Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Αύγ 2019, 12:14

stergiosbik έγραψε:
05 Αύγ 2019, 10:31
Μηχανικός έγραψε:
04 Αύγ 2019, 23:36
seismic έγραψε:
04 Αύγ 2019, 21:34
Κατασκευάζω τον μηχανισμό με ισχυρά μέταλλα για να δοκιμαστεί σε έλξη στην πράξη, και να μετρηθεί με δυναμόμετρο σε διάφορα βάθη μέσα στο έδαφος. :D
Μετά no problem
Πάνε στον βρόντο μερικές χιλιάδες ευρώ ακόμα.
Δεν θα σου μείνει τίποτα για τα γεράματα.
Ειλικρινα τωρα τον λυπαμαι.
Βγαζει ο ανθρωπος καποια χρηματα κυριολεκτικα με ιδρωτα και αιμα και τα πεταει στην ανοησια που του καρφωθηκε στο μυαλο.
Ναι θα πάω σαν τον πόντιο επιστήμονα που του καρφώθηκε μια ιδέα στο κεφάλι και πέθανε! :smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 05 Αύγ 2019, 12:22

Καντε μαλακιες να μεινουμ' εδω πανω ( βλεπε ανεκδοτο ποντιο αεροπλανο )

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Αύγ 2019, 14:48

Νon4me έγραψε:
05 Αύγ 2019, 12:22
Καντε μαλακιες να μεινουμ' εδω πανω ( βλεπε ανεκδοτο ποντιο αεροπλανο )
:smt023 Αυτός ο πόντιος που πέταγε μαλακίες για να γίνει πιλότος?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 05 Αύγ 2019, 14:57

seismic έγραψε:
05 Αύγ 2019, 14:48
Νon4me έγραψε:
05 Αύγ 2019, 12:22
Καντε μαλακιες να μεινουμ' εδω πανω ( βλεπε ανεκδοτο ποντιο αεροπλανο )
:smt023 Αυτός ο πόντιος που πέταγε μαλακίες για να γίνει πιλότος?
Δοκαρι κ εξω . (Επιβατης ηταν )

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Αύγ 2019, 15:05

Νon4me έγραψε:
05 Αύγ 2019, 14:57
seismic έγραψε:
05 Αύγ 2019, 14:48
Νon4me έγραψε:
05 Αύγ 2019, 12:22
Καντε μαλακιες να μεινουμ' εδω πανω ( βλεπε ανεκδοτο ποντιο αεροπλανο )
:smt023 Αυτός ο πόντιος που πέταγε μαλακίες για να γίνει πιλότος?
Δοκαρι κ εξω . (Επιβατης ηταν )
:smt023
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Αύγ 2019, 15:07

Μηχανικός έγραψε:
04 Αύγ 2019, 23:36
seismic έγραψε:
04 Αύγ 2019, 21:34
Κατασκευάζω τον μηχανισμό με ισχυρά μέταλλα για να δοκιμαστεί σε έλξη στην πράξη, και να μετρηθεί με δυναμόμετρο σε διάφορα βάθη μέσα στο έδαφος. :D
Μετά no problem
Πάνε στον βρόντο μερικές χιλιάδες ευρώ ακόμα.
Δεν θα σου μείνει τίποτα για τα γεράματα.
If you cannot put numbers in what you observe then you know nothing about it.... :roll:
Από την θεωρεία στην πράξη.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Αύγ 2019, 18:40

Εικόνα
Όταν οδηγούμε κρατάμε το τιμόνι και το στρίβουμε πότε αριστερά πότε δεξιά πότε το κρατάμε σταθερά ευθεία.
Όταν κρατάμε σταθερά ευθεία το τιμόνι δεν του εφαρμόζουμε καμία δύναμη.
Όταν θέλουμε να στρίψουμε δεξιά η αριστερά τότε χρειάζεται η δύναμή μας.
Για να στρίψουμε αριστερά το δεξί μας χέρι εφαρμόζει στο τιμόνι μια ανοδική δύναμη και το αριστερό μας χέρι μια καθοδική δύναμη.
Το ανάποδο συμβαίνει όταν θέλουμε να στρίψουμε δεξιά. Το δεξί μας χέρι εφαρμόζει στο τιμόνι μια καθοδική δύναμη και το αριστερό μας χέρι μια ανοδική δύναμη.
Το παράδειγμα αυτό το έφερα για να καταλάβετε τι συμβαίνει σε ένα τοίχωμα της κατασκευής όταν αυτό λικνίζεται στον σεισμό πότε δεξιά πότε αριστερά.
Όταν το τοίχωμα έχει αριστερή ( < ) φορά, η δεξιά παρειά του δέχεται μια ανοδική δύναμη ανατροπής και η αριστερή παρειά του δέχεται μια καθοδική δύναμη ανατροπής.
Όταν το τοίχωμα έχει δεξιά φορά ( > ) φορά, η δεξιά παρειά του δέχεται μια καθοδική δύναμη ανατροπής και η αριστερή παρειά του δέχεται μια ανοδική δύναμη ανατροπής.
Αυτή η αμφίπλευρη ανοδική και καθοδική δύναμη τείνει να στρέψει και να ανατρέψει το τοίχωμα πότε από την μια και πότε από την άλλη εναλλάξ.
Για να σταθεί το τοίχωμα όρθιο πρέπει να υπάρχουν δυνάμεις αντίθετης φοράς ώστε να επέλθει ισορροπία δυνάμεων.
Στις καθοδικές εντάσεις στην μια παρειά του τοιχώματος, αντιπαρατίθενται αρνητικά αντιδρώντας, αφενός τα δοκάρια που συνδέονται στον κόμβο, αφετέρου το έδαφος θεμελίωσης.
Το μεν έδαφος αντιδρά στις καθοδικές δυνάμεις δημιουργώντας θλιπτικές εντάσεις στην μία παρειά του τοιχώματος Τα δε δοκάρια δημιουργούν αντίρροπες ροπές προς την ροπή ανατροπής του τοιχώματος. Αυτή η αντίθεση σπρώχνει τα δοκάρια προς τα κάτω κάμπτοντας τον κορμό τους.
Η άλλη παρειά του τοιχώματος που δέχεται ανοδικές εντάσεις ανατροπής τείνει να σηκώσει ανοδικά τους δοκούς με τους οποίους συνδέεται στους κόμβους. Οι δοκοί όμως αντιδρούν με το βάρος τους και την δυναμική τους δημιουργώντας αφενός αντίρροπες ροπές προς την ροπή ανατροπής του τοιχώματος και αφετέρου καθοδικές εντάσεις στην παρειά του τοιχώματος οι οποίες έρχονται σε αντίθεση με τις ανοδικές εντάσεις και κατά αυτόν τον τρόπο δημιουργούν εφελκυσμό - τράβηγμα στην παρειά του τοιχώματος. Αυτή η αντιπαράθεση των δυνάμεων σε συνδυασμό με την ελαστικότητα του τοιχώματος δημιουργούν μια κάμψη στον κορμό του και στον κορμό των δοκών. Νικητής από αυτή την αντίθεση των εντάσεων βγαίνει πάντα ο ισχυρότερος.
Ποιος είναι ο ισχυρότερος ? Η απάντηση δύνεται μετά από κάθε σεισμό. Αν ο σεισμός είναι μεγάλος τίποτα δεν σώζει την κατασκευή.
Και έρχομαι εγώ και προτείνω στους μηχανικούς ένα χέρι βοήθειας το οποίο δεν καταργεί αλλά προσθέτει περισσότερες δυνάμεις δυναμικής αντίδρασης προς τις δυνάμεις ανατροπής του τοιχώματος. Αντί να δεχθούν αυτό το χέρι βοήθειας μερικοί πολιτικοί μηχανικοί κοντεύουν να μου το κόψουν. Αν με δύο αλυσίδες κλειδώσεις αμφίπλευρα το τιμόνι ενός αυτοκινήτου αυτό δεν πρόκειται να στρίψει ποτέ του.
Αν προκαταβάλουμε στις παρειές των τοιχωμάτων καθοδικές εντάσεις μεγαλύτερες αυτών των ανοδικών εντάσεων ανατροπής, κλειδώνοντας με τον μηχανισμό της πατέντας τα ανώτατα άκρα των παρειών των τοιχωμάτων με το έδαφος πως αυτά θα ανατραπούν?
Αυτό μόνο οι πολιτικοί μηχανικοί το ξέρουν που αντιδρούν και προσπαθούν να με βγάλουν τρελό. :p2:
Ρωτήστε τους Όσο απάντησαν σε εμένα άλλο τόσο θα απαντήσουν και σε εσάς.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
ροδες united
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 20:41
Phorum.gr user: Γενική Γραμματεία Κλωνοποιίας

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ροδες united » 06 Αύγ 2019, 17:08

Daje έγραψε:
01 Αύγ 2019, 21:26
ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΜΟΥΝΑΡΑ ΜΕ ΣΤΗΤΑ ΣΤΗΘΗ ΚΑΙ ΟΠΙΣΘΙΑ ΓΙΑ ΠΡΟΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΚΤΩΣΗ


θα βγούμε ζευγάρια τύπε, εγώ θέλω την ρεπόρτερ
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 09:31
Εσεις νομιζετε οτι μια ζωη καθομαι και διασκεδαζω. Στα καλοκαιρια που δεν εζησα.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 06 Αύγ 2019, 18:15

ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ

Σας λένε ότι τα σπίτια αντέχουν 7 Ρίχτερ? Σας κοροϊδεύουν.

Αυτό που μετράει στον σεισμό δεν είναι το μέγεθος του σεισμού σε Ρίχτερ αλλά η επιτάχυνση που θα φθάσει κάτω από τα θεμέλια του σπιτιού. Αυτή η επιτάχυνση θα έχει κάποια συχνότητα.

Όταν η συχνότητα του σεισμού συμπέσει με την συχνότητα του κτηρίου και έχει διάρκεια μεγάλη η σύγχρονη κατασκευή θα πέσει και η άλλη δίπλα που είναι παλιά και ανίσχυρη θα καμαρώνει.

Ακόμα ένα σπίτι αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μικρή διάρκεια. Όσο μεγαλώνει η διάρκεια τόσο μικρότερη επιτάχυνση αντέχει.

Υπάρχει επιτακτική ανάγκη να ελέγχουμε τον συντονισμό του κτηρίου να ελέγχουμε την παραμόρφωσή του η οποία αυξάνει μέσα στον χρόνο όταν η συχνότητα εδάφους κατασκευής συμπέσουν και υπάρξει συντονισμός.

Κατά τον συντονισμό το κτίριο έχει την λιγότερη σεισμική απόσβεση με αποτέλεσμα όλη η ενέργεια του σεισμού να του μεταδίδεται. Η πατέντα ελέγχει τον συντονισμό σε κάθε σεισμικό κύκλο δυναμικά και αποτελεσματικότερα από οποιοδήποτε άλλο σύστημα σεισμικής απόσβεσης διότι αντλεί την δύναμή της από την εξωτερική πηγή του εδάφους..
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Αύγ 2019, 15:48

seismic έγραψε:
06 Αύγ 2019, 18:15
ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ

Σας λένε ότι τα σπίτια αντέχουν 7 Ρίχτερ? Σας κοροϊδεύουν.

Αυτό που μετράει στον σεισμό δεν είναι το μέγεθος του σεισμού σε Ρίχτερ αλλά η επιτάχυνση που θα φθάσει κάτω από τα θεμέλια του σπιτιού. Αυτή η επιτάχυνση θα έχει κάποια συχνότητα.

Όταν η συχνότητα του σεισμού συμπέσει με την συχνότητα του κτηρίου και έχει διάρκεια μεγάλη η σύγχρονη κατασκευή θα πέσει και η άλλη δίπλα που είναι παλιά και ανίσχυρη θα καμαρώνει.

Ακόμα ένα σπίτι αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μικρή διάρκεια. Όσο μεγαλώνει η διάρκεια τόσο μικρότερη επιτάχυνση αντέχει.

Υπάρχει επιτακτική ανάγκη να ελέγχουμε τον συντονισμό του κτηρίου να ελέγχουμε την παραμόρφωσή του η οποία αυξάνει μέσα στον χρόνο όταν η συχνότητα εδάφους κατασκευής συμπέσουν και υπάρξει συντονισμός.

Κατά τον συντονισμό το κτίριο έχει την λιγότερη σεισμική απόσβεση με αποτέλεσμα όλη η ενέργεια του σεισμού να του μεταδίδεται. Η πατέντα ελέγχει τον συντονισμό σε κάθε σεισμικό κύκλο δυναμικά και αποτελεσματικότερα από οποιοδήποτε άλλο σύστημα σεισμικής απόσβεσης διότι αντλεί την δύναμή της από την εξωτερική πηγή του εδάφους..
Για τον λόγο αυτό αν πέσει ένα σπίτι δεν φταίνε οι πολιτικοί μηχανικοί ή τα μαστόρια ή ο εργολάβος αλλά φταίει ο συντονισμός ( ιδιοπερίοδος )
Βέβαια τον ψάχνουν τον μπελά τους αφού αρνούνται την πατέντα μου. :c020:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

alamo

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 07 Αύγ 2019, 15:53

Ώπα νάτος η γύρισε από εργολαβία, η από μεζεκλιδηκι από παραλία και είναι γκαβλωμενος πριν ξαπλαρει, ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΤΡΕΛΛΑ , εισαι μέσα στην τρέλλα.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Αύγ 2019, 15:55

alamo έγραψε:
07 Αύγ 2019, 15:53
Ώπα νάτος η γύρισε από εργολαβία, η από μεζεκλιδηκι από παραλία και είναι γκαβλωμενος πριν ξαπλαρει, ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΤΡΕΛΛΑ , εισαι μέσα στην τρέλλα.
Άντε σας υπερασπίζομαι για τα ερείπια που σχεδιάζεται.. :smt005:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/


seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Γιατί οι μηχανικοί ανθίστανται στην πρόοδο που πρεσβεύει η εφεύρεση μου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Αύγ 2019, 15:58

alamo έγραψε:
07 Αύγ 2019, 15:56
Σειαξε ρε γκαιφέ ,δεν είμαι μεκανίκο
Για ξωτικό μου φαίνεσαι! Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών