Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29692
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 10 Ιούλ 2019, 21:59

Αλογομούρης γιατρό ασαπ. Τζακ εύχομαι σύντομα να είσαι εντελώς καλά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Ιούλ 2019, 15:07

Ο γιατρος θα του πει να μην κανει βαρη. Τιποτε αλλο.

Γιάννης

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 21 Ιούλ 2019, 10:24

paul25 έγραψε:
20 Ιουν 2019, 13:04
Thor έγραψε:
20 Ιουν 2019, 12:29
ειναι πολυ απλο.
Δοκιμαζεις ολες τις ασκησεις που εκανες και πριν,ηπια,και οποιες σ'ενοχλουν,απλα δεν τις ξανακανεις μεχρι να αναρρωσεις.
Παει αυτο, τωρα εχω χειροτερο, τενοντιτιδα στον υπερακανθιο, αυτο ειναι μανικι...το εχω πολυ καιρο και ολοι μου λενε πως θα τραβηξει.
Καλή τύχη φίλε. Εμένα δύο χρόνια με ταλαιπωρεί, και έχω ακόμη δρόμο.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 22 Ιούλ 2019, 13:52

Γιάννης έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 10:24
paul25 έγραψε:
20 Ιουν 2019, 13:04
Thor έγραψε:
20 Ιουν 2019, 12:29
ειναι πολυ απλο.
Δοκιμαζεις ολες τις ασκησεις που εκανες και πριν,ηπια,και οποιες σ'ενοχλουν,απλα δεν τις ξανακανεις μεχρι να αναρρωσεις.
Παει αυτο, τωρα εχω χειροτερο, τενοντιτιδα στον υπερακανθιο, αυτο ειναι μανικι...το εχω πολυ καιρο και ολοι μου λενε πως θα τραβηξει.
Καλή τύχη φίλε. Εμένα δύο χρόνια με ταλαιπωρεί, και έχω ακόμη δρόμο.
Το ξερω, ολοι οσοι το εχουν παθει το ιδιο πραγμα μου λενε, κανω υπομονη.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28105
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 27 Δεκ 2019, 21:26

Τσιμπησα μια θλαση στους οπισθιους μηριαιους πριν 5 μερες επειδη εκανα ζεσταμα της πουτσας πριν τα σπριντ και ειχε και κρυο.Παιζει να πειραχτηκε και κανα νευρο γιατι ειχα και κατι σουφλιες απο τη μεση μεχρι το γονατο,παιζει να ειχαν πειραχτει και οι προσαγωγοι γιατι τραβουσε και εκει.Αγιος ανθρωπος αυτος που εφηυρε τη βολταρεν,σημερα περπαταω κανονικα και νιωθω μονο ενα σφιξιματακι.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 08 Ιαν 2020, 23:50

Σπασμένο διάφραγμα διέγνωσε ο ΩΡΛ. Μάλλον από τότε που έκανα (πριν πολλά χρόνια) κάτι προπονήσεις πυγμαχίας. Βέβαια στο χαρτί έγραψε για ρινική σκολίωση, κάτι που έχει πολύς κόσμος.

Θα πάω και σε δεύτερο γιατρό για να πάρω ακόμα μια άποψη.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 09 Ιαν 2020, 00:36

Δεν έχω τραυματιστεί ποτέ από γυμναστική. Ούτε καν τότε που μου έφυγαν τα χέρια πίσω επειδή δεν είχα βάλει το κλιπ για να κρατήσει τα βάρη. Για λίγα δευτερόλεπτα θεώρησα είχαν ξηλωθει και τα δύο μου χέρια και απλα δεν ενιωσα πονο λογω σοκ. Αλλά παραδόξως τίποτα. Ούτε καν ενόχληση.

Έχω σπάσει όμως μύτη, έχω τραυματισει καλάμια (ψιλοεπιτηδες αυτό, μαλακια το ξέρω), έχω σκίσει χείλη, φρύδι, έχω σταμπουληξει καρπούς και έχω κάνει κάτι μελανιες απίστευτες σχεδόν παντού.
Και έχω πέσει και μια φορά νοκ άουτ. Κανονικό, από αυτά που σβήνουν όλα και απλα ανοίγεις τα μάτια και τους βλέπεις όλους από πάνω σου :lol:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιαν 2020, 01:58

Οταν πηγαινα κουνγκ φου μας ειχαν μαθει μια ασκηση που επρεπε να ρουφηξουμε γρηγορα αερα και να σφιξουμε ολους τους μυς μας με δυναμη. Το εκανα. Μετα απο λιγο βλεπω τον Αλβανο συμμαθητη μου απο πανω μου να γελαει, εγω σε συγχιση, νομιζα οτι εκανα τουμπες. Μετα καταλαβα οτι λιποθυμησα. Απορω πως δε χτυπησα το κεφαλι μου πεφτωντας.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14585
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 09 Ιαν 2020, 08:27

ωωχ θεέ μου

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 09 Ιαν 2020, 16:07

GoBack έγραψε:
27 Δεκ 2019, 21:26
Τσιμπησα μια θλαση στους οπισθιους μηριαιους πριν 5 μερες επειδη εκανα ζεσταμα της πουτσας πριν τα σπριντ και ειχε και κρυο.Παιζει να πειραχτηκε και κανα νευρο γιατι ειχα και κατι σουφλιες απο τη μεση μεχρι το γονατο,παιζει να ειχαν πειραχτει και οι προσαγωγοι γιατι τραβουσε και εκει.Αγιος ανθρωπος αυτος που εφηυρε τη βολταρεν,σημερα περπαταω κανονικα και νιωθω μονο ενα σφιξιματακι.
θλαση και 5 μερες αποκλειεται.
Θες τουλαστιχον 3 βδομαδες αποκατασταση.
Μια μικρη κακωση ειχες ή ειχες τραυματισει το νευρο.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 09 Ιαν 2020, 16:08

Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιαν 2020, 01:58
Οταν πηγαινα κουνγκ φου μας ειχαν μαθει μια ασκηση που επρεπε να ρουφηξουμε γρηγορα αερα και να σφιξουμε ολους τους μυς μας με δυναμη. Το εκανα. Μετα απο λιγο βλεπω τον Αλβανο συμμαθητη μου απο πανω μου να γελαει, εγω σε συγχιση, νομιζα οτι εκανα τουμπες. Μετα καταλαβα οτι λιποθυμησα. Απορω πως δε χτυπησα το κεφαλι μου πεφτωντας.
:smt005::smt005::smt005:

Υπερκουλτουριάρης είχες δίκιο ότι ο φίλος είναι θεότητα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Ορέστης 35

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Ιαν 2020, 16:09

Otto Weininger έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:08
Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιαν 2020, 01:58
Οταν πηγαινα κουνγκ φου μας ειχαν μαθει μια ασκηση που επρεπε να ρουφηξουμε γρηγορα αερα και να σφιξουμε ολους τους μυς μας με δυναμη. Το εκανα. Μετα απο λιγο βλεπω τον Αλβανο συμμαθητη μου απο πανω μου να γελαει, εγω σε συγχιση, νομιζα οτι εκανα τουμπες. Μετα καταλαβα οτι λιποθυμησα. Απορω πως δε χτυπησα το κεφαλι μου πεφτωντας.
:smt005::smt005::smt005:

Υπερκουλτουριάρης είχες δίκιο ότι ο φίλος είναι θεότητα.
Που ειναι το αστειο φιλε μου;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 09 Ιαν 2020, 16:18

Ορέστης 35 έγραψε:
09 Ιαν 2020, 01:58
Οταν πηγαινα κουνγκ φου μας ειχαν μαθει μια ασκηση που επρεπε να ρουφηξουμε γρηγορα αερα και να σφιξουμε ολους τους μυς μας με δυναμη. Το εκανα. Μετα απο λιγο βλεπω τον Αλβανο συμμαθητη μου απο πανω μου να γελαει, εγω σε συγχιση, νομιζα οτι εκανα τουμπες. Μετα καταλαβα οτι λιποθυμησα. Απορω πως δε χτυπησα το κεφαλι μου πεφτωντας.
:blm:

Εισαι Θεός φιλε, είναι ό,τι καλυτερο διαβασα στο 2020

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28105
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 09 Ιαν 2020, 16:22

Thor έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:07
GoBack έγραψε:
27 Δεκ 2019, 21:26
Τσιμπησα μια θλαση στους οπισθιους μηριαιους πριν 5 μερες επειδη εκανα ζεσταμα της πουτσας πριν τα σπριντ και ειχε και κρυο.Παιζει να πειραχτηκε και κανα νευρο γιατι ειχα και κατι σουφλιες απο τη μεση μεχρι το γονατο,παιζει να ειχαν πειραχτει και οι προσαγωγοι γιατι τραβουσε και εκει.Αγιος ανθρωπος αυτος που εφηυρε τη βολταρεν,σημερα περπαταω κανονικα και νιωθω μονο ενα σφιξιματακι.
θλαση και 5 μερες αποκλειεται.
Θες τουλαστιχον 3 βδομαδες αποκατασταση.
Μια μικρη κακωση ειχες ή ειχες τραυματισει το νευρο.
Για 5 μερες δεν μπορουσα να πατησω το ποδι καλα καλα.Προχτες πηγα για πρωτη φορα παλι για χαλαρο τρεξιματακι και καμια διαταση.Δεν νιωθω σιγουρια να το πιεσω ακομα αν και δεν ποναει τιποτα πλεον.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τραυματισμοι απο γυμναστικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 09 Ιαν 2020, 16:59

GoBack έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:22
Thor έγραψε:
09 Ιαν 2020, 16:07
GoBack έγραψε:
27 Δεκ 2019, 21:26
Τσιμπησα μια θλαση στους οπισθιους μηριαιους πριν 5 μερες επειδη εκανα ζεσταμα της πουτσας πριν τα σπριντ και ειχε και κρυο.Παιζει να πειραχτηκε και κανα νευρο γιατι ειχα και κατι σουφλιες απο τη μεση μεχρι το γονατο,παιζει να ειχαν πειραχτει και οι προσαγωγοι γιατι τραβουσε και εκει.Αγιος ανθρωπος αυτος που εφηυρε τη βολταρεν,σημερα περπαταω κανονικα και νιωθω μονο ενα σφιξιματακι.
θλαση και 5 μερες αποκλειεται.
Θες τουλαστιχον 3 βδομαδες αποκατασταση.
Μια μικρη κακωση ειχες ή ειχες τραυματισει το νευρο.
Για 5 μερες δεν μπορουσα να πατησω το ποδι καλα καλα.Προχτες πηγα για πρωτη φορα παλι για χαλαρο τρεξιματακι και καμια διαταση.Δεν νιωθω σιγουρια να το πιεσω ακομα αν και δεν ποναει τιποτα πλεον.
εφοσον δεν σε ποναει,δεν ηταν θλαση.
Η θλαση ειναι οπως το καταγμα στα κοκκαλα,αν την εχεις,την ακους για τα καλα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών