Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2019, 19:16

Leporello έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:13
waldorf έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:04
Αντικειμενικός δεν είμαι,αλλά εδώ που τα λέμε Αρίστο..Το γάμησες και ψόφησε.
:smt005::smt005::smt005: Kαι νά'ταν και η πρώτη φορά!


Πανηγυριζετε που ο Λατσης δεν θα δωσει δεκαρα τσακιστη αλλα θα χτισει με δανεικα απο ελληνικες τραπεζες;

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34344
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Σεπ 2019, 19:17

Το θέμα είναι αντάξιο του θέματος με τα δάνεια που πήρε η Φράπορτ για τα αεροδρόμια.Η πλάκα είναι ότι και τότε φώναζαν οι συριζαίοι γιατί πήρε δάνειο η Φράπορτ ενώ αυτοί είχαν υπογράψει την πώληση των αεροδρομίων.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2019, 19:19

Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:15
"Δεν είναι μια προσωπική υπόθεση, εγώ τις απόψεις μου τις έχω, τις έχω πει. Διαφορετικά θα έπρεπε να οδηγηθούμε στην αξιοποίηση αυτού του τεράστιου πλούτου, η πίεση των πραγμάτων οδηγεί σε επιλογές που δεν είναι δικές μας, εγώ έχω τοποθετηθεί κατ' επανάληψη, ήταν και είναι η προγραμματική θέση του ΣΥΡΙΖΑ, η προγραμματική θέση της κυβέρνησης η προοπτική μιας άλλης αξιοποίησης. Σε αυτή την κατεύθυνση καταλήξαμε μετά τη συμφωνία του περσινού Αυγούστου, η οποία δεσμευτικά οδηγήθηκε στην απόφαση να γίνουν οι ήδη δρομολογημένες ιδιωτικοποιήσεις", σημείωσε."
Αυτό λέγεται ξεβράκωμα.



Βασικα επεσε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εξω.

Τα κερδη του ΟΛΠ μια δεκαετια προ Κινεζων δεν συγκρινονται με τα κερδη τριων χρονων με τους Κινεζους.

Ο Πειραιας αποδεικνυεται η ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΗ και πιο ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ επενδυση που εγινε επι ελληνικου κρατους.

Και επιπλεον δεν πουλησαμε τον ΟΛΠ, δωσαμε την κυριοτητα ποσοστου στους Κινεζους για καποια χρονια.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2019, 19:21

πατησιωτης έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:17
Το θέμα είναι αντάξιο του θέματος με τα δάνεια που πήρε η Φράπορτ για τα αεροδρόμια.Η πλάκα είναι ότι και τότε φώναζαν οι συριζαίοι γιατί πήρε δάνειο η Φράπορτ ενώ αυτοί είχαν υπογράψει την πώληση των αεροδρομίων.


Τα αεροδρομια ειχαν υπογραφει για πωληση και βρισκοντουσαν στη λιστα του ΤΑΙΠΕΔ απο το 2011. Ηταν μνημονιακη υποχρεωση απο τοτε.

.

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 10 Σεπ 2019, 19:22

Βασικα επεσε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εξω.

Τα κερδη του ΟΛΠ μια δεκαετια προ Κινεζων δεν συγκρινονται με τα κερδη τριων χρονων με τους Κινεζους.

Ο Πειραιας αποδεικνυεται η ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΗ και πιο ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ επιχειρηση που εγινε επι ελληνικου κρατους.

Και επιπλεον δεν πουλησαμε τον ΟΛΠ, δωσαμε την κυριοτητα ποσοστου στους Κινεζους για καποια χρονια.
Ναι και την έκανε ο Σαμαράς.Ο ίδιος ο Δρίτσας λέει για δρομολογημένη ιδιωτικοποίηση που ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 10 Σεπ 2019, 19:25

Οι ανθρωποι ειναι αναλφαβητοι.
Σε ολο τον κοσμο οι τραπεζες δινουν δανεια σε φυσικα προσωπα ή εταιρειες για να γινουν επενδυσεις.
Οι ζαιοι μας πρηζουν τον πουτσο οτι αυτο ειναι πρωτοφανες.Οι ιδιοι που εδιναν δανεια μεσω τραπεζας αττικης στο καλογριτσα με εγγυησεις τα γνωστα βοσκοτοπια.
Ποσο ξεφτιλισμενοι...
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 10 Σεπ 2019, 19:33

Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:22
Βασικα επεσε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εξω.

Τα κερδη του ΟΛΠ μια δεκαετια προ Κινεζων δεν συγκρινονται με τα κερδη τριων χρονων με τους Κινεζους.

Ο Πειραιας αποδεικνυεται η ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΗ και πιο ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ επιχειρηση που εγινε επι ελληνικου κρατους.

Και επιπλεον δεν πουλησαμε τον ΟΛΠ, δωσαμε την κυριοτητα ποσοστου στους Κινεζους για καποια χρονια.
Ναι και την έκανε ο Σαμαράς.Ο ίδιος ο Δρίτσας λέει για δρομολογημένη ιδιωτικοποίηση που ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς.


Αμα την εκανε ο Σαμαρας, ας την υπογραφε κιολας κι ας την προχωρουσε.

Αλλα η Νεα Δημοκρατια ειναι ΑΝΙΚΑΝΗ στις επενδυσεις.

Τον ΟΛΠ τον παζαρευε απο εποχης Καραμανλη και δεν εκανε τιποτα.

Αντιθετα ο Τσιπρας εκανε τον ΟΛΠ, πηρε περισσοτερα λεφτα απο οσα διαπραγματευοταν η ΝΔ, εκανε και την αερογραμμη Αθηνας-Πεκινου.

.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Σεπ 2019, 19:34

Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:32
Λεπορονομικς.

Αν δεν επιβαρυνε ρε ντενεκε το ΦΠΑ τις επιχειρησεις γιατι γινεται σκοτωμος απο τους επιχειρηματιες για τη μειωση του;
Ρε συ μπαγλαμά, το ξέρεις ότι είμαι Οικονομικός Διευθυντής σε μεγάλη βιομηχανική εταιρεία. Λες να υποβάλω λάθος την δήλωση του ΦΠΑ τόσα χρόνια; :smt005::smt005::smt005:

Γιά να μαθαίνεις κάτι: Δεν γίνεται σκοτωμός από τους επιχειρηματίες γιά την μείωσή του. Εκείνοι που πιέζουν γιά την μείωσή τους είναι 1) οι γεωργοί (δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ γι'αυτούς 2) Οσοι έχουν το μεγάλο μέρος των πωλήσεών τους λιανικές. Ο ΦΠΑ επιβαρύνει τους πελάτες, αλλά αυτοί, αφού εισπράττουν τον ΦΠΑ αναγκάζονται να πουλούν ακριβότερα, με αποτέλεσμα μικρότερο τζίρο. Χαμηλός ΦΠΑ σημαίνει αύξηση του τζίρου τους. Καθόλου ΦΠΑ (δηλαδή κλεμένος) ακόμη καλύτερα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 10 Σεπ 2019, 19:39

under έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:25
Οι ανθρωποι ειναι αναλφαβητοι.
Σε ολο τον κοσμο οι τραπεζες δινουν δανεια σε φυσικα προσωπα ή εταιρειες για να γινουν επενδυσεις.
Οι ζαιοι μας πρηζουν τον πουτσο οτι αυτο ειναι πρωτοφανες.Οι ιδιοι που εδιναν δανεια μεσω τραπεζας αττικης στο καλογριτσα με εγγυησεις τα γνωστα βοσκοτοπια.
Ποσο ξεφτιλισμενοι...
Ειλικρινά δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καλύτερη δουλειά θα έκανες για τη ΝΔ αν δεν έμπλεκες ανά δύο πόστ τα `σώψυχά σου.
Πούτσες,τσουτσούδες,πάτοι-πηγάδια (απ`την εισβολή των προαναφερθέντων),πάλι πούτσες και πάλι τσουτσούδες και πάλι...
Μην το κάνεις αυτό στο κόμμα σου,δεν είναι πιασάρικο στην εποχή μας.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Σεπ 2019, 19:43

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:24
Γράφεις επι λέξη "Ξέρεις κάποια επιχείρηση που να επιβαρύνεται με το ΦΠΑ?".Αυτό είναι το σχόλιο που γράφεις πιο πάνω σαν ερώτηση στον σχολιαστή Αρίστο.Αν δεν με πιστεύεις πήγαινε και ψάχτο.Τώρα μας λες ότι επιβαρύνονται αλλά κάποιες δεν τον πληρώνουν.Οκ,καλό είναι που κατάλαβες το λάθος σου (έστω και αθόρυβα το παραδέχτηκες).
Θα μας τρελάνεις; Αφού πάλι το ίδιο λέω, ότι ο ΦΠΑ δεν επιβαρύνει τις επιχειρήσεις. (Είπαμε, εκτός μερικών εξαιρέσεων "εξωτικών" νομικών προσώπων και προσθέτω και κάποιων εξόδων γιά τα οποία δεν αναγνωρίζεται έκπτωση, π.χ. γεύματα στελεχών σε εστιατόρια). Τα φυσικά πρόσωπα επιβαρύνονται με τον ΦΠΑ. Οι εταιρείες εισπράττουν τον ΦΠΑ από τους πελάτες και τον αποδίδουν στο Κράτος. Τίποτα πέραν τούτου.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:24
Δέχομαι και πιο πάνω τη διόρθωση που μου κάνεις για το μετοχικό
κεφάλαιο(το οποίο παρεπιπτόντως μπορεί να μεταβληθεί αλλά για άλλους λόγους) γιατί
δεν έχω ανάγκη να αποδείξω ότι κατέχω τα βασικά οικονομικά θέματα.Δύο σχολές έχω
τελειώσει.
Ασε με να μαντέψω: Πάντειο και Γαλλική Φιλολογία, σωστά;
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:24
Τέλος πάντων.Στο επιχείρημα των κόκκινων δανείων,δεν κρίνω την ύπαρξη ή μη των κόκκινων δανείων.Κρίνω το επιχείρημα που λέει ότι αφού δε μειώθηκαν τα κόκκινα δάνεια ,αυτό σημαίνει εξ'ορισμού ότι δεν έγινε για αυτό η κεφαλαιοποίηση. Είναι το επιχείρημα κάποιου άλλου σχολιαστή που και εσυ καταλαβαίνεις ότι είναι ένα λογικό άλμα αν κρίνω από αυτό που έγραψες πιο πάνω.Κατά τα άλλα,δεν συζητάω μόνο με εσένα.Τα όσα γράφω για το Ελληνικό αφορούν τη συζήτηση που κάνουμε όλοι μαζι
εδω πέρα.
Ο Γιαννόπουλος έγραψε ότι οι ανακεφαλαιοποιήσεις δεν πληρώνουν τα κόκκινα δάνεια. Αυτό είναι σωστό. Δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω στις προεκτάσεις που κάνεις.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 10 Σεπ 2019, 19:52

Leporello έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:43
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:24
Γράφεις επι λέξη "Ξέρεις κάποια επιχείρηση που να επιβαρύνεται με το ΦΠΑ?".Αυτό είναι το σχόλιο που γράφεις πιο πάνω σαν ερώτηση στον σχολιαστή Αρίστο.Αν δεν με πιστεύεις πήγαινε και ψάχτο.Τώρα μας λες ότι επιβαρύνονται αλλά κάποιες δεν τον πληρώνουν.Οκ,καλό είναι που κατάλαβες το λάθος σου (έστω και αθόρυβα το παραδέχτηκες).
Θα μας τρελάνεις; Αφού πάλι το ίδιο λέω, ότι ο ΦΠΑ δεν επιβαρύνει τις επιχειρήσεις. (Είπαμε, εκτός μερικών εξαιρέσεων "εξωτικών" νομικών προσώπων και προσθέτω και κάποιων εξόδων γιά τα οποία δεν αναγνωρίζεται έκπτωση, π.χ. γεύματα στελεχών σε εστιατόρια). Τα φυσικά πρόσωπα επιβαρύνονται με τον ΦΠΑ. Οι εταιρείες εισπράττουν τον ΦΠΑ από τους πελάτες και τον αποδίδουν στο Κράτος. Τίποτα πέραν τούτου.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:24
Δέχομαι και πιο πάνω τη διόρθωση που μου κάνεις για το μετοχικό
κεφάλαιο(το οποίο παρεπιπτόντως μπορεί να μεταβληθεί αλλά για άλλους λόγους) γιατί
δεν έχω ανάγκη να αποδείξω ότι κατέχω τα βασικά οικονομικά θέματα.Δύο σχολές έχω
τελειώσει.
Ασε με να μαντέψω: Πάντειο και Γαλλική Φιλολογία, σωστά;
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:24
Τέλος πάντων.Στο επιχείρημα των κόκκινων δανείων,δεν κρίνω την ύπαρξη ή μη των κόκκινων δανείων.Κρίνω το επιχείρημα που λέει ότι αφού δε μειώθηκαν τα κόκκινα δάνεια ,αυτό σημαίνει εξ'ορισμού ότι δεν έγινε για αυτό η κεφαλαιοποίηση. Είναι το επιχείρημα κάποιου άλλου σχολιαστή που και εσυ καταλαβαίνεις ότι είναι ένα λογικό άλμα αν κρίνω από αυτό που έγραψες πιο πάνω.Κατά τα άλλα,δεν συζητάω μόνο με εσένα.Τα όσα γράφω για το Ελληνικό αφορούν τη συζήτηση που κάνουμε όλοι μαζι
εδω πέρα.
Ο Γιαννόπουλος έγραψε ότι οι ανακεφαλαιοποιήσεις δεν πληρώνουν τα κόκκινα δάνεια. Αυτό είναι σωστό. Δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω στις προεκτάσεις που κάνεις.
Όχι δεν έχω σπουδάσει στις σχολές που αναφέρεις.Και δεν θεωρώ υποτιμητικό
να έχει σπουδάσει κάποιος στη Γαλλική Φιλολογία ή το Πάντειο.Γενικά το υφάκι
σου είναι πολύ μπλαζέ όπως συμβαίνει με πολλούς αποφοίτους και γιάπηδες των
οικονομικών σχολών.Έχω σπουδάσει και εγω σε "σοβαρές" οικονομικές σχολές
και εχω γνωρίσει αρκετούς σαν εσένα,οπότε τις μαγκιές σου αλλού.Δεν παραδέχεσαι
ούτε καν το λάθος σου με το ΦΠΑ,κάνεις ότι σου διαφεύγουν βασικές γνώσεις(όπως π.χ ότι
τα Ίδια Κεφάλαια λειτουργούν πρακτικά σαν ένδειξη πιστωτικής φερεγγυότητας
μιας επιχείρησης) και γενικά ο διάλογος που επιχειρείς είναι μέσα στην κουτοπονηριά.
Όσο για αυτά που γράφει ο σχολιαστής Γιαννόπουλος,ναι είναι λογικό άλμα όταν λες
ότι αφου η ανακεφαλαιοποίηση δεν μειώνει τα κόκκινα δάνεια,δεν έγινε για αυτό.
Είναι σαν να λες ότι αφού ένας στόχος δεν επετέυχθη, δεν υπήρχε εξαρχής ως
στόχος.Αλλά και αυτό κάνεις ότι δε μπορείς να το καταλάβεις.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 10 Σεπ 2019, 19:58

Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:10
Τετοιες επενδυσεις τις ειχαμε για πλακα επι ΣΥΡΙΖΑ.

Ρωσική τουριστική επένδυση 410 εκατ. ευρώ στην Ελούντα
ΝΙΚΟΣ ΡΟΥΣΑΝΟΓΛΟΥ

https://www.kathimerini.gr/989530/artic ... hn-eloynta

.
Αυτές που είπα στοπάρατε ήταν πάνω απο ένα δισ. η καθε μια.
Αλλα ξερω, ο συριζα δεν ασχολείται με ψιλά. :lol:
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 10 Σεπ 2019, 20:03

Αρίστος έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:16




Πανηγυριζετε που ο Λατσης δεν θα δωσει δεκαρα τσακιστη αλλα θα χτισει με δανεικα απο ελληνικες τραπεζες;

.
Αριστο θελω να παρεις ενα δανειο 100 χιλιαρικα και να μου τα δωσεις
Δεν θα μου εχεις δωσει δεκαρα τσακιστη
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Σεπ 2019, 20:06

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:11
Το μόνο που έχεις δίκιο και πέρνω πίσω,αφορά το Μετοχικό Κεφάλαιο.
Αυτό το "μόνο" όμως στήριζε όλο τον συλλογισμό σου.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:11
Από εκεί και έπειτα η τιμή έκδσοσης των νέων μετοχών θα καθοριστεί από την τιμή στο ταμπλό.
Κάνεις το ίδιο λάθος με εκείνο τον άσχετο αρθρογράφο στο banking news. Αυτό поυ λέτε ισχύει (και πάλι, όχι υποχρεωτικά) όταν γίνεται αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου με παραίτηση των παλιών μετόχων. Ναι μεν έτσι έγιναν οι τελευταίες αυξήσεις στις τράπεζες, αλλά εδώ δεν πρόκειται περί αυτού. Εδώ στην αύξηση θα συνεισφέρουν μόνο οι παλιοί μέτοχοι. Εκείνο που γίνεται σε αυτή την περίπτωση είναι ότι σε κάποια καθορισμένη ημέρα έστω 31/10/19, από την μετοχή αποσπάται ένα μέρος και διαπραγματεύεται μόνο του. Πρόκειται γιά το δικαίωμα στην αύξηση. Τέτοιο δικαίωμα παίρουν όλοι όσοι κατείχαν μετοχές την 31/10/19. Οσοι αποκτήσουν μετοχές από την 01/11/19 και μετά, δεν έχουν δικαίωμα να μετάσχουν στην αύξηση. Το τι κομμάτι τής αξίας μετοχή και τι πάει στο δικαίωμα, μπορεί να το καθορίσει η ΓΣ τής εταιρείας παίζοντας με τις αναλογίες τής αύξησης μετοχικού κεφαλαίου ανά μετοχή. Αν θέλει να μετάσχουν οι μικρομέτοχοι στην αύξηση, μπορεί να έχει δικαίωμα με μεγάλη τιμή. Ετσι, αν ένας δεν εξασκήσει το δικαίωμά του, χάνει μεγάλο μέρος των χρημάτων του. Αν πάλι θέλει να κάνει squeeze out στους μικρομετόχους, ορίζει φτηνό δικαίωμα, με αποτέλεσμα οι μικρομέτοχοι να μη κάνουν σημαντικά λεφτά αν δεν μετάσχουν. Στο μόνο που έχεις δίκιο είναι ότι μετοχή+δικαίωμα, πρέπει να ισούνται με την τιμή τής μετοχής πριν από την ημερομηνία αποκοπής τους δικαιώματος
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:11
Επίσης,οι εξασφαλίσεις δεν αφορούν
μονάχα το Ενεργητικό.Πολλοί πιστωτές ζητούν μετοχές για να δανείσουν μια επιχείρηση.
Πάλι τα έχεις μπερδέψει. Αν π.χ. εγώ πάω να ζητήσω καταναλωτικό δάνειο, μπορώ να βάλω σαν εγγύηση μετοχές διαφόρων εταιρειών που έχω. Το ίδιο μπορεί να κάνει μιά εταιρεία που κατέχει μετοχές άλλων εταιρειών (συμμετοχές). Αυτές οι συμμετοχές είναι στοιχεία του ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΥ. Δεν βάζει κανείς εγγύηση μετοχές δικές του. Το άλλο λάθος που ίσως κάνεις είναι ότι μπερδεύεις κάτι άλλο που συμβαίνει καμμιά φορά: Μιά εταιρεία που δεν μπορεί να πληρώσει τα δάνειά της, αναγκάζεται να προτείνει στην τράπεζα να την αγοράσει. Γίνεται δηλαδή αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, όχι με καταβολή μετρητών, αλλά με μετατροπή του δανείου σε μετοχές. Αν το δάνειο είναι μεγάλο σε σχέση με τα ίδια κεφάλαια, τότε αυτή η αύξηση του μετχοικού κεφαλαίου οδηγεί σε έλεγχο τής εταιρείας από την τράπεζα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Δάνειο «μαμούθ» για να πληρώσει το Ελληνικό παίρνει η Lamda Development

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Σεπ 2019, 20:10

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:52
Όχι δεν έχω σπουδάσει στις σχολές που αναφέρεις.Και δεν θεωρώ υποτιμητικό να έχει σπουδάσει κάποιος στη Γαλλική Φιλολογία ή το Πάντειο.
Καθόλου υποτιμητικό δεν είναι να έχεις σπουδάσει στην Πάντειο ή στην Γαλλική Φιλολογία. Απλώς είναι άσχετο με το αντικείμενο. Θα προτιμούσες να πώ Γεωπονική;
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:52
Γενικά το υφάκι σου είναι πολύ μπλαζέ όπως συμβαίνει με πολλούς αποφοίτους και γιάπηδες των οικονομικών σχολών.Έχω σπουδάσει και εγω σε "σοβαρές" οικονομικές σχολές και εχω γνωρίσει αρκετούς σαν εσένα,οπότε τις μαγκιές σου αλλού.Δεν παραδέχεσαι ούτε καν το λάθος σου με το ΦΠΑ,κάνεις ότι σου διαφεύγουν βασικές γνώσεις
Δεν ξέρω τι έχεις σπουδάσει, αλλά αγνοείς τα βασικά. Αν σε είχα βοηθό μου και διαπίστωνα ότι δεν μπορείς να κάνεις ούτε μιά δήλωση ΦΠΑ, δεν θα έμενες γιά πολύ.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών