσα έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 21:44
@ O.I.
Δεν διαφωνώ σε πολλά από αυτά που λες, σε κάποια δεν γνωρίζω για να έχω σαφή θέση, και κυρίως στο γεγονός πως ούτε εγώ βλέπω φως από κανέναν πολιτικό στον ορίζοντα.

Οι απορίες μου έχουν να κάνουν με ευρύτερα τεκταινόμενα και τον ρόλο που ενδεχομένως παίζει ΚΑΙ η ηγεσία της Εκκλησίας (είτε Πατριαρχείο είτε Εκκλησία της Ελλάδος) σε πολιτικά παιχνίδια καθώς και με μια αδυναμία (ή απουσία) λόγου της Εκκλησίας θα έλεγα, την οποία διαπιστώνουν πολλοί, για θέματα που την αφορούν άμεσα-για να μην πούμε για καθαρά εκκλησιαστικά και θεολογικά θέματα που νομίζω θα γνωρίζεις τον κακό χαμό που γίνεται.

Τα λινκ που παρέθεσες έχουν να κάνουν νομίζω (δεν τα κοίταξα όλα) με μεμονωμένα πρόσωπα του εκκλησιαστικού χώρου.
Γενικότερα έχω παραθέσει λινκ και από Ιερά σύνοδο για συγκεκριμένα ηθικά θέματα
Τα εθνικά χρήζουν άλλης αντιμετώπισης
Για τη στάση τής Εκκλησίας απέναντι στην πολιτεία για εθνικά θέματα, εκτός τής γνώμης μου που ήδη παρέθεσα, αντιπροσωπευτικό λινκ είναι αυτό.
Η δική μου γνώμη ειπώθηκε ήδη σ' αυτό το νήμα που μιλάμε τώρα και νομίζω δεν απέχει από τη στάση του Αρχιεπισκόπου (άσχετα αν κι εγώ δεν τον θεωρώ άξιο γι' αυτή τη θέση)
O I έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 20:45
Ίσως η παρέμβαση τού Πατριαρχείου να υποκινήθηκε από την Ελλαδική Εκκλησία για προφανείς λόγους όπως είναι η αποφυγή τής δεύτερης να εμπλακεί άμεσα εναντίων πολιτικών προσώπων (νέο πολιτικό πρόσωπο ο Βελο).
Έχοντας πείρα από προηγούμενες παρεμβάσεις και το κακό που προκύπτει για την ίδια και τον λαό, αποφεύγει να παρέμβει άμεσα σε τέτοια πρόσωπα/καριερίστες που δε σέβονται τίποτα.
Υποθέσεις κάνω :102:
Οι "προηγούμενες παρεμβάσεις" είναι τού Χριστόδουλου και απ' ότι έδειξε η ιστορία δεν βγήκε καλό για την Εκκλησία.
Αυτό απεδείχθη τελικά και γνώμη μου, καλά κάνουν που προσέχουν τη στάση τους για τέτοια θέματα.

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: ΟΜΟΘΥΜΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΨΕΥΔΑΔΕΛΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 04 Ιούλ 2019, 01:08

Αρχικά, μιας και έκανες αναφορά, να επισημάνω οτι εγώ είμαι η τελευταία που θα κάνει λόγο για άξιο ή ανάξιο αρχιεπίσκοπο, ιερέα κτλ, δηλαδή αυτό μου είναι ιδιαιτέρως δύσκολο, αρχικά και κυρίως λόγω συνειδήσεως, να το πράξω :)
Απο κει και πέρα, είναι πολλά τα θέματα που ανοίγονται σε μια τέτοια συζήτηση και κάθε περίπτωση χρειάζεται ένα ξεχωριστό νήμα. Και πάλι εγώ δεν είμαι το καταλληλότερο πρόσωπο να εκφέρω την πιο συγκεκριμένη και τεκμηριωμένη άποψη. Μιλάω με βάση την χριστιανική ορθόδοξη συνείδηση (αυτή που υπαγορεύεται από το Ευαγγέλιο και τους Πατέρες) και όσα, λιγότερα ή περισσότερα παρατηρώ, ακούω και πέφτουν στην αντίληψή μου.
Είναι γεγονός πάντως οτι το τοπίο στα εκκλησιαστικά θέματα αυτούς τους καιρούς είναι λίγο άνω κάτω να το πω? Θα το πω μιας και προσωπικά δέχομαι σκανδαλισμό από διάφορες πλευρές και δεν νομίζω οτι οφείλεται σε δική μου προσωπική κακή προαίρεση (εκτός των δικών μου προσωπικών αδυναμιών και αστοχιών οι οποίες υπάρχουν σε μέγιστο βαθμό! :) )

Σε κάθε περίπτωση, σκέφτομαι οτι όταν ο λαός πάσχει όπως πάσχουμε εμείς σε όλα τα επίπεδα δεν μπορεί να έχουμε τη απαίτηση από τον Θεό να μας χαρίζει τους καλύτερους άρχοντες-γενικότερα. Κατα τον λαό και οι άρχοντες που λέει και ο Άγιος.

Πάντως, μια τελευταία δική μου παρατήρηση, ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ για να μην παρεξηγηθώ: δεν μπορεί η Εκκλησία να συμπορεύεται ούτε με το πνεύμα του κόσμου ούτε να κάνει κινήσεις που πρωτίστως υπαγορεύονται από καθαρά πολιτικές σκοπιμότητες, ακόμα και αν πρόκειται για αυτό που λέμε νέτα σκέτα "εθνικό συμφέρον". Η γλώσσα της Εκκλησίας μιλάει την Αλήθεια και μόνο αυτή και είναι είτε ναι ναι είτε ου ου.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών