Πάλι φτώχεια.

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 09 Αύγ 2019, 14:06

Το προσωπικό και το εταιρικό πρέπει να είναι δύο διαφορετικά πορτοφόλια. Αν μπλέξει η προσωπική υποχρέωση με την εταιρική και κωλύεται κάποια, σημαίνει πως πρέπει να παρατήσεις την επιχειρηματικότητα και να πας να δουλέψεις γκαρσόνι στου Παπασπύρου με παπιγιόν.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 09 Αύγ 2019, 14:07

ΚΙ αυτό το λέω , όταν πέρυσι δεν άνοιξα δουλειά, επειδή είδα πως θα έμπλεκε το ένα με το άλλο. Δεν είμαι τυροπιτάς, ε, όχι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22930
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Αύγ 2019, 14:08

Cavaliere έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:06
Το προσωπικό και το εταιρικό πρέπει να είναι δύο διαφορετικά πορτοφόλια. Αν μπλέξει η προσωπική υποχρέωση με την εταιρική και κωλύεται κάποια, σημαίνει πως πρέπει να παρατήσεις την επιχειρηματικότητα και να πας να δουλέψεις γκαρσόνι στου Παπασπύρου με παπιγιόν.
Φυσικά.
Αντε να πείσεις όμως τη Ναιδα και την κάθε Νάιδα οτι οι διακοπές πληρώνονται απο το προσωπικό σου πορτοφόλι και οι εταιρικές υποχρεώσεις απο τα ταμειακά διαθέσιμα της εταιρείας, που τα μεν με τα δε μπορεί να είναι διαφορετικής ισχύος.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Αύγ 2019, 14:25

Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:08
Cavaliere έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:06
Το προσωπικό και το εταιρικό πρέπει να είναι δύο διαφορετικά πορτοφόλια. Αν μπλέξει η προσωπική υποχρέωση με την εταιρική και κωλύεται κάποια, σημαίνει πως πρέπει να παρατήσεις την επιχειρηματικότητα και να πας να δουλέψεις γκαρσόνι στου Παπασπύρου με παπιγιόν.
Φυσικά.
Αντε να πείσεις όμως τη Ναιδα και την κάθε Νάιδα οτι οι διακοπές πληρώνονται απο το προσωπικό σου πορτοφόλι και οι εταιρικές υποχρεώσεις απο τα ταμειακά διαθέσιμα της εταιρείας, που τα μεν με τα δε μπορεί να είναι διαφορετικής ισχύος.
Αυτο ομως δεν ειναι το συνηθες στις ελ επιχειρησεις.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 09 Αύγ 2019, 14:31

Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:08
Φυσικά.
Αντε να πείσεις όμως τη Ναιδα και την κάθε Νάιδα οτι οι διακοπές πληρώνονται απο το προσωπικό σου πορτοφόλι και οι εταιρικές υποχρεώσεις απο τα ταμειακά διαθέσιμα της εταιρείας, που τα μεν με τα δε μπορεί να είναι διαφορετικής ισχύος.
Ναι, με τη λογική ότι μπορεί να έχω μια μεγάλη περιουσία και να δοκιμάζω σε έναν τομέα, και αν βλέπω πως δεν τραβάει, δεν υπάρχει λόγος να αιμοδοτώ κάθε τόσο για να ζήσει κάτι που δεν έχει λόγο ύπαρξης. Δεν θα κλείσω το σπίτι μου για ένα μαγαζί που δεν μπορεί να ζήση.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Αύγ 2019, 14:31

Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:04
Οχι. Όπως βλέπω όμως και κόσμο που καθυστερεί προσωπικές υποχρεώσεις για να πληρώσει μισθοδοσία, όπως βλέπω και λαμόγια εργαζόμενους που κάνουν ζημια στην εταιρεία για προσωπικό όφελος.
Πόσο συχνά το βλέπεις αυτό βρε αγόρι μου; Θα μας τρελάνεις;Θα είχε ο άλλος υπάλληλο που του κάνει ζημιά και θα τον κράταγε; Λίγη λογική please.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Αύγ 2019, 14:37

Naida έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:31
Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:04
Οχι. Όπως βλέπω όμως και κόσμο που καθυστερεί προσωπικές υποχρεώσεις για να πληρώσει μισθοδοσία, όπως βλέπω και λαμόγια εργαζόμενους που κάνουν ζημια στην εταιρεία για προσωπικό όφελος.
Πόσο συχνά το βλέπεις αυτό βρε αγόρι μου; Θα μας τρελάνεις;Θα είχε ο άλλος υπάλληλο που του κάνει ζημιά και θα τον κράταγε; Λίγη λογική please.
Ναι,υπαρχουν και τετοιοι.
Δεν χρειαζεται η ζημια που κανουν να ειναι τοσο εμφανη ετσι ωστε να προκαλεσει την απολυση τους.
Δεν παυει ομως να ειναι ζημια.

Άβαταρ μέλους
ροδες united
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 20:41
Phorum.gr user: Γενική Γραμματεία Κλωνοποιίας

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ροδες united » 09 Αύγ 2019, 14:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Αύγ 2019, 12:12
Απλώς οι κρατικοί υπάλληλοι είναι εξ ορισμού καλοί ενώ οι ιδιώτες εξ ορισμού κακοί.

Αν διαταραχθεί αυτή η πεποίθηση κινδυνεύει η συμπαντική ισορροπία.
Άνοιξες παλι το κουτακι, τύπισσα;
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 09:31
Εσεις νομιζετε οτι μια ζωη καθομαι και διασκεδαζω. Στα καλοκαιρια που δεν εζησα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Αύγ 2019, 14:43

stergiosbik έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:37
Naida έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:31
Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:04
Οχι. Όπως βλέπω όμως και κόσμο που καθυστερεί προσωπικές υποχρεώσεις για να πληρώσει μισθοδοσία, όπως βλέπω και λαμόγια εργαζόμενους που κάνουν ζημια στην εταιρεία για προσωπικό όφελος.
Πόσο συχνά το βλέπεις αυτό βρε αγόρι μου; Θα μας τρελάνεις;Θα είχε ο άλλος υπάλληλο που του κάνει ζημιά και θα τον κράταγε; Λίγη λογική please.
Ναι,υπαρχουν και τετοιοι.
Δεν χρειαζεται η ζημια που κανουν να ειναι τοσο εμφανη ετσι ωστε να προκαλεσει την απολυση τους.
Δεν παυει ομως να ειναι ζημια.
Ναι είναι εμφανής να τη βλέπει ο Ερμής αλλά δεν την βλέπει ο εργοδότης ή την παραβλέπει καθότι υπάρχει έλλειψη σε προσωπικό. Εδώ απειλούνται εργαζόμενοι επειδή ζητούν δεδουλευμένα. Τι μου λέτε τώρα;
Δεν λέω ότι δεν γίνονται και μαλακίες από εργαζόμενους αλλά εντάξει μη μου τα εξισώνετε. Είναι γελοίο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22930
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Αύγ 2019, 14:45

Naida έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:31
Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:04
Οχι. Όπως βλέπω όμως και κόσμο που καθυστερεί προσωπικές υποχρεώσεις για να πληρώσει μισθοδοσία, όπως βλέπω και λαμόγια εργαζόμενους που κάνουν ζημια στην εταιρεία για προσωπικό όφελος.
Πόσο συχνά το βλέπεις αυτό βρε αγόρι μου; Θα μας τρελάνεις;Θα είχε ο άλλος υπάλληλο που του κάνει ζημιά και θα τον κράταγε; Λίγη λογική please.
Υπάρχουν και έξυπνοι που καλύπτουν χρόνια τις βρομοδουλειές τους.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Αύγ 2019, 14:46

Naida έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:43
stergiosbik έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:37
Naida έγραψε:
09 Αύγ 2019, 14:31


Πόσο συχνά το βλέπεις αυτό βρε αγόρι μου; Θα μας τρελάνεις;Θα είχε ο άλλος υπάλληλο που του κάνει ζημιά και θα τον κράταγε; Λίγη λογική please.
Ναι,υπαρχουν και τετοιοι.
Δεν χρειαζεται η ζημια που κανουν να ειναι τοσο εμφανη ετσι ωστε να προκαλεσει την απολυση τους.
Δεν παυει ομως να ειναι ζημια.
Ναι είναι εμφανής να τη βλέπει ο Ερμής αλλά δεν την βλέπει ο εργοδότης ή την παραβλέπει καθότι υπάρχει έλλειψη σε προσωπικό. Εδώ απειλούνται εργαζόμενοι επειδή ζητούν δεδουλευμένα. Τι μου λέτε τώρα;
Δεν λέω ότι δεν γίνονται και μαλακίες από εργαζόμενους αλλά εντάξει μη μου τα εξισώνετε. Είναι γελοίο.
Που την ειδες την εξισωση;
Το οτι παρανομουν οι εργοδοτες κατα κορον δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει και η περιπτωση των λαμογιων υπαλληλων.
Το ενα δηλαδη δεν αναιρει το αλλο.
Εσυ τα εβαλες στο ιδιο καλαθι.

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 09 Αύγ 2019, 14:46

Τα έχουμε ξαναγράψει πολλές φορές στο παρελθόν αυτά.
Η φτώχεια και η πείνα του λαού την περίοδο της <<κρίσης>> (ο θεός να την κάνει) ήταν τα μεγαλύτερα παραμύθια των τελευταίων δεκαετιών.
Η εικόνα με χιλιάδες Ελληναράδες να τρώνε και να μπεκροπίνουν σε ταβέρνες και μπαρ δεν είναι καλοκαιρινό φαινόμενο, όλη τη χρονιά τα ίδια γίνονται.
Μια βόλτα στο κέντρο των Αθηνών Παρασκευή και Σάββατο κυρίως θα σας πείσει.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Αύγ 2019, 14:54

Eδώ στην περιοχή μου στην επαρχία έχουν ανακαινίσει όλοι τα σπίτια τους ή έχουν χτίσει καινούργια και εμείς είμαστε σαν την μύγα μες το γάλα (μαζί με ελάχιστους άλλους). Ακόμη και οι από χρόνια μετανάστες στη Γερμανία δεν έχουν κάνει καλύτερη δουλειά. Την δεκαετία του 80 συνέβαινε το αντίστροφο. Οι μετανάστες είχαν καλύτερα σπίτια, αυτοκίνητα, χρήματα. Δημόσια έργα έχουν φτιαχτεί ελάχιστα και με τρομερό κόστος.

Άβαταρ μέλους
ροδες united
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 20:41
Phorum.gr user: Γενική Γραμματεία Κλωνοποιίας

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ροδες united » 09 Αύγ 2019, 14:58

Ειλικρινά απο ολους τους τσακωμούς του φορουμ , μονο τον δικό σας δεν καταλαβαινω . Ερμης ναιδα δηλαδη, γιατί οττο ναιδα οκ υπαρχει μια υφερπουσα ερωτική διάθεση....

Αποδεχτειτε οτι η μια μπορει να ειναι εργαζομενη-διαμάντι που την πικραίνει η εργοδοτικη αναισθησία και ο αλλος εργοδοτης-διαμάντι που τον πικραίνει η άδικη στοχοποιηση και συνεχίστε την ζωη σας. Αφού ειστε παραδείγματα προς μίμηση (και δεν το κεω ειρωνικά) τι τσακώνεστε; είστε στο ιδιο στρατόπεδο όπως τα περιγράφετε, και απεναντι σας ειναι οι αλλοι, είτε κακοι εργοδότες, είτε κακοι εργαζόμενοι είτε κακοι συνδικαλιστες... Τωρα το πόσοι εξ αυτών ειναι κακοι, με στατιστική δυστυχώς δεν μετριέται και το τι ακούει ο καθένας ολοι ξέρουμε οτι εχει να κανει και απο το ποσο μακρυα ή κοντα στο αυτι του το ακούει. Παράδειγμα (για να μην θεωρησετε οτι παρεμβαινω αφ υψηλού) εγω εχω στο περιβαλλον μου κάποιους δημόσιους υπαλληλους. Ξερω οτι κάποιοι αλλοι συ καθαριζανε φασολακια στην δουλεια. Ποτε δεν θα το πάρω αυτο με την πρεπουσα σοβαρότητα (εννοώ σαν καφενειακος σχολιαστής, άλλωστε δεν τροφοδοτω καποιον θεσμο που θα μπορούσε να το αλλαξει αυτο...περαν των...εκλογων...λεμε τωρα). Διότι τα βιωματα των κοντινων μου ειναι πιο ισχυρά συναισθηματικά μεσα μου απο τον ξένο καθαριστη φασολακιων. Τέλος παντων...δεν με ξενιζει τοσο η ανούσια κόντρα σας...απο δαυτες γεμάτο το φορουμ...να περασει και η μερα στην τελική...με ξενιζει το μας και σας, εσείς και εμεις, που χρησιμοποιείτε αμφοτεροι σαν χούλιγκαν ομάδων....δεν είστε υποσυνολα ενός ομογενους συνόλου...ελεος...χαλαρώστε και καλές διακοπες εύχομαι
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 09:31
Εσεις νομιζετε οτι μια ζωη καθομαι και διασκεδαζω. Στα καλοκαιρια που δεν εζησα.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πάλι φτώχεια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 09 Αύγ 2019, 14:59

Οι μετανάστες της Γερμανίας ήτανε μαλάκες, βγάζανε έναν τόνο λεφτά, και τα επενδύανε να κάνουν καλό σπίτι στην Ελλάδα για να ζηλεύουν οι χωριανοί, αντί να επενδύσουν στη νέα τους χώρα. Ο άλλος κατέβαινε με την BMW στας Σέρρας μέσω Γιουγκοσλαβίας για να κάνει το κομμάτι του, αντί να μπει στο αεροπλάνο και να΄ρθει σαν άνθρωπος.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών