Αντρικό ξύρισμα

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Ξυρίζετε τα γεννητικά σας όργανα;

Ναι, με ξυράφι ασφαλείας
13
27%
Ναι, με παραδοσιακό ξυράφι (μου αρέσει η περιπέτεια)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ναι, με ξυριστική μηχανή (είμαι κότα)
7
14%
Ναι, με τσιμπιδάκι για βλεφαρίδες (είμαι μαζόχα)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τα τριμάρω
8
16%
Παίρνω με ψαλίδι μόνο τα γύρω-γύρω
5
10%
Πηγαίνω σε ινστιτούτο για αποτρίχωση
1
2%
Το έχω δοκιμάσει μια φορά και δεν το ξανακάνω
1
2%
Όταν ήμουν νέος, όχι πια
1
2%
Όχι, είμαι άντρακλας
13
27%
 
Σύνολο ψήφων: 49

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 21 Ιούλ 2019, 19:08

καβουροδεινοσαυράκι έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:05
οταν ο χελης ξεκιναει βαρβατο τσακωμο καποιον αλλον και οχι τον γγ
νιωθω οπως οταν καμω σεξ με αλλη απο την βασικη μου ερωμενη
σαν τοση ενεργεια και παθος να σπαταλιεται τζαμπα
εστω και αν καπως πρεπει να εκτονωθει
Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:05
Συγνώμη εγώ να πάρω αύριο καφέ ή όχι;
δεν ......... που δεν ....., παρε κανα καφε ναι
Κι άμα.... Να μην πάρω καφέ;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 21 Ιούλ 2019, 19:09

Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:05
Συγνώμη εγώ να πάρω αύριο καφέ ή όχι;
Πες μας με τι ξυρίζεις τα μπαλάκια σου, για να σου πούμε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 21 Ιούλ 2019, 19:11

Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:05
Συγνώμη εγώ να πάρω αύριο καφέ ή όχι;
Έδωσα σαφείς οδηγίες
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
καβουροδεινοσαυράκι
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2019, 04:50

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από καβουροδεινοσαυράκι » 21 Ιούλ 2019, 19:11

Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:08
καβουροδεινοσαυράκι έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:05
οταν ο χελης ξεκιναει βαρβατο τσακωμο καποιον αλλον και οχι τον γγ
νιωθω οπως οταν καμω σεξ με αλλη απο την βασικη μου ερωμενη
σαν τοση ενεργεια και παθος να σπαταλιεται τζαμπα
εστω και αν καπως πρεπει να εκτονωθει
Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:05
Συγνώμη εγώ να πάρω αύριο καφέ ή όχι;
δεν ......... που δεν ....., παρε κανα καφε ναι
Κι άμα.... Να μην πάρω καφέ;
δεν καθαριζεις επιμελως το επαναχρησιμοποιουμενο σκευος κατα χελλικη θεωρηση, εννοουσα τυποι
Ερμής έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 20:31
Έχομε το ινστα της αδερφής του πλουφ;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 21 Ιούλ 2019, 19:11

Feindflug έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:09
Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:05
Συγνώμη εγώ να πάρω αύριο καφέ ή όχι;
Πες μας με τι ξυρίζεις τα μπαλάκια σου, για να σου πούμε.
Είναι άτριχα τα δικά μου. Σας ρίχνω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 21 Ιούλ 2019, 19:13

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:11
Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:05
Συγνώμη εγώ να πάρω αύριο καφέ ή όχι;
Έδωσα σαφείς οδηγίες
Ααα πολύ αυταρχικοί μου έχετε γίνει έχω μέσα. Πολύ αέρα μου πήρατε που βγήκε η ΝΔ.
Και στο φινάλε που να το βρω το επαναχρησιμοποιούμενο, αυτή τη μαλακία σας Κυριακατικα;
Άσε που έχει κι ο χελης τα δίκια του.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Ιούλ 2019, 19:15

καβουροδεινοσαυράκι έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 18:58
τι φαση για ξυρισμα καραμπαλικιων δεν λεγαμε
Κάποιοι δεν χάνουν ευκαιρία να αποδεικνύουν πόσο χαμηλή ηθική έχουν, όπου στο δικό τους αξιακό σύστημα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα να αισθανθούν ότι κάνουν κάτι σπουδαίο, από τις ζωές των υπολοίπων ανθρώπων. Θα κάνω κάτι για να αισθάνομαι καλύτερα με τον εαυτό μου κι ας πεθάνει κόσμος. Άλλωστε θα προσποιηθώ ότι δεν συμβαίνει και τέτοιο γιατί αυτό με βολεύει.

Το αστείο είναι πως νομίζουν ότι είναι πολιτισμικά ανώτεροι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
καβουροδεινοσαυράκι
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2019, 04:50

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από καβουροδεινοσαυράκι » 21 Ιούλ 2019, 19:21

Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:11
Feindflug έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:09
Naida έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:05
Συγνώμη εγώ να πάρω αύριο καφέ ή όχι;
Πες μας με τι ξυρίζεις τα μπαλάκια σου, για να σου πούμε.
Είναι άτριχα τα δικά μου. Σας ρίχνω.

Εικόνα
Ερμής έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 20:31
Έχομε το ινστα της αδερφής του πλουφ;

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 21 Ιούλ 2019, 19:33

Για να αποκτήσετε μια πιό ακριβή εικόνα των συνεπειών του τρόπου ζωής σας, κάντε το εξής πείραμα: για μία εβδομάδα αντί να πετάτε αμέσως τα πλαστικά από τους καφέδες ξεπλύνετέ τα με λίγο νερό, και κρατήστε τα σε μία σακούλα, κομπλέ με τα καλαμάκια, το κάλυμα του ποτηριού και την βάση αν παίρνετε. Όλους τους καφέδες της ημέρας. Ή, όσοι ξυρίζεστε με μίας χρήσης, για ένα μήνα κρατάτε τα ξυραφάκια που αλλάζετε, κομπλέ με τις πλαστικές θήκες και το υλικό συσκευασίας μέσα στο οποίο τα αγοράσατε. Στο τέλος της περιόδου (αναλόγως της βερσιόν του πειράματος), ανοίξτε τη σακούλα, κυττάξτε μέσα, κυτταχθείτε και στον καθρέφτη, και ρωτήστε τον εαυτό σας: γιατί είμαι τόσο πίθηκος;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Ιούλ 2019, 20:09

hellegennes έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:15
Σοβαρά τώρα, έχει διαβάσει έστω και μία μελέτη ή άρθρο που να προβληματίζονται οι επιστήμονες από τη διάδοση των επαναχρησιμοποιήσιμων μπουκαλιών; Εγώ από το γκουγκλάρισμα μου βλέπω μόνο τα γνωστά, να αγοράζετε ειδικά επαναχρησιμοποιήσιμα και όχι να ξαναγεμίζετε να κανονικά, και να τα πλένετε. Κανένας προβληματισμός για τον υπαρξιακό κίνδυνο που διατρέχει η ανθρωπότητα.
Είναι λογικό να είσαι ο μόνος που προβληματίζεται;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 21 Ιούλ 2019, 20:11

Η Ναίδα κοντεύει να μας τα δείξει...κι αυτοί ακομα για τα καλαμακια λένε..

Τς τς τς ... :011:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Ιούλ 2019, 23:25

Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 20:09
Σοβαρά τώρα, έχει διαβάσει έστω και μία μελέτη ή άρθρο που να προβληματίζονται οι επιστήμονες από τη διάδοση των επαναχρησιμοποιήσιμων μπουκαλιών;
Ας πούμε ότι δεν υπάρχει ούτε μία μελέτη*. Προσπάθησε να απαντήσεις στον εαυτό σου τα παρακάτω ερωτήματα:

1. Πώς διαδίδονται οι μολυσματικές ασθένειες;
2. Ποιο σημείο του σώματος έρχεται σε επαφή με τον μεγαλύτερο αριθμό αντικειμένων που χειρίζονται χιλιάδες άλλα άτομα σε καθημερινή βάση;
3. Κατά πόσο η ανταλλαγή προσωπικών αντικειμένων χιλιάδων ατόμων με εργαζόμενους που σερβίρουν χιλιάδες άτομα αυξάνει την πιθανότητα να έρθουν σε έμμεση επαφή μέρη του σώματος του εργαζομένου με τα αντίστοιχα των πελατών;

Κοινώς, χρησιμοποίησε την λογική σου. Τα χέρια σου έχουν τεράστιο μικροβιακό φορτίο, ακόμα κι αν τα έπλυνες ακριβώς πριν φύγεις απ' το σπίτι. Ακόμα κι αν το καφέ που πηγαίνεις είναι ακριβώς απέναντι, έχεις ήδη πιάσει τα κλειδιά σου και δυο τρία χερούλια πόρτας τουλάχιστον και κάρτα ή χρήματα για να πληρώσεις. Και με τα λερωμένα χέρια σου, δίνεις το ποτήρι στον υπάλληλο, που με την σειρά του δεν έχεις ιδέα τι έχει πιάσει και μεταδίδεις τα δικά σου μικρόβια στα χέρια του και αυτός τα δικά του στο ποτήρι σου. Το οποίο δεν θα πετάξεις.

Άρα, το γεγονός ότι δεν βρήκες μελέτες, τι ακριβώς σε οδηγεί να σκεφτείς; Ότι είναι λάθος η μικροβιακή θεωρία; Ότι είναι λάθος η στατιστική θεώρηση που λέει ότι πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες ανταλλαγής μικροβίων; Ότι ο θεός είναι κατά των πλαστικών μίας χρήσης και σε προστατεύει στην συγκεκριμένη περίπτωση; Τι ακριβώς;

Επιπροσθέτως, το κατά πόσο το μέσο επαναχρησιμοποιούμενο ποτήρι είναι πιο οικολογική επιλογή είναι συζητήσιμο. Εκτός του ότι ενεργειακά το κόστος παραγωγής δεν συγκρίνεται καθόλου (για κάθε επαναχρησιμοποιούμενο μπορείς να παράγεις εκατοντάδες μιας χρήσης), τα μιας χρήσης δεν χρειάζονται πλύσιμο. Το πλύσιμο συνεπάγεται απορρυπαντικό, το οποίο είναι επιπρόσθετα χημικά που ελευθερώνονται στο περιβάλλον και φυσικά έχουν περιβαλλοντικό αποτύπωμα στην παραγωγή τους. Ακόμα χειρότερα αν χρησιμοποιείς πλυντήριο πιάτων.


* το οποίο είναι ψέμα, με 2 δευτερόλεπτα γκουγκλίσματος, το πρώτο αποτέλεσμα αφορά ακριβώς τέτοια μελέτη. Και όχι μόνο. Η ανησυχία για την μετάδοση μικροβίων δηλώνεται ρητά σχεδόν παντού. Π.χ. δες τι γράφει το Γερμανικό Ομοσπονδιακό Ινστιτούτο Αξιολόγησης Κινδύνου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Ιούλ 2019, 23:39

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 19:33
Για να αποκτήσετε μια πιό ακριβή εικόνα των συνεπειών του τρόπου ζωής σας, κάντε το εξής πείραμα: για μία εβδομάδα αντί να πετάτε αμέσως τα πλαστικά από τους καφέδες ξεπλύνετέ τα με λίγο νερό, και κρατήστε τα σε μία σακούλα, κομπλέ με τα καλαμάκια, το κάλυμα του ποτηριού και την βάση αν παίρνετε. Όλους τους καφέδες της ημέρας. Ή, όσοι ξυρίζεστε με μίας χρήσης, για ένα μήνα κρατάτε τα ξυραφάκια που αλλάζετε, κομπλέ με τις πλαστικές θήκες και το υλικό συσκευασίας μέσα στο οποίο τα αγοράσατε. Στο τέλος της περιόδου (αναλόγως της βερσιόν του πειράματος), ανοίξτε τη σακούλα, κυττάξτε μέσα, κυτταχθείτε και στον καθρέφτη, και ρωτήστε τον εαυτό σας: γιατί είμαι τόσο πίθηκος;
Είπε ο κάτοικος χώρας που καταναλώνει 48% περισσότερη ενέργεια ανά κάτοικο στα νοικοκυριά τους* απ' ό,τι οι Έλληνες. Οι υπεύθυνοι για την κλιματική αλλαγή μάς κουνάνε το δάχτυλο.



* δηλαδή εξαιρείται η βιομηχανική κατανάλωση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Ιούλ 2019, 00:15

hellegennes έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 23:25
Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 20:09
Σοβαρά τώρα, έχει διαβάσει έστω και μία μελέτη ή άρθρο που να προβληματίζονται οι επιστήμονες από τη διάδοση των επαναχρησιμοποιήσιμων μπουκαλιών;
Ας πούμε ότι δεν υπάρχει ούτε μία μελέτη*. Προσπάθησε να απαντήσεις στον εαυτό σου τα παρακάτω ερωτήματα:

1. Πώς διαδίδονται οι μολυσματικές ασθένειες;
2. Ποιο σημείο του σώματος έρχεται σε επαφή με τον μεγαλύτερο αριθμό αντικειμένων που χειρίζονται χιλιάδες άλλα άτομα σε καθημερινή βάση;
3. Κατά πόσο η ανταλλαγή προσωπικών αντικειμένων χιλιάδων ατόμων με εργαζόμενους που σερβίρουν χιλιάδες άτομα αυξάνει την πιθανότητα να έρθουν σε έμμεση επαφή μέρη του σώματος του εργαζομένου με τα αντίστοιχα των πελατών;

Κοινώς, χρησιμοποίησε την λογική σου. Τα χέρια σου έχουν τεράστιο μικροβιακό φορτίο, ακόμα κι αν τα έπλυνες ακριβώς πριν φύγεις απ' το σπίτι. Ακόμα κι αν το καφέ που πηγαίνεις είναι ακριβώς απέναντι, έχεις ήδη πιάσει τα κλειδιά σου και δυο τρία χερούλια πόρτας τουλάχιστον και κάρτα ή χρήματα για να πληρώσεις. Και με τα λερωμένα χέρια σου, δίνεις το ποτήρι στον υπάλληλο, που με την σειρά του δεν έχεις ιδέα τι έχει πιάσει και μεταδίδεις τα δικά σου μικρόβια στα χέρια του και αυτός τα δικά του στο ποτήρι σου. Το οποίο δεν θα πετάξεις.

Άρα, το γεγονός ότι δεν βρήκες μελέτες, τι ακριβώς σε οδηγεί να σκεφτείς; Ότι είναι λάθος η μικροβιακή θεωρία; Ότι είναι λάθος η στατιστική θεώρηση που λέει ότι πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες ανταλλαγής μικροβίων; Ότι ο θεός είναι κατά των πλαστικών μίας χρήσης και σε προστατεύει στην συγκεκριμένη περίπτωση; Τι ακριβώς;

Επιπροσθέτως, το κατά πόσο το μέσο επαναχρησιμοποιούμενο ποτήρι είναι πιο οικολογική επιλογή είναι συζητήσιμο. Εκτός του ότι ενεργειακά το κόστος παραγωγής δεν συγκρίνεται καθόλου (για κάθε επαναχρησιμοποιούμενο μπορείς να παράγεις εκατοντάδες μιας χρήσης), τα μιας χρήσης δεν χρειάζονται πλύσιμο. Το πλύσιμο συνεπάγεται απορρυπαντικό, το οποίο είναι επιπρόσθετα χημικά που ελευθερώνονται στο περιβάλλον και φυσικά έχουν περιβαλλοντικό αποτύπωμα στην παραγωγή τους. Ακόμα χειρότερα αν χρησιμοποιείς πλυντήριο πιάτων.


* το οποίο είναι ψέμα, με 2 δευτερόλεπτα γκουγκλίσματος, το πρώτο αποτέλεσμα αφορά ακριβώς τέτοια μελέτη. Και όχι μόνο. Η ανησυχία για την μετάδοση μικροβίων δηλώνεται ρητά σχεδόν παντού. Π.χ. δες τι γράφει το Γερμανικό Ομοσπονδιακό Ινστιτούτο Αξιολόγησης Κινδύνου.
Όλες οι πηγές λοιπόν που παρέθεσες λένε απλά...να τα πλένεις, όχι να μη τα αγοράζεις. Όπως είπα κι εγώ στο κομμάτι που δεν παρέθεσες.

Υ.Γ.: Δεν ξέρω πως φτιάχνεις εσύ τον καφέ αλλά οι περισσότεροι δεν τον ανακατεύουν βάζοντας το χέρι μέσα οπότε όλα αυτά που λες για τα χέρια είναι άκυρα. Το όποια μικρόβια βρίσκονται μέσα στο ποτήρι βρέθηκαν εκεί από το στόμα σου, από τον αέρα, από τα υγρά που ήταν μέσα, πάντως όχι από τα χέρια σου ή από τα χέρια οποιουδήποτε άλλου.

Όσον αφορά το περιβαλλοντικό αποτύπωμα των απορρυπαντικών, με ένα μπουκάλι πλένεις το σκεύος για όλη σου τη ζωή. Είναι αστείο το "είναι συζητήσιμο".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Αντρικό ξύρισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 22 Ιούλ 2019, 00:38

hellegennes έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 23:25
Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 20:09
Σοβαρά τώρα, έχει διαβάσει έστω και μία μελέτη ή άρθρο που να προβληματίζονται οι επιστήμονες από τη διάδοση των επαναχρησιμοποιήσιμων μπουκαλιών;
Ας πούμε ότι δεν υπάρχει ούτε μία μελέτη*. Προσπάθησε να απαντήσεις στον εαυτό σου τα παρακάτω ερωτήματα:

1. Πώς διαδίδονται οι μολυσματικές ασθένειες;
2. Ποιο σημείο του σώματος έρχεται σε επαφή με τον μεγαλύτερο αριθμό αντικειμένων που χειρίζονται χιλιάδες άλλα άτομα σε καθημερινή βάση;
3. Κατά πόσο η ανταλλαγή προσωπικών αντικειμένων χιλιάδων ατόμων με εργαζόμενους που σερβίρουν χιλιάδες άτομα αυξάνει την πιθανότητα να έρθουν σε έμμεση επαφή μέρη του σώματος του εργαζομένου με τα αντίστοιχα των πελατών;

Κοινώς, χρησιμοποίησε την λογική σου. Τα χέρια σου έχουν τεράστιο μικροβιακό φορτίο, ακόμα κι αν τα έπλυνες ακριβώς πριν φύγεις απ' το σπίτι. Ακόμα κι αν το καφέ που πηγαίνεις είναι ακριβώς απέναντι, έχεις ήδη πιάσει τα κλειδιά σου και δυο τρία χερούλια πόρτας τουλάχιστον και κάρτα ή χρήματα για να πληρώσεις. Και με τα λερωμένα χέρια σου, δίνεις το ποτήρι στον υπάλληλο, που με την σειρά του δεν έχεις ιδέα τι έχει πιάσει και μεταδίδεις τα δικά σου μικρόβια στα χέρια του και αυτός τα δικά του στο ποτήρι σου. Το οποίο δεν θα πετάξεις.

Άρα, το γεγονός ότι δεν βρήκες μελέτες, τι ακριβώς σε οδηγεί να σκεφτείς; Ότι είναι λάθος η μικροβιακή θεωρία; Ότι είναι λάθος η στατιστική θεώρηση που λέει ότι πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες ανταλλαγής μικροβίων; Ότι ο θεός είναι κατά των πλαστικών μίας χρήσης και σε προστατεύει στην συγκεκριμένη περίπτωση; Τι ακριβώς;

Επιπροσθέτως, το κατά πόσο το μέσο επαναχρησιμοποιούμενο ποτήρι είναι πιο οικολογική επιλογή είναι συζητήσιμο. Εκτός του ότι ενεργειακά το κόστος παραγωγής δεν συγκρίνεται καθόλου (για κάθε επαναχρησιμοποιούμενο μπορείς να παράγεις εκατοντάδες μιας χρήσης), τα μιας χρήσης δεν χρειάζονται πλύσιμο. Το πλύσιμο συνεπάγεται απορρυπαντικό, το οποίο είναι επιπρόσθετα χημικά που ελευθερώνονται στο περιβάλλον και φυσικά έχουν περιβαλλοντικό αποτύπωμα στην παραγωγή τους. Ακόμα χειρότερα αν χρησιμοποιείς πλυντήριο πιάτων.


* το οποίο είναι ψέμα, με 2 δευτερόλεπτα γκουγκλίσματος, το πρώτο αποτέλεσμα αφορά ακριβώς τέτοια μελέτη. Και όχι μόνο. Η ανησυχία για την μετάδοση μικροβίων δηλώνεται ρητά σχεδόν παντού. Π.χ. δες τι γράφει το Γερμανικό Ομοσπονδιακό Ινστιτούτο Αξιολόγησης Κινδύνου.
Μα τι διάολο πιστεύεις ότι μπορείς να πάθεις; Έμπολα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών