Aντετοκουμπο:Μηνύει έμπορο για εκμεταλλευση του «Greek Freak»

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Aντετοκουμπο:Μηνύει έμπορο για εκμεταλλευση του «Greek Freak»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 09 Ιούλ 2019, 15:00

Airman68 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:50
blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:40
Airman68 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:33


Αν βγάλω τη φωτογραφία μου σε μπλουζάκι με την επιγραφή "Greek Freak" από κάτω, παραβιάζω κάποιο trade mark;

Αν το πουλας και το διαφημιζεις, ναι. Θα σου πω ενα παραδειγμα. Καποιος ειχε προνοησει και δημιουργησει εναν ιστοτοπο tomcruise.com και μετα ζηταγε αστρονομικο ποσο για να τον πουλησει στον ηθοποιο. Εχασε την δικη και ο ιστοτοπς παραχωρηθηκε στον δικαιουχο του τρειντ μαρκ, τον ηθοποιο δηλαδη.
Παρομοιως ενας στην Γαλλια ειχε φτιαξει τον ιστοτοπο milka.com για την μητερα του, ραφτρα στο επαγγελμα. H ομωνυμη εταιρεια, μια σοκολατοβιομηχανια, τον μηνυσε και εχασε τα δικαιωματα στον ιστοτοπο.

Αν τωρα φτιαξεις ενα μονο για σενα, κανεις δε θα σου κανει μηνυση.
ΟΚ, για να το λες...

Απλώς μου φαίνεται παράξενο να μπορεί κάποιος να κατωχυρώσει έναν συνδυασμό ουσιαστικού και επιθέτου (όχι ονόματος δλδ).
Δεν είναι καν φράση (όπως για παράδειγμα το "Live your myth in Greece").
Φαντάσου να κατωχυρώσω το "Λατρεμένο πχώρουμ" και να πρέπει να με πληρώνει όποιος το χρησιμοποιεί...
θα πουλαγες ποτε μπλουζακι η οτιδηποτε που θα γραφε κοκα κολα και θα ειχε την φωτο σου πανω;
Ειναι το ιδιο πραγμα, ενα κατοχυρωμενο εμπορικο σημα.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9073
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Aντετοκουμπο:Μηνύει έμπορο για εκμεταλλευση του «Greek Freak»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 09 Ιούλ 2019, 15:06

blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 15:00

θα πουλαγες ποτε μπλουζακι η οτιδηποτε που θα γραφε κοκα κολα και θα ειχε την φωτο σου πανω;
Ειναι το ιδιο πραγμα, ενα κατοχυρωμενο εμπορικο σημα.
Μα η κοκα κόλα δεν είναι συνδυασμός λέξεων της καθομιλουμένης (τουλάχιστον δεν ήταν πριν γίνει εμπορικό σήμα).
Ενώ το Greek Freak ή Greek Οtidipote μου φαίνεται πολύ γενικό για να μπορεί να κατοχυρωθεί.
Φαντάσου να κατοχυρώσει κάποιος το συνδυασμό "Greek Islands", τι κάζο θα πάθουν όλα τα ταξιδιωτικά γραφεία.
Αλλά πάλι τη νομοθεσία δεν την ξέρω, οπότε πάσο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Airman68 την 09 Ιούλ 2019, 15:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Aντετοκουμπο:Μηνύει έμπορο για εκμεταλλευση του «Greek Freak»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Ιούλ 2019, 15:09

Δεν νομίζω να ασχολείται καν ο Γιάννης με αυτά τα θέματα. Λογικά θα υπάρχει εταιρεία που αναλαμβάνει το branding και όλα τα σχετικά και θα κίνησε τις διαδικασίες. Δεν σου δίνουν οι χορηγοί τόσα λεφτά για πλάκα. Υπάρχουν και υποχρεώσεις να προστατεύεις το "όνομά" σου.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Aντετοκουμπο:Μηνύει έμπορο για εκμεταλλευση του «Greek Freak»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιούλ 2019, 15:11

Airman68 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:50
blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:40
Airman68 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:33


Αν βγάλω τη φωτογραφία μου σε μπλουζάκι με την επιγραφή "Greek Freak" από κάτω, παραβιάζω κάποιο trade mark;

Αν το πουλας και το διαφημιζεις, ναι. Θα σου πω ενα παραδειγμα. Καποιος ειχε προνοησει και δημιουργησει εναν ιστοτοπο tomcruise.com και μετα ζηταγε αστρονομικο ποσο για να τον πουλησει στον ηθοποιο. Εχασε την δικη και ο ιστοτοπς παραχωρηθηκε στον δικαιουχο του τρειντ μαρκ, τον ηθοποιο δηλαδη.
Παρομοιως ενας στην Γαλλια ειχε φτιαξει τον ιστοτοπο milka.com για την μητερα του, ραφτρα στο επαγγελμα. H ομωνυμη εταιρεια, μια σοκολατοβιομηχανια, τον μηνυσε και εχασε τα δικαιωματα στον ιστοτοπο.

Αν τωρα φτιαξεις ενα μονο για σενα, κανεις δε θα σου κανει μηνυση.
ΟΚ, για να το λες...

Απλώς μου φαίνεται παράξενο να μπορεί κάποιος να κατωχυρώσει έναν συνδυασμό ουσιαστικού και επιθέτου (όχι ονόματος δλδ).
Δεν είναι καν φράση (όπως για παράδειγμα το "Live your myth in Greece").
Φαντάσου να κατωχυρώσω το "Λατρεμένο πχώρουμ" και να πρέπει να με πληρώνει όποιος το χρησιμοποιεί...
Πολυ μεγάλη φαντασία ..
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9073
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Aντετοκουμπο:Μηνύει έμπορο για εκμεταλλευση του «Greek Freak»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 09 Ιούλ 2019, 15:13

Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 15:11
Airman68 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:50

ΟΚ, για να το λες...

Απλώς μου φαίνεται παράξενο να μπορεί κάποιος να κατωχυρώσει έναν συνδυασμό ουσιαστικού και επιθέτου (όχι ονόματος δλδ).
Δεν είναι καν φράση (όπως για παράδειγμα το "Live your myth in Greece").
Φαντάσου να κατωχυρώσω το "Λατρεμένο πχώρουμ" και να πρέπει να με πληρώνει όποιος το χρησιμοποιεί...
Πολυ μεγάλη φαντασία ..
Θα τα πεις με τους δικηγόρους μου... :011:
Yippie Kay Yay

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Aντετοκουμπο:Μηνύει έμπορο για εκμεταλλευση του «Greek Freak»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 09 Ιούλ 2019, 15:20

Airman68 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:50
blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:40
Airman68 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:33


Αν βγάλω τη φωτογραφία μου σε μπλουζάκι με την επιγραφή "Greek Freak" από κάτω, παραβιάζω κάποιο trade mark;

Αν το πουλας και το διαφημιζεις, ναι. Θα σου πω ενα παραδειγμα. Καποιος ειχε προνοησει και δημιουργησει εναν ιστοτοπο tomcruise.com και μετα ζηταγε αστρονομικο ποσο για να τον πουλησει στον ηθοποιο. Εχασε την δικη και ο ιστοτοπς παραχωρηθηκε στον δικαιουχο του τρειντ μαρκ, τον ηθοποιο δηλαδη.
Παρομοιως ενας στην Γαλλια ειχε φτιαξει τον ιστοτοπο milka.com για την μητερα του, ραφτρα στο επαγγελμα. H ομωνυμη εταιρεια, μια σοκολατοβιομηχανια, τον μηνυσε και εχασε τα δικαιωματα στον ιστοτοπο.

Αν τωρα φτιαξεις ενα μονο για σενα, κανεις δε θα σου κανει μηνυση.
ΟΚ, για να το λες...

Απλώς μου φαίνεται παράξενο να μπορεί κάποιος να κατωχυρώσει έναν συνδυασμό ουσιαστικού και επιθέτου (όχι ονόματος δλδ).
Δεν είναι καν φράση (όπως για παράδειγμα το "Live your myth in Greece").
Φαντάσου να κατωχυρώσω το "Λατρεμένο πχώρουμ" και να πρέπει να με πληρώνει όποιος το χρησιμοποιεί...
Για πλάκα το λες αυτό;; Μην το γελάς καθόλου, οι περιουσίες πώς νομίζεις ότι γίνονται;;
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Aντετοκουμπο:Μηνύει έμπορο για εκμεταλλευση του «Greek Freak»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 09 Ιούλ 2019, 15:29

Airman68 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 15:06
blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 15:00

θα πουλαγες ποτε μπλουζακι η οτιδηποτε που θα γραφε κοκα κολα και θα ειχε την φωτο σου πανω;
Ειναι το ιδιο πραγμα, ενα κατοχυρωμενο εμπορικο σημα.
Μα η κοκα κόλα δεν είναι συνδυασμός λέξεων της καθομιλουμένης (τουλάχιστον δεν ήταν πριν γίνει εμπορικό σήμα).
Ενώ το Greek Freak ή Greek Οtidipote μου φαίνεται πολύ γενικό για να μπορεί να κατοχυρωθεί.
Φαντάσου να κατοχυρώσει κάποιος το συνδυασμό "Greek Islands", τι κάζο θα πάθουν όλα τα ταξιδιωτικά γραφεία.
Αλλά πάλι τη νομοθεσία δεν την ξέρω, οπότε πάσο...
κοκα κολα ειναι τα ονοματα δυο φυτικων ειδων, της κοκας και της κολας. Για το παραδειγμα που αναφερεις, υπαρχουν τα δικαστηρια. Σου υπενθυμιζω το παραδειγμα αυτου που πηγε να κατοχυρωσει την ονομασια tomcruise.com
Παντως κι εμεις γραφουμε κοκα κολα εδω μεσα και δεν πληρωνουμε δικαιωματα, αν με εννοεις.

Γιάννης

Re: Aντετοκουμπο:Μηνύει έμπορο για εκμεταλλευση του «Greek Freak»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 10 Αύγ 2019, 18:34

Airman68 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:33
blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:27
Airman68 έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 14:22
Δλδ για να καταλάβω, δεν μπορούμε εμείς οι απλοί θνητοί να χρησιμοποιούμε τον όρο "Greek Freak" επειδή το έχει κατοχυρώσει ένας μπασκετμπολίστας;

Για την απεικόνισή του, συμφωνώ ότι μάλλον χρειάζεται άδεια για να πουλάς μπλουζάκια, αν υποθέσουμε ότι θα ξεχάσει τις δικές του παλιές μέρες ως μικροπωλητής (υποθέτω ότι πουλούσε πειρατικά προϊόντα)...
αν πας να βγαλεις λεφτα απο το τρειντ μαρκ, σαφως και δεν μπορεις.
Αν βγάλω τη φωτογραφία μου σε μπλουζάκι με την επιγραφή "Greek Freak" από κάτω, παραβιάζω κάποιο trade mark;
Εξαρτάται.

Αν είσαι όντως και Έλληνας και φρικιό, τότε δεν παραβιάζεις τίποτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών