Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
- Casper -

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2019, 22:05

Εντομεταξύ το έχω δει το βίντεο Νατάσα. Πιο παλιά. Κι' αυτό και άλλα τόσα όταν ένα χρόνο ήμουνα κλεισμένη σπίτι με κατάθλιψη. Διάβασα και μπόλικη ψυχολογία εκείνο το διάστημα. :003:

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 03 Ιούλ 2019, 22:07

- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 21:58
akirav έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 21:56
ομορφα πραγματα.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... E%B1%CF%87
τα γνωριζει καποιος?
Ναι. Ακριβώς ό,τι λέει εδώ.

"Tα δημοσιευμένα αποτελέσματα κλινικών ερευνών γύρω από τα ανθοϊάματα Μπαχ δεν έχουν εντοπίσει στην αποτελεσματικότητά τους κάτι διαφορετικό πέρα από επίδραση ανάλογη με των εικονικών φαρμάκων (placebo)."
:smt023
Θα ηθελα τις αποδειξεις οτι τα ψυχοφαρμακα λειτουργουν.
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Ιούλ 2019, 22:08

- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:05
Εντομεταξύ το έχω δει το βίντεο Νατάσα. Πιο παλιά. Κι' αυτό και άλλα τόσα όταν ένα χρόνο ήμουνα κλεισμένη σπίτι με κατάθλιψη. Διάβασα και μπόλικη ψυχολογία εκείνο το διάστημα. :003:
Πάντως μπράβο σου που ξεπέρασες την καταθλιψη μόνη σου! ...Μήπως όλα τελικά είναι στο μυαλό μας; Και αν πεισμώσουμε και το θελήσουμε πραγματικά το καταφέρνουμε και μπορουμε ακόμα και να αυτο-θεραπευτουμε;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

- Casper -

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2019, 22:10

akirav έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:07
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 21:58
akirav έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 21:56
ομορφα πραγματα.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... E%B1%CF%87
τα γνωριζει καποιος?
Ναι. Ακριβώς ό,τι λέει εδώ.

"Tα δημοσιευμένα αποτελέσματα κλινικών ερευνών γύρω από τα ανθοϊάματα Μπαχ δεν έχουν εντοπίσει στην αποτελεσματικότητά τους κάτι διαφορετικό πέρα από επίδραση ανάλογη με των εικονικών φαρμάκων (placebo)."
:smt023
Θα ηθελα τις αποδειξεις οτι τα ψυχοφαρμακα λειτουργουν.
Σε μένα (και ιδιαίτερα στον αδερφό μου) οι "αποδείξεις" είναι αρνητικές. Σε μια ξαδέρφη θετικές. Το ίδιο και σε μια γνωστή. Αν θες αποδείξεις, δεν πάει έτσι όμως. Δες στατιστικές. Για το ότι δεν είναι πλασίμπο όμως, στο εγγυούμαι. Σε μένα ανέβηκε τόσο πολύ η σεροτονίνη (τους πρώτους 2 μήνες ήμουνα σαν ζόμπι, μετά τον 3ο μήνα ανέβηκε) που έπαθα υπομανία.

- Casper -

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2019, 22:13

Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:08
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:05
Εντομεταξύ το έχω δει το βίντεο Νατάσα. Πιο παλιά. Κι' αυτό και άλλα τόσα όταν ένα χρόνο ήμουνα κλεισμένη σπίτι με κατάθλιψη. Διάβασα και μπόλικη ψυχολογία εκείνο το διάστημα. :003:
Πάντως μπράβο σου που ξεπέρασες την καταθλιψη μόνη σου! ...Μήπως όλα τελικά είναι στο μυαλό μας; Και αν πεισμώσουμε και το θελήσουμε πραγματικά το καταφέρνουμε και μπορουμε ακόμα και να αυτο-θεραπευτουμε;
Έχουμε πολλύ δύναμη μέσα μας και δεν το ξέρουμε.

Δεν είναι όλα κατάθλιψη όμως. Και όπως λένε δεν γνωρίζουμε καν τις αιτίες. Ένας άνθρωπος με σχιζοφρένεια, όσο κι' αν παλέψει μόνος του και έχει θέληση, δεν θα νικήσει την βιολογία...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Ιούλ 2019, 22:14

- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:13
Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:08
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:05
Εντομεταξύ το έχω δει το βίντεο Νατάσα. Πιο παλιά. Κι' αυτό και άλλα τόσα όταν ένα χρόνο ήμουνα κλεισμένη σπίτι με κατάθλιψη. Διάβασα και μπόλικη ψυχολογία εκείνο το διάστημα. :003:
Πάντως μπράβο σου που ξεπέρασες την καταθλιψη μόνη σου! ...Μήπως όλα τελικά είναι στο μυαλό μας; Και αν πεισμώσουμε και το θελήσουμε πραγματικά το καταφέρνουμε και μπορουμε ακόμα και να αυτο-θεραπευτουμε;
Έχουμε πολλύ δύναμη μέσα μας και δεν το ξέρουμε.

Δεν είναι όλα κατάθλιψη όμως. Και όπως λένε δεν γνωρίζουμε καν τις αιτίες. Ένας άνθρωπος με σχιζοφρένεια, όσο κι' αν παλέψει μόνος του και έχει θέληση, δεν θα νικήσει την βιολογία...
Μπορείς να μου πεις τί είναι σχιζοφρένεια;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 03 Ιούλ 2019, 22:16

- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:10
akirav έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:07
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 21:58


Ναι. Ακριβώς ό,τι λέει εδώ.

"Tα δημοσιευμένα αποτελέσματα κλινικών ερευνών γύρω από τα ανθοϊάματα Μπαχ δεν έχουν εντοπίσει στην αποτελεσματικότητά τους κάτι διαφορετικό πέρα από επίδραση ανάλογη με των εικονικών φαρμάκων (placebo)."
:smt023
Θα ηθελα τις αποδειξεις οτι τα ψυχοφαρμακα λειτουργουν.
Σε μένα (και ιδιαίτερα στον αδερφό μου) οι "αποδείξεις" είναι αρνητικές. Σε μια ξαδέρφη θετικές. Το ίδιο και σε μια γνωστή. Αν θες αποδείξεις, δεν πάει έτσι όμως. Δες στατιστικές. Για το ότι δεν είναι πλασίμπο όμως, στο εγγυούμαι. Σε μένα ανέβηκε τόσο πολύ η σεροτονίνη (τους πρώτους 2 μήνες ήμουνα σαν ζόμπι, μετά τον 3ο μήνα ανέβηκε) που έπαθα υπομανία.
Χμ,
δλδ δεν υπαρχουν ?
Στατιστικες μονο?
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

- Casper -

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2019, 22:18

akirav έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:16
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:10
akirav έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:07

:smt023
Θα ηθελα τις αποδειξεις οτι τα ψυχοφαρμακα λειτουργουν.
Σε μένα (και ιδιαίτερα στον αδερφό μου) οι "αποδείξεις" είναι αρνητικές. Σε μια ξαδέρφη θετικές. Το ίδιο και σε μια γνωστή. Αν θες αποδείξεις, δεν πάει έτσι όμως. Δες στατιστικές. Για το ότι δεν είναι πλασίμπο όμως, στο εγγυούμαι. Σε μένα ανέβηκε τόσο πολύ η σεροτονίνη (τους πρώτους 2 μήνες ήμουνα σαν ζόμπι, μετά τον 3ο μήνα ανέβηκε) που έπαθα υπομανία.
Χμ,
δλδ δεν υπαρχουν ?
Στατιστικες μονο?
Εμ πως θα δεις τότε αν κάτι λειτουργεί;

Για να βγει ένα φάρμακο στην αγορά πρώτα κάνουνε πειράματα σε ποντίκια. Για να αποσύρουν ένα φάρμακο από την αγορά, κοιτάνε πάλι τις στατιστικές. Εννοείται πως υπάρχουν. Και μέσα σε ένα φόρουμ μπορείς να κάνεις στατιστική, αλλά επειδή έχεις μικρό δείγμα, δεν θα είναι τόσο αξιόπιστη.

- Casper -

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2019, 22:19

Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:14
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:13
Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:08


Πάντως μπράβο σου που ξεπέρασες την καταθλιψη μόνη σου! ...Μήπως όλα τελικά είναι στο μυαλό μας; Και αν πεισμώσουμε και το θελήσουμε πραγματικά το καταφέρνουμε και μπορουμε ακόμα και να αυτο-θεραπευτουμε;
Έχουμε πολλύ δύναμη μέσα μας και δεν το ξέρουμε.

Δεν είναι όλα κατάθλιψη όμως. Και όπως λένε δεν γνωρίζουμε καν τις αιτίες. Ένας άνθρωπος με σχιζοφρένεια, όσο κι' αν παλέψει μόνος του και έχει θέληση, δεν θα νικήσει την βιολογία...
Μπορείς να μου πεις τί είναι σχιζοφρένεια;
Δεν ξέρεις; Ή αμφισβητείς τον ορισμό;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Ιούλ 2019, 22:21

- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:19
Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:14
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:13


Έχουμε πολλύ δύναμη μέσα μας και δεν το ξέρουμε.

Δεν είναι όλα κατάθλιψη όμως. Και όπως λένε δεν γνωρίζουμε καν τις αιτίες. Ένας άνθρωπος με σχιζοφρένεια, όσο κι' αν παλέψει μόνος του και έχει θέληση, δεν θα νικήσει την βιολογία...
Μπορείς να μου πεις τί είναι σχιζοφρένεια;
Δεν ξέρεις; Ή αμφισβητείς τον ορισμό;
Σύμφωνα με τον Γρίβα εδω και 200 χρόνια ψάχνουν να βρουν και δεν ξέρουν τί είναι ουτε και τί την προκαλεί, είναι κάτι το ΑΜΦΙΛΕΓΌΜΕΝΟ!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

- Casper -

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Ιούλ 2019, 22:27

Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:21
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:19
Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:14


Μπορείς να μου πεις τί είναι σχιζοφρένεια;
Δεν ξέρεις; Ή αμφισβητείς τον ορισμό;
Σύμφωνα με τον Γρίβα εδω και 200 χρόνια ψάχνουν να βρουν και δεν ξέρουν τί είναι ουτε και τί την προκαλεί, είναι κάτι το ΑΜΦΙΛΕΓΌΜΕΝΟ!
Σου γράφω από πάνω: ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ.
Και έπειτα "ένας άνθρωπος ΜΕ σχιζοφρένεια" και για να συνεννοούμαστε εννοώ και εγώ και ο οποισδήποτε άλλος που το λέει, έναν άνθρωπο με συγκεκριμένη συμπτωματολογία όπως ορίστηκε από το DSM. Να ξαναγράφουμε τα ίδια;

Δείξε μου ΕΝΑΝ άνθρωπο με την πιο πάνω συμπτωματολογία, που την νίκησε (όχι την ασθένεια, έστω την συμπτωματολογία - π.χ να μην ακούει πια φωνές ή να μην βλέπει πράγματα που δεν υπάρχουν ή να μην πιστεύει πια πως τον παρακολουθούν). Μακάαααρι να υπάρχει! Να πει και σε όλους τους άλλους με το ίδιο πρόβλημα την δική του συνταγή και αν χρειάζεται μόνο θέληση και λόγια.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 03 Ιούλ 2019, 22:31

Υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιος μια περίληψη του τί λέει το 3ωρο βίντεο?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Ιούλ 2019, 22:38

- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:27
Natasha έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:21
- Casper - έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:19


Δεν ξέρεις; Ή αμφισβητείς τον ορισμό;
Σύμφωνα με τον Γρίβα εδω και 200 χρόνια ψάχνουν να βρουν και δεν ξέρουν τί είναι ουτε και τί την προκαλεί, είναι κάτι το ΑΜΦΙΛΕΓΌΜΕΝΟ!
Σου γράφω από πάνω: ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ.
Και έπειτα "ένας άνθρωπος ΜΕ σχιζοφρένεια" και για να συνεννοούμαστε εννοώ και εγώ και ο οποισδήποτε άλλος που το λέει, έναν άνθρωπο με συγκεκριμένη συμπτωματολογία όπως ορίστηκε από το DSM. Να ξαναγράφουμε τα ίδια;

Δείξε μου ΕΝΑΝ άνθρωπο με την πιο πάνω συμπτωματολογία, που την νίκησε (όχι την ασθένεια, έστω την συμπτωματολογία - π.χ να μην ακούει πια φωνές ή να μην βλέπει πράγματα που δεν υπάρχουν ή να μην πιστεύει πια πως τον παρακολουθούν). Μακάαααρι να υπάρχει! Να πει και σε όλους τους άλλους με το ίδιο πρόβλημα την δική του συνταγή και αν χρειάζεται μόνο θέληση και λόγια.
Πρέπει να το ψαξει κανείς (στατιστική-έρευνα), ακόμα και απο την δική μου μεριά που πιστευω στα θαυματα. Για να μιλάμε πιο θετικά.

Μου άρεσε όμως πολύ το μηνυμα του θεματος που ανοιχτηκε.
Αν δεν καταλαβει κανείς ότι "κάποιοι" για κάποιους λόγους και συμφέροντα μας έχουν "μάθει" να θεωρουμε κάποια πράγματα έτσι όπως τα θέλουν εκείνοι, τότε ακόμα είναι νυχτωμένος.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Ιούλ 2019, 22:39

Σουβλίτσα έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 22:31
Υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιος μια περίληψη του τί λέει το 3ωρο βίντεο?
Προσωπικά βαριέμαι, σόρυ κιόλας, δεστο αποσπασματικά, θα καταλάβεις το νόημα.
:wave:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Το Μάρκετινγκ της Τρέλας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 03 Ιούλ 2019, 22:42

Οκ, ίσως ο νηματοθέτης κάνει τον κόπο να αναφέρει τα βασικά σημεία.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω από κάποια αποσπάσματα που είδα και από την κουβέντα εδώ, αμφισβητούνται οι διαγνώσεις εν γένει, αμφισβητείται η κατηγοριοποίηση των ασθενειών, αμφισβητείται το τί προκαλεί την κάθε ψυχική ασθένεια, αμφισβητούνται οι θεραπείες, κάτι από τα παραπάνω, όλα?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών