Απιστευτο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2019, 15:31

stergiosbik έγραψε:
05 Αύγ 2019, 11:37
Καταρχην δεν χρειαζονται ιδιαιτερες γνωσεις για να καταλαβεις οτι ενα μικρο κομματι μπετου δεν γινεται να κρατησει για πολυ μια μπασκετα.
Αρα αυτο σημαινει οτι η τεχνικη υπηρεσια του Δημου δεν ενδιαφερθηκε καν να κανει καποιον ελεγχο.
Και αντε πες οτι το μπετο μπορουσε να κρατησει.
Ελεγξε ο Δημος αν η βαση ειχε σκουριασει και ειχε φαγωθει;
Ελεγξε το μπετο μη τυχον ειχε ρωγμες απο την πολυκαιρια και ηταν ετοιμο να σπασει;
Φυσικα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ δεν ειχαν κανει γιατι τα εχουν γραμμενα ολα στ αρχιδια τους.
Κανενας φοβος απο τους κηφηνες των Δημων γιατι εχουν δεμενη την γαιδουρα και δεν μπορουν να τους κανουν τιποτα.
Στην πραγματικότητα βέβαια, αν και όλα αυτά τα θεωρητικά είναι σωστά, ο δήμος και οι τεχνικές του υπηρεσίες δεν έχουν ούτε τον χρόνο ούτε τους πόρους να ελέγχουν σε τακτά διαστήματα όλην τους την επικράτεια.

Θυμάμαι που μας έλεγαν στο πανεπιστήμιο ότι ο οργανισμός που έχει την εποπτεία για τις γέφυρες στο ΗΒ, έχει τόσες πολλές γέφυρες υπό την εποπτεία του, που δεν προλαβαίνουν να κάνουν τακτούς πενταετείς ελέγχους σε όλες τις γέφυρες και το παίζουν κορόνα-γράμματα αν κάποια γέφυρα θα ενδώσει και θα προκληθεί ατύχημα. Επιλέγουν πού θα κάνουν ελέγχους με μια σειρά κριτηρίων και τις υπόλοιπες τις αφήνουν στην τύχη τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 05 Αύγ 2019, 15:32

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 15:31
Στην πραγματικότητα βέβαια, αν και όλα αυτά τα θεωρητικά είναι σωστά, ο δήμος και οι τεχνικές του υπηρεσίες δεν έχουν ούτε τον χρόνο ούτε τους πόρους να ελέγχουν σε τακτά διαστήματα όλην τους την επικράτεια.

Θυμάμαι που μας έλεγαν στο πανεπιστήμιο ότι ο οργανισμός που έχει την εποπτεία για τις γέφυρες στο ΗΒ, έχει τόσες πολλές γέφυρες υπό την εποπτεία του, που δεν προλαβαίνουν να κάνουν τακτούς πενταετείς ελέγχους σε όλες τις γέφυρες και το παίζουν κορόνα-γράμματα αν κάποια γέφυρα θα ενδώσει και θα προκληθεί ατύχημα. Επιλέγουν πού θα κάνουν ελέγχους με μια σειρά κριτηρίων και τις υπόλοιπες τις αφήνουν στην τύχη τους.
Αυτό είναι αποτέλεσμα υποστελέχωσης βέβαια, δεν είναι ότι δεν μπορούν να ελεγχθούν οι γέφυρες, είναι ότι δεν υπάρχει αρκετός κόσμος και/ή μέσα για να το κάνει.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2019, 15:34

Ναι, αλλά το κράτος πρέπει να επιλέξει πού θα δώσει τα λεφτά. Δεν μπορεί να ελέγχει τα πάντα και πάντα. Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι έχουμε φτιάξει τόσο πολλές υποδομές που δεν μπορούμε να τις ελέγξουμε όσο συχνά απαιτείται.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 05 Αύγ 2019, 15:35

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 15:34
Ναι, αλλά το κράτος πρέπει να επιλέξει πού θα δώσει τα λεφτά. Δεν μπορεί να ελέγχει τα πάντα και πάντα. Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι έχουμε φτιάξει τόσο πολλές υποδομές που δεν μπορούμε να τις ελέγξουμε όσο συχνά απαιτείται.
Φυσικά και το κράτος επιλέγει. Αλλά μετά θα πρέπει να είναι υπεύθυνο για αυτές του τις επιλογές.
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

alamo

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 05 Αύγ 2019, 15:37

Αυτό πάει καρφί για michanicos.gr και όλους τους μεκανίκους επιβλέποντες και μη. Α εννοώ Έλληνες μεκανίκους. Γαμω τα οστά μου γαμω .

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 05 Αύγ 2019, 15:39

Πιο λογικό θα ήταν να έχει εντοπίσει το πρόβλημα ο Δήμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2019, 15:41

alexandroso έγραψε:
05 Αύγ 2019, 15:35
hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 15:34
Ναι, αλλά το κράτος πρέπει να επιλέξει πού θα δώσει τα λεφτά. Δεν μπορεί να ελέγχει τα πάντα και πάντα. Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι έχουμε φτιάξει τόσο πολλές υποδομές που δεν μπορούμε να τις ελέγξουμε όσο συχνά απαιτείται.
Φυσικά και το κράτος επιλέγει. Αλλά μετά θα πρέπει να είναι υπεύθυνο για αυτές του τις επιλογές.
Μα είναι. Και πρέπει να είναι. Διαδικαστικά το κράτος θα λογοδοτήσει. Στην ουσία όμως, ενώ το φταίξιμο είναι του κράτους, ρεαλιστικά δεν γίνεται να μην φταίει. Φταίει αυτομάτως, γιατί είναι ρεαλιστικά αδύνατον να ελέγξει τα πάντα.

Εννοείται ότι κάποιος θα πρέπει να έχει την ευθύνη. Αυτός είναι και ο λόγος που ακόμη υπάρχουν μηχανικοί, ενώ χαλαρά μια ΑΙ σήμερα μπορεί να σχεδιάσει από μόνη της κτήρια και υποδομές. Ο λόγος είναι για να έχουμε κάποιον που θα λογοδοτήσει σε περίπτωση λάθους/ατυχήματος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

alamo

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 05 Αύγ 2019, 15:46

Όχι βέβαια ο λόγος είναι για να ΜΗΝ γίνονται προβλεπόμενα και αυτονόητα ότι θα γίνουν άτυχηματα. Γιαυτο και η μελέτη κι η προμελέτη και η εφαρμογή,Και η γαμημενη επίβλεψη να μην γίνεται από τη χεστρα του καθε μεκανίκου

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2019, 15:47

independent_44 έγραψε:
05 Αύγ 2019, 15:39
Πιο λογικό θα ήταν να έχει εντοπίσει το πρόβλημα ο Δήμος.
Πριν λίγο καιρό, ένας πελάτης μου διαμαρτυρόταν ότι αναγκάζεται να καθαρίζει μόνος του τον δρόμο που μένει (ένα κωλόστενο) γιατί ο δήμος δεν κάνει σωστή δουλειά. Και του είπα ότι για να καθαρίζει όλους τους δρόμους ο δήμος, θα έπρεπε να έχει έναν στρατό από καθαριστές και τον ρώτησα αν θα ήθελε να πληρώνει περισσότερα δημοτικά τέλη γι' αυτό. Απάντησε φυσικά ότι ήδη πληρώνει ένα κάρο λεφτά (Παπάρια. Τα δημοτικά τέλη είναι ψίχουλα).

Χωρίς να λέω ότι θα ήταν αδύνατον να εντοπίσει το πρόβλημα με περισσότερα άτομα και καλύτερη οργάνωση, είναι ρεαλιστικά αδύνατον ένας δήμος να ελέγχει ό,τι ανήκει στην περιοχή ευθύνης του. Θα ήταν πολύ διαφορετικό αν κάποιος πολίτης έπαιρνε τηλέφωνο κι έλεγε ότι η τάδε μπασκέτα φαίνεται σάπια κι ο δήμος δεν έκανε τίποτα μετά την καταγγελία.

Εγώ τις προάλλες πήρα στον δήμο και είπα ότι στην μέση του τάδε δρόμου από όπου περνάω άνοιξε μια τρύπα. Την μπούκωσαν γρήγορα. Η διαφορετική οδός θα ήταν να έβγαινε περιπολίες ο δήμος με τις τεχνικές του υπηρεσίες και να περνάει από κάθε δρόμο και να σημειώνει προβλήματα. Μη ρεαλιστικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 05 Αύγ 2019, 15:48

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 15:34
Ναι, αλλά το κράτος πρέπει να επιλέξει πού θα δώσει τα λεφτά. Δεν μπορεί να ελέγχει τα πάντα και πάντα. Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι έχουμε φτιάξει τόσο πολλές υποδομές που δεν μπορούμε να τις ελέγξουμε όσο συχνά απαιτείται.
Οι Δήμοι είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για τις αθλητικές τους εγκαταστάσεις.
Ο Δήμος Χίου είναι παράλογο να μην έχει man-hours για να ελέγξει τις εγκαταστάσεις έστω μια φορά την τετραετία.

Υπάρχει και το πρόγραμμα Φιλόδημος για αναβάθμιση - πιστοποίηση παιδικών χαρών και αθλητικών χώρων.

Ο Δήμος Χίου από ότι βλέπω απορρόφησε 0 ευρώ για αθλητικούς χώρους, 410 χιλιάρικα για παιδικές χαρές

alamo

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 05 Αύγ 2019, 15:50

Πάνε πες στο πελάτη σου , να ξεδιαλεγει από πίσω αυτά που κάποιος έβαλε και είναι πιο φρέσκα, και να μην ανακατεύει τα ράφια.και το φιφο με λίγη βαζελίνη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2019, 15:51

dotcom έγραψε:
05 Αύγ 2019, 15:48
hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 15:34
Ναι, αλλά το κράτος πρέπει να επιλέξει πού θα δώσει τα λεφτά. Δεν μπορεί να ελέγχει τα πάντα και πάντα. Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι έχουμε φτιάξει τόσο πολλές υποδομές που δεν μπορούμε να τις ελέγξουμε όσο συχνά απαιτείται.
Οι Δήμοι είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για τις αθλητικές τους εγκαταστάσεις.
Ο Δήμος Χίου είναι παράλογο να μην έχει man-hours για να ελέγξει τις εγκαταστάσεις έστω μια φορά την τετραετία.

Υπάρχει και το πρόγραμμα Φιλόδημος για αναβάθμιση - πιστοποίηση παιδικών χαρών και αθλητικών χώρων.

Ο Δήμος Χίου από ότι βλέπω απορρόφησε 0 ευρώ για αθλητικούς χώρους, 410 χιλιάρικα για παιδικές χαρές
Μπορεί. Δεν ξέρω πόσο μεγάλος είναι ο δήμος και πόσο προσωπικό έχει. Αν έχεις αυτές τις πληροφορίες θα ήταν ενδιαφέρουσες. Μιλάω όμως γενικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

alamo

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 05 Αύγ 2019, 15:55

Υπάρχετε σε κάποιο παράλληλο σύμπαν;;πχ ο Δήμος Χίου έχει τεχνική υπηρεσια και μετά κατατμιση ας πούμε έχει υπηρεσια για παιδικές χαρές, αθλητικους χώρους; Το πολύ να έχει για αποκομιδή και δημοτικούς δρόμους.

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 05 Αύγ 2019, 15:56

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2019, 15:47
independent_44 έγραψε:
05 Αύγ 2019, 15:39
Πιο λογικό θα ήταν να έχει εντοπίσει το πρόβλημα ο Δήμος.
Πριν λίγο καιρό, ένας πελάτης μου διαμαρτυρόταν ότι αναγκάζεται να καθαρίζει μόνος του τον δρόμο που μένει (ένα κωλόστενο) γιατί ο δήμος δεν κάνει σωστή δουλειά. Και του είπα ότι για να καθαρίζει όλους τους δρόμους ο δήμος, θα έπρεπε να έχει έναν στρατό από καθαριστές και τον ρώτησα αν θα ήθελε να πληρώνει περισσότερα δημοτικά τέλη γι' αυτό. Απάντησε φυσικά ότι ήδη πληρώνει ένα κάρο λεφτά (Παπάρια. Τα δημοτικά τέλη είναι ψίχουλα).

Χωρίς να λέω ότι θα ήταν αδύνατον να εντοπίσει το πρόβλημα με περισσότερα άτομα και καλύτερη οργάνωση, είναι ρεαλιστικά αδύνατον ένας δήμος να ελέγχει ό,τι ανήκει στην περιοχή ευθύνης του. Θα ήταν πολύ διαφορετικό αν κάποιος πολίτης έπαιρνε τηλέφωνο κι έλεγε ότι η τάδε μπασκέτα φαίνεται σάπια κι ο δήμος δεν έκανε τίποτα μετά την καταγγελία.

Εγώ τις προάλλες πήρα στον δήμο και είπα ότι στην μέση του τάδε δρόμου από όπου περνάω άνοιξε μια τρύπα. Την μπούκωσαν γρήγορα. Η διαφορετική οδός θα ήταν να έβγαινε περιπολίες ο δήμος με τις τεχνικές του υπηρεσίες και να περνάει από κάθε δρόμο και να σημειώνει προβλήματα. Μη ρεαλιστικό.
Οκ, λύση εντός του Δήμου λοιπόν με συνεργασία Δημοτών και Δημαρχείου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απιστευτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2019, 16:01

Κατά την γνώμη μου οι δήμοι θα έπρεπε να τρέχουν εκστρατείες ευαισθητοποίησης των πολιτών για τα κοινά. Θα είχαμε λιγότερα θέματα γενικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών