Γιατί φοβούνται οι γάτες

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 30 Σεπ 2019, 10:46

Διακοπή για διαφημίσεις :lol:


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Σεπ 2019, 10:56

Antares έγραψε:
30 Σεπ 2019, 10:40
Προσπάθησε να επικοινωνήσεις τηλεπαθητικά. Ποιος ξέρει; Ίσως τα ζώα είναι πιο δεκτικά σε αυτού του είδους την επικοινωνία. Εξάλλου έχουν ψυχή. :lol:
Ρε συ επικοινωνώ λέμε. Αλλά μέχρι ένα σημείο. Με τους σκύλους είναι άλλη φάση. Ακόμη και οι μεγάλες ράτσες, έχουν κάτι το αγαθοβιόλικο. :) Με κοιτάζει σκύλος, λιώνω. Με κοιτάζει γάτα, νοιώθω βλάκας. Είτε είναι άγρια είτε χαδιάρα. Είτε είναι δική μου είτε αδέσποτη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 30 Σεπ 2019, 11:05

aLiCat έγραψε:
30 Σεπ 2019, 09:06
Η γάτα δεν έχει το DNA του σκύλου, που σφαλιάρα να φάει, θα επιστρέψει σ'εκείνον που του την έδωσε. Η γάτα γνωρίζει πολύ καλά να αποφεύγει τις κακοτοπιές κι επειδή στη χώρα μας οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν τα τετράποδα με συμπεριφορές που κυμαίνονται από αποφυγή/απέχθεια (στην καλύτερη), έως βαναυσότητα, απλώς δεν ρισκάρουν να φάνε (άλλη μια)κλωτσιά. Κι έτσι, ακόμα κι αν τις προσεγγίζεις με τις αγαθότερες των προθέσεων, εκείνες θα "θυμούνται" τη συμπεριφορά απέναντί τους εκατοντάδων συμπολιτών που προηγήθηκαν.
Να γιατί, το γατί.Εικόνα


Εικόνα
Διαφωνώ. Είναι απλά πολύ πιο καχύποπτα σαν ζώα.

Και ναι έχω φάει χυλόπιτα από γατί αρσενικό που ήταν σαν να είχε τατουάζ σε ολόκληρο το σώμα του.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Σεπ 2019, 11:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Σεπ 2019, 10:56
Antares έγραψε:
30 Σεπ 2019, 10:40
Προσπάθησε να επικοινωνήσεις τηλεπαθητικά. Ποιος ξέρει; Ίσως τα ζώα είναι πιο δεκτικά σε αυτού του είδους την επικοινωνία. Εξάλλου έχουν ψυχή. :lol:
Ρε συ επικοινωνώ λέμε. Αλλά μέχρι ένα σημείο. Με τους σκύλους είναι άλλη φάση. Ακόμη και οι μεγάλες ράτσες, έχουν κάτι το αγαθοβιόλικο. :) Με κοιτάζει σκύλος, λιώνω. Με κοιτάζει γάτα, νοιώθω βλάκας. Είτε είναι άγρια είτε χαδιάρα. Είτε είναι δική μου είτε αδέσποτη.
Oι αρχαίοι Αιγύπτιοι τις είχαν σαν ιερά ζώα. Δεν έχω δικά μου ζωάκια, δεν υπάρχει τρόπος να τα φροντίσω, οπότε δεν έχω εμπειρία.
Κάποτε είχε έναν μαύρο γάτο ο αδερφός μου, πολύ ωραίο, με λαμπερό τρίχωμα. Όταν με είχε πρωτοδεί, με είχε κοιτάξει από πάνω έως κάτω, σαν ερωτευμένος. :smt005: Αν και δεν είμαι τίποτα το ιδιαίτερο.

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 30 Σεπ 2019, 11:18

Antares έγραψε:
30 Σεπ 2019, 09:59
Διαφορετικά ζωάκια από τους σκύλους. Η αδερφή μου πήρε ένα κοκόνι (σκυλάκι) μικρό και τώρα που μεγάλωσε θέλουμε όλοι ένα.
Είναι ελληνική ράτσα, τα είχαν σαν σκυλάκια σπιτιού στην αρχαία Ελλάδα. Επιβίωσαν μόνα τους χωρίς διασταυρώσεις με άλλα. Τα έπαιρναν τουρίστες από τον δρόμο στην Ελλάδα και την Κύπρο γιατί τα έβρισκαν πολύ χαριτωμένα και στην συνέχεια ενθουσιάζονταν με την παρέα τους και έμαθαν φυσικά ότι πρόκειται για κοκόνι.
Οι γάτες δύσκολα πλησιάζουν ακόμη και στην Αθήνα όπου υποθέτω είναι γάτες κάποιου σπιτιού.
Τα κοκόνια είναι απλά απίστευτα. Ο δικός μου είναι 6,5 ετών μαυροματης και εκπληκτικός χαρακτήρας.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 30 Σεπ 2019, 11:26

Last Veteran έγραψε:
30 Σεπ 2019, 11:18
Antares έγραψε:
30 Σεπ 2019, 09:59
Διαφορετικά ζωάκια από τους σκύλους. Η αδερφή μου πήρε ένα κοκόνι (σκυλάκι) μικρό και τώρα που μεγάλωσε θέλουμε όλοι ένα.
Είναι ελληνική ράτσα, τα είχαν σαν σκυλάκια σπιτιού στην αρχαία Ελλάδα. Επιβίωσαν μόνα τους χωρίς διασταυρώσεις με άλλα. Τα έπαιρναν τουρίστες από τον δρόμο στην Ελλάδα και την Κύπρο γιατί τα έβρισκαν πολύ χαριτωμένα και στην συνέχεια ενθουσιάζονταν με την παρέα τους και έμαθαν φυσικά ότι πρόκειται για κοκόνι.
Οι γάτες δύσκολα πλησιάζουν ακόμη και στην Αθήνα όπου υποθέτω είναι γάτες κάποιου σπιτιού.
Τα κοκόνια είναι απλά απίστευτα. Ο δικός μου είναι 6,5 ετών μαυροματης και εκπληκτικός χαρακτήρας.
Έχει ένας γείτονας στο χωριό καμιά δεκαριά.

Πολύ γάβγισμα ρε φίλε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Σεπ 2019, 12:50

Antares έγραψε:
30 Σεπ 2019, 11:10
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Σεπ 2019, 10:56
Antares έγραψε:
30 Σεπ 2019, 10:40
Προσπάθησε να επικοινωνήσεις τηλεπαθητικά. Ποιος ξέρει; Ίσως τα ζώα είναι πιο δεκτικά σε αυτού του είδους την επικοινωνία. Εξάλλου έχουν ψυχή. :lol:
Ρε συ επικοινωνώ λέμε. Αλλά μέχρι ένα σημείο. Με τους σκύλους είναι άλλη φάση. Ακόμη και οι μεγάλες ράτσες, έχουν κάτι το αγαθοβιόλικο. :) Με κοιτάζει σκύλος, λιώνω. Με κοιτάζει γάτα, νοιώθω βλάκας. Είτε είναι άγρια είτε χαδιάρα. Είτε είναι δική μου είτε αδέσποτη.
Oι αρχαίοι Αιγύπτιοι τις είχαν σαν ιερά ζώα. Δεν έχω δικά μου ζωάκια, δεν υπάρχει τρόπος να τα φροντίσω, οπότε δεν έχω εμπειρία.
Κάποτε είχε έναν μαύρο γάτο ο αδερφός μου, πολύ ωραίο, με λαμπερό τρίχωμα. Όταν με είχε πρωτοδεί, με είχε κοιτάξει από πάνω έως κάτω, σαν ερωτευμένος. :smt005: Αν και δεν είμαι τίποτα το ιδιαίτερο.
Αν ήταν μαύρος σκύλος, θα σε κοίταζε έτσι. :lol:

Εικόνα
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14874
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 30 Σεπ 2019, 12:58

Νon4me έγραψε:
30 Σεπ 2019, 10:23
aLiCat έγραψε:
30 Σεπ 2019, 10:15


Εικόνα
To gif δικο σου ? :lol:
Όχι, δεν το έφτιαξα εγώ, απλώς το κατέχω. :P
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14874
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 30 Σεπ 2019, 13:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Σεπ 2019, 10:34
Πάντως είναι μυστήρια ζώα. 20 χρόνια τις παρατηρώ, τις φροντίζω, έχω ταϊσει μωρά, έχουν πεθάνει στα χέρια μου μικρές και μεγάλες, έχω δει τρεις γενιές κι ακόμα έχω μείνει στα βασικά. Να μετράω ως το 10. Παραπάνω δεν πάει. :lol:
Είναι μαγικά πλάσματα, γι αυτό και γοητεύουν. :)

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Σεπ 2019, 13:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Σεπ 2019, 12:50

Αν ήταν μαύρος σκύλος, θα σε κοίταζε έτσι. :lol:

Εικόνα
:smt005:
M' αρέσουν και τα θηλυκά γατάκια και σκυλάκια βέβαια.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14874
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 30 Σεπ 2019, 13:11

Gherschaagk έγραψε:
30 Σεπ 2019, 11:05
aLiCat έγραψε:
30 Σεπ 2019, 09:06
Η γάτα δεν έχει το DNA του σκύλου, που σφαλιάρα να φάει, θα επιστρέψει σ'εκείνον που του την έδωσε. Η γάτα γνωρίζει πολύ καλά να αποφεύγει τις κακοτοπιές κι επειδή στη χώρα μας οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν τα τετράποδα με συμπεριφορές που κυμαίνονται από αποφυγή/απέχθεια (στην καλύτερη), έως βαναυσότητα, απλώς δεν ρισκάρουν να φάνε (άλλη μια)κλωτσιά. Κι έτσι, ακόμα κι αν τις προσεγγίζεις με τις αγαθότερες των προθέσεων, εκείνες θα "θυμούνται" τη συμπεριφορά απέναντί τους εκατοντάδων συμπολιτών που προηγήθηκαν.
Να γιατί, το γατί.Εικόνα


Εικόνα
Διαφωνώ. Είναι απλά πολύ πιο καχύποπτα σαν ζώα.

Και ναι έχω φάει χυλόπιτα από γατί αρσενικό που ήταν σαν να είχε τατουάζ σε ολόκληρο το σώμα του.
Το "καχύποπτα", προδιαθέτει αρνητικά.
Εικόνα

Προτιμώ το "προσεκτικά", ή το "επιφυλακτικά". :)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 30 Σεπ 2019, 13:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Σεπ 2019, 12:50
Antares έγραψε:
30 Σεπ 2019, 11:10
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Σεπ 2019, 10:56


Ρε συ επικοινωνώ λέμε. Αλλά μέχρι ένα σημείο. Με τους σκύλους είναι άλλη φάση. Ακόμη και οι μεγάλες ράτσες, έχουν κάτι το αγαθοβιόλικο. :) Με κοιτάζει σκύλος, λιώνω. Με κοιτάζει γάτα, νοιώθω βλάκας. Είτε είναι άγρια είτε χαδιάρα. Είτε είναι δική μου είτε αδέσποτη.
Oι αρχαίοι Αιγύπτιοι τις είχαν σαν ιερά ζώα. Δεν έχω δικά μου ζωάκια, δεν υπάρχει τρόπος να τα φροντίσω, οπότε δεν έχω εμπειρία.
Κάποτε είχε έναν μαύρο γάτο ο αδερφός μου, πολύ ωραίο, με λαμπερό τρίχωμα. Όταν με είχε πρωτοδεί, με είχε κοιτάξει από πάνω έως κάτω, σαν ερωτευμένος. :smt005: Αν και δεν είμαι τίποτα το ιδιαίτερο.
Αν ήταν μαύρος σκύλος, θα σε κοίταζε έτσι. :lol:

Εικόνα
Πιο 90s φωτογραφία, πεθαίνεις.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Σεπ 2019, 13:12

Antares έγραψε:
30 Σεπ 2019, 13:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Σεπ 2019, 12:50

Αν ήταν μαύρος σκύλος, θα σε κοίταζε έτσι. :lol:

Εικόνα
:smt005:
M' αρέσουν και τα θηλυκά γατάκια και σκυλάκια βέβαια.
Eδώ ο ίδιος με την αγάπη του, που του είχε κάνει τη ζωή μαρτύριο. :lol:

Εικόνα

Το μικρό ήταν το πρώτο γατί (αδέσποτο) που είχα πάρει σπίτι και η αιτία του νικ μου. Είχαμε πάθει ομαδικό έρωτα κι ο γιός μου κι εγώ κι ο σκύλος. Αυτή έπαθε έρωτα με τον πρώτο και τους άλλους δυο μας είχε γραμμένους. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 30 Σεπ 2019, 13:15

aLiCat έγραψε:
30 Σεπ 2019, 13:11
Gherschaagk έγραψε:
30 Σεπ 2019, 11:05
aLiCat έγραψε:
30 Σεπ 2019, 09:06
Η γάτα δεν έχει το DNA του σκύλου, που σφαλιάρα να φάει, θα επιστρέψει σ'εκείνον που του την έδωσε. Η γάτα γνωρίζει πολύ καλά να αποφεύγει τις κακοτοπιές κι επειδή στη χώρα μας οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν τα τετράποδα με συμπεριφορές που κυμαίνονται από αποφυγή/απέχθεια (στην καλύτερη), έως βαναυσότητα, απλώς δεν ρισκάρουν να φάνε (άλλη μια)κλωτσιά. Κι έτσι, ακόμα κι αν τις προσεγγίζεις με τις αγαθότερες των προθέσεων, εκείνες θα "θυμούνται" τη συμπεριφορά απέναντί τους εκατοντάδων συμπολιτών που προηγήθηκαν.
Να γιατί, το γατί.Εικόνα


Εικόνα
Διαφωνώ. Είναι απλά πολύ πιο καχύποπτα σαν ζώα.

Και ναι έχω φάει χυλόπιτα από γατί αρσενικό που ήταν σαν να είχε τατουάζ σε ολόκληρο το σώμα του.
Το "καχύποπτα", προδιαθέτει αρνητικά.
Εικόνα

Προτιμώ το "προσεκτικά", ή το "επιφυλακτικά". :)


Εσύ εδώ, σε αυτο το τοπικ; ποιός το περίμενε....
ωραία πύτισσα η ζωή

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14874
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γιατί φοβούνται οι γάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 30 Σεπ 2019, 13:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Σεπ 2019, 13:12



Eδώ ο ίδιος με την αγάπη του, που του είχε κάνει τη ζωή μαρτύριο. :lol:

Εικόνα

Το μικρό ήταν το πρώτο γατί (αδέσποτο) που είχα πάρει σπίτι και η αιτία του νικ μου. Είχαμε πάθει ομαδικό έρωτα κι ο γιός μου κι εγώ κι ο σκύλος. :lol:
Και τα δυο, κουκλιά ζωγραφιστά. :romance-hearteyes:
Αυτή έπαθε έρωτα με τον πρώτο και τους άλλους δυο μας είχε γραμμένους.
:003:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών