η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Σεπ 2019, 14:19

alexandroso έγραψε:
10 Σεπ 2019, 13:40
Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 13:01
Ας μη διατύπωσες άποψη, δεν έχει να κάνει. Σου δίνω ερέθισμα που προσφέρεται μια να το γράψεις στ' αρχίδια σου και θα είναι η πλέον φυσιολογική αντίδραση, πλην όμως μπορεί να σε ταράξει ασυνείδητα και να σκεφτείς κάποτε με άλλον τρόπο. Δεν τρέχει κάστανο.

Δεν είναι ζάχαρη το θέμα: Κράξω τους ανήθικους, βλάκες και τα λάθος άτομα (και καταστάσεις) γιατί εγώ έχω πρωτοκολληθεί στη συνείδησή μου σαν σωστός και ηθικός.

Αυτό το πράγμα να σας πιάνει η άμυνα όταν ταράζεστε με κάποια ανορθόδοξη κριτική (επιθετική) είναι διασκεδαστικό.
Μάθετε μπαλίτσα από τον Γάταρο. :D
Οτι προκαλεί σκέψη καλό κάνει. Γι αυτό άλλωστε μπαίνω στο φλόρουμ. Για να ακούω τις αντίθετες απόψεις και να προσγειώνομαι στην πραγματικότητα ώστε να μη νομίζω ότι τα ξέρω όλα. Αυτό δεν επιτυγχάνεται με το να διαφωνείς για χάρη της διαφωνίας γιατί ο άλλος είναι ιδεολογικά αντίθετος. Και δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι ταράχτηκα ή παίζω άμυνα. Για να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει καν σε τι διαφωνείτε.
όταν ποστάρουμε με παράθεση, απευθυνόμαστε στην παράθεση και όχι στο νικνέημ.

Όλα τα υπόλοιπα είναι μεγάλη κουβέντα.

Μέγα λάθος η εντύπωση ότι υπάρχει διαφωνία χάριν διαφωνίας. Πάντα υπάρχει υπόβαθρο.

Τι δεν έχεις καταλάβει;
- Κράζουνε και λένε να πάει στον εισαγγελέα η μητέρα του παιδιού.
- Θεωρούν τους εαυτούς τους καθαρούς, άσπιλου και αμόλυντους
- Θεωρούν ότι είναι κακό το φέησμπουκ στα παιδιά επειδή είναι παιδιά (κλπ κλπ) γιατί τι θα γίνουν τα παιδιά στο μέλλον (κλπ κλπ) κι αν δεν εκτεθούν σε τέτοια θα είναι πιο είναι η ζωή του (κλπ κλπ)
- κλπ κλπ
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Σεπ 2019, 14:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:13
Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:10
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:05


Ακριβώς.

Το ότι υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν τη νοικοκυροποίηση (δηλαδή την κυριότητα του οίκου τους) ως κάτι αρνητικό λόγω παρωχημένης ιδεολογικής λοβοτομής, είναι άλλο θέμα.
Ε να σε βράσω :smt005:
Μάθετε πρώτα να βράζετε αυγά ανοικοκύρευτοι άνθρωποι και αφήστε τις κοτόσουπες για τους πιο προχωρημένους.
Έλα ρε που θα μας πεις απ' τη ζωή σου :c020:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Σεπ 2019, 14:22

Cavaliere έγραψε:
10 Σεπ 2019, 12:36
sharp έγραψε:
10 Σεπ 2019, 12:29
Πώς κάνετε έτσι ρε κωλόγεροι!
Δεν έχω πρόβλημα αν θα με πουν συντηρητικό είμαι επειδή δεν θέλω 13χρονα να χαριεντίζονται με 50ρηδες κρετίνους στο ίντερνετ. Ούτε θεωρώ φυσιολογικό να βγάζει τον μισό κώλο ένα 15χρονο στο Facebook. Ένα γνωστό μου πρόσωπο έφτιαξε με τις ευλογίες τον γονιών του προφίλ στο φατσαμπούκιο, δίνοντας ψεύτικη ηλικία. Συγκεκριμένα ήταν 10 ετώ και γιος συναδέλφου μου. Για την ακρίβεια η μάνα του δεν ήξερε, τους είχε εγκαταλείψει και το μεγάλωνε ο πατέρας-μαλάκας. Μου έκανε και αίτημα φιλίας, ο τσόγλανος, φυσικά πήγε καλλιά του, και έκοψα την καλημέρα στον συνάδελφο, επειδή τον θεωρώ σπουδαίο καραγκιόζη, διαπαιδαγωγεί τον απατεώνα του αύριο.
Ο καραγκιόζης αυτός είναι Δάσκαλος σε Α.Ε.Ι., φαντάσου.
ναι ξέχασα να πω ότι οι γονείς αυτηνής είναι το μόνο άλλο ζευγάρι (τουλάχιστον από γονείς κοριτσιών της τάξης που ξέρω γιατί με τα αγόρια έχουμε μηδενική επαφή ακόμα :) ) που έχουν και οι δύο μεταπτυχιακό.

Δε φαίνεται να έχει μεγάλη σχέση με τη μόρφωση.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22689
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Σεπ 2019, 14:22

πολύ τα αναλύεις χαοτικέ, κράζουμε απλά γιατί μεγαλώσαμε, αυτό κάνουν οι μεγάλοι, κράζουν.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Σεπ 2019, 14:22

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:06
απο την στιγμη που νοικοκυροποιεισαι εχεις καταστει ζωντανος νεκρος

ειναι το βγελυγμα που αποσυνθετει την δυση
:wink
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 10 Σεπ 2019, 14:23

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:10
εγώ αναπολώ τις μέρες irc, msn, war3 grc και τα ρέστα - αρχές δεκαετίας 2000
τα πράγματα ήταν αγνά τότε και εμείς που τα χρησιμοποιούσαμε λίγο πολύ περιθώριο
όταν μαζεύεται η πλέμπα κάπου όλα χάνουν το νόημά τους και ευτελίζονται
ελευθερος κοσμος,κοινωνια της πληροφορησης,ανοιχτα συνορα,παγκοσμιοποιηση φιλε :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Σεπ 2019, 14:28

enaon έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:22
πολύ τα αναλύεις χαοτικέ, κράζουμε απλά γιατί μεγαλώσαμε, αυτό κάνουν οι μεγάλοι, κράζουν.
Το αναλύω γιατί σε φάση τέτοια και δεν έχω κάτι καλύτερο αυτήτη στιγμή. ή μάλλον μπορεί να έχω αλλά βαριέμαι.

Λες να θέλω να πείσω κόσμο; :003:

Και όχι ρε μλκ είναι κτηνωδία να κράζεις για να καλύπτεις τα του κώλου σου περιεχόμενα. ΟΚ εσύ το θέτεις πραγματολογικά. Αλλά βάλε μωρέ μλκ και λίγο άποψη και συναίσθημα και αξίωση. Τσάμπα είναι, τι μασάς;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Σεπ 2019, 14:36

Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:19
- Κράζουνε και λένε να πάει στον εισαγγελέα η μητέρα του παιδιού.
Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί όντως να πάει. Είναι ποινικό αδίκημα αυτό που έκανε και αστική βλάβη και στο μέλλον η κόρη της μπορεί να την κυνηγήσει για χοντρά λεφτά. Εμένα πάντως δε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ ούτε νιώθω κάποιο μίσος για τη συγκεκριμένη, μόνο δυσάρεστη έκπληξη. Γενικά το ενδιαφέρον μου στην υπόθεση τελειώνει με το να περιορίσω την "εισβολή" του Facebook στην παρέα της κόρης μου και θεωρώ ότι και οι γονείς έκλασαν μέντες όταν τους ήρθε το μήνυμα από το Facebook "δείξτε ταυτότητα" οπότε κάτι διδάχτηκαν, ότι οι online φόρμες δεν είναι κάτι στο οποίο μπορείς να ψεύδεσαι έτσι απλά. Ελπίζω.
- Θεωρούν τους εαυτούς τους καθαρούς, άσπιλου και αμόλυντους
Καθόλου.
- Θεωρούν ότι είναι κακό το φέησμπουκ στα παιδιά επειδή είναι παιδιά (κλπ κλπ) γιατί τι θα γίνουν τα παιδιά στο μέλλον (κλπ κλπ) κι αν δεν εκτεθούν σε τέτοια θα είναι πιο είναι η ζωή του (κλπ κλπ)
Το Facebook είναι κακό στα παιδιά επειδή είναι μια διαφημιστική εταιρία που την πληρώνεις με τα προσωπικά σου δεδομένα και σε αντάλλαγμα σου δίνει τη δυνατότητα να δικτυωθείς σχετικά εύκολα με οποιοδήποτε άλλο μέλος (ή και μη μέλος) σε όλον τον πλανήτη. Το κομμάτι που έχω σημειώσει με italics είναι αδιανόητο να θεωρείς ότι μπορεί να το διαχειριστεί ένα παιδί του δημοτικού. Ναι, παίζει ρόλο που είναι παιδιά. Ναι, αν δεν εκτεθούν σε τέτοια όντως θα είναι η ζωή τους πιο εύκολη. Πού ακριβώς είναι η ένστασή σου;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22689
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Σεπ 2019, 14:41

Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:28
Τσάμπα είναι, τι μασάς;
Δεν είσαι δίκαιος νομίζω, να μας αγαπάς σε όλους μας τους ρόλους. :003:
Όσο χρήσιμη για τον κύκλο είναι η μικρή που μπαίνει στο φβ και βγάζει τον φος από τα ρούχα του, τόσο είναι και η γαλή. Δεν υπάρχει λόγος να κράξεις κανέναν, το κάνει ο χρόνος.

Dasein
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 08:50

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dasein » 10 Σεπ 2019, 14:41

Το μέσο ευθύνεται, λόγω της επιτεδευμένης αυθαιρεσίας του. Είχα λογαριασμό sofaki13 με εικονίδιο ηλιοβασίλεμα στην παραλία της Κουρούτας, με προσέγγισε μέσω προσωπικών μηνυμάτων κάποιος livaja36 με εικονίδιο ένα λιοντάρι που βρυχάται με αχνό φόντο τον ήλιο της Βεργίνας, επιδοθήκαμε σε ψηφιακές ερωτικές περιπτύξεις με φωτογραφίες που απεικόνιζαν λαστιχένιους δονητές και κάλτσες με την Μόνα Λίζα και την Κραυγή του Μούνκ από το Wish και την στιγμή που βρεθήκαμε δια ζώσης ανακάλυψα πως πίσω από το ψευδώνυμο κρυβόταν η ανηψιά της διαχειρίστριας η οποία με προσέγγισε με σχέδιο για να μου υφαρπάξει τους τέσσερις μήνες κοινόχρηστα που χρωστούσα.

Nero

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 10 Σεπ 2019, 14:45

Dasein έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:41
Το μέσο ευθύνεται, λόγω της επιτεδευμένης αυθαιρεσίας του. Είχα λογαριασμό sofaki13 με εικονίδιο ηλιοβασίλεμα στην παραλία της Κουρούτας, με προσέγγισε μέσω προσωπικών μηνυμάτων κάποιος livaja36 με εικονίδιο ένα λιοντάρι που βρυχάται με αχνό φόντο τον ήλιο της Βεργίνας, επιδοθήκαμε σε ψηφιακές ερωτικές περιπτύξεις με φωτογραφίες που απεικόνιζαν λαστιχένιους δονητές και κάλτσες με την Μόνα Λίζα και την Κραυγή του Μούνκ από το Wish και την στιγμή που βρεθήκαμε δια ζώσης ανακάλυψα πως πίσω από το ψευδώνυμο κρυβόταν η ανηψιά της διαχειρίστριας η οποία με προσέγγισε με σχέδιο για να μου υφαρπάξει τους τέσσερις μήνες κοινόχρηστα που χρωστούσα.
όχι ρε φίλε. Και πως το ξεπέρασες; :-?

Dasein
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 08:50

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dasein » 10 Σεπ 2019, 14:49

Nero έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:45
Dasein έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:41
Το μέσο ευθύνεται, λόγω της επιτεδευμένης αυθαιρεσίας του. Είχα λογαριασμό sofaki13 με εικονίδιο ηλιοβασίλεμα στην παραλία της Κουρούτας, με προσέγγισε μέσω προσωπικών μηνυμάτων κάποιος livaja36 με εικονίδιο ένα λιοντάρι που βρυχάται με αχνό φόντο τον ήλιο της Βεργίνας, επιδοθήκαμε σε ψηφιακές ερωτικές περιπτύξεις με φωτογραφίες που απεικόνιζαν λαστιχένιους δονητές και κάλτσες με την Μόνα Λίζα και την Κραυγή του Μούνκ από το Wish και την στιγμή που βρεθήκαμε δια ζώσης ανακάλυψα πως πίσω από το ψευδώνυμο κρυβόταν η ανηψιά της διαχειρίστριας η οποία με προσέγγισε με σχέδιο για να μου υφαρπάξει τους τέσσερις μήνες κοινόχρηστα που χρωστούσα.
όχι ρε φίλε. Και πως το ξεπέρασες; :-?
Τα έδωσα, τι να έκανα. Είχα βγει και στον κύριο Αυτιά για την ιστορία μου στις 16/11/ 2014. Εάν το ψάξετε, είμαι στο κάτω δεξί παράθυρο, δίπλα στον κύριο Ρωμανιά, τον κύριο Παντελή τον φοροτεχνικό και τον Γιώργο Τσούκαλη τον ντετέκτιβ.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Σεπ 2019, 15:00

foscilis έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:36
Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 14:19
- Κράζουνε και λένε να πάει στον εισαγγελέα η μητέρα του παιδιού.
Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί όντως να πάει. Είναι ποινικό αδίκημα αυτό που έκανε και αστική βλάβη και στο μέλλον η κόρη της μπορεί να την κυνηγήσει για χοντρά λεφτά. Εμένα πάντως δε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ ούτε νιώθω κάποιο μίσος για τη συγκεκριμένη, μόνο δυσάρεστη έκπληξη. Γενικά το ενδιαφέρον μου στην υπόθεση τελειώνει με το να περιορίσω την "εισβολή" του Facebook στην παρέα της κόρης μου και θεωρώ ότι και οι γονείς έκλασαν μέντες όταν τους ήρθε το μήνυμα από το Facebook "δείξτε ταυτότητα" οπότε κάτι διδάχτηκαν, ότι οι online φόρμες δεν είναι κάτι στο οποίο μπορείς να ψεύδεσαι έτσι απλά. Ελπίζω.

Σωστός.
Το σενάριο μόνο με τα λεφτά ρε :lol::sal9:

Καθόλου.
Δε λέω για σένα ρε.
Είσαι το άτομο που θα αυτοτσαλακωθεί και θα αναλύσει, και θα παλέψει και θα εκφράσει αυτό που νιώθει, χωρίς απαραίτητα να νιώσει πρώτα καλλυμένος και ασφαλισμένος


Το Facebook είναι κακό στα παιδιά επειδή είναι μια διαφημιστική εταιρία που την πληρώνεις με τα προσωπικά σου δεδομένα και σε αντάλλαγμα σου δίνει τη δυνατότητα να δικτυωθείς σχετικά εύκολα με οποιοδήποτε άλλο μέλος (ή και μη μέλος) σε όλον τον πλανήτη. Το κομμάτι που έχω σημειώσει με italics είναι αδιανόητο να θεωρείς ότι μπορεί να το διαχειριστεί ένα παιδί του δημοτικού. Ναι, παίζει ρόλο που είναι παιδιά. Ναι, αν δεν εκτεθούν σε τέτοια όντως θα είναι η ζωή τους πιο εύκολη. Πού ακριβώς είναι η ένστασή σου;
Στη ρηχότητα και στον αυτοματισμό όσον αφορά τις απόψεις και τοποθετήσεις.
Ναι δεν θα δείξω στο παιδί μου, εικόνες που σοκάρουν (Το δυστύχημα με τον Πατμάνογλου πχ προκειμένου να αναδείξω τι μαλακία είναι να τρέχεις). Αλλά αυτό θα το κάνω για την ίδια τη νευροψυχική λειτουργία ενός παιδιού που έχει ανώριμο νευρικό σύστημα.
όχι για να του αποκρύψω σε τι σκατά κόσμο ζει.
Επίσης αυτό που λέω υποκρισία είναι για παράδειγμα η ένσταση για τις αποκριάτικες στολές μη γίνουν τα κορίτσια πουτάνες, τα χαμουρέματα δημοσίως των gay μη γίνουν πούστηδες κλπ κλπ. Με τον ψυχισμό παίζω και όχι με το τεχνικό μέρος της υπόθεσης.

(Θυμάμαι πέρσι στην παραλία της γειτονιάς μου που πήγε ένας πιτσιρικάς σε μια 45άρα να της ζητήσει το λόγο , ευγενικά πάντα, γιατί είχε τα βυζιά της έξω. Η τύπισσα του έλεγε ότι δεν απαγορεύεται από το νόμο το τόπλες. Στάθηκα όμως στο σημείο που ο πιτσιρικάς είπε "Ναι αλλά υπάρχουν παιδιά". Του είπα "Και τι έγινε;" Μπλόκαρε βέβαια το παιδί και δεν είχε να πει κάτι. Αλλά δες πόσο την παίζουν αυτήν την καραμέλα, δεκαετίες τώρα. Κοινωνική ανησυχία είναι; Αρχίδια είναι. )

Αν είναι κακό για τα παιδιά κάτι ας φροντίζουμε με το παράδειγμά μας να το κάνουμε να το αποφύγει. Δηλαδή να μην έχουμε ούτε εμείς φβ. Λέω τώρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χαοτικός την 10 Σεπ 2019, 15:06, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22689
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Σεπ 2019, 15:02

Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 15:00
Δηλαδή να μην έχουμε ούτε εμείς φβ. Λέω τώρα.
το παράκανες. :011:


να σώσουμε τους άλλους θέλουμε, εμείς ξέρουμε, είμαστε οι μεγάλοι.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22689
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η συμμαθήτρια της κόρης μου είχε facebook

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Σεπ 2019, 15:15

Πάντως έχουμε πλάκα ρε παιδιά, μεγάλη λαχτάρα να ακολουθούμε κάποιο κανόνα για να νιώθουμε ασφάλεια. Το υτ υπάρχει απο το 2005, τότε που αν έλεγες σε κάποιον για έξυπνο κινητό εισέπραττες χλεύη.

Όσο η κοινωνία και οι θεσμοί της αγνοούσαν την πραγματικότητα, εκείνη μεγάλωσε τα παιδιά μας και άλλαξε τον κόσμο μία ακόμα φορά. Είναι εντυπωσιακό που μέχρι να θεσπίσουν κανόνες χρήσης οι θεσμικοί φορείς, έχουν προλάβει να γίνουν ενήλικοι τα παιδιά που το πιάσανε στην αρχή.

Ακόμα πο εντυπωσιακό είναι οτι οι κανόνες που ήρθαν με 15 χρόνια καθυστέρηση, είναι πάνω από 15 χρόνια πίσω. Άκουγα εχθές τα νέα σήματα για την τιβι, έχουν 4-5 κατηγορίες απο τα 4 έως τα 18, θα ήταν αστείο αν δεν ήταν γελοίο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών