Ερώτηση προς άθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Οκτ 2019, 15:22

- Casper - έγραψε:
12 Οκτ 2019, 02:18
Εικόνα
Grateful προς ποιον; :p2:

Και grateful γιατί; Επειδή κατά την δική του οπτική ήταν ένα τίποτα για 13 δις χρόνια, εμφανίστηκε 80 χρόνια, έμεινε ανάπηρος, πέθανε και θα μείνει ένα τίποτα για άλλα τόσα;
"Σε ευχαριστώ σύμπαν που ήμουν ένα τίποτα για το 99,99999999999999999999999% της ύπαρξής σου";

Αυτή η φαινόμενη ...μυστικιστική μετριοπάθεια πολλών αθέων με προβληματίζει ως προς την ειλικρίνειά της.

- Casper -

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Οκτ 2019, 15:43

stavmanr έγραψε:
12 Οκτ 2019, 15:22
- Casper - έγραψε:
12 Οκτ 2019, 02:18
Εικόνα
Grateful προς ποιον; :p2:

Και grateful γιατί; Επειδή κατά την δική του οπτική ήταν ένα τίποτα για 13 δις χρόνια, εμφανίστηκε 80 χρόνια, έμεινε ανάπηρος, πέθανε και θα μείνει ένα τίποτα για άλλα τόσα;
"Σε ευχαριστώ σύμπαν που ήμουν ένα τίποτα για το 99,99999999999999999999999% της ύπαρξής σου";

Αυτή η φαινόμενη ...μυστικιστική μετριοπάθεια πολλών αθέων με προβληματίζει ως προς την ειλικρίνειά της.
Δεν το ξέρεις ότι ο χρόνος είναι σχετικός; Για τους ανθρώπους αυτά τα 80 χρόνια είναι είτε πολλά, είτε λίγα και αυτό εξαρτάται κυρίως από την οπτική σου και πώς ζεις την ζωή σου, πώς την βιώνεις. Και λίγα να τα δεις, ταρακουνιέσαι και θες να τα ζήσεις με ποιότητα, να τα χαρείς. Αν καθόταν να σκεφτεί με τον τρόπο που περιέγραψες, ο άνθρωπος θα πάθαινε κατάθλιψη και δεν θα μπορούσε να κινήσει ούτε το μυαλό του! Ο καθένας μιλάει για τον εαυτό του. Δεν χρειάζεται να αμφισβητείς τα πάντα απλά και μόνο για να υποτιμήσεις. Grateful μπορεί να είσαι προς την ίδια την ζωή, την μάνα που σε γέννησε, προς τις στιγμές που ζεις. Που ίσα ίσα όπως λες είχες την ευκαιρία έστω και για λίγο να δεις και να ζήσεις αυτό το μεγαλείο :hebit:
SpoilerShow
«Το μήνυμα αυτής της διάλεξης είναι ότι οι μαύρες τρύπες δεν είναι όσο μαύρες περιγράφονται. Δεν είναι οι αιώνιες φυλακές που κάποτε πιστευόταν ότι ήταν. Πράγματα μπορούν να βγουν από μία μαύρη τρύπα και προς τα έξω και στις δύο πλευρές και πιθανόν σε κάποιο άλλο σύμπαν. Έτσι, αν νιώθετε ότι είστε σε μία μαύρη τρύπα μην τα παρατάτε. Υπάρχει τρόπος διαφυγής.

Να θυμάστε να κοιτάτε επάνω στα αστέρια και όχι κάτω στα πόδια σας. Ποτέ μην σταματήσετε να δουλεύετε. Η δουλειά σας δίνει νόημα και σκοπό και η ζωή είναι άδεια χωρίς αυτήν. Αν είστε αρκετά τυχεροί ώστε να βρείτε την αγάπη, να θυμάστε ότι είναι εκεί και μην την χαλάσετε».


«Αυτός που υποφέρει πρέπει να έχει το δικαίωμα να τερματίσει την ζωή του, αν θέλει. Αλλά πιστεύω ότι θα ήταν πολύ μεγάλο σφάλμα. Όσο άσχημη και να φαίνεται η ζωή, υπάρχει πάντοτε κάτι που μπορείτε να κάνετε και να είστε επιτυχημένοι σε αυτό. Όσο υπάρχει ζωή, υπάρχει και ελπίδα».

«Αν είστε ανάπηροι, πιθανότατα δεν ευθύνεστε εσείς γι αυτό, αλλά δεν είναι καλό να κατηγορείτε τον κόσμο ή να περιμένετε να σας λυπηθούν. Πρέπει να έχετε θετική προσέγγιση και πρέπει να βγάλετε από μέσα σας το καλύτερο που μπορείτε να διαθέσετε. Αν κάποιος είναι σωματικά ανάπηρος, δεν πρέπει να προσπαθήσει να γίνει και ψυχολογικά. Κατά την γνώμη μου, κάποιος θα πρέπει να συγκεντρωθεί σε δραστηριότητες στις οποίες η σωματική του αναπηρία δεν θα του είναι σοβαρό εμπόδιο. Φοβάμαι ότι οι Ολυμπιακοί Αγώνες για τα άτομα με αναπηρία, δεν μου αρέσουν, αλλά είναι εύκολο για μένα να το πω αυτό, γιατί ποτέ δεν μου άρεσε ο αθλητισμός ούτως ή άλλως. Από την άλλη, η επιστήμη είναι ένας πολύ καλός τομέας για άτομα με αναπηρία, γιατί απασχολεί κυρίως το μυαλό. Φυσικά, τα περισσότερα είδη πειραματικής δουλειάς πιθανότατα αποκλείουν τέτοια άτομα, αλλά η θεωρητική εργασία είναι σχεδόν ιδανική.

Οι αναπηρίες μου δεν υπήρξαν σημαντικό εμπόδιο στον τομέα μου, που είναι η θεωρητική φυσική. Αντιθέτως, με βοήθησαν με κάποιο τρόπο προστατεύοντας με από το διοικητικό κομμάτι και το κομμάτι των διαλέξεων με τα οποία πιθανότατα να ασχολούμουν. Τα κατάφερα όμως, μόνο εξαιτίας της τεράστιας αγάπης που έλαβα από την σύζυγό μου, τα παιδιά μου, τους συναδέρφους μου και φοιτητές μου. Διαπιστώνω ότι οι άνθρωποι σε γενικές γραμμές είναι έτοιμοι να βοηθήσουν, αλλά πρέπει να τους ενθαρρύνετε να αισθάνονται ότι οι προσπάθειές τους να σας βοηθήσουν αξίζουν, με το να τα πηγαίνετε όσο καλύτερα μπορείτε».
Πολύ υποκριτής όμως, ε;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27220
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 12 Οκτ 2019, 18:02

taliban έγραψε:
12 Οκτ 2019, 10:36
O I έγραψε:
11 Οκτ 2019, 20:46
Αθεϊσμός στην Ελλάδα είναι η πεποίθηση/πίστη ότι δεν υπάρχει Θεός δημιουργός. Όλα τ' άλλα είναι δικαιολογίες.
Ο.Ι.
Αθεϊσμός στην Ελλάδα και σε όλο το κοσμο σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία θεότητα.Καθως και η ταυτόχρονη απόρριψη της πίστης προς την οποιαδήποτε θεότητα.
Εσύ το παρουσιάζεις αποκλειστικά και μόνο προς τον ανύπαρκτο ορθόδοξο θεο.Ισως έτσι σε βολεύει καλύτερα αφού εμπλέκονται και τα πολιτικά ή βολεύει καλύτερα την ορθόδοξη απολογητική.
Πολεμάει εδώ και μέρες τώρα να επιβάλει την άποψη ότι οι άθεοι "πιστεύουν" (με την θρησκευτική έννοια) και ότι είναι μόνο αντιχριστιανοί!
Δεν βαρέθηκαν με την λάθος γραμμή εκεί στο αρχιταλιμπανάτο; :011:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 13 Οκτ 2019, 03:58

- Casper - έγραψε:
12 Οκτ 2019, 15:43
«Αυτός που υποφέρει πρέπει να έχει το δικαίωμα να τερματίσει την ζωή του, αν θέλει. Αλλά πιστεύω ότι θα ήταν πολύ μεγάλο σφάλμα. Όσο άσχημη και να φαίνεται η ζωή, υπάρχει πάντοτε κάτι που μπορείτε να κάνετε και να είστε επιτυχημένοι σε αυτό. Όσο υπάρχει ζωή, υπάρχει και ελπίδα».
Και βέβαια ο καθένας έχει το δικαίωμα να τερματίσει τη ζωή του με δική του ευθύνη και κυρίως με δική του πράξη!!
Άλλος δεν έχει το δικαίωμα να τού την τερματίσει έστω κι αν υπάρχει νομοθεσία γι' αυτό εκτός, κατ' εμέ, των ακραίως παραβατικών. Κάτι σαν τους προδότες πολιτικούς τύπου Τσαουσέσκου, ΓΑΠ και άλλων των διαφόρων πολιτικών αποχρώσεων χωρίς περιορισμούς.

Είναι πάρα πολύ εύκολο κάποιος να τερματίσει τη ζωή του από μόνος του αν αυτό θέλει. Ας βράσει ένα g πρέζα (κώμα-άπνοια-θάνατος) και το τέλος ανώδυνο τελείως.
Γιατί δηλαδή πρέπει να γίνει νόμος η ευθανασία και μάλιστα να το διαπράττουν άλλοι που ξεκάθαρα πρόκειται περί φόνου;;
Κάτι βρωμάει εδώ...

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 13 Οκτ 2019, 04:04

taliban έγραψε:
12 Οκτ 2019, 10:36
O I έγραψε:
11 Οκτ 2019, 20:46
Αθεϊσμός στην Ελλάδα είναι η πεποίθηση/πίστη ότι δεν υπάρχει Θεός δημιουργός. Όλα τ' άλλα είναι δικαιολογίες.
Ο.Ι.
Αθεϊσμός στην Ελλάδα και σε όλο το κοσμο σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία θεότητα.Καθως και η ταυτόχρονη απόρριψη της πίστης προς την οποιαδήποτε θεότητα.
Εσύ το παρουσιάζεις αποκλειστικά και μόνο προς τον ανύπαρκτο ορθόδοξο θεο.Ισως έτσι σε βολεύει καλύτερα αφού εμπλέκονται και τα πολιτικά ή βολεύει καλύτερα την ορθόδοξη απολογητική.
Όχι ρε Ρίπερ. Δεν έχει να κάνει με το τι βολεύει και το τι όχι.
Φυσικό δεν είναι να σχολιάζω ως γέννημα θρέμμα αυτής τής χώρας και της παραδοσιακής πίστης της που εκ των πραγμάτων όλοι μας εδώ γαλουχηθήκαμε; σε Ορθόδοξο κράτος;
Υπ' αυτού του πρίσματος δεν μιλάμε όλοι μας είτε Χριστιανοί είτε πρώην Χριστιανοί ως και του λόγου σου και οι άλλοι στην πλειονότητα ως αδιάφοροι ή και πολέμιοι εκ νεότητος;
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μιλάω εκ μέρους άλλων πίστεων; Επίσης, ως βάση ο Χριστιανισμός δεν ήταν η αιτία που και εσύ έγινες άθεος (όπως και οι άλλοι της πλειονότητας) ενώ πρώτα πάλευες να στηρίξεις το Χριστιανισμό με πλείστα όσα επιχειρήματα στο παλιό;
Αυτό δε σημαίνει ότι πρώτα πίστευες ότι υπάρχει ενώ τώρα πιστεύεις ότι δεν υπάρχει; Αυτό άλλωστε δηλώνεις με το υπογραμμισμένο.
Πάντως δεν αδικείσαι επειδή το ξεκαθαρίζεις στη συνέχεια (και μπράβο σου που αποδέχεσαι ότι αμφοτέρων πρόκειται περί πίστεως) ότι και των δύο περιπτώσεων πρόκειται περί πίστεως "ύπαρξης-μη ύπαρξης Θεού".


Οπότε; :102:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Οκτ 2019, 09:27

- Casper - έγραψε:
12 Οκτ 2019, 15:43
stavmanr έγραψε:
12 Οκτ 2019, 15:22
- Casper - έγραψε:
12 Οκτ 2019, 02:18
Εικόνα
Grateful προς ποιον; :p2:

Και grateful γιατί; Επειδή κατά την δική του οπτική ήταν ένα τίποτα για 13 δις χρόνια, εμφανίστηκε 80 χρόνια, έμεινε ανάπηρος, πέθανε και θα μείνει ένα τίποτα για άλλα τόσα;
"Σε ευχαριστώ σύμπαν που ήμουν ένα τίποτα για το 99,99999999999999999999999% της ύπαρξής σου";

Αυτή η φαινόμενη ...μυστικιστική μετριοπάθεια πολλών αθέων με προβληματίζει ως προς την ειλικρίνειά της.
Δεν το ξέρεις ότι ο χρόνος είναι σχετικός; Για τους ανθρώπους αυτά τα 80 χρόνια είναι είτε πολλά, είτε λίγα και αυτό εξαρτάται κυρίως από την οπτική σου και πώς ζεις την ζωή σου, πώς την βιώνεις. Και λίγα να τα δεις, ταρακουνιέσαι και θες να τα ζήσεις με ποιότητα, να τα χαρείς.
Μιλάς για άνθρωπο με σχεδόν ισόβια αναπηρία σε όλο το σώμα...

Η φαινόμενη και αμπελοφιλοσοφική αυτή μετριοπάθεια που εμφανίζουν συγκεκριμένοι αθεϊστές δεν είναι τυχαία.
Το έχουμε συναντήσει σε όλες τις συζητήσεις μαζί τους. Όταν το θέμα αφορά τις θρησκείες, ο κόσμος γίνεται βίαιος, κακός, θλιβερός, δίχως νόημα. Όταν είναι να μιλήσουν για τον αθεϊσμό, ο ίδιος κόσμος γίνεται υπέροχος, γαλήνιος, πρώτος λαχνός στο τζόκερ.

Όταν μιλάς σε αθεϊστή για το Θεό, θυμάται τους βιασμούς, τους πολέμους, τον πόνο, τη δυστυχία. Όταν του μιλάς για άσχετο θέμα σου λέει πόσο τυχερός είναι ο άνθρωπος που έπιασε το λόττο...

Γι' αυτό και γράφω για μία απόλυτα υποκριτική στάση της ιδεολογίας αυτής. Θα το βρεις ΣΕ ΟΛΕΣ τις συζητήσεις του φόρουμ, στα θεολογικά ζητήματα.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 13 Οκτ 2019, 11:06

O I έγραψε:
13 Οκτ 2019, 04:04
taliban έγραψε:
12 Οκτ 2019, 10:36
O I έγραψε:
11 Οκτ 2019, 20:46
Αθεϊσμός στην Ελλάδα είναι η πεποίθηση/πίστη ότι δεν υπάρχει Θεός δημιουργός. Όλα τ' άλλα είναι δικαιολογίες.
Ο.Ι.
Αθεϊσμός στην Ελλάδα και σε όλο το κοσμο σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία θεότητα.Καθως και η ταυτόχρονη απόρριψη της πίστης προς την οποιαδήποτε θεότητα.
Εσύ το παρουσιάζεις αποκλειστικά και μόνο προς τον ανύπαρκτο ορθόδοξο θεο.Ισως έτσι σε βολεύει καλύτερα αφού εμπλέκονται και τα πολιτικά ή βολεύει καλύτερα την ορθόδοξη απολογητική.
Όχι ρε Ρίπερ. Δεν έχει να κάνει με το τι βολεύει και το τι όχι.
Φυσικό δεν είναι να σχολιάζω ως γέννημα θρέμμα αυτής τής χώρας και της παραδοσιακής πίστης της που εκ των πραγμάτων όλοι μας εδώ γαλουχηθήκαμε; σε Ορθόδοξο κράτος;
Υπ' αυτού του πρίσματος δεν μιλάμε όλοι μας είτε Χριστιανοί είτε πρώην Χριστιανοί ως και του λόγου σου και οι άλλοι στην πλειονότητα ως αδιάφοροι ή και πολέμιοι εκ νεότητος;
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μιλάω εκ μέρους άλλων πίστεων; Επίσης, ως βάση ο Χριστιανισμός δεν ήταν η αιτία που και εσύ έγινες άθεος (όπως και οι άλλοι της πλειονότητας) ενώ πρώτα πάλευες να στηρίξεις το Χριστιανισμό με πλείστα όσα επιχειρήματα στο παλιό;
Αυτό δε σημαίνει ότι πρώτα πίστευες ότι υπάρχει ενώ τώρα πιστεύεις ότι δεν υπάρχει; Αυτό άλλωστε δηλώνεις με το υπογραμμισμένο.
Πάντως δεν αδικείσαι επειδή το ξεκαθαρίζεις στη συνέχεια (και μπράβο σου που αποδέχεσαι ότι αμφοτέρων πρόκειται περί πίστεως) ότι και των δύο περιπτώσεων πρόκειται περί πίστεως "ύπαρξης-μη ύπαρξης Θεού".


Οπότε; :102:

Ο.Ι.
Οπότε ήσουν στα μπουζούκια και μπήκες στις 4 το πρωί να μας γράψεις για τα θεολογικά :P
Φυσικά και το ξεκαθαρίζω.
Δεν σχετίζεται η θρησκευτική πίστη που έχεις εσύ ή ένας ισλαμιστής ή ο οποιοσδήποτε θρήσκος στον πλανήτη με το πιστεύω του άθεου στην μη ύπαρξη θεοτήτων.
Τόσο απλά και κατανοητά.
Απλά δεν βολεύει την απολογητική το παραπάνω άρα πρέπει σώνει και καλά να πείτε πως είναι το ίδιο πράγμα.Οπότε αν κάνεις την τρίχα τριχιά θα βρεις και αλλά. :lol:

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 13 Οκτ 2019, 11:27

O I έγραψε:
13 Οκτ 2019, 03:58
- Casper - έγραψε:
12 Οκτ 2019, 15:43
«Αυτός που υποφέρει πρέπει να έχει το δικαίωμα να τερματίσει την ζωή του, αν θέλει. Αλλά πιστεύω ότι θα ήταν πολύ μεγάλο σφάλμα. Όσο άσχημη και να φαίνεται η ζωή, υπάρχει πάντοτε κάτι που μπορείτε να κάνετε και να είστε επιτυχημένοι σε αυτό. Όσο υπάρχει ζωή, υπάρχει και ελπίδα».
Και βέβαια ο καθένας έχει το δικαίωμα να τερματίσει τη ζωή του με δική του ευθύνη και κυρίως με δική του πράξη!!
Άλλος δεν έχει το δικαίωμα να τού την τερματίσει έστω κι αν υπάρχει νομοθεσία γι' αυτό εκτός, κατ' εμέ, των ακραίως παραβατικών. Κάτι σαν τους προδότες πολιτικούς τύπου Τσαουσέσκου, ΓΑΠ και άλλων των διαφόρων πολιτικών αποχρώσεων χωρίς περιορισμούς.

Είναι πάρα πολύ εύκολο κάποιος να τερματίσει τη ζωή του από μόνος του αν αυτό θέλει. Ας βράσει ένα g πρέζα (κώμα-άπνοια-θάνατος) και το τέλος ανώδυνο τελείως.
Γιατί δηλαδή πρέπει να γίνει νόμος η ευθανασία και μάλιστα να το διαπράττουν άλλοι που ξεκάθαρα πρόκειται περί φόνου;;
Κάτι βρωμάει εδώ...

Ο.Ι.
Την περίπτωση να είναι τετραπληγικός και να μη μπορεί να αυτοκτονήσει μόνος του, την σκέφτηκες;

- Casper -

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 13 Οκτ 2019, 15:21

O I έγραψε:
13 Οκτ 2019, 03:58
- Casper - έγραψε:
12 Οκτ 2019, 15:43
«Αυτός που υποφέρει πρέπει να έχει το δικαίωμα να τερματίσει την ζωή του, αν θέλει. Αλλά πιστεύω ότι θα ήταν πολύ μεγάλο σφάλμα. Όσο άσχημη και να φαίνεται η ζωή, υπάρχει πάντοτε κάτι που μπορείτε να κάνετε και να είστε επιτυχημένοι σε αυτό. Όσο υπάρχει ζωή, υπάρχει και ελπίδα».
Και βέβαια ο καθένας έχει το δικαίωμα να τερματίσει τη ζωή του με δική του ευθύνη και κυρίως με δική του πράξη!!
Άλλος δεν έχει το δικαίωμα να τού την τερματίσει έστω κι αν υπάρχει νομοθεσία γι' αυτό εκτός, κατ' εμέ, των ακραίως παραβατικών. Κάτι σαν τους προδότες πολιτικούς τύπου Τσαουσέσκου, ΓΑΠ και άλλων των διαφόρων πολιτικών αποχρώσεων χωρίς περιορισμούς.

Είναι πάρα πολύ εύκολο κάποιος να τερματίσει τη ζωή του από μόνος του αν αυτό θέλει. Ας βράσει ένα g πρέζα (κώμα-άπνοια-θάνατος) και το τέλος ανώδυνο τελείως.
Γιατί δηλαδή πρέπει να γίνει νόμος η ευθανασία και μάλιστα να το διαπράττουν άλλοι που ξεκάθαρα πρόκειται περί φόνου;;
Κάτι βρωμάει εδώ...

Ο.Ι.
Δεν έχω συγκεκριμένη άποψη για το θέμα γιατί δεν ξέρω τι θα έκανα αν μου συνέβαινε κάτι παρόμοιο και έπρεπε να αποφασίσω. Το βλέπεις αυστηρά νομίζω. Αν ένας δικός μου άνθρωπος είχε μια ανίατη ασθένεια, βασανιζόταν φρικτά καθημερινά (για χρόνια) και ο ίδιος παρακαλούσε να τον σκοτώσουμε για να ησυχάσει και εγώ τα παρακολουθούσα όλα αυτά, μπορεί να θεωρείται φόνος με την ψυχρή έννοια του όρου γιατί αφαιρείς μια ζωή, αλλά σίγουρα θα σκεφτόμουν πως θα ήταν καλύτερο να είχε κάποιος άλλο το κουράγιο και να έπαιρνε την ευθύνη για να σταματήσει ο δικός μου άνθρωπος να βασανίζεται.
stavmanr έγραψε:
13 Οκτ 2019, 09:27
- Casper - έγραψε:
12 Οκτ 2019, 15:43
stavmanr έγραψε:
12 Οκτ 2019, 15:22


Grateful προς ποιον; :p2:

Και grateful γιατί; Επειδή κατά την δική του οπτική ήταν ένα τίποτα για 13 δις χρόνια, εμφανίστηκε 80 χρόνια, έμεινε ανάπηρος, πέθανε και θα μείνει ένα τίποτα για άλλα τόσα;
"Σε ευχαριστώ σύμπαν που ήμουν ένα τίποτα για το 99,99999999999999999999999% της ύπαρξής σου";

Αυτή η φαινόμενη ...μυστικιστική μετριοπάθεια πολλών αθέων με προβληματίζει ως προς την ειλικρίνειά της.
Δεν το ξέρεις ότι ο χρόνος είναι σχετικός; Για τους ανθρώπους αυτά τα 80 χρόνια είναι είτε πολλά, είτε λίγα και αυτό εξαρτάται κυρίως από την οπτική σου και πώς ζεις την ζωή σου, πώς την βιώνεις. Και λίγα να τα δεις, ταρακουνιέσαι και θες να τα ζήσεις με ποιότητα, να τα χαρείς.
Μιλάς για άνθρωπο με σχεδόν ισόβια αναπηρία σε όλο το σώμα...

Η φαινόμενη και αμπελοφιλοσοφική αυτή μετριοπάθεια που εμφανίζουν συγκεκριμένοι αθεϊστές δεν είναι τυχαία.
Το έχουμε συναντήσει σε όλες τις συζητήσεις μαζί τους. Όταν το θέμα αφορά τις θρησκείες, ο κόσμος γίνεται βίαιος, κακός, θλιβερός, δίχως νόημα. Όταν είναι να μιλήσουν για τον αθεϊσμό, ο ίδιος κόσμος γίνεται υπέροχος, γαλήνιος, πρώτος λαχνός στο τζόκερ.

Όταν μιλάς σε αθεϊστή για το Θεό, θυμάται τους βιασμούς, τους πολέμους, τον πόνο, τη δυστυχία. Όταν του μιλάς για άσχετο θέμα σου λέει πόσο τυχερός είναι ο άνθρωπος που έπιασε το λόττο...

Γι' αυτό και γράφω για μία απόλυτα υποκριτική στάση της ιδεολογίας αυτής. Θα το βρεις ΣΕ ΟΛΕΣ τις συζητήσεις του φόρουμ, στα θεολογικά ζητήματα.
Σου έβαλα κάτι από κάτω που μιλάει ο ίδιος και όχι εγώ.

Υποκριτικό θεωρώ κι' εγώ να συμβαίνουν ατυχήματα που κάποιος βγαίνει αλώβητος και να του λένε "Σε έσωσε ο Θεός" και μετά τα ίδια άτομα να λένε σε κάποια μητέρα/πατέρα που πενθεί "Το παιδί στο πήρε ο Θεός για κάποιο λόγο. Κάνε κουράγιο, θα καταλάβεις στην πορεία", ή να σώζεσαι από ένα χειρουργείο και όλοι να λένε για τον καλό Θεούλη (η επιστήμη δεν έπαιξε ρόλο φυσικά) και αν ο άνθρωπος τελικά πεθάνει να τα ρίχνουν στους γιατρούς.

Κατά τα άλλα αυτό που θεωρείς υποκριτικό συμβαίνει γιατί μάλλον ο κόσμος έχει κουραστεί να ακούει τα πιο πάνω και την καραμέλα της ελεύθερης βούλησης.

Και δεν καταλαβαίνω κιόλας πώς τα σύνδεσες έτσι. Ναι όταν μου μιλάς (όχι εσύ, γενικά) για έναν Θεό που θέλει το καλό μας και τα κάνει όλα γιατί έχει τον σκοπό του, εγώ αναπόφευκτα θα κοιτάξω την μιζέρια γύρω μου και γιατί την επιτρέπει αφού θέλει το καλό μας. Δεν είμαι εγώ που το υποστηρίζω αυτό, οπότε όταν το ακούω τι θες να σκεφτώ; Ακόμα και στις μίζερες φάσεις όμως και στις πιο καταθλιπτικές, ο κόσμος ΘΕΛΕΙ να ζήσει γιατί έτσι είναι προγραμματισμένος να κάνει και αυτό δεν έχει καμιά σχέση με Θεούς, όπως δεν έχει το να εκτιμάς παρά τα άσχημα, και όλα τα καλά που βλέπεις γύρω σου.

Κάτι τελευταίο. Δεν εκπροσωπώ τους άθεους καθότι εγώ πιστεύω πως στην περίπτωση που υπάρχει κάτι (όχι πρόσωπο αναγκαστικά), μας έχει τέρμα χεσμένους. :lol:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23676
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Οκτ 2019, 15:27

Ο Βουδισμός δεν μιλάει για κάποιον συγκεκριμένο θεό αλλά για δυνατότητα θέωσης του ίδιου του ανθρώπου.

Εχω γνωρίσει προσωπικά βουδιστές, που όταν ακούνε επιχειρήματα ελληνορθόδοξων άθεων λένε "δεν διαφωνώ". Δεν θεωρούν δηλαδή ότι ο αθεισμός ακυρώνει τις πεποιθήσεις τους.

Επομένως ακόμη και οι άθεοι επιχειρηματολογούν με βάση το τι ορίζει η θρησκεία του κράτους τους. Διαφορετικά θα έπρεπε να τις έχουν μελετήσει όλες και να τις έχουν απορρίψει όλες.
Ζούμε σε μία οικονομία.

- Casper -

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 13 Οκτ 2019, 15:32

Alien666 έγραψε:
13 Οκτ 2019, 15:27
Ο Βουδισμός δεν μιλάει για κάποιον συγκεκριμένο θεό αλλά για δυνατότητα θέωσης του ίδιου του ανθρώπου.

Εχω γνωρίσει προσωπικά βουδιστές, που όταν ακούνε επιχειρήματα ελληνορθόδοξων άθεων λένε "δεν διαφωνώ". Δεν θεωρούν δηλαδή ότι ο αθεισμός ακυρώνει τις πεποιθήσεις τους.

Επομένως ακόμη και οι άθεοι επιχειρηματολογούν με βάση το τι ορίζει η θρησκεία του κράτους τους. Διαφορετικά θα έπρεπε να τις έχουν μελετήσει όλες και να τις έχουν απορρίψει όλες.
Σωστός.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27220
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Οκτ 2019, 17:31

taliban έγραψε:
13 Οκτ 2019, 11:06
O I έγραψε:
13 Οκτ 2019, 04:04
taliban έγραψε:
12 Οκτ 2019, 10:36


Αθεϊσμός στην Ελλάδα και σε όλο το κοσμο σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία θεότητα.Καθως και η ταυτόχρονη απόρριψη της πίστης προς την οποιαδήποτε θεότητα.
Εσύ το παρουσιάζεις αποκλειστικά και μόνο προς τον ανύπαρκτο ορθόδοξο θεο.Ισως έτσι σε βολεύει καλύτερα αφού εμπλέκονται και τα πολιτικά ή βολεύει καλύτερα την ορθόδοξη απολογητική.
Όχι ρε Ρίπερ. Δεν έχει να κάνει με το τι βολεύει και το τι όχι.
Φυσικό δεν είναι να σχολιάζω ως γέννημα θρέμμα αυτής τής χώρας και της παραδοσιακής πίστης της που εκ των πραγμάτων όλοι μας εδώ γαλουχηθήκαμε; σε Ορθόδοξο κράτος;
Υπ' αυτού του πρίσματος δεν μιλάμε όλοι μας είτε Χριστιανοί είτε πρώην Χριστιανοί ως και του λόγου σου και οι άλλοι στην πλειονότητα ως αδιάφοροι ή και πολέμιοι εκ νεότητος;
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μιλάω εκ μέρους άλλων πίστεων; Επίσης, ως βάση ο Χριστιανισμός δεν ήταν η αιτία που και εσύ έγινες άθεος (όπως και οι άλλοι της πλειονότητας) ενώ πρώτα πάλευες να στηρίξεις το Χριστιανισμό με πλείστα όσα επιχειρήματα στο παλιό;
Αυτό δε σημαίνει ότι πρώτα πίστευες ότι υπάρχει ενώ τώρα πιστεύεις ότι δεν υπάρχει; Αυτό άλλωστε δηλώνεις με το υπογραμμισμένο.
Πάντως δεν αδικείσαι επειδή το ξεκαθαρίζεις στη συνέχεια (και μπράβο σου που αποδέχεσαι ότι αμφοτέρων πρόκειται περί πίστεως) ότι και των δύο περιπτώσεων πρόκειται περί πίστεως "ύπαρξης-μη ύπαρξης Θεού".


Οπότε; :102:

Ο.Ι.
Οπότε ήσουν στα μπουζούκια και μπήκες στις 4 το πρωί να μας γράψεις για τα θεολογικά :P
Φυσικά και το ξεκαθαρίζω.
Δεν σχετίζεται η θρησκευτική πίστη που έχεις εσύ ή ένας ισλαμιστής ή ο οποιοσδήποτε θρήσκος στον πλανήτη με το πιστεύω του άθεου στην μη ύπαρξη θεοτήτων.
Τόσο απλά και κατανοητά.
Απλά δεν βολεύει την απολογητική το παραπάνω άρα πρέπει σώνει και καλά να πείτε πως είναι το ίδιο πράγμα.Οπότε αν κάνεις την τρίχα τριχιά θα βρεις και αλλά. :lol:
Τί εννοεί ο θεολόγος με τα μεγεθυμένα; :smt017
Μετεστράφης τόσο πολύ μέσα σε έναν χρόνο ή απλά οι συνήθεις διαστρεβλώσεις
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 13 Οκτ 2019, 17:41

Nandros έγραψε:
13 Οκτ 2019, 17:31
taliban έγραψε:
13 Οκτ 2019, 11:06
O I έγραψε:
13 Οκτ 2019, 04:04

Όχι ρε Ρίπερ. Δεν έχει να κάνει με το τι βολεύει και το τι όχι.
Φυσικό δεν είναι να σχολιάζω ως γέννημα θρέμμα αυτής τής χώρας και της παραδοσιακής πίστης της που εκ των πραγμάτων όλοι μας εδώ γαλουχηθήκαμε; σε Ορθόδοξο κράτος;
Υπ' αυτού του πρίσματος δεν μιλάμε όλοι μας είτε Χριστιανοί είτε πρώην Χριστιανοί ως και του λόγου σου και οι άλλοι στην πλειονότητα ως αδιάφοροι ή και πολέμιοι εκ νεότητος;
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μιλάω εκ μέρους άλλων πίστεων; Επίσης, ως βάση ο Χριστιανισμός δεν ήταν η αιτία που και εσύ έγινες άθεος (όπως και οι άλλοι της πλειονότητας) ενώ πρώτα πάλευες να στηρίξεις το Χριστιανισμό με πλείστα όσα επιχειρήματα στο παλιό;
Αυτό δε σημαίνει ότι πρώτα πίστευες ότι υπάρχει ενώ τώρα πιστεύεις ότι δεν υπάρχει; Αυτό άλλωστε δηλώνεις με το υπογραμμισμένο.
Πάντως δεν αδικείσαι επειδή το ξεκαθαρίζεις στη συνέχεια (και μπράβο σου που αποδέχεσαι ότι αμφοτέρων πρόκειται περί πίστεως) ότι και των δύο περιπτώσεων πρόκειται περί πίστεως "ύπαρξης-μη ύπαρξης Θεού".


Οπότε; :102:

Ο.Ι.
Οπότε ήσουν στα μπουζούκια και μπήκες στις 4 το πρωί να μας γράψεις για τα θεολογικά :P
Φυσικά και το ξεκαθαρίζω.
Δεν σχετίζεται η θρησκευτική πίστη που έχεις εσύ ή ένας ισλαμιστής ή ο οποιοσδήποτε θρήσκος στον πλανήτη με το πιστεύω του άθεου στην μη ύπαρξη θεοτήτων.
Τόσο απλά και κατανοητά.
Απλά δεν βολεύει την απολογητική το παραπάνω άρα πρέπει σώνει και καλά να πείτε πως είναι το ίδιο πράγμα.Οπότε αν κάνεις την τρίχα τριχιά θα βρεις και αλλά. :lol:
Τί εννοεί ο θεολόγος με τα μεγεθυμένα; :smt017
Μετεστράφης τόσο πολύ μέσα σε έναν χρόνο ή απλά οι συνήθεις διαστρεβλώσεις
.
Μέσα σε 2 χρόνια για την ακρίβεια.
Αυτό που εννοεί είναι πως η πίστη στην μη ύπαρξη είναι το ίδιο με την θρησκευτική πίστη του μέσου χριστιανού.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 13 Οκτ 2019, 17:45

Alien666 έγραψε:
13 Οκτ 2019, 15:27
Ο Βουδισμός δεν μιλάει για κάποιον συγκεκριμένο θεό αλλά για δυνατότητα θέωσης του ίδιου του ανθρώπου.

Εχω γνωρίσει προσωπικά βουδιστές, που όταν ακούνε επιχειρήματα ελληνορθόδοξων άθεων λένε "δεν διαφωνώ". Δεν θεωρούν δηλαδή ότι ο αθεισμός ακυρώνει τις πεποιθήσεις τους.

Επομένως ακόμη και οι άθεοι επιχειρηματολογούν με βάση το τι ορίζει η θρησκεία του κράτους τους. Διαφορετικά θα έπρεπε να τις έχουν μελετήσει όλες και να τις έχουν απορρίψει όλες.
Ο Βουδισμός είναι θρησκεία.
Δεν χρειάζεται να μελετήσεις 100000 φανταστικές ιστορίες για να καταλάβεις πως δεν υφίσταται κανένας και τίποτα απ όσα προσδίδουν οι άνθρωποι σε κάποιες φανταστικές οντότητες γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη για την επόμενη ζωή όπως αυτές την περιγράφουν και τις επιβάλλουν δια μέσω των θρησκευτικών συστημάτων.
Αν ψάχνεις ταύτιση λόγω των όσων βιώνεις και θα βιώσεις μελλοντικά τότε μπορείς να βρεις πολλά κοινά δηλαδή από κάπου να πιαστείς.
Έτσι είσαι,όπως είπες,προγραμματισμένος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23676
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Οκτ 2019, 17:59

taliban έγραψε:
13 Οκτ 2019, 17:45

Ο Βουδισμός είναι θρησκεία.
Δεν χρειάζεται να μελετήσεις 100000 φανταστικές ιστορίες για να καταλάβεις πως δεν υφίσταται κανένας και τίποτα απ όσα προσδίδουν οι άνθρωποι σε κάποιες φανταστικές οντότητες γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει η παραμικρή ένδειξη για την επόμενη ζωή όπως αυτές την περιγράφουν και τις επιβάλλουν δια μέσω των θρησκευτικών συστημάτων.
Αν ψάχνεις ταύτιση λόγω των όσων βιώνεις και θα βιώσεις μελλοντικά τότε μπορείς να βρεις πολλά κοινά δηλαδή από κάπου να πιαστείς.
Έτσι είσαι,όπως είπες,προγραμματισμένος.
Αλλο πράγμα εννοώ. Εννοώ ότι ο αντίλογος σε όλες τις θρησκείες, δεν θα πρέπει να περιορίζεται μόνο στα δόγματα και τις δοξασίες μόνο μιας από αυτές.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών