Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 10 Ιούλ 2019, 01:18



(αφιερωμένο σε όσους/ες ενδιαφέρονται να μάθουν)
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 10 Ιούλ 2019, 08:11

Natasha έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:18


(αφιερωμένο σε όσους/ες ενδιαφέρονται να μάθουν)
Καλά βρε Νατάσα...
περιμένεις να κάτσει κάποιος να ακούει μια ώρα τον Λιακό για να δει ΠΟΥ μιλάει εκεί για τον τρόπο επιλογής τής ΚΔ;; :o
Το έτρεξα όμως λίγο αλλά δεν.. κάπου όμως στο 27' και κάτι, λέει ο Λιακό ότι "ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος δεν δέχεται την ύπαρξη των Νεφελειμ και τα Ελοχειμ".

Μήπως έχεις την καλοσύνη να μου βρεις που το λέει αυτό ο Χρυσόστομος; :roll:

Πάντως αν θες να δεις τι γινόταν τότε που επιλέχθηκαν τα κείμενα Κ + ΠΔ όπως και τα δόγματα, μπορείς να το διαβάσεις για παράδειγμα εδώ ή πιο ολοκληρωμένα εδώ

Καλή μελέτη

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 11 Ιούλ 2019, 10:52

O I έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 08:11

Καλά βρε Νατάσα...
περιμένεις να κάτσει κάποιος να ακούει μια ώρα τον Λιακό για να δει ΠΟΥ μιλάει εκεί για τον τρόπο επιλογής τής ΚΔ;; :o
Το έτρεξα όμως λίγο αλλά δεν.. κάπου όμως στο 27' και κάτι, λέει ο Λιακό ότι "ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος δεν δέχεται την ύπαρξη των Νεφελειμ και τα Ελοχειμ".

Μήπως έχεις την καλοσύνη να μου βρεις που το λέει αυτό ο Χρυσόστομος; :roll:

Πάντως αν θες να δεις τι γινόταν τότε που επιλέχθηκαν τα κείμενα Κ + ΠΔ όπως και τα δόγματα, μπορείς να το διαβάσεις για παράδειγμα εδώ ή πιο ολοκληρωμένα εδώ

Καλή μελέτη

Ο.Ι.
Εντάξει, μία ώρα δεν είναι και τόσο πολύ αν θες πραγματικά να μαθεις!

Εγώ για παραδειγμα ΔΕΝ ήξερα ότι ο Χρυσόστομος ήταν αφορισμένος από την εκκλησία! Και ότι ήταν παραδομένος στον σατανά! Από τον Δήμο το ακουσα. Εσυ, το ήξερες αυτό;

Και ναι, λέει ότι ο Χρυσόστομος ΔΕΝ δέχεται τα περί Νεφελίμ και Ελοχίμ και μαλιστα λέει για τον άγιο ότι έλεγε ότι όσοι πατέρες το πιστευουν αυτό, το δέχονται κρίνοντας «από τον δικό τους εκφυλο βίο»!!! Παμε καλά;;;

Γιατί, εσυ έχεις βρει ότι ο Χρυσόστομος πίστευε στην ύπαρξη των νεφελίμ και ελοχίμ;;; Αν είναι έτσι, τότε πες το και στον Δημοσθένη για να βγει δημόσια και να αναιρέσει αυτό που λέει!

Για πες.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Ιούλ 2019, 12:21

Θα κάνω εδώ την ερώτησή μου. Πως γνωρίζουμε ότι το κείμενο της αποκάλυψης είναι το αυθεντικό; Σε εμένα φαίνεται ότι έχουν αφαιρεθεί πολλά πράγματα και άλλα έχουν αλλοιωθεί μετά έχει γίνει συρραφή, κοπτοραπτική δηλαδή, ώστε να μείνει σαν μελλούμενο αυτό που μερικοί θέλουν να γίνει. Είμαι σίγουρη, από εσωτερική ενόραση, ότι κάπου αναφέρεται ότι θα ρίξουν άγκυρα μεγάλα καράβια (διαστημόπλοια). Ποιος θα ήθελε να διαβάσει κάτι τέτοιο ο λαός; Καλύτερα να ξέρει ότι θα υποφέρει και μετά θα έρθει η τελική λύση.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 11 Ιούλ 2019, 13:29

Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 12:21
Θα κάνω εδώ την ερώτησή μου. Πως γνωρίζουμε ότι το κείμενο της αποκάλυψης είναι το αυθεντικό; Σε εμένα φαίνεται ότι έχουν αφαιρεθεί πολλά πράγματα και άλλα έχουν αλλοιωθεί μετά έχει γίνει συρραφή, κοπτοραπτική δηλαδή, ώστε να μείνει σαν μελλούμενο αυτό που μερικοί θέλουν να γίνει. Είμαι σίγουρη, από εσωτερική ενόραση, ότι κάπου αναφέρεται ότι θα ρίξουν άγκυρα μεγάλα καράβια (διαστημόπλοια). Ποιος θα ήθελε να διαβάσει κάτι τέτοιο ο λαός; Καλύτερα να ξέρει ότι θα υποφέρει και μετά θα έρθει η τελική λύση.
H ενόρασή σας δεν σας γελά αγαπητή. Έχω μελετήσει το αρχικό κείμενο στα αραμαικά αντίγραφο του οποίου υπάρχει σε κρύπτες του Βατικανού και λέει ξεκάθαρα ότι ανθρωπόμορφα όντα που ζούνε μέσα στο νερό θα έρθουν από τον ουρανό όταν θα ολοκληρωθεί το σχέδιό τους να αλλάξουν την ατμόσφαιρα της γης για να μπορούν να επιβιώσουν. Θα αποικίσουν τον πλανήτη μας ενώ παράλληλα θα τον κάνουν ακατάλληλο για εμάς. Το καταλάβατε αγαπητή μου; Όλα αυτά τα περίεργα καιρικά φαινόμενα συνδέονται άμεσα με τις τροποποιήσεις της ατμόσφαιράς μας από εξωγήινες δυνάμεις. Ανεβάζοντας τη θερμοκρασία και λιώνοντας τους πάγους θα καταστρέψουν τον γήινο πολιτισμό και θα καταφέρουν να ζήσουν στον ωκεανό σε υποθαλάσσιες πολιτείες.
Το ίδιο έχει ξαναγίνει στο παρελθόν και έχει διασωθεί ως τις μέρες μας με την ιστορία του κατακλυσμού και την κιβωτό του Νώε.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 11 Ιούλ 2019, 13:35

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 13:29
Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 12:21
Θα κάνω εδώ την ερώτησή μου. Πως γνωρίζουμε ότι το κείμενο της αποκάλυψης είναι το αυθεντικό; Σε εμένα φαίνεται ότι έχουν αφαιρεθεί πολλά πράγματα και άλλα έχουν αλλοιωθεί μετά έχει γίνει συρραφή, κοπτοραπτική δηλαδή, ώστε να μείνει σαν μελλούμενο αυτό που μερικοί θέλουν να γίνει. Είμαι σίγουρη, από εσωτερική ενόραση, ότι κάπου αναφέρεται ότι θα ρίξουν άγκυρα μεγάλα καράβια (διαστημόπλοια). Ποιος θα ήθελε να διαβάσει κάτι τέτοιο ο λαός; Καλύτερα να ξέρει ότι θα υποφέρει και μετά θα έρθει η τελική λύση.
H ενόρασή σας δεν σας γελά αγαπητή. Έχω μελετήσει το αρχικό κείμενο στα αραμαικά αντίγραφο του οποίου υπάρχει σε κρύπτες του Βατικανού και λέει ξεκάθαρα ότι ανθρωπόμορφα όντα που ζούνε μέσα στο νερό θα έρθουν από τον ουρανό όταν θα ολοκληρωθεί το σχέδιό τους να αλλάξουν την ατμόσφαιρα της γης για να μπορούν να επιβιώσουν. Θα αποικίσουν τον πλανήτη μας ενώ παράλληλα θα τον κάνουν ακατάλληλο για εμάς. Το καταλάβατε αγαπητή μου; Όλα αυτά τα περίεργα καιρικά φαινόμενα συνδέονται άμεσα με τις τροποποιήσεις της ατμόσφαιράς μας από εξωγήινες δυνάμεις. Ανεβάζοντας τη θερμοκρασία και λιώνοντας τους πάγους θα καταστρέψουν τον γήινο πολιτισμό και θα καταφέρουν να ζήσουν στον ωκεανό σε υποθαλάσσιες πολιτείες.
Το ίδιο έχει ξαναγίνει στο παρελθόν και έχει διασωθεί ως τις μέρες μας με την ιστορία του κατακλυσμού και την κιβωτό του Νώε.
:o:o:o:o
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Ιούλ 2019, 13:46

Eγώ υποστηρίζω ότι θα έρθουν οι αρχαίοι θεοί το 2022 με στόλο. Ήδη είναι εδώ βέβαια και επιχειρούν με άλλα μέσα για την απόδοση δικαιοσύνης. :003:
Όσον αφορά την κρίση, δεν θεωρώ ότι αθώοι άνθρωποι που ζουν με αρετή έχουν ανάγκη την κρίση από τον Θεό. Απλά δεν μου ταιριάζει να υποφέρουν στα χέρια των "κακών". Οπότε θα λυτρωθούν άπαξ από τους αρχαίους.
Η κρίση από τον Θεό είναι για τους υπόλοιπους (βαριές περιπτώσεις). :003:

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 11 Ιούλ 2019, 13:46

Ήδη στο πρώτο κεφάλαιο η Γένεση μιλά γιά άγγελους που ζευγαρώνουν με κόρες ανθρώπων και γιά Γίγαντες.

Και οι απαντήσεις της Εκκλησίας είναι ή κοκοκό ή υπεκφυγές.

Το κακό είναι πως ένας άγιος δεν έχει ενδιαφερθεί να το ξεκαθαρίσει μέχρι σήμερα.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 11 Ιούλ 2019, 14:05

Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 13:46
Eγώ υποστηρίζω ότι θα έρθουν οι αρχαίοι θεοί το 2022 με στόλο. Ήδη είναι εδώ βέβαια και επιχειρούν με άλλα μέσα για την απόδοση δικαιοσύνης. :003:
Όσον αφορά την κρίση, δεν θεωρώ ότι αθώοι άνθρωποι που ζουν με αρετή έχουν ανάγκη την κρίση από τον Θεό. Απλά δεν μου ταιριάζει να υποφέρουν στα χέρια των "κακών". Οπότε θα λυτρωθούν άπαξ από τους αρχαίους.
Η κρίση από τον Θεό είναι για τους υπόλοιπους (βαριές περιπτώσεις). :003:
Ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Ιούλ 2019, 14:56

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 14:05

Ενδιαφέρον.
Είναι αντίθετο στο δικό μου αίσθημα δικαίου αλλά και του σύμπαντος, όπως θα έλεγε και ο Λιακόπουλος.
Είναι ακόμη και σαν η χριστιανική θρησκεία να λέει "βουρ σατανόπαιδα για την Νέα Τάξη, Παγκόσμιο Κράτος κλπ. δεν θα σας αντισταθεί κανείς, όλοι θα τρέξουν σε λαγούμια να γλυτώσουν κλπ.". Πολύ καλό για το ηθικό τους αυτό.
Δεν πρέπει να υπάρχει και ένα αντίπαλο δέος να τους δυσκολέψει λίγο τα πράγματα, να τους τα αποδομήσει, να τα κάνει έως και φιάσκο;

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 11 Ιούλ 2019, 15:24

http://www.ancienttexts.org/library/eth ... /astro.htm

Ας πιστέψουμε λοιπόν και αυτά που του είπε ο άγγελος ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από τη γη και τα άλλα προϊστορικά που μπορεί να δει κανείς στο εν λόγω βιβλίο... :003:

Άμα διαβάσει κανείς παλιά βιβλία από εκείνα τα μέρη (πχ το έπος του Γκιλγκαμές, τα ποιήματα της Εχαντουάνα, τις ιστορίες των Χετταίων) δυσκολεύεται να καταλάβει τον τρόπο που εκφράζονται, τον τρόπο που ένιωθαν και σκέφτονται και σε τί στο καλό είχαν στο μυαλό τους αυτοί οι άνθρωποι όταν γράφανε τα κείμενα. Τα γραπτά τους είναι περίεργα, αλλόκοτα κι ασκουν μια γοητεία όπως είναι οι πολύ παλιές ασπρόμαυρες φωτος, που οι άνθρωποι στήνονταν τελετουργικά για αρκετή ώρα και μόνο για επίσημες και σημαντικές στιγμές της ζωής τους.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 11 Ιούλ 2019, 15:36

http://uruk-warka.dk/Gilgamish/The%20Ep ... gamesh.pdf έπος του Γκιλγκαμές στα αγγλικά
http://classicalarthistory.weebly.com/l ... anna-poems ποιήματα τησ Εχεντουάνα στα αγγλικά
https://lrc.la.utexas.edu/eieol/hitol ταμπλέτες Χατταίων στα αγγλικά
http://people.uncw.edu/deagona/myth/Des ... Inanna.pdf αρχαίο ποιήμα για την κάθοδο της Ινάνα (θεότητα που ταυτίζεται με την Ιστάρ) στον κάτω κόσμο

Διαβάστε, κι άμα βγάλετε άκρη, πείτε και σε εμένα.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 11 Ιούλ 2019, 15:37

Το έπος του Γκίλγκαμες, οι Νοθροτουσίν και τα Κοσγιουσκάτσκι των Τσεροκί Ινδιάνων που κληροδοτήθηκαν από στόμα σε στόμα έως τις μέρες μας δεν είναι καθόλου ξένα ούτε ως προς το περιεχόμενο της πλοκής τους ούτε ως προς τους καλά δομημένους χαρακτήρες τους, παρά εκφράζουν εκφάνσεις αιώνιες της ανθρώπινης κατάστασης, αγωνίας και ποικιλομορφίας της ύπαρξης. Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε κάποιος να τα απορρίψει ως δυσνόητα ή κουραστικά είναι το μοντέρνο περιοριστικό πρίσμα μέσα από το οποίο όλοι δυστυχώς εκλαμβάνουμε τον κόσμο.
Ο κόσμος όμως είναι ένα απέραντο περιβόλι που απλώνεται τόσο στο παρόν όσο και στο παρελθόν κι εμείς σαν μεθυσμένες μέλισσες έχουμε χρέος να ρουφήξουμε όλους τους χυμούς του.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 11 Ιούλ 2019, 15:43

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 15:37
Το έπος του Γκίλγκαμες, οι Νοθροτουσίν και τα Κοσγιουσκάτσκι των Τσεροκί Ινδιάνων που κληροδοτήθηκαν από στόμα σε στόμα έως τις μέρες μας δεν είναι καθόλου ξένα ούτε ως προς το περιεχόμενο της πλοκής τους ούτε ως προς τους καλά δομημένους χαρακτήρες τους, παρά εκφράζουν εκφάνσεις αιώνιες της ανθρώπινης κατάστασης, αγωνίας και ποικιλομορφίας της ύπαρξης. Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε κάποιος να τα απορρίψει ως δυσνόητα ή κουραστικά είναι το μοντέρνο περιοριστικό πρίσμα μέσα από το οποίο όλοι δυστυχώς εκλαμβάνουμε τον κόσμο.
Ο κόσμος όμως είναι ένα απέραντο περιβόλι που απλώνεται τόσο στο παρόν όσο και στο παρελθόν κι εμείς σαν μεθυσμένες μέλισσες έχουμε χρέος να ρουφήξουμε όλους τους χυμούς του.
Ισχύει, αλλά υπάρχουν οι πολιτιστικές δυσκολίες που ανέφερες και πάνω στις οποίες έχω σπάσει πολλές φορές τα μούτρα μου.
Βέβαια, άλλο είναι να μαθαίνουμε τον κόσμο που ζούσαν άλλοι άνθρωποι κι άλλο να πιστεύουμε ως γεγονός κάθε τι που κατέβασε η κούτρα τους και κάθησαν και το έγραψαν. Εκεί πρέπει να υπάρξει κριτική σκέψη για να ξεχωρίσει το γεγονός από τη φαντασία και τον μετασχηματισμό του γεγονότος σε μυθική αφήγηση, καλλιτεχνική αδεία.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Ιούλ 2019, 15:58

pal έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 15:24
http://www.ancienttexts.org/library/eth ... /astro.htm

Ας πιστέψουμε λοιπόν και αυτά που του είπε ο άγγελος ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από τη γη και τα άλλα προϊστορικά που μπορεί να δει κανείς στο εν λόγω βιβλίο... :003:
Διαβάζοντάς το βιβλίο του Ενώχ δεν έδωσα πολύ σημασία στα αστρονομικά. Ένας αστρονόμος θα μπορούσε να βγάλει καλύτερα συμπεράσματα. Πάντως το ηλιοκεντρικό σύστημα το πρότεινε ο Αρίσταρχος και στην αρχαία ελληνική γραμματεία διαβάζεις πολλά ενδιαφέροντα που δεν γίνονται κατανοητά γιατί αποδίδονται με την γλώσσα και όχι με τα μαθηματικά που έχουμε σήμερα που μας βοηθούν να περιγράψουμε, να ποσοτικοποιήσουμε και να εκμεταλλευτούμε τα φαινόμενα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών