Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Ιούλ 2019, 22:23

Archmage έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 21:40
seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 21:09
Επένδυση δεν υπάρχει σάλιο. διεθνής συνεργασία αναμένω .... επιστημονική δημοσίευση, Θα κάνω σύντομα. χτίσιμο πραγματικού σπιτιού Δώστε μου μελέτες και ο Καρύδης είναι πρόθυμος να μας συμβουλέψει ή να βγάλει άδειες.
Μισό λεπτό, τις μελέτες θα τις κάνουν άλλοι; :o

Εσύ τι θα κάνεις δηλαδή;
Εγώ έχω τα πνευματικά δικαιώματα που σημαίνει αν θες να κάνεις τις μελέτες θα μου δίνεις ένα μικρό ποσοστό της άδειας. Το εργοστάσιο θα μου δίνει ένα ποσοστό από το κέρδος του μηχανισμού. Η αν η πατέντα πιάσει στην Ελλάδα την πουλάω στην Αμερική και πάω διακοπές στην Χαβάη
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 18 Ιούλ 2019, 22:41

seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 22:23
Archmage έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 21:40
Μισό λεπτό, τις μελέτες θα τις κάνουν άλλοι; :o Εσύ τι θα κάνεις δηλαδή;
Εγώ έχω τα πνευματικά δικαιώματα που σημαίνει αν θες να κάνεις τις μελέτες θα μου δίνεις ένα μικρό ποσοστό της άδειας. Το εργοστάσιο θα μου δίνει ένα ποσοστό από το κέρδος του μηχανισμού. Η αν η πατέντα πιάσει στην Ελλάδα την πουλάω στην Αμερική και πάω διακοπές στην Χαβάη
Σορυ πραγματικά δεν κατάλαβα. Πες ότι θέλει κάποιος να χτίσει ένα σπίτι και πες (λέμε τώρα..) ότι ενδιαφέρεται να δει αν αξίζει να βάλει την πατέντα. Τι ακριβώς πρέπει να γίνει, ποια βήματα;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Ιούλ 2019, 22:54

Archmage έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 22:41
seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 22:23
Archmage έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 21:40
Μισό λεπτό, τις μελέτες θα τις κάνουν άλλοι; :o Εσύ τι θα κάνεις δηλαδή;
Εγώ έχω τα πνευματικά δικαιώματα που σημαίνει αν θες να κάνεις τις μελέτες θα μου δίνεις ένα μικρό ποσοστό της άδειας. Το εργοστάσιο θα μου δίνει ένα ποσοστό από το κέρδος του μηχανισμού. Η αν η πατέντα πιάσει στην Ελλάδα την πουλάω στην Αμερική και πάω διακοπές στην Χαβάη
Σορυ πραγματικά δεν κατάλαβα. Πες ότι θέλει κάποιος να χτίσει ένα σπίτι και πες (λέμε τώρα..) ότι ενδιαφέρεται να δει αν αξίζει να βάλει την πατέντα. Τι ακριβώς πρέπει να γίνει, ποια βήματα;
Το κλειδί είναι ο πολιτικός μηχανικός. Αν ο πολιτικός μηχανικός προτείνει την πατέντα στον ιδιοκτήτη με καλά λόγια και δεχθεί ο ιδιοκτήτης τότε ο πολιτικός μηχανικός πρέπει να βγάλει την άδεια. Θα χρειαστεί τον Καρύδη αρχικά για σύμβουλο και εμένα για να αγοράσει τον μηχανισμό. Εγώ θα συνεργαστώ με ένα εργοστάσιο και θα τον πουλάω στους πολιτικούς μηχανικούς. Φυσικά ο πολιτικός μηχανικός θα πρέπει να ξέρει πόσο έχει ο μηχανισμός ή για να αναφέρει την τιμή στον ιδιοκτήτη, ή για να βγάλει και αυτός το κέρδος του αν έχει δική του και την κατασκευή.
Φυσικά με τα πρώτα χρήματα θα κάνω και διαφημίσεις για να προτιμούν τους μηχανικούς που θα είναι αντιπρόσωποι της μεθόδου.
Το κέρδος μου θα είναι από την πώληση του μηχανισμού και από το μελλοντικό λογισμικό με της προδιαγραφές της μεθόδου και των αγκυρώσεων και του εδάφους.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 18 Ιούλ 2019, 23:08

seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 21:26
stergiosbik έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 21:19
seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 20:34
Γιατί γελάς ρε άλαλο? Σου μπήκε και εσένα ο μοχλοβραχίονας? :D
Αφού για γέλια είσαι.
Μέχρι και μη μηχανικοι,όπως εγώ,καταλαβαίνουν ότι είσαι για τα πανηγύρια.
Μασέ πόσα κυβικά μπετου έχει κάθε όροφος,πρόσθεσε τούβλα,σοβαδεςπροετοιμασια δαπέδων και πλακάκια και πες μας πόσα βγαίνουν.
Τα 100 τ.μ εμβαδόν έχουν 24 τόνους οπλισμένο σκυρόδεμα. 7 τόνους δάπεδα και 10 τόνους τοιχοποιία βάλε και 5 τόνους για πράγματα και ανθρώπους. για να σας κοπεί το γέλιο.
Ρε τσομπανε το m3 οπλισμενου σκυροδεματος ζυγιζει περιπου 2350 κιλα.
Ο οροφος μαζι με τις κολωνες θα ειναι περιπου 30 κυβικα χοντρικα εφοσον μιλας για 100τμ.
Αρα 30m3 x 2350kg=70.500kg.
Βαλε και τα υπολοιπα πας για πλακα κοντα στους 100tn.
Ουτε αριθμητικη Δημοτικου την τρελα μου μεσα.Ουτε Δημοτικου.

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 18 Ιούλ 2019, 23:15

seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 22:54
Archmage έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 22:41
Πες ότι θέλει κάποιος να χτίσει ένα σπίτι και πες (λέμε τώρα..) ότι ενδιαφέρεται να δει αν αξίζει να βάλει την πατέντα. Τι ακριβώς πρέπει να γίνει, ποια βήματα;
Το κλειδί είναι ο πολιτικός μηχανικός. Αν ο πολιτικός μηχανικός προτείνει την πατέντα στον ιδιοκτήτη με καλά λόγια και δεχθεί ο ιδιοκτήτης τότε ο πολιτικός μηχανικός πρέπει να βγάλει την άδεια. Θα χρειαστεί τον Καρύδη αρχικά για σύμβουλο και εμένα για να αγοράσει τον μηχανισμό. Εγώ θα συνεργαστώ με ένα εργοστάσιο και θα τον πουλάω στους πολιτικούς μηχανικούς. Φυσικά ο πολιτικός μηχανικός θα πρέπει να ξέρει πόσο έχει ο μηχανισμός ή για να αναφέρει την τιμή στον ιδιοκτήτη, ή για να βγάλει και αυτός το κέρδος του αν έχει δική του και την κατασκευή.
Φυσικά με τα πρώτα χρήματα θα κάνω και διαφημίσεις για να προτιμούν τους μηχανικούς που θα είναι αντιπρόσωποι της μεθόδου.
Το κέρδος μου θα είναι από την πώληση του μηχανισμού και από το μελλοντικό λογισμικό με της προδιαγραφές της μεθόδου και των αγκυρώσεων και του εδάφους.
Πες, χάριν συζήτησης, ότι κάποιος πολιτικός μηχανικός καταρχήν ενδιαφέρεται.

Για ποιο λόγο να προτείνει στον ιδιοκτήτη αυτό το πράγμα; Δηλαδή σήμερα ποια στοιχεία υπάρχουν για να μελετήσει και κρίνει ότι αυτό συμφέρει το δικό του πελάτη;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Ιούλ 2019, 23:16

stergiosbik έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:08
seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 21:26
stergiosbik έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 21:19


Αφού για γέλια είσαι.
Μέχρι και μη μηχανικοι,όπως εγώ,καταλαβαίνουν ότι είσαι για τα πανηγύρια.
Μασέ πόσα κυβικά μπετου έχει κάθε όροφος,πρόσθεσε τούβλα,σοβαδεςπροετοιμασια δαπέδων και πλακάκια και πες μας πόσα βγαίνουν.
Τα 100 τ.μ εμβαδόν έχουν 24 τόνους οπλισμένο σκυρόδεμα. 7 τόνους δάπεδα και 10 τόνους τοιχοποιία βάλε και 5 τόνους για πράγματα και ανθρώπους. για να σας κοπεί το γέλιο.
Ρε τσομπανε το m3 οπλισμενου σκυροδεματος ζυγιζει περιπου 2350 κιλα.
Ο οροφος μαζι με τις κολωνες θα ειναι περιπου 30 κυβικα χοντρικα εφοσον μιλας για 100τμ.
Αρα 30m3 x 2350kg=70.500kg.
Βαλε και τα υπολοιπα πας για πλακα κοντα στους 100tn.
Ουτε αριθμητικη Δημοτικου την τρελα μου μεσα.Ουτε Δημοτικου.
Ναι έκανα λάθος στον πολλαπλασιασμό το παραδέχομαι. Αλλά μάθε και κάτι εμπειρικό από εμένα. Αν πολλαπλασιάσεις το 24,5 με το εμβαδόν βρίσκεις τα κυβικά του ορόφου πλην των βάσεων. Αυτά για τον μερικό αντισεισμικό σχεδιασμό των κτιρίων. Για τον πλήρη αντισεισμικό σχεδιασμό με πολλά τοιχία διπλασιάζονται ακριβώς τα μπετά. Το οπλισμένο σκυρόδεμα έχει ιδικό βάρος 2450 κιλά το κυβικό, από τα οποία τα 140 κιλά είναι ο οπλισμός.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Ιούλ 2019, 23:30

Archmage έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:15
seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 22:54
Archmage έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 22:41
Πες ότι θέλει κάποιος να χτίσει ένα σπίτι και πες (λέμε τώρα..) ότι ενδιαφέρεται να δει αν αξίζει να βάλει την πατέντα. Τι ακριβώς πρέπει να γίνει, ποια βήματα;
Το κλειδί είναι ο πολιτικός μηχανικός. Αν ο πολιτικός μηχανικός προτείνει την πατέντα στον ιδιοκτήτη με καλά λόγια και δεχθεί ο ιδιοκτήτης τότε ο πολιτικός μηχανικός πρέπει να βγάλει την άδεια. Θα χρειαστεί τον Καρύδη αρχικά για σύμβουλο και εμένα για να αγοράσει τον μηχανισμό. Εγώ θα συνεργαστώ με ένα εργοστάσιο και θα τον πουλάω στους πολιτικούς μηχανικούς. Φυσικά ο πολιτικός μηχανικός θα πρέπει να ξέρει πόσο έχει ο μηχανισμός ή για να αναφέρει την τιμή στον ιδιοκτήτη, ή για να βγάλει και αυτός το κέρδος του αν έχει δική του και την κατασκευή.
Φυσικά με τα πρώτα χρήματα θα κάνω και διαφημίσεις για να προτιμούν τους μηχανικούς που θα είναι αντιπρόσωποι της μεθόδου.
Το κέρδος μου θα είναι από την πώληση του μηχανισμού και από το μελλοντικό λογισμικό με της προδιαγραφές της μεθόδου και των αγκυρώσεων και του εδάφους.
Πες, χάριν συζήτησης, ότι κάποιος πολιτικός μηχανικός καταρχήν ενδιαφέρεται.

Για ποιο λόγο να προτείνει στον ιδιοκτήτη αυτό το πράγμα; Δηλαδή σήμερα ποια στοιχεία υπάρχουν για να μελετήσει και κρίνει ότι αυτό συμφέρει το δικό του πελάτη;
Το κόστος για μεγάλες κατασκευές είναι μηδαμινό.Το βασικό είναι η ασφάλεια στον σεισμό. Με την πάροδο του χρόνου θα δείτε ότι οι μελέτες θα δείξουν ότι θα πρέπει να γίνουν μικρότερες οι βάσεις γιατί στην πραγματικότητα βάσεις εις βάθος προσφέρω με πάκτωση. Δεν θα υπάρχουν επισκευές μετά τον σεισμό. Αυτό είναι πολύ καλό και για το κόστος και για δημόσια πολυσύχναστα έργα που δεν επιτρέπεται να σταματήσουν για επισκευές, όπως νοσοκομεία γέφυρες κ.λ.π Προσφέρει πάμφθηνα αντισεισμική θωράκιση σε όλα τα υφιστάμενα, οπότε λεφτά με φούντες για τους πολιτικούς μηχανικούς.. Στις ανεμογεννήτριες και τα φράγματα ρίχνει το κόστος από τα σημερινά δεδομένα κόστους.
Ο κάθε μηχανικός θα διαφημίζεται ότι σχεδιάζει τις ποιο γερές κατασκευές στον κόσμο. Η ασφάλειες σπιτιών θα πέσουν. Και πολλά άλλα όπως οι Έλληνες πολιτικοί μηχανικοί θα είναι φορείς τεχνογνωσίας στο εξωτερικό με καλό μισθό. Θα κάνουμε εξαγωγές του μηχανισμού σε όλο τον κόσμο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 18 Ιούλ 2019, 23:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 18 Ιούλ 2019, 23:37

seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:30
Archmage έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:15
Δηλαδή σήμερα ποια στοιχεία υπάρχουν για να μελετήσει και κρίνει ότι αυτό συμφέρει το δικό του πελάτη;
Το βασικό είναι η ασφάλεια στον σεισμό. Με την πάροδο του χρόνου θα δείτε ότι οι μελέτες θα δείξουν ότι θα πρέπει να γίνουν μικρότερες οι βάσεις γιατί στην πραγματικότητα βάσεις εις βάθος προσφέρω με πάκτωση. Δεν θα υπάρχουν επισκευές μετά τον σεισμό. Αυτό είναι πολύ καλό και για το κόστος και για δημόσια πολυσύχναστα έργα που δεν επιτρέπεται να σταματήσουν για επισκευές, όπως νοσοκομεία γέφυρες κ.λ.π Προσφέρει πάμφθηνα αντισεισμική θωράκιση σε όλα τα υφιστάμενα, οπότε λεφτά με φούντες για τους πολιτικούς μηχανικούς.. Στις ανεμογεννήτριες και τα φράγματα ρίχνει το κόστος από τα σημερινά δεδομένα κόστους.
Ο κάθε μηχανικός θα διαφημίζεται ότι σχεδιάζει τις ποιο γερές κατασκευές στον κόσμο. Η ασφάλειες σπιτιών θα πέσουν. Και πολλά άλλα όπως οι Έλληνες πολιτικοί μηχανικοί θα είναι φορείς τεχνογνωσίας στο εξωτερικό με καλό μισθό.
Προσπάθησε να καταλάβεις βασικά ελληνικά τουλάχιστον.

Πες ότι σήμερα που μιλάμε έρχεται ένας πολιτικός μηχανικός και σου λέει «Έχω να χτίσω μια μονοκατοικία, διάβασα το ατέλειωτο σπαμ σου τόσα χρόνια και ενδιαφέρομαι να δω τι στο καλό είναι αυτό το πράμα και αν αξίζει να το δοκιμάσει ο πελάτης μου.»

Μη μου γράφεις έκθεση ιδεών, ρώτησα συγκεκριμένα ποια στοιχεία υπάρχουν για να το προτείνει στον πελάτη του. Τι θα του δείξεις αν σε ρωτήσει;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Ιούλ 2019, 23:44

Archmage έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:37
seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:30
Archmage έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:15
Δηλαδή σήμερα ποια στοιχεία υπάρχουν για να μελετήσει και κρίνει ότι αυτό συμφέρει το δικό του πελάτη;
Το βασικό είναι η ασφάλεια στον σεισμό. Με την πάροδο του χρόνου θα δείτε ότι οι μελέτες θα δείξουν ότι θα πρέπει να γίνουν μικρότερες οι βάσεις γιατί στην πραγματικότητα βάσεις εις βάθος προσφέρω με πάκτωση. Δεν θα υπάρχουν επισκευές μετά τον σεισμό. Αυτό είναι πολύ καλό και για το κόστος και για δημόσια πολυσύχναστα έργα που δεν επιτρέπεται να σταματήσουν για επισκευές, όπως νοσοκομεία γέφυρες κ.λ.π Προσφέρει πάμφθηνα αντισεισμική θωράκιση σε όλα τα υφιστάμενα, οπότε λεφτά με φούντες για τους πολιτικούς μηχανικούς.. Στις ανεμογεννήτριες και τα φράγματα ρίχνει το κόστος από τα σημερινά δεδομένα κόστους.
Ο κάθε μηχανικός θα διαφημίζεται ότι σχεδιάζει τις ποιο γερές κατασκευές στον κόσμο. Η ασφάλειες σπιτιών θα πέσουν. Και πολλά άλλα όπως οι Έλληνες πολιτικοί μηχανικοί θα είναι φορείς τεχνογνωσίας στο εξωτερικό με καλό μισθό.
Προσπάθησε να καταλάβεις βασικά ελληνικά τουλάχιστον.

Πες ότι σήμερα που μιλάμε έρχεται ένας πολιτικός μηχανικός και σου λέει «Έχω να χτίσω μια μονοκατοικία, διάβασα το ατέλειωτο σπαμ σου τόσα χρόνια και ενδιαφέρομαι να δω τι στο καλό είναι αυτό το πράμα και αν αξίζει να το δοκιμάσει ο πελάτης μου.»

Μη μου γράφεις έκθεση ιδεών, ρώτησα συγκεκριμένα ποια στοιχεία υπάρχουν για να το προτείνει στον πελάτη του. Τι θα του δείξεις αν σε ρωτήσει;
Η ασφάλεια δεν είναι έκθεση ιδεών. Αν ένας πολιτικός μηχανικός θελήσει σε συνεννόηση με τον πελάτη του να του σχεδιάσει με τον πλήρη αντισεισμικό σχεδιασμό σήμερα θα πληρώσει π.χ 100000 ευρώ για τα μπετά. Με την πατέντα θα πληρώσει 60000 ευρώ και θα έχει τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό που είναι ανώτερος από τον πλήρη. Εξαρτάτε και από το μέγεθος του έργου. Ένας όροφος 30000 ευρώ ένα εξαώροφο 60000 ευρώ γιατί το κόστος είναι στην γεώτρηση και τους μηχανισμούς στο έδαφος .... μετά προσθέτεις τένοντες και ορόφους.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 19 Ιούλ 2019, 00:00

seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:44
Αν ένας πολιτικός μηχανικός θελήσει σε συνεννόηση με τον πελάτη του να του σχεδιάσει με τον πλήρη αντισεισμικό σχεδιασμό σήμερα θα πληρώσει π.χ 100000 ευρώ για τα μπετά. Με την πατέντα θα πληρώσει 60000 ευρώ
Θα πληρώσει όσο κάνουν οι γεωτρήσεις και οι τένοντες, μετά τον σκελετό θα τον φτιάξει από σανό. :smt005:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιούλ 2019, 00:09

Μηχανικός έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 00:00
seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:44
Αν ένας πολιτικός μηχανικός θελήσει σε συνεννόηση με τον πελάτη του να του σχεδιάσει με τον πλήρη αντισεισμικό σχεδιασμό σήμερα θα πληρώσει π.χ 100000 ευρώ για τα μπετά. Με την πατέντα θα πληρώσει 60000 ευρώ
Θα πληρώσει όσο κάνουν οι γεωτρήσεις και οι τένοντες, μετά τον σκελετό θα τον φτιάξει από σανό. :smt005:
Το σκελετό θα τον φτιάξεις έτσι και αλλιώς και σήμερα με 140 κιλά οπλισμό και τεράστιες βάσεις. Αν σμικρύνεις τις βάσεις αφού τα ίδια και καλύτερα αποτελέσματα σου προσφέρει ο μηχανισμός. Αν αφαιρέσεις χάλυβα που σήμερα χρησιμοποιείς για να παραλάβεις τις ροπές στους κόμβους, Αν αφαιρέσεις χάλυβα στον κάθετο ορθό οπλισμό αφού καταργούμε τον μοχλοβραχίονα θα κάνεις οικονομία, και θα έχεις έλεγχο των παραμορφώσεων.
Αν κάνεις κάτι πολύ ισχυρό, που δεν χρειάζεται να είναι τόσο ισχυρό, τότε αφαιρείς οπλισμό και σκυρόδεμα και το κάνεις φθηνό.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Archmage
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:41

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Archmage » 19 Ιούλ 2019, 00:36

seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:44
Αν ένας πολιτικός μηχανικός θελήσει σε συνεννόηση με τον πελάτη του να του σχεδιάσει με τον πλήρη αντισεισμικό σχεδιασμό σήμερα θα πληρώσει π.χ 100000 ευρώ για τα μπετά. Με την πατέντα θα πληρώσει 60000 ευρώ και θα έχει τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό που είναι ανώτερος από τον πλήρη.
Άρα αυτό θα πεις στο μηχανικό; Κάποια δεδομένα δε θα του δείξεις; Απλώς περιμένεις να σε πιστέψει;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιούλ 2019, 06:45

Archmage έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 00:36
seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:44
Αν ένας πολιτικός μηχανικός θελήσει σε συνεννόηση με τον πελάτη του να του σχεδιάσει με τον πλήρη αντισεισμικό σχεδιασμό σήμερα θα πληρώσει π.χ 100000 ευρώ για τα μπετά. Με την πατέντα θα πληρώσει 60000 ευρώ και θα έχει τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό που είναι ανώτερος από τον πλήρη.
Άρα αυτό θα πεις στο μηχανικό; Κάποια δεδομένα δε θα του δείξεις; Απλώς περιμένεις να σε πιστέψει;
Φυσικά θα του πω ότι ξέρω και θα είμαι υπεύθυνα δίπλα του αφού θα είναι συνεργάτης. Κάθε έργο όμως είναι διαφορετικό και δεν είναι γενικό και ομοειδή όπως ένα βιομηχανοποιημένο προϊόν. Εκεί θα με έχει δίπλα του να αντιμετωπίσουμε μαζί το πρόβλημα. Η εμπειρία σε όλους μας για κάτι νέο έρχεται σιγά σιγά. Ο γενικός στόχος του πολιτικού μηχανικού και ο δικός μου είναι ένας. Με λιγότερα χρήματα ποιο γερές κατασκευές.
Π.χ Γιατί να κατασκευάσεις μια βάση 1000 κυβικών μέτρων που δουλεύει βαρυτικά για να στηρίξεις μια ανεμογεννήτρια την στιγμή που αυτή την δύναμη μπορείς να την αντλήσεις από το έδαφος με την αγκύρωσή μου και να ρίξεις το κόστος στήριξης για όλες τις ανεμογεννήτριες στον κόσμο κατά 80% ?
Εδώ βλέπουμε ότι όσο ποιο μεγάλο είναι ένα έργο τόσο ποιο οικονομική και συμφέρουσα γίνεται η μέθοδος που προτείνω.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιούλ 2019, 08:20

seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:30
Archmage έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 23:15
seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2019, 22:54
Το κλειδί είναι ο πολιτικός μηχανικός. Αν ο πολιτικός μηχανικός προτείνει την πατέντα στον ιδιοκτήτη με καλά λόγια και δεχθεί ο ιδιοκτήτης τότε ο πολιτικός μηχανικός πρέπει να βγάλει την άδεια. Θα χρειαστεί τον Καρύδη αρχικά για σύμβουλο και εμένα για να αγοράσει τον μηχανισμό. Εγώ θα συνεργαστώ με ένα εργοστάσιο και θα τον πουλάω στους πολιτικούς μηχανικούς. Φυσικά ο πολιτικός μηχανικός θα πρέπει να ξέρει πόσο έχει ο μηχανισμός ή για να αναφέρει την τιμή στον ιδιοκτήτη, ή για να βγάλει και αυτός το κέρδος του αν έχει δική του και την κατασκευή.
Φυσικά με τα πρώτα χρήματα θα κάνω και διαφημίσεις για να προτιμούν τους μηχανικούς που θα είναι αντιπρόσωποι της μεθόδου.
Το κέρδος μου θα είναι από την πώληση του μηχανισμού και από το μελλοντικό λογισμικό με της προδιαγραφές της μεθόδου και των αγκυρώσεων και του εδάφους.
Πες, χάριν συζήτησης, ότι κάποιος πολιτικός μηχανικός καταρχήν ενδιαφέρεται.

Για ποιο λόγο να προτείνει στον ιδιοκτήτη αυτό το πράγμα; Δηλαδή σήμερα ποια στοιχεία υπάρχουν για να μελετήσει και κρίνει ότι αυτό συμφέρει το δικό του πελάτη;
Το κόστος για μεγάλες κατασκευές είναι μηδαμινό.Το βασικό είναι η ασφάλεια στον σεισμό. Με την πάροδο του χρόνου θα δείτε ότι οι μελέτες θα δείξουν ότι θα πρέπει να γίνουν μικρότερες οι βάσεις γιατί στην πραγματικότητα βάσεις εις βάθος προσφέρω με πάκτωση. Δεν θα υπάρχουν επισκευές μετά τον σεισμό. Αυτό είναι πολύ καλό και για το κόστος και για δημόσια πολυσύχναστα έργα που δεν επιτρέπεται να σταματήσουν για επισκευές, όπως νοσοκομεία γέφυρες κ.λ.π Προσφέρει πάμφθηνα αντισεισμική θωράκιση σε όλα τα υφιστάμενα, οπότε λεφτά με φούντες για τους πολιτικούς μηχανικούς.. Στις ανεμογεννήτριες και τα φράγματα ρίχνει το κόστος από τα σημερινά δεδομένα κόστους.
Ο κάθε μηχανικός θα διαφημίζεται ότι σχεδιάζει τις ποιο γερές κατασκευές στον κόσμο. Η ασφάλειες σπιτιών θα πέσουν. Και πολλά άλλα όπως οι Έλληνες πολιτικοί μηχανικοί θα είναι φορείς τεχνογνωσίας στο εξωτερικό με καλό μισθό. Θα κάνουμε εξαγωγές του μηχανισμού σε όλο τον κόσμο.
μετα θα επεκταθουμε και σε αλλους πλανητες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14686
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 19 Ιούλ 2019, 09:20

Εγω θα αναλαβω το διαφημιστικο κομματι.
Με τα πρωτα λεφτα θα προσλαβουμε μουναρες μοντελες και θα επιμεληθω του casting.
Τα πρωτα γυρισματα θα γινουν με coctail και μικρπσκοπικα μαγιω στο Hermes στην Ιο.
Τα μοντελα θα λικνιζονται στους ρυθμους λικνισματος του δοκιμιου.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών