Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8785
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 09 Αύγ 2019, 00:41

Ορέστης 35 έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:41
Philip Mortimer έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:38
Ορέστης 35 έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:37


Ειναι πολυυυυυυυυ καλυτερα. Θα μπορουσαμε να ειχαμε γεννηθει γλαροι και γεννηθηκαμε ανθρωποι. Το εχω σκεφτει πολλες φορες. Ναι ο κοσμος των ζωων εχει ανταγωνισμο, βια. Η αγριοτητα τους ειναι μικροτερη απο τη δικη μας. Ξεσπαει και ξεπλενεται σαν το φρεσκο αιμα. Η κακια του ανθρωπου ομως ειναι συνεχης, παραμενει μεσα του ολη μερα, σαν τη σαπιλα.
Δε νομίζω ότι τα ζώα έχουν τις ηθικές αναστολές και τους προβληματισμούς στον βαθμό που τις έχει ο άνθρωπος.
Ωστοσο καταφερνουν να ειναι πιο ηθικα απο εμας.
Ως προς τι είναι ηθικά;

Ορέστης 35

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Αύγ 2019, 00:44

Philip Mortimer έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:41
Ορέστης 35 έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:41
Philip Mortimer έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:38


Δε νομίζω ότι τα ζώα έχουν τις ηθικές αναστολές και τους προβληματισμούς στον βαθμό που τις έχει ο άνθρωπος.
Ωστοσο καταφερνουν να ειναι πιο ηθικα απο εμας.
Ως προς τι είναι ηθικά;
Ως προς την συνυπαρξη τους και την ψυχικη τους κατασταση.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 05 Αύγ 2019, 10:59

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ » 09 Αύγ 2019, 07:21

Τα ζώα μπορούν να υπάρχουν σε ένα περιβάλλον δίχως ανθρώπινη παρέμβαση, διαχρονικά, εις τον αιώνα τον απαντα.
Δεν έχουν την δυνατότητα να διαταραξουν την λειτουργία του περιβάλλοντος, όπου επιβιώνουν. Λειτουργουν μόνο με το ένστικτο αυτοσυντηρησης.

Ο άνθρωπος έχει επιπλέον την δυνατότητα της πολύπλοκης σκέψης.
Με αυτήν μπορεί να καταστρέψει το περιβάλλον στο οποίο επιβιώνει,η να συνυπάρχει με αυτό αρμονικά.
Η φύση του ανθρώπου είναι το καλό.
Αν έχετε παρατηρήσει, μελετήσει μικρά βρέφη , θα διαπυστωσατε , ότι είναι πανέξυπνα πλάσματα και άκρως εύπλαστα.
Ανάλογα με την παιδεία που θα δεχτούν, θα επιλέξουν στην ζωή, τον καλό, τον όμορφο & ωραίο τρόπο ύπαρξης, η τον κακό, τον στραβό, τον ιδιοτελή .
Το κακό δεν είναι η ουσία των πραγμάτων.
Είναι η πιο εύκολη ατραπός, ένας δρόμος με κατηφόρες δίχως ανηφορες.
Το καλό αντίθετα ένα μονοπάτι μόνο με ανηφορες.
Έτσι οι άνθρωποι, με ρηχή σκέψη, απαιδευτο μυαλό, ανύπαρκτη ποιοτική παιδεία, επιλέγουν το κακό.
Επόμενο ήταν στις κοινωνίες να επικρατήσει ο εύκολος, ο κακός δρόμος της κατηφόρας, του ατομικού συμφέροντος.
Μπορεί ένα άτομο να διορθώσει αυτήν την παράλειψη.
Αν εχει την δυνατότητα να μελετάει αρχαία ελληνική γραμματεία, η οποία ανέδειξε την τελειότερη γλώσσα και παιδεία στον κόσμο μας διαχρονικά.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 09 Αύγ 2019, 10:28

Τα βρέφη και τα παιδιά είναι πολύ πιο κακά από τους ενήλικες, επειδή η καλοσύνη είναι κάτι που αποκτιέται μεγαλώνοντας αν κι όχι από όλους βέβαια.
Επομένως ένας κακός ενήλικας δεν είναι ένα βρέφος που δεν επέλεξε το καλό αλλά ένα βρέφος που παρέμεινε όπως ήταν από τη γέννησή του, δηλαδή κακό.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 05 Αύγ 2019, 10:59

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ » 09 Αύγ 2019, 12:51

Τρόπος σκέψης Α :
Η ουσία του κόσμου είναι το κακό.
Τρόπος σκέψης Β:
Η ουσία του κόσμου είναι το καλό.
Διαλέγουμε προσεκτικά και υιοθετουμε έναν από τους δύο στην ζωή μας.
Η καλύτερα δοκιμάζουμε και τους δύο και όποιος μας δίνει την πληρότητα, την μακαριοτητα, την ευχαρίστηση, την ικανοποίηση.., που δεν μας κάνει να βαριόμαστε, προσπαθούμε να τον υλοποιούμε στην καθημερινοτητα μας.
Προσωπικά επέλεξα τον Β και είμαι απόλυτα ικανοποιημενος από τα αποτελέσματα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Αύγ 2019, 13:31

Το κακό και το καλό είναι έννοιες δύσκολες που συνήθως παρασύρουν σε βιαστικές γενικεύσεις. Αποτέλεσμα των γενικεύσεων είναι να πέφτουμε από τα σύννεφα όταν αυτό που θεωρούσαμε καλό γίνεται ξαφνικά κακό ή και το αντίστροφο.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 09 Αύγ 2019, 16:47

Η μεγαλύτερη πλάνη στην οποία μπορεί να πέσει ένας άνθρωπος, είναι να νομίσει ότι ξαφνικά έγινε ενάρετος. Δεν αναφέρομαι στους τυπολάτρες αλλά σε αυτούς που πραγματικά έχουν ξεγελαστεί από τα ίδια τους τα ψέματα.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 09 Αύγ 2019, 18:35

Natasha έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:21
Σας μεταφέρω εδώ την γνώμη για το θέμα ενός γνωστού μου απο το διαδίκτυο που έγραφε ωραία και χρησιμοποιούσε το ψευδώνυμο Aspic.
Πιστευε ότι ο κόσμος μας κατάντησε βαρετός επειδή χαθηκε η μαγεία του και η γοητεία των πραγματων αλλά και των ανθρώπων και όλης της ζωής.
Ακόμα, γράφει ότι ένας άλλος λόγος της ανίας είναι ότι αποξενωθήκαμε απο τον θάνατο, κάτι που οι παλαιότεροι δεν το συνήθιζαν.

Πείτε και σεις, αν νομίζετε ότι όντως ο κόσμος και η ζωή μας έγινε ανιαρή και πληκτική και για ποιο λόγο νομίζετε ότι έγινε αυτό.

Εδώ, η γνώμη του Aspic:

"Σκεφτόμουνα που λέτε γιατί ο κόσμος να είναι βαρετός χωρίς νόημα.
Και κατέληξα ότι αυτό οφείλεται σε τρία πράγματα.
Όταν περπατάω μόνος μου και όταν έχω πάνω απο ώρα να καπνίσω και καθαρίζει λίγο το μυαλό, κάποιες φορές πιάνω τον εαυτό μου να βλέπει το περιβάλλον περίπου όπως όταν ήμουν παιδί (περίπου λέω όχι ακριβώς όπως τότε). Και αυτό γίνεται φευγαλέα, δέν διαρκεί πολύ, δυό τρία δευτερόλεπτα, ίσα ίσα που μου φέρνει μιά γεύση νοσταλγίας.
Έχω παρατηρήσει λοιπόν πώς όταν είμασταν παιδιά, κάθε αντικείμενο όσο ταπεινό και να ήταν, είχε μιά αξία. Ακόμη και μιά πέτρα που θα βλέπαμε ήταν κάτι ιδιαίτερο και μοναδικό στα μάτια μας. Μας γοήτευαν τα αντικείμενα, πάσης φύσεως αντικείμενα, φυσικά ή τεχνολογικά, σάν να ήταν μαγικά, σάν να είχαν ψυχή. Αυτο ακριβώς ήταν το νόημα του κόσμου νομίζω.
Όταν αρχίζαμε να πηγαίνουμε σχολείο, η τάξη και η εκπαίδευση μας απόκοβαν σιγά σιγά απο τα αντικείμενα του κόσμου. Τους γυρίζαμε την πλάτη με υπεροψία σάν ευτελή άνευ αξίας και αυτά ξεθώριαζαν, χάναν το νόημά τους.
Στην ενήλικη ζωή τα πράγματα του κόσμου χαθήκαν οριστικά απο τα μάτια μας, γύρω μας υπάρχει μιά θολή εικόνα, απροσδιόριστη, ένας κενός γαλακτώδης κόσμος, μιά παχύρευστη ουσία που μας εμποδίζει να έχουμε επαφή με τα αντικείμενα.
Οι παλιοί άνθρωποι νομίζω διατηρούσαν μιά πιο διαυγή αντίληψη των πραγμάτων απο ότι εμείς οι σύγχρονοι, για αυτό και ο κόσμος για αυτούς ήταν λιγότερο βαρετός.
Αυτό ήταν το πρώτο, το δεύτερο είναι ότι σάν παιδιά πάλι είχαμε ανάγκη να ακούμε ιστορίες για μαγικούς κόσμους. Και αυτούς τους κόσμους πάλι, όπως τα αντικείμενα, όταν μεγαλώσαμε τους εγκαταλείψαμε.
Οι παλιοί άνθρωποι πάλι νομίζω πώς τους διατήρησαν. Πίστευαν σε αυτούς και συμμετείχαν σε γιορτές, τελετές κλπ. πέραν του πραγματικού κόσμου, σάν να ήταν πιο καθοριστικές για την ζωή τους απο τα απλά καθημερινά πράγματα.
Και το τρίτο είναι ο θάνατος, που όπως λένε αρκετοί έχουμε αποξενωθεί απο αυτόν και δέν είναι μέρος της ζωής όπως στους παλιότερους.
Νομίζω λοιπόν ότι ο κόσμος είναι βαρετός γιατί παραείναι πραγματικός, βαρύς συμπαγής και ασήκωτος (το βαρετός απο το βάρος βγαίνει;)."
Οι κακές εμπειρίες. Απομυθοποιήτε η ζωή και τα ευχάριστα πράγματα συνδέονται με αρνητικά ερεθίσματα.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 09 Αύγ 2019, 18:55

Πιο ολέθριο από την πλάνη είναι η απραξία εξαιτίας του φόβου περί πλάνης (καμουφλαρισμένη...τελειομανία).
(Χαρακτηριστικό ομάδας αίματος Α' ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 10 Αύγ 2019, 10:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 09 Αύγ 2019, 23:16

Natasha έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:11
ksk έγραψε:
08 Αύγ 2019, 14:41
Natasha έγραψε:
08 Αύγ 2019, 12:12


Οχι μόνο δεν αφαιρεθηκε το δικαιωμα να μας προκαλουν κακό, αλλά αυξηθηκε μαλιστα λόγω της συνεχους πνευματικής πτωσης των ανθρωπων και της τασης τους να αποστατουν απο τον Θεό. Στα εσχατα χρόνια η αποστασία θα ολοκληρωθεί και θα δωσει ετσι το δικαιωμα στον αντίθεο να ξεσαλωσει για τα καλά.

Το μόνο πραγμα που δεν μπορεί να μας παρει ο διαβολος και δεν εχει καμία εξουσία εκεί, είναι η σκεψη μας. ΔΕΝ διαβαζει την σκεψη, ΔΕΝ ξερει τί σκεφτόμαστε. Απλως απο τις κινησεις μας μερικές φορές προσπαθεί να καταλάβει τί μας πειραζει και τί μας ενοχλεί για να εντείνει ακόμα περισσότερο. Πχ, περιπτωσεις που θυμωνουμε πολυ.

Και φυσικά, μπορεί να μας βαζει λογισμους. Στην υλη, σου είχα πει ότι αφαιρεί το τελευταίο ηλεκτρόνιο και ετσι δημιουργεί τον ηλεκτρισμό και θα καταφέρει στο τελος μεσω αυτου να μας πλανησει. Θα κανει και θαυματα για να αντιγραψει με ασχημο τρόπο τον Χριστό.

Το ότι ο σατανας εφτιαξε τον κόσμο τον υλικό δεν σημαίνει βεβαια ότι εχει την εξουσία πανω στις ψυχές μας. Αυτό γίνεται μόνο αν το επιτρεψουμε εμείς.
Τι ειναι ο σατανάς;τι ιδιότητες, χαρακτηριστικά έχει; Δώστε ορισμό...
Διότι η τελευταία πρόταση σου ειναι σωστη αλλά με τροπο που δεν φαντάζεσαι... Θέλω να σιγουρευτώ κατα ποσό έχεις γνώση αυτού που είπες... Φιλακια :P

Καλα βρε ksk, δεν ξερω ποιος είναι ο σατανας; Αρχαγγελος πανισχυρος του φωτός ηταν και εξεπεσε της Χαρης του Θεου, ασχημυνε, βρωμισε, παραλογίστηκε και δεν ξερει τί του γίνεται!!! Εγραψα πιο πανω τις 2 εξουσίες που πηρε και τί κανει. Τις διαβασες;

Τί ερωτηση είναι παλι αυτη;
Τί θες να δεις δηλαδή; Αν ξερω τί ακριβώς; :smt017
Ήταν λες...τώρα τι ειναι;τα υπόλοιπα που λες δεν υπάρχουν σε αυλες μορφές...
Ξεκαθάρισε μου δυο πραγματάκια γιατί με μπέρδεψες και είμαι λιγάκι αργόστροφη, όταν εννοείς υλικό κόσμο τι εννοείς; Και όταν λες μας βάζει λογισμούς τι εννοείς;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 09 Αύγ 2019, 23:46

Τωρα μου φαίνεται θες ν αρχισουμε απο την αλφαβητα. Θα σου στείλω λίγο ενα πμ.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 10 Αύγ 2019, 11:57

ksk έγραψε:
09 Αύγ 2019, 23:16
Natasha έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:11
ksk έγραψε:
08 Αύγ 2019, 14:41

Τι ειναι ο σατανάς;τι ιδιότητες, χαρακτηριστικά έχει; Δώστε ορισμό...
Διότι η τελευταία πρόταση σου ειναι σωστη αλλά με τροπο που δεν φαντάζεσαι... Θέλω να σιγουρευτώ κατα ποσό έχεις γνώση αυτού που είπες... Φιλακια :P

Καλα βρε ksk, δεν ξερω ποιος είναι ο σατανας; Αρχαγγελος πανισχυρος του φωτός ηταν και εξεπεσε της Χαρης του Θεου, ασχημυνε, βρωμισε, παραλογίστηκε και δεν ξερει τί του γίνεται!!! Εγραψα πιο πανω τις 2 εξουσίες που πηρε και τί κανει. Τις διαβασες;

Τί ερωτηση είναι παλι αυτη;
Τί θες να δεις δηλαδή; Αν ξερω τί ακριβώς; :smt017
Ήταν λες...τώρα τι ειναι;τα υπόλοιπα που λες δεν υπάρχουν σε αυλες μορφές...
Ξεκαθάρισε μου δυο πραγματάκια γιατί με μπέρδεψες και είμαι λιγάκι αργόστροφη, όταν εννοείς υλικό κόσμο τι εννοείς; Και όταν λες μας βάζει λογισμούς τι εννοείς;

.
Εχεις μπεί σέ Ορολογία μοναστηριών τώρα.... :a108:

Νά προσέχεις..... μή σού δώσει τίποτα καραμέλλες καμμιά μαυροφορούσα....

Καί ποτέ ραντεβού Παρασκευή..... μή σέ δέσουν μέ αλυσίδες καί σέ αρχίσουν σε τίποτα ξόρκια..... :whp:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 10 Αύγ 2019, 12:21

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
10 Αύγ 2019, 11:57
ksk έγραψε:
09 Αύγ 2019, 23:16
Natasha έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:11



Καλα βρε ksk, δεν ξερω ποιος είναι ο σατανας; Αρχαγγελος πανισχυρος του φωτός ηταν και εξεπεσε της Χαρης του Θεου, ασχημυνε, βρωμισε, παραλογίστηκε και δεν ξερει τί του γίνεται!!! Εγραψα πιο πανω τις 2 εξουσίες που πηρε και τί κανει. Τις διαβασες;

Τί ερωτηση είναι παλι αυτη;
Τί θες να δεις δηλαδή; Αν ξερω τί ακριβώς; :smt017
Ήταν λες...τώρα τι ειναι;τα υπόλοιπα που λες δεν υπάρχουν σε αυλες μορφές...
Ξεκαθάρισε μου δυο πραγματάκια γιατί με μπέρδεψες και είμαι λιγάκι αργόστροφη, όταν εννοείς υλικό κόσμο τι εννοείς; Και όταν λες μας βάζει λογισμούς τι εννοείς;

.
Εχεις μπεί σέ Ορολογία μοναστηριών τώρα.... :a108:

Νά προσέχεις..... μή σού δώσει τίποτα καραμέλλες καμμιά μαυροφορούσα....

Καί ποτέ ραντεβού Παρασκευή..... μή σέ δέσουν μέ αλυσίδες καί σέ αρχίσουν σε τίποτα ξόρκια..... :whp:


.
Αν πιστευεις ότι ο διαβολος "πειραζει" μονο τους μοναχους, γελιεσαι. Πειραζει όλους όσοι αποφασισαν να ακολουθησουν τον Χριστό και αυτοί μπορεί να είναι και λαΪκοί και ασκητές μεσα στον κόσμο.

Τις ψυχες που είναι αδιαφορες δεν τις πειράζει γιατί δεν τις υπολογίζει και δεν τις λογαριαζει ως άξιες να του αντισταθουν και να τον πολεμησουν διότι βρίσκονται σε πληρη αγνοια της αληθειας.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 10 Αύγ 2019, 12:55

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
10 Αύγ 2019, 11:57
ksk έγραψε:
09 Αύγ 2019, 23:16
Natasha έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:11



Καλα βρε ksk, δεν ξερω ποιος είναι ο σατανας; Αρχαγγελος πανισχυρος του φωτός ηταν και εξεπεσε της Χαρης του Θεου, ασχημυνε, βρωμισε, παραλογίστηκε και δεν ξερει τί του γίνεται!!! Εγραψα πιο πανω τις 2 εξουσίες που πηρε και τί κανει. Τις διαβασες;

Τί ερωτηση είναι παλι αυτη;
Τί θες να δεις δηλαδή; Αν ξερω τί ακριβώς; :smt017
Ήταν λες...τώρα τι ειναι;τα υπόλοιπα που λες δεν υπάρχουν σε αυλες μορφές...
Ξεκαθάρισε μου δυο πραγματάκια γιατί με μπέρδεψες και είμαι λιγάκι αργόστροφη, όταν εννοείς υλικό κόσμο τι εννοείς; Και όταν λες μας βάζει λογισμούς τι εννοείς;

.
Εχεις μπεί σέ Ορολογία μοναστηριών τώρα.... :a108:

Νά προσέχεις..... μή σού δώσει τίποτα καραμέλλες καμμιά μαυροφορούσα....

Καί ποτέ ραντεβού Παρασκευή..... μή σέ δέσουν μέ αλυσίδες καί σέ αρχίσουν σε τίποτα ξόρκια..... :whp:


.
Αχαχαχα ναξερες τι μου λες... :vp20:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 10 Αύγ 2019, 13:06

Natasha έγραψε:
09 Αύγ 2019, 23:46
Τωρα μου φαίνεται θες ν αρχισουμε απο την αλφαβητα. Θα σου στείλω λίγο ενα πμ.
Ωραία αφού τα ξεκαθαρίσαμε, εξήγησε μου αυτός ο σαμαελ (προφανώς δεν έχει φύλο) έχει λες φτιάξει τον υλικό κόσμο , ειναι δηλαδή ο δημιουργός του σύμπαντος; Τελικά του δόθηκε εξουσία πάνω στην ύλη η' ειναι ο δημιουργός της; Και δεν μπορώ να κατανοήσω πως το καλο μπορεί και έχει πρόσβαση στις σκέψεις μας με το να μας βάζει κάποιες και δεν μπορεί να τις διαβάσει... Απο την στιγμή που έχει την δυνατότητα να μας δημιουργεί σκέψεις αυτο που λες δεν συνάδει...
Υ.Γ Για όλες τις σκέψεις μας ευθύνεται το μυαλό μας και η σύγκρουση του με τα ηθικά πρότυπα που μας έχουν γαλουχήσει... :)
Παρατηρητής...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών