Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Ιούλ 2019, 17:09

Ορέστης 35 έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:56
Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:49
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:16
Δε μενω με ενοικιο. Αυτο δε σημαινει οτι και οι ενοικιαστες δεν εχουν δικαιωματα.
Σαφώς και έχουν
Στο παράδειγμα μου εγώ ασκούσα το δικαίωμα μου να βρω και να μείνω σε σπίτι που με εξυπηρετούσε καλύτερα.
θα ερθω με ενα κομπρεσερ πανω απο το κεφαλι σου για να το ξανα-ασκησεις.
Αν μένεις από πάνω μου και είναι να κάνεις κάποια εργασία για συγκεκριμένο χρόνο έχεις κάθε δικαίωμα, εκτός ωρών κοινής ησυχίας.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Ιούλ 2019, 17:13

Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:09
Αν μένεις από πάνω μου και είναι να κάνεις κάποια εργασία για συγκεκριμένο χρόνο έχεις κάθε δικαίωμα, εκτός ωρών κοινής ησυχίας.
Νομίζω ότι ο Ορέστης εννοεί άλλο πράγμα. Όταν θέλουν να διώξουν κάποιον από το σπίτι του το κάνουν οργανωμένα και με σχέδιο, κινέζικης μαφίας στην προκειμένη περίπτωση. Έχει περιγράψει αλλού τι συμβαίνει.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27045
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 11 Ιούλ 2019, 17:15

Ορέστης 35 έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:57
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:35
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:18


πως διακρινεις τον αξιοπιστο;
Να είναι εργαζόμενος για ικανό χρονικό δίαστημα και το ενοίκιο που θα πληρώνει να μην είναι πάνω από το είκοσι πέντε τα εκατό του οικογενειακού εισοδήματος. Αν δε υπάρχει και συστατική επιστολή από προηγούμενο ιδιοκτήτη, ακόμη καλύτερα.
καποιος σαν εμενα που δεν εργαζεται και ζουσε με τους γονεις του, δε μπορει να ισοφαρησει την κατασταση πληρωνοντας μερικα νοικια μπροστα;
Το να πληρώνεις ενοίκια μπροστά γενικά είναι κακό σημάδι, μην το προτείνεις εσύ, περίμενε να στο προτείνει η άλλη πλευρά πρώτα. Συνήθως αυτοί που δίνουν 3-4 νοίκια μπροστά είναι αεριτζήδες και αναξιόπιστοι. Στην περίπτωσή σου θα πρότεινα, εάν αυτό γίνεται φυσικά, να εμφανιστείς μαζί με κάποιον από τους γονείς σου οι οποίοι θα εγγυηθούν την καταβολή ενοικίου μέσω πχ σύνταξης
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 11 Ιούλ 2019, 17:19

800 χιλιαρικα λεει ο αλλος στο Καβουρι που ειναι λες και ζεις στον παραδεισο.
Αν κανει αυτο 800 χιλιαρικα τοτε τα διαμερισματα στο κεντρο πρεπει να κανουν 50 ευρω.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Ορέστης 35

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Ιούλ 2019, 17:22

Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:13
Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:09
Αν μένεις από πάνω μου και είναι να κάνεις κάποια εργασία για συγκεκριμένο χρόνο έχεις κάθε δικαίωμα, εκτός ωρών κοινής ησυχίας.
Νομίζω ότι ο Ορέστης εννοεί άλλο πράγμα. Όταν θέλουν να διώξουν κάποιον από το σπίτι του το κάνουν οργανωμένα και με σχέδιο, κινέζικης μαφίας στην προκειμένη περίπτωση. Έχει περιγράψει αλλού τι συμβαίνει.
Οι τουριστες του airbnb κανουν φασαρια γιατι ερχονται για διακοπες. Ειναι ενας γειτονας που εχει καθε μερα παρτυ.

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:15
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:57
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 16:35


Να είναι εργαζόμενος για ικανό χρονικό δίαστημα και το ενοίκιο που θα πληρώνει να μην είναι πάνω από το είκοσι πέντε τα εκατό του οικογενειακού εισοδήματος. Αν δε υπάρχει και συστατική επιστολή από προηγούμενο ιδιοκτήτη, ακόμη καλύτερα.
καποιος σαν εμενα που δεν εργαζεται και ζουσε με τους γονεις του, δε μπορει να ισοφαρησει την κατασταση πληρωνοντας μερικα νοικια μπροστα;
Το να πληρώνεις ενοίκια μπροστά γενικά είναι κακό σημάδι, μην το προτείνεις εσύ, περίμενε να στο προτείνει η άλλη πλευρά πρώτα. Συνήθως αυτοί που δίνουν 3-4 νοίκια μπροστά είναι αεριτζήδες και αναξιόπιστοι. Στην περίπτωσή σου θα πρότεινα, εάν αυτό γίνεται φυσικά, να εμφανιστείς μαζί με κάποιον από τους γονείς σου οι οποίοι θα εγγυηθούν την καταβολή ενοικίου μέσω πχ σύνταξης
Αχα, πολυ χρησιμο! :smt023 Θα πω ψεμματα, οτι δουλευω μαυρα, που να σερνω γρια γυναικα.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Ιούλ 2019, 17:27

Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:13
Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:09
Αν μένεις από πάνω μου και είναι να κάνεις κάποια εργασία για συγκεκριμένο χρόνο έχεις κάθε δικαίωμα, εκτός ωρών κοινής ησυχίας.
Νομίζω ότι ο Ορέστης εννοεί άλλο πράγμα. Όταν θέλουν να διώξουν κάποιον από το σπίτι του το κάνουν οργανωμένα και με σχέδιο, κινέζικης μαφίας στην προκειμένη περίπτωση. Έχει περιγράψει αλλού τι συμβαίνει.
Έχω καταλάβει τι εννοεί.
Η διαφορά μας είναι ότι εγώ κάτι τέτοιο το βλέπω σαν ευκαιρία να επιτύχω κάτι, πχ με τα ίδια χρήματα να βρω καλύτερο σπίτι, ή σε καλύτερη γειτονιά ή ίδιο με λιγότερα χρήματα κλπκλπ.

Ο Ορέστης τα στυλώνει και αυτοπαγιδεύεται.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Ορέστης 35

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Ιούλ 2019, 18:06

Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:27
Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:13
Chainis έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:09
Αν μένεις από πάνω μου και είναι να κάνεις κάποια εργασία για συγκεκριμένο χρόνο έχεις κάθε δικαίωμα, εκτός ωρών κοινής ησυχίας.
Νομίζω ότι ο Ορέστης εννοεί άλλο πράγμα. Όταν θέλουν να διώξουν κάποιον από το σπίτι του το κάνουν οργανωμένα και με σχέδιο, κινέζικης μαφίας στην προκειμένη περίπτωση. Έχει περιγράψει αλλού τι συμβαίνει.
Έχω καταλάβει τι εννοεί.
Η διαφορά μας είναι ότι εγώ κάτι τέτοιο το βλέπω σαν ευκαιρία να επιτύχω κάτι, πχ με τα ίδια χρήματα να βρω καλύτερο σπίτι, ή σε καλύτερη γειτονιά ή ίδιο με λιγότερα χρήματα κλπκλπ.

Ο Ορέστης τα στυλώνει και αυτοπαγιδεύεται.
Η καλυτερη γειτονια μπορει να μην ειναι κοντα στη δουλεια σου ή στα σχολεια των παιδιων σου.

Επισης ο ιδιοκτητης δε μπορει να φυγει ετσι ευκολα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Ιούλ 2019, 23:59

Μ' αρέσει αυτό
https://www.spitogatos.gr/%CF%80%CF%8E% ... _-l6796249

και αυτό
https://www.spitogatos.gr/%CF%80%CF%8E% ... _-l5989979

αλλά είναι πολύ ακριβά για μένα (για την περιοχή δεν θα έλεγα).


Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 14 Ιούλ 2019, 18:34

Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 23:59
Μ' αρέσει αυτό
https://www.spitogatos.gr/%CF%80%CF%8E% ... _-l6796249

και αυτό
https://www.spitogatos.gr/%CF%80%CF%8E% ... _-l5989979

αλλά είναι πολύ ακριβά για μένα (για την περιοχή δεν θα έλεγα).
Ένα άτομο είσαι, τι τα θέλεις τα τρία υπνοδωμάτια;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Ιούλ 2019, 18:50

Μηχανικός έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 18:34
Ένα άτομο είσαι, τι τα θέλεις τα τρία υπνοδωμάτια;
Ενδεικτικά τα έβαλα γιατί μου άρεσαν. Δεν έχουν ασανσέρ. Ίσως είναι σε μια οικογενειακή οικοδομή. Ίσως αυτό να είναι πλεονέκτημα όπως και η τοποθεσία που βρίσκονται, με δέντρα αλλά και κοντά σε μετρό. Αν πήγαινα να τα δω ίσως να μην μου έκαναν.
Υπάρχουν δυάρια που κοστίζουν περισσότερο αν είναι καινούργια.
Θα κυμαινόμουν σε ένα δάνειο 70 με 80 χιλιάδες και αυτό ίσως δεν μου το έδινε τράπεζα, μόνο το ΤΠΚ ή ο ΟΕΚ που καταργήθηκαν, οπότε φάτε ψάρια μάτια.
Αν έχεις χρήματα κάνεις τα δύο υπνοδωμάτια (που πιθανόν είναι μικρά) ένα, τα τ.μ. δεν είναι υπερβολικά.
Αν εσένα τα κριτήριά σου για σπίτι είναι τα τ.μ. που αναλογούν στον καθένα δεν σημαίνει ότι είναι και για τους άλλους. Συνδυασμός παλαιότητας, τοποθεσίας, λειτουργικότητας ακόμη και της αίσθησης που προκαλεί το περιβάλλον. Μπορεί ένα διαμέρισμα του 60-70-80 να είναι καλύτερο από ένα του 2010 με την κατάλληλη ανακαίνιση, μόνωση κλπ. μεγαλύτερο και φθηνότερο.

Ορίστε και ο νόμος Κατσέλη για το 2019.
Η αντικειμενική αξία της κύριας κατοικίας δεν υπερβαίνει τις 180.000 ευρώ για έναν ενήλικα (ποσό που προσαυξάνεται ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση του οφειλέτη σε 220.000 για ζευγάρι, 240.000 για οικογένεια με 1 τέκνο, 260.000 για οικογένεια με δύο τέκνα και 280.000 για οικογένεια με τρία τέκνα)
Θέλεις γκαρσονιέρα να υποθέσω, στις εργατικές κατοικίες καλύτερα, αυτό το ακούω πολλά χρόνια, όπως και άλλα βέβαια, όχι από σένα και από τον περίγυρο. Υπάρχουν και μερικοί που τριγυρνάνε και ρίχνουν ψιλές για χάρη μου. Χα χα χα. :003:

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 14 Ιούλ 2019, 20:18

Ερμής έγραψε:
18 Φεβ 2019, 13:20
paul25 έγραψε:
18 Φεβ 2019, 12:37
Ερμής έγραψε:
18 Φεβ 2019, 12:30
Το σπίτι που νοικιάζω, ο ιδιοκτήτης του είναι άνθρωπος μορφωμένος, παλαιοφαληριώτης αστός, καλλιεργημένος, με τεράστια ακίνητη περιουσία και πάρα πολύ χαμηλών τόνων.
Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο.
Τι θες να πεις;
Ότι ήταν απο τους ελάχιστους που είχαν νορμαλ τιμή σε ενοίκιο και δε προσπαθούν να προικίσουν ακόμη και την τριτη ξαδέρφη απο ένα προπερτι.

η προσωπική μου άποψη είναι να πάει στα τσακίδια η συμμορία του ερμπινμπι.
Η ΝΔ που με τοση χαρα ψηφισες τι αποψη εχει επι του θεματος ειπαμε? :roll:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22908
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Ιούλ 2019, 22:20

Δε γνωρίζω και ούτε είπα πως συμφωνώ σε όλα με τη ΝΔ. Πρώτο μέλημα ήταν να πέσει η λέπρα από την εξουσία.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Telegraph: «Μαζικές εξώσεις» στην Αθήνα λόγω «χρυσής» βίζας σε επενδυτές Airbnb από Ρωσία και Κίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 15 Ιούλ 2019, 01:39

plouf έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 20:18
Η ΝΔ που με τοση χαρα ψηφισες τι αποψη εχει επι του θεματος ειπαμε? :roll:
Οι κομμουνιστές δεν τους κυνήγαγαν αλλά η νέα κυβέρνηση άρχισε να ψάχνει για τους ιδιοκτήτες που έχουν σπίτια στο Airbnb και δεν τα δηλώνουν. :D

Οι ελεγκτές της ΑΑΔΕ εντόπισαν 20.000 ακίνητα που δεν είχαν δηλωθεί και δεν είχαν αποκτήσει Αριθμό Μητρώου Ακινήτου (ΑΜΑ).
https://www.protothema.gr/economy/artic ... ko-mitroo/


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών