Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Σεπ 2019, 03:20

- Πίτσα μιλάνο παρακαλώ!
- Γεια σας
- Γεια σας.
- Παρακαλώ να σας ρωτήσω, είσαστε ανοικτά όλο το 24ωρο όπως γράφει το φυλλάδιο που έχω;
- Μάλιστα κύριε. Εξυπηρετούμε καθ όλη τη διάρκεια του 24ωρου.
- Μία διευκρίνηση παρακαλώ. Είστε ας πούμε ανοιχτά από τις 6 το πρωί έως τις 6 το πρωί της επομένης ή ξέρω γω... από τις 5 το απόγευμα μέχρι τις 5 το απόγευμα της άλλης μέρας;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Σεπ 2019, 03:24

- Θα ήθελα παρακαλώ έναν καφέ σκέτο, χωρίς ζάχαρη αν έχετε την καλοσύνη
- Βεβαίως

Τακ τακ τακ (ξαναγυρνάει στον πελάτη)

- Μας συγχωρείτε κύριε η ζάχαρη μόλις μας τελείωσε. Θέλετε να σας φέρω έναν χωρίς ζαχαρίνη;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7074
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 15 Σεπ 2019, 03:30

Χαοτικός έγραψε:
15 Σεπ 2019, 03:24
- Θα ήθελα παρακαλώ έναν καφέ σκέτο, χωρίς ζάχαρη
Αρχίσαμε τον πικρο καφέ της παρηγοριάς απ' την δεύτερη κιόλας σελίδα;;
Κτλβα :smt005:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Σεπ 2019, 03:37

Parrot έγραψε:
15 Σεπ 2019, 03:30
Χαοτικός έγραψε:
15 Σεπ 2019, 03:24
- Θα ήθελα παρακαλώ έναν καφέ σκέτο, χωρίς ζάχαρη
Αρχίσαμε τον πικρο καφέ της παρηγοριάς απ' την δεύτερη κιόλας σελίδα;;
Κτλβα :smt005:
Μμμμμμ!
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Γραφικός

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 15 Σεπ 2019, 03:42

Parrot αφενός δεν έχω ασχοληθεί με κβαντικά μαθηματικά, οπότε δεν καταλαβαίνω τι λες (μόνο την έννοια του ντετερμινισμού ξέρω) αφετέρου αμφιβάλλω για το αν ξέρεις κι εσύ τι είναι αυτά που έγραψες. Ποιο είναι το πόιντ σου; Ότι όποιος δεν ομιλεί την κβαντική οφείλει να σωπά; Ότι δεν μπορεί να τεκμηριώσει την αθεΐα; Το ότι μιλάς με τόσο δυσνόητους όρους μου φαίνεται σαν παραδοχή της ήττας σου, δεν μπορείς να φέρεις επιχειρήματα οπότε δυσκολεύεις τον άλλο να εκφραστεί.

Γραφικός

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 15 Σεπ 2019, 03:43

Χαοτικός έγραψε:
15 Σεπ 2019, 03:37
Parrot έγραψε:
15 Σεπ 2019, 03:30
Χαοτικός έγραψε:
15 Σεπ 2019, 03:24
- Θα ήθελα παρακαλώ έναν καφέ σκέτο, χωρίς ζάχαρη
Αρχίσαμε τον πικρο καφέ της παρηγοριάς απ' την δεύτερη κιόλας σελίδα;;
Κτλβα :smt005:
Μμμμμμ!
Υπερπαραγωγή η διαφήμιση πάντως.

- Casper -

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Σεπ 2019, 03:43

Χαοτικός έγραψε:
15 Σεπ 2019, 03:05
- Casper - έγραψε:
15 Σεπ 2019, 02:31
https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%98% ... F%85%CF%82

"Η θεωρία του Χάους μελετά τη συμπεριφορά ορισμένων μη γραμμικών δυναμικών συστημάτων, που είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στις αρχικές συνθήκες, ένα αποτέλεσμα το οποίο ευρέως αναφέρεται ως το φαινόμενο της πεταλούδας. Μικρές διαφορές στις αρχικές συνθήκες (όπως αυτές που οφείλονται σε σφάλματα στρογγυλοποίησης σε αριθμητικούς υπολογισμούς) αποδίδουν πολύ διαφορετικά αποτελέσματα για τα δυναμικά συστήματα, καθιστώντας τη μακροπρόθεσμη πρόβλεψη αδύνατη σε γενικές γραμμές. Αυτό συμβαίνει παρ' όλο που αυτά τα συστήματα είναι αιτιοκρατικά ("ντετερμινιστικά"), πράγμα που σημαίνει ότι η μελλοντική συμπεριφορά τους καθορίζεται πλήρως από τις αρχικές συνθήκες τους, χωρίς να εμπλέκονται τυχαίες παράμετροι. Με άλλα λόγια, η ντετερμινιστική φύση αυτών των συστημάτων δεν τα κάνει προβλέψιμα. Αυτή η συμπεριφορά είναι γνωστή ως ντετερμινιστικό χάος, ή απλά χάος. Αυτό συνοψίζεται από τον Έντουαρντ Λόρεντζ ως εξής:

Χάος: Όταν το παρόν καθορίζει το μέλλον, αλλά η προσέγγιση του παρόντος δεν προσδιορίζει κατά προσέγγιση το μέλλον.

Προβλεψιμότητα: Μήπως το χτύπημα των φτερών μιας πεταλούδας στη Βραζιλία, μπορεί να προκαλέσει έναν τυφώνα στο Τέξας;". Το χτύπημα των φτερών αντιπροσωπεύει μια μικρή αλλαγή στην αρχική κατάσταση του συστήματος, η οποία προκαλεί μια αλυσίδα γεγονότων που οδηγούν σε μεγάλης κλίμακας φαινόμενα. Αν δεν είχε χτυπήσει τα φτερά της η πεταλούδα, η τροχιά του συστήματος θα μπορούσε να ήταν πολύ διαφορετική."

:hebit::hebit:
Σωστά. Αλλά αν μουν τώρα χριστιανός θα σου έλεγα ότι και η πεταλούδα δεν φτερουγίζει τυχαία αλλά η συμπεριφορά της είναι σύμφωνη και προκαθορισμένη από τις αρχικές συνθήκες. Λυπάμαι τον Ιούδα μόνο που έμπλεξε. Αν δεν πρόδιδε το Χριστούλη θα πήγαινε ενάντια στο θεϊκό σχέδιο και θα ήταν άξιος τιμωρίας. Μα και τώρα άξιος τιμωρίας είναι που πρόδωσε ενώ θα μπορούσε να το αποφύγει :D



Εγώ δεν καταλαβαίνω το αρχικό ερώτημα του νήματος πάντως. Τι θα πει πιθανοκρατική ή ντετερμινιστική προέλευση;
Και ο άθεος θα απαντούσε πως οι αρχικές συνθήκες είναι εκεί που ξεκίνησε το big bang :lol:

Νομίζω πως αντί προέλευση ήθελε να γράψει φύση. Ούτε εγώ βγάζω νόημα από την ερώτηση.

- Casper -

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Σεπ 2019, 03:49

parafrwn έγραψε:
15 Σεπ 2019, 02:35
Parrot έγραψε:
13 Σεπ 2019, 23:50
Οι νόμοι των πιθανοτήτων που διέπουν την κβαντομηχανική,
είχαν ντετερμινιστική προέλευση ή πιθανοκρατική;
:smt005::smt005::smt005:
Ανοιξε την κβαντο του Τραχανά και ξεστραβωσου.

Εναλλακτικά,
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Quantum_probability
https://plato.stanford.edu/entries/qt-q ... anProbNuts
Ρε συ, από αυτά θα ξεστραβωθεί ή θα μπερδευτεί εντελώς; Πρέπει να έχεις καλό υπόβαθρο για να καταλαβαίνεις τι λένε. 2ο έτος και πάνω. Δεν ξεκινάς με αυτά. Εγώ που τα έχω κάνει και τα ξέχασα - πρέπει να θυμηθώ - πόσο μάλλον να τα βλέπει κάποιος πρώτη φορά. Θα του φαίνονται κινέζικα.


parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Σεπ 2019, 03:51

- Casper - έγραψε:
15 Σεπ 2019, 03:49
parafrwn έγραψε:
15 Σεπ 2019, 02:35
Parrot έγραψε:
13 Σεπ 2019, 23:50
Οι νόμοι των πιθανοτήτων που διέπουν την κβαντομηχανική,
είχαν ντετερμινιστική προέλευση ή πιθανοκρατική;
:smt005::smt005::smt005:
Ανοιξε την κβαντο του Τραχανά και ξεστραβωσου.

Εναλλακτικά,
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Quantum_probability
https://plato.stanford.edu/entries/qt-q ... anProbNuts
Ρε συ, από αυτά θα ξεστραβωθεί ή θα μπερδευτεί εντελώς; Πρέπει να έχεις καλό υπόβαθρο για να καταλαβαίνεις τι λένε. 2ο έτος και πάνω. Δεν ξεκινάς με αυτά. Εγώ που τα έχω κάνει και τα ξέχασα - πρέπει να θυμηθώ - πόσο μάλλον να τα βλέπει κάποιος πρώτη φορά. Θα του φαίνονται κινέζικα.
Τι να γίνει, δεν υπάρχει βασιλικός δρόμος για τα μαθηματικά.

Αν δυσκολεύεται στην κατανόηση ας κάνει ερωτήσεις που έχουν βατές απαντήσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος parafrwn την 15 Σεπ 2019, 03:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Σεπ 2019, 03:52

Ο άθεος δεν θα μιλούσε για αρχικές συνθήκες. Εγώ προσωπικά για να εξηγήσω τον κόσμο δεν έχω τέτοια ανάγκη.
Για μένα υπάρχει και το μη αίτιο και μη αιτιατό. Όπως μπορεί να υπάρχει και το αυταίτιο. Αμάν πια η κωλοπιλάλα μας να οφείλονται όλα κάπου. Ας αποδείξουμε ότι υπάρχουμε και δεν είναι απλά μία ροπή προς την ύπαρξη όλο αυτό, ας αποδείξουμε ότι θέλει αιτία πίσω του το κάθε τι - μα το κάθε τι - και μετά ψάχνουμε και τις βρίσκουμε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

- Casper -

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Σεπ 2019, 03:54

Χαοτικός έγραψε:
15 Σεπ 2019, 03:52
Ο άθεος δεν θα μιλούσε για αρχικές συνθήκες. Εγώ προσωπικά για να εξηγήσω τον κόσμο δεν έχω τέτοια ανάγκη.
Για μένα υπάρχει και το μη αίτιο και μη αιτιατό. πως μπορεί να υπάρχει και το αυταίτιο. Αμάν πια η κωλοπιλάλα μας να οφείλονται όλα κάπου. Ας αποδείξουμε ότι υπάρχουμε και δεν είναι απλά μία ροπή προς την ύπαρξη όλα αυτό, ας αποδείξουμε ότι θέλει αιτία πίσω του το κάθε τι - μα το κάθε τι - και μετά ψάχνουμε και τις βρίσκουμε.
Για να είμαι ειλικρινής εμένα ποτέ δεν μου άρεσε το τυχαίο. Με τρόμαζε. Μισούσα την κβαντομηχανική επίσης. Μετά άρχισα να την συνηθίζω και να το αποδέχομαι. Αλλά ποτέ δεν πίστευα σε Θεό. :lol:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Σεπ 2019, 04:00

Μωρέ ας πιστέψουμε και σε κάνα Θεό. Δεν γαμιέται! Αφού στολίσαμε τη ζωή με κατανάλωση, με νοήματα, με της Παναγιάς τα μάτια, βάλε κι ένα Θεό να έχει απ όλα το μαγαζί.
Ρε τον άνθρωπο ρε! Όλα θα τα βρει ο πούστης! Όλα!

Χαοτικός: Για έναν κυνικό υπαρξισμό | phorum 2019
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Σεπ 2019, 04:03

- Casper - έγραψε:
15 Σεπ 2019, 03:54
Χαοτικός έγραψε:
15 Σεπ 2019, 03:52
Ο άθεος δεν θα μιλούσε για αρχικές συνθήκες. Εγώ προσωπικά για να εξηγήσω τον κόσμο δεν έχω τέτοια ανάγκη.
Για μένα υπάρχει και το μη αίτιο και μη αιτιατό. πως μπορεί να υπάρχει και το αυταίτιο. Αμάν πια η κωλοπιλάλα μας να οφείλονται όλα κάπου. Ας αποδείξουμε ότι υπάρχουμε και δεν είναι απλά μία ροπή προς την ύπαρξη όλα αυτό, ας αποδείξουμε ότι θέλει αιτία πίσω του το κάθε τι - μα το κάθε τι - και μετά ψάχνουμε και τις βρίσκουμε.
Για να είμαι ειλικρινής εμένα ποτέ δεν μου άρεσε το τυχαίο. Με τρόμαζε. Μισούσα την κβαντομηχανική επίσης. Μετά άρχισα να την συνηθίζω και να το αποδέχομαι. Αλλά ποτέ δεν πίστευα σε Θεό. :lol:
Εμείς είχαμε έναν μόνο Θεό, τον Οικονόμου που έκανε το μάθημα πτυχίου, μεταξύ αλλων, "από τα quarks μέχρι το σύμπαν". Άλλος θεός δεν υπήρχε, μήτε κ υπάρχει.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

- Casper -

Re: Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Σεπ 2019, 04:09

Χαοτικός έγραψε:
15 Σεπ 2019, 04:00
Μωρέ ας πιστέψουμε και σε κάνα Θεό. Δεν γαμιέται! Αφού στολίσαμε τη ζωή με κατανάλωση, με νοήματα, με της Παναγιάς τα μάτια, βάλε κι ένα Θεό να έχει απ όλα το μαγαζί.
Ρε τον άνθρωπο ρε! Όλα θα τα βρει ο πούστης! Όλα!

Χαοτικός: Για έναν κυνικό υπαρξισμό | phorum 2019
:smt005:

Δίνεις ρεσιτάλ απόψε!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών