Κατάρρευση της Υγειας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24652
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Ιούλ 2019, 11:51

perseus έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 11:39
foscilis έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 11:37
zteo έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 11:26
Δεν θα μπω στην λογικη καθαριστριες vs γιατρων
Δεν είναι θέμα προσωπικού γούστου αν ισχύει. Έχουμε συγκεκριμένα λεφτά (και το 2015 είχαμε συγκεκριμένο νούμερο προσλήψεων). Χρησιμοποιήθηκαν για καθαρίστριες και όχι για γιατρούς. Και μάλιστα στις εφορίες και τα γραφεία του Υπουργείου Οικονομικών (ούτε καν στα νοσοκομεία ή στα σχολεία).
Γιατρούς? Νοσηλευτές θέλεις όχι γιατρούς.
εντάξει περιληπτικά το λέμε.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που πήρες ήταν καθαρίστριες σε ΔΟΥ και μάλιστα με μισθό μεγαλύτερο από του γιατρού ή του νοσηλευτή.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 15 Ιούλ 2019, 11:52

Δεν ξερω ακριβως τι προσληψεις επρεπε να κανουν τα στοιχεία ειναι ελλειπη

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 15 Ιούλ 2019, 11:53

foscilis έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 11:51

εντάξει περιληπτικά το λέμε.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που πήρες ήταν καθαρίστριες σε ΔΟΥ και μάλιστα με μισθό μεγαλύτερο από του γιατρού ή του νοσηλευτή.
Δεν ισχύει.
Αυτό προέβαλε ο Σκάης.
Και από υγεία προέβαλε τον Πολάκη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70794
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιούλ 2019, 12:01

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 11:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 11:34
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 11:29
Καλώς ή κακώς η Εθνοσωτήριος Κυβέρνησις Τσίπρα ήταν η μόνη που έκανε προσλήψεις ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού στα νοσοκομεία της χώρας.

να θυμίσω "Καμία νέα πρόσληψη γιατρού δεν θα γίνει στο ΕΣΥ για όσα χρόνια η χώρα αντιμετωπίζει προβλήματα δήλωσε στη ΝΕΤ ο υπουργός Υγείας, Ανδρέας Λοβέρδος"
Όταν τα δήλωνε αυτά ο Λοβέρδος, ο σύριζας έσκιζε μνημόνια.

So what? Μετά που τα υπέγραψε έκανε χιλιάδες προσλήψεις για την στελέχωση των νοσοκομείων. Εν μέσω μνημονίου.

http://www.moh.gov.gr/articles/newspape ... akoinwseis
Οπότε, θα συγκρίνουμε τον αριθμό γιατρών που προσέλαβε ο σύριζα με τον αντίστοιχο που θα προσλάμβει η νδ.

Το ίδιο θα γίνει και για τους νοσηλευτές, καθαρίστριες, συμβασιούχους γενικών καθηκόντων κλπ

Δεν νομίζεις ότι είναι απολύτως αφελές να κάνεις σύγκριση πεπραγμένων του σύριζα με αοριστίες τύπου τι θέλει και τι δε θέλει η νδ; :lol:

Όταν τελειώσει η κυβερνητική θητεία, θα δούμε και θα συγκρίνουμε.


Κατά τα άλλα, για τη συνεργασία των ιδιωτικών κλινικών και ασφαλειών με τους επίτιμους...σιγή ιχθύων. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 15 Ιούλ 2019, 12:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:01
Δεν νομίζεις ότι είναι απολύτως αφελές να κάνεις σύγκριση πεπραγμένων του σύριζα με αοριστίες τύπου τι θέλει και τι δε θέλει η νδ; :lol:

Όταν τελειώσει η κυβερνητική θητεία, θα δούμε και θα συγκρίνουμε.
Eίναι ο ορισμός της αφέλειας να πιστεύεις πως η ΝΔ θέλει ισχυρό δημόσιο σύστημα υγείας.
Ποτέ δεν ήθελε.

Είναι το ίδιο αφελές με το να είσαι σερβιτόρος και αγαναχτισμένος με το χτύπημα της μεσαίας τάξης.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70794
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιούλ 2019, 12:17

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:01
Δεν νομίζεις ότι είναι απολύτως αφελές να κάνεις σύγκριση πεπραγμένων του σύριζα με αοριστίες τύπου τι θέλει και τι δε θέλει η νδ; :lol:

Όταν τελειώσει η κυβερνητική θητεία, θα δούμε και θα συγκρίνουμε.
Eίναι ο ορισμός της αφέλειας να πιστεύεις πως η ΝΔ θέλει ισχυρό δημόσιο σύστημα υγείας.
Ποτέ δεν ήθελε.

Είναι το ίδιο αφελές με το να είσαι σερβιτόρος και αγαναχτισμένος με το χτύπημα της μεσαίας τάξης.
Θα επιμείνω στο μπολντ.
Εσύ μου έβαλες λινκ με τις προσλήψεις που έκανε ο σύριζα για να επιβεβαιώσεις τα λεγόμενα σου.

Σε αριθμητικά και ποιοτικά στοιχεία, η σύγκριση μπορεί να γίνει στο ίδιο πλαίσιο.
Σε χ χρόνο με ψ οικονομικά δεδομένα, ο σύριζα έκανε αυτό.
Στον ίδιο χρόνο με τα ψ οικονομικά δεδομένα, η νδ έκανε εκείνο.
Από αυτά τα δύο, μπορεί να προκύψει μία στοιχειωδώς λογική σύγκριση.

Το θεωρητικό πλαίσιο για το τι θέλει ο α ή ο β είναι τελείως άλλο θέμα.

Και το αν θέλετε να παίξετε αριστιές, είναι επίσης άλλο θέμα.



Αλλά μην ξεχνάτε, ότι δεν είμαστε όλοι φόλουερς του Αρίστου, εντάξει; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10168
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 15 Ιούλ 2019, 12:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:01

Όταν τελειώσει η κυβερνητική θητεία, θα δούμε και θα συγκρίνουμε.
Στη 1 βδομαδα της νεας κυβερνησης οι ζαιοι κ εγω δεν ειμαι αλλα , εχουν βγαλει το πορισμα τους :lol:

Οι ιδιοι βεβαια την πρωτη μερα κυβερνησης πινοκιο διαλαλουσαν ηρθε η ωρα της αριστερας ηρθε η ανασταση του λαου !!!!!!1 :smt005: κοινως χαραμιζουν τις μαντικες ικανοτητες εδω αντι να παιξουν κανενα τζοκερ

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24652
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Ιούλ 2019, 12:20

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 11:53
foscilis έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 11:51

εντάξει περιληπτικά το λέμε.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που πήρες ήταν καθαρίστριες σε ΔΟΥ και μάλιστα με μισθό μεγαλύτερο από του γιατρού ή του νοσηλευτή.
Δεν ισχύει.
Αυτό προέβαλε ο Σκάης.
Και από υγεία προέβαλε τον Πολάκη.
Φυσικά και ισχύει.

Το quota προσλήψεων ήταν περίπου 15.000.

Το 2015/16 αυτό καλύφθηκε πλήρως από την ΕΡΤ, τις καθαρίστριες και κάποια ψιλολοϊδια όπου υπήρχαν συμβατικές υποχρεώσεις (π.χ. στην Εθνική Βιβλιοθήκη λόγω μεταστέγασης).

Το 2017 προσλήφθηκαν με μια μεγα-προκύρηξη περίπου 16.000 άτομα, από τα οποία:
-99 στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου
-6000 μόνιμοι σε δήμους (κυρίως συνοδευτικό προσωπικό απορριματοφόρων αλλά και μερικές ενδιαφέρουσες ειδικότητες όπως "ζυγιστής χωματερής" στο Δήμο Μυκόνου)
-7000 με συμβάσεις σε δημοτικές επιχειρήσεις
-300 στην ΕΥΔΑΠ
-500 στα ΕΛΤΑ
-335 στον ΟΑΕΔ
-653 στις φυλακές

Μαζική πρόσληψη στα νοσοκομεία έγινε πρώτη φορά το 2018. Αρχικά μιλάγανε για 1700, κατόπιν συνάντησης με την ΠΟΕΔΗΝ το καλοκαίρι το οριστικοποίησαν στους 1200, τελικά η προκήρυξη τον Οκτώβρη ήταν για 287. Από τους οποίους πάνω από τους μισούς ήταν διοικητικοί, λογιστές, πληροφορικάριοι.

Στο μεσοδιάστημα υπήρχαν προκηρύξεις για *εποχικό* προσωπικό στα νοσοκομεία, 50 από δω, 100 από εκεί. Ήταν κυρίως για καθαρίστριες αλλά και για μερικούς νοσηλευτές. Αυτές οι εποχικές συμβάσεις παρατείνονταν ή ξαναξεκινούσαν 1-2 φορές το χρόνο. Όντως ανακούφισαν κάπως την κατάσταση αλλά δεν αναιρούν το γεγονός ότι διορισμοί δεν έγιναν, οι δε εποχικοί ήταν σε καθεστώς τρελής επισφάλειας και αβεβαιότητας.

Τελικά οι εξαγγελθέντες "10.000 διορισμοί στο ΕΣΥ εντός της τετραετίας" ξεκίνησαν τον Μάιο του 2019 [!] με 2450 θέσεις. Από τις οποίες 950 θα ήταν για γιατρούς, 1200 για διοικητικούς στις κεντρικές υπηρεσίες του υπουργείου και 200 για βοηθητικούς σε μονάδες απεξάρτησης. Μηδέν νοσηλευτές.

Και λέω ΘΑ ήταν γιατί τελικά ούτε αυτό έγινε.

Βασική πηγή: https://www.e-dimosio.gr/tag/proslipsis-se-nosokomia/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 15 Ιούλ 2019, 12:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 15 Ιούλ 2019, 12:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:17
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:01
Δεν νομίζεις ότι είναι απολύτως αφελές να κάνεις σύγκριση πεπραγμένων του σύριζα με αοριστίες τύπου τι θέλει και τι δε θέλει η νδ; :lol:

Όταν τελειώσει η κυβερνητική θητεία, θα δούμε και θα συγκρίνουμε.
Eίναι ο ορισμός της αφέλειας να πιστεύεις πως η ΝΔ θέλει ισχυρό δημόσιο σύστημα υγείας.
Ποτέ δεν ήθελε.

Είναι το ίδιο αφελές με το να είσαι σερβιτόρος και αγαναχτισμένος με το χτύπημα της μεσαίας τάξης.
Θα επιμείνω στο μπολντ.
Εσύ μου έβαλες λινκ με τις προσλήψεις που έκανε ο σύριζα για να επιβεβαιώσεις τα λεγόμενα σου.

Σε αριθμητικά και ποιοτικά στοιχεία, η σύγκριση μπορεί να γίνει στο ίδιο πλαίσιο.
Σε χ χρόνο με ψ οικονομικά δεδομένα, ο σύριζα έκανε αυτό.
Στον ίδιο χρόνο με τα ψ οικονομικά δεδομένα, η νδ έκανε εκείνο.
Από αυτά τα δύο, μπορεί να προκύψει μία στοιχειωδώς λογική σύγκριση.

Το θεωρητικό πλαίσιο για το τι θέλει ο α ή ο β είναι τελείως άλλο θέμα.

Και το αν θέλετε να παίξετε αριστιές, είναι επίσης άλλο θέμα.



Αλλά μην ξεχνάτε, ότι δεν είμαστε όλοι φόλουερς του Αρίστου, εντάξει; :lol:

Σου έβαλα λινκ του υπουργείου υγείας με τις προκηρύξεις και τις προσλήψεις.

πόσο πιο ξεκάθαρα;

τι θες; να σου κάνω στατιστική ανάλυση και να στα φτιάξω σε πάουερπόιντ; έχουμε και ζωή κυρία μου! (λέμε τώρα)

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 15 Ιούλ 2019, 12:27

]
6000 μόνιμοι σε δήμους (κυρίως συνοδευτικό προσωπικό
Υπερβολικο το βρισκω το νουμερο

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24652
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Ιούλ 2019, 12:33

perseus έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:27
]
6000 μόνιμοι σε δήμους (κυρίως συνοδευτικό προσωπικό
Υπερβολικο το βρισκω το νουμερο
https://www.e-dimosio.gr/dimosio/123234 ... tou-etous/

Δεν είναι. Και βασικά δεν είναι μόνιμοι. Είναι μονιμοποιημένοι, τότε που είχαν λήξει οι συμβάσεις τους και έκαναν απεργία ενάντια στο ΣτΕ που έκρινε πως ήταν αντισυνταγματικό να ανανεωθούν. Βλέπουμε λοιπόν ότι βασική προτεραιότητα της κυβέρνησης εκείνη τη χρονιά ήταν να ανταμοίψει τον αληταρά δημοτικό υπάλληλο που θεωρούσε πως το Σύνταγμα δεν πρέπει να ισχύει για αυτόν, με μια μόνιμη θέση στο Δημόσιο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70794
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιούλ 2019, 12:35

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:22

Σου έβαλα λινκ του υπουργείου υγείας με τις προκηρύξεις και τις προσλήψεις.

πόσο πιο ξεκάθαρα;

τι θες; να σου κάνω στατιστική ανάλυση και να στα φτιάξω σε πάουερπόιντ; έχουμε και ζωή κυρία μου! (λέμε τώρα)
Όχι, θέλω να κάνουμε τη σύγκριση αυτού του λινκ με τις αντίστοιχες προκηρύξεις και προσλήψεις που θα κάνει η νδ στη δική της θητεία.

Τώρα, δεν μου λέει τίποτα, έχει την ίδια ισχύ με τον αριθμό των πιγκουίνων που εθεάθησαν στη Σαντορίνη.

Πόσο πιο ξεκάθαρα;
Gavalas for President! :grfl:

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 15 Ιούλ 2019, 12:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:35
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:22

Σου έβαλα λινκ του υπουργείου υγείας με τις προκηρύξεις και τις προσλήψεις.

πόσο πιο ξεκάθαρα;

τι θες; να σου κάνω στατιστική ανάλυση και να στα φτιάξω σε πάουερπόιντ; έχουμε και ζωή κυρία μου! (λέμε τώρα)
Όχι, θέλω να κάνουμε τη σύγκριση αυτού του λινκ με τις αντίστοιχες προκηρύξεις και προσλήψεις που θα κάνει η νδ στη δική της θητεία.

Τώρα, δεν μου λέει τίποτα, έχει την ίδια ισχύ με τον αριθμό των πιγκουίνων που εθεάθησαν στη Σαντορίνη.

Πόσο πιο ξεκάθαρα;
Σωστά, γιατί η Νέα Δημοκρατία αποβιβάσθηκε στην Αθήνα από τον Σείριο στις 8 Ιουλίου 2019.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9383
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 15 Ιούλ 2019, 12:45

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:35
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:22

Σου έβαλα λινκ του υπουργείου υγείας με τις προκηρύξεις και τις προσλήψεις.

πόσο πιο ξεκάθαρα;

τι θες; να σου κάνω στατιστική ανάλυση και να στα φτιάξω σε πάουερπόιντ; έχουμε και ζωή κυρία μου! (λέμε τώρα)
Όχι, θέλω να κάνουμε τη σύγκριση αυτού του λινκ με τις αντίστοιχες προκηρύξεις και προσλήψεις που θα κάνει η νδ στη δική της θητεία.

Τώρα, δεν μου λέει τίποτα, έχει την ίδια ισχύ με τον αριθμό των πιγκουίνων που εθεάθησαν στη Σαντορίνη.

Πόσο πιο ξεκάθαρα;
Σωστά, γιατί η Νέα Δημοκρατία αποβιβάσθηκε στην Αθήνα από τον Σείριο στις 8 Ιουλίου 2019.
Βρε Χόρχε η Γαλή λέει περίμενε να κάνει ή να μην κάνει κάτι η ΝΔ για να έχουμε να συγκρίνουμε.
Ακόμα κι εγώ το κατάλαβα...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70794
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάρρευση της Υγειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιούλ 2019, 13:32

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:35
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:22

Σου έβαλα λινκ του υπουργείου υγείας με τις προκηρύξεις και τις προσλήψεις.

πόσο πιο ξεκάθαρα;

τι θες; να σου κάνω στατιστική ανάλυση και να στα φτιάξω σε πάουερπόιντ; έχουμε και ζωή κυρία μου! (λέμε τώρα)
Όχι, θέλω να κάνουμε τη σύγκριση αυτού του λινκ με τις αντίστοιχες προκηρύξεις και προσλήψεις που θα κάνει η νδ στη δική της θητεία.

Τώρα, δεν μου λέει τίποτα, έχει την ίδια ισχύ με τον αριθμό των πιγκουίνων που εθεάθησαν στη Σαντορίνη.

Πόσο πιο ξεκάθαρα;
Σωστά, γιατί η Νέα Δημοκρατία αποβιβάσθηκε στην Αθήνα από τον Σείριο στις 8 Ιουλίου 2019.
Έλα τώρα, άσε αυτά τα χαριτωμένα. Πάλι μεταξύ νδ και πασοκογενών ήταν το παιχνίδι, ο "πραγματικός" σύριζα παίζει στο σταθερό τριαράκι του παρελθόντος, το οποίο αποχαιρετά οριστικά.

Οι συγκρίσεις θα γίνουν από το σημείο που ο σύριζα άφησε τις μεγαλοστομίες και άσκησε κι αυτός μνημονιακή πολιτική. Για την ακρίβεια από τον Σεπτέμβριο του 2015. Τα πριν δεν μετράνε γιατί ο περήφανος λαός είχε ακόμη ψευδαισθήσεις ότι μπορεί να υπάρξει και άλλος τρόπος. Τον Σεπτέμβριο υπήρξε η πρώτη παραδοχή ή παράδοση στην πραγματικότητα, πες το όπως θες, είναι η μετα-μεταπολευτική περίοδος και σ' αυτό το γήπεδο θα λειτουργήσει το οτιδήποτε.

Τα τσιτάτα και οι γενικολογίες είναι για φεϊσμπουμπουκίστας.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών