ενηλικοι στο σινεμα, πρεμιερα.

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, τηλεόραση, ραδιόφωνο κ.ά.
Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17954
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: ενηλικοι στο σινεμα, πρεμιερα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 28 Σεπ 2019, 19:49

Feindflug έγραψε:
28 Σεπ 2019, 09:30
Ο τίτλος του νήματος είναι σαν να κάνει εγκαίνια τσοντοκινηματογράφος.
και τσοντα το λες.
σοδομιζεται η νδουλικη αφηγηση

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17954
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: ενηλικοι στο σινεμα, πρεμιερα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 28 Σεπ 2019, 22:46

Οι Νύχτες Πρεμιέρας τίμησαν τον Κώστα Γαβρά

Το 25ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας- Νύχτες Πρεμιέρας τίμησε τον Κώστα Γαβρά απονέμοντας του το βραβείο «Γιώργος Τζιώτζιος» (που θεσπίστηκε στη μνήμη του ιδρυτή και εμπνευστή της διοργάνωσης) για το σύνολο της προσφοράς του στον κινηματογράφο και τον πολιτισμό, κατά τη διάρκεια της τελετής λήξης που πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, όπου έκανε την πανελλήνια πρεμιέρα της, η ταινία του «Ενήλικοι στην Αίθουσα».

«Για μένα είναι απόψε μια πολύ ειδική βραδιά. Μια βραδιά που δεν ξέρω πώς να τη χαρακτηρίσω. Ισως να πω παράδοξη. Εχω βρεθεί σε βραδιές σαν και αυτή. Ωστόσο, καμία δεν μοιάζει με τη σημερινή. Γιατί είναι η πρώτη φορά που το ελληνικό κοινό βλέπει μία ταινία μου, ενώ ήδη ξέρει την ιστορία που θα αφηγηθώ. Καθένας από εσάς έχει δει το φιλμ το δικό του, το έχει σκεφτεί. Και το καταλαβαίνω. Πάνε δέκα χρόνια που ζείτε σε αυτή την κατάσταση και με όλους αυτούς τους χαρακτήρες και τα ξέρετε σχεδόν όλα. Γι′ αυτό ήθελα απόψε να σας παρακαλέσω να δείτε το δικό μου φιλμ, την ιδέα μου πάνω σε αυτή την κατάσταση που ξέρετε πολύ καλά, αφήνοντας το δικό σας για λίγο στην άκρη. Και ύστερα να κάνετε τη σύγκριση και να το συζητήσετε. Η παράκληση που σας κάνω είναι να το δείτε χωριστά»
δήλωσε ο Κώστας Γαβράς παραλαμβάνοντας το βραβείο από τον καλλιτεχνικό διευθυντή των Νυχτών Πρεμιέρας, Λουκά Κατσίκα, ενώ το κοινό στην αίθουσα τον χειροκροτούσε όρθιο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ενηλικοι στο σινεμα, πρεμιερα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Σεπ 2019, 10:26

Παρόντες στην πρεμιέρα ήταν μεταξύ άλλων ο Γιάνης Βαρουφάκης με τη σύζυγό του, Δανάη Στράτου, ντυμένη με ένα μαύρο φόρεμα με βαθύ ντεκολτέ, η βουλευτής του ΜέΡΑ25 Σοφία Σακοράφα, ο Γιώργος και η Άννα Νταλάρα, αλλά και οι πρωταγωνιστές της ταινίας.
:lol::lol::lol:

Συνωστισμός πολιτικών σελέμπριτις λέμε.

Απ' ό,τι βλέπω ο Νταλάρας έχει επεκτείνει τις ευγενείς συμμετοχές και στις ταινίες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Planis

Re: ενηλικοι στο σινεμα, πρεμιερα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 29 Σεπ 2019, 14:34

Ξέρει κανείς πότε η ταινία θα βγει σε dvd να τη δούμε κατ' οίκον;

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: ενηλικοι στο σινεμα, πρεμιερα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 29 Σεπ 2019, 17:25

Ο Νταλάρας και πάλι σε ρόλο ανυπότακτου αριστερού.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ενηλικοι στο σινεμα, πρεμιερα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 29 Σεπ 2019, 19:15

πήζον bot έγραψε:
28 Σεπ 2019, 22:46
Οι Νύχτες Πρεμιέρας τίμησαν τον Κώστα Γαβρά

Το 25ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας- Νύχτες Πρεμιέρας τίμησε τον Κώστα Γαβρά απονέμοντας του το βραβείο «Γιώργος Τζιώτζιος» (που θεσπίστηκε στη μνήμη του ιδρυτή και εμπνευστή της διοργάνωσης) για το σύνολο της προσφοράς του στον κινηματογράφο και τον πολιτισμό, κατά τη διάρκεια της τελετής λήξης που πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, όπου έκανε την πανελλήνια πρεμιέρα της, η ταινία του «Ενήλικοι στην Αίθουσα».

«Για μένα είναι απόψε μια πολύ ειδική βραδιά. Μια βραδιά που δεν ξέρω πώς να τη χαρακτηρίσω. Ισως να πω παράδοξη. Εχω βρεθεί σε βραδιές σαν και αυτή. Ωστόσο, καμία δεν μοιάζει με τη σημερινή. Γιατί είναι η πρώτη φορά που το ελληνικό κοινό βλέπει μία ταινία μου, ενώ ήδη ξέρει την ιστορία που θα αφηγηθώ. Καθένας από εσάς έχει δει το φιλμ το δικό του, το έχει σκεφτεί. Και το καταλαβαίνω. Πάνε δέκα χρόνια που ζείτε σε αυτή την κατάσταση και με όλους αυτούς τους χαρακτήρες και τα ξέρετε σχεδόν όλα. Γι′ αυτό ήθελα απόψε να σας παρακαλέσω να δείτε το δικό μου φιλμ, την ιδέα μου πάνω σε αυτή την κατάσταση που ξέρετε πολύ καλά, αφήνοντας το δικό σας για λίγο στην άκρη. Και ύστερα να κάνετε τη σύγκριση και να το συζητήσετε. Η παράκληση που σας κάνω είναι να το δείτε χωριστά»
δήλωσε ο Κώστας Γαβράς παραλαμβάνοντας το βραβείο από τον καλλιτεχνικό διευθυντή των Νυχτών Πρεμιέρας, Λουκά Κατσίκα, ενώ το κοινό στην αίθουσα τον χειροκροτούσε όρθιο.
Είναι τυχαία η επανεμφάνιση της Κατσίκας, τύπισσες και τύποι;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17954
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: ενηλικοι στο σινεμα, πρεμιερα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 29 Σεπ 2019, 19:16

Feindflug έγραψε:
29 Σεπ 2019, 19:15

Είναι τυχαία η επανεμφάνιση της Κατσίκας, τύπισσες και τύποι;
δεν το πιανω το υποννοουμενο. τη θυμαμαι αλλα οχι πολυ καλα, γαλλια ητανε?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος πήζον bot την 29 Σεπ 2019, 19:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ενηλικοι στο σινεμα, πρεμιερα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Σεπ 2019, 19:20

πήζον bot έγραψε:
28 Σεπ 2019, 22:46
Οι Νύχτες Πρεμιέρας τίμησαν τον Κώστα Γαβρά

Το 25ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας- Νύχτες Πρεμιέρας τίμησε τον Κώστα Γαβρά απονέμοντας του το βραβείο «Γιώργος Τζιώτζιος» (που θεσπίστηκε στη μνήμη του ιδρυτή και εμπνευστή της διοργάνωσης) για το σύνολο της προσφοράς του στον κινηματογράφο και τον πολιτισμό, κατά τη διάρκεια της τελετής λήξης που πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, όπου έκανε την πανελλήνια πρεμιέρα της, η ταινία του «Ενήλικοι στην Αίθουσα».

«Για μένα είναι απόψε μια πολύ ειδική βραδιά. Μια βραδιά που δεν ξέρω πώς να τη χαρακτηρίσω. Ισως να πω παράδοξη. Εχω βρεθεί σε βραδιές σαν και αυτή. Ωστόσο, καμία δεν μοιάζει με τη σημερινή. Γιατί είναι η πρώτη φορά που το ελληνικό κοινό βλέπει μία ταινία μου, ενώ ήδη ξέρει την ιστορία που θα αφηγηθώ. Καθένας από εσάς έχει δει το φιλμ το δικό του, το έχει σκεφτεί. Και το καταλαβαίνω. Πάνε δέκα χρόνια που ζείτε σε αυτή την κατάσταση και με όλους αυτούς τους χαρακτήρες και τα ξέρετε σχεδόν όλα. Γι′ αυτό ήθελα απόψε να σας παρακαλέσω να δείτε το δικό μου φιλμ, την ιδέα μου πάνω σε αυτή την κατάσταση που ξέρετε πολύ καλά, αφήνοντας το δικό σας για λίγο στην άκρη. Και ύστερα να κάνετε τη σύγκριση και να το συζητήσετε. Η παράκληση που σας κάνω είναι να το δείτε χωριστά»
δήλωσε ο Κώστας Γαβράς παραλαμβάνοντας το βραβείο από τον καλλιτεχνικό διευθυντή των Νυχτών Πρεμιέρας, Λουκά Κατσίκα, ενώ το κοινό στην αίθουσα τον χειροκροτούσε όρθιο.
Νομίζω ότι η συγκεκριμένη δήλωση ήταν ατυχής ή μια έμμεση παραδοχή ότι τα πράγματα και τα πρόσωπα δεν ήταν ακριβώς έτσι. Όταν κάποιος έχει βιώσει από κοντά κάποια γεγονότα, έχει συγχρωτισθεί καθημερινά με κάποια πρόσωπα και όλο αυτό αφορά σε ένα πολύ πρόσφατο παρελθόν και όχι σε μια εναλλακτική ή διαφορετική ματιά σε ιστορικά πρόσωπα και δρώμενα, είναι απολύτως λογικό ότι θα διακρίνει πολύ πιο έντονα την όποια ωραιοποίηση ή υποτίμηση γεγονότων και χαρακτήρων. Πολύ περισσότερο, όταν πηγή έμπνευσης δεν ήταν κάποιες σκέψεις ή προσωπικές εντυπώσεις αλλά η αυτοβιογραφική αναφορά ενός πρωταγωνιστή των γεγονότων. Με λίγα λόγια, σκηνοθεσία Γαβρά σε σενάριο Βαρουφάκη. Οπότε, για ποιο "χωριστά" μιλάει ο ποιητής; Τη βαρουφική ματιά, παρουσιάζει η ταινία. Το ότι ο Γαβράς ή η γυναίκα του Γαβρά, εντυπωσιάστηκαν από το μέγεθος αυτής της πολιτικής μορφής είναι δικό τους πρόβλημα και όχι του κοινού. Εδώ όσοι έπαθαν το ίδιο, ψήφισαν απλώς Μερα25 και τέλειωσε η ιστορία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ενηλικοι στο σινεμα, πρεμιερα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 29 Σεπ 2019, 19:53

Θα περιμενω να δω και την πορνο-εκδοχη του εργου που θα αφορα την 17ωρη μαχη με το θηριο-ματζαφλαρι σ'εκεινο το δωματιο.
Τοτε που στο δωματιο κυκλοφορησαν ματζαφλαρια μηκους γραβατας και τρυφεροι αφρατοι αδεξιοι πισινοι.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: ενηλικοι στο σινεμα, πρεμιερα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 29 Σεπ 2019, 20:06

Daje έγραψε:
29 Σεπ 2019, 19:53
Θα περιμενω να δω και την πορνο-εκδοχη του εργου που θα αφορα την 17ωρη μαχη με το θηριο-ματζαφλαρι σ'εκεινο το δωματιο.
Τοτε που στο δωματιο κυκλοφορησαν ματζαφλαρια μηκους γραβατας και τρυφεροι αφρατοι αδεξιοι πισινοι.
Δεν πρέπει να ήταν μόνο ένα το ματζαφλαρι.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “7η τέχνη και Ηλ. ΜΜΕ”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών