Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Το δημοψήφισμα λήγει την 29 Σεπ 2019, 14:49

Ναι
19
26%
Οχι
54
74%
 
Σύνολο ψήφων: 73

alexandroso
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 16:11

Re: Περί μιμητικής συμπεριφοράς και μετάδοσης συμπεριφορών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandroso » 23 Αύγ 2019, 12:57

Maspoli έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:56
alexandroso έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:49
Ταυτόχρονα όμως μου γεννάται ένα άλλο ερώτημα. Αν είναι η κοινωνία και τα πρότυπα που επιβάλλουν την ομοφυλοφιλία τότε πώς εξηγείται το γεγονός ότι πάντα και παντού υπήρχαν ομοφυλόφιλοι, ακόμα και σε κοινωνίες που η τιμωρία για κάτι τέτοιο ήταν ο θάνατος; :p2:
Η ποινή του θανάτου υπήρχε διαχρονικά για πολλά αδικήματα ή "αδικήματα". Ο δήμιος πάντα είχε δουλειά
Ναι, αλλά η κοινωνία αποστρεφόταν τα ομοφυλοφιλικά πρότυπα και τα κυνηγούσε με ιδιαίτερη σκληρότητα, οπότε από που τσίμπησαν αυτοί την τάση αν όχι βιολογικά;
Don't knock on masturbation. It's sex with someone I love. "Woody Allen"
Never underestimate the power of denial. "American beauty"

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί μιμητικής συμπεριφοράς και μετάδοσης συμπεριφορών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Αύγ 2019, 12:58

- Casper - έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:55
νύχτα έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:47
stavmanr έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:38
Εννοείς ότι το κάπνισμα δεν είναι κατεξοχήν μιμητική συμπεριφορά; :p2:
μπορώ και διακρίνω πολλές μιμητικές συμπεριφορές, ιδιαιτέρως με το μίνι μι μου :D

αλλά η σεξουαλική δραστηριότητα δεν έχει καμία σχέση με το κάπνισμα, φίλε μου,
ούτε με τις διατροφικές διαταραχές κτλ κτλ

κάπως μπερδεμένος μου φαίνεσαι :D
Ούτε το κάπνισμα όμως είναι μιμητικό, θεωρώ εγώ τουλάχιστον που είμαι η μοναδική που δεν καπνίζει στο σπίτι μου :lol:
"Μιμητικό" δεν σημαίνει "αναπόδραστο". Τότε θα ήταν ...ντετερμινιστικό.
Όταν μιλάμε για μιμητικές συμπεριφορές εννοούμε ότι τα κίνητρα για να αναπαραγάγεις μία συμπεριφορά είναι μιμητικά.
Αν και εμετικό στην αρχή (που λέτε εσείς, εγώ δεν δοκίμασα για να ξέρω), το συνεχίζεις λόγω του εθισμού (φαντάζομαι) ή από περιέργεια μιας και όλοι λένε πόσο ωραίο είναι. Άλλο η περιέργεια, άλλο ο μιμητισμός. Επίσης πολλοί άνθρωποι δεν καπνίζουν ενώ στην οικογένειά τους η πλειοψηφία είναι καπνιστές...
Ο εθισμός στο τσιγάρο δεν έρχεται από την πρώτη ρουφηξιά. Επομένως, το ερώτημα "γιατί επαναλαμβάνεις κάτι που σε έκανε να θέλεις να κάνεις εμμετό και να βγάλεις τα σωθικά σου" είναι ένα καίριο ερώτημα που φέρνει στο προσκήνιο κάποιες αλήθειες.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 23 Αύγ 2019, 13:00

Stalker έγραψε:
23 Αύγ 2019, 10:46
τσόντες με αστυνόμους και πυροσβέστες

αν το κάνω αναζήτηση και υπάρχει, πως να πιστέψω μετά πως δεν το έχεις δεί :102:

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5677
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Περί μιμητικής συμπεριφοράς και μετάδοσης συμπεριφορών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Αύγ 2019, 13:04

stavmanr έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:54

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε και δεν μπορούμε να υπολογίσουμε με ακρίβεια τους παράγοντες που συντελούν στην δημιουργία προτιμήσεων κάθε είδους. Επομένως, η αντίστοιχη αναγωγή της ομοσεξουαλικότητας σε "βαθύτερα αίτια" ή "γενετική" είναι μάλλον προβληματική.
Αερολογίες. Τόσα απτά παραδείγματα έχουμε ότι δεν μπορεί να αλλάξει κατά βούληση ο σεξουαλικός προσανατολισμός, η αντίθετη θεώρηση που προωθείς εσύ είναι η προβληματική.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5677
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 23 Αύγ 2019, 13:05

Χουργιατς έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:00
Stalker έγραψε:
23 Αύγ 2019, 10:46
τσόντες με αστυνόμους και πυροσβέστες

αν το κάνω αναζήτηση και υπάρχει, πως να πιστέψω μετά πως δεν το έχεις δεί :102:
Κατέφθασε και ο έτερος πνευματικός τιτάνας του πχόρουμ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 23 Αύγ 2019, 13:05

Stalker έγραψε:
22 Αύγ 2019, 16:27

Από ψυχρή νομική άποψη επειδή τα παιδιά δεν μπορούν να δώσουν συναίνεση, οπότε η παιδεραστία είναι πάντα βιασμός.

Σόρρυ που σε πιάνω πάλι αλλά εδώ κάνεις ένα δυνατό πουάν. Αν τα παιδάκια δηλαδή μπορούν να συναινέσουν, δεν υπάρχει πρόβλημα; :102:

- Casper -

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 23 Αύγ 2019, 13:08

Χουργιατς έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:05
Stalker έγραψε:
22 Αύγ 2019, 16:27

Από ψυχρή νομική άποψη επειδή τα παιδιά δεν μπορούν να δώσουν συναίνεση, οπότε η παιδεραστία είναι πάντα βιασμός.

Σόρρυ που σε πιάνω πάλι αλλά εδώ κάνεις ένα δυνατό πουάν. Αν τα παιδάκια δηλαδή μπορούν να συναινέσουν, δεν υπάρχει πρόβλημα; :102:
Αφού σου λέει πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ. :lol:
Αν μπορούσαν, δεν θα ήταν παιδιά πια.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17640
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Περί μιμητικής συμπεριφοράς και μετάδοσης συμπεριφορών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 23 Αύγ 2019, 13:08

alexandroso έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:44
Προσωπικά σε αυτή τη σύγκρουση κοινωνιολογίας ψυχολογίας πάντα πίστευα ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Οπότε σίγουρα δεν μπορώ να αποκλείσω αυτό που λες.
Η δικιά μου γνώμη επί της αρχής δεν είναι ίσως τόσο μακριά από τη δική μου. Δε μηδενίζω το ρόλο του γονιδιώματος. Προδιαθέσεις, δυνατότητες ή δυναμική να γίνεις το α' ή το β' μπορεί να υπάρχει. Στον τρόπο όμως και στον βαθμό όμως που αυτό το γονιδιακό δυναμικό θα αναπτυχθεί και θα πάρει την οριστική του μορφή η επίδραση του περιβάλλοντος είναι καθοριστική. Όταν δε μιλάμε για μια σχετικά απλή ιδιότητα, πχ το ύψος αλλά για μια εξαιρετικά πολύπλοκη ιδιότητα όπως η συνολική ή κάποια επιμέρους κοινωνική μας συμπεριφορά (κομμάτι της οποίας είναι η σεξουαλική μας δραστηριότητα και ο προσανατολισμός μας) το ότι είμαστε πολύ πίσω στη μελέτη και τη γνώση της, δε σημαίνει ότι η επίδραση του περιβάλλοντος δεν είναι καθοριστική. Το αντίθετο. Το σίγουρο είναι ότι αν υπήρχε γονίδιο των γκέι, των στρέιτ των μπάι κτλ, αυτό θα είχε βρεθεί. Δεν έχει βρεθεί. Και κατά τη γνώμη μου μακάρι να μη βρεθεί γιατί τότε η πλειοψηφία ξέρεις τι θα μπορούσε, υπό κάποιες συνθήκες, να αποφασίσει να ελέγξει προγεννητικά...

- Casper -

Re: Περί μιμητικής συμπεριφοράς και μετάδοσης συμπεριφορών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 23 Αύγ 2019, 13:09

stavmanr έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:58
- Casper - έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:55
νύχτα έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:47


μπορώ και διακρίνω πολλές μιμητικές συμπεριφορές, ιδιαιτέρως με το μίνι μι μου :D

αλλά η σεξουαλική δραστηριότητα δεν έχει καμία σχέση με το κάπνισμα, φίλε μου,
ούτε με τις διατροφικές διαταραχές κτλ κτλ

κάπως μπερδεμένος μου φαίνεσαι :D
Ούτε το κάπνισμα όμως είναι μιμητικό, θεωρώ εγώ τουλάχιστον που είμαι η μοναδική που δεν καπνίζει στο σπίτι μου :lol:
"Μιμητικό" δεν σημαίνει "αναπόδραστο". Τότε θα ήταν ...ντετερμινιστικό.
Όταν μιλάμε για μιμητικές συμπεριφορές εννοούμε ότι τα κίνητρα για να αναπαραγάγεις μία συμπεριφορά είναι μιμητικά.
Αν και εμετικό στην αρχή (που λέτε εσείς, εγώ δεν δοκίμασα για να ξέρω), το συνεχίζεις λόγω του εθισμού (φαντάζομαι) ή από περιέργεια μιας και όλοι λένε πόσο ωραίο είναι. Άλλο η περιέργεια, άλλο ο μιμητισμός. Επίσης πολλοί άνθρωποι δεν καπνίζουν ενώ στην οικογένειά τους η πλειοψηφία είναι καπνιστές...
Ο εθισμός στο τσιγάρο δεν έρχεται από την πρώτη ρουφηξιά. Επομένως, το ερώτημα "γιατί επαναλαμβάνεις κάτι που σε έκανε να θέλεις να κάνεις εμμετό και να βγάλεις τα σωθικά σου" είναι ένα καίριο ερώτημα που φέρνει στο προσκήνιο κάποιες αλήθειες.
Εντάξει μπορεί να είναι κι' έτσι. Αλλά όντως ατυχές σύγκριση.
Πάντως εγώ βλέπω πως υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν τάση σε ουσίες, και αυτό είναι προγραμματισμένο ΚΑΙ γονιδιακά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24730
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Αύγ 2019, 13:23

Stalker έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:09
Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι θέμα γονιδίου ή οτιδήποτε άλλο. Μπορεί να είναι θέμα συγκυριών, όπως περιπτώσεις ανδρών και γυναικών που ξεκίνησαν από ατυχείς ετερόφυλες ερωτικές σχέσεις και έπεσαν σε ομοφυλόφιλους εκπαιδευτές (το μοντέλο Πυγμαλίων-Γαλάτεια λειτουργεί πολύ δυναμικά σε αυτές τις περιπτώσεις) ή έχουν κάποιες χ επιρροές από την παιδική ηλικία χωρίς να έχουν τη δυνατότητα επεξεργασίας αυτών των πληροφοριών. Πολλοί ψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι ο χαρακτήρας των ανθρώπων, διαμορφώνεται σε μεγάλο βαθμό μέχρι τα 5 έτη.
Είχα φίλο που μετά από ερωτική απογοήτευση το γύρισε στο μπλακ μέταλ, αλλά να γίνει γκέι ποτέ.
Ομοφυλο ζευγάρι: <φιλιέται τσιμπητά στο στόμα>
Hater: ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ! ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ! ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΙΣ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ ΤΟΥ ΟΛΠ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΙΜΕΝΕΡΓΑΤΕΣ... :cry

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 23 Αύγ 2019, 13:24

- Casper - έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:08
Αφού σου λέει πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ. :lol:
Αν μπορούσαν, δεν θα ήταν παιδιά πια.
Ο Σταλκ λέει δε μπορούν. Αν η σύγχρονη έρευνα λέει το αντίθετο;

Στα πρώτα αποτέλεσματα αναζήτησης στο γκουγκλ

Μπορείτε να μιλάτε στα παιδάκια σας για την συναίνεση από ηλικίας ενός έτους :102:
Εικόνα
(χαφφινγκτον)

Τα βρέφη κατανοούν την έννοια της συναίνεσης :102:
Εικόνα
(την βογκ)

και ένα αθώο σάη για γονείς, πρώτο που βρήκα στο γκουγκλ, αναφέρει το παράδειγμα ενός 3χρονου παιδιού για να δείξει πως μπορούμε να μιλάμε για συναίνεση σε προσχολικές ηλικίες :102:
Εικόνα



Άρα ό,τι και να λέει ο Σταλκ και εσύ, η σύγχρονη έρευνα λέει πως η συναίνεση είναι μια έννοια την οποία οι γονείς τη μαθαίνουν στα παιδάκια :102:
πριν καν πάνε σχολείο :102: μάλιστα και 2 ετών μπορείτε να πιάσετε το βρέφος σας και να του μάθετε την ερωτική συναίνεση :102:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί μιμητικής συμπεριφοράς και μετάδοσης συμπεριφορών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Αύγ 2019, 13:25

- Casper - έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:09
stavmanr έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:58
- Casper - έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:55


Ούτε το κάπνισμα όμως είναι μιμητικό, θεωρώ εγώ τουλάχιστον που είμαι η μοναδική που δεν καπνίζει στο σπίτι μου :lol:
"Μιμητικό" δεν σημαίνει "αναπόδραστο". Τότε θα ήταν ...ντετερμινιστικό.
Όταν μιλάμε για μιμητικές συμπεριφορές εννοούμε ότι τα κίνητρα για να αναπαραγάγεις μία συμπεριφορά είναι μιμητικά.
Αν και εμετικό στην αρχή (που λέτε εσείς, εγώ δεν δοκίμασα για να ξέρω), το συνεχίζεις λόγω του εθισμού (φαντάζομαι) ή από περιέργεια μιας και όλοι λένε πόσο ωραίο είναι. Άλλο η περιέργεια, άλλο ο μιμητισμός. Επίσης πολλοί άνθρωποι δεν καπνίζουν ενώ στην οικογένειά τους η πλειοψηφία είναι καπνιστές...
Ο εθισμός στο τσιγάρο δεν έρχεται από την πρώτη ρουφηξιά. Επομένως, το ερώτημα "γιατί επαναλαμβάνεις κάτι που σε έκανε να θέλεις να κάνεις εμμετό και να βγάλεις τα σωθικά σου" είναι ένα καίριο ερώτημα που φέρνει στο προσκήνιο κάποιες αλήθειες.
Εντάξει μπορεί να είναι κι' έτσι. Αλλά όντως ατυχές σύγκριση.
Δεν υπήρχε σύγκριση. Υπήρχε παράδειγμα ως προς το ζήτημα μιμητικών συμπεριφορών επάνω σε μία παράλληλη συζήτηση που αναπτύσσεται στο νήμα.
Πάντως εγώ βλέπω πως υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν τάση σε ουσίες, και αυτό είναι προγραμματισμένο ΚΑΙ γονιδιακά.
Αυτό σημαίνει για να κόψεις το κάπνισμα πρέπει να υποστείς ... μετάλλαξη;

Antigeist

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 23 Αύγ 2019, 13:28

Stalker έγραψε:
23 Αύγ 2019, 10:39
Antigeist έγραψε:
22 Αύγ 2019, 17:16
Όχι βέβαια. Η ομοφυλοφιλία φυσική ξεφυσική είναι μεταδοτική εν μέρει και κάνει την κοινωνία μαλθακή.
Είναι δύνατο να πιστεύει κάποιος ότι η ομοφυλοφιλία είναι μεταδοτική χωρίς να είναι κρυφογκέι ο ίδιος;

Ή έστω τόσο μακροχρόνια αγάμητος που στην απελπισία του θέλει να καρφώσει οτιδήποτε, όπως τείνει να συμβαίνει στις φυλακές και τα μοναστήρια.
Αν εκτίθεσαι σε ένα περιβάλλον με πολλούς bi και γκεϊ (και αν υπάρχει ανοχή θα εκτεθείς) ή αν η κουλτούρα σου αφήνει ορισμένα περιθώρια στην ομοφυλοφιλική συμπεριφορά (πχ. αρχαία Ελλάδα) τότε όντως πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανόν να επιδείξεις και εσύ τέτοια συμπεριφορά όσο άντρακλας και να είσαι. Στη Σουηδία ζουν οι περισσότερες bi γυναίκες παγκοσμίως. Εσύ αυτό πιστεύεις ότι είναι καθαρά βιολογικό;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antigeist την 23 Αύγ 2019, 13:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

- Casper -

Re: Είστε υπέρ του γάμου ομοφυλόφιλων και της υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 23 Αύγ 2019, 13:30

Χουργιατς έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:24
- Casper - έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:08
Αφού σου λέει πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ. :lol:
Αν μπορούσαν, δεν θα ήταν παιδιά πια.
Ο Σταλκ λέει δε μπορούν. Αν η σύγχρονη έρευνα λέει το αντίθετο;

Στα πρώτα αποτέλεσματα αναζήτησης στο γκουγκλ

Μπορείτε να μιλάτε στα παιδάκια σας για την συναίνεση από ηλικίας ενός έτους :102:
Εικόνα
(χαφφινγκτον)

Τα βρέφη κατανοούν την έννοια της συναίνεσης :102:
Εικόνα
(την βογκ)

και ένα αθώο σάη για γονείς, πρώτο που βρήκα στο γκουγκλ, αναφέρει το παράδειγμα ενός 3χρονου παιδιού για να δείξει πως μπορούμε να μιλάμε για συναίνεση σε προσχολικές ηλικίες :102:
Εικόνα



Άρα ό,τι και να λέει ο Σταλκ και εσύ, η σύγχρονη έρευνα λέει πως η συναίνεση είναι μια έννοια την οποία οι γονείς τη μαθαίνουν στα παιδάκια :102:
πριν καν πάνε σχολείο :102: μάλιστα και 2 ετών μπορείτε να πιάσετε το βρέφος σας και να του μάθετε την ερωτική συναίνεση :102:
Εντάξει. Όταν βιάσουν ένα παιδάκι 2 χρονών και ο βιαστής ισχυριστεί ότι το παιδάκι συμφώνησε και όταν το ρωτήσεις σου απαντάει και εκείνο καταφατικά, να μην τον βάλουμε να σαπίσει στη φυλακή γιατί ο δικηγόρος θα τρίψει στην μούρη αυτές τις έρευνες στον δικαστή και όλοι θα πειστούν και θα του πούνε και μπράβο.

Ή μήπως για άλλο λόγο οι γονείς μιλάνε στα παιδιά για συναίνεση από τόσο μικρή ηλικία...;

- Casper -

Re: Περί μιμητικής συμπεριφοράς και μετάδοσης συμπεριφορών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 23 Αύγ 2019, 13:31

stavmanr έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:25
- Casper - έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:09
stavmanr έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:58

"Μιμητικό" δεν σημαίνει "αναπόδραστο". Τότε θα ήταν ...ντετερμινιστικό.
Όταν μιλάμε για μιμητικές συμπεριφορές εννοούμε ότι τα κίνητρα για να αναπαραγάγεις μία συμπεριφορά είναι μιμητικά.


Ο εθισμός στο τσιγάρο δεν έρχεται από την πρώτη ρουφηξιά. Επομένως, το ερώτημα "γιατί επαναλαμβάνεις κάτι που σε έκανε να θέλεις να κάνεις εμμετό και να βγάλεις τα σωθικά σου" είναι ένα καίριο ερώτημα που φέρνει στο προσκήνιο κάποιες αλήθειες.
Εντάξει μπορεί να είναι κι' έτσι. Αλλά όντως ατυχές σύγκριση.
Δεν υπήρχε σύγκριση. Υπήρχε παράδειγμα ως προς το ζήτημα μιμητικών συμπεριφορών επάνω σε μία παράλληλη συζήτηση που αναπτύσσεται στο νήμα.
Πάντως εγώ βλέπω πως υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν τάση σε ουσίες, και αυτό είναι προγραμματισμένο ΚΑΙ γονιδιακά.
Αυτό σημαίνει για να κόψεις το κάπνισμα πρέπει να υποστείς ... μετάλλαξη;
Σημαίνει πως έχεις και γερή θέληση και προσπαθείς για να νικήσεις τις όποιες τάσεις σου - και τον εθισμό σου. Που δεν το καταφέρνουν όλοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών