Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 01 Οκτ 2019, 19:15

Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:14
Σπουδαίο βιογραφικό
Έχει σπουδαία βρωμιά. Βρωμάει από μακριά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Giorgos 574

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 01 Οκτ 2019, 19:18

Juno έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:14
Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:04
Juno έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:02

Τις ίδιες Σουλιώτισσες λέμε; Που αυτοκτόνησαν για να μην τις πιάσει ο Αλή Πασάς; Αυτός τι ήταν, αρχαίος Έλληνας;
Όχι δεν ήταν αρχαίος Έλληνας ο Αλη πασάς, Τοσκης Τουρκαλβανος ήταν.
Δηλαδή τόσες μέρες προσπαθείς να μας πείσεις πως οι Αλβανοί, τρώγονταν μεταξύ τους με τόση λύσσα που κάποιοι αποφάσισαν να δηλώσουν άλλη εθνικότητα και πως έχασαν την εθνική τους συνείδηση την ώρα που σε όλα τα Βαλκάνια σχεδόν όλοι ήταν εθνικόφρονες με πλήρη επίγνωση της καταγωγής τους και τοπικιστές. :roll:
Όχι. Η θρησκεία μέτραγε κυριως όχι η φυλετική καταγωγή. Από τη στιγμή που οι αλβανόφωνοι χριστιανοί είχαν ελληνική συνείδηση δεν μπορεις να τους πεις Αλβανους.

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 01 Οκτ 2019, 19:23

Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:18
Juno έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:14
Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:04


Όχι δεν ήταν αρχαίος Έλληνας ο Αλη πασάς, Τοσκης Τουρκαλβανος ήταν.
Δηλαδή τόσες μέρες προσπαθείς να μας πείσεις πως οι Αλβανοί, τρώγονταν μεταξύ τους με τόση λύσσα που κάποιοι αποφάσισαν να δηλώσουν άλλη εθνικότητα και πως έχασαν την εθνική τους συνείδηση την ώρα που σε όλα τα Βαλκάνια σχεδόν όλοι ήταν εθνικόφρονες με πλήρη επίγνωση της καταγωγής τους και τοπικιστές. :roll:
Όχι. Η θρησκεία μέτραγε κυριως όχι η φυλετική καταγωγή. Από τη στιγμή που οι αλβανόφωνοι χριστιανοί είχαν ελληνική συνείδηση δεν μπορεις να τους πεις Αλβανους.
Γιωργη
η επιλογη θρησκείας ηταν πολες φορες αποτέλεσμα διαφορετικότητας
Γιατι νομίζεις οι Γκεκηδες γίνανενε Σουνίτες ενω οι περισσοτεροι Τοσκηδες Μπεκτασήδες;;
Οχι παντως τυχαία ..
Για τον ιδιο λόγο στην απο κει μερια του ποταμού γίνανε μουσουλμάνοι [ Κουρβελέσι]
ενω στην απο δω[Λουντζερια] μεινανε ορθόδοξοι

Giorgos 574

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 01 Οκτ 2019, 19:24

Ξερω γω, ήταν λιγότερο φανατικοί;

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 01 Οκτ 2019, 19:27

Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:24
Ξερω γω, ήταν λιγότερο φανατικοί;
Δηλαδη πιστευεις οτι κατσανε και διαβασανε το Κορανι [ στα αραβικα] και διαλεξανε μετα δογμα;;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρουμ την 01 Οκτ 2019, 19:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Giorgos 574

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 01 Οκτ 2019, 19:29

Ρουμ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:27
Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:24
Ξερω γω, ήταν λιγότερο φανατικοί;
Δηλαδη πιστευεις οτι κατσαμε και διαβασανε το Κορανι [ στα αραβικα] και διαλεξανε μετα δογμα;;
Μπα οχι

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9265
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 01 Οκτ 2019, 19:58

Πολύ μπούλινγκ βλέπω τρώνε από τα εθνίκια όσοι γράφουν τα αυτονόητα. Οι Ελληνες της Βορείου Ηπείρου που αναγνωρίζονται επίσημα ως μειονότητα είναι στις περιοχές του Δελβίνου των Αγιών Σαράντα και του Δελβίνου και σε 99 χωριά. Ούτε στην Κορυτσά που αυτοί που έχουν ελληνική συνείδηση είναι Βλάχοι οι περισσότεροι ούτε σε άλλες περιοχές που υπάρχουν πολλοί με ελληνική συνείδηση αλλά είναι αλβανόφωνοι. Ο Ζάππας από ότι γνωρίζω ήταν βλαχος στην καταγωγή. Οι Βλάχοι της Αλβανίας ως επί τω πλείστω τώρα δεν έχουν ελληνική συνείδηση. Παλιότερα ήταν πιο μπερδεμένα τα πράγματα. Το πως και πότε κάποια χωριά στην Ηπειρο Ελληνοφώνησαν και κάποια άλλα αλβανοφώνησαν κανένας δεν το ξέρει, Από την ιστορία της περιοχής πάντως οι κάτοικοι της Ηπείρου και της Νότιας Αλβανίας είναι ένα εθνολογικό μείγμα Ρωμιών, Αλβανών, Βλάχων και Σλάβων που κάποιοι εξ αυτών δηλώνουν τώρα Αλβανοί, κάποιοι Ελληνες, κάποιοι- λιγότεροι- Βλάχοι και Σλαβομακεδόνες. Το θρήσκευμα έπαιξε ρόλο στη διαίρεση των πληθυσμών αφού παραδοσιακά οι ορθόδοξοι Αλβανοί δεν είχαν μεγάλες διαφορές με τους Ρωμιούς- Ελληνες γεγονός που έκανε πιο εύκολη την ένταξη τους στην "ελληνική" εθνότητα πράγμα που δεν συνέβαινε με τους Μουσουλμάνους Αλβανούς. Και επειδή κάποια εθνίκια που βλέπουν παντού φαντάσματα θα ρωτήσουν, δεν είμαι Αλβανός και οι πρόγονοι μου τουλάχιστον για 2 αιώνες ήταν ελληνόφωνοι. Βέβαια πιθανότατα πριν το 19ο αιώνα κάποιοι από τους πρόγονους μου μιλούσαν αρβανίτικα ή βλάχικα (από τη μία πλευρά κατά 99% σίγουρο ότι ήταν βλαχόφωνοι από την περιοχή της Β.Ηπείρου). Όπως και οι πρόγονοι πολλών υπερασπιστών της καθαρότητας του ελληνικου γένους αφού οι σύγχρονοι ρωμιοί είναι ένα εθνολογικό μείγμα πολλών λαών που σταδιακά πέρασαν στην νεοελληνική κουλτούρα κάποιοι πιο παλιά και κάποιοι πιο πρόσφατα.

Giorgos 574

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 01 Οκτ 2019, 20:06

Ρουμ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 17:18
Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 17:07
Ρουμ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 16:48
Και σου ξαναλεω οτι εγινε σε διαφορετικα κύματα...και σου ξαναλεω οτι στη Κορυτσα υπάρχουν - υπήρχανε
χριστιανοι ελληνικης συνειδησης [Μπομποστιτσα κλπ]
και χριστιανοι αλβανικης [ βλεπε Προγγι και Τρεν που ηταν σιπεταρ ορτηοδοξ]
Και οι Σκιπτάρ της Θράκης ελληνική συνείδηση έχουνε
Μερικοί ειναι μπερδεμένοι

http://arvanitikimelissa.blogspot.com/
Και ελληνοτσαμηδες από την Πρέβεζα υπάρχουν που είναι λίγο μπερδεμένοι! Γιατί δε τους αναφέρεις; :p060::p060::p060:



Για να μην αναρωτηθείς πως το καταλαβα φίλη μου Αρβανιτισα μου το μετέφρασε

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 01 Οκτ 2019, 20:07

Arisvilla έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:58
Πολύ μπούλινγκ βλέπω τρώνε από τα εθνίκια όσοι γράφουν τα αυτονόητα. Οι Ελληνες της Βορείου Ηπείρου που αναγνωρίζονται επίσημα ως μειονότητα είναι στις περιοχές του Δελβίνου των Αγιών Σαράντα και του Δελβίνου και σε 99 χωριά. Ούτε στην Κορυτσά που αυτοί που έχουν ελληνική συνείδηση είναι Βλάχοι οι περισσότεροι ούτε σε άλλες περιοχές που υπάρχουν πολλοί με ελληνική συνείδηση αλλά είναι αλβανόφωνοι. Ο Ζάππας από ότι γνωρίζω ήταν βλαχος στην καταγωγή. Οι Βλάχοι της Αλβανίας ως επί τω πλείστω τώρα δεν έχουν ελληνική συνείδηση. Παλιότερα ήταν πιο μπερδεμένα τα πράγματα. Το πως και πότε κάποια χωριά στην Ηπειρο Ελληνοφώνησαν και κάποια άλλα αλβανοφώνησαν κανένας δεν το ξέρει, Από την ιστορία της περιοχής πάντως οι κάτοικοι της Ηπείρου και της Νότιας Αλβανίας είναι ένα εθνολογικό μείγμα Ρωμιών, Αλβανών, Βλάχων και Σλάβων που κάποιοι εξ αυτών δηλώνουν τώρα Αλβανοί, κάποιοι Ελληνες, κάποιοι- λιγότεροι- Βλάχοι και Σλαβομακεδόνες. Το θρήσκευμα έπαιξε ρόλο στη διαίρεση των πληθυσμών αφού παραδοσιακά οι ορθόδοξοι Αλβανοί δεν είχαν μεγάλες διαφορές με τους Ρωμιούς- Ελληνες γεγονός που έκανε πιο εύκολη την ένταξη τους στην "ελληνική" εθνότητα πράγμα που δεν συνέβαινε με τους Μουσουλμάνους Αλβανούς. Και επειδή κάποια εθνίκια που βλέπουν παντού φαντάσματα θα ρωτήσουν, δεν είμαι Αλβανός και οι πρόγονοι μου τουλάχιστον για 2 αιώνες ήταν ελληνόφωνοι. Βέβαια πιθανότατα πριν το 19ο αιώνα κάποιοι από τους πρόγονους μου μιλούσαν αρβανίτικα ή βλάχικα (από τη μία πλευρά κατά 99% σίγουρο ότι ήταν βλαχόφωνοι από την περιοχή της Β.Ηπείρου). Όπως και οι πρόγονοι πολλών υπερασπιστών της καθαρότητας του ελληνικου γένους αφού οι σύγχρονοι ρωμιοί είναι ένα εθνολογικό μείγμα πολλών λαών που σταδιακά πέρασαν στην νεοελληνική κουλτούρα κάποιοι πιο παλιά και κάποιοι πιο πρόσφατα.
Στη Χειμαρα ρε ψευτη δεν ειναι Ελληνες;;;

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 01 Οκτ 2019, 20:07

Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:06
Ρουμ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 17:18
Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 17:07


Και οι Σκιπτάρ της Θράκης ελληνική συνείδηση έχουνε
Μερικοί ειναι μπερδεμένοι

http://arvanitikimelissa.blogspot.com/
Και ελληνοτσαμηδες από την Πρέβεζα υπάρχουν που είναι λίγο μπερδεμένοι! Γιατί δε τους αναφέρεις; :p060::p060::p060:



Για να μην αναρωτηθείς πως το καταλαβα φίλη μου Αρβανιτισα μου το μετέφρασε
Οτι να ναι ...αλλη περιπτωση αυτός.
Ξερεις μεινανε 127 Αλβανοτσαμηδες και κανανε και απογονους

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 01 Οκτ 2019, 20:09

Ρουμ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:07
Arisvilla έγραψε:
01 Οκτ 2019, 19:58
Πολύ μπούλινγκ βλέπω τρώνε από τα εθνίκια όσοι γράφουν τα αυτονόητα. Οι Ελληνες της Βορείου Ηπείρου που αναγνωρίζονται επίσημα ως μειονότητα είναι στις περιοχές του Δελβίνου των Αγιών Σαράντα και του Δελβίνου και σε 99 χωριά. Ούτε στην Κορυτσά που αυτοί που έχουν ελληνική συνείδηση είναι Βλάχοι οι περισσότεροι ούτε σε άλλες περιοχές που υπάρχουν πολλοί με ελληνική συνείδηση αλλά είναι αλβανόφωνοι. Ο Ζάππας από ότι γνωρίζω ήταν βλαχος στην καταγωγή. Οι Βλάχοι της Αλβανίας ως επί τω πλείστω τώρα δεν έχουν ελληνική συνείδηση. Παλιότερα ήταν πιο μπερδεμένα τα πράγματα. Το πως και πότε κάποια χωριά στην Ηπειρο Ελληνοφώνησαν και κάποια άλλα αλβανοφώνησαν κανένας δεν το ξέρει, Από την ιστορία της περιοχής πάντως οι κάτοικοι της Ηπείρου και της Νότιας Αλβανίας είναι ένα εθνολογικό μείγμα Ρωμιών, Αλβανών, Βλάχων και Σλάβων που κάποιοι εξ αυτών δηλώνουν τώρα Αλβανοί, κάποιοι Ελληνες, κάποιοι- λιγότεροι- Βλάχοι και Σλαβομακεδόνες. Το θρήσκευμα έπαιξε ρόλο στη διαίρεση των πληθυσμών αφού παραδοσιακά οι ορθόδοξοι Αλβανοί δεν είχαν μεγάλες διαφορές με τους Ρωμιούς- Ελληνες γεγονός που έκανε πιο εύκολη την ένταξη τους στην "ελληνική" εθνότητα πράγμα που δεν συνέβαινε με τους Μουσουλμάνους Αλβανούς. Και επειδή κάποια εθνίκια που βλέπουν παντού φαντάσματα θα ρωτήσουν, δεν είμαι Αλβανός και οι πρόγονοι μου τουλάχιστον για 2 αιώνες ήταν ελληνόφωνοι. Βέβαια πιθανότατα πριν το 19ο αιώνα κάποιοι από τους πρόγονους μου μιλούσαν αρβανίτικα ή βλάχικα (από τη μία πλευρά κατά 99% σίγουρο ότι ήταν βλαχόφωνοι από την περιοχή της Β.Ηπείρου). Όπως και οι πρόγονοι πολλών υπερασπιστών της καθαρότητας του ελληνικου γένους αφού οι σύγχρονοι ρωμιοί είναι ένα εθνολογικό μείγμα πολλών λαών που σταδιακά πέρασαν στην νεοελληνική κουλτούρα κάποιοι πιο παλιά και κάποιοι πιο πρόσφατα.
Στη Χειμαρα ρε ψευτη δεν ειναι Ελληνες;;;
Εν τω μεταξυ σαν κλασσικος Αλβανος εθνικιστης :g030: που εισαι λες χαζαδες....τι πριν 2 αιωνες ρε ταγαρι :oops: ...ακομα μιλανε αρβανιτικα οι γεροι στα χωρια τα αρβανιτικα.

Ρε ψευταρακο τους ρωτησαν ποιοι ειστε Ελληνες η βαλανε μια περιοχη [ ουσιαστικα την μονογλωσση ] για να μην εχουν προβλημα με την ΚΤΕ

βΕΡΤΕΤΑ Ε ΔΕΜΠ .

Τι φταις και συ εχεις φαει τοση προπαγανδα που νομιζεις οτι οι αρβανιτες ...δεν μιλανε αρβανιτικα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρουμ την 01 Οκτ 2019, 20:13, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Giorgos 574

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 01 Οκτ 2019, 20:09

Ρουμ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:07
Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:06
Ρουμ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 17:18


Μερικοί ειναι μπερδεμένοι

http://arvanitikimelissa.blogspot.com/
Και ελληνοτσαμηδες από την Πρέβεζα υπάρχουν που είναι λίγο μπερδεμένοι! Γιατί δε τους αναφέρεις; :p060::p060::p060:



Για να μην αναρωτηθείς πως το καταλαβα φίλη μου Αρβανιτισα μου το μετέφρασε
Οτι να ναι ...αλλη περιπτωση αυτός.
Ξερεις μεινανε 127 Αλβανοτσαμηδες και κανανε και απογονους
Αυτός είναι ορθόδοξος πως γίνεται να είναι αλβανοτσαμης;

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 01 Οκτ 2019, 20:10

Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:09
Ρουμ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:07
Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:06


Και ελληνοτσαμηδες από την Πρέβεζα υπάρχουν που είναι λίγο μπερδεμένοι! Γιατί δε τους αναφέρεις; :p060::p060::p060:



Για να μην αναρωτηθείς πως το καταλαβα φίλη μου Αρβανιτισα μου το μετέφρασε
Οτι να ναι ...αλλη περιπτωση αυτός.
Ξερεις μεινανε 127 Αλβανοτσαμηδες και κανανε και απογονους
Αυτός είναι ορθόδοξος πως γίνεται να είναι αλβανοτσαμης;
Πλακα μας κανεις ετσι;;

Οπως και συ που λες οτι εισαι απο Αιτολοακαρνανία

Giorgos 574

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos 574 » 01 Οκτ 2019, 20:12

Ρουμ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:10
Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:09
Ρουμ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:07


Οτι να ναι ...αλλη περιπτωση αυτός.
Ξερεις μεινανε 127 Αλβανοτσαμηδες και κανανε και απογονους
Αυτός είναι ορθόδοξος πως γίνεται να είναι αλβανοτσαμης;
Πλακα μας κανεις ετσι;;

Οπως και συ που λες οτι εισαι απο Αιτολοακαρνανία
Από εκεί είμαι που είναι το κακό;

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: Τελικα οι αρβανιτες ειναι Αλβανοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 01 Οκτ 2019, 20:13

Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:12
Ρουμ έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:10
Giorgos 574 έγραψε:
01 Οκτ 2019, 20:09


Αυτός είναι ορθόδοξος πως γίνεται να είναι αλβανοτσαμης;
Πλακα μας κανεις ετσι;;

Οπως και συ που λες οτι εισαι απο Αιτολοακαρνανία
Από εκεί είμαι που είναι το κακό;
Ασε εχεις ριξει μπολικες προσβολες παλιοτερα και συνεχεια αναπαραγεις αλβανικα παραμυθια. :xena:
Ειπαμε μας περνατε για βλακες αλλα δεν ειμαστε και τοσο .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρουμ την 01 Οκτ 2019, 20:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών