Anime/Manga

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 25 Σεπ 2019, 22:16

Κοντεύει να τελειώσει το αρκ του κινγκντομ και το πράγμα κορυφώνεται ακριβώς όπως πρέπει.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 25 Σεπ 2019, 22:19

Ξεκίνησα και παράτησα μετά από 2 επεισόδια το Enen no Shouboutai. Απλά τραγικό.

Από την άλλη το https://myanimelist.net/anime/14813/Yah ... higatteiru είναι τίμιο. Πολύ.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 27 Σεπ 2019, 22:30

Ξεκίνησα αυτό. https://myanimelist.net/anime/27775/Plastic_Memories

Συνολικά είναι ένα οριακά συμπαθητικό ανιμε. Tα reviews στο μαλ είναι ως επί το πλείστον αποθεωτικά με τις λίγες εξαιρέσεις εκείνων που εστίασαν με αυστηρότητα στην ανεπάρκεια της δομής του έργου και όχι στον συμβολισμό του, δίνοντας εξαιρετικά χαμηλές βαθμολογίες.

Σε κάθε περίπτωση τόσο οι χαμηλές βαθμολογίες (τύπου 4/10) όσο και οι αποθεωτικές, είναι λανθασμένες κατά τη γνώμη μου. Το ανιμε συνολικά συγκεντρώνει 8/10 στο μαλ ενώ οι πραγματικές του διαστάσεις είναι για 6.5/10 με τάσεις προς το 7.

Ο σεναριογράφος πιθανώς να ξεκίνησε με αγαθές προθέσεις και σκοπό να δώσει ένα έργο που θα πραγματεύεται τη θεματική του αποχωρισμού και του επερχόμενου θανάτου, όμως στην πορεία δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις προσδοκίες. Σχετικά γρήγορα το ανιμε παραμελεί τον βασικό σκοπό του , την αρχική του ιδέα και μετατρέπεται σε ένα φτηνό ρομάντζο-μελόδραμα που μου θύμισε έντονα το αρκ της γιούκι από το σαο.

Βέβαια το σαο πριν κατρακυλήσει εκεί είχε προσφέρει μια μαγική πρώτη σεζόν 20 πλας επεισοδίων ενώ η διολίσθηση του Plastic memories λαμβάνει χώρα μετά από 4-5 επεισόδια.

Αυτά την ώρα που είμαι στο επς 8.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 29 Σεπ 2019, 22:11

Έχω ξεκινήσει και αυτό. https://myanimelist.net/anime/4654/Toar ... u_no_Index

Τίμιο είναι ως τώρα, αν και είμαι μόλις στις αρχές τις πρώτης σεζόν. Τουλάχιστον το σενάριο ρέει γρήγορα και η συνοχή είναι καλή.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 30 Σεπ 2019, 22:55

Namrail έγραψε:
27 Σεπ 2019, 22:30
Ξεκίνησα αυτό. https://myanimelist.net/anime/27775/Plastic_Memories

Συνολικά είναι ένα οριακά συμπαθητικό ανιμε. Tα reviews στο μαλ είναι ως επί το πλείστον αποθεωτικά με τις λίγες εξαιρέσεις εκείνων που εστίασαν με αυστηρότητα στην ανεπάρκεια της δομής του έργου και όχι στον συμβολισμό του, δίνοντας εξαιρετικά χαμηλές βαθμολογίες.

Σε κάθε περίπτωση τόσο οι χαμηλές βαθμολογίες (τύπου 4/10) όσο και οι αποθεωτικές, είναι λανθασμένες κατά τη γνώμη μου. Το ανιμε συνολικά συγκεντρώνει 8/10 στο μαλ ενώ οι πραγματικές του διαστάσεις είναι για 6.5/10 με τάσεις προς το 7.

Ο σεναριογράφος πιθανώς να ξεκίνησε με αγαθές προθέσεις και σκοπό να δώσει ένα έργο που θα πραγματεύεται τη θεματική του αποχωρισμού και του επερχόμενου θανάτου, όμως στην πορεία δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις προσδοκίες. Σχετικά γρήγορα το ανιμε παραμελεί τον βασικό σκοπό του , την αρχική του ιδέα και μετατρέπεται σε ένα φτηνό ρομάντζο-μελόδραμα που μου θύμισε έντονα το αρκ της γιούκι από το σαο.

Βέβαια το σαο πριν κατρακυλήσει εκεί είχε προσφέρει μια μαγική πρώτη σεζόν 20 πλας επεισοδίων ενώ η διολίσθηση του Plastic memories λαμβάνει χώρα μετά από 4-5 επεισόδια.

Αυτά την ώρα που είμαι στο επς 8.
Φουλ μελόδραμα μέχρι το τέλος και γραφικότητα στο φουλ. Καταντάει σπαστικό, όπως ακριβώς και το αρκ της Yuuki στο SAO.

Μάλιστα ο δημιουργός είχε μια ευκαιρία να κλείσει με αξιοπρέπεια το ανιμε στο τέλος, αλλά την πέταξε και αυτή στον κάλαθο των αχρήστων. Κρίμα.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 04 Οκτ 2019, 08:06

Φτάνει προς το τέλος του το αρκ του Κίνγκντομ, που είναι ίσως το καλύτερο της σειράς και πάντως σίγουρα συναγωνίζεται το Battle of Bayou Arc (όπου σκοτώθηκε ο Ούκι).

Η μάχη φτάνει τώρα στο τέλος της (και κάθε τσάπτερ γαμάει), αν και δεν βλέπω να υπάρχει κάποια τεράστια κορύφωση. Ο Ριμπόκου μοιάζει δύσκολο να πεθάνει, όπως και ο Ούσεν.

Λογικά θα υπάρξει κάποια συνάντηση ανάμεσα στο τέρας και τον Σιν, την ώρα που οι Ούχον και Μούτεν θα προστατέψουν αποτελεσματικά τον Ούσεν. Αν πεθάνει κάποιος θα είναι ο Χούκεν από τον Σιν και την Kyou Kai (γιατί μόνος του ο Σιν δεν τον έχει με τίποτα). Θα δείξει, λίγα τσάπτερς έμειναν.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 08 Νοέμ 2019, 09:27

Τρίτη σεζόν kingdom τον Απρίλη. Καλός, καλός...

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 14 Νοέμ 2019, 19:52

Namrail έγραψε:
04 Οκτ 2019, 08:06
Αν πεθάνει κάποιος θα είναι ο Χούκεν από τον Σιν και την Kyou Kai (γιατί μόνος του ο Σιν δεν τον έχει με τίποτα). Θα δείξει, λίγα τσάπτερς έμειναν.
Όπως ακριβώς τα έγραφα, εκεί πήγαινε το πράγμα. Μένει να δούμε πως θα ψοφήσει ο χουκεν από τα χέρια του Σιν και αφού αποδυναμώθηκε μετά την μάχη με την υπαρχηγό.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 23 Νοέμ 2019, 23:14

Το προτελευταίο τσαπτερ μπαίνει ακοπα στα 5 καλύτερα όλης της σειράς. Το τελευταίο (χρονικά πάντα), στα 5 χειρότερα.

Τρώει χρόνο ο μανγκακα και μας σπάει τα νεύρα, ενώ όλος ο ντουνιάς γνωρίζει ότι ο Σιν θα σκοτώσει τον χουκεν. Αν δεν γίνει αυτό εξάλλου, με βάση το πως έχει εξελιχτεί το πράγμα, θα πρόκειται για τη μεγαλύτερη σεναριακή πατάτα εβερ.

Ξέρουμε και ξέρεις το τέλος. Δειξτο επιτέλους και μην αυξάνεις την ήδη τεράστια ζωή αυτού του αρκ γιατί απέχεις λίγο από το να το κάψεις. Και θα ναι κρίμα.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 08 Δεκ 2019, 11:49

Μας τα έχει κάνει τσουρέκια ο μανγκακα, δεν πάει άλλο. Έχει αρμεξει όσο δεν πάει το αρκ και συνεχίζει απτόητος, χωρίς σταματημό.

Τα ch 623-624 δεν είναι απλά αχρειαστα, είναι και ενοχλητικά.

Κοροϊδεύει και εμάς και τον εαυτό του αν νομίζει ότι μπορεί να προσδώσει βάθος στο χαρακτήρα του χουκεν και ειδικά τώρα, πάνω στην κλιμάκωση της μονομαχίας με ηλίθιες παρεμβολές. Αν νοιαζόταν για το βάθος του χαρακτήρα ας μας έλεγε για την προσπάθεια του να γίνει μπουσίν στα παραπάνω από 150 chapters αυτού του αδιανόητα μεγάλου αρκ.

Τώρα δεν γίνεται και επιπλέον είναι τίγκα κουραστικό. Τελείωνε επιτέλους ρε φίλε.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 08 Δεκ 2019, 15:50

Νομίζω το είχα ξαναγράψει αλλά κνίτες που βλέπουν άνιμε είναι ότι πιο cringe υπάρχει στον πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 08 Δεκ 2019, 15:52

Η άποψη σου ακούστηκε. :D

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 08 Δεκ 2019, 16:02

Από άτομα που ζουν rent free στο κεφάλι τους, αμφιβάλω. Αυτό είναι και το cringe της υπόθεσης, οι κνίτες το ζουν irl role play ιεχωβάδες της επανάστασης, και οι καμένοι με τις σειρές επίσης κάτι αντίστοιχο. Και η ειρωνεία είναι ότι για το δεύτερο μιλάμε για προϊόν (ανιμε/μάνγκα) που είναι προϊόν ανηλεούς καπιταλισμού.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 08 Δεκ 2019, 16:14

Έλα ρε μλκ τα είπες, τα ξαναειπες. Κουράζεις.

Έχω διαβάσει τις λαλακίες σου, σου έχω απαντήσει και.με σεντόνι, φτάνει.

Αν σε απασχολεί τόσο το θέμα άνοιξε νήμα με τίτλο "είναι cringe οι κομμουνιστές που βλέπουν άνιμε" να το συζητήσουμε εκεί.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Anime/Manga

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 09 Δεκ 2019, 21:35

Πολύ δυνατά συνεχίζει το SL.

Στο σημείο που έχει φτάσει η ροή ο mc έχει γίνει πολύ op, κάτι που αφαιρεί κάθε σασπένς από τις μάχες. Από την άλλη όμως αυτό το δεδομένο δίνει τη δυνατότητα στον δημιουργό να ρίξει όλο το βάρος στην εξέλιξη του mc, μια εξέλιξη που γίνεται μαεστρικά.

Εξαιρετική είναι και η πορεία του tales of demons and gods. Η καλύτερη κινεζια που έχω διαβάσει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών