Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 09 Οκτ 2019, 23:58

hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2019, 23:57
Leporello έγραψε:
09 Οκτ 2019, 23:51
Ανεξάρτητα από το τι λέει ο τίτλος, αν διαβάσει κανείς το κείμενο, καταλαβαίνει ότι δεν θα χρεώνεται η αλλαγή ΡΙΝ, αλλά η επανέκδοσή του.

Στο site τής Εθνικής Τράπεζας, δεν λέει κάτι:
https://www.nbg.gr/el/transaction-secur ... gon-kartes
Είπα ότι θα ρωτήσω στην Εθνική. Παράθεσα πιο πίσω το νέο τιμολόγιο της Εθνικής.
Δεν το βρίσκω. Σε ποιά σελίδα είναι;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Οκτ 2019, 23:59

Πρώτα απ' όλα, στην κεντρική σελίδα της Εθνικής, φάτσα φόρα, εκεί που λέει Νέα και Ανακοινώσεις, με τεράστια γράμματα. Αλλά αν δεν το βρίσκεις, ορίστε:

https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/D ... on_ETE.pdf
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24346
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Οκτ 2019, 00:02

hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2019, 23:37
foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 14:31
Μια συναλλαγή 10 ευρώ έχει προμήθεια (αναλόγως την τράπεζα) από 5 μέχρι 20 λεπτά. Η VISA και η Mastercard όμως χρεώνουν 20-30 λεπτά την τράπεζα για να εκκαθαρίσουν τη συναλλαγή ενώ υπάρχει και παραπάνω προμήθεια που πληρώνει η τράπεζα του εμπόρου στην τράπεζα του πελάτη αν οι λογαριασμοί δεν είναι στην ίδια τράπεζα. Όλα αυτά είναι εντελώς αόρατα τόσο στον έμπορο όσο και στον πελάτη, είναι δευτερεύουσες συναλλαγές μεταξύ τράπεζας πελάτη, τράπεζας εμπόρου και παρόχου πληρωμών. Τέλος υπάρχει και αντικειμενικό διαχειριστικό κόστος, δεν είναι ίδιο να διαχειρίζεσαι (σε ηλεκτρονικά συστήματα αποθήκευσης, σε μεταδόσεις, σε τυπωμένα statements, σε συγκεντρωτικές καταστάσεις κλπ) μια λίστα με 5 συναλλαγές των 400 ευρώ και μια λίστα με 1000 συναλλαγές των 2 ευρώ. Για συναλλαγές στην περιοχή των 5-20 ευρώ η τράπεζα βασικά έρχεται στα ίσα της. Στη μέση συναλλαγή που είναι γύρω στα 80 ευρώ όλα αυτά τα ποσά είναι αμελητέα. Για συναλλαγή 2 ευρώ όμως, μπαίνει μέσα και μάλιστα σχεδόν 10%.
Νομίζω ότι έχουν αλλάξει όλα αυτά, με κανονισμό της Κομισιόν. Γιατί άλλωστε η Εθνική χρεώνει μικρότερη προμήθεια για συναλλαγές μέχρι 10 ευρώ; Το λογικό θα ήταν να έκανε το αντίθετο.
Γιατί είναι ο κραχτης.

Η μέση συναλλαγή με κάρτα είναι πιο κοντά στα 100 ευρώ, βγάζει και με το παραπάνω τη χασουρα από δεκάδες συναλλαγές κάτω των δεκα ευρώ.

Επίσης η βίζα απαγορεύει ελάχιστο όριο συναλλαγής ή κινήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση. Οι Ελ τράπεζες είναι γατάκια.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Οκτ 2019, 00:10

hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2019, 23:59
Πρώτα απ' όλα, στην κεντρική σελίδα της Εθνικής, φάτσα φόρα, εκεί που λέει Νέα και Ανακοινώσεις, με τεράστια γράμματα. Αλλά αν δεν το βρίσκεις, ορίστε:

https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/D ... on_ETE.pdf
Αρα συμπεραίνουμε τα εξής:
1. Δεν γίνεται καμμία μνεία γιά χρέωση σε περίπτωση αλλαγής ΡΙΝ. Το είπες, προφανώς επηρεασμένος από τους τίτλους των δημοσιευμάτων.
2. Μούφα επίσης είναι ότι θα γίνεται χρέωση γιά ερώτηση υπολοίπου, όπως γράφουν τα δημοσιεύματα. Χρέωση μόνο θα γίνεται αν η ερώτηση γίνεται από ΑΤΜ άλλης τράπεζας. Εχω την εντύπωση ότι και μέχρι τώρα υπήρχε κάποια χρέωση γι'αυτό.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Οκτ 2019, 00:15

mao mao έγραψε:
09 Οκτ 2019, 23:56
οι τράπεζες έχουν στήσει ολιγοπώλιο και βάζουν οτι χρεώσεις τους κατέβει. Δεν έχουν και σπουδαία έσοδα από άλλες δραστηριότητες. Εύχομαι οι εταιρείες fintech να τις διαλύσουν σε μερικά χρόνια. Αν και φοβάμαι οτι στην Ελλάδα θα τις προστατέψουν με κάποιο τρόπο.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΕ 50 € ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΓΚΙΣΕ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ 10€ ΚΑΘΕ ΑΝΑΛΗΨΗ ΜΕΤΡΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΜ.
Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Οκτ 2019, 00:17

hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2019, 13:13
foscilis έγραψε:
09 Οκτ 2019, 13:08
Επανεκδοση ΠΙΝ είναι διαφορετικό από την αλλαγή.

Είναι η περίπτωση που το έχεις ξεχασει και πρέπει αυτοί να ανατρέξουν στο αρχείο τους για να το τυπώσουν και να στο στειλουν ή να το παραλαβεις από καταστημα όπως όταν πρωτοβγηκε η καρτα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά, αλλά θα ρωτήσω στην τράπεζα.
ΑΛΛΑΓΗ γινεται απο το ΑΤΜ και ειναι δωρεαν.
ΕΠανεκδοση γινεται στα γκισε και καλα κανουν και τη χρεωνουν.
Οποιος θιγεται ας θαψει τις οικονομιες του οπου νομιζει.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Οκτ 2019, 00:18

Οργισμένος έγραψε:
10 Οκτ 2019, 00:15
mao mao έγραψε:
09 Οκτ 2019, 23:56
οι τράπεζες έχουν στήσει ολιγοπώλιο και βάζουν οτι χρεώσεις τους κατέβει. Δεν έχουν και σπουδαία έσοδα από άλλες δραστηριότητες. Εύχομαι οι εταιρείες fintech να τις διαλύσουν σε μερικά χρόνια. Αν και φοβάμαι οτι στην Ελλάδα θα τις προστατέψουν με κάποιο τρόπο.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΕ 50 € ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΓΚΙΣΕ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ 10€ ΚΑΘΕ ΑΝΑΛΗΨΗ ΜΕΤΡΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΜ.
Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ .
Οχι ρε συ μάστορα, έστω και λίγα μετρητά χρειάζονται. Πώς θα τα πάρουμε;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 10 Οκτ 2019, 00:20

Leporello έγραψε:
10 Οκτ 2019, 00:10
Χρέωση μόνο θα γίνεται αν η ερώτηση γίνεται από ΑΤΜ άλλης τράπεζας. Εχω την εντύπωση ότι και μέχρι τώρα υπήρχε κάποια χρέωση γι'αυτό.
υπήρχε ναι .

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Οκτ 2019, 00:22

Leporello έγραψε:
10 Οκτ 2019, 00:18
Οργισμένος έγραψε:
10 Οκτ 2019, 00:15
mao mao έγραψε:
09 Οκτ 2019, 23:56
οι τράπεζες έχουν στήσει ολιγοπώλιο και βάζουν οτι χρεώσεις τους κατέβει. Δεν έχουν και σπουδαία έσοδα από άλλες δραστηριότητες. Εύχομαι οι εταιρείες fintech να τις διαλύσουν σε μερικά χρόνια. Αν και φοβάμαι οτι στην Ελλάδα θα τις προστατέψουν με κάποιο τρόπο.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΕ 50 € ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΓΚΙΣΕ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ 10€ ΚΑΘΕ ΑΝΑΛΗΨΗ ΜΕΤΡΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΜ.
Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ .
Οχι ρε συ μάστορα, έστω και λίγα μετρητά χρειάζονται. Πώς θα τα πάρουμε;
Αν ειναι τοσο απαραιτητα τοτε θα χρεωθειτε το πεναλτι καθως ειναι κρισιμο μετρο υπερ της κοινωνιας.
Ειδάλλως υπαρχουν απ πληρωμων, πος κτλ κτλ. Οτι ακριβως γινεται στον πολιτισμενο κοζζμο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Οκτ 2019, 00:23

Καθε λογικος ανθρωπος θα υποστηριζε στην ελλ κοινωνια την εξαφανιση του ρευστου, την μαζικη και ολικη χρηση ηλεκτρονικου χρηματος καθως και την συνεπακολουθη μειωση φορων εισοδηματος.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Οκτ 2019, 00:27

Κυρίως όσα άτομα ειναι μιας κάποιας ηλικίας παρατηρω, πρώιμα και μέσα -ήντα, εχουν ενα θεματάκι με το χρήμα σε χάρτινη μορφή, δεν μπορουν να συμβιβαστούν εύκολα με το πλαστικό και τις κάρτες. Το εχω παρατηρήσει και στον πατέρα μου. Μπορει να κανει ολες του τις δουλειες με καρτες και ηλεκτρονικά,αλλα δεν αντέχει να μην κυκλοφορεί εστω με 2 κοσάρια και κατι ταλιράκια στην κωλότσεπη. Μπορει να τους θυμίζει τα νιατα τους ολη αυτη η παράνοια, τι να πω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Οκτ 2019, 00:44

Όσοι είστε σούπερ ανοιχτοί με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές, ρίχνετε μια ματιά στις συναλλαγές σας. Το είπα νομίζω με την πελάτισσά μου που η τράπεζά της (Πειραιώς;) της χρέωνε διπλά τις συναλλαγές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Οκτ 2019, 08:23

vantono έγραψε:
10 Οκτ 2019, 00:27
Κυρίως όσα άτομα ειναι μιας κάποιας ηλικίας παρατηρω, πρώιμα και μέσα -ήντα, εχουν ενα θεματάκι με το χρήμα σε χάρτινη μορφή, δεν μπορουν να συμβιβαστούν εύκολα με το πλαστικό και τις κάρτες. Το εχω παρατηρήσει και στον πατέρα μου. Μπορει να κανει ολες του τις δουλειες με καρτες και ηλεκτρονικά,αλλα δεν αντέχει να μην κυκλοφορεί εστω με 2 κοσάρια και κατι ταλιράκια στην κωλότσεπη. Μπορει να τους θυμίζει τα νιατα τους ολη αυτη η παράνοια, τι να πω.
Καθόλου δεν έχει να κάνει με νοσταλγία κ.λ.π. Τα μετρητά τα χρησιμοποιούμε γιά δύο βασικούς λόγους: καθαρίστρια και ιδιαίτερα μαθήματα γιά τα παιδιά. Φυσικά, και τα δύο μαύρα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Οκτ 2019, 08:26

hellegennes έγραψε:
10 Οκτ 2019, 00:44
Όσοι είστε σούπερ ανοιχτοί με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές, ρίχνετε μια ματιά στις συναλλαγές σας. Το είπα νομίζω με την πελάτισσά μου που η τράπεζά της (Πειραιώς;) της χρέωνε διπλά τις συναλλαγές.
Απολύτως αληθινή ιστορία: Τον Απρίλιο πλήρωσα περί τα €200 στην ΔΕΗ μέσω τής κάρτας μου εδώ. Ακόμη τα λεφτά δεν έχουν φύγει από την τράπεζα. Παρατήρησα ότι σε μεταγενέστερους λογαριασμούς ΔΕΗ δεν υπήρχαν ποσά ανεξόφλητα από προηγούμενο λογαριασμό. Γι'αυτό ρώτησα στην ΔΕΗ και μου είπαν ότι βλέπουν τον λογαριασμό εξοφλημένο. Εκτοτε, περιμένω να δώ τι θα γίνει.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Τράπεζες: Χρεώνουν ακόμη και την αλλαγή PIN ή την επανέκδοση κάρτας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 10 Οκτ 2019, 08:38

Ο ανταγωνισμός και η ελεύθερη αγορά αυξάνει τις επιλογές των καταναλωτών και συμβάλλει στη μείωση των τιμών και τη βελτίωση της ποιότητας.
Δείτε για παράδειγμα τις νέες χρεώσεις ΌΛΩΝ των τραπεζών
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών