Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 11 Ιούλ 2019, 16:07

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 13:29
Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 12:21
Θα κάνω εδώ την ερώτησή μου. Πως γνωρίζουμε ότι το κείμενο της αποκάλυψης είναι το αυθεντικό; Σε εμένα φαίνεται ότι έχουν αφαιρεθεί πολλά πράγματα και άλλα έχουν αλλοιωθεί μετά έχει γίνει συρραφή, κοπτοραπτική δηλαδή, ώστε να μείνει σαν μελλούμενο αυτό που μερικοί θέλουν να γίνει. Είμαι σίγουρη, από εσωτερική ενόραση, ότι κάπου αναφέρεται ότι θα ρίξουν άγκυρα μεγάλα καράβια (διαστημόπλοια). Ποιος θα ήθελε να διαβάσει κάτι τέτοιο ο λαός; Καλύτερα να ξέρει ότι θα υποφέρει και μετά θα έρθει η τελική λύση.
H ενόρασή σας δεν σας γελά αγαπητή. Έχω μελετήσει το αρχικό κείμενο στα αραμαικά αντίγραφο του οποίου υπάρχει σε κρύπτες του Βατικανού και λέει ξεκάθαρα ότι ανθρωπόμορφα όντα που ζούνε μέσα στο νερό θα έρθουν από τον ουρανό όταν θα ολοκληρωθεί το σχέδιό τους να αλλάξουν την ατμόσφαιρα της γης για να μπορούν να επιβιώσουν. Θα αποικίσουν τον πλανήτη μας ενώ παράλληλα θα τον κάνουν ακατάλληλο για εμάς. Το καταλάβατε αγαπητή μου; Όλα αυτά τα περίεργα καιρικά φαινόμενα συνδέονται άμεσα με τις τροποποιήσεις της ατμόσφαιράς μας από εξωγήινες δυνάμεις. Ανεβάζοντας τη θερμοκρασία και λιώνοντας τους πάγους θα καταστρέψουν τον γήινο πολιτισμό και θα καταφέρουν να ζήσουν στον ωκεανό σε υποθαλάσσιες πολιτείες.
Το ίδιο έχει ξαναγίνει στο παρελθόν και έχει διασωθεί ως τις μέρες μας με την ιστορία του κατακλυσμού και την κιβωτό του Νώε.
Καταρχάς μια ερωτηση Πορφυριε, απο απλή περιεργεια, που τα βρηκες αυτά τα κείμενα;

Δευτερον, λες κάτι πολυ σοβαρό, όταν μιλάς για ανθρωπόμορφα όντα που ζουνε μέσα στο νερό!

Αντιγράφω απο την Αποκάλυψη και τον Λιακόπουλο για όντα που εχουν ψυχές και ζουνε μεσα στην θάλασσα!!!
(καλώ τον O I, τον jey_pap, τον lonelyrider, την bluerose και την Σουβλίτσα να σχολιάσουν)


ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ
Κεφ. Η΄, στ. 8-9 :

2ο Σάλπισμα
(δεν το ζησαμε)


8 Καὶ ὁ δεύτερος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ὡς ὄρος μέγα πυρὶ καιόμενον ἐβλήθη εἰς τὴν θάλασσαν, καὶ ἐγένετο τὸ τρίτον τῆς θαλάσσης αἷμα,

9 καὶ ἀπέθανε τὸ τρίτον τῶν κτισμάτων τῶν ἐν τῇ θαλάσσῃ, τὰ ἔχοντα ψυχάς, καὶ τὸ τρίτον τῶν πλοίων διεφθάρη.

Μετάφραση:

8 Και ο δευτερος άγγελος εσάλπισε και ερρίφθη εις την θάλασσαν κάτι
σαν μεγάλο βουνό, που καιγότανε. Και έγινε το εν τρίτον της θαλάσσης
Αίμα.

9 Και απέθανε το εν τρίτον από τα πλάσματα, που υπάρχουν εις την θάλασσαν και που έχουν ψυχή και το εν τρίτον των πλοίων κατεστράφη.



ΣΧΟΛΙΟ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ (από το βιβλίο του «Αποκάλυψη τώρα», τόμος 26-Γιατί και πως ζουν ανάμεσά μας)

Λ. Εδώ έχουμε μέγα θέμα. Αφού μας διδάσκουν ότι τα ζώα και επομένως τα ψάρια δεν έχουν ψυχή και αφού και οι Νεφελίμ δεν έχουν ψυχή, ΤΙ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ;;

Επίσης, το όρος που καιόμενο έπεσε στην θάλασσα θα μπορουσε να είναι μετεωρίτης, ή και πραγματικό βουνό που έπεσε στην θάλασσα. Ποιος έχει
τέτοια τεχνολογία για να κάνει κάτι τέτοιο, που το διάβάσαμε μόνο στην αρχαία ελληνική μυθιστορία κατά τον πολεμο ΕΛ εναντίον Νεφελίμ;;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 11 Ιούλ 2019, 19:01

.
Η Αποκάλυψη δέν είναι αυτή πού δέν τη δεχόντουσαν γιά αιώνες οι πρωτοι χριστιανοι ;;;

Ούτε μέ ενα καράβι LSD δέ γράφεις τέτοια.....

Ο Φόβος.....μέ τό Φόβο.....

Φρίκη.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4191
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 11 Ιούλ 2019, 19:08

Natasha έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:07
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 13:29
Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 12:21
Θα κάνω εδώ την ερώτησή μου. Πως γνωρίζουμε ότι το κείμενο της αποκάλυψης είναι το αυθεντικό; Σε εμένα φαίνεται ότι έχουν αφαιρεθεί πολλά πράγματα και άλλα έχουν αλλοιωθεί μετά έχει γίνει συρραφή, κοπτοραπτική δηλαδή, ώστε να μείνει σαν μελλούμενο αυτό που μερικοί θέλουν να γίνει. Είμαι σίγουρη, από εσωτερική ενόραση, ότι κάπου αναφέρεται ότι θα ρίξουν άγκυρα μεγάλα καράβια (διαστημόπλοια). Ποιος θα ήθελε να διαβάσει κάτι τέτοιο ο λαός; Καλύτερα να ξέρει ότι θα υποφέρει και μετά θα έρθει η τελική λύση.
H ενόρασή σας δεν σας γελά αγαπητή. Έχω μελετήσει το αρχικό κείμενο στα αραμαικά αντίγραφο του οποίου υπάρχει σε κρύπτες του Βατικανού και λέει ξεκάθαρα ότι ανθρωπόμορφα όντα που ζούνε μέσα στο νερό θα έρθουν από τον ουρανό όταν θα ολοκληρωθεί το σχέδιό τους να αλλάξουν την ατμόσφαιρα της γης για να μπορούν να επιβιώσουν. Θα αποικίσουν τον πλανήτη μας ενώ παράλληλα θα τον κάνουν ακατάλληλο για εμάς. Το καταλάβατε αγαπητή μου; Όλα αυτά τα περίεργα καιρικά φαινόμενα συνδέονται άμεσα με τις τροποποιήσεις της ατμόσφαιράς μας από εξωγήινες δυνάμεις. Ανεβάζοντας τη θερμοκρασία και λιώνοντας τους πάγους θα καταστρέψουν τον γήινο πολιτισμό και θα καταφέρουν να ζήσουν στον ωκεανό σε υποθαλάσσιες πολιτείες.
Το ίδιο έχει ξαναγίνει στο παρελθόν και έχει διασωθεί ως τις μέρες μας με την ιστορία του κατακλυσμού και την κιβωτό του Νώε.
Καταρχάς μια ερωτηση Πορφυριε, απο απλή περιεργεια, που τα βρηκες αυτά τα κείμενα;
Μην μου πεις πως δεν καταλαβαίνεις ότι τρολλάρει... :e040:
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 11 Ιούλ 2019, 19:12

Mε Αμπεμπαμπλόμ.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 11 Ιούλ 2019, 21:58

Natasha έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 10:52
O I έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 08:11
Natasha έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:18


(αφιερωμένο σε όσους/ες ενδιαφέρονται να μάθουν)
Καλά βρε Νατάσα...
περιμένεις να κάτσει κάποιος να ακούει μια ώρα τον Λιακό για να δει ΠΟΥ μιλάει εκεί για τον τρόπο επιλογής τής ΚΔ;; :o
Το έτρεξα όμως λίγο αλλά δεν.. κάπου όμως στο 27' και κάτι, λέει ο Λιακό ότι "ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος δεν δέχεται την ύπαρξη των Νεφελειμ και τα Ελοχειμ".

Μήπως έχεις την καλοσύνη να μου βρεις που το λέει αυτό ο Χρυσόστομος; :roll:

Πάντως αν θες να δεις τι γινόταν τότε που επιλέχθηκαν τα κείμενα Κ + ΠΔ όπως και τα δόγματα, μπορείς να το διαβάσεις για παράδειγμα εδώ ή πιο ολοκληρωμένα εδώ

Καλή μελέτη

Ο.Ι.
Εντάξει, μία ώρα δεν είναι και τόσο πολύ αν θες πραγματικά να μαθεις!
Εγώ δεν έχω τη διάθεση να ακούω τον Λιακό μια ώρα να μουρμουράει τις φαντασιώσεις του.
Τόσο δύσκολο σου είναι να μού πεις "στα τάδε λεπτά τού βίντεο"; :lol:
Εγώ για παραδειγμα ΔΕΝ ήξερα ότι ο Χρυσόστομος ήταν αφορισμένος από την εκκλησία! Και ότι ήταν παραδομένος στον σατανά! Από τον Δήμο το ακουσα. Εσυ, το ήξερες αυτό;
Βρε ο Λιακό μπορεί να λέει ότι θέλει (όπως κάνει πάντα άλλωστε)
Το ζητούμενο είναι να δώσει την πηγή απ' όπου δανείζεται μια τέτοια γνώση. Που είναι γραμμένο
Και ναι, λέει ότι ο Χρυσόστομος ΔΕΝ δέχεται τα περί Νεφελίμ και Ελοχίμ και μαλιστα λέει για τον άγιο ότι έλεγε ότι όσοι πατέρες το πιστευουν αυτό, το δέχονται κρίνοντας «από τον δικό τους εκφυλο βίο»!!! Παμε καλά;;;
Καλά...
τόσο δύσκολο σου είναι να πεις: "δεν ξέρω" ή "δεν το λέει πουθενά" ή "ίσως το φαντάστηκε ο Λιακόπουλος".
Μια πηγή σου ζήτησα και για να μη μου τη φέρνεις, αυτό σημαίνει ότι στο βιβλίο που το λέει δεν βάζει πηγή... :lol:
Γιατί, εσυ έχεις βρει ότι ο Χρυσόστομος πίστευε στην ύπαρξη των νεφελίμ και ελοχίμ;;; Αν είναι έτσι, τότε πες το και στον Δημοσθένη για να βγει δημόσια και να αναιρέσει αυτό που λέει!

Για πες.
Βρε
τι να πω;
εγώ δεν ξέρω καν αν ασχολήθηκε ο Χρυσόστομος με ελοχειμ και νεφελείμ. Γι' αυτό σου ζήτησα πηγή για να το ελέγξω τι λέει και πως το λέει ο Άγιος.
Την έχεις τη ριμάδα την πηγή;
υπάρχει ή είναι απλά φαντασίες τού Λιακό;;

Αυτό ρώτησα

Ο.Ι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O I την 11 Ιούλ 2019, 22:05, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 11 Ιούλ 2019, 22:00

Μπαίνουμε σε δεύτερο πχορουμικο χρυσό αιώνα ; 😍😍😍
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 11 Ιούλ 2019, 22:42

enterprise-psi έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 22:00
Μπαίνουμε σε δεύτερο πχορουμικο χρυσό αιώνα ; 😍😍😍
Άσε..
Λιακοπουλίαση :003:

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 12 Ιούλ 2019, 00:34

O I έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 21:58
Natasha έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 10:52
O I έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 08:11

Καλά βρε Νατάσα...
περιμένεις να κάτσει κάποιος να ακούει μια ώρα τον Λιακό για να δει ΠΟΥ μιλάει εκεί για τον τρόπο επιλογής τής ΚΔ;; :o
Το έτρεξα όμως λίγο αλλά δεν.. κάπου όμως στο 27' και κάτι, λέει ο Λιακό ότι "ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος δεν δέχεται την ύπαρξη των Νεφελειμ και τα Ελοχειμ".

Μήπως έχεις την καλοσύνη να μου βρεις που το λέει αυτό ο Χρυσόστομος; :roll:

Πάντως αν θες να δεις τι γινόταν τότε που επιλέχθηκαν τα κείμενα Κ + ΠΔ όπως και τα δόγματα, μπορείς να το διαβάσεις για παράδειγμα εδώ ή πιο ολοκληρωμένα εδώ

Καλή μελέτη

Ο.Ι.
Εντάξει, μία ώρα δεν είναι και τόσο πολύ αν θες πραγματικά να μαθεις!
Εγώ δεν έχω τη διάθεση να ακούω τον Λιακό μια ώρα να μουρμουράει τις φαντασιώσεις του.
Τόσο δύσκολο σου είναι να μού πεις "στα τάδε λεπτά τού βίντεο"; :lol:
Εγώ για παραδειγμα ΔΕΝ ήξερα ότι ο Χρυσόστομος ήταν αφορισμένος από την εκκλησία! Και ότι ήταν παραδομένος στον σατανά! Από τον Δήμο το ακουσα. Εσυ, το ήξερες αυτό;
Βρε ο Λιακό μπορεί να λέει ότι θέλει (όπως κάνει πάντα άλλωστε)
Το ζητούμενο είναι να δώσει την πηγή απ' όπου δανείζεται μια τέτοια γνώση. Που είναι γραμμένο
Και ναι, λέει ότι ο Χρυσόστομος ΔΕΝ δέχεται τα περί Νεφελίμ και Ελοχίμ και μαλιστα λέει για τον άγιο ότι έλεγε ότι όσοι πατέρες το πιστευουν αυτό, το δέχονται κρίνοντας «από τον δικό τους εκφυλο βίο»!!! Παμε καλά;;;
Καλά...
τόσο δύσκολο σου είναι να πεις: "δεν ξέρω" ή "δεν το λέει πουθενά" ή "ίσως το φαντάστηκε ο Λιακόπουλος".
Μια πηγή σου ζήτησα και για να μη μου τη φέρνεις, αυτό σημαίνει ότι στο βιβλίο που το λέει δεν βάζει πηγή... :lol:
Γιατί, εσυ έχεις βρει ότι ο Χρυσόστομος πίστευε στην ύπαρξη των νεφελίμ και ελοχίμ;;; Αν είναι έτσι, τότε πες το και στον Δημοσθένη για να βγει δημόσια και να αναιρέσει αυτό που λέει!

Για πες.
Βρε
τι να πω;
εγώ δεν ξέρω καν αν ασχολήθηκε ο Χρυσόστομος με ελοχειμ και νεφελείμ. Γι' αυτό σου ζήτησα πηγή για να το ελέγξω τι λέει και πως το λέει ο Άγιος.
Την έχεις τη ριμάδα την πηγή;
υπάρχει ή είναι απλά φαντασίες τού Λιακό;;

Αυτό ρώτησα

Ο.Ι.

Βρε δεν έχω πρόβλημα να σου πω το οτιδηποτε!
Ακου σε παρακαλώ απο το 25:05 και μετά, μέχρι το 30:31, δεν είναι πολύ, εκεί λέει ότι ο άγιος Ιουστίνος ο μεγαλομάρτυρας έγραψε για τα όντα αυτά, τους ελοχίμ, ότι ήρθαν στην γη κτλ. και ότι ο άγιος Χρυσόστομος αργότερα είπε ότι ο Ιουστίνος τα έγραψε αυτά κρίνοντας απο τον δικό του έκφυλο βίο!!!!!!!!

Καταλαβαίνεις τί λέει;;;; Είναι δυνατόν ο άγιος Ιουστίνος να είχε έκφυλο βίο και απο την δηθεν διεστραμμένη του σκέψη να φαντάστηκε την ιστορία αυτή με τους ελοχίμ και τους νεφελίμ;;;;
Για μένα ο αγιος Χρυσόστομος εδώ κάνει λάθος μεγάλο και δεν ξέρω γιατί είναι τόσο επιπολαιη η κρίση του!


Κοίτα, έχω τον τόμο 43 που έχει μέσα αποσπάσματα απο Πατέρες που μιλουν για τα όντα αυτά. Αν θες, κάποια μέρα, θα αντιγράψω απο κει κάτι σχετικό για να το διαβάσεις/σετε.
Υπόψιν, η πατερική γραμματεία είναι περίπου 200.000 σελίδες. ΠΟΙΟΣ άραγε την έχει διαβάσει όλη;;;
Οποτε σκέψου ότι και γω απο τον Δημοσθένη τα έμαθα τα περισσότερα.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 12 Ιούλ 2019, 00:36

ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 19:08
Natasha έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:07
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 13:29


H ενόρασή σας δεν σας γελά αγαπητή. Έχω μελετήσει το αρχικό κείμενο στα αραμαικά αντίγραφο του οποίου υπάρχει σε κρύπτες του Βατικανού και λέει ξεκάθαρα ότι ανθρωπόμορφα όντα που ζούνε μέσα στο νερό θα έρθουν από τον ουρανό όταν θα ολοκληρωθεί το σχέδιό τους να αλλάξουν την ατμόσφαιρα της γης για να μπορούν να επιβιώσουν. Θα αποικίσουν τον πλανήτη μας ενώ παράλληλα θα τον κάνουν ακατάλληλο για εμάς. Το καταλάβατε αγαπητή μου; Όλα αυτά τα περίεργα καιρικά φαινόμενα συνδέονται άμεσα με τις τροποποιήσεις της ατμόσφαιράς μας από εξωγήινες δυνάμεις. Ανεβάζοντας τη θερμοκρασία και λιώνοντας τους πάγους θα καταστρέψουν τον γήινο πολιτισμό και θα καταφέρουν να ζήσουν στον ωκεανό σε υποθαλάσσιες πολιτείες.
Το ίδιο έχει ξαναγίνει στο παρελθόν και έχει διασωθεί ως τις μέρες μας με την ιστορία του κατακλυσμού και την κιβωτό του Νώε.
Καταρχάς μια ερωτηση Πορφυριε, απο απλή περιεργεια, που τα βρηκες αυτά τα κείμενα;
Μην μου πεις πως δεν καταλαβαίνεις ότι τρολλάρει... :e040:
Τρολαρει, ξετρολάρει, λέει αλήθεια. Υπάρχουν όντα μεσα στις θάλασσες που δεν έχουν ψυχή και είναι δημιουργήματα των Νεφελίμ. Είναι οι γνωστές σε όλους μας γοργόνες!
:g030:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 12 Ιούλ 2019, 00:40

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 19:01
.
Η Αποκάλυψη δέν είναι αυτή πού δέν τη δεχόντουσαν γιά αιώνες οι πρωτοι χριστιανοι ;;;

Ούτε μέ ενα καράβι LSD δέ γράφεις τέτοια.....

Ο Φόβος.....μέ τό Φόβο.....

Φρίκη.....

.
Ωρες ώρες με απογοητευετε, παντελής ελλειψη ενδιαφέροντος και επιθυμίας για γνώση. :e040:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 12 Ιούλ 2019, 04:22

Natasha έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 00:34
O I έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 21:58
Natasha έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 10:52

Εντάξει, μία ώρα δεν είναι και τόσο πολύ αν θες πραγματικά να μαθεις!
Εγώ δεν έχω τη διάθεση να ακούω τον Λιακό μια ώρα να μουρμουράει τις φαντασιώσεις του.
Τόσο δύσκολο σου είναι να μού πεις "στα τάδε λεπτά τού βίντεο"; :lol:
Εγώ για παραδειγμα ΔΕΝ ήξερα ότι ο Χρυσόστομος ήταν αφορισμένος από την εκκλησία! Και ότι ήταν παραδομένος στον σατανά! Από τον Δήμο το ακουσα. Εσυ, το ήξερες αυτό;
Βρε ο Λιακό μπορεί να λέει ότι θέλει (όπως κάνει πάντα άλλωστε)
Το ζητούμενο είναι να δώσει την πηγή απ' όπου δανείζεται μια τέτοια γνώση. Που είναι γραμμένο
Και ναι, λέει ότι ο Χρυσόστομος ΔΕΝ δέχεται τα περί Νεφελίμ και Ελοχίμ και μαλιστα λέει για τον άγιο ότι έλεγε ότι όσοι πατέρες το πιστευουν αυτό, το δέχονται κρίνοντας «από τον δικό τους εκφυλο βίο»!!! Παμε καλά;;;
Καλά...
τόσο δύσκολο σου είναι να πεις: "δεν ξέρω" ή "δεν το λέει πουθενά" ή "ίσως το φαντάστηκε ο Λιακόπουλος".
Μια πηγή σου ζήτησα και για να μη μου τη φέρνεις, αυτό σημαίνει ότι στο βιβλίο που το λέει δεν βάζει πηγή... :lol:
Γιατί, εσυ έχεις βρει ότι ο Χρυσόστομος πίστευε στην ύπαρξη των νεφελίμ και ελοχίμ;;; Αν είναι έτσι, τότε πες το και στον Δημοσθένη για να βγει δημόσια και να αναιρέσει αυτό που λέει!

Για πες.
Βρε
τι να πω;
εγώ δεν ξέρω καν αν ασχολήθηκε ο Χρυσόστομος με ελοχειμ και νεφελείμ. Γι' αυτό σου ζήτησα πηγή για να το ελέγξω τι λέει και πως το λέει ο Άγιος.
Την έχεις τη ριμάδα την πηγή;
υπάρχει ή είναι απλά φαντασίες τού Λιακό;;

Αυτό ρώτησα

Ο.Ι.
Βρε δεν έχω πρόβλημα να σου πω το οτιδηποτε!
Ακου σε παρακαλώ απο το 25:05 και μετά, μέχρι το 30:31, δεν είναι πολύ, εκεί λέει ότι ο άγιος Ιουστίνος ο μεγαλομάρτυρας έγραψε για τα όντα αυτά, τους ελοχίμ, ότι ήρθαν στην γη κτλ. και ότι ο άγιος Χρυσόστομος αργότερα είπε ότι ο Ιουστίνος τα έγραψε αυτά κρίνοντας απο τον δικό του έκφυλο βίο!!!!!!!!
Ναι...
Στο 27:38'-28:10' κατά Λιακό, ο Άγιος έλεγε για το DNA των γυναικών... :smt005:
Τέλος πάντων
Βρε Νατάσα, δεν με νοιάζει τι λέει ο Λιακό
αυτό που με νοιάζει είναι σε ποιά πηγή τής Πατρολογίας το στηρίζει :lol:
Τώρα πρόσθεσες και τον Ιουστίνο και τη διαμάχη του Χρυσόστομου μαζί τουγια ελοχείμ και νεφελείμ.
Ε...
ΠΟΥ είναι γραμμένα ολ' αυτά;;
Καταλαβαίνεις τί λέει;;;; Είναι δυνατόν ο άγιος Ιουστίνος να είχε έκφυλο βίο και απο την δηθεν διεστραμμένη του σκέψη να φαντάστηκε την ιστορία αυτή με τους ελοχίμ και τους νεφελίμ;;;;
Για μένα ο αγιος Χρυσόστομος εδώ κάνει λάθος μεγάλο και δεν ξέρω γιατί είναι τόσο επιπολαιη η κρίση του!
Βρε Νατάσα... ο Λιακό τα λέει αυτά και όχι ο Άγιος
Αν τα λέει ο Άγιος, βρες από τις... πλούσιες πηγές του Λιακο τις οποίες βάζει στα βιβλία του για την... εγκυρότητα των λεγομένων του :smt005:
Πηγές ζητάω να παρ' ευχή, δε ζητάω να μου φέρεις το Χρυσόστομο να μου το πει ο Ίδιος :lol:
Κοίτα, έχω τον τόμο 43 που έχει μέσα αποσπάσματα απο Πατέρες που μιλουν για τα όντα αυτά. Αν θες, κάποια μέρα, θα αντιγράψω απο κει κάτι σχετικό για να το διαβάσεις/σετε.
Υπόψιν, η πατερική γραμματεία είναι περίπου 200.000 σελίδες. ΠΟΙΟΣ άραγε την έχει διαβάσει όλη;;;
Οποτε σκέψου ότι και γω απο τον Δημοσθένη τα έμαθα τα περισσότερα.
Κακώς!
έπρεπε να το ψάξεις μιας και τον διαδίδεις ευκαίρως ακαίρως :011:

Το θέμα δεν είναι να την έχει διαβάσει κάποιος όλη την Πατρολογία αλλά αυτός που τα ισχυρίζεται αυτά, για να θεωρηθεί σοβαρός οφείλει να δίνει πηγές.
Εσύ που τον διαδίδεις, αρκεί το να πεις για παράδειγμα "PG 1-341" κι εγώ θα ψάξω στον τόμο 1 στην σελ. 341 τής Πατρολογίας που αποτελείται από 162 τόμους απ' ότι θυμάμαι και την έχω σε ηλεκτρονική μορφή
απλό είναι

Εδώ είμαστε
το νήμα μένει
φέρε πηγές
μέχρι τότε... :smt039

Τα λέμε

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 12 Ιούλ 2019, 07:05

Natasha έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:07
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 13:29
Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 12:21
Θα κάνω εδώ την ερώτησή μου. Πως γνωρίζουμε ότι το κείμενο της αποκάλυψης είναι το αυθεντικό; Σε εμένα φαίνεται ότι έχουν αφαιρεθεί πολλά πράγματα και άλλα έχουν αλλοιωθεί μετά έχει γίνει συρραφή, κοπτοραπτική δηλαδή, ώστε να μείνει σαν μελλούμενο αυτό που μερικοί θέλουν να γίνει. Είμαι σίγουρη, από εσωτερική ενόραση, ότι κάπου αναφέρεται ότι θα ρίξουν άγκυρα μεγάλα καράβια (διαστημόπλοια). Ποιος θα ήθελε να διαβάσει κάτι τέτοιο ο λαός; Καλύτερα να ξέρει ότι θα υποφέρει και μετά θα έρθει η τελική λύση.
H ενόρασή σας δεν σας γελά αγαπητή. Έχω μελετήσει το αρχικό κείμενο στα αραμαικά αντίγραφο του οποίου υπάρχει σε κρύπτες του Βατικανού και λέει ξεκάθαρα ότι ανθρωπόμορφα όντα που ζούνε μέσα στο νερό θα έρθουν από τον ουρανό όταν θα ολοκληρωθεί το σχέδιό τους να αλλάξουν την ατμόσφαιρα της γης για να μπορούν να επιβιώσουν. Θα αποικίσουν τον πλανήτη μας ενώ παράλληλα θα τον κάνουν ακατάλληλο για εμάς. Το καταλάβατε αγαπητή μου; Όλα αυτά τα περίεργα καιρικά φαινόμενα συνδέονται άμεσα με τις τροποποιήσεις της ατμόσφαιράς μας από εξωγήινες δυνάμεις. Ανεβάζοντας τη θερμοκρασία και λιώνοντας τους πάγους θα καταστρέψουν τον γήινο πολιτισμό και θα καταφέρουν να ζήσουν στον ωκεανό σε υποθαλάσσιες πολιτείες.
Το ίδιο έχει ξαναγίνει στο παρελθόν και έχει διασωθεί ως τις μέρες μας με την ιστορία του κατακλυσμού και την κιβωτό του Νώε.
Καταρχάς μια ερωτηση Πορφυριε, απο απλή περιεργεια, που τα βρηκες αυτά τα κείμενα;

Δευτερον, λες κάτι πολυ σοβαρό, όταν μιλάς για ανθρωπόμορφα όντα που ζουνε μέσα στο νερό!

Αντιγράφω απο την Αποκάλυψη και τον Λιακόπουλο για όντα που εχουν ψυχές και ζουνε μεσα στην θάλασσα!!!
(καλώ τον O I, τον jey_pap, τον lonelyrider, την bluerose και την Σουβλίτσα να σχολιάσουν)


ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ
Κεφ. Η΄, στ. 8-9 :

2ο Σάλπισμα
(δεν το ζησαμε)


8 Καὶ ὁ δεύτερος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ὡς ὄρος μέγα πυρὶ καιόμενον ἐβλήθη εἰς τὴν θάλασσαν, καὶ ἐγένετο τὸ τρίτον τῆς θαλάσσης αἷμα,

9 καὶ ἀπέθανε τὸ τρίτον τῶν κτισμάτων τῶν ἐν τῇ θαλάσσῃ, τὰ ἔχοντα ψυχάς, καὶ τὸ τρίτον τῶν πλοίων διεφθάρη.

Μετάφραση:

8 Και ο δευτερος άγγελος εσάλπισε και ερρίφθη εις την θάλασσαν κάτι
σαν μεγάλο βουνό, που καιγότανε. Και έγινε το εν τρίτον της θαλάσσης
Αίμα.

9 Και απέθανε το εν τρίτον από τα πλάσματα, που υπάρχουν εις την θάλασσαν και που έχουν ψυχή και το εν τρίτον των πλοίων κατεστράφη.



ΣΧΟΛΙΟ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ (από το βιβλίο του «Αποκάλυψη τώρα», τόμος 26-Γιατί και πως ζουν ανάμεσά μας)

Λ. Εδώ έχουμε μέγα θέμα. Αφού μας διδάσκουν ότι τα ζώα και επομένως τα ψάρια δεν έχουν ψυχή και αφού και οι Νεφελίμ δεν έχουν ψυχή, ΤΙ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ;;

Επίσης, το όρος που καιόμενο έπεσε στην θάλασσα θα μπορουσε να είναι μετεωρίτης, ή και πραγματικό βουνό που έπεσε στην θάλασσα. Ποιος έχει
τέτοια τεχνολογία για να κάνει κάτι τέτοιο, που το διάβάσαμε μόνο στην αρχαία ελληνική μυθιστορία κατά τον πολεμο ΕΛ εναντίον Νεφελίμ;;
Ποιος ζει στην θάλασσα, σε ανανά;

Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 12 Ιούλ 2019, 08:58

Natasha έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:07
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 13:29
Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 12:21
Θα κάνω εδώ την ερώτησή μου. Πως γνωρίζουμε ότι το κείμενο της αποκάλυψης είναι το αυθεντικό; Σε εμένα φαίνεται ότι έχουν αφαιρεθεί πολλά πράγματα και άλλα έχουν αλλοιωθεί μετά έχει γίνει συρραφή, κοπτοραπτική δηλαδή, ώστε να μείνει σαν μελλούμενο αυτό που μερικοί θέλουν να γίνει. Είμαι σίγουρη, από εσωτερική ενόραση, ότι κάπου αναφέρεται ότι θα ρίξουν άγκυρα μεγάλα καράβια (διαστημόπλοια). Ποιος θα ήθελε να διαβάσει κάτι τέτοιο ο λαός; Καλύτερα να ξέρει ότι θα υποφέρει και μετά θα έρθει η τελική λύση.
H ενόρασή σας δεν σας γελά αγαπητή. Έχω μελετήσει το αρχικό κείμενο στα αραμαικά αντίγραφο του οποίου υπάρχει σε κρύπτες του Βατικανού και λέει ξεκάθαρα ότι ανθρωπόμορφα όντα που ζούνε μέσα στο νερό θα έρθουν από τον ουρανό όταν θα ολοκληρωθεί το σχέδιό τους να αλλάξουν την ατμόσφαιρα της γης για να μπορούν να επιβιώσουν. Θα αποικίσουν τον πλανήτη μας ενώ παράλληλα θα τον κάνουν ακατάλληλο για εμάς. Το καταλάβατε αγαπητή μου; Όλα αυτά τα περίεργα καιρικά φαινόμενα συνδέονται άμεσα με τις τροποποιήσεις της ατμόσφαιράς μας από εξωγήινες δυνάμεις. Ανεβάζοντας τη θερμοκρασία και λιώνοντας τους πάγους θα καταστρέψουν τον γήινο πολιτισμό και θα καταφέρουν να ζήσουν στον ωκεανό σε υποθαλάσσιες πολιτείες.
Το ίδιο έχει ξαναγίνει στο παρελθόν και έχει διασωθεί ως τις μέρες μας με την ιστορία του κατακλυσμού και την κιβωτό του Νώε.
Καταρχάς μια ερωτηση Πορφυριε, απο απλή περιεργεια, που τα βρηκες αυτά τα κείμενα;

Δευτερον, λες κάτι πολυ σοβαρό, όταν μιλάς για ανθρωπόμορφα όντα που ζουνε μέσα στο νερό!

Αντιγράφω απο την Αποκάλυψη και τον Λιακόπουλο για όντα που εχουν ψυχές και ζουνε μεσα στην θάλασσα!!!
(καλώ τον O I, τον jey_pap, τον lonelyrider, την bluerose και την Σουβλίτσα να σχολιάσουν)


ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ
Κεφ. Η΄, στ. 8-9 :

2ο Σάλπισμα
(δεν το ζησαμε)


8 Καὶ ὁ δεύτερος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ὡς ὄρος μέγα πυρὶ καιόμενον ἐβλήθη εἰς τὴν θάλασσαν, καὶ ἐγένετο τὸ τρίτον τῆς θαλάσσης αἷμα,

9 καὶ ἀπέθανε τὸ τρίτον τῶν κτισμάτων τῶν ἐν τῇ θαλάσσῃ, τὰ ἔχοντα ψυχάς, καὶ τὸ τρίτον τῶν πλοίων διεφθάρη.

Μετάφραση:

8 Και ο δευτερος άγγελος εσάλπισε και ερρίφθη εις την θάλασσαν κάτι
σαν μεγάλο βουνό, που καιγότανε. Και έγινε το εν τρίτον της θαλάσσης
Αίμα.

9 Και απέθανε το εν τρίτον από τα πλάσματα, που υπάρχουν εις την θάλασσαν και που έχουν ψυχή και το εν τρίτον των πλοίων κατεστράφη.



ΣΧΟΛΙΟ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ (από το βιβλίο του «Αποκάλυψη τώρα», τόμος 26-Γιατί και πως ζουν ανάμεσά μας)

Λ. Εδώ έχουμε μέγα θέμα. Αφού μας διδάσκουν ότι τα ζώα και επομένως τα ψάρια δεν έχουν ψυχή και αφού και οι Νεφελίμ δεν έχουν ψυχή, ΤΙ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΨΥΧΗ;;

Επίσης, το όρος που καιόμενο έπεσε στην θάλασσα θα μπορουσε να είναι μετεωρίτης, ή και πραγματικό βουνό που έπεσε στην θάλασσα. Ποιος έχει
τέτοια τεχνολογία για να κάνει κάτι τέτοιο, που το διάβάσαμε μόνο στην αρχαία ελληνική μυθιστορία κατά τον πολεμο ΕΛ εναντίον Νεφελίμ;;
H επαφή μου με τα απόκρυφα ξεκίνησε πριν από χρόνια όταν στις θερινές μου διακοπές γνώρισα έναν καπουτσίνο. Μετά από πρόσκλησή του στο Βατικανό μου αποκάλυψε τις κρύπτες που φυλάσσονται ως κόρη οφθαλμού τα πανάρχαια βιβλία. Υπονόησε ότι σε κρύπτες σαν και αυτή που επισκεφτήκαμε φυλάσσονται οι χαμένες τραγωδίες των μεγάλων τραγωδών και το φιλοσοφικό δοκίμιο του Αριστοτέλη περί κωμωδίας.
Όντως κάποια ίχνη των θαλάσσιων πλασμάτων μπορούν να βρεθούν ακόμα στην αποκάλυψη αλλά αυτά αποτελούν μόνο την κορφή του παγόβουνου. Η προφητική γλώσσα του Ιωάννη δεν αναλώνεται σε εξηγήσεις.

Αυτά τα θαλάσσια πλάσματα ήταν αποτέλεσμα πειραμάτων εξωγήινων δυνάμεων. Όταν για πρώτη φορά οι εξωγήινοι επισκέφτηκαν τον πλανήτη μας επιχείρησαν να δημιουργήσουν δύο ξεχωριστά νοήμονα είδη. Το πρώτο, εμείς, είμαστε το αποτέλεσμα συγχώνευσης dna πιθήκων του γένους Κονρατοπίθηξ και εξωγήινου dna. Το δεύτερο ήταν αποτέλεσμα μίξης πάλι του εξωγήινου dna με της πρώτης παλαιοντολογικής περιόδου πλάσματα γνωστά ως περιπτέρα χέλιξ. Αυτά τα πλάσματα ανέπτυξαν τηλεπαθητικές ιδιότητες και τρομακτικές φυσικές δυνάμεις αλλά εξολοθρεύτηκαν από έναν ιό. Όσα έμειναν βρήκαν καταφύγιο στα απροσπέλαστα βάθη των ωκεανών και έχουν περάσει στους αρχαίους μύθους και δοξασίες με την ονομασία "γοργόνες". Οι γοργόνες αυτές ήταν φρικτά πλάσματα με αφύσικες δυνάμεις και ο αρχαίος κόσμος τις έτρεμε.

Δυστυχώς ο καπουτσίνος φίλος μου έχει πια περάσει σε άλλη διάσταση και η αλληλογραφία μας δεν είναι πλέον δυνατή για να γνωρίζω εκ των έσω πότε θα επιστρέψουν οι εξωγήινοι αλλά από την κλιματική αλλαγή που επιχειρείται πιστεύω σύντομα.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8926
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 12 Ιούλ 2019, 09:12

Μια μακρά διαδικασία.

Επικράτησε κυρίως ο κανόνας της Συνόδου της Καρθαγένης.
Αλλά και ένας συνδυασμός της πατερικής παράδοσης.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 12 Ιούλ 2019, 14:16

O I έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 04:22

Το θέμα δεν είναι να την έχει διαβάσει κάποιος όλη την Πατρολογία αλλά αυτός που τα ισχυρίζεται αυτά, για να θεωρηθεί σοβαρός οφείλει να δίνει πηγές.
Εσύ που τον διαδίδεις, αρκεί το να πεις για παράδειγμα "PG 1-341" κι εγώ θα ψάξω στον τόμο 1 στην σελ. 341 τής Πατρολογίας που αποτελείται από 162 τόμους απ' ότι θυμάμαι και την έχω σε ηλεκτρονική μορφή
απλό είναι

Εδώ είμαστε
το νήμα μένει
φέρε πηγές
μέχρι τότε... :smt039

Τα λέμε

Ο.Ι.
Ελα που μου παραπονιέσαι, διάβασε τα παρακάτω με προσοχή:

Από τον τόμο 43 «Όταν οι άγγελοι ήρθαν στην Γη», Κριτική έκδοση, του Δ. Λιακόπουλου, σελ. 110-113.


Πατρολογία Migne/τόμος Μ6. σελ.452. παρ. Β :

(Απολογία ΙΙ υπερ Χριστιανών)

Δεν το γράφω όλο, μόνο την αρχη και το τέλος και θα γραψω μόνο την μετάφραση:

Από «επίγεια ανθρώποις υποτάξας….εως «το ανθρώπειον γένος εαυτοίς εδουλωσαν».

Μετάφραση:
Την μεν πρόνοια των ανθρώπων αλλά και όλων όσων βρίσκονται κάτω από τον ουρανό (στην Γη), παρέδωσε στους αγγέλους, τους οποιους όρισε για αυτό το έργο. Οι δε άγγελοι παραβαίνοντες αυτές τις διαταγές, ηττήθηκαν από την επιμειξία τους με τις γυναίκες και έκαναν παιδιά, που είναι οι λεγόμενοι δαίμονες. Και επιπλέον, το ανθρώπινο γένος το έκαναν υποδουλο των εαυτών τους.

Σχόλιο (Δημοσθένη): τους Νεφελίμ-Γίγαντες τους ονομάζει και εδώ δαίμονες και από ότι θα δείτε και αργότερα στο βιβλίο, γενικά όλα τα περίεργα όντα τα ονομάζουν δαίμονες.
Όσο για τους αγγέλους, ο ιερομάρτυς Ιουστίνος είναι ξεκάθαρος για το ότι:

Α. Οι άγγελοι ήρθαν με εντολή εξουσίας
Β. Εξέπεσαν και έκαναν παιδιά με τις γυναίκες
Γ. Υποδουλωσαν τους ανθρώπους και τους κυβερνουσαν για λογαριασμό τους

Στην συνέχεια, από «τα δε διά φόβων και τιμωριών επέφερον….(εως) των αγγέλων και τοις τέκνοις έθετο, προσηγόρευσαν».

Μετάφραση:
Άλλα τα επέβαλαν με μαγικές γραφές, άλλα δε με φοβέρες και τιμωρίες, άλλα με θυσίες, θυμιάματα και σπονδές, τις οποίες είχαν ανάγκη μετά την υποδουλωσή τους στα πάθη. Και στους ανθρώπους φόνους, πολέμους, μοιχείες, ακολασίες και κάθε κακία έσπειραν.
Γι αυτό και οι συγγραφείς και οι ποιητές, επειδή δεν γνώριζαν ότι οι άγγελοι και οι γίγαντες-Νεφελίμ (δαίμονες) που γεννήθηκαν από αυτούς, έκαναν όλα αυτά στους άνδρες και τις γυναίκες και τις πολεις και τα έθνη για τα οποια και συνέγραψαν, απέδωσαν στον ίδιο τον Θεό και στους δηθεν από την δική του σπορά γιους και σε αυτούς που αποκαλέστηκαν αδελφοί του (του Θεού) και στα τέκνα που έγιναν από αυτους, όπως ο Ποσειδώνας και ο Πλουτωνας.
Διότι αποκάλεσαν τον καθένα με όνομα, το οποιο ο κάθε άγγελος όρισε για τον εαυτό του και για τα παιδιά του.

Σχόλιο (Δημοσθένη):
Αυτός που τα γράφει αυτά, δεν είναι απλά ένας από τους Πατέρες, δεν ορίστηκε απλά αγιος, όπως συνηθιζότανε αργότερα να ονομάζονται άγιοι οι αυτοκράτορες και οι επισκοποι, αλλά μαρτυρησε το ονομα του Χριστου με θάνατο μαρτυρικό.
Ποιός θεολόγος θα τολμουσε αργότερα, μετά το 380 μ. Χ. από την πολυτέλεια του γραφείου του, ή από την έπαυλή του στην Κωνσταντινουπολη να τον ονομάσει πλανεμένο και αιρετικό, ή βλάσφημο και ηλίθιο;;
Και όμως, από ότι θα δείτε, συνέβη και αυτό.

Μας λέγει λοιπόν ο άγιος Ιουστίνος από τα έργα του, που σίγουρα και τετελεσμένα είναι γνήσια και δικά του με απολυτη και καθολική παραδοχή, ότι:
Α. Οι άγγελοι στάλθηκαν στην Γη να διοικήσουν τους ανθρώπους
Β. Εξέπεσαν σε αμαρτήματα γινόμενοι αποστάτες όπως ο Σατανάς και οι πρώτοι δαίμονες
Γ. Ελέγχει τους ιστορικους που δεν γνώριζαν για το μέγα αυτό γεγονός και δεν ήξεραν ότι τα τέκνα των αγγελων, οι Νεφελίμ (που τους λέει και δαίμονες) έσπειραν δεινά στον κόσμο και τα απέδωσαν όλα στον Θεό
Δ. Οι αρχαίοι θεοί και δίνει παραδείγματα με τον Πλουτωνα και τον Ποσειδώνα, είναι τέκνα της ανομίας εκείνης της μεγάλης.

Αυτό καλοί μου φίλοι, αποτελεί μια αναδρομική και ετεροχρονισμένη, αλλά τεράστια «δικαίωση του Λιακόπουλου».

Εδώ, θα μπορουσα να σταματήσω το βιβλίο, αλλά τα καλυτερα έπονται.
Δείτε παρακάτω!!!!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών