Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 26 Ιούλ 2019, 23:02

aspergillus έγραψε:
26 Ιούλ 2019, 22:42
perseus έγραψε:
22 Ιούλ 2019, 19:17
Αλλη παπαντζα αυτη να θελετε ολοι να γινετε κομαντα, απο αυτους ελαχιστοι χρειαζονται και για συγκεκριμενες εργασιες ,εξαλλου οταν ειναι πανω απο 9 σκοτωνονται μονοι τους.
Αυτό κατάλαβες εσύ;
Είπα εγώ να γίνονται όλοι κομάντο;
Ελληνικά γράφω φίλε.
Στράτευση ανδρών και γυναικών με ουσιαστική εκπαίδευση το οποίο σημαίνει να ξέρει ο μέσος πολίτης τι να κάνει σε περίπτωση που ξεσπάσει πόλεμος.
Η θητεία όπου στρατεύσιμος σημαίνει υπηρέτρια και καθαρίστρια δεν προσφέρει απολύτως τίποτα, η αύξηση των μηνών είναι τελείως άκυρη και υπό αυτές τις συνθήκες ας καταργήσουν τελείως τη θητεία.
Όταν παρουσιάστηκα στο ΠΝ ήμουν ήδη ναυτικός με καλή γνώση ναυτικής τέχνης - είχα μπαρμπαναύτες για δασκάλους - και δεν περίμενα να μου μάθει κάτι καινούργιο το ΠΝ. Εξαιρούνται κάποιες κινήσεις, πράξεις του ΠΝ που δεν ισχύουν, δεν εφαρμόζονται στο ΕΝ.
Εξεπλάγην ομολογώ όταν είδα διαδικασίες και πρακτικές που το ΕΝ εφάρμοσε υποχρεωτικά χρόνια μετά, όταν αυστηροποιήθηκαν οι κανόνες ασφαλείας.
Το θέμα είναι ότι δεν ήταν ανακαλύψεις και εμπειρίες του ΠΝ που έγιναν πράξη, αλλά πλήρης αντιγραφή των κανόνων και πρακτικών του Αμερικανικού Ναυτικού, το οποίο ήταν και είναι πολύ μπροστά και συναγωνιζόταν το Βρετανικό.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 28 Ιούλ 2019, 22:56

Sin Boy: Δεν επιδιώκω να γίνω στα «χαρτιά» Έλληνας, για να μην πάω φαντάρος


Ο γνωστός ράπερ Sin Boy μίλησε σε πρόσφατη συνέντευξή του για την αλβανική καταγωγή του, για τους λόγους που δεν θα ήθελε να βγάλει ελληνικό διαβατήριο, παρόλο που αγαπά πολύ την Ελλάδα, αλλά και για την στράτευση.

Ο ράπερ έγινε ευρύτερα γνωστός μέσα από το τραγούδι του «Mama» που έγινε viral μέσα σε μόλις μερικές ημέρες μέσω youtube.

Πρόσφατα, παραχώρησε μία συνέντευξη όπου μίλησε για όλα.

Όπως δήλωσε ο ίδιος σε περιοδικό:

«Γενικότερα, δεν επιδιώκω να γίνω στα "χαρτιά" Έλληνας για να μην πάω φαντάρος, γιατί είναι κάτι το οποίο θα μου στερήσει και χρήματα και χρόνο, αλλά, κυρίως, θα στερήσει από το κοινό μου -το οποίο μου δίνει τόση ενέργεια και τα ψηλότερα σκορ ακροάσεων- την παρουσία μου. Σε όλη την Ευρώπη, όπως και στην Αλβανία, ο στρατός είναι εθελοντικός - και να μην είναι στα χαρτιά είναι στην πράξη, δεν έχεις 9-12 μήνες σερί στράτευση.

Μόνο εδώ "ξεμείναμε" και πρέπει ο οποιοσδήποτε, στο peak της καριέρας του, να αποκτήσει ψυχολογικά έχοντας την υποχρέωση να υπηρετήσει την πατρίδα, αφήνοντας πίσω τη δουλειά του.

Και αυτό το ψευτοδίλημμα τού αν θα πρέπει να βάλουμε πρώτα μπροστά την πατρίδα ή την προσωπική μας επαγγελματική πορεία, από την οποία μάλιστα κάποιοι μπορεί και να εξαρτώνται, όπως η οικογένειά μου και οι συνεργάτες μου, έχει καταντήσει αστείο σε μια εποχή που ο κόσμος δεν έχει να φάει. Γιατί μόλις μπει σε μια καλή τροχιά στα οικονομικά του και στη δουλειά του -που δεν είναι και πολύ εύκολο- έρχεται ένας στρατός και, ως αποτέλεσμα, στο ''αποκεφαλίζει'' για μήνες ή για χρόνια ή για πάντα», δηλώνει στο Down Town Κύπρου.

https://www.protothema.gr/life-style/ar ... tdiscovery

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 28 Ιούλ 2019, 23:02

σωστα μην χασουμε τετοιο ταλεντο.


Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 28 Ιούλ 2019, 23:13

Οχι ρε πστη μου, μη μας το κάνεις αυτό!!!!!!! :a040::vp19::fp:

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14692
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 28 Ιούλ 2019, 23:17

Φαντάζομαι αν πάει, θα πάρει τηλέφωνο κλαίγοντας, κατευθείαν την μαμά.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 28 Ιούλ 2019, 23:29

Έκανα πολλά λάθη στην ζωή μου, ένα είναι που σε μια πολύ καλή για εμένα εποχή τα παράτησα όλα και έσκυψα το κεφάλι για να πετάξω 14 μήνες στον στρατό.
Χαίρομαι πολύ που τα νέα παιδιά, γυρνούν την πλάτη στον ηλίθιο αυτό θεσμό και δεν πάνε να εξευτελιστουν σε αυτή την ανοησία.
Ναι στην πλήρη κατάργηση της θητείας, ναι στον μικρό στρατό. Για κάθε 5 καραβαναδες που θα φεύγουν, μια πρόσληψη.
Κάλυψη υπηρεσιών από τους υπάρχοντες, ας κάνει σκοπός και ταγματάρχης, αδιάφορο.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 28 Ιούλ 2019, 23:36

με πληγωνεις

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 28 Ιούλ 2019, 23:37

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
28 Ιούλ 2019, 23:29
Έκανα πολλά λάθη στην ζωή μου, ένα είναι που σε μια πολύ καλή για εμένα εποχή τα παράτησα όλα και έσκυψα το κεφάλι για να πετάξω 14 μήνες στον στρατό.
Χαίρομαι πολύ που τα νέα παιδιά, γυρνούν την πλάτη στον ηλίθιο αυτό θεσμό και δεν πάνε να εξευτελιστουν σε αυτή την ανοησία.
Ναι στην πλήρη κατάργηση της θητείας, ναι στον μικρό στρατό. Για κάθε 5 καραβαναδες που θα φεύγουν, μια πρόσληψη.
Κάλυψη υπηρεσιών από τους υπάρχοντες, ας κάνει σκοπός και ταγματάρχης, αδιάφορο.
:a040:

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 28 Ιούλ 2019, 23:39

perseus έγραψε:
28 Ιούλ 2019, 23:36
με πληγωνεις
Τελικά μου φαίνονται μούφα οι μαλακίες για την νεανική ανεργία. Δες εδώ, ο Στρατός κόβει το μέλλον χιλιάδων επιστημόνων γμτ! :lol:

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 28 Ιούλ 2019, 23:44

perseus έγραψε:
28 Ιούλ 2019, 23:36
με πληγωνεις
Εγώ; Δεν το είχα πρόθεση, με συγχωρείς.

Btw από τον Ε.Σ. δεν θυμαμαι σχεδόν τίποτα, μια ατέλειωτη βαρεμάρα και κάτι κόπρους που τους πληρωνουμε όλοι για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11926
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Ιούλ 2019, 23:48

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
28 Ιούλ 2019, 23:29
Έκανα πολλά λάθη στην ζωή μου, ένα είναι που σε μια πολύ καλή για εμένα εποχή τα παράτησα όλα και έσκυψα το κεφάλι για να πετάξω 14 μήνες στον στρατό.
Εγώ να δεις που μπορούσα να κάνω χαρτια για να κανω 6μηνο και ειπα όχι θα πάω κανονικα όπως όλοι :-?
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11926
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Ιούλ 2019, 23:49

Πάντως συμφωνώ με τη τρίμηνη αυξηση
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 28 Ιούλ 2019, 23:52

Sid Vicious έγραψε:
28 Ιούλ 2019, 23:48
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
28 Ιούλ 2019, 23:29
Έκανα πολλά λάθη στην ζωή μου, ένα είναι που σε μια πολύ καλή για εμένα εποχή τα παράτησα όλα και έσκυψα το κεφάλι για να πετάξω 14 μήνες στον στρατό.
Εγώ να δεις που μπορούσα να κάνω χαρτια για να κανω 6μηνο και ειπα όχι θα πάω κανονικα όπως όλοι :-?
Καλά ρε, τι σκεφτόσουν;
Εγώ ήθελα να πάρω τρελόχαρτο, αλλά κόλλωσα να πάρω την ζωή στα χέρια μου και πήγα ως προβατο στην σφαγή. Δεν είχα κανενα ιδεολογικό κόλλημα, ήμουν λίμπεραλ φασίστας τότες,αλλά όχι και εντελώς μαλάκας.
just say no! Αυτό λέω στους νεοτερους!

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11926
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Αύξηση της θητείας κατά τρεις μήνες στον Στρατό Ξηράς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Ιούλ 2019, 23:52

Highlander έγραψε:
28 Ιούλ 2019, 22:56
Sin Boy: Δεν επιδιώκω να γίνω στα «χαρτιά» Έλληνας, για να μην πάω φαντάρος


Ο γνωστός ράπερ Sin Boy μίλησε σε πρόσφατη συνέντευξή του για την αλβανική καταγωγή του, για τους λόγους που δεν θα ήθελε να βγάλει ελληνικό διαβατήριο, παρόλο που αγαπά πολύ την Ελλάδα, αλλά και για την στράτευση.

Ο ράπερ έγινε ευρύτερα γνωστός μέσα από το τραγούδι του «Mama» που έγινε viral μέσα σε μόλις μερικές ημέρες μέσω youtube.

Πρόσφατα, παραχώρησε μία συνέντευξη όπου μίλησε για όλα.

Όπως δήλωσε ο ίδιος σε περιοδικό:

«Γενικότερα, δεν επιδιώκω να γίνω στα "χαρτιά" Έλληνας για να μην πάω φαντάρος, γιατί είναι κάτι το οποίο θα μου στερήσει και χρήματα και χρόνο, αλλά, κυρίως, θα στερήσει από το κοινό μου -το οποίο μου δίνει τόση ενέργεια και τα ψηλότερα σκορ ακροάσεων- την παρουσία μου. Σε όλη την Ευρώπη, όπως και στην Αλβανία, ο στρατός είναι εθελοντικός - και να μην είναι στα χαρτιά είναι στην πράξη, δεν έχεις 9-12 μήνες σερί στράτευση.

Μόνο εδώ "ξεμείναμε" και πρέπει ο οποιοσδήποτε, στο peak της καριέρας του, να αποκτήσει ψυχολογικά έχοντας την υποχρέωση να υπηρετήσει την πατρίδα, αφήνοντας πίσω τη δουλειά του.

Και αυτό το ψευτοδίλημμα τού αν θα πρέπει να βάλουμε πρώτα μπροστά την πατρίδα ή την προσωπική μας επαγγελματική πορεία, από την οποία μάλιστα κάποιοι μπορεί και να εξαρτώνται, όπως η οικογένειά μου και οι συνεργάτες μου, έχει καταντήσει αστείο σε μια εποχή που ο κόσμος δεν έχει να φάει. Γιατί μόλις μπει σε μια καλή τροχιά στα οικονομικά του και στη δουλειά του -που δεν είναι και πολύ εύκολο- έρχεται ένας στρατός και, ως αποτέλεσμα, στο ''αποκεφαλίζει'' για μήνες ή για χρόνια ή για πάντα», δηλώνει στο Down Town Κύπρου.

https://www.protothema.gr/life-style/ar ... tdiscovery
τι ανεύθυνο κακομαθημένο φλωράκι είναι αυτό;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών