Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 23 Αύγ 2019, 17:48

aLiCat έγραψε:
23 Αύγ 2019, 10:56
Chainis έγραψε:
23 Αύγ 2019, 09:09
Αυτό που οι σκυλογατόφιλοι είναι έτοιμοι να θυσιαστούν για να υπερασπιστούν την ζωή των κοπρόσκυλων - κοπρόγατων αλλά τα αρνάκια, κατσικάκια, μοσχαράκια είναι σαν να φυτρώνουν οι μπριζόλες οι σπάλες και τα παϊδάκια τους στο σούπερ μάρκετ και στα χασάπικα πάντα θα με εκστασιάζει!
Τα "κοπρόσκυλα" και "κοπρόγατα" (όπως μετά βδελυγμίας τα χαρακτηρίζεις) δεν είναι απλά οικόσιτα ζώα, αλλά υπήρξαν από αρχαιοτάτων χρόνων αφότου εξημερώθηκαν, "ζώα συντροφιάς" (αν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά).
Μου είναι παντελώς αδιάφορη οι επιλεκτική ευαισθησία σε ζώα συντροφιάς και μη που αποκτήθηκε τις τελευταίες δεκαετίες.

Γιατί αν δεν ετυχε να το ξέρεις για χιλιάδες χρόνια και αυτά ήταν ζώα συγκεκριμένης "χρήσης" από τον άνθρωπο, για φύλακες και κυνηγοί και οι άνθρωποι τα αντιμετώπιζαν ακριβώς όπως τα γαίδούρια τα κατσίκια και τα πρόβατα τους, αν ήταν χρήσιμα τα άφηνε να ζήσουν και τα φρόντιζε, αν όχι τα σκότωνε.

Μπορώ να καταλάβω την αδυναμία στο δικό του ζώο συντροφιάς του καθένα αλλά ο ορυμαγδός και οι κατάρες για κάποιον που πρότεινε την θανάτωση αδέσποτων που μόνο προβλήματα δημιουργούν με ξεπερνάνε.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9979
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 23 Αύγ 2019, 18:00

Chainis έγραψε:
23 Αύγ 2019, 17:48
Μου είναι παντελώς αδιάφορη οι επιλεκτική ευαισθησία σε ζώα συντροφιάς και μη που αποκτήθηκε τις τελευταίες δεκαετίες.
Και τι έγινε τις τελευταίες δεκαετίες, που δεν γινόταν τις προηγούμενες χιλιετίες. Μπαίνουμε στον Υδροχόο και θα φύγουν οι Ιχθύες?
Η μήπως επειδή... :roll:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69991
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Αύγ 2019, 18:01

Το ότι η νοοτροπία για τα ζώα έχει άμεση σχέση με την καταγωγή και τα αντίστοιχα βιώματα από τα χωριά, έχει ήδη αναφερθεί εδώ και αρκετές σελίδες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

fagano3

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 23 Αύγ 2019, 18:10

Sid Vicious έγραψε:
23 Αύγ 2019, 14:52
fagano3 έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:50


Λυσεις, παραδειγμα Ολλανδιας, για να μην εχουμε αδεσποτα χωρις να τα σκοτωσουμε υπαρχουν.

Δεν γνωρίζω το παράδειγμα της Ολλανδίας όμως χώρες που έχουν ανθρώπους ως εκθέματα σε βιτρίνες προς πώληση δεν μπορούν να ληφθούν σοβαρά
Ta σκυλια τα αγαπουν πολυ περισσοτερο απο τους ανθρωπους σε αυτες τις χωρες οποτε αξιζει να μαθεις πως αντιμετωπιστηκε αυτο το προβλημα.

Το προβλημα μου εμενα βεβαια ειναι αλλο.

Που βρισκεται το κουμπι για τη μεταφραση στα μηνυματα τειχου στο ινσταγραμ;

Εχουν ξεσκιστει οι Ρωσσιδες γατουδες να μου στελνουν καρδουλες και μηνυματα για το γατι μου και δεν ξερω τι λενε. :e040:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69991
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Αύγ 2019, 18:19

fagano3 έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:10
Sid Vicious έγραψε:
23 Αύγ 2019, 14:52
fagano3 έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:50


Λυσεις, παραδειγμα Ολλανδιας, για να μην εχουμε αδεσποτα χωρις να τα σκοτωσουμε υπαρχουν.

Δεν γνωρίζω το παράδειγμα της Ολλανδίας όμως χώρες που έχουν ανθρώπους ως εκθέματα σε βιτρίνες προς πώληση δεν μπορούν να ληφθούν σοβαρά
Ta σκυλια τα αγαπουν πολυ περισσοτερο απο τους ανθρωπους σε αυτες τις χωρες οποτε αξιζει να μαθεις πως αντιμετωπιστηκε αυτο το προβλημα.

Το προβλημα μου εμενα βεβαια ειναι αλλο.

Που βρισκεται το κουμπι για τη μεταφραση στα μηνυματα τειχου στο ινσταγραμ;

Εχουν ξεσκιστει οι Ρωσσιδες γατουδες να μου στελνουν καρδουλες και μηνυματα για το γατι μου και δεν ξερω τι λενε. :e040:
Οι καρδούλες απευθύνονται κυρίως σε σένα και όχι στο γατί.
Και οι σκύλοι μετράνε αλλά οι άντρες με γάτες θεωρούνται πιο σέξυ από τις γατούδες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29713
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Αύγ 2019, 18:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:01
Το ότι η νοοτροπία για τα ζώα έχει άμεση σχέση με την καταγωγή και τα αντίστοιχα βιώματα από τα χωριά, έχει ήδη αναφερθεί εδώ και αρκετές σελίδες.
Δλδ όσοι είναι από χωριά δεν σας νιώθουν εσάς τους πρωτευουσιάνους.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16964
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 23 Αύγ 2019, 18:58

Chainis έγραψε:
23 Αύγ 2019, 17:48
aLiCat έγραψε:
23 Αύγ 2019, 10:56
Chainis έγραψε:
23 Αύγ 2019, 09:09
Αυτό που οι σκυλογατόφιλοι είναι έτοιμοι να θυσιαστούν για να υπερασπιστούν την ζωή των κοπρόσκυλων - κοπρόγατων αλλά τα αρνάκια, κατσικάκια, μοσχαράκια είναι σαν να φυτρώνουν οι μπριζόλες οι σπάλες και τα παϊδάκια τους στο σούπερ μάρκετ και στα χασάπικα πάντα θα με εκστασιάζει!
Τα "κοπρόσκυλα" και "κοπρόγατα" (όπως μετά βδελυγμίας τα χαρακτηρίζεις) δεν είναι απλά οικόσιτα ζώα, αλλά υπήρξαν από αρχαιοτάτων χρόνων αφότου εξημερώθηκαν, "ζώα συντροφιάς" (αν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά).
Μου είναι παντελώς αδιάφορη οι επιλεκτική ευαισθησία σε ζώα συντροφιάς και μη που αποκτήθηκε τις τελευταίες δεκαετίες.

Γιατί αν δεν ετυχε να το ξέρεις για χιλιάδες χρόνια και αυτά ήταν ζώα συγκεκριμένης "χρήσης" από τον άνθρωπο, για φύλακες και κυνηγοί και οι άνθρωποι τα αντιμετώπιζαν ακριβώς όπως τα γαίδούρια τα κατσίκια και τα πρόβατα τους, αν ήταν χρήσιμα τα άφηνε να ζήσουν και τα φρόντιζε, αν όχι τα σκότωνε.

Μπορώ να καταλάβω την αδυναμία στο δικό του ζώο συντροφιάς του καθένα αλλά ο ορυμαγδός και οι κατάρες για κάποιον που πρότεινε την θανάτωση αδέσποτων που μόνο προβλήματα δημιουργούν με ξεπερνάνε.
Μωρε τους τα γραψα κι εγω πιο πριν αλλα που να παρουν χαμπαρι.
Αλλος μου 'γραφε για την Αιγυπτο και οτι ειχαν τις γατες ως θεοτητες κι αυτο αποδεικνυει ταχα μου οτι αυτες και τα σκυλια εχουν ξεχωριστη θεση στην ανθρωποτητα.
Ειναι σα να λεω οτι οι αγελαδες στην Ινδια που λατρευονται κι αυτες εχουν ξεχωριστη θεση στην ανθρωποτητα.Μη σου πω οτι επειδη τις λατρευει και κοντα στο 1,5 δις κοσμος μπορει να ειναι ανωτερες απο τους ανθρωπους. :lol:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16964
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 23 Αύγ 2019, 19:01

Gherschaagk έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:01
Το ότι η νοοτροπία για τα ζώα έχει άμεση σχέση με την καταγωγή και τα αντίστοιχα βιώματα από τα χωριά, έχει ήδη αναφερθεί εδώ και αρκετές σελίδες.
Δλδ όσοι είναι από χωριά δεν σας νιώθουν εσάς τους πρωτευουσιάνους.
Πρωτευουσιανοι πουτσες μπλε.
Που κατεβηκαν ολοι απο τα κατσικοχωρια τους,οπως ολοι μας αλλωστε,και μου το παιζουν ανωτεροι.
Βλαχαδερα ε βλαχαδερα που μεχρι χθες παιζατε μπιλιες με τα σκατα της κατσικας και τωρα κανετε τους καμποσους.
:003::003::003:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69991
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Αύγ 2019, 19:10

Gherschaagk έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:01
Το ότι η νοοτροπία για τα ζώα έχει άμεση σχέση με την καταγωγή και τα αντίστοιχα βιώματα από τα χωριά, έχει ήδη αναφερθεί εδώ και αρκετές σελίδες.
Δλδ όσοι είναι από χωριά δεν σας νιώθουν εσάς τους πρωτευουσιάνους.
Δεν είναι θέμα "πρωτεύουσας". Η σημερινή Αθήνα είναι 200 χωριά συγκεντρωμένα.
Είναι θέμα συνήθειας. Αυτό που βλέπεις, αυτό που ακούς, αυτό σου μένει.
Το αν το αναπαράγεις αργότερα, στον χ ή ψ βαθμό και στο α ή β πλαίσιο, είναι άλλο θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21053
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 23 Αύγ 2019, 19:16

stergiosbik έγραψε:
23 Αύγ 2019, 19:01
Gherschaagk έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:01
Το ότι η νοοτροπία για τα ζώα έχει άμεση σχέση με την καταγωγή και τα αντίστοιχα βιώματα από τα χωριά, έχει ήδη αναφερθεί εδώ και αρκετές σελίδες.
Δλδ όσοι είναι από χωριά δεν σας νιώθουν εσάς τους πρωτευουσιάνους.
Πρωτευουσιανοι πουτσες μπλε.
Που κατεβηκαν ολοι απο τα κατσικοχωρια τους,οπως ολοι μας αλλωστε,και μου το παιζουν ανωτεροι.
Βλαχαδερα ε βλαχαδερα που μεχρι χθες παιζατε μπιλιες με τα σκατα της κατσικας και τωρα κανετε τους καμποσους.
:003::003::003:
Ο άλλος έχει γεννηθεί στην πλατεία Βικτωρίας, την Κυψέλη και τον Άγιο Παντελεήμονα δίπλα στον Καζαμπούμπου από το Κογκό και τον Αμπντούλ από το Πακιστάν που κατουράνε και χέζουν στα πεζοδρόμια, που τα πεζοδρόμια είναι γεμάτα σκατα και σκουπίδια και μας μιλούν για ανωτερότητα.

Τουλάχιστον στα χωριά τους παρακμιακούς τους βρίσκεις σε καλύβες παραέξω και τα πεζοδρόμια τα ασπρίζουν κάθε μήνα...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69991
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Αύγ 2019, 19:24

stergiosbik έγραψε:
23 Αύγ 2019, 19:01
Gherschaagk έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:01
Το ότι η νοοτροπία για τα ζώα έχει άμεση σχέση με την καταγωγή και τα αντίστοιχα βιώματα από τα χωριά, έχει ήδη αναφερθεί εδώ και αρκετές σελίδες.
Δλδ όσοι είναι από χωριά δεν σας νιώθουν εσάς τους πρωτευουσιάνους.
Πρωτευουσιανοι πουτσες μπλε.
Που κατεβηκαν ολοι απο τα κατσικοχωρια τους,οπως ολοι μας αλλωστε,και μου το παιζουν ανωτεροι.
Βλαχαδερα ε βλαχαδερα που μεχρι χθες παιζατε μπιλιες με τα σκατα της κατσικας και τωρα κανετε τους καμποσους.
:003::003::003:
Ως μπίλιες έβλεπε τα σκατά της κατσίκας κι ο Τρελαντώνης της Δέλτα.
Τον Μάγκα της ίδιας, τον έχεις διαβάσει;
Προφανώς όχι.

Κι ένα σχετικό βίντεο.

Σας το αφιερώνω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29713
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Αύγ 2019, 20:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Αύγ 2019, 19:24
stergiosbik έγραψε:
23 Αύγ 2019, 19:01
Gherschaagk έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:44


Δλδ όσοι είναι από χωριά δεν σας νιώθουν εσάς τους πρωτευουσιάνους.
Πρωτευουσιανοι πουτσες μπλε.
Που κατεβηκαν ολοι απο τα κατσικοχωρια τους,οπως ολοι μας αλλωστε,και μου το παιζουν ανωτεροι.
Βλαχαδερα ε βλαχαδερα που μεχρι χθες παιζατε μπιλιες με τα σκατα της κατσικας και τωρα κανετε τους καμποσους.
:003::003::003:
Ως μπίλιες έβλεπε τα σκατά της κατσίκας κι ο Τρελαντώνης της Δέλτα.
Τον Μάγκα της ίδιας, τον έχεις διαβάσει;
Προφανώς όχι.

Κι ένα σχετικό βίντεο.

Σας το αφιερώνω.
Εγώ τον Μάγκα τον διάβασα. Υπήρχε στο σπίτι προ 60ετίας.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

User_601

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 23 Αύγ 2019, 20:50

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:57
Εσθήρ έγραψε:
23 Αύγ 2019, 12:06
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Αύγ 2019, 09:28


Δεν είναι κανίβαλοι οι Κινέζοι αγαπητή μου. Ζώα τρώνε όπως όλοι μας. Το μόνο που δεν διαθέτουν είναι υποκρισία.
Μπορεις να εχεις την αντιληψη αγαπητε νεαντερνταλ οτι ,οτιδηποτε κινηται,πεταει ,κολυμπαει....πρεπει να το τρωει το αρχιζωο ο ανθρωπος.Ειναι χαρακτηριστικο των μη ωριμων ,απαιδευτων ανθρωπων.

Επετρεψε μου εμενα και πολλων αλλων ευτυχως,να μην εχουμε την ιδια αντιληψη.
Τρωμε και πρεπει να τρωμε ελαχιστα ειδη,τα οποια θα πρεπει να τα εκτρεφουμε ΣΩΣΤΑ,ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΑΝΩΔΥΝΟ ΘΑΝΑΤΟ,ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟς ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΙΚΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ.
Το να τρωμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ επειδη απλα ουτως η αλλως πρεπει να τρωμε ζωικη πρωτεινη,και μαλιστα να τα τρωμε και σε ασυστολες ποσοτητες,ειναι χαρακτηριστικο δειγμα νεαντερνταλισμου,αμορφωσιας,ξιπασιας και ηλιθιοτητας.

Οποτε ΟΧΙ δεν ειναι υποκρισια,ειναι καταναλωση με πολυ μετρο και σε ποσοτητα και σε ειδος.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ωριμη,ηθικη και σοφη σταση ζωης και οχι το να λες αφου πρεπει να τρωω κρεας θα τρωω τα παντα.

Οποτε ΟΧΙ ΑΓΑΠΟΟΥΛΑ,ευτυχως μπορουμε να ζησουμε ωραιοτατα με ελαχιστα ειδη ζωων για καταναλωση,με μια καλη ζωη και ανωδυνο θανατο παλευουμε καποιοι να εχουν αυτα τα ζωα καταναλωσης,και οχι να τρωμε οτι κινηται,διοτι εκτος απο ηλιθιο και ανηθικο,κανενας δεν με εμποδιζει να φαω και εσενα.Αν και εισαι αχωνευτος και επικινδυνος προς καταναλωση. :wave:
Ποτέ αγαπητή μου δεν είπα ότι δικαιούμαστε να τρώμε τα πάντα. Για παράδειγμα είναι έγκλημα να κυνηγάς και να τρως είδη προς εξαφάνιση. Μα τα σκυλιά δεν είναι είδος προς εξαφάνιση.
Στην περιοχή μου πχ έχουν μαζευτεί αγέλες ανά 200 μέτρα που δεν κάνουν άλλο από το να γαβγίζουν και να βρομίζουν τον τόπο. Το πρόβλημα παρουσιάζεται τα τελευταία χρόνια μαζί με τη νέα μόδα του κατοικίδιου όπου ο κάθε πανηλίθιος παίρνει ένα σκύλο τον υπερασπίζεται στα σόσιαλ και όταν δεν τον καβλώνει πια τον παρατάει και τον κάνει πρόβλημα κάποιου άλλου.
Δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για τις ευαισθησίες των σκύλων γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν. Δεν με ενδιαφέρει αν ψοφήσουν ή αν τα φάνε οι Κινέζοι. Με ενδιαφέρει να κοιμάμαι το βράδυ.
the_black_planet έγραψε:
23 Αύγ 2019, 11:41
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Αύγ 2019, 11:07
Το πρόβλημα δεν είναι ότι υπήρξαν από αρχαιοτάτων χρόνων ζώα συντροφιάς αλλά ότι σήμερα λόγω κάποιας μαζικής παράνοιας τους αποδίδονται ανθρώπινα χαρακτηριστικά και δικαιώματα.
Εσένα τυπε τι σε κάνει να θεωρείς ότι (πρέπει να) έχεις περισσότερα δικαιώματα από τα ζώα συντροφιάς;;
Αποδεικνύεις πόσο δίκιο έχω όταν μιλάω για παράνοια. Συριζαίος είσαι;
Και εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου αν καποιοι μισοζωοι δεν αγαπανε παρα μονο τα αντερα τους,επισης ειναι βρωμιαρηδες και ηλιθιοι και γουσταρω να τους ξεντεριασω,αυτο δνε σημαινει οτι πρεπει και να γινει.

Στην συγκεκριμενη δε περιπτωση,τα μονα που δεν φταινε ειναι τα ζωα.ΦΤΑΙΝΕΙ ΤΑ ΔΙΠΟΔΑ ΖΩΑ.Και οσοι παιρνουν ,και τα εγκαταλειπουν σαφως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΖΩΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ.

Οι πραγματικοι φιλοζωοι ΚΑΙ ΣΤΕΙΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΑ ΖΩΑ ΤΟΥΣ,ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΖΩΟΙ ,απλα ηλιθιοι που κανουν την φιγουρα τους και μετα χαΙρεται.

Το δημοτικο το τελειωσες ή το χρωστας ακομα;ΔΙοτι καν δεν ξερεις τι σημαινει φιλοζωος.Ενα φιλοζωος ΠΟΤΕ δεν εγκαταλειπει ζωο,διοτι τοτε ΔΝ ΑΓΑΠΑ ΤΑ ΖΩΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΖΩΟΣ.Αυτοι που εγκαταλειπουν ειναι καποιοι σαν εσενα που ΔΕΝ ειναι φιλοζωοι.Απλα καποια στιγμη για διαφορους λογους παιρνουν ενα ζωο και μετα βεβαια το αφηνουν.Οποτε τα παραπονα σου στους ΟΜΟΙΟΥΣ ΣΟΥ.ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΖΩΟΥς που ειναι αυτοι που ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑΤΑΤΕ.

Επισης επιτελους καταλαβε οτι φιλοζωος δεν ειναι αυτος που εχει ζωο,αλλα ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ.ΑΓΑΠΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΚΟ ΕΙΤΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ,ΕΙΤΕ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Μαθε πριν εκτοξευσεις το μισος σου .

User_601

Re: Αλλαγη νομοθεσιας ωστε να θανατωνονται τα σκυλια που ΔΕΝ υιοθετουνται ζητησε ο Δημαρχος Ναουσας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 23 Αύγ 2019, 21:01

Chainis έγραψε:
23 Αύγ 2019, 17:48
aLiCat έγραψε:
23 Αύγ 2019, 10:56
Chainis έγραψε:
23 Αύγ 2019, 09:09
Αυτό που οι σκυλογατόφιλοι είναι έτοιμοι να θυσιαστούν για να υπερασπιστούν την ζωή των κοπρόσκυλων - κοπρόγατων αλλά τα αρνάκια, κατσικάκια, μοσχαράκια είναι σαν να φυτρώνουν οι μπριζόλες οι σπάλες και τα παϊδάκια τους στο σούπερ μάρκετ και στα χασάπικα πάντα θα με εκστασιάζει!
Τα "κοπρόσκυλα" και "κοπρόγατα" (όπως μετά βδελυγμίας τα χαρακτηρίζεις) δεν είναι απλά οικόσιτα ζώα, αλλά υπήρξαν από αρχαιοτάτων χρόνων αφότου εξημερώθηκαν, "ζώα συντροφιάς" (αν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά).
Μου είναι παντελώς αδιάφορη οι επιλεκτική ευαισθησία σε ζώα συντροφιάς και μη που αποκτήθηκε τις τελευταίες δεκαετίες.

Γιατί αν δεν ετυχε να το ξέρεις για χιλιάδες χρόνια και αυτά ήταν ζώα συγκεκριμένης "χρήσης" από τον άνθρωπο, για φύλακες και κυνηγοί και οι άνθρωποι τα αντιμετώπιζαν ακριβώς όπως τα γαίδούρια τα κατσίκια και τα πρόβατα τους, αν ήταν χρήσιμα τα άφηνε να ζήσουν και τα φρόντιζε, αν όχι τα σκότωνε.

Μπορώ να καταλάβω την αδυναμία στο δικό του ζώο συντροφιάς του καθένα αλλά ο ορυμαγδός και οι κατάρες για κάποιον που πρότεινε την θανάτωση αδέσποτων που μόνο προβλήματα δημιουργούν με ξεπερνάνε.
Εχουμε αναφερθει παραπανω για τα ζωα καταναλωσης.Ως ποτε θα παπαγαλιζετε εσεις οι μισοζωοι αυτην την καραμελα;Ειναι γελοια.
Επειδη τρωμε κρεας πρεπει να τρωμε τα ΠΑΝΤΑ;
Ειπαμε..καποιοι τι να κανουμε;Τρωμε ελαχιστο κρεας,μονο καποια ειδη ,υποστηριζουμε την εκτροφη σε μικρες οικογενειακες μοναδες ,σε καλες συνθηκες διαβιωσης και ανωδυνης θανατωσης ελαχιστα ειδη,απλα και μονο επειδη και το κρεας ειναι απαραιτητο για να ζησουμε με μια μειωση της καταναλωσης ανα ατομο δραματικης.Δεν ειναι επιλεκτικη ευαισθησια φιλτατε,αλλα ετσι ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ.Ετσι πολλα προβληματα θα λυθουν,αλλα δεν σου αρεσει αυτομ,διοτι εσυ θες την ΜΠΡΙΖΟΛΑΡΑ ΣΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

Και ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩς ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΥΒΑ.

Ε οχι κυριε,μπορουμε να ζησουμε με λιγο κρεας,δεν ειμαστε ολοι σαν εσενα,ελαχιστων ειδων σε σωστες συνθηκες διαβιωσης και θανατωσης και δατς ιτ.Δεν θα τρωμε οτι πεταει και οτι κινηται ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΕΝΑ ΣΟΥ ΕΛΑΦΡΥΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΟΥ.Δεν ειναι επιλεκτικη ευαισθησια.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΥΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ.
Δεν τρωμε ολοι συνεχεια κρεας,δεν τρωμε οτι κινηται και πεταει...ΚΛΑΙΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΦΙΛΤΑΤΕ ,ναι εγω κλαιω και για αυτα ,και δεν μπορεις να ξερεις εσυ πως ζει και τι κανει ο αλλος και αυτος που κοροιδευεις .Επειδη ΕΣΥ δεν κανεις τιποτα,ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟς.
Το τι εισαι δε,φαινεται απο τον κοπρο που χρησιμοποιεις μπροστα απο τους σκυλους και τις γατες..
Τον κοπρο που εχουν καποοι μεσα τους πρεπει να κοιταξουν.
Αντε νανακι τωρα.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών