Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Σεπ 2019, 00:14

Οργισμένος έγραψε:
03 Σεπ 2019, 00:10
hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 21:34
Οργισμένος έγραψε:
02 Σεπ 2019, 21:32
30% μείωση ενφια.
ΠΌΝΑΤΕ;
Πληρώνετε ΕΝΦΙΑ στην Σουηδία;

Αχ, συγγνώμη. Ξεχάστηκα. Σε 2 βδομάδες φεύγεις.
Τραβά πουλά κάνα ρύζι ρε πασοκτζακο.
Κι εσύ τράβα... χμμ... τράβα... εεεμμμ.... θα σου έλεγα να τραβήξεις να κάνεις την δουλειά που κάνεις στο δημόσιο, αλλά δεν νομίζω ότι κάνεις τίποτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 03 Σεπ 2019, 00:42

hellegennes έγραψε:
03 Σεπ 2019, 00:14
Οργισμένος έγραψε:
03 Σεπ 2019, 00:10
hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 21:34


Πληρώνετε ΕΝΦΙΑ στην Σουηδία;

Αχ, συγγνώμη. Ξεχάστηκα. Σε 2 βδομάδες φεύγεις.
Τραβά πουλά κάνα ρύζι ρε πασοκτζακο.
Κι εσύ τράβα... χμμ... τράβα... εεεμμμ.... θα σου έλεγα να τραβήξεις να κάνεις την δουλειά που κάνεις στο δημόσιο, αλλά δεν νομίζω ότι κάνεις τίποτα.
Εισαι πιο ξενέρωτος κι από 1 άδειο νεροπότηρο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Σεπ 2019, 01:02

Κι εσύ πιο αστείος από όλο το καστ των Μόντι Πάιθονς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 03 Σεπ 2019, 07:21

hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2019, 23:25
Η πορεία της οικονομίας δεν επηρεάζεται από τα συναισθήματα της πιάτσας. Και στις αρχές του 2015 αισιοδοξία υπήρχε και μάλιστα μεγάλη. Η αγορά όμως ήταν σε πτώση.
H αισιοδοξία που υπήρχε το 15 ήταν εσφαλμένη γιατί βασιζόταν σε λάθος ενδείξεις όπως λόγου χάρη, στους απατεώνες που πουλούσαν παραμύθα. Όταν αποδείχθηκε μετά το δημοψήφισμα ότι οι απατεώνες αυτοί δεν ήξεραν τι κάνουν και το μόνο σχέδιο τους ήταν τα παχιά λόγια η αισιοδοξία εξανεμίστηκε. Δεν είναι το ίδιο.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 03 Σεπ 2019, 07:39

hellegennes έγραψε:
03 Σεπ 2019, 01:02
Κι εσύ πιο αστείος από όλο το καστ των Μόντι Πάιθονς.
Δεν παίζει αυτό :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Σεπ 2019, 08:20

enterprise-psi έγραψε:
03 Σεπ 2019, 07:39
hellegennes έγραψε:
03 Σεπ 2019, 01:02
Κι εσύ πιο αστείος από όλο το καστ των Μόντι Πάιθονς.
Δεν παίζει αυτό :lol:
Μια τοσοδούτσικη δόση ειρωνείας κρυβόταν πίσω απ' τα λόγια μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 09 Οκτ 2019, 12:22

hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2019, 23:43
Ζαποτέκος έγραψε:
31 Αύγ 2019, 12:19
hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2019, 12:15


Η Εθνική παίρνει 1,5.
Μου τρώνε 0,30 οι αλήτες ; :011:
Ναι. Το ξέρω γιατί έχω στο κατάστημά μου σύστημα πληρωμών της Εθνικής (i-bank pay spot) και χρεώνω 1,50 για τους λογαριασμούς δημοσίου και 1,00 για τους υπόλοιπους (ενέργεια, επικοινωνίες, ύδρευση, κτλ).
Πήγα πρόσφατα στην Γιούρομπανκ για ΕΝΦΙΑ. 3 ευρώ στο ταμείο, αλλά τσάμπα στο μηχάνημα με βοήθεια υπαλλήλου . Πήγα στο μηχάνημα.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Οκτ 2019, 12:45

Ζαποτέκος έγραψε:
09 Οκτ 2019, 12:22
hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2019, 23:43
Ζαποτέκος έγραψε:
31 Αύγ 2019, 12:19

Μου τρώνε 0,30 οι αλήτες ; :011:
Ναι. Το ξέρω γιατί έχω στο κατάστημά μου σύστημα πληρωμών της Εθνικής (i-bank pay spot) και χρεώνω 1,50 για τους λογαριασμούς δημοσίου και 1,00 για τους υπόλοιπους (ενέργεια, επικοινωνίες, ύδρευση, κτλ).
Πήγα πρόσφατα στην Γιούρομπανκ για ΕΝΦΙΑ. 3 ευρώ στο ταμείο, αλλά τσάμπα στο μηχάνημα με βοήθεια υπαλλήλου . Πήγα στο μηχάνημα.
Σώπα, ρε! Έχει αυξηθεί τόσο πολύ; Γι' αυτό έχουν γαμηθεί να μου έρχονται για πληρωμές;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 09 Οκτ 2019, 18:53

hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2019, 12:45
Ζαποτέκος έγραψε:
09 Οκτ 2019, 12:22
hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2019, 23:43


Ναι. Το ξέρω γιατί έχω στο κατάστημά μου σύστημα πληρωμών της Εθνικής (i-bank pay spot) και χρεώνω 1,50 για τους λογαριασμούς δημοσίου και 1,00 για τους υπόλοιπους (ενέργεια, επικοινωνίες, ύδρευση, κτλ).
Πήγα πρόσφατα στην Γιούρομπανκ για ΕΝΦΙΑ. 3 ευρώ στο ταμείο, αλλά τσάμπα στο μηχάνημα με βοήθεια υπαλλήλου . Πήγα στο μηχάνημα.
Σώπα, ρε! Έχει αυξηθεί τόσο πολύ; Γι' αυτό έχουν γαμηθεί να μου έρχονται για πληρωμές;
δεν ειναι μονο αυτο
για ποσα απο 250 ευρω και ανω απαγορευεται να πας στο γκισε μονο μεσω μηχανηματος μπορεις
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Οκτ 2019, 18:55

hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2019, 12:45
Ζαποτέκος έγραψε:
09 Οκτ 2019, 12:22
hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2019, 23:43


Ναι. Το ξέρω γιατί έχω στο κατάστημά μου σύστημα πληρωμών της Εθνικής (i-bank pay spot) και χρεώνω 1,50 για τους λογαριασμούς δημοσίου και 1,00 για τους υπόλοιπους (ενέργεια, επικοινωνίες, ύδρευση, κτλ).
Πήγα πρόσφατα στην Γιούρομπανκ για ΕΝΦΙΑ. 3 ευρώ στο ταμείο, αλλά τσάμπα στο μηχάνημα με βοήθεια υπαλλήλου . Πήγα στο μηχάνημα.
Σώπα, ρε! Έχει αυξηθεί τόσο πολύ; Γι' αυτό έχουν γαμηθεί να μου έρχονται για πληρωμές;
Είσαι χαζός αν δεν τους χρεώνεις 2.80

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Οκτ 2019, 23:29

foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 18:55
hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2019, 12:45
Ζαποτέκος έγραψε:
09 Οκτ 2019, 12:22

Πήγα πρόσφατα στην Γιούρομπανκ για ΕΝΦΙΑ. 3 ευρώ στο ταμείο, αλλά τσάμπα στο μηχάνημα με βοήθεια υπαλλήλου . Πήγα στο μηχάνημα.
Σώπα, ρε! Έχει αυξηθεί τόσο πολύ; Γι' αυτό έχουν γαμηθεί να μου έρχονται για πληρωμές;
Είσαι χαζός αν δεν τους χρεώνεις 2.80
Δουλεύω βάσει συμβολαίου, η χρέωση είναι στάνταρ. Και δεν είναι καν όλα δικά μου, τα περισσότερα τα παίρνουν η τράπεζα, η εταιρεία της κάρτας (αν η πληρωμή είναι με κάρτα) και το κράτος (ΦΠΑ 24%).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 07 Αύγ 2021, 12:32

Nandros έγραψε:
31 Αύγ 2019, 15:17
έχω δώσει πάγιες εντολές στην τράπεζα μου για όλους τους λογ/σμούς ΔΕΚΟ. Τα έκτακτα: φόροι, ασφάλεια, κλπ, τα πληρώνω μέσω phone banking.
Μερικές απορίες φίλε Nandros.

Α1) Οι λογαριασμοί ΔΕΚΟ πρέπει να είναι στο όνομά σου ; Ας πούμε εγώ να δώσω πάγια εντολή για δικό μου λογαριασμό , αλλά η ΔΕΗ , η ΕΥΔΑΠ κ.λπ. να είναι στο όνομα του πατέρα μου ή της μάνας μου ή του παππού μου ή της γιαγιάς μου ή κάποιου απ' τα αδέρφια μου. Γίνεται αυτό ; Ή πρέπει ο λογαριασμός τραπέζης να έχει το ίδιο όνομα με τον λογαριασμό της ΔΕΚΟ ;

A2) Όταν πληρώνω ΔΕΚΟ με κάρτα στο μηχάνημα της τράπεζας πιάνεται στο αφορολόγητο ( δηλαδή το ποσό που πρέπει να κάνω κάθε χρόνο με κάρτα ). Όταν όμως το πληρώσω μέσω βιβλιαρίου στο ταμείο δεν πιάνεται. Με την πάγια εντολή τι γίνεται ; Θα πιάνεται ή όχι ;

B) Το Phone banking τι ακριβώς είναι ; Παίρνω τηλέφωνο στην τράπεζα , τους δίνω τα στοιχεία μου και την ταυτότητα οφειλής και τότε από τον λογαριασμό μου στην τράπεζα πληρώνεται ο φόρος ;
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Αύγ 2021, 13:27

Ζαποτέκος έγραψε:
07 Αύγ 2021, 12:32
Nandros έγραψε:
31 Αύγ 2019, 15:17
έχω δώσει πάγιες εντολές στην τράπεζα μου για όλους τους λογ/σμούς ΔΕΚΟ. Τα έκτακτα: φόροι, ασφάλεια, κλπ, τα πληρώνω μέσω phone banking.
Μερικές απορίες φίλε Nandros.

Α1) Οι λογαριασμοί ΔΕΚΟ πρέπει να είναι στο όνομά σου ; Ας πούμε εγώ να δώσω πάγια εντολή για δικό μου λογαριασμό , αλλά η ΔΕΗ , η ΕΥΔΑΠ κ.λπ. να είναι στο όνομα του πατέρα μου ή της μάνας μου ή του παππού μου ή της γιαγιάς μου ή κάποιου απ' τα αδέρφια μου. Γίνεται αυτό ; Ή πρέπει ο λογαριασμός τραπέζης να έχει το ίδιο όνομα με τον λογαριασμό της ΔΕΚΟ ;

A2) Όταν πληρώνω ΔΕΚΟ με κάρτα στο μηχάνημα της τράπεζας πιάνεται στο αφορολόγητο ( δηλαδή το ποσό που πρέπει να κάνω κάθε χρόνο με κάρτα ). Όταν όμως το πληρώσω μέσω βιβλιαρίου στο ταμείο δεν πιάνεται. Με την πάγια εντολή τι γίνεται ; Θα πιάνεται ή όχι ;

B) Το Phone banking τι ακριβώς είναι ; Παίρνω τηλέφωνο στην τράπεζα , τους δίνω τα στοιχεία μου και την ταυτότητα οφειλής και τότε από τον λογαριασμό μου στην τράπεζα πληρώνεται ο φόρος ;
Α1) Η αδελφή μου πληρώνει με πάγιες εντολές στην ΕΤΕ για ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ που είναι στο όνομα του μακαρίτη πατέρα μας. Η διαδικασία έγινε το 2013 με φυσική παρουσία της στην τράπεζα και υποβολή αντιγράφων λογ/σμών.
Εγώ πληρώνω μέσω Eurobank για μια γκαρσονιέρα με λογ/σμούς στο όνομα κάποιας προηγούμενης ιδιοκτήτριας. Τις πάγιες εντολές τις είχα δώσει πριν κάποιες δεκαετίες τηλεφωνικά (phone banking). Η τράπεζα δεν έχει αντίγραφα λογ/σμών, παρά μόνο κάποιους κωδικούς που μου ζήτησαν. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει το ίδιο σήμερα.

Α2) Όλες οι ηλεκτρονικές πληρωμές για υπηρεσίες/αγαθά που προβλέπονται από τον νόμο (και για τις ΔΕΚΟ), υπολογίζονται για το χτίσιμο του αφορολόγητου. Κάθε φορά που μπαίνω στο e-banking μου βλέπω πρώτη μούρη το ποσό που έχω μαζέψει την δεδομένη στιγμή.

Β) Ξεκίνησα phone banking με την Eurobank πριν κάτι δεκαετίες. Έχω και με την ΑΛΦΑ αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.
Στην πρώτη περίπτωση πήρα τηλέφωνο, μου ζήτησαν κάποια στοιχεία για ταυτοποίηση και μαζί ζήτησαν ένα 4ψήφιο αριθμό για περισσότερη ασφάλεια. Τους έδωσα το ΡΙΝ του κινητού μου για δική μου ευκολία.
Όποτε θέλω να κάνω phone banking τους καλώ, ακολουθώ τις φωνητικές οδηγίες ταυτοποίησης και μετά το σύστημα με συνδέει με κάποιον υπάλληλο για τα περαιτέρω. Για σοβαρές συναλλαγές, πχ πληρωμές στο Δημόσιο που δεν το εμπιστεύεται κανείς, ζητώ και μου στέλνουν ταχυδρομικά αντίγραφο της κίνησης. Μπορούν να το στείλουν και με e-mail αν έχεις εκτυπωτή.

Γ) Πριν κάποια χρόνια έστησα και e-banking, στην Eurobank τηλεφωνικά, στην ΑΛΦΑ με φυσική παρουσία. Το χρησιμοποιώ για οποιαδήποτε συναλλαγή εκτός παγίων εντολών. Κοντολογίς η Eurobank δεν έχει δει την φάτσα μου κάποιες δεκαετίες και η ΑΛΦΑ κάμποσα χρόνια.
Οι πάγιες εντολές πληρώνονται αυτόματα την τελευταία ημέρα της προθεσμίας. Σε κάθε λογ/σμό αναγράφεται ότι η εξόφληση θα γίνει από τη Χ τράπεζα.

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα, παρά μόνο μια φορά που έλαβα λογ/σμό της Vodafone για το σταθερό, που μου χρέωνε και τον προηγούμενο μήνα.
Αφού βεβαιώθηκα ότι η πληρωμή είχε γίνει εμπρόθεσμα, τους πήρα τηλέφωνο και τους ξέχεσα ευγενικά (πιο ευγενικά από το χέσιμο που ρίχνω στα κομματόσκυλα εδώ μέσα :wink ).
Μετά από εσωτερικό έλεγχο με ενημέρωσαν ότι ο διπλοχρεωμένος λογ/σμός εκδόθηκε την ίδια μέρα κάποιες ώρες πριν την αυτόματη πληρωμή του προηγουμένου. Εννοείται ότι τελικά εισέπραξαν το σωστό ποσόν.

Στην διάθεση σου αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες.
.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 07 Αύγ 2021, 14:23

Nandros έγραψε:
07 Αύγ 2021, 13:27
Ζαποτέκος έγραψε:
07 Αύγ 2021, 12:32
Nandros έγραψε:
31 Αύγ 2019, 15:17
έχω δώσει πάγιες εντολές στην τράπεζα μου για όλους τους λογ/σμούς ΔΕΚΟ. Τα έκτακτα: φόροι, ασφάλεια, κλπ, τα πληρώνω μέσω phone banking.
Μερικές απορίες φίλε Nandros.

Α1) Οι λογαριασμοί ΔΕΚΟ πρέπει να είναι στο όνομά σου ; Ας πούμε εγώ να δώσω πάγια εντολή για δικό μου λογαριασμό , αλλά η ΔΕΗ , η ΕΥΔΑΠ κ.λπ. να είναι στο όνομα του πατέρα μου ή της μάνας μου ή του παππού μου ή της γιαγιάς μου ή κάποιου απ' τα αδέρφια μου. Γίνεται αυτό ; Ή πρέπει ο λογαριασμός τραπέζης να έχει το ίδιο όνομα με τον λογαριασμό της ΔΕΚΟ ;

A2) Όταν πληρώνω ΔΕΚΟ με κάρτα στο μηχάνημα της τράπεζας πιάνεται στο αφορολόγητο ( δηλαδή το ποσό που πρέπει να κάνω κάθε χρόνο με κάρτα ). Όταν όμως το πληρώσω μέσω βιβλιαρίου στο ταμείο δεν πιάνεται. Με την πάγια εντολή τι γίνεται ; Θα πιάνεται ή όχι ;

B) Το Phone banking τι ακριβώς είναι ; Παίρνω τηλέφωνο στην τράπεζα , τους δίνω τα στοιχεία μου και την ταυτότητα οφειλής και τότε από τον λογαριασμό μου στην τράπεζα πληρώνεται ο φόρος ;
Α1) Η αδελφή μου πληρώνει με πάγιες εντολές στην ΕΤΕ για ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ που είναι στο όνομα του μακαρίτη πατέρα μας. Η διαδικασία έγινε το 2013 με φυσική παρουσία της στην τράπεζα και υποβολή αντιγράφων λογ/σμών.
Εγώ πληρώνω μέσω Eurobank για μια γκαρσονιέρα με λογ/σμούς στο όνομα κάποιας προηγούμενης ιδιοκτήτριας. Τις πάγιες εντολές τις είχα δώσει πριν κάποιες δεκαετίες τηλεφωνικά (phone banking). Η τράπεζα δεν έχει αντίγραφα λογ/σμών, παρά μόνο κάποιους κωδικούς που μου ζήτησαν. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει το ίδιο σήμερα.

Α2) Όλες οι ηλεκτρονικές πληρωμές για υπηρεσίες/αγαθά που προβλέπονται από τον νόμο (και για τις ΔΕΚΟ), υπολογίζονται για το χτίσιμο του αφορολόγητου. Κάθε φορά που μπαίνω στο e-banking μου βλέπω πρώτη μούρη το ποσό που έχω μαζέψει την δεδομένη στιγμή.

Β) Ξεκίνησα phone banking με την Eurobank πριν κάτι δεκαετίες. Έχω και με την ΑΛΦΑ αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.
Στην πρώτη περίπτωση πήρα τηλέφωνο, μου ζήτησαν κάποια στοιχεία για ταυτοποίηση και μαζί ζήτησαν ένα 4ψήφιο αριθμό για περισσότερη ασφάλεια. Τους έδωσα το ΡΙΝ του κινητού μου για δική μου ευκολία.
Όποτε θέλω να κάνω phone banking τους καλώ, ακολουθώ τις φωνητικές οδηγίες ταυτοποίησης και μετά το σύστημα με συνδέει με κάποιον υπάλληλο για τα περαιτέρω. Για σοβαρές συναλλαγές, πχ πληρωμές στο Δημόσιο που δεν το εμπιστεύεται κανείς, ζητώ και μου στέλνουν ταχυδρομικά αντίγραφο της κίνησης. Μπορούν να το στείλουν και με e-mail αν έχεις εκτυπωτή.

Γ) Πριν κάποια χρόνια έστησα και e-banking, στην Eurobank τηλεφωνικά, στην ΑΛΦΑ με φυσική παρουσία. Το χρησιμοποιώ για οποιαδήποτε συναλλαγή εκτός παγίων εντολών. Κοντολογίς η Eurobank δεν έχει δει την φάτσα μου κάποιες δεκαετίες και η ΑΛΦΑ κάμποσα χρόνια.
Οι πάγιες εντολές πληρώνονται αυτόματα την τελευταία ημέρα της προθεσμίας. Σε κάθε λογ/σμό αναγράφεται ότι η εξόφληση θα γίνει από τη Χ τράπεζα.

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα, παρά μόνο μια φορά που έλαβα λογ/σμό της Vodafone για το σταθερό, που μου χρέωνε και τον προηγούμενο μήνα.
Αφού βεβαιώθηκα ότι η πληρωμή είχε γίνει εμπρόθεσμα, τους πήρα τηλέφωνο και τους ξέχεσα ευγενικά (πιο ευγενικά από το χέσιμο που ρίχνω στα κομματόσκυλα εδώ μέσα :wink ).
Μετά από εσωτερικό έλεγχο με ενημέρωσαν ότι ο διπλοχρεωμένος λογ/σμός εκδόθηκε την ίδια μέρα κάποιες ώρες πριν την αυτόματη πληρωμή του προηγουμένου. Εννοείται ότι τελικά εισέπραξαν το σωστό ποσόν.

Στην διάθεση σου αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες.
.
:ty::tyr:
Α2) Όλες οι ηλεκτρονικές πληρωμές για υπηρεσίες/αγαθά που προβλέπονται από τον νόμο (και για τις ΔΕΚΟ), υπολογίζονται για το χτίσιμο του αφορολόγητου. Κάθε φορά που μπαίνω στο e-banking μου βλέπω πρώτη μούρη το ποσό που έχω μαζέψει την δεδομένη στιγμή.
Εγώ το αφορολόγητο μέσω της κάρτας το κοιτάζω απ' τις κληρώσεις της ΑΑΔΕ. Δηλαδή τις κληρώσεις που γίνονται κάθε μήνα με λαχνούς για να δούμε αν κερδίσαμε τα 1000 ευρώ.

Είχα πάει στο ταμείο να πληρώσω ΔΕΗ και έδωσα κάρτα. Η ταμίας μου είπε δεν χρειάζεται και ότι θα τα πάρει κατευθείαν από το βιβλιάριο. Την ρώτησα

- Θα πιαστούν όμως έτσι στο αφορολόγητο ; Δηλαδή σαν να τα πλήρωσα με κάρτα ;

Μου απάντησε θετικά. Όταν όμως κοίταξα στην ΑΑΔΕ ( κληρώσεις ) το συνολικό ποσό που είχα κάνει με κάρτα νομίζω πως δεν τα είδα.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Μειωση ΕΝΦΙΑ 2019

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Αύγ 2021, 14:35

Ζαποτέκος έγραψε:
07 Αύγ 2021, 14:23
:ty::tyr:
Α2) Όλες οι ηλεκτρονικές πληρωμές για υπηρεσίες/αγαθά που προβλέπονται από τον νόμο (και για τις ΔΕΚΟ), υπολογίζονται για το χτίσιμο του αφορολόγητου. Κάθε φορά που μπαίνω στο e-banking μου βλέπω πρώτη μούρη το ποσό που έχω μαζέψει την δεδομένη στιγμή.
Εγώ το αφορολόγητο μέσω της κάρτας το κοιτάζω απ' τις κληρώσεις της ΑΑΔΕ. Δηλαδή τις κληρώσεις που γίνονται κάθε μήνα με λαχνούς για να δούμε αν κερδίσαμε τα 1000 ευρώ.

Είχα πάει στο ταμείο να πληρώσω ΔΕΗ και έδωσα κάρτα. Η ταμίας μου είπε δεν χρειάζεται και ότι θα τα πάρει κατευθείαν από το βιβλιάριο. Την ρώτησα

- Θα πιαστούν όμως έτσι στο αφορολόγητο ; Δηλαδή σαν να τα πλήρωσα με κάρτα ;

Μου απάντησε θετικά. Όταν όμως κοίταξα στην ΑΑΔΕ ( κληρώσεις ) το συνολικό ποσό που είχα κάνει με κάρτα νομίζω πως δεν τα είδα.
στις e-αποδείξεις που «μετρούν» περιλαμβάνονται τα περισσότερα από τα έξοδα κάθε νοικοκυριού, όπως οι δαπάνες για αγορές τροφίμων, ποτών, ρούχων, παπουτσιών, ηλεκτρικών, ηλεκτρονικών συσκευών, επίπλων, λογαριασμοί κινητής και σταθερής τηλεφωνίας, ηλεκτρικού ρεύματος, ύδρευσης και κοινοχρήστων, ιατρικές επισκέψεις και εξετάσεις, νοσήλια και ασφάλιστρα.

Εξαιρούνται οι πληρωμές για ενοίκια, δάνεια, φόρους και τέλη υπέρ του Δημοσίου, καθώς και οι δαπάνες για αγορές ακινήτων, αυτοκινήτων, δικύκλων (πλην ποδηλάτων), σκαφών, αεροπλάνων, αεροσκαφών, αποταμιευτικών και επενδυτικών προϊόντων (μετοχών, ομολόγων κ.λπ.).

βάσει της νομοθεσίας, οι φορολογούμενοι υποχρεούνται να συλλέξουν αποδείξεις ίσες με το 30% του εισοδήματος για τα εισοδήματα του 2020, με πλαστικό χρήμα ή e-banking.

https://www.tanea.gr/2020/12/13/economy ... orologito/
.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών